خانه » بیماری ها » سنگ کلیه (نفرولیتیازیس): علائم،تشخیص و درمان

سنگ کلیه (نفرولیتیازیس): علائم،تشخیص و درمان

سنگ کلیه (نفرولیتیازیس) چیست؟

سنگ کلیه یک ماده معدنی سخت و کریستالی است که در کلیه یا مجاری ادراری تشکیل می شود. سنگ کلیه یکی از علل شایع خون در ادرار (هماچوری) و اغلب درد شدید در شکم، پهلو یا کشاله ران است.

بیماری سنگ کلیه را نفرولیتیازیس می نامند. وجود سنگ در هر نقطه ای از دستگاه ادراری به عنوان سنگ ادراری شناخته می شود و اصطلاح سنگ ادراری برای اشاره به سنگ های واقع در حالب استفاده می شود.

چه کسانی در معرض خطر سنگ کلیه هستند؟

هر کسی ممکن است به سنگ کلیه مبتلا شود، اما افراد مبتلا به بیماری ها و شرایط خاص (به زیر مراجعه کنید) یا کسانی که از داروهای خاصی استفاده می کنند بیشتر مستعد ابتلا به این سنگ هستند.

سنگ های دستگاه ادراری در مردان شایع تر از زنان است. بیشتر سنگ های ادراری در افراد ۲۰ تا ۴۹ ساله ایجاد می شود و کسانی که مستعد حملات متعدد سنگ کلیه هستند معمولا اولین سنگ های خود را در دهه دوم یا سوم زندگی ایجاد می کنند. افرادی که قبلا بیش از یک سنگ کلیه داشته اند، مستعد ابتلا به سنگ های بیشتر هستند.

در ساکنان کشورهای صنعتی، سنگ کلیه بیشتر از سنگ مثانه است. برعکس برای ساکنان مناطق در حال توسعه جهان، جایی که سنگ های مثانه شایع ترین هستند، صادق است. اعتقاد بر این است که این تفاوت به عوامل رژیم غذایی مربوط می شود.

افرادی که در مناطق جنوبی یا جنوب غربی ایالات متحده زندگی می کنند، نسبت به افرادی که در مناطق دیگر زندگی می کنند، احتمالاً به دلیل مصرف ناکافی آب که منجر به کم آبی می شود، میزان تشکیل سنگ کلیه بالاتر است. در طول چند دهه اخیر، درصد افراد مبتلا به سنگ کلیه در ایالات متحده افزایش یافته است که به احتمال زیاد مربوط به همه گیری چاقی است.

سابقه خانوادگی سنگ کلیه نیز یک عامل خطر برای ایجاد سنگ کلیه است. سنگ کلیه در آسیایی ها و قفقازی ها بیشتر از بومیان آمریکا، آفریقایی ها یا آفریقایی تبارها شایع است.

سنگ کلیه اسید اوریک در افرادی که سطح اسید اوریک در خونشان به طور مزمن افزایش می یابد (هیپراوریسمی) شایع تر است.

تعداد کمی از زنان باردار به سنگ کلیه مبتلا می شوند و شواهدی وجود دارد که تغییرات مرتبط با بارداری ممکن است خطر تشکیل سنگ را افزایش دهد.

عواملی که ممکن است در تشکیل سنگ در دوران بارداری نقش داشته باشند عبارتند از: کند شدن دفع ادرار به دلیل افزایش سطح پروژسترون و کاهش مصرف مایعات به دلیل کاهش ظرفیت مثانه ناشی از بزرگ شدن رحم.

زنان باردار سالم نیز افزایش خفیفی در دفع کلسیم از طریق ادرار دارند. با این حال، مشخص نیست که آیا تغییرات بارداری مستقیماً مسئول تشکیل سنگ کلیه است یا اینکه این زنان عامل زمینه‌ای دیگری دارند که آنها را مستعد تشکیل سنگ کلیه می‌کند.

چه چیزی باعث سنگ کلیه می شود؟

سنگ کلیه زمانی شکل می گیرد که حجم ادرار کاهش یابد  و/ یا بیش از حد مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار وجود داشته باشد.

 • شایع ترین نوع سنگ کلیه حاوی کلسیم در ترکیب با اگزالات یا فسفات است.
 • اکثر سنگ های کلیه سنگ کلسیم هستند.
 • سایر ترکیبات شیمیایی که می توانند سنگ ها را در دستگاه ادراری تشکیل دهند عبارتند از اسید اوریک، فسفات امونیوم منیزیم (که سنگ های استروویت را تشکیل می دهد؛ پایین را ببینید) و اسید امینه سیستئین.

کم آبی بدن ناشی از کاهش مصرف مایعات یا ورزش شدید بدون جایگزینی کافی مایعات، خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. انسداد جریان ادرار نیز می تواند منجر به تشکیل سنگ شود.

در این راستا، آب و هوا ممکن است یک عامل خطر برای ایجاد سنگ کلیه باشد، زیرا ساکنان مناطق گرم و خشک بیشتر احتمال دارد که دچار کم آبی و مستعد تشکیل سنگ شوند.

سنگ کلیه همچنین می تواند ناشی از عفونت در دستگاه ادراری باشد. اینها به عنوان سنگ های استروویت یا عفونت شناخته می شوند. ناهنجاری های متابولیک، از جمله اختلالات متابولیسم ارثی، می تواند ترکیب ادرار را تغییر دهد و خطر تشکیل سنگ را در فرد افزایش دهد.

سایر شرایط پزشکی که باعث سنگ کلیه می شوند

تعدادی از شرایط پزشکی مختلف می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه شود:

 • نقرس منجر به افزایش مزمن مقدار اسید اوریک در خون و ادرار می شود و می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه اسید اوریک شود.
 • هیپرکلسیوری (کلسیم بالا در ادرار): یکی دیگر از شرایط ارثی، در بیش از نیمی از موارد باعث سنگ می شود. در این شرایط، کلسیم بیش از حد از غذا جذب می شود و به ادرار دفع می شود، جایی که ممکن است فسفات کلسیم یا سنگ کلیه اگزالات کلسیم را تشکیل دهد.
 • سایر شرایط مرتبط با افزایش خطر سنگ کلیه شامل هیپرپاراتیروئیدیسم، بیماری های کلیوی مانند اسیدوز لوله کلیوی و سایر شرایط متابولیک ارثی از جمله سیستینوری و هیپروکسالوری است.
 • بیماری های مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا نیز با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه همراه است.
 • افراد مبتلا به بیماری التهابی روده نیز بیشتر احتمال دارد سنگ کلیه ایجاد کنند.
 • کسانی که تحت عمل جراحی بای پس روده یا استومی قرار گرفته اند  نیز در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند.
 • برخی از داروها همچنین خطر سنگ کلیه را افزایش می دهند. این داروها شامل برخی از دیورتیک ها (ادرار آورها)، آنتی اسید های حاوی کلسیم و مهار کننده پروتئاز ایندیناویر (indinavir یا Crixivan)، دارویی است که برای درمان عفونت ایدز (HIV) استفاده می شود  .
 • عوامل و شیوه های رژیم غذایی ممکن است خطر تشکیل سنگ را در افراد حساس افزایش دهد. به طور خاص، مصرف مایعات ناکافی مستعد کم آبی است که یک عامل خطر عمده برای تشکیل سنگ است. سایر شیوه های رژیم غذایی که ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد شامل مصرف زیاد پروتئین حیوانی، رژیم غذایی با نمک بالا، مصرف بیش از حد قند، مکمل بیش از حد ویتامین D و مصرف بیش از حد غذاهای حاوی اگزالات مانند اسفناج است. جالب توجه است که سطوح پایین مصرف کلسیم در رژیم غذایی ممکن است تعادل کلسیم-اگزالات را تغییر دهد و منجر به افزایش دفع اگزالات و تمایل به تشکیل سنگ اگزالات شود.
 • هایپراگزالوریا (Hyperoxaluria) به عنوان یک بیماری ارثی غیر معمول است و به عنوان هایپراگزالوریا اولیه شناخته می شود. افزایش سطح اگزالات در ادرار خطر تشکیل سنگ را افزایش می دهد. هیپروکسالوری اولیه به دلیل عوامل غذایی که در بالا ذکر شد بسیار کمتر از هیپراکسالوری است.

علائم و نشانه های اولیه سنگ کلیه چیست؟

در حالی که برخی از سنگ های کلیه ممکن است علائمی ایجاد نکنند (شناخته شده به عنوان سنگ های “خاموش”)، افرادی که سنگ کلیه دارند اغلب شروع ناگهانی درد شدید و گرفتگی در کمر و / یا سمت، کشاله ران یا شکم خود را گزارش می دهند. تغییر در موقعیت بدن، این درد را تسکین نمی دهد.

درد شکم، کشاله ران و / یا کمر به طور معمول در شدت، مشخصه درد کولیکی (درد گاهی اوقات به عنوان کولیک کلیوی نامیده می شود). ممکن است آنقدر شدید باشد که اغلب با تهوع و استفراغ همراه باشد. بسیاری این درد را بدترین درد زندگی خود توصیف کرده اند، حتی بدتر از درد زایمان یا شکستگی استخوان.

سنگ کلیه همچنین به طور مشخص باعث خونریزی ادرار می شود. اگر عفونت در دستگاه ادراری همراه با سنگ وجود داشته باشد، ممکن است تب و لرز وجود داشته باشد. گاهی اوقات علائمی مانند

 • مشکل در ادرار کردن
 • فوریت ادرار
 • درد الت تناسلی
 • درد بیضه ممکن است به علت سنگ کلیه رخ دهد.

متخصصان پزشکی چگونه سنگ کلیه را تشخیص می دهند؟

تشخیص سنگ کلیه زمانی مشکوک است که الگوی معمول علائم ذکر شده باشد و سایر علل احتمالی درد شکم یا پهلو حذف شوند. اینکه کدام آزمایش ایده آل برای تشخیص سنگ کلیه است بحث برانگیز است.

معمولاً برای تأیید تشخیص آزمایشات تصویربرداری انجام می شود. بسیاری از بیمارانی که به اورژانس مراجعه می کنند سی تی اسکن بدون کنتراست انجام می شود. این را می توان به سرعت انجام داد و به رد سایر علل درد پهلو یا شکم کمک می کند.

با این حال، سی تی اسکن بیماران را در معرض تشعشعات قابل توجهی قرار می دهد و اخیراً سونوگرافی در ترکیب با اشعه ایکس ساده شکم در تشخیص سنگ کلیه موثر است.

در زنان باردار یا کسانی که باید از قرار گرفتن در معرض اشعه اجتناب کنند، ممکن است برای کمک به تشخیص، معاینه اولتراسوند انجام شود.

درمان سنگ کلیه چیست؟ چقدر طول می کشد تا سنگ کلیه دفع شود؟

بیشتر سنگ‌های کلیه در نهایت طی ۴۸ ساعت و با مصرف مایعات کافی از مجرای ادراری عبور می‌کنند. کتورولاک (تورادول)، یک داروی ضدالتهاب تزریقی و مخدر است و ممکن است برای کنترل درد زمانی که داروهای کنترل درد بدون نسخه موثر نیستند، استفاده شود.

اگر سنگ شکنی به دلیل افزایش خطر خونریزی یا اختلال در عملکرد کلیه، باید انجام شود، باید از تورادول، آسپرین و NSAID ها اجتناب شود. در صورت وجود تهوع و استفراغ می توان داروهای ضد درد داخل وریدی تجویز کرد.

اگرچه هیچ درمان خانگی ثابت شده ای برای از بین بردن سنگ کلیه وجود ندارد، درمان خانگی ممکن است برای بیمارانی که سابقه شناخته شده سنگ کلیه دارند در نظر گرفته شود.

از آنجایی که بیشتر سنگ‌های کلیه، با گذشت زمان، خود به خود از حالب به مثانه می‌رسند، درمان به سمت کنترل علائم است. مراقبت در منزل در این مورد شامل مصرف مایعات فراوان است.

استامینوفن (تیلنول) ممکن است به عنوان داروی ضد درد در صورت عدم وجود منع مصرف استفاده شود. در صورت نیاز به داروهای ضد درد بیشتر، ممکن است داروهای مسکن قوی تری توصیه شود.

عوامل متعددی بر توانایی دفع سنگ تأثیر می گذارد. این موارد شامل اندازه ی جثه ی فرد، عبور سنگ قبلی، بزرگ شدن پروستات، بارداری و اندازه سنگ است.

سنگ کلیه ی ۴ میلی متری، ۸۰ درصد احتمال عبور دارد در حالی که سنگ ۵ میلی متری، ۲۰ درصد احتمال عبور دارد. سنگ های بزرگتر از ۹ تا ۱۰ میلی متر، به ندرت بدون درمان خاصی عبور می کنند.

برخی از داروها برای افزایش میزان دفع سنگ کلیه استفاده می شود. اینها شامل مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین (Adalat، Procardia، Afeditab، Nifediac) و مسدود کننده های آلفا مانند تامسولوسین (Flomax) هستند. این داروها ممکن است برای برخی از افرادی که دارای سنگ هایی هستند که به سرعت از مجرای ادراری عبور نمی کنند، تجویز شود.

برای سنگ های کلیه که خود به خود دفع نمی شوند، اغلب از روشی به نام سنگ شکنی استفاده می شود. در این روش، از امواج ضربه ای برای شکستن سنگ بزرگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود که سپس می تواند از سیستم ادراری عبور کند.

تکنیک‌های جراحی نیز برای حذف سنگ‌های کلیه در زمانی که سایر روش‌های درمانی مؤثر نیستند، توسعه یافته‌اند. این ممکن است از طریق یک برش کوچک در پوست (نفرولیتوتومی از راه پوست) یا از طریق ابزاری به نام یورتروسکوپ که از مجرای ادرار و مثانه به حالب عبور می‌کند، انجام شود.

آیا جلوگیری از سنگ کلیه امکان پذیر است؟

به جای نیاز به درمان، بهتر است در وهله اول از سنگ کلیه در صورت امکان اجتناب کنید. نوشیدن آب بیشتر می تواند مفید باشد زیرا مصرف کم مایعات و کم آبی بدن از عوامل خطر اصلی تشکیل سنگ کلیه هستند.

بسته به علت ایجاد سنگ کلیه و سابقه پزشکی فرد، گاهی اوقات تغییر در رژیم غذایی یا داروها برای کاهش احتمال ایجاد سنگ کلیه بیشتر توصیه می شود. اگر کسی سنگی را دفع کرده باشد، تجزیه و تحلیل آن در آزمایشگاه برای تعیین نوع دقیق سنگ بسیار مفید است تا بتوان اقدامات پیشگیرانه خاصی را در نظر گرفت.

به افرادی که تمایل به تشکیل سنگ کلیه اگزالات کلسیمی دارند توصیه می شود مصرف غذاهای سرشار از اگزالات مانند اسفناج، ریواس، چغندر، جوانه گندم و بادام زمینی را محدود کنند. همچنین نوشیدن آب لیمو یا لیموناد ممکن است در پیشگیری از سنگ کلیه مفید باشد.

امید به بهبودی کلیه چقدر است؟

اکثر سنگ های کلیه به خودی خود منتقل می شوند و درمان های موفقیت آمیز برای حذف سنگ های بزرگتر یا سنگ هایی که عبور نمی کنند، توسعه یافته است. افرادی که سنگ کلیه داشته اند در طول زندگی خود در معرض خطر سنگ های آینده قرار دارند.

آیا داروهای خانگی برای سنگ کلیه موثر هستند؟

برای برخی از افرادی که سنگ کلیه زیادی داشته اند، مراقبت در خانه ممکن است مناسب باشد. هنگام عبور از سنگ کلیه، نوشیدن مقدار زیادی مایع مهم است. در واقع، این مهمترین اقدام مراقبت از خانه است.

داروها ممکن است به کنترل درد کمک کنند (همانطور که قبلا توضیح داده شد). با این حال، اگر این اولین بار است که شخصی علائم سنگ کلیه را نشان می دهد، مهم است که بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

حقایقی که باید در مورد سنگ کلیه بدانید

 • سنگ کلیه یک ماده معدنی سخت و کریستالی است که در کلیه یا مجاری ادراری تشکیل می شود.
 • نفرولیتیازیس اصطلاح پزشکی برای سنگ کلیه است.
 • از هر ۲۰ نفر یک نفر در دوره ای از زندگی خود دچار سنگ کلیه می شود.
 • سابقه خانوادگی سنگ کلیه نیز یک عامل خطر برای ایجاد سنگ کلیه است.
 • علائم اولیه سنگ کلیه اغلب شروع ناگهانی درد طاقت فرسا و گرفتگی در ناحیه کمر و/یا پهلو، کشاله ران یا شکم را گزارش می دهند.
 • سنگ کلیه زمانی تشکیل می شود که حجم ادرار کاهش یابد و/یا مواد سنگ ساز بیش از حد در ادرار افزایش یابد.
 • کم آبی یک عامل خطر اصلی برای تشکیل سنگ کلیه است.
 • علائم سنگ کلیه شامل درد پهلو (درد می تواند کاملاً شدید باشد) و خون در ادرار (هماچوری) است.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند نقرس و کسانی که از داروها یا مکمل های خاصی استفاده می کنند در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه هستند.
 • رژیم غذایی و عوامل ارثی نیز با تشکیل سنگ مرتبط است.
 • تشخیص سنگ کلیه با استفاده از سونوگرافی، پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) یا سی تی اسکن بهتر است.
 • بیشتر سنگ های کلیه با گذشت زمان خود به خود از طریق حالب به مثانه منتقل می شوند.
 • درمان شامل داروهای ضد درد و در برخی موارد، داروهایی برای تسهیل دفع ادرار است.
 • در صورت نیاز، لیتوتریپسی یا تکنیک های جراحی ممکن است برای سنگ هایی که خود به خود از حالب به مثانه عبور نمی کنند، استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید