خانه » بیماری ها » راهنمای بسیار کامل سنگ کیسه صفرا

راهنمای بسیار کامل سنگ کیسه صفرا

فهرست مطالب

علائم و نشانه های سنگ کیسه صفرا چیست؟ آیا باعث درد می شود؟

اکثر افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا هیچ علامت یا علامتی ندارند و از سنگ کیسه صفرا خود بی اطلاع هستند. (سنگ های صفراوی “بی صدا” هستند.) این سنگ های صفراوی اغلب در نتیجه آزمایش هایی (مثلاً سونوگرافی یا اشعه ایکس از شکم) در هنگام ارزیابی شرایط پزشکی غیر از سنگ کیسه صفرا یافت می شوند.

علائم ممکن است بعداً در زندگی ظاهر شوند، اما پس از چندین سال بدون علائم بودن. بنابراین، در طی یک دوره پنج ساله، تقریباً ۱۰٪ از افراد مبتلا به سنگ صفراوی خاموش علائمی را ایجاد می کنند. هنگامی که علائم ایجاد می شوند، احتمالاً ادامه می یابند و اغلب بدتر می شوند.

هنگامی که علائم و نشانه های سنگ کیسه صفرا رخ می دهند، تقریباً همیشه به دلیل مسدود شدن مجاری صفراوی توسط سنگ های صفراوی است.

شایع ترین علامت سنگ کیسه صفرا قولنج صفراوی است. قولنج صفراوی نوع بسیار خاصی از درد است که به عنوان اولین یا تنها علامت در ۸۰ درصد از افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا که علائم ایجاد می کنند، رخ می دهد.

قولنج صفراوی زمانی رخ می دهد که مجاری صفراوی (مجاری کیستیک، کبدی یا مجاری صفراوی مشترک) به طور ناگهانی توسط سنگ کیسه صفرا مسدود شود. انسداد با پیشرفت آهسته، مانند تومور، باعث کولیک صفراوی نمی شود.

در پشت انسداد، مایع تجمع یافته و مجاری و کیسه صفرا را متورم می کند. در مورد انسداد مجرای کبدی یا مجرای صفراوی مشترک، این به دلیل ادامه ترشح صفرا توسط کبد است.

در مورد انسداد مجرای کیستیک، دیواره کیسه صفرا مایعی را به داخل کیسه صفرا ترشح می کند. اتساع مجاری یا کیسه صفرا باعث قولنج صفراوی می شود.

به طور مشخص، قولنج صفراوی به طور ناگهانی ایجاد می شود یا به سرعت در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد.

 • این یک درد دائمی است؛ می‌آید و می‌رود، اگرچه ممکن است در زمان وجود، شدت آن متفاوت باشد. این درد شبیه گرفتگی عضلانی نیست.
 • مدت زمان درد معمولا از ۱۵ دقیقه شروع می شود و می تواند  تا ۴ تا ۵ ساعت طول بکشد. اگر درد بیش از ۴ تا ۵ ساعت طول بکشد، به این معنی است که یک عارضه – معمولا کوله سیستیت – ایجاد شده است.
 • درد معمولاً شدید است، اما حرکت کردن, درد را بدتر نمی‌کند. در واقع، بیمارانی که کولیک صفراوی را تجربه می‌کنند، اغلب در رختخواب راه می‌ روند یا می‌پیچند (بدن را در موقعیت‌های مختلف بچرخانند) و سعی می‌کنند موقعیتی راحت پیدا کنند.
 • قولنج صفراوی اغلب با حالت تهوع همراه است.
 • معمولاً قولنج صفراوی در وسط قسمت فوقانی شکم درست زیر جناغ سینه احساس می شود.
 • دومین محل شایع درد، قسمت بالای سمت راست شکم درست زیر لبه دنده ها است.
 • گاهی اوقات، درد ممکن است در کمر در نوک پایین کتف در سمت راست نیز احساس شود.
 • در موارد نادر، ممکن است درد در زیر جناغ سینه احساس شود و با آنژین صدری یا حمله قلبی اشتباه گرفته شود.
 • یک دوره کولیک صفراوی پس از جابجایی سنگ کیسه صفرا در داخل مجرا به تدریج فروکش می کند به طوری که دیگر باعث انسداد نمی شود.

قولنج صفراوی یک علامت عود کننده است. وقتی اولین بار درد اتفاق می افتد، احتمالاً دفعات تکرار دیگری نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این، برای هر فرد یک الگوی عود وجود دارد، یعنی در برخی افراد، این دوره‌ها اغلب مکرر باقی می‌ مانند در حالی که در برخی دیگر خیلی کم اتفاق می افتند.

اکثر افرادی که به قولنج صفراوی مبتلا می شوند به سمت کوله سیستیت یا سایر عوارضپیش نمی روند. این تصور غلط وجود دارد که انقباض کیسه صفرا عامل انسداد مجاری و قولنج صفراوی است. خوردن، حتی غذاهای چرب، باعث کولیک صفراوی نمی شود. بیشتر دوره های قولنج صفراوی در طول شب، مدت ها پس از تخلیه کیسه صفرا رخ می دهد.

سنگ کیسه صفرا حتی برای بسیاری از علائمی که ایجاد نمی کند مقصر شناخته می شوند. از جمله علائمی که سنگ کیسه صفرا ایجاد نمی کند عبارتند از:

 1. سوء هاضمه (از جمله نفخ شکم و ناراحتی بعد از غذا خوردن)
 2. عدم تحمل غذاهای چرب
 3. آروغ زدن،
 4. نفخ

 چرا سنگ کیسه صفرا می گیرید؟

علت دقیق سنگ کیسه صفرا را معمولا نمی توان تعیین کرد. در اینجا سه علت احتمالی سنگ کیسه صفرا وجود دارد:

 1. کلسترول بالا در صفرا: به طور معمول، کلسترول دفع شده توسط کبد توسط مواد شیمیایی موجود در صفرا هضم و حل می شود. اگر کبد کلسترول اضافی را دفع کند، فراتر از مقداری که صفرا می تواند حل کند، کلسترول اضافی ممکن است متبلور شده و سنگ تشکیل دهد.
 2. بیلی روبین بالا در صفرا: بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که وقتی بدن گلبول های قرمز را تجزیه می کند تولید می شود. برخی از بیماری های کبدی مانند سیروز کبدی، عفونت های کبدی یا اختلالات خونی باعث افزایش تولید بیلی روبین می شوند. بیلی روبین اضافی می تواند منجر به تشکیل سنگ کیسه صفرا شود.
 3. کاهش تخلیه کیسه صفرا: اگر کیسه صفرا به طور کامل تخلیه نشود، غلظت صفرا ممکن است افزایش یابد و به تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک کند.

تعریف سنگ کیسه صفرا و حقایق مربوط به آن

 • سنگ های صفراوی “سنگ هایی” هستند که در کیسه صفرا یا مجاری صفراوی تشکیل می شوند. انواع رایج سنگ کیسه صفرا عبارتند از کلسترول، رنگدانه سیاه و رنگدانه قهوه ای.
 • شایع ترین علائم سنگ کیسه صفرا کولیک صفراوی و کوله سیستیت است. با این حال، معمولا، سنگ کیسه صفرا هیچ علامتی ایجاد نمی کند.
 • درد ناشی از قولنج صفراوی یک نوع بسیار خاص است که به طور ناگهانی یا سریع ایجاد می شود و در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد. با این حال، درد ممکن است در شدت متفاوت باشد. حرکت درد را بدتر نمی کند.
 • سایر علائم و نشانه های کولیک صفراوی عبارتند از:
  • حالت تهوع
  • دردی که معمولا در قسمت بالای شکم احساس می شود
  • به ندرت ممکن است درد در زیر جناغ سینه احساس شود و با حمله قلبی یا آنژین صدری (درد قفسه سینه) اشتباه گرفته شود.
  • قولنج صفراوی معمولاً الگوی متفاوتی از فردی به فرد دیگر دارد.
 • سنگ کیسه صفرا باعث عدم تحمل غذاهای چرب، آروغ زدن، تورم شکم یا گاز (نفخ) نمی شود.
 • عوارض سنگ کیسه صفرا شامل کلانژیت، گانگرن کیسه صفرا، یرقان، پانکراتیت، سپسیس، فیستول و ایلئوس است.
 • لجن کیسه صفرا با علائم و عوارض سنگ کیسه صفرا همراه است. با این حال، مانند سنگ کیسه صفرا، لجن معمولا مشکلی ایجاد نمی کند.
 • بهترین آزمایش برای تشخیص سنگ کیسه صفرا سونوگرافی از طریق شکم است. سایر آزمایشات شامل سونوگرافی آندوسکوپی، کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP)، کلسینتی گرافی (اسکن HIDA)، کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP)، آزمایش خون کبد و پانکراس، تخلیه دوازدهه، کوله سیستوگرام دهانی (OCG) و اینکولانژیوگرام (OCG) است.
 • سنگ‌های صفراوی عمدتاً با مشاهده (بدون درمان) یا برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی) درمان می‌شوند. درمان های کمتر مورد استفاده شامل اسفنکتروتومی و استخراج سنگ های صفراوی، انحلال با داروهای خوراکی و سنگ شکنی خارج از بدن (ESWL) است. پیشگیری از سنگ های صفراوی کلسترولی نیز با داروهای خوراکی امکان پذیر است.
 • علائم سنگ کیسه صفرا باید با کوله سیستکتومی (عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا بیمار)  متوقف شوند. اگر این علائم متوقف نشوند، به احتمال زیاد سنگ های صفراوی در مجاری باقی مانده اند، مشکل دیگری هم در مجاری صفراوی وجود دارد و یا علائم ناشی از مشکل دیگری است.
 • تا به حال توصیه های غذایی زیادی برای پیشگیری یا درمان سنگ کیسه صفرا و پیشگیری از علائم آن ارائه شده اند، اما هیچ کدام از آنها موثر نبوده اند.
 • تا به حال بسیاری از درمان های خانگی برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا پیشنهاد شده است، اما هیچ کدام موثر نبوده اند.
 • تحقیقات مستمر در جهت کشف ژن هایی که مسئول تشکیل سنگ کیسه صفرا هستند ادامه دارد.

سنگ کیسه صفرا چیست؟ چگونه تشکیل می شوند؟

سنگ های صفراوی, سنگ هایی هستند که در داخل کیسه صفرا تشکیل می شوند. (کیسه صفرا اندامی گلابی شکل درست زیر کبد است که صفرای ترشح شده توسط کبد را ذخیره می کند.) اندازه سنگ های صفراوی می تواند بین کمتر از ۲ میلی متر تا چند سانتی متر متغیر باشد.

 • صفرا مایعی آبکی است که توسط سلول های کبد ساخته می شود و برای هضم غذا در روده به ویژه چربی ها و دفع مواد سمی از بدن مهم است.
 • سلول‌های کبدی صفرا را به کانال‌های کوچکی در داخل کبد ترشح می‌کنند که به آن کانالیکولی گفته می‌شود.
 • صفرا از طریق کانال ها جریان می یابد و به مجاری جمع آوری بزرگتر در داخل کبد که به آنها مجاری صفراوی داخل کبدی می گویند, می رود.
 • سپس صفرا از طریق مجاری صفراوی داخل کبدی به صورت مجرای صفراوی خارج کبدی (خارج از کبد)، ابتدا به دو مجرای صفراوی کبدی، سپس به مجرای منفرد مشترک کبدی و در نهایت، پس از اتصال مجرای مشترک کبدی به خارج از کبد, توسط مجرای کیستیک که از کیسه صفرا وارد مجرای صفراوی مشترک می شود, جریان می یابد.
 • از مجرای صفراوی، صفرا می تواند از دو جهت مختلف جریان یابد.
  • اولین جهت از طریق مجرای صفراوی مشترک است و مستقیماً وارد روده می شود که در آنجا صفرا با غذا مخلوط می شود و باعث هضم غذا می شود. در عین حال، مواد سمی که توسط کبد از خون خارج می شوند به روده دفع می شوند.
  • جهت دوم به سمت شاخه ای از مجرای صفراوی مشترک، مجرای کیستیک، و از آنجا به کیسه صفرا است.

هنگامی که صفرا در کیسه صفرا قرار می گیرد، با حذف (جذب) آب، غلیظ می شود. در طول یک وعده غذایی، عضله تشکیل دهنده دیواره کیسه صفرا منقبض می شود و صفرای غلیظ در کیسه صفرا را از طریق مجرای کیستیک به مجرای صفراوی مشترک و سپس به روده می فشارد.

صفرای غلیظ برای هضم بسیار مؤثرتر از صفرای غلیظ نشده است که از کبد مستقیماً به روده می رود. زمان انقباض کیسه صفرا – در طول یک وعده غذایی – به صفرای غلیظ کیسه صفرا اجازه می دهد تا با غذا مخلوط شود.

سنگ های صفراوی معمولا در کیسه صفرا تشکیل می شوند. با این حال، آنها همچنین ممکن است در هر جایی که صفرا وجود دارد تشکیل شوند  مثلا در مجاری داخل کبدی، کبدی، صفراوی مشترک و مجاری کیستیک.

سنگ های صفراوی همچنین ممکن است در صفرا حرکت کنند، به عنوان مثال، از کیسه صفرا به داخل کیستیک یا مجرای مشترک.

آیا پس از برداشتن سنگ کیسه صفرا همچنان علائم آن وجود دارد؟

برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی) باید تمام علائم مرتبط با سنگ کیسه صفرا را از بین ببرد، به جز در سه موقعیت:

 1. سنگ کیسه صفرا در مجاری باقی مانده است.
 2. مشکلات مجاری صفراوی علاوه بر سنگ کیسه صفرا وجود داشته است.
 3. سنگ کیسه صفرا از ابتدا علت علائم نبوده است.

احتمال سنگ کیسه صفرا در مجاری را می توان با MRCP، سونوگرافی آندوسکوپی و ERCP پیگیری کرد. در برخی موارد، علائم مشابه سنگ کیسه صفرا می تواند ناشی از وضعیتی به نام اختلال عملکرد اسفنکتر اودی باشد که در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

مجرای صفراوی مشترک دارای دیواره عضلانی است. چند سانتی متر آخر عضله مجرای صفراوی مشترک بلافاصله قبل از اینکه مجرا به دوازدهه بپیوندد، اسفنکتر اودی را تشکیل می دهد.

اسفنکتر اودی جریان صفرا را کنترل می کند. از آنجایی که مجرای لوزالمعده معمولاً اندکی قبل از ورود به دوازدهه به مجرای صفراوی مشترک می پیوندد، اسفنکتر نیز جریان مایع از مجرای پانکراس را کنترل می کند. هنگامی که عضله اسفنکتر سفت می شود، جریان صفرا و مایع پانکراس را مسدود می کند.

هنگامی که آرام می شود، صفرا و مایع پانکراس دوباره به دوازدهه جریان می یابد، به عنوان مثال، پس از غذا. اسفنکتر ممکن است زخمی شود و مجرا در اثر زخم تنگ شود. (علت آن زخم ناشناخته است.)

اسفنکتر همچنین ممکن است به طور متناوب دچار اسپاسم شود. در هر صورت، جریان صفرا و مایع پانکراس ممکن است به طور متناوب به طور ناگهانی متوقف شود، شبیه به اثرات سنگ کیسه صفرا که باعث قولنج صفراوی و پانکراتیت می شود.

تشخیص اسفنکتر اودی (Oddi) می تواند دشوار باشد. بهترین آزمایش تشخیصی نیاز به یک روش آندوسکوپی با همان نوع آندوسکوپ ERCP دارد. با این حال، به جای پر کردن مجاری با رنگ، فشار درون اسفنکتر اندازه گیری می شود.

اگر فشار به طور غیر طبیعی بالا باشد، احتمال اسکار یا اسپاسم اسفنکتر وجود دارد. درمان اختلال عملکرد اسفنکتر اودی اسفنکتروتومی است (که قبلا توضیح داده شد). اندازه گیری آنزیم های کبد و پانکراس در خون نیز ممکن است در تشخیص اختلال عملکرد اسفنکتر مفید باشد.

سنگ کیسه صفرا چه شکلی است؟

تعداد سنگ کیسه صفرا ممکن است از یک تا صدها باشد که اندازه آنها از یک میلی متر تا چهار یا پنج سانتی متر متغیر است. هنگامی که سنگ های صفراوی منفرد یا فقط چند سنگ وجود دارد، معمولا گرد هستند.

هنگامی که تعداد بیشتری سنگ کیسه صفرا وجود داشته باشد، به دلیل مالش یک سنگ کیسه صفرا به سنگ دیگر، تمایل به ایجاد وجه دارند. سنگ های صفراوی رنگدانه قهوه ای ممکن است شکننده و نامنظم باشند.

آیا سنگ کیسه صفرا دفع می شود؟

سنگ های صفراوی ممکن است از کیسه صفرا یا مجاری خارج شوند، به خصوص اگر کوچک باشند. عبور سنگ های صفراوی است که منجر به بسیاری از عوارض آنها می شود.

چه چیزی باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود؟ چه کسانی مبتلا به آن می شوند

سنگ کیسه صفرا شایع است. تقریباً در ۲۰٪ از زنان در ایالات متحده، کانادا و اروپا رخ می دهند، اما تنوع زیادی در شیوع در میان گروه های قومی مختلف وجود دارد.

به عنوان مثال، سنگ کیسه صفرا ۱ و نیم تا ۲ برابر بیشتر در اسکاندیناوی ها و مکزیکی-آمریکایی ها ایجاد می شود. در میان سرخپوستان آمریکایی، شیوع سنگ کیسه صفرا بیش از ۸۰ درصد است.

این تفاوت ها احتمالاً به دلیل عوامل ژنتیکی (ارثی) است. بستگان درجه یک (والدین، خواهر و برادر و فرزندان) افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا ۱.۵ برابر بیشتر از افرادی که بستگان درجه یک مبتلا به سنگ کیسه صفرا ندارند، در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند.

در میان دوقلوهای غیر همسان (که ۵۰ درصد ژن‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند)، هر دو نفر در ۸ درصد مواقع سنگ کیسه صفرا دارند. در میان دوقلوهای همسان (که ۱۰۰ درصد ژن‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند)، هر دو نفر در ۲۳ درصد مواقع سنگ کیسه صفرا دارند.

شرایط متعددی با تشکیل سنگ‌های صفراوی مرتبط است و روشی که در آن سنگ‌های صفراوی ایجاد می‌کنند می‌تواند متفاوت باشد.

سنگ های صفراوی کلسترولی

انواع مختلفی از سنگ کیسه صفرا وجود دارد و هر نوع علت متفاوتی دارد.

سنگ های صفراوی کلسترولی

سنگ های صفراوی کلسترولی در درجه اول از کلسترول تشکیل شده اند. آنها رایج ترین نوع سنگ کیسه صفرا هستند که ۸۰ درصد از سنگ های صفراوی را در افراد در اروپا و آمریکا تشکیل می دهند.

کلسترول یکی از مواد شیمیایی است که سلول های کبد در صفرا ترشح می کنند. ترشح کلسترول به صفرا مکانیسم مهمی است که توسط آن کبد کلسترول اضافی را از بدن دفع می کند.

برای اینکه صفرا بتواند کلسترول را حمل کند، کلسترول باید در صفرا حل شود. با این حال، کلسترول چربی است و صفرا یک محلول آبی یا آبکی است. چربی ها در محلول های آبکی حل نمی شوند. به منظور حل شدن کلسترول در صفرا، کبد همچنین دو ماده شوینده اسیدهای صفراوی و لسیتین را در صفرا ترشح می کند.

این مواد شوینده، درست مانند مواد شوینده ظرفشویی، کلسترول چرب را در خود حل می کنند تا بتوان آن را توسط صفرا از مجاری عبور داد. اگر کبد نسبت به تعداد اسیدهای صفراوی و لسیتینی که ترشح می کند، کلسترول زیادی ترشح کند، مقداری از کلسترول حل نشده باقی نمی ماند.

به همین ترتیب، اگر کبد اسیدهای صفراوی و لسیتین کافی ترشح نکند، مقداری از کلسترول حل نشده باقی نمی ماند. در هر صورت، کلسترول حل نشده به هم می چسبد و ذرات کلسترول را تشکیل می دهد که اندازه آن بزرگ می شود و در نهایت به سنگ کیسه صفرا تبدیل می شود.

دو فرآیند دیگر باعث تشکیل سنگ‌های صفراوی کلسترولی می‌شوند، اگرچه هیچ یک از این فرآیندها قادر به ایجاد سنگ‌های صفراوی کلسترولی نیستند.

اولین مورد، تشکیل و رشد غیرعادی سریع ذرات کلسترول به سنگ کیسه صفرا است. بنابراین، با همان غلظت کلسترول، اسیدهای صفراوی و لسیتین در صفرا، بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا نسبت به افراد بدون سنگ صفرا، ذرات کلسترول را سریعتر تشکیل می دهند.
دومین فرآیندی که باعث تشکیل و رشد سنگ‌های صفراوی می‌شود، کاهش انقباض و تخلیه کیسه صفرا است که اجازه می‌دهد صفرا بیش از حد طبیعی در کیسه صفرا بماند تا زمان بیشتری برای تشکیل و رشد ذرات کلسترول به سنگ‌های صفراوی وجود داشته باشد.

رنگ دانه و آنتی بیوتیک باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود

سنگ کیسه صفرا رنگ دانه

سنگ های کیسه صفرا رنگ دانه ای دومین نوع رایج سنگ کیسه صفرا هستند. اگرچه سنگ های صفراوی رنگدانه تنها ۱۵ درصد از سنگ های صفراوی را در افراد اروپایی و آمریکایی تشکیل می دهند، اما در آسیای جنوب شرقی نسبت به سنگ های صفراوی کلسترولی شایع تر هستند.

دو نوع سنگ کیسه صفرا با رنگدانه وجود دارد ۱) سنگ کیسه صفرا با رنگدانه سیاه و ۲) سنگ کیسه صفرا با رنگدانه قهوه ای.

رنگدانه یک محصول زائد است که از هموگلوبین، ماده شیمیایی حامل اکسیژن در گلبول های قرمز تشکیل شده است. هموگلوبین گلبول های قرمز قدیمی که در حال تخریب هستند, به ماده شیمیایی به نام بیلی روبین تبدیل شده و در خون آزاد می شود. بیلی روبین توسط کبد از خون خارج می شود. کبد بیلی روبین را اصلاح می کند و بیلی روبین اصلاح شده را به صفرا ترشح می کند تا از بدن دفع شود.

سنگ کیسه صفرا با رنگ دانه سیاه: اگر بیش از حد بیلی روبین در صفرا وجود داشته باشد، بیلی روبین با سایر ترکیبات موجود در صفرا، به عنوان مثال، کلسیم، ترکیب می شود و رنگ دانه ایجاد می کند (به این دلیل که رنگ آن قهوه ای تیره است).

رنگ دانه به خوبی در صفرا حل می شود و مانند کلسترول به هم می چسبد و ذراتی را تشکیل می دهد که بزرگ می شوند و در نهایت به سنگ کیسه صفرا تبدیل می شوند. سنگ های کیسه صفرای رنگدانه ای که به این ترتیب تشکیل می شوند، به دلیل سیاه و سخت بودن، سنگ های کیسه صفرا رنگدانه سیاه نامیده می شوند.

سنگ های صفراوی رنگ دانه قهوه ای: اگر کاهش انقباض کیسه صفرا یا انسداد جریان صفرا از طریق مجاری وجود داشته باشد، باکتری ها ممکن است از دوازدهه به داخل مجاری صفراوی و کیسه صفرا صعود کنند.

باکتری ها بیلی روبین را در مجاری و کیسه صفرا تغییر می دهند و سپس بیلی روبین تغییر یافته با کلسیم ترکیب می شود و رنگدانه تشکیل می دهد. سپس این رنگدانه با چربی‌های موجود در صفرا (کلسترول و اسیدهای چرب از لسیتین) ترکیب می‌شود و ذراتی را تشکیل می‌دهد که به سنگ‌های صفراوی تبدیل می‌شوند.

به این نوع سنگ کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا رنگدانه قهوه ای می گویند زیرا بیشتر قهوه ای است تا سیاه. همچنین نرم تر از سنگ کیسه صفرا با رنگدانه سیاه است.

انواع دیگر سنگ کیسه صفرا: انواع دیگر سنگ های صفراوی نادر هستند. شاید جالب ترین نوع آن سنگ صفراوی باشد که در بیمارانی که آنتی بیوتیک سفتریاکسون (Rocephin) مصرف می کنند، تشکیل می شود.

سفتریاکسون از این جهت غیر معمول است که در صفرا در غلظت های بالا از بدن دفع می شود. در صفرا با کلسیم ترکیب می شود و نامحلول می شود. مانند کلسترول و رنگدانه، سفتریاکسون و کلسیم نامحلول ذراتی را تشکیل می دهند که به سنگ های صفراوی تبدیل می شوند.

خوشبختانه، بیشتر این سنگ های صفراوی پس از قطع آنتی بیوتیک ناپدید می شوند. با این حال، آنها هنوز هم ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند تا زمانی که ناپدید شوند. نوع نادر دیگری از سنگ کیسه صفرا از کربنات کلسیم تشکیل می شود.

چه کسانی در معرض خطر سنگ کیسه صفرا هستند؟

خطر ابتلا به سنگ های صفراوی کلسترولی

هیچ رابطه ای بین کلسترول خون و سنگ های صفراوی کلسترولی وجود ندارد. کلسترول خون بالا، شیوع سنگ های صفراوی کلسترولی را افزایش نمی دهند.

یک تصور غلط رایج این است که رژیم غذایی مسئول ایجاد سنگ های صفراوی کلسترولی است، اما اینطور نیست. هشت عامل خطر برای ایجاد سنگ های صفراوی کلسترولی عبارتند از:

 • جنسیت: سنگ کیسه صفرا در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.
 • سن: شیوع سنگ کیسه صفرا با افزایش سن افزایش می یابد.
 • چاقی: احتمال تشکیل سنگ کیسه صفرا در افراد چاق بیشتر از افراد لاغر است.
 • بارداری: بارداری خطر ابتلا به سنگ های صفراوی کلسترولی را افزایش می دهد، زیرا در دوران بارداری، صفرا حاوی کلسترول بیشتری است و کیسه صفرا به طور طبیعی منقبض نمی شود. این تغییر در ترکیب صفرا در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است که در دوران بارداری رخ می دهد. سنگ‌های صفراوی که در دوران بارداری تشکیل می‌شوند ممکن است پس از بارداری باقی بمانند یا ممکن است پس از بازگشت ترکیب صفرا به حالت غیر بارداری حل شوند.
 • قرص‌های ضدبارداری و هورمون‌درمانی: افزایش سطح هورمون‌های ناشی از هر یک از درمان‌ها شبیه بارداری است.
 • کاهش وزن سریع: کاهش وزن سریع به هر وسیله ای، چه رژیم غذایی بسیار کم کالری یا جراحی چاقی، باعث ایجاد سنگ های صفراوی کلسترولی در ۵۰ درصد افراد می شود. بسیاری از سنگ های کیسه صفرا پس از کاهش وزن ناپدید می شوند، اما بسیاری از آنها اینطور نیستند. علاوه بر این، تا زمانی که آنها از بین نرفتند، ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند.
 • بیماری کرون: افراد مبتلا به بیماری کرون ایلئوم بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند. سنگ های صفراوی به این دلیل ایجاد می شوند که بیماران مبتلا به بیماری کرون فاقد اسیدهای صفراوی کافی برای حل شدن کلسترول در صفرا هستند. به طور معمول، اسیدهای صفراوی که از کبد و کیسه صفرا وارد روده کوچک می شوند، دوباره جذب بدن می شوند و دوباره توسط کبد به صفرا ترشح می شوند. به عبارت دیگر، اسیدهای صفراوی بازیافت می شوند. در بیماری کرون، ایلئوم بیمار است. اسیدهای صفراوی به طور طبیعی جذب نمی شوند، بدن از اسیدهای صفراوی تهی می شود و اسیدهای صفراوی کمتری در صفرا ترشح می شود. در نتیجه، اسیدهای صفراوی شوینده کافی برای حفظ کلسترول محلول در صفرا وجود ندارد و در نتیجه سنگ کیسه صفرا تشکیل می شود.
 • افزایش تری گلیسیرید خون: سنگ کیسه صفرا در افرادی که سطح تری گلیسیرید خونشان بالا است بیشتر رخ می دهد. دلیل این امر نامشخص است.

خطر سنگ کیسه صفرا رنگ دانه

 • هنگامی که افزایش بیلی روبین به کبد می رسد، سنگ کیسه صفرا رنگدانه سیاه تشکیل می شود. این زمانی اتفاق می افتد که تخریب گلبول های قرمز افزایش می یابد، مانند بیماری هایی مانند بیماری سلول داسی شکل و تالاسمی.  سنگ کیسه صفرا رنگدانه سیاه نیز در بیماران مبتلا به سیروز کبدی شایع تر است.
 • سنگ‌های صفراوی رنگ دانه‌ای قهوه‌ای زمانی تشکیل می‌شوند که سکون صفرا (کاهش جریان) وجود داشته باشد، به عنوان مثال، زمانی که مجاری صفراوی باریک یا مسدود شده باشد.

تشخیص با ترانس شکم و سونوگرافی

سنگ کیسه صفرا در یکی از دو موقعیت تشخیص داده می شود.

 1. زمانی که برخی علائم یا نشانه ها حاکی از وجود سنگ کیسه صفرا باشد و تشخیص سنگ کیسه صفرا در حال پیگیری است.
 2. به طور تصادفی در حالی که یک مشکل پزشکی غیر مرتبط با سنگ کیسه صفرا در حال ارزیابی است.

سونوگرافی مهمترین وسیله برای تشخیص سنگ کیسه صفرا است. توموگرافی کامپیوتری استاندارد (CT یا CAT scan) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است گاهی اوقات سنگ کیسه صفرا را نشان دهد. با این حال، آنها در مقایسه با سونوگرافی مفید نیستند زیرا سنگ های صفراوی را از دست می دهند.

سونوگرافی

سونوگرافی یک تکنیک رادیولوژیکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از اندام ها و ساختارهای بدن استفاده می کند. امواج صوتی از وسیله ای به نام مبدل ساطع می شود و از طریق بافت های بدن ارسال می شود.

امواج صوتی توسط سطوح و فضای داخلی اندام ها و ساختارهای داخلی به صورت “پژواک” منعکس می شوند. این پژواک ها به مبدل باز می گردند و بر روی مانیتور مشاهده می شوند. در مانیتور می توان طرح کلی اندام ها و ساختارها و همچنین قوام آنها را تعیین کرد، به عنوان مثال، مایع یا جامد.

برای تشخیص سنگ کیسه صفرا می توان از دو روش سونوگرافی استفاده کرد: سونوگرافی از طریق شکم و سونوگرافی آندوسکوپی.

سونوگرافی ترانس شکمی

برای سونوگرافی از طریق شکم، مبدل مستقیماً روی پوست شکم قرار می گیرد. امواج صوتی از طریق پوست و سپس به اندام های شکمی حرکت می کنند. سونوگرافی ترانس شکمی بدون درد، کم هزینه و بدون خطر برای بیمار است.

سونوگرافی شکم علاوه بر شناسایی ۹۷ درصد از سنگ های کیسه صفرا، می تواند بسیاری از ناهنجاری های دیگر مربوط به سنگ های صفراوی را شناسایی کند. سونوگرافی شکم می تواند موارد زیر را شناسایی کند:

 • دیواره ضخیم کیسه صفرا در صورت وجود کوله سیستیت و التهاب دیواره را ضخیم کرده است.
 • بزرگ شدن کیسه صفرا و مجرای صفراوی به دلیل انسداد سنگ کیسه صفرا
 • پانکراتیت
 • مایع اطراف کیسه صفرا (نشانه احتمالی التهاب) لجن

سونوگرافی شکمی همچنین ممکن است بیماری های غیر مرتبط با سنگ کیسه صفرا را که ممکن است علت مشکل بیمار باشد، به عنوان مثال آپاندیسیت شناسایی کند. محدودیت های سونوگرافی ترانس شکمی این است که فقط می تواند سنگ های صفراوی بزرگتر از ۴ یا ۵ میلی متر را شناسایی کند و در تشخیص سنگ های صفراوی در مجاری صفراوی ضعیف است.

تشخیص با EUS و MRCP

۱. سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

برای سونوگرافی آندوسکوپی، یک لوله انعطاف پذیر بلند – آندوسکوپ – پس از آرام کردن بیمار با داروهای داخل وریدی توسط بیمار بلعیده می شود. نوک آندوسکوپ مجهز به مبدل اولتراسوند است. مبدل به داخل دوازدهه منتقل می شود که در آنجا تصاویر اولتراسونوگرافی به دست می آید.

سونوگرافی آندوسکوپی می تواند سنگ های صفراوی و همان ناهنجاری های سونوگرافی ترانس شکمی را شناسایی کند. با این حال، از آنجایی که مبدل به ساختارهای مورد نظر (کیسه صفرا، مجاری صفراوی و لوزالمعده ) نزدیکتر است, تصاویر بهتری نسبت به سونوگرافی از طریق شکم به دست می آید.

بنابراین، می توان سنگ های صفراوی کوچکتر را با سونوگرافی آندوسکوپی نسبت به سونوگرافی ترانس شکمی تشخیص داد. سونوگرافی آندوسکوپی همچنین در شناسایی سنگ های صفراوی در مجرای صفراوی مشترک بهتر است.

اگرچه سونوگرافی آندوسکوپی از بسیاری جهات بهتر از سونوگرافی ترانس شکمی است، اما گران است، در همه جا در دسترس نیست و خطر کمی از عوارض مانند استفاده از آرام بخش داخل وریدی و سوراخ شدن روده توسط آندوسکوپ را به همراه دارد.

خوشبختانه، سونوگرافی از طریق شکم معمولاً بیشترِ اطلاعات لازم را ارائه می دهد و سونوگرافی آندوسکوپی فقط به ندرت مورد نیاز است. سونوگرافی آندوسکوپی نیز روش بهتری نسبت به سونوگرافی ترانس شکمی برای ارزیابی پانکراس از نظر پانکراتیت یا عوارض آن است.

۲. کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP)

کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی یا MRCP یک اصلاح تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است که امکان بررسی مجاری صفراوی و پانکراس را فراهم می کند.

 • برای MRCP، بیمار در یک میدان مغناطیسی قوی قرار می‌گیرد که از طریق امواج رادیویی حامل انرژی، پروتون‌های موجود در مولکول‌های آب در بافت‌ها را تراز می‌کند (مغناطیس می‌کند) (پروتون‌ها بخش‌هایی از اتم‌ها هستند که مولکول‌های آب را می‌سازند. تمام بافت‌های بدن حاوی آب هستند، اگرچه حاوی مقادیر متفاوتی آب هستند.)
 • امواج رادیویی حامل انرژی از بافت ها عبور می کند و انرژی توسط پروتون های آب جذب می شود.
 • امواج رادیویی خاموش می شوند و پروتون ها انرژی جذب شده را آزاد می کنند.
 • انرژی آزاد شده برای تشکیل تصویری از بافت ها و اندام های بدن استفاده می شود.
 • MRI بافت ها و اندام ها را بر اساس غلظت آب جدا می کند. از آنجایی که بافت های مختلف حاوی مقادیر متفاوتی آب هستند، MRCP در ارائه تصاویری از اندام ها و بافت ها بسیار خوب است.
 • از آنجایی که صفرا بیشتر از آب تشکیل شده است، MRCP تصویری عالی از صفرا در کیسه صفرا و مجاری صفراوی ارائه می دهد. مجرای لوزالمعده که مانند مجاری صفراوی با مایع آبکی پر شده است نیز به خوبی دیده می شود.
 • اغلب از تزریق داخل وریدی رنگ برای مشخص کردن بهتر مجاری صفراوی و پانکراس استفاده می شود.

این روش کلانژیت (اشاره به مجاری صفراوی) پانکراتوگرافی (اشاره به مجرای پانکراس) نامیده می شود زیرا می تواند صفرا و مجاری پانکراس را نشان دهد.

MRCP در بسیاری از موارد جایگزین روش های دیگری مانند کولسنتی گرافی (اسکن HIDA) و کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) برای ارزیابی مجاری صفراوی شده است.

این روش می‌تواند سنگ‌های صفراوی، انسداد مجاری و نشت صفرا را شناسایی کند. هیچ خطری برای بیمار درانجام دادن MRCP وجود ندارد به جز واکنش های بسیار نادر به رنگ تزریقی.

تشخیص با اسکن HIDA

کولسنتیوگرافی (اسکن HIDA)

کولسینتی گرافی روشی است که توسط پزشکان هسته ای انجام می شود. همچنین به آن اسکن HIDA یا اسکن کیسه صفرا نیز گفته می شود.

 • برای اسکن HIDA، یک ماده شیمیایی رادیواکتیو به صورت داخل وریدی به بیمار تزریق می شود.
 • ماده شیمیایی رادیواکتیو توسط کبد از خون خارج می شود و به صفرا ترشح می شود.
 • سپس این ماده شیمیایی در همه جا پراکنده می شود که صفرا به مجاری صفراوی، کیسه صفرا، روده و هر جای دیگری که صفرا می رود.
 • سپس دوربینی که رادیواکتیویته را حس می کند (مانند شمارنده گایگر) روی شکم بیمار قرار می گیرد و تصویری از کبد، مجاری صفراوی و کیسه صفرا به دست می آید که مربوط به جایی است که ماده شیمیایی رادیواکتیو در داخل یا خارج از صفرا, مجاری صفراوی و کیسه صفرا پر شده, حرکت کرده است.

اسکن HIDA برای شناسایی انسداد مجاری صفراوی، به عنوان مثال، سنگ کیسه صفرا استفاده می شود. آنها همچنین ممکن است نشت صفرا و فیستول را شناسایی کنند. هیچ خطری برای بیمار در اسکن با روش HIDA وجود ندارد.

کولسنتی گرافی همچنین برای مطالعه تخلیه کیسه صفرا استفاده می شود. برخی از بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا به دلیل دوره های شناخته شده یا ناشناخته کوله سیستیت دچار التهاب کیسه صفرا شده اند.(همچنین علل غیرمعمول و غیرمرتبط با سنگ کیسه صفرا برای التهاب کیسه صفرا وجود دارد.)

التهاب می تواند منجر به زخم شدن دیواره و عضله کیسه صفرا شود که توانایی کیسه صفرا را برای انقباض کاهش می دهد. در نتیجه کیسه صفرا به طور معمول تخلیه نمی شود.

در طی کولسینتی گرافی، یک هورمون مصنوعی مرتبط با کوله سیستوکینین (هورمونی که بدن در طول وعده غذایی تولید و آزاد می کند تا باعث انقباض کیسه صفرا شود) می تواند به صورت داخل وریدی تزریق شود تا کیسه صفرا منقبض شود و صفرا و رادیواکتیویته آن را به روده فشار دهد.

اگر کیسه صفرا, رادیواکتیویته را به طور طبیعی تخلیه نکند، فرض بر این است که کیسه صفرا به دلیل سنگ کیسه صفرا یا التهاب غیر مرتبط با سنگ کیسه صفرا, دچار بیماری است.

مشکل در تفسیر مطالعه تخلیه کیسه صفرا این است که بسیاری از افراد با کیسه صفرا طبیعی, تخلیه غیر طبیعی کیسه صفرا دارند. بنابراین، تشخیص یک کیسه صفرا بیمار بر اساس تخلیه غیر طبیعی کیسه صفرا به تنهایی خطرناک است.

تشخیص با ERCP

کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP)

ERCP یک روش ترکیبی آندوسکوپ و اشعه ایکس است که برای بررسی اثنی عشر (اولین بخش روده کوچک)، پاپیلای Vater (ساختار کوچک مانند نوک پستان , که در آن صفرا مشترک و مجاری پانکراس وارد دوازدهه می شود)، کیسه صفرا , مجاری صفراوی و پانکراس انجام می شود.

این روش با استفاده از یک ابزار بلند و منعطف با دید جانبی (دئودنوسکوپ، نوعی آندوسکوپ) به قطر یک قلم آبشاری انجام می شود. دئودنوسکوپ انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را در اطراف بسیاری از خم‌های معده و روده هدایت و حرکت داد.

ویدئو آندوسکوپ رایج ترین نوع دئودنوسکوپ است و از یک تراشه در نوک دستگاه برای انتقال تصاویر ویدئویی به صفحه تلویزیون استفاده می کند.

 • ابتدا بیمار را با داروهای داخل وریدی آرام می کنند.
 • دئودنوسکوپ از طریق دهان، به پشت گلو، در لوله غذا (مری)، از طریق معده و به قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) وارد می شود.
 • پس از شناسایی پاپیلای Vater، یک کاتتر پلاستیکی کوچک (کانولا) از طریق کانالی در اثنی عشر به پاپیلای Vater و به مجاری صفراوی و مجرای پانکراس منتقل می شود.
 • ماده کنتراست (رنگ) تزریق می شود و از مجاری صفراوی، کیسه صفرا و/یا مجرای پانکراس عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود.

ERCP می تواند ماورد زیر را  شناسایی کند.

 1.  سنگ های صفراوی در کیسه صفرا (اگرچه در این مورد خوب نیست)
 2. انسداد مجاری صفراوی، به عنوان مثال، توسط سنگ های صفراوی
 3. نشت صفرا
 4. ERCP همچنین ممکن است بیماری‌هایی را که به سنگ‌های صفراوی مرتبط نیستند، که ممکن است علت مشکل بیمار باشند، شناسایی کند، به عنوان مثال، پانکراتیت یا سرطان پانکراس.

یک مزیت مهم ERCP این است که ابزارها را می توان از همان کانالی که برای تزریق رنگ استفاده می شود برای استخراج سنگ های صفراوی گیر کرده در مجاری مشترک و کبدی عبور داد.

این موضوع می تواند بیمار را از انجام عمل نجات دهد. ERCP چندین خطر مرتبط با خود دارد، از جمله داروهایی که برای آرامبخشی به بیمار داده می شود و سوراخ شدن دوازدهه توسط دئودنوسکوپ و پانکراتیت (به دلیل آسیب به پانکراس). اگر سنگ کیسه صفرا استخراج شود، خونریزی نیز ممکن است به عنوان یک عارضه رخ دهد.

آزمایش خون کبد و پانکراس و تخلیه صفراوی اثنی عشر

آزمایش خون کبد و پانکراس

هنگامی که کبد یا پانکراس ملتهب می شود یا مجاری آنها مسدود و بزرگ می شود، سلول های کبد و پانکراس برخی از آنزیم های خود را در خون آزاد می کنند. رایج ترین آنزیم های کبدی اندازه گیری شده در خون، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) و آلانین آمینوترانسفراز (ALT) هستند. رایج ترین آنزیم های پانکراس که در خون اندازه گیری می شوند آمیلاز و لیپاز هستند.

بسیاری از مشکلات پزشکی که بر کبد یا لوزالمعده تأثیر می‌گذارند باعث غیرطبیعی شدن این آزمایش‌های خون می‌شوند، بنابراین نمی‌توان از این ناهنجاری‌ها به تنهایی برای تشخیص سنگ‌های صفراوی استفاده کرد.

با این وجود، ناهنجاری‌های این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که مشکلی در کبد، مجاری صفراوی یا لوزالمعده وجود دارد و سنگ‌های صفراوی یکی از علل شایع چنین آزمایش‌های غیرطبیعی، به ویژه در هنگام انسداد ناگهانی مجاری صفراوی یا مجاری پانکراس هستند. بنابراین، آزمایش خون غیرطبیعی کبد و پانکراس، توجه را به این احتمال که سنگ های صفراوی ممکن است باعث این مشکل حاد شوند، جلب می کند.

درناژ صفراوی دوازدهه

درناژ صفراوی اثنی عشر روشی است که گاهی اوقات می تواند در تشخیص سنگ کیسه صفرا مفید باشد. با این حال، اغلب استفاده نمی شود. همانطور که قبلاً بحث شد، سنگ های صفراوی به عنوان ذرات میکروسکوپی کلسترول یا رنگدانه شروع می شوند که کم کم رشد می کنند.

واضح است که برخی از افرادی که به قولنج صفراوی، کوله سیستیت یا پانکراتیت مبتلا می شوند، فقط این ذرات را در کیسه صفرا دارند، اما این ذرات برای انسداد مجاری بسیار کوچک هستند. دو توضیح بالقوه برای چگونگی ایجاد انسداد در این شرایط وجود دارد.

اولین مورد این است که یک سنگ صفراوی کوچک در ابتدا باعث ایجاد انسداد قبل از عبور از مجاری صفراوی به روده می شود. مورد دوم این است که ذرات عبوری از مجاری صفراوی می توانند مجاری را “تحریک” کنند و باعث اسپاسم عضله در دیواره مجاری شوند (که جریان صفرا را مسدود می کند) یا التهاب مجرای که باعث تورم دیواره مجرا می شود. (که مجرای را نیز مسدود می کند).

 • برای درناژ اثنی عشر، یک لوله پلاستیکی یا لاستیکی نازک با چندین سوراخ در نوک آن, از سوراخ بینی  بیماربیهوش شده، از پشت گلو، از طریق مری و معده و به دوازدهه که در آن مجاری صفراوی و پانکراس وارد روده  کوچک می شود، عبور داده می شود. این کار با کمک اشعه ایکس (فلوروسکوپی) انجام می شود.
 • هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت، یک هورمون مصنوعی مرتبط با کوله سیستوکینین، هورمونی که معمولاً بعد از غذا ترشح می شود و باعث ایجاد کیسه صفرا می شود، به صورت داخل وریدی تزریق می شود. در نتیجه، کیسه صفرا منقبض می شود و صفرای غلیظ خود را به داخل دوازدهه می فشارد.
 • صفرا از طریق لوله در دوازدهه مکیده می شود و برای وجود ذرات کوچک کلسترول و رنگدانه در زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

خطرات درناژ دوازدهه برای بیمار حداقل است. (هیچ گزارشی مبنی بر واکنش به هورمون مصنوعی وجود ندارد.) با این وجود، تخلیه دوازدهه ناراحت کننده است.

اصلاح درناژ اثنی عشر شامل جمع آوری صفرا از طریق آندوسکوپ در زمان آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی است – EGD یا ERCP.

کوله سیستوگرام دهانی (OCG)

کوله سیستوگرام دهانی یا OCG یک روش رادیولوژیک (اشعه ایکس) برای تشخیص سنگ کیسه صفرا است.

 • بیمار یک یا دو شب متوالی قرص های حاوی ید مصرف می کند و سپس از شکم او اشعه ایکس می گیرند.
 • ید از روده به خون جذب شده، توسط کبد از خون خارج شده و به صفرا دفع می شود.
 • در کیسه صفرا، ید همراه با صفرا تشکلی محلول غلیظی می دهد.
 • در اشعه ایکس، ید که متراکم است, اشعه ایکس را متوقف می کند، کیسه صفرا را پر می کند و سنگ های صفراوی را که متراکم نیستند مشخص می کند و اجازه می دهد اشعه ایکس از آنها عبور کند. مجاری را نمی توان در اشعه ایکس مشاهده کرد زیرا ید در مجاری متمرکز نیست.

OCG یک روش عالی برای تشخیص سنگ کیسه صفرا است. ۹۵ درصد آنها را پیدا می کند. با این حال، سونوگرافی جایگزین OCG شده است، زیرا سونوگرافی در یافتن سنگ های صفراوی کمی بهتر است و می تواند بلافاصله بدون انتظار یک یا دو روزه برای جذب، دفع و غلیظ ید انجام شود.

برخلاف سونوگرافی، OCG نمی تواند اطلاعاتی در مورد وجود بیماری های غیر مرتبط با سنگ کیسه صفرا بدهد. همانطور که انتظار می رود، سونوگرافی گاهی اوقات سنگ های صفراوی را پیدا می کند که توسط OCG نادیده گرفته می شوند.

در موارد کمتری، OCG سنگ های صفراوی را پیدا می کند که در سونوگرافی نشان داده نشده اند. به همین دلیل، اگر ظن قوی مبنی بر وجود سنگ کیسه صفرا وجود دارد، اما سونوگرافی آنها را نشان نمی دهد، منطقی است که OCG را در نظر بگیرید. با این حال، EUS عمدتاً در این شرایط جایگزین OCG شده است. OCG نباید در افرادی که به ید حساسیت دارند انجام شود.

کلانژیوگرافی داخل وریدی (IVC)

کلانژیوگرافی داخل وریدی یا IVC یک روش رادیولوژیک (اشعه ایکس) است که عمدتاً برای مشاهده مجاری صفراوی بزرگتر داخل کبدی و خارج کبدی استفاده می شود. می توان از آن برای یافتن سنگ های صفراوی در این مجاری استفاده کرد.

یک رنگ حاوی ید به صورت داخل وریدی در خون تزریق می شود. این رنگ توسط کبد از خون خارج شده و به صفرا دفع می شود. برخلاف ید مورد استفاده در OCG، ید موجود در IVC به اندازه کافی در مجاری صفراوی متمرکز می شود تا مجاری و سنگ های صفراوی داخل آنها را مشخص کند.

IVC به ندرت استفاده می شود زیرا با MRI کلانژیوگرافی و سونوگرافی آندوسکوپی جایگزین شده است. علاوه بر این، گاهی اوقات واکنش های جدی به رنگ حاوی ید ممکن است رخ دهد که به ندرت ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.

چه مسائلی تشخیص سنگ کیسه صفرا را دشوار می کند؟

معمولاً تشخیص سنگ کیسه صفرا کار سختی نیست. با این حال، به دلیل شیوع بالای سنگ های صفراوی خاموش و گاه به گاه سنگ های صفراوی که تشخیص آن دشوار است، مشکلات به وجود می آیند.

اگر بیمار علائمی داشته باشد که برای سنگ کیسه صفرا رایج است، به عنوان مثال، قولنج صفراوی، کوله سیستیت یا پانکراتیت، و در سونوگرافی سنگ کیسه صفرا داشته باشد، معمولاً برای نشان دادن اینکه سنگ های صفراوی باعث ایجاد علائم شده اند، کار دیگری انجام نمی شود، مگر اینکه بیمار مسائل پزشکی وعوارض دیگری داشته باشد.

اگر علائم معمولی برای سنگ کیسه صفرا نباشد، این احتمال وجود دارد که سنگ‌های صفراوی مقصر نباشند و مهم‌تر از همه، برداشتن کیسه صفرا با جراحی مشکل بیمار را حل نمی‌کند یا از علائم بعدی جلوگیری نمی‌کند.

علاوه بر این، علت واقعی علائم نیز پیدا نخواهد شد. در چنین شرایطی، نیاز به به دست آوردن شواهد بیشتری به جز که سنگ های صفراوی باعث ایجاد مشکل شده اند را بدست آورد . چنین شواهدی را می توان در طول مدت کوتاهی به دست آورد.

اگر بتوان سونوگرافی را در طول دوره حاد درد یا التهاب ناشی از سنگ کیسه صفرا انجام داد، ممکن است بزرگ شدن کیسه صفرا یا مجرای صفراوی ناشی از انسداد مجاری توسط سنگ کیسه صفرا نشان داده شود.

این احتمالاً پس از رفع دوره ی درد مجدداً به سونوگرافی نیاز دارد تا نشان دهد که کیسه صفرا در طول دوره واقعاً بزرگتر از قبل یا بعد از دوره بوده است.

در صورتی که دوره ی درد چند ساعت طول بکشد، گرفتن سونوگرافی  آسان تر است، اما اگر درد فقط ۱۵ دقیقه طول بکشد، گرفتن سونوگرافی با سرعت کافی بسیار دشوارتر است.

روش دیگر آزمایش خون برای آنزیم های غیر طبیعی کبد و پانکراس است. مزیت در اینجا این است که آنزیم ها، اگرچه همیشه افزایش نمی یابند، می توانند در طول یک حمله حاد و برای چندین ساعت پس از یک دوره درد یا التهاب مربوط به سنگ کیسه صفرا افزایش یابند، بنابراین ممکن است حتی پس از فروکش کردن دوره، غیرطبیعی باشند.

با این حال، یادآوری این نکته مهم است که آنزیم‌های خاص برای بررسی سنگ‌های صفراوی وجود ندارند و باید سایر علل کبدی و پانکراسی را برای آنزیم‌های غیرطبیعی, کنار گذاشت.

گاهی اوقات، دوره‌های درد یا التهاب ممکن است کم و بیش نمونه‌ ای از سنگ‌های صفراوی باشد، اما سونوگرافی از طریق شکم ممکن است سنگ کیسه صفرا یا علت دیگری را نشان ندهد. در این شرایط، باید تصمیم گرفت که آیا سوء ظن برای سنگ کیسه صفرا به عنوان علتدرد زیاد است یا کم.

اگر سوء ظن به دلیل نداشتن علائم معمولی کم باشد، ممکن است تنها تکرار سونوگرافی، احتمالاً دریافت OCG و/یا آزمایش برای ناهنجاری های آنزیم های کبدی یا پانکراس منطقی باشد. اگر سوء ظن به دلیل علائم معمولی بیشتر باشد، منطقی است که با سونوگرافی آندوسکوپی، ERCP و درناژ اثنی عشر بیشتر بررسی شود. قبل از این روش های “تهاجمی”، برخی از پزشکان MRCP را توصیه می کنند.

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟ آیا درمان های خانگی وجود دارد؟

۱. مشاهده

بیشتر سنگ های صفراوی بی صدا هستند و نیازی به درمان ندارند.

اگر سنگ های صفراوی خاموش در فردی در سن ۶۵ سالگی (یا بالاتر) کشف شود، احتمال بروز علائم از سنگ صفرا تنها ۲۰٪ (یا کمتر) با فرض طول عمر ۷۵ سال است. در این مثال، معقول است که فرد درمان نشود.
در افراد جوان تر، در صورتی که افراد دارای بیماری های جدی و تهدید کننده زندگی باشند، به عنوان مثال، بیماری قلبی جدی که احتمالاً طول عمر آنها را کوتاه می کند، ممکن است هیچ درمانی مناسب نباشد.

از سوی دیگر، در افراد جوان سالم، درمان حتی برای سنگ های صفراوی خاموش نیز باید در نظر گرفته شود، زیرا احتمال ابتلای افراد به علائم سنگ کیسه صفرا در طول عمر بیشتر خواهد بود. پس از شروع علائم، درمان باید توصیه شود، زیرا احتمال بروز علائم بیشتر وجود دارد و می توان از عوارض جدی تر جلوگیری کرد.

۲. کوله سیستکتومی

کوله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا به روش جراحی) درمان استاندارد برای سنگ های صفراوی موجود در کیسه صفرا است. جراحی ممکن است از طریق یک برش بزرگ شکمی، لاپاروسکوپی یا رباتیک از طریق سوراخ‌های کوچک در دیواره شکم انجام شود.

جراحی لاپاراسکوپی باعث درد کمتر و بهبودی سریع‌تر می‌شود. جراحی لاپاراسکوپی به کمک ربات دارای تصویر سه بعدی انجام می شود. کوله سیستکتومی عوارض کمی دارد، اما عوارض جدی مانند آسیب به مجاری صفراوی و نشت صفرا گاهی اتفاق می افتد.

همچنین خطر بیهوشی عمومی که برای هر یک از انواع جراحی وجو دارد نیز ممکن است. مشکلات بعد از برداشتن کیسه صفرا اندک است. هضم غذا تحت تأثیر قرار نمی گیرد و نیازی به تغییر در رژیم غذایی نیست. با این وجود، اسهال مزمن تقریباً در ۱۰٪ از بیماران رخ می دهد.

۳. اسفنکتروتومی و استخراج سنگ کیسه صفرا

گاهی اوقات ممکن است سنگ کیسه صفرا در مجاری کبدی یا صفراوی مشترک ,گیر کرده باشد. در چنین شرایطی معمولاً سنگ کیسه صفرا نیز وجود دارد و کوله سیستکتومی ضروری است. ممکن است بتوان سنگ صفراوی گیر کرده در مجرا را در زمان جراحی خارج کرد، اما ممکن است همیشه این امکان وجود نداشته باشد.

یک روش جایگزین برای برداشتن سنگ های صفراوی در مجرای قبل یا بعد از کوله سیستکتومی، اسفنکتروتومی و سپس استخراج سنگ کیسه صفرا است.

اسفنکتروتومی شامل بریدن عضله مجرای صفراوی مشترک (اسفنکتر اودی) در محل اتصال مجرای صفراوی مشترک و دوازدهه است تا امکان دسترسی آسان تر به مجرای صفراوی مشترک را فراهم کند. برش با یک ابزار الکتریکی انجام می شود که از همان نوع آندوسکوپ استفاده می شود که برای ERCP استفاده می شود.

پس از بریده شدن اسفنکتر، ممکن است ابزارها از طریق آندوسکوپ به داخل مجاری صفراوی و کبدی عبور داده شوند تا سنگ کیسه صفرا را گرفته و بیرون بکشند یا سنگ کیسه صفرا را خرد کنند. همچنین می توان از ابزار سنگ شکنی استفاده کرد که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای شکستن سنگ کیسه صفرا استفاده می کند.

عوارض اسفنکتروتومی و استخراج سنگ کیسه صفرا شامل خطرات مرتبط با بیهوشی عمومی، سوراخ شدن مجاری صفراوی یا دوازدهه، خونریزی و پانکراتیت است.

۴. درمان انحلال خوراکی

حل کردن برخی از سنگ های صفراوی کلسترولی با داروهای مصرفی خوراکی امکان پذیر است. این دارو یک اسید صفراوی طبیعی به نام اورسودوکسی کولیک اسید یا اورسودیول (Actigall، Urso) است.

اسیدهای صفراوی یکی از مواد شوینده ای هستند که کبد برای حل کردن کلسترول در صفرا ترشح می کند. اگرچه ممکن است انتظار داشته باشیم که درمان با اورسودیول با افزایش تعداد اسیدهای صفراوی در صفرا باعث حل شدن کلسترول در سنگ های صفراوی شود، مکانیسم اثر اورسودیول در واقع متفاوت است.

اورسودیول میزان کلسترول ترشح شده در صفرا را کاهش می دهد. سپس صفرا کلسترول کمتری دارد و قادر به حل کردن کلسترول در سنگ کیسه صفرا می شود.

محدودیت های مهمی برای استفاده از اورسودیول وجود دارد, از جمله:

 1. اورسودیول فقط برای سنگ های صفراوی کلسترولی موثر است نه سنگ های کیسه صفرا رنگدانه.
 2. اورسودیول فقط برای سنگ های صفراوی کوچک با قطر کمتر از ۱ تا ۱.۵ سانتی متر کار می کند.
 3. یک تا دو سال طول می کشد تا سنگ های صفراوی حل شوند و بسیاری از سنگ های صفراوی پس از قطع درمان, دوباره تشکیل می شوند.

با توجه به این محدودیت ها، اورسودیول به طور کلی فقط در افرادی با سنگ های صفراوی کوچکتر که احتمالاً دارای کلسترول بسیار بالایی هستند و به دلیل بیماری در معرض خطر بالایی برای جراحی هستند استفاده می شود.

همچنین معقول است که از اورسودیول در افرادی که سنگ کیسه صفرا آنها به دلیل یک رویداد گذرا تشکیل شده است، به عنوان مثال، از دست دادن سریع وزن، استفاده شود، زیرا انتظار نمی رود که سنگ های صفراوی پس از انحلال موفقیت آمیز عود کنند.

یکی دیگر از کاربردهای اورسودیول جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا در بیمارانی است که به سرعت وزن خود را کاهش می دهند.

۵. سنگ شکنی برون بدنی با موج ضربه ای

سنگ شکنی برون بدنی با موج شوک (ESWL) روشی است که به ندرت برای درمان سنگ های کیسه صفرا، به ویژه آنهایی که در مجاری صفراوی قرار دارند، استفاده می شود. ژنراتورهای ESWL امواج شوکی را در خارج از بدن تولید می کنند که سپس بر روی سنگ کیسه صفرا متمرکز می شود.

امواج شوک سنگ کیسه صفرا را می شکنند و تکه های حاصل از سنگ صفرا یا به خودی خود وارد روده می شوند یا به روش آندوسکوپی استخراج می شوند. همچنین می توان از امواج شوک برای شکستن سنگ های صفراوی از طریق کاتترهای مخصوصی که در زمان ERCP از آندوسکوپ عبور می کند استفاده کرد.

هیچ درمان طبیعی یا خانگی برای درمان سنگ کیسه صفرا وجود ندارد.

عوارض سنگ کیسه صفرا چیست؟

قولنج صفراوی شایع ترین علامت سنگ کیسه صفرا است، اما خوشبختانه، معمولاً یک علامت خود محدود شده است. با این حال، سنگ کیسه صفرا عوارض جدی تری دارد.

۱. کوله سیستیت

کوله سیستیت به معنای التهاب کیسه صفرا است. مانند قولنج صفراوی، آن نیز به دلیل انسداد ناگهانی مجاری، معمولا مجرای کیستیک توسط سنگ کیسه صفرا ایجاد می شود. در واقع، کوله سیستیت ممکن است با یک دوره کولیک صفراوی شروع شود.

انسداد مجرای کیستیک باعث می شود که دیواره کیسه صفرا شروع به ترشح مایع کند، اما به دلایل نامشخص، التهاب شروع می شود. ابتدا التهاب استریل است، یعنی عفونت با باکتری وجود ندارد. با این حال، با گذشت زمان، صفرا و کیسه صفرا با باکتری هایی که از طریق مجاری صفراوی از روده عبور می کنند، آلوده می شوند.

با کوله سیستیت، یک درد دائمی در سمت راست بالای شکم وجود دارد. التهاب از طریق دیواره کیسه صفرا گسترش می‌یابد و قسمت فوقانی راست شکم وقتی تحت فشار قرار می‌گیرد یا حتی ضربه می‌زند، حساس می‌شود.

برخلاف قولنج صفراوی، حرکت کردن دردناک است. افراد مبتلا به کوله سیستیت معمولاً دراز می کشند. تب وجود دارد و تعداد گلبول های سفید خون افزایش یافته است که هر دو نشانه التهاب هستند.

کوله سیستیت معمولا با آنتی بیوتیک درمان می شود و بیشتر دوره ها طی چند روز برطرف می شوند. حتی بدون آنتی بیوتیک، کوله سیستیت اغلب برطرف می شود. همانند قولنج صفراوی، حرکت سنگ کیسه صفرا به خارج از مجرای کیستیک و بازگشت به کیسه صفرا انسداد را برطرف می کند و باعث رفع التهاب می شود.

۲. کلانژیت

کلانژیت وضعیتی است که در آن صفرا در مجاری مشترک، کبدی و داخل کبدی عفونی می شود. مانند کوله سیستیت، پس از انسداد مجاری توسط سنگ کیسه صفرا، عفونت از طریق مجاری روده گسترش می یابد. افرد مبتلا به کلانژیت بسیار بیمار و با تب بالا و افزایش تعداد گلبول های سفید خون هستند. کلانژیت ممکن است منجر به آبسه در کبد یا سپسیس شود.

۳. قانقاریا

گانگرن کیسه صفرا وضعیتی است که در آن التهاب کوله سیستیت جریان خون به کیسه صفرا را قطع می کند. بدون خون، بافت های تشکیل دهنده دیواره کیسه صفرا می میرند و این باعث می شود که دیواره بسیار ضعیف شود. ضعف همراه با عفونت اغلب منجر به پارگی کیسه صفرا می شود.

سپس عفونت ممکن است در سراسر شکم گسترش یابد، اگرچه اغلب پارگی به ناحیه کوچکی در اطراف کیسه صفرا (یک سوراخ کوچک) محدود می شود.

۴. یرفان (زردی)

یرفان (زردی) وضعیتی است که در آن بیلی روبین در بدن تجمع می یابد. رنگ بیلی روبین قهوه ای مایل به سیاه است اما زمانی که خیلی غلیظ نباشد زرد است. تجمع بیلی روبین در بدن باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم (صلبیه) می شود.

یرفان (زردی) زمانی رخ می دهد که مجاری صفراوی به مدت طولانی انسداد داشته باشد. این انسداد ممکن است به دلیل سنگ کیسه صفرا باشد، اما ممکن است به دلیل بسیاری از علل دیگر نیز باشد، به عنوان مثال، تومورهای مجاری صفراوی یا بافت های اطراف.

سایر علل یرفان (زردی) ، تخریب سریع گلبول های قرمز خون است که بر توانایی کبد در حذف بیلی روبین از خون غلبه می کند یا کبد آسیب دیده ای که نمی تواند بیلی روبین را از خون به طور معمول حذف کند. زردی به خودی خود، معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند.

۵. پانکراتیت

پانکراتیت به معنای التهاب پانکراس است. دو عامل شایع پانکراتیت اعتیاد به الکل و سنگ کیسه صفرا هستند. لوزالمعده هنگام ورود به روده, مجرای صفراوی مشترک را احاطه کرده است. مجرای لوزالمعده که شیره های گوارشی را از لوزالمعده تخلیه می کند، درست قبل از تخلیه به روده به مجرای صفراوی مشترک می پیوندد.

اگر یک سنگ صفراوی مجرای صفراوی مشترک را درست پس از اتصال مجرای پانکراس به آن مسدود کند، جریان آب پانکراس از پانکراس مسدود می شود. این منجر به التهاب در پانکراس می شود.

پانکراتیت ناشی از سنگ کیسه صفرا معمولاً خفیف است، اما ممکن است باعث بیماری جدی و حتی مرگ شود. خوشبختانه پانکراتیت شدید ناشی از سنگ کیسه صفرا نادر است.

۶. سپسیس

سپسیس وضعیتی است که در آن باکتری ها از هر منبعی در بدن، از جمله کیسه صفرا یا مجاری صفراوی، وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پخش می شوند. اگرچه باکتری‌ها معمولاً در خون باقی می‌مانند، اما ممکن است به بافت‌های دورتر نیز گسترش یابند و منجر به تشکیل آبسه (نواحی موضعی عفونت با تشکیل چرک) شوند.

سپسیس عارضه ترسناک هر عفونتی است. علائم سپسیس عبارتند از تب بالا، تعداد گلبول های سفید خون بالا، و در موارد کمتر، لرز یا افت فشار خون.

۷. فیستول

فیستول یک مجرای غیر طبیعی است که از طریق آن مایع می تواند بین دو اندام توخالی یا بین یک آبسه و یک اندام توخالی یا پوست جریان یابد. هنگامی که سنگ صفراوی سخت, از طریق دیواره نرم کیسه صفرا یا مجاری صفراوی فرسایش می یابد، سنگ کیسه صفرا باعث ایجاد فیستول می شود.

معمولاً سنگ کیسه صفرا در روده کوچک، معده یا مجرای صفراوی مشترک فرسایش می یابد. این می تواند مجاری را ترک کند که اجازه می دهد صفرا از کیسه صفرا به روده کوچک، معده یا مجرای صفراوی مشترک جریان یابد.

اگر فیستول وارد قسمت انتهایی روده کوچک شود، صفرای غلیظ می تواند منجر به مشکلاتی مانند اسهال شود. به ندرت، سنگ کیسه صفرا به داخل حفره شکمی فرسایش می یابد. صفرا سپس به داخل حفره شکم نشت می کند و باعث التهاب پوشش داخلی شکم (صفاق) می شود که به آن پریتونیت صفراوی می گویند.

۸. ایلئوس

ایلئوس وضعیتی است که در آن انسداد جریان غذا، گاز و مایع در روده وجود دارد. ممکن است به دلیل یک انسداد مکانیکی، به عنوان مثال، یک تومور در داخل روده، یا یک انسداد عملکردی، به عنوان مثال، التهاب روده یا بافت های اطراف آن باشد که مانع از عملکرد طبیعی ماهیچه های روده و حرکت محتویات روده می شود.

اگر سنگ کیسه صفرا بزرگ از طریق دیواره کیسه صفرا نشت یابد و وارد معده یا روده کوچک شود، از طریق روده کوچک به حرکت در می آید. باریک ترین قسمت روده کوچک دریچه ایلئوسکال است که در محل اتصال روده کوچک به کولون قرار دارد.

اگر سنگ کیسه صفرا برای عبور از دریچه بیش از حد بزرگ باشد، می تواند روده کوچک را مسدود کرده و باعث ایجاد ایلئوس شود. سنگ کیسه صفرا همچنین ممکن است باعث ایجاد ایلئوس در صورت وجود تنگی های غیر طبیعی دیگر در روده مانند تومور یا جای زخم شود.

۹. سرطان

سرطان کیسه صفرا معمولاً با سنگ‌های صفراوی همراه است، اما مشخص نیست که کدامیک اول می‌آیند، یعنی اینکه آیا سنگ‌های صفراوی مقدم بر سرطان هستند و بنابراین، به طور بالقوه می‌توانند علت سرطان باشند یا به دلیل وجود سرطان، سنگ‌های صفراوی تشکیل می‌شوند.

سرطان کیسه صفرا در کمتر از ۱ درصد افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا ایجاد می شود. بنابراین، نگرانی در مورد پیشرفت سرطان در آینده به خودی خود دلیل خوبی برای برداشتن کیسه صفرا در صورت وجود سنگ های صفراوی نیست.

لجن صفراوی چیست؟ آیا مربوط به سنگ کیسه صفرا است؟

لجن اصطلاح رایجی است که برای ناهنجاری صفرا که با سونوگرافی کیسه صفرا دیده می شود به کار می رود. به طور خاص، صفرا در کیسه صفرا با دو تراکم متفاوت و صفرای متراکم تر در پایین دیده می شود.

صفرا متراکم تر است، زیرا حاوی ذرات میکروسکوپی، معمولاً کلسترول یا رنگدانه، در مخاط است. (مخاط از کیسه صفرا ترشح می شود.) با گذشت زمان ممکن است لجن در کیسه صفرا باقی بماند، ممکن است از بین برود و برنگردد و یا بیاید و برود.

همانطور که قبلاً بحث شد، این ذرات ممکن است پیش سازهای سنگ کیسه صفرا باشند و اغلب در شرایطی که سنگ های صفراوی ظاهر می شوند، به عنوان مثال کاهش وزن سریع، بارداری و ناشتا بودن طولانی مدت و نخوردن وعده های غذایی رخ می دهند.

با این وجود، به نظر می رسد که لجن تنها در تعداد کمی از افراد به سنگ کیسه صفرا تبدیل می شود. صرفاً برای دشوارتر کردن اوضاع، مشخص نیست که لجن به تنهایی چند وقت یک بار – اگر اصلاً وجود داشته باشد – باعث ایجاد مشکل می شود.

لجن مقصر بسیاری از علائم مشابه سنگ کیسه صفرا – قولنج صفراوی، کوله سیستیت و پانکراتیت است، اما اغلب این علائم و عوارض ناشی از سنگ های صفراوی بسیار کوچک است که در سونوگرافی از قلم افتاده است. بنابراین، در مورد اهمیت لجن تردید وجود دارد.

البته واضح است که لجن معادل سنگ کیسه صفرا نیست. پیامد عملی این عدم قطعیت این است که مگر اینکه علائم بیمار, علائم رایج سنگ کیسه صفرا باشد، لجن نباید به عنوان علت احتمالی علائم در نظر گرفته شود.

آیا می توان از سنگ کیسه صفرا پیشگیری کرد؟

در حالت ایده آل، بهتر است به جای درمان سنگ کیسه صفرا، از سنگ کیسه صفرا پیشگیری شود. پیشگیری از سنگ های صفراوی کلسترولی امکان پذیر است زیرا داروی اورسودیول، داروی اسید صفراوی که برخی از سنگ های صفراوی کلسترولی را حل می کند، از تشکیل آنها نیز جلوگیری می کند.

مشکل شناسایی افرادی است که در معرض خطر بالای ایجاد سنگ های صفراوی کلسترولی در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه هستند تا بتوان مدت زمان درمان پیشگیرانه را محدود کرد.

یکی از این گروه‌ها، افراد چاق هستند که با رژیم‌های بسیار کم کالری یا جراحی به سرعت وزن خود را کاهش می‌دهند. خطر سنگ کیسه صفرا در این گروه بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است.

در واقع، اورسودیول در چندین مطالعه نشان داده است که در پیشگیری از سنگ کیسه صفرا در این افراد بسیار موثر است. تاکید بر این نکته مهم است که هیچ تغییری در رژیم غذایی برای درمان یا پیشگیری از سنگ کیسه صفرا نشان داده نشده است.

کدام نوع از پزشکان سنگ کیسه صفرا را درمان می کنند؟

سنگ کیسه صفرا معمولا توسط یک متخصص گوارش  و یا یک فوق تخصص که با بیماری های روده، کبد، پانکراس و کیسه صفرا سروکار دارد، تشخیص داده می شود. جراحان عمومی نیز ممکن است در تشخیص سنگ کیسه صفرا دخیل باشند، اما معمولاً آنها پزشکانی هستند که سنگ کیسه صفرا را درمان می کنند، زیرا درمان رایج، برداشتن کیسه صفرا با جراحی است.

یافته های جدید در مورد علل و درمان سنگ کیسه صفرا چیست

واضح است که عوامل ژنتیکی در تعیین اینکه چه کسی دچار سنگ کیسه صفرا می شود، مهم است. مطالعات علمی کنونی به دنبال کشف ژن‌های خاصی است که مسئول سنگ‌های صفراوی هستند.

تا به امروز، ۸ تا ۱۰ ژن با سنگ های صفراوی کلسترولی مرتبط هستند، حداقل در حیواناتی که سنگ های صفراوی کلسترولی ایجاد می کنند. جای تعجب نیست که  بسیاری از این ژن ها تولید و ترشح (توسط کبد) کلسترول، اسیدهای صفراوی و لسیتین را کنترل می کنند.

هدف بلند مدت این است که بتوان افرادی را شناسایی کرد که از نظر ژنتیکی در معرض خطر بسیار بالا برای سنگ‌های صفراوی کلسترولی هستند و درمان پیشگیرانه برای آنها ارائه کرد. درک مکانیسم(های) دقیق تشکیل سنگ کیسه صفرا نیز ممکن است منجر به درمان های جدید برای درمان و پیشگیری شود.

جراحی سنگ کیسه صفرا از نیاز به برش‌های بزرگ شکمی به نیاز به برش‌های کوچک برای ابزارهای لاپاروسکوپی (کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی) تغییر کرده است. این امکان وجود دارد که انتقال دیگری رخ دهد.

جراحان در حال آزمایش تکنیکی به نام جراحی آندوسکوپی ترانس لومینال با دهانه طبیعی (NOTES) هستند. NOTES یک تکنیک جدید برای انجام جراحی استاندارد داخل شکمی است، اما دسترسی به شکم از طریق یک روزنه طبیعی – دهان، مقعد یا واژن است.

برای NOTES، یک ابزار آندوسکوپی انعطاف‌پذیر شبیه به آندوسکوپ‌های انعطاف‌پذیری است که در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، از طریق سوراخ انتخابی، از طریق یک برش در جایی در داخل روزنه (مثلاً معده) و به حفره شکمی وارد می‌شوند.

بنابراین، تنها برش در داخل بدن است و در سطح بدن قابل مشاهده نیست. مزایای بالقوه ای برای این نوع جراحی وجود دارد، اما در مراحل اولیه توسعه است و مشخص نیست که نقش آتی NOTES در جراحی کیسه صفرا چه خواهد بود. با این وجود، چندین سری از بیماران قبلاً شرح داده شده اند که کیسه صفرا خود را از طریق NOTES عمدتاً از طریق واژن برداشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید