خانه » بیماری ها » چگونه سطح کلسترول بالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهد؟

چگونه سطح کلسترول بالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهد؟

کلسترول بالا می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. این ماده مومی شکل به ایجاد رسوبات معروف به پلاک در داخل رگ های خونی کمک می کند (منبع مطلب).

پلاک‌ها می‌توانند در شریان‌های کرونر، که اکسیژن را به قلب می‌رسانند، و در شریان‌های کاروتید، که اکسیژن را به مغز می‌رسانند، تجمع کنند. سکته زمانی اتفاق می افتد که انسداد مانع از رسیدن خون به مغز می شود (منبع مطلب).

این مقاله به بررسی نقش کلسترول بالا در سکته مغزی و چگونگی کاهش خطر ابتلا به سکته می‌پردازد.

آیا کلسترول بالا می تواند باعث سکته شود؟

ارتباط بین کلسترول و سکته مغزی پیچیده است زیرا رابطه آنها بر اساس نوع سکته مغزی و نوع کلسترول درگیر متفاوت است (منبع مطلب).

۱. انواع سکته مغزی

دو نوع عمده سکته مغزی وجود دارد. شایع ترین نوع سکته مغزی، سکته مغزی ایسکمیک، به دلیل انسداد جریان خون ایجاد می شود. عوامل خطر سکته مغزی ایسکمیک، از جمله کلسترول بالا، همانند عوامل خطر بری بیماری عروق کرونر قلب است (منبع مطلب).

نوع عمده دیگر سکته مغزی، سکته هموراژیک، ناشی از پارگی رگ خونی است که در مغز خونریزی می کند. افزایش کلسترول با خطر بالای این نوع سکته همراه نیست. (منبع مطلب).

۲. انواع کلسترول

عامل مهم دیگر: همه کلسترول ها یکسان نیستند. انواع مختلف کلسترول می توانند اثرات بسیار متفاوتی بر بدن داشته باشند.

 • لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) از نظر پتانسیل آسیب رساندن به قلب و مغز، «کلسترول بد» است. این عامل اصلی در ایجاد پلاک شریانی است. سطح کلسترول LDL بالاتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) با افزایش خطر سکته مغزی ایسکمیک مرتبط است.
 • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) “کلسترول خوب” است. سطوح HDL بالاتر از ۳۵ میلی گرم در دسی لیتر با کمک به انتقال LDL به کبد و خارج شدن از جریان خون و با کمک به تثبیت پلاک های موجود در برابر سکته ایسکمیک محافظت می کند.

سطوح بالاتر HDL همچنان به محافظت می‌افزاید، و بیشترین مزایا را سطوح HDL بیش از ۶۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر به ارمغان می‌آورد، در حالی که سطوح HDL زیر ۳۵ میلی‌گرم در دسی‌لیتر با خطر سکته مغزی بالاتر همراه است (منبع مطلب).

هنگامی که یک پلاک پاره می‌شود، تکه‌هایی از پلاک آزاد می‌شوند و در جریان خون منتقل می‌شوند، جایی که ممکن است در شریان‌هایی که اکسیژن را به مغز می‌رسانند، قرار بگیرند. پلاک پاره شده می تواند باعث لخته شدن خون شود که خطر مسدود شدن جریان خون را بیشتر می کند.

چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

کلسترول بالا ناشی از رژیم غذایی و برخی عوامل سبک زندگی است. اینها معمولاً عبارتند از:

 • مصرف زیاد غذاهای چرب یا سرخ شده
 • یک سبک زندگی بی تحرک
 • سیگار کشیدن
 • نوشیدن الکل
 • اضافه وزن یا چاق بودن

سطوح کلسترول چگونه طبقه بندی می شود؟

پزشک شما می تواند سطح کلسترول شما را با آزمایش های استاندارد لیپید خون اندازه گیری کند. این آزمایشات می تواند به شما بگوید چه مقدار از هر نوع کلسترول در خون شما و همچنین کلسترول کل شما وجود دارد. اعداد کم، متوسط و زیاد به شرح زیر است:

 LDLتری گلیسیریدکلسترول کل
بهینهزیر ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیترزیر ۹۰ میلی گرم در دسی لیتر۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر
طبیعی۱۰۰ تا ۱۲۹ میلی گرم در دسی لیتر۹۰ تا ۱۴۹ میلی گرم در دسی لیتر۱۵۱ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر
مرز بالا۱۳۰ تا ۱۵۹ میلی گرم در دسی لیتر۱۵۰ تا ۴۹۹ میلی گرم در دسی لیتر۲۰۰ تا ۲۳۹ میلی گرم در دسی لیتر
بالا۱۶۰ تا ۱۸۹ میلی گرم در دسی لیتر۵۰۰ تا ۸۸۵ میلی گرم در دسی لیتر۲۴۰ تا ۲۹۹ میلی گرم در دسی لیتر
بسیار بالا۱۹۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر۸۸۶ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر۳۰۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر

از آنجا که HDL کلسترول “خوب” در نظر گرفته می شود، محدوده بهینه بالاتری دارد.

 HDL
عالیبیش از ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر
کمکمتر از ۳۵ میلی گرم در دسی لیتر

دستورالعمل های فعلی اهداف مشابهی برای کلسترول برای کاهش خطر سکته مغزی و خطر بیماری عروق کرونر قلب تعیین می کنند. این دستورالعمل ها به طور کلی توصیه می کنند که افراد بدون بیماری قلبی موجود که سیگار نمی کشند و هیچ عامل خطر بیماری قلبی دیگری (مانند دیابت، فشار خون بالا، چاقی، سابقه خانوادگی بیماری قلبی) ندارند، باید سطح کلسترول کل را کمتر از ۲۴۰ میلی گرم نگه دارند. در دسی لیتر، با LDL کمتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر و HDL بالای ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر.

به افراد مبتلا به عوامل خطرزای قلبی عروقی توصیه می شود که سطح کلسترول بهتری را برای محافظت بهتر در برابر بیماری قلبی و سکته داشته باشند. این افراد باید سطح کلسترول تام را زیر ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر، با LDL زیر ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و HDL بالای ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر حفظ کنند (منبع مطلب).

چه چیزی خطر سکته مغزی را افزایش می دهد؟

کلسترول بالا تنها یکی از معدود مواردی است که می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. سایر عوامل خطر عبارتند از (منبع مطلب):

 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • مصرف سیگار و الکل
 • رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی کم تحرک
 • سن بالا
 • سابقه خانوادگی سکته مغزی
 • زنان در طول عمر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند
 • استفاده از برخی داروها مانند کنترل بارداری هورمونی یا رقیق کننده های خون
 • اصالتاً آفریقایی آمریکایی، بومی آمریکایی یا اسپانیایی تبار بودن
 • ناهنجاری های شریانی وریدی (AVMs)، سیاهرگ ها و شریان های ضعیف در مغز که می توانند پاره شوند.
 • مشکلات پزشکی مانند اختلالات خونریزی و آپنه خواب

نحوه کاهش کلسترول بالا برای کاهش خطر سکته مغزی

تعدادی از تغییراتی که می توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید وجود دارد که می تواند به کاهش سطح کلسترول و خطر سکته مغزی کمک کند. این شامل:

۱. رژیم غذایی خود را تغییر دهید

خوردن یک رژیم غذایی سالم یکی از بهترین راه ها برای کاهش کلسترول بالا و کاهش خطر سکته مغزی است.چربی های سالم تری را انتخاب کنید و مصرف کل چربی و چربی اشباع شده را محدود کنید. از غذاهایی که کلسترول بالایی دارند خودداری کنید.

غذاهایی بخورید که فیبر بالایی دارند و مصرف میوه‌ها، سبزیجات و سایر غذاهای گیاهی مانند غلات کامل و  حبوبات را افزایش دهید. خوردن ماهی هایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند می تواند به افزایش سطح HDL شما کمک کند. از غذاهایی که سدیم بالایی دارند خودداری کنید و مصرف الکل خود را محدود کنید.

۲. به طور منظم تمرین کنید

ورزش می تواند به بهبود سطح کلسترول شما کمک کند (منبع مطلب). با پزشک خود در مورد شروع یک برنامه ورزشی صحبت کنید. در حالت ایده آل، شما باید حداقل پنج بار در هفته حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

۳. ترک سیگار

مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری سطح کلسترول و تری گلیسیرید LDL بالاتر و سطح HDL کمتری دارند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ترک سیگار می تواند به بهبود سطح کلسترول خون شما کمک کند (منبع مطلب).

۴. حفظ وزن سالم

حفظ وزن سالم می تواند به شما کمک کند سطح کلسترول خود را کنترل کنید. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، با پزشک خود در مورد شروع یک برنامه غذایی و ورزش صحبت کنید.

داروهای کاهش دهنده کلسترول و خطر سکته مغزی

نشان داده شده است که داروهایی که برای کاهش سطح کلسترول استفاده می‌شوند – به‌ویژه گروهی از داروهایی که به نام استاتین‌ها شناخته می‌شوند، خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهند و در صورت وقوع ممکن است شدت سکته را کاهش دهند (منبع مطلب).

با کاهش سطح LDL، استاتین ها و سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول به جلوگیری از تشکیل پلاک که از سکته مغزی و بیماری قلبی جلوگیری می کند، کمک می کند.

در واقع، حتی نشان داده شده است که استاتین ها خطر سکته مغزی را در بیمارانی که سطح کلسترول طبیعی دارند، کاهش می دهند (منبع مطلب).

استاتین ها می توانند تاثیرات زیر را ایجاد کنند (منبع مطلب):

 • از تشکیل پلاک ها جلوگیری کنید
 • به تثبیت رسوبات پلاک موجود کمک کنید
 • به کاهش چربی و فیبری بیشتر پلاک ها کمک کنید و در مقابل پارگی مقاوم تر شوند
 • کاهش التهاب و کمک به جلوگیری از تشکیل لخته

مطالعات تحقیقاتی بزرگ پیوندهای واضحی را بین استفاده از استاتین ها و کاهش خطر سکته نشان داده است. یک متاآنالیز (مطالعه ای که نتایج چندین مطالعه دیگر را مجدداً تجزیه و تحلیل می کند) نشان داد که استفاده از استاتین خطر سکته را تا ۲۱ درصد کاهش می دهد و هر ۱۰ درصد کاهش سطح LDL منجر به کاهش ۱۵.۶ درصدی در خطر سکته می شود.

مطالعات مربوط به استاتین های خاص نتایج حتی قابل توجه تری را نشان داده است. چندین مطالعه نشان داده اند که در حالی که استاتین ها به طور کلی خطر سکته مغزی را کاهش می دهند، بیشترین مزیت در کسانی دیده می شود که سکته قبلی نداشته اند.اگرچه استاتین ها برای کسانی که قبلاً حداقل یک سکته مغزی یا مینی سکته داشته اند مزایایی را به همراه دارد، تأثیر آن ضعیف تر است.

سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول با رکورد استاتین ها مطابقت ندارند. با این حال، برخی از مطالعات کوچک اثرات محافظتی، به ویژه با کمک به افزایش سطح کلسترول HDL نشان داده اند. برای مثال، یک مطالعه روی لوپید (جمفیبروزیل)، نشان داد که استفاده از لوپید خطر سکته مغزی را تا ۳۱ درصد کاهش می‌دهد و بیشترین فواید آن در بیماران با سطوح اولیه پایین HDL دیده می‌شود (منبع مطلب).

کلام پایانی

 • کلسترول بالا می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. آزمایشات لیپید خون می تواند به شما بگوید که آیا خون شما حاوی کلسترول LDL، تری گلیسیرید و کلسترول تام است یا خیر. کلسترول HDL به عنوان کلسترول “خوب” در نظر گرفته می شود. آزمایش خون شما همچنین می تواند به شما بگوید که آیا کلسترول HDL شما ایده آل است یا خیلی پایین می باشد.
 • برخی از عوامل خطر سکته مغزی مانند سن بالا و ژنتیک قابل کنترل نیستند. با این حال، می توانید با ایجاد تغییرات خاصی در سبک زندگی مانند اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و ۳۰ دقیقه ورزش در روز پنج روز در هفته، خطر خود را کاهش دهید. اگر سطح کلسترول شما به طور خطرناکی بالا است، از پزشک خود در مورد داروهای کاهش دهنده کلسترول سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید