خانه » سلامت جسم » راهنمای کامل کمردرد و درمان آن (درد ستون فقرات کمری)

راهنمای کامل کمردرد و درمان آن (درد ستون فقرات کمری)

برای درک علل مختلف کمردرد، داشتن درک درستی از ساختار طبیعی بافت‌های این ناحیه از بدن بسیار مهم است. اجزای کلیدی کمر که می توانند به علائم این ناحیه مرتبط شوند عبارتند از: ستون فقرات کمری استخوانی (استخوان های مهره)، دیسک های واقع بین مهره ها، رباط هایی که ستون فقرات و دیسک ها را احاطه کرده اند، نخاع و اعصاب، ماهیچه ها. قسمت پایین کمر، اندام های داخلی لگن و شکم و پوستی که ناحیه کمر را می پوشاند.

ساختار ستون فقرات کمری استخوانی به گونه‌ای است که مهره‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک ساختار حمایتی تشکیل دهند که از نخاع در برابر آسیب محافظت می‌کند. طناب نخاعی از بافت عصبی تشکیل شده است که از مغز به سمت پایین ستون فقرات می رود. هر مهره دارای یک امتداد استخوانی تیز به نام فرآیند خاردار است که به عنوان یک مانع محافظ برای بافت عصبی طناب عمل می کند. علاوه بر این، مهره‌ها بدنه استخوانی محکمی در جلوی نخاع دارند تا وزن بافت‌های بالای باسن را تحمل کنند. مهره های کمری مستقیماً بالای استخوان خاجی که در میان باسن قرار دارد قرار می گیرند. ساکروم در هر طرف با استخوان ایلیاک لگن ملاقات می کند و مفاصل ساکروایلیاک باسن را تشکیل می دهد.

دیسک‌ها به‌عنوان پدهایی عمل می‌کنند که به‌عنوان بالشتک بین هر مهره عمل می‌کنند و به کاهش تأثیر نیروهای استرس بر ستون فقرات کمک می‌کنند. ساختار هر دیسک مانند یک دونات ژله‌ای است که بخش مرکزی آن نرم‌تر (nucleus pulposus) و یک حلقه بیرونی سخت‌تر (annulus fibrosus) است. بخش مرکزی دیسک می تواند از طریق حلقه بیرونی بیرون بزند و باعث تحریک بافت عصبی مجاور و ایجاد شرایطی مانند سیاتیک شود. رباط ها بافت های فیبری قوی هستند که استخوان ها را به طور ایمن به یکدیگر متصل می کنند و هر مهره را به یکدیگر متصل می کنند و هر دیسک را احاطه می کنند.

اعصاب مسئول ایجاد حس و کنترل عضلات کمر و اندام تحتانی از طریق سوراخ های استخوانی به نام فورامن از ستون فقرات کمری خارج می شوند. گروه‌های عضلانی مختلف مرتبط با خم کردن، گشاد شدن و چرخش کمر و همچنین حرکت اندام‌های تحتانی، از طریق درج‌های تاندون به ستون فقرات کمری متصل می‌شوند.

رگ های خونی مانند آئورت که خون را به اندام تحتانی و از اندام تحتانی منتقل می کنند از جلوی ستون فقرات کمری در شکم و لگن عبور می کنند. اطراف این رگ های خونی غدد لنفاوی و بافت های سیستم عصبی غیرارادی هستند که در کنترل مثانه و روده نقش دارند.

در زنان، ساختارهای مهم لگن مانند رحم و تخمدان ها در جلوی ناحیه لگن قرار دارند. مردان دارای ساختار لگنی قابل توجهی به نام غده پروستات هستند. کلیه ها در دو طرف قسمت پشتی شکم، جلوی ستون فقرات کمری قرار دارند.

پوستی که ناحیه کمر را پوشانده است، منبع عصبی را از ریشه های عصبی خارج شده از ستون فقرات کمری دریافت می کند.

عملکرد کمر چیست؟

ناحیه کمر که اغلب به آن ناحیه کمر گفته می شود، نقش مهمی در حمایت از بدن انسان و تسهیل حرکت ایفا می کند. در هنگام ایستادن به عنوان پایه ای قوی برای بالاتنه عمل می کند و در حرکات مختلفی مانند خم شدن، امتداد دادن و چرخش در کمر نقش دارد.

آسیب به ساختارهای حمایت کننده از تحمل وزن، مانند استخوان های ستون فقرات، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها، اغلب زمانی که بدن در وضعیت عمودی قرار دارد یا هنگام انجام حرکات مختلف قابل شناسایی است. این امر اهمیت حفظ سلامت و قدرت کمر برای جلوگیری از آسیب و ناراحتی را برجسته می کند.

علاوه بر این، ستون فقرات کمری و عضلات کمر نقش حیاتی در محافظت از بافت های ظریف سیستم عصبی مانند نخاع و همچنین اندام های مجاور در لگن و شکم دارند. این سیستم پیچیده پشتیبانی و حفاظتی به اطمینان از عملکرد کلی بدن کمک می کند.

علل شایع کمردرد چیست؟

علل شایع کمردرد (کمردرد) شامل کشیدگی کمر، تحریک اعصاب، رادیکولوپاتی کمری، تجاوز استخوان و شرایط استخوان و مفاصل است.

کشیدگی کمر (حاد، مزمن) : کشیدگی کمر یک آسیب کششی به رباط‌ها، تاندون‌ها و/یا ماهیچه‌های کمر است. یک حادثه کششی می تواند منجر به پارگی میکروسکوپی با درجات مختلف در این بافت ها شود. فشار کمر یکی از شایع ترین علل کمردرد در نظر گرفته می شود. آسیب ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد، استفاده نادرست یا ضربه ایجاد شود. آسیب بافت نرم معمولاً به عنوان “حاد” طبقه بندی می شود که برای روزها تا هفته ها وجود داشته باشد. اگر فشار بیش از سه ماه طول بکشد، به آن “مزمن” می گویند. کشیدگی کمر اغلب در افراد ۴۰ ساله رخ می دهد، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. این وضعیت با ناراحتی موضعی در ناحیه کمر مشخص می شود که پس از یک رویداد که به طور مکانیکی به بافت های کمر فشار می آورد شروع می شود. شدت آسیب بسته به میزان فشار و اسپاسم ناشی از عضلات کمر از خفیف تا شدید متغیر است. تشخیص کشیدگی کمر بر اساس سابقه آسیب، محل درد و حذف آسیب سیستم عصبی است. معمولاً آزمایش اشعه ایکس تنها برای رد ناهنجاری های استخوانی مفید است.

درمان کشیدگی کمر شامل استراحت دادن به کمر برای جلوگیری از آسیب مجدد، داروهایی برای تسکین درد و اسپاسم عضلانی، استفاده از گرمای موضعی، ماساژ و در نهایت (پس از برطرف شدن دوره حاد) تمرینات بازسازی برای تقویت عضلات کمر و شکم است. درمان اولیه در خانه ممکن است شامل استفاده از گرما، استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) و اجتناب از آسیب مجدد و بلند کردن اجسام سنگین باشد. داروهای تجویزی که ممکن است برای کمردرد حاد استفاده شوند عبارتند از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند سولینداک (کلینوریل)، ناپروکسن (ناپروسین)، و کتورولاک (تورادول) به صورت تزریقی یا خوراکی، شل‌کننده‌های عضلانی، مانند کاریزوپرودول (سوما). سیکلوبنزاپرین (Flexeril)، متوکاربامول (Robaxin) و متاکسالون (Skelaxin)، و همچنین داروهای ضد درد مانند ترامادول (Ultram).

دوره های طولانی عدم تحرک در رختخواب توصیه نمی شود، زیرا ممکن است بهبودی را کند کند. دستکاری ستون فقرات برای دوره های حداکثر یک ماهه در برخی از بیمارانی که علائمی از تحریک عصبی ندارند مفید است. ممکن است با استفاده از تکنیک‌های محافظت از پشت در طول فعالیت‌ها و وسایل پشتیبانی در صورت نیاز در خانه یا محل کار، از آسیب‌های بعدی جلوگیری شود.

تحریک اعصاب و رادیکولوپاتی کمری کمردرد

تحریک اعصاب : اعصاب ستون فقرات کمری می توانند با فشار مکانیکی (گیرشدن) توسط استخوان یا سایر بافت ها، یا از بیماری، در هر نقطه از مسیر خود – از ریشه های آنها در نخاع تا سطح پوست، تحریک شوند. این شرایط شامل بیماری دیسک کمر (رادیکولوپاتی)، تجاوز استخوان و التهاب اعصاب ناشی از عفونت ویروسی (زونا) است.

رادیکولوپاتی کمری : رادیکولوپاتی کمری تحریک عصبی است که در اثر آسیب دیسک های بین مهره ها ایجاد می شود. آسیب به دیسک به دلیل انحطاط (“ساییدگی و پارگی”) حلقه بیرونی دیسک، آسیب تروماتیک یا هر دو رخ می دهد. در نتیجه، بخش نرم‌تر مرکزی دیسک می‌تواند از طریق حلقه بیرونی دیسک پاره شود (فتق) و در هنگام خروج از ستون فقرات استخوانی به نخاع یا اعصاب آن متصل شود. این پارگی همان چیزی است که باعث درد “سیاتیک” شناخته شده فتق دیسک می شود که از ناحیه کمر و باسن به پایین ساق پا شلیک می کند. سابقه کمردرد موضعی می‌تواند قبل از سیاتیک باشد، یا می‌تواند به دنبال احساس «ترک کردن» و همراه با بی‌حسی و سوزن سوزن شدن باشد. کمردرد معمولاً با حرکات کمر افزایش می یابد و می تواند با سرفه یا عطسه افزایش یابد. در موارد شدیدتر، سیاتیک می تواند با بی اختیاری مثانه و/یا روده همراه باشد. سیاتیک رادیکولوپاتی کمری معمولاً فقط یک طرف بدن مانند سمت چپ یا سمت راست را درگیر می کند و نه هر دو را. بر اساس علائم فوق مشکوک به رادیکولوپاتی کمری است. افزایش تشعشع کمردرد هنگام برداشتن اندام تحتانی از تشخیص حمایت می کند. آزمایش عصبی (EMG/الکترویوگرام و NCV/سرعت هدایت عصبی) اندام تحتانی را می توان برای تشخیص تحریک عصبی استفاده کرد. فتق واقعی دیسک را می توان با آزمایش های تصویربرداری مانند اسکن CAT یا MRI تشخیص داد. درمان رادیکولوپاتی کمری از مدیریت پزشکی تا جراحی را شامل می شود. مدیریت پزشکی شامل آموزش به بیمار، داروها برای تسکین درد و اسپاسم عضلانی، تزریق کورتیزون در اطراف نخاع (تزریق اپیدورال)، فیزیوتراپی (گرما، ماساژ درمانی، اولتراسوند، تمرینات، تحریک الکتریکی) و استراحت (بدون استراحت شدید در رختخواب، اما اجتناب از آن است). آسیب مجدد). با درد بی امان، اختلال شدید عملکرد، یا بی اختیاری (که می تواند نشان دهنده تحریک نخاع باشد)، جراحی ممکن است ضروری باشد. عمل انجام شده به وضعیت کلی ستون فقرات و سن و سلامت بیمار بستگی دارد. اقدامات شامل برداشتن فتق دیسک با لامینوتومی (یک سوراخ کوچک در استخوان ستون فقرات کمری اطراف نخاع)، لامینکتومی (برداشتن دیواره استخوانی)، با تکنیک سوزنی (دیسککتومی از راه پوست)، روش های حل دیسک (کمونوکلئولیز) ، و دیگران.

تجاوز استخوان درد پایین کمر

تجاوز استخوانی : هر شرایطی که منجر به حرکت یا رشد مهره های ستون فقرات کمری شود، می تواند فضای (تجاوز) نخاع و اعصاب مجاور را محدود کند. علل تجاوز استخوان به اعصاب نخاعی عبارتند از: باریک شدن روزنه (باریک شدن پورتالی که از طریق آن عصب نخاعی از ستون فقرات عبور می کند، از کانال نخاعی به بدن خارج می شود، معمولاً در نتیجه آرتریت)، اسپوندیلولیستزیس (لغزش یک مهره). نسبت به دیگری)، و تنگی نخاعی (فشرده شدن ریشه های عصبی یا نخاع توسط خارهای استخوانی یا سایر بافت های نرم در کانال نخاعی). فشرده سازی عصب نخاعی در این شرایط می تواند منجر به درد سیاتیک شود که به اندام تحتانی تابش می کند. تنگی ستون فقرات می تواند باعث دردهای اندام تحتانی شود که با راه رفتن بدتر می شود و با استراحت تسکین می یابد (تقلید از دردهای ناشی از گردش خون ضعیف). درمان این بیماری ها بسته به شدت آنها متفاوت است و از استراحت و ورزش تا تزریق کورتیزون اپیدورال و رفع فشار جراحی با برداشتن استخوانی که بافت عصبی را فشرده می کند، متغیر است.

شرایط درد استخوان و مفصل کمر

شرایط استخوان و مفاصل : شرایط استخوانی و مفصلی که منجر به کمردرد می شود شامل مواردی است که از بدو تولد (مادرزادی)، آنهایی که در نتیجه ساییدگی و پارگی (دژنراتیو) یا آسیب ایجاد می شوند و آنهایی که به دلیل التهاب مفاصل (آرتریت) هستند. .

شرایط مادرزادی استخوان : علل مادرزادی (از بدو تولد) کمردرد شامل اسکولیوز و اسپینا بیفیدا است. اسکولیوز یک انحنای جانبی (جانبی) ستون فقرات است که می تواند زمانی ایجاد شود که یک اندام تحتانی کوتاهتر از دیگری باشد (اسکولیوز عملکردی) یا به دلیل ساختار غیر طبیعی ستون فقرات (اسکولیوز ساختاری). کودکانی که به طور قابل توجهی تحت تاثیر اسکولیوز ساختاری هستند ممکن است به درمان با بریس و/یا جراحی ستون فقرات نیاز داشته باشند. بزرگسالان به ندرت تحت عمل جراحی قرار می گیرند، اما اغلب از بریس های حمایتی سود می برند. اسپینا بیفیدا یک نقص مادرزادی در قوس مهره‌ای استخوانی روی کانال نخاعی است که اغلب همراه با غیاب فرآیند خاردار است. این نقص مادرزادی معمولاً پایین ترین مهره کمری و بالای استخوان خاجی را درگیر می کند. گاهی اوقات، تاپ های غیر طبیعی مو روی پوست ناحیه درگیر دیده می شود. اسپینا بیفیدا می تواند یک ناهنجاری استخوانی جزئی بدون علائم باشد. با این حال، این وضعیت می تواند با ناهنجاری های عصبی جدی در اندام تحتانی نیز همراه باشد.

بیماری های دژنراتیو استخوان و مفاصل : با افزایش سن، محتوای آب و پروتئین غضروف بدن تغییر می کند و در نتیجه غضروف ضعیف تر، نازک تر و شکننده تر می شود. از آنجایی که هم دیسک‌ها و هم مفاصلی که مهره‌ها را روی هم قرار می‌دهند (مفاصل فاست) تا حدی از غضروف تشکیل شده‌اند، این نواحی به مرور زمان در معرض ساییدگی و پارگی قرار می‌گیرند (تغییرات دژنراتیو). دژنراسیون دیسک اسپوندیلوز نامیده می شود. اسپوندیلوز را می توان در عکسبرداری با اشعه ایکس از ستون فقرات به عنوان باریک شدن “فضای دیسک” طبیعی بین مهره ها مشاهده کرد. این بدتر شدن بافت دیسک است که دیسک را مستعد فتق و درد موضعی کمر (“لومباگو”) در بیماران مسن می کند. آرتریت دژنراتیو (استئوآرتریت) مفاصل فاست نیز یکی از دلایل درد موضعی کمر است که با آزمایش اشعه ایکس ساده قابل تشخیص است. این علل کمردرد دژنراتیو معمولاً به صورت محافظه کارانه با گرمای متناوب، استراحت، تمرینات توانبخشی و داروها برای تسکین درد، اسپاسم عضلانی و التهاب درمان می شوند.

آسیب به استخوان ها و مفاصل : شکستگی (شکستگی استخوان) ستون فقرات کمری و استخوان ساکروم بیشتر افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان را تحت تاثیر قرار می دهد، به ویژه کسانی که داروهای کورتیزون طولانی مدت مصرف کرده اند. برای این افراد، گاهی اوقات حتی فشارهای اندک روی ستون فقرات (مانند خم شدن برای بستن کفش) می تواند منجر به شکستگی استخوان شود. در این حالت، مهره ممکن است فرو بریزد (شکستگی فشاری مهره). این شکستگی باعث شروع فوری درد موضعی شدید می شود که می تواند به شکل نواری در اطراف کمر تابیده شود و با حرکات بدن به شدت بدتر می شود. این درد معمولاً به اندام تحتانی تابش نمی کند. شکستگی مهره‌ها در بیماران جوان‌تر تنها پس از ضربه‌های شدید، مانند تصادفات ناشی از وسایل نقلیه موتوری یا تشنج، اتفاق می‌افتد.

در بیماران جوانتر و مسن تر، شکستگی های مهره هفته ها طول می کشد تا با استراحت و مسکن ها بهبود یابد. شکستگی های فشاری مهره های مرتبط با پوکی استخوان را نیز می توان با روشی به نام ورتبروپلاستی یا کیفوپلاستی درمان کرد که می تواند به کاهش درد کمک کند. در این روش، یک بالون در مهره فشرده شده باد می شود و اغلب مقداری از ارتفاع از دست رفته خود را برمی گرداند. پس از آن، یک “سیمان” (متیل متاکریلات) به بالون تزریق می شود و برای حفظ ساختار و ارتفاع بدنه مهره باقی می ماند. با بازگرداندن ارتفاع مهره فرو ریخته، درد تسکین می یابد.

آرتریت : اسپوندیلوآرتروپاتی‌ها انواع التهابی آرتریت هستند که می‌توانند بر ناحیه کمر و مفاصل ساکروایلیاک تأثیر بگذارند. نمونه هایی از اسپوندیلوآرتروپاتی ها عبارتند از آرتریت واکنشی (بیماری رایتر)، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و آرتریت بیماری التهابی روده. هر یک از این بیماری ها می تواند منجر به کمردرد و سفتی شود که معمولاً در صبح بدتر می شود. این شرایط معمولاً در دهه دوم و سوم زندگی شروع می شود. آنها با داروهایی که به سمت کاهش التهاب هدایت می شوند درمان می شوند. داروهای بیولوژیکی جدیدتر هم در آرام کردن بیماری و هم در توقف پیشرفت آن بسیار موفق بوده اند.

دلایل دیگر کمردرد چیست؟

از دیگر دلایل کمردرد می توان به مشکلات کلیوی، بارداری، مشکلات تخمدانی و تومورها اشاره کرد.

مشکلات کلیوی

عفونت‌های کلیه، سنگ‌ها و خونریزی کلیه (هماتوما) اغلب با کمردرد همراه هستند. تشخیص می تواند شامل تجزیه و تحلیل ادرار، آزمایش امواج صوتی (سونوگرافی) یا سایر مطالعات تصویربرداری از شکم باشد.

بارداری

بارداری معمولاً با فشار مکانیکی به ستون فقرات کمری (تغییر انحنای طبیعی کمر) و با قرار گرفتن نوزاد در داخل شکم منجر به کمردرد می شود. علاوه بر این، اثرات هورمون زنانه استروژن و هورمون شل کننده رباط ریلکسین ممکن است به شل شدن رباط ها و ساختارهای پشت کمک کند. برای تسکین این درد، تمرینات و کشش‌های شیب لگن اغلب توصیه می‌شود. همچنین به زنان توصیه می شود طبق توصیه پزشکان خود در دوران بارداری شرایط بدنی خود را حفظ کنند. زایمان طبیعی نیز می تواند باعث کمردرد شود.

مشکلات تخمدان

کیست تخمدان، فیبروم رحم و اندومتریوز نیز ممکن است باعث کمردرد شوند. تشخیص دقیق ممکن است نیاز به معاینه و آزمایش زنان داشته باشد.

تومورها

کمردرد می تواند ناشی از تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشد که از استخوان ستون فقرات یا لگن و طناب نخاعی (تومورهای اولیه) منشأ می گیرند و آنهایی که از جاهای دیگر منشا گرفته و به این نواحی گسترش می یابند. تومورهای متاستاتیک). بسته به اینکه تومورها بر بافت عصبی تأثیر بگذارند یا نه، علائم از درد موضعی گرفته تا درد شدید و از دست دادن عملکرد عصبی و عضلانی (حتی بی اختیاری ادرار و مدفوع) متغیر است. تومورهای این نواحی با استفاده از تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس ساده، اسکن استخوان هسته ای و اسکن CAT و MRI شناسایی می شوند.

علل غیر معمول کمردرد چیست؟

علل غیر معمول کمردرد عبارتند از بیماری پاژه استخوان، خونریزی یا عفونت در لگن، عفونت غضروف و/یا استخوان ستون فقرات، آنوریسم آئورت و زونا.

بیماری استخوان پاژه

بیماری پاژه استخوان یک بیماری با علت ناشناخته است که در آن تشکیل استخوان با بازسازی طبیعی استخوان هماهنگ نیست. این وضعیت منجر به ضعیف شدن غیرطبیعی استخوان و تغییر شکل می شود و می تواند باعث درد موضعی استخوان شود، اگرچه اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. بیماری پاژه در افراد بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. وراثت (پس زمینه ژنتیکی) و برخی عفونت‌های ویروسی غیرمعمول به عنوان علل پیشنهاد شده‌اند. ضخیم شدن نواحی استخوانی درگیر در ستون فقرات کمری می‌تواند باعث تشعشع درد سیاتیک در اندام تحتانی شود.

بیماری پاژه را می توان با اشعه ایکس ساده تشخیص داد. با این حال، گاهی اوقات بیوپسی استخوان برای اطمینان از صحت تشخیص ضروری است. اسکن استخوان برای تعیین وسعت بیماری مفید است که می تواند بیش از یک ناحیه استخوانی را درگیر کند. آزمایش خون، آلکالین فسفاتاز، برای تشخیص و نظارت بر پاسخ به درمان مفید است. گزینه های درمانی شامل آسپرین، سایر داروهای ضد التهابی، داروهای ضد درد، و داروهایی که سرعت چرخش استخوان را کاهش می دهند، مانند کلسی تونین (کالسیمار، میاکالسین)، اتیدرونات (دیدرونل)، آلندرونات (فوساماکس)، ریزدرونات (اکتونل) و پامیدرونات هستند. (آردیا).

خونریزی یا عفونت در لگن

خونریزی در لگن بدون ضربه قابل توجه نادر است و معمولاً در بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) استفاده می کنند دیده می شود. در این بیماران، درد سیاتیک با شروع سریع می تواند نشانه ای از خونریزی در پشت لگن و شکم باشد که اعصاب نخاعی را هنگام خروج به اندام تحتانی تحت فشار قرار می دهد. عفونت لگن نادر است اما می تواند عارضه ای از بیماری هایی مانند دیورتیکولوز، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، بیماری التهابی لگن همراه با عفونت لوله های فالوپ یا رحم و حتی آپاندیسیت باشد. عفونت لگن یک عارضه جدی این شرایط است و اغلب با تب، کاهش فشار خون و یک حالت تهدید کننده زندگی همراه است.

سایر علل غیر معمول کمردرد چیست؟

عفونت غضروف و/یا استخوان ستون فقرات

عفونت دیسک ها (دیسکیت سپتیک) و استخوان (استئومیلیت) بسیار نادر است. این شرایط منجر به درد موضعی همراه با تب می شود. باکتری هایی که هنگام آزمایش این بافت ها با کشت های آزمایشگاهی یافت می شوند شامل استافیلوکوکوس اورئوس و مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (باکتری سل) هستند. عفونت سل در ستون فقرات بیماری پات نامیده می شود. هر کدام از این شرایط بسیار جدی هستند که به دوره های طولانی آنتی بیوتیک نیاز دارند. مفاصل ساکروایلیاک به ندرت با باکتری عفونی می شوند. بروسلوز یک عفونت باکتریایی است که می تواند مفاصل ساکروایلیاک را درگیر کند و معمولاً در شیر خام بز منتقل می شود.

آنوریسم آئورت

در افراد مسن، آترواسکلروز می تواند باعث ضعیف شدن دیواره رگ خونی شریانی بزرگ (آئورت) در شکم شود. این ضعیف شدن می تواند منجر به برآمدگی (آنوریسم) دیواره آئورت شود. در حالی که بیشتر آنوریسم ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، برخی از آنها باعث کمردرد ضربان دار می شوند. آنوریسم های با اندازه مشخص، به ویژه زمانی که در طول زمان بزرگ می شوند، می توانند به ترمیم جراحی با روش پیوند برای ترمیم بخش غیر طبیعی شریان نیاز داشته باشند.

زونا

زونا (هرپس زوستر) عفونت حاد اعصابی است که احساس را به پوست، به طور کلی در یک یا چند سطح ستون فقرات و در یک طرف بدن (راست یا چپ) تامین می‌کنند. بیماران مبتلا به زونا معمولاً در اوایل زندگی آبله مرغان داشته اند. اعتقاد بر این است که ویروس تبخال که باعث آبله مرغان می شود در یک حالت خفته در ریشه های عصبی نخاعی مدت ها پس از برطرف شدن آبله مرغان وجود دارد. در افراد مبتلا به زونا، این ویروس دوباره فعال می شود و باعث ایجاد عفونت در امتداد عصب حسی می شود که منجر به درد عصبی و معمولاً شیوع زونا (تاول های ریز در همان سمت بدن و در همان سطح عصبی) می شود. کمردرد در بیماران مبتلا به زونا در ناحیه کمر می تواند چند روز قبل از بثورات پوستی باشد. محصولات متوالی تاول های ریز می توانند برای چند روز ظاهر شوند و با التهاب پوسته پوسته در عرض یک تا دو هفته از بین بروند. بیماران گاهی اوقات با درد عصبی مزمن بیشتری مواجه می شوند (نورالژی پس از ترمیم). درمان می‌تواند شامل تسکین علائم با لوسیون‌ها، مانند کالامین، یا داروهایی مانند آسیکلوویر (زوویراکس)، برای عفونت و چسب‌های پره گابالین (لیریکا) یا لیدوکائین (لیدودرم) برای درد باشد.

عوامل خطر برای کمردرد چیست؟

عوامل خطر برای کمردرد عبارتند از: فعالیت ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین، پرتاب کردن، جابجایی چمدان، آسیب تروماتیک، عفونت کلیه، بارداری، پوکی استخوان و افزایش سن.

چه علائم دیگری با کمردرد مرتبط است؟

کمردرد بسته به علت کمردرد می تواند علائم و نشانه های مختلفی را ایجاد کند. علائمی که می تواند با کمردرد همراه باشد شامل بی حسی و/یا سوزن سوزن شدن اندام تحتانی، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، ناتوانی در راه رفتن بدون تشدید درد، ضعف اندام تحتانی، آتروفی (کاهش اندازه) عضلات اندام تحتانی، بثورات پوستی، تب، لرز، کاهش وزن، دردهای شکمی، سوزش در هنگام ادرار، سرگیجه، درد مفاصل و خستگی.

تشخیص کمردرد

تخصص‌های پزشکان که کمردرد را ارزیابی و درمان می‌کنند، از متخصصین عمومی تا فوق‌متخصص را شامل می‌شوند. این تخصص ها شامل پزشکان فوریت های پزشکی، پزشکی عمومی، پزشکی خانواده، داخلی، زنان، جراحان ستون فقرات (ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب)، روماتولوژی، مدیریت درد و فیزیاتری است.

سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای کمردرد شامل فیزیوتراپیست، کایروپراکتیک، ماساژ درمانگر، روانشناس و متخصص طب سوزنی است.

تشخیص کمردرد شامل بررسی تاریخچه بیماری و شرایط پزشکی زمینه ای و همچنین معاینه فیزیکی است. یک داستان کامل از کمردرد شامل سابقه آسیب، شرایط تشدید کننده و تسکین دهنده، علائم درد همراه (تب، بی حسی، گزگز، بی اختیاری و غیره) و همچنین مدت زمان و پیشرفت علائم باید مرور شود. جدای از ارزیابی‌های معمول شکم و اندام‌ها، معاینات رکتوم و لگن نیز ممکن است در نهایت مورد نیاز باشد. آزمایش‌های بیشتری برای تشخیص کمردرد می‌تواند مورد نیاز باشد، از جمله آزمایش‌های خون و ادرار، آزمایش‌های اشعه ایکس فیلم ساده، اسکن CAT، اسکن MRI، اسکن استخوان، و آزمایش‌های اعصاب مانند الکترومیوگرام (EMG) و سرعت‌های هدایت عصبی (NCV). ).

راه های درمان کمردرد چیست؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، درمان کمردرد به علت آن بستگی دارد. هر بیمار باید به صورت جداگانه در زمینه وضعیت سلامت زمینه و سطح فعالیت زیربنایی ارزیابی و مدیریت شود.

همانطور که توسط تحقیقات ارائه شده در نشست ملی کالج روماتولوژی آمریکا مشخص شده است، یک جنبه بسیار مهم ارزیابی فردی درک و درک بیمار از موقعیت خاص خود است. محققان بریتانیایی دریافتند کسانی که معتقد بودند علائم یا درمان‌هایشان عواقب جدی بر زندگی‌شان دارد، یا کسانی که کنترل کمی بر علائم خود داشتند، احتمالاً نتیجه بدی خواهند داشت. این تحقیق اهمیت پرداختن به نگرانی ها و تصوراتی را که بیماران در مورد وضعیت خود در ارزیابی های اولیه دارند، به پزشکان نشان می دهد.

شرایط ذکر شده در بالا برای بررسی کلی در نظر گرفته شده است. بسیاری از علل احتمالی کمردرد از جمله کمردرد وجود دارد که در مورد آنها صحبت نشده است.

درمان‌های خودمراقبتی برای تسکین درد عبارتند از: بسته‌های سرماخوردگی و کاربردهای حرارتی، مومیایی‌های ضددرد موضعی، اجتناب از آسیب‌دیدگی مجدد، از بین بردن بلند کردن اجسام سنگین، و مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول)، ناپروکسن (Aleve) و ایبوپروفن (Advil). ، موترین).

بهترین ورزش ها و حرکات کششی برای کمردرد چیست؟

۱. کشش زانویی لانژ

 • با زانو زدن روی هر دو زانو شروع کنید و یک پا را به جلو بیاورید تا زمانی که پا روی زمین قرار گیرد.
 • توزیع یکسان وزن را در هر دو لگن (به جای یک طرف یا طرف دیگر) حفظ کنید.
 • با هر دو دست در بالای ران به جلو خم شوید تا در جلوی پای مقابل احساس کشیدگی کنید.
 • این کشش بر عضلات خم کننده لگن تأثیر می گذارد که به لگن متصل می شوند و اگر بیش از حد سفت شوند، می توانند وضعیت بدن را به خطر بیندازند.

۲. کشش عضله پیریفورمیس

 • به پشت دراز بکشید و پاها را خم کنید و پاشنه ها را صاف روی زمین بگذارید.
 • یک پا را روی پای دیگر ضربدری کنید، مچ پا را روی زانوی خمیده قرار دهید و به آرامی زانوی پایینی را به سمت قفسه سینه بکشید تا زمانی که کشش در باسن احساس شود.
 • روش دیگر، روی زمین دراز بکشید و یک پا را روی پای دیگر ضربدری کنید، آن را روی نیم تنه در زانو به سمت جلو بکشید و پای دیگر را صاف نگه دارید.

۳. کشش کبرا

 • این تکنیک می تواند عضلات سفت شکم و کمر را بکشد.
 • با دراز کشیدن روی شکم، پاها دراز، کف دست ها در دو طرف سر، ساعد و آرنج ها روی زمین شروع کنید.
 • به آرامی بدن خود را بالا بیاورید تا وزن شما روی ساعدها تحمل شود.
 • باسن خود را محکم روی زمین قرار دهید.
 • ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید تا حالتی راحت پیدا کنید که به تدریج عضلات شکم و کمر شما را گسترش دهد.
 • به آرامی به حالت اولیه برگردید و پنج بار تکرار کنید.
 • اگر در قسمت پایین کمر انعطاف بیشتری دارید، بازوهای خود را صاف کنید.

۴. آرام کودک و یا حالت کودک

 • ژست آرام کودک، یک تمرین اساسی یوگا، می تواند به شما کمک کند بدن خود را آرام کنید.
 • روی دست ها و زانوها روی زمین قرار بگیرید، به طوری که زانوها کمی بیشتر از فاصله باسن از هم بازتر باشند.
 • انگشتان پا را به هم نزدیک کرده و باسن خود را به عقب فشار دهید و زانوهای خود را خم کنید.
 • همانطور که یک وضعیت نشستن راحت پیدا کردید، دست های خود را کاملا به جلو دراز کنید و اجازه دهید سرتان به سمت جلو بیفتد و در حالتی آرام قرار گیرد.
 • قبل از بازگشت به حالت اولیه، این حالت را به مدت ۲۰ ثانیه نگه دارید و آن را سه بار دیگر تکرار کنید.
 • اگر شانه درد دارید، بازوهای خود را در هر طرف بدن قرار دهید و به سمت پاهای خود بکشید.

۵. پیچش ستون فقرات نشسته

 • یک چرخش ساده ستون فقرات در حالت نشسته ممکن است به ناراحتی کمر کمک کند.
 • این موقعیت به انعطاف پذیری کمک می کند.
 • این کشش آسان چندین مزیت سلامتی دارد، از جمله بهبود خلق و خو، انعطاف پذیری زانو، ستون فقرات و شانه ها.
 • روی زمین بنشینید، پاها را صاف در مقابل خود قرار دهید و دست ها را پشت سر خود قرار دهید.
 • هر دو دست را روی زمین پشت سر خود قرار دهید و انگشتان خود را رو به سمت شما قرار دهید.
 • پای چپ خود را صاف روی زمین در قسمت بیرونی زانوی راست قرار دهید.
 • نفس بکشید و بازوی راست خود را بالا بیاورید.
 • بازدم کنید و بازوی راست خود را به سمت پایین بکشید و آرنج خود را روی قسمت خارجی پای چپ قرار دهید.
 • سینه، سر و چشمان خود را به سمت چپ بچرخانید.
 • حدود یک دقیقه نگه دارید. نفس کشیدن. به آرامی سر و سپس قفسه سینه را به سمت مرکز بیاورید.
 • در طرف دیگر تکرار کنید.

۶. پاها را روی دیوار بالا ببرید

 • پاهای خود را به سمت بالا خزیده و در حالی که صاف به پشت دراز کشیده اید و باسنتان صاف روی دیوار است، آنها را روی دیوار قرار دهید.
 • اگر عضلات پایین کمر شما به لمس حساس هستند، برای حمایت و بالش بیشتر روی یک حوله یا پتوی تا شده استراحت کنید.

۷. چرخش تنه

 • اگر سفتی کمر شما را از غلتیدن یا چرخش باز می دارد، این یک کشش عالی برای کمک به شل شدن چیزها است.
 • برای شروع، به پشت روی زمین دراز بکشید، پاها رو به بالا، دست ها پشت سر و آرنج ها روی زمین.
 • اجازه دهید پاهایتان به سمت زمین به یک طرف بچرخد در حالی که زانوهایتان را در کنار هم نگه دارید.
 • این کشش بر روی عضلات سفت در قسمت تحتانی و میانی کمر متمرکز می شود.

۸. کج شدن لگن

 • این کشش یکی دیگر از تمرینات اساسی است که به طور موثر تنش عضلانی کمر را کاهش می دهد. این کشش باعث افزایش انعطاف پذیری ناحیه می شود.
 • با دراز کشیدن به پشت در حالی که پاهای خود را صاف، زانوها خم کرده و بازوها را در پهلو قرار دهید، شروع کنید. به دلیل انحنای ستون فقرات، قسمت پایین کمر تا حدودی برآمده است.
 • به آرامی کمر خود را قوس دهید و شکم خود را به بیرون فشار دهید. این موضع به ثبات هسته کمک می کند.
 • قبل از استراحت، وضعیت بدن را حداقل برای پنج ثانیه نگه دارید.
 • در حالی که روی زمین باقی می‌مانید، لگن را کمی به سمت بالا فشار دهید. ماهیچه های باسن و شکم خود را سفت کنید.
 • قسمت پایین کمر باید روی زمین قرار گیرد.
 • قبل از استراحت، وضعیت بدن را حداقل برای پنج ثانیه نگه دارید. تمرین را هر روز تکرار کنید. با ۱۰ تا ۱۵ تکرار شروع کنید و به آرامی آن را به ۲۵ تا ۳۰ برسانید.

بدترین ورزش ها و حرکات کششی برای کمردرد چیست؟

۱. بلند کردن پا / دوبل بلند کردن پا

 • در اینجا فرد در حالی که به پشت دراز کشیده و زمین را لمس می کند، هر دو پا را با هم بلند می کند.
 • از آنجایی که برای انجام این تمرین به یک هسته قوی نیاز دارد که فشار زیادی به کمر وارد می کند، باید از انجام آن اجتناب شود.

۲. دراز و نشست

 • یک تمرین تقویتی اصلی که در آن اکثر افراد از باسن خود برای حمل وزن بدن خود استفاده می کنند که باعث افزایش تنش در ستون فقرات و تشدید کمردرد می شود.

۳. لمس انگشت پا ایستاده

 • در اینجا فرد صاف می ایستد و سعی می کند با خم شدن به جلو، انگشت خود را لمس کند.
 • از آنجایی که باعث افزایش امتداد کمر می شود، خطر استرس به دیسک ها و رباط ها را افزایش می دهد. از این رو باید از آن اجتناب کرد.

۴. کرانچ شکم

 • در اینجا فرد به پشت روی زمین دراز می کشد و زانوی خود را در حالت زاویه راست خم می کند. سپس فرد سعی می کند بالاتنه خود را بالا بیاورد و تا حد امکان به زانو نزدیک شود.
 • این دوباره ستون فقرات و رباط های درگیر را افزایش می دهد، بنابراین باید از آن اجتناب شود.

۵. اسکات پشت

 • اینها اصلاحی از اسکوات سنتی است که در آن فرد یک میله آهنی را با حمل وزنه های سنگین بر روی پشت خود قرار می دهد و اسکات را انجام می دهد.
 • افراد مبتلا به کمردرد باید به طور کامل از حمل وزنه اجتناب کنند، بنابراین باید از این ورزش خودداری شود.

۶. اکستنشن کمر سوپرمن

 • شما با دراز کشیدن روی زمین رو به پایین شروع می کنید، سپس به طور همزمان دست ها و پاهای خود را از زمین بلند می کنید و سعی می کنید این وضعیت را بالا نگه دارید.
 • این وضعیت ماهیچه های هسته مرکزی و پشت را درگیر می کند و بیشترین میزان استرس را ایجاد می کند. بنابراین، افرادی که حتی کمردرد خفیف را تجربه می کنند، باید به طور کامل از آن صرف نظر کنند.

۷. تمرینات شامل بلند کردن وزنه از بالای سر یا شانه

 • وزنه زدن در زمانی که کمردرد دارید استرس بیش از حد بر ستون فقرات و عضلات کمر وارد می کند و خطر اسپاسم عضلانی و پارگی رباط را افزایش می دهد. بنابراین، این تمرینات نباید انجام شود.

۸. گرم نکردن بدن قبل از تمرین

 • این یک اشتباه بسیار رایج است که افراد هنگام ورزش انجام می دهند. انجام تمرینات گرم کردن، مانند وضعیت گربه-گاو در یوگا، عضلات پایین کمر را کشیده و آنها را برای تمرین پیش رو آماده می کند.
 • نادیده گرفتن این گرم‌آپ‌ها خطر آسیب‌دیدگی خودبه‌خودی به عضلات و رباط‌های بدن را ایجاد می‌کند.

عوارض کمردرد چیست؟

چه زمانی باید نگران کمردرد باشم؟

 1. درد بیش از یک هفته: در بیشتر موارد کمردرد در عرض چند روز برطرف می شود. اگر درد بیش از یک هفته ادامه داشت، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده باشد. پزشک آزمایشاتی را برای کمک به تعیین علت درد شما قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگتر انجام می دهد. مانند بسیاری از مسائل بهداشتی دیگر، درمان زودهنگام حیاتی است.
 2. دردی که به سایر قسمت‌های بدن تابیده می‌شود: اگر کمردرد شما با درد شدید در ساق پا یا درد در نواحی دیگر بدن همراه است، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. این می تواند نشانه ای از سیاتیک باشد، نوعی درد که عصب سیاتیک را تحت تاثیر قرار می دهد، که از قسمت پایین کمر به پایین باسن و پایین هر پا کشیده می شود. سیاتیک اغلب به دلیل فتق دیسک ایجاد می شود.
 3. درد پس از آسیب: اگر کمردرد شما ناشی از تصادف اتومبیل، افتادن یا نوع دیگری از آسیب باشد، ممکن است نشان دهنده یک مسئله جدی مانند شکستگی باشد که باید به آن رسیدگی شود.
 4. درد همراه با سوزن و سوزن، بی حسی یا ضعف: ناراحتی پشت همراه با بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف می تواند نشان دهنده تحریک یا آسیب عصبی باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که ناراحتی پس از مصرف داروهای مسکن بدون نسخه ادامه یابد. ناراحتی عصبی خطرناک است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب یا ناتوانی مادام العمر شود.
 5. بدتر شدن درد با موقعیت های خاص یا در یک بازه زمانی خاص: گاهی اوقات، کمردرد قابل توجهی ممکن است فقط در موقعیت های خاصی رخ دهد یا شما را در نیمه شب از خواب بیدار کند. این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر مانند عفونت، شکستگی، فشرده سازی شدید عصب یا حتی بدخیمی (سرطان) باشد.
 6. درد با اجابت مزاج یا دفع ادرار: اگر کمردرد شما با عدم کنترل حرکات روده یا ادرار همراه است، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از سندرم دم اسبی باشد که در آن اعصاب در قسمت پایین ستون فقرات فشرده شده اند. اگر چه یک بیماری نادر است، اما اگر درمان نشود، می تواند باعث آسیب عصبی مادام العمر شود که نیاز به جراحی برای برداشتن فشار اعصاب و بازیابی عملکرد آنها دارد.
 7. درد همراه با تب: در صورت ابتلا به آنفولانزا یا عفونت دیگری، گاهی اوقات کمردرد می‌تواند با تب همراه باشد. با این حال، اگر تب شما به درمان های بدون نسخه پاسخ نمی دهد، ممکن است نشان دهنده عفونت خطرناکی باشد که به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز دارد. مشورت با پزشک برای شناسایی علت و مصرف داروهای مناسب (آنتی بیوتیک) در صورت عفونت ضروری است.
 8. کاهش وزن ناخواسته: اگر کاهش وزن غیرقابل توجیه همراه با کمردرد خود را تجربه کردید، با پزشک مشورت کنید تا شرایط جدی تری مانند عفونت یا تومور را رد کنید.

عاقبت کمردرد چیست؟

چشم انداز کمردرد به علت دقیق آن بستگی دارد. به عنوان مثال، آسیب های ناشی از فشار حاد به طور کلی با حداقل درمان بهبود می یابند. از سوی دیگر، ناهنجاری‌های استخوانی که نخاع را تحریک می‌کنند، می‌توانند به ترمیم جراحی قابل توجهی نیاز داشته باشند و چشم‌انداز به نتیجه جراحی بستگی دارد. نتایج بهینه دراز مدت اغلب شامل برنامه های توانبخشی ورزشی است که می تواند فیزیوتراپیست ها را درگیر کند.

آیا می توان از کمردرد جلوگیری کرد؟

اجتناب از آسیب به کمر روشی برای پیشگیری از کمردرد است. علاوه بر این، برنامه‌های تمرینی آماده‌سازی که برای تقویت ناحیه کمر و بافت‌های مجاور طراحی شده‌اند، می‌توانند به حداقل رساندن خطر آسیب به کمر کمک کنند. برنامه های خاصی برای تسکین و پیشگیری از کمردرد را می توان با کمک فیزیوتراپیست ها و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی طراحی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید