خانه » سلامت جسم » صرع: علائم و عوامل آن و میزان شیوع

صرع: علائم و عوامل آن و میزان شیوع

هر ساله حدود ۵ میلیون نفر در سراسر جهان به صرع مبتلا می شوند ، یک بیماری مغزی که باعث تشنج های مکرر می شود (منبع مطلب).

تخمین زده می شود که از هر ۱۰۰ نفر در ایالات متحده، ۱ نفر مبتلا به صرع فعال است. بیش از ۷۵ درصد از این افراد بزرگسال هستند (منبع مطلب).

این مقاله اصول اولیه صرع، شیوع این بیماری را مورد بحث قرار می دهد و برخی تصورات غلط در مورد صرع را اصلاح می کند.

مبانی صرع

متخصصان پزشکی در صورت داشتن دو تشنج غیرقابل تحریک یا یک تشنج غیرقابل تحریک (فعالیت الکتریکی ناگهانی و کنترل نشده بین سلول های مغز) با خطر بالای تشنج، صرع را تشخیص می دهند (منبع مطلب).

قبل از تشخیص صرع، پزشک شما سایر مواردی را که می‌توانند باعث تشنج یا تشنج شوند ، مانند تب ، ترک الکل ، سطح غیرطبیعی قند خون یا آسیب مغزی را رد می‌کند.

حدود ۲۵ درصد از موارد صرع قابل پیشگیری است و داروها و درمان های فعلی می تواند به ۷۰ درصد از مردم کمک کند بدون تجربه تشنج زندگی کنند.

علائم صرع

صرع معمولاً باعث تشنج می شود، اما برخی از افراد علائم دیگری نیز دارند. علائم تشنج از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما ممکن است شامل گیجی، از دست دادن هوشیاری و خیره شدن به فضا باشد (منبع مطلب).

علل و عوامل خطر

گاهی اوقات پزشکان می توانند یک علت ساختاری، ژنتیکی، عفونی یا سایر علل صرع فرد را بیابند. در مواقع دیگر، به نظر می رسد که بدون هیچ دلیل آشکاری توسعه می یابد.

بین ۵۰ تا ۶۶ درصد از افرادی که صرع را تجربه می کنند هیچ دلیل پزشکی آشکاری برای این بیماری ندارند.مواقع دیگر، ممکن است رویداد یا وضعیتی را تجربه کرده باشید که بر مغز و نحوه عملکرد آن تأثیر می گذارد.

برخی از علل صرع ممکن است عبارتند از:

 • سکته مغزی (حادثه عروق مغزی یا CVA)
 • تومور مغزی
 • آسیب سر
 • عفونت در مغز یا نخاع
 • شکل گیری ساختار غیر طبیعی مغز
 • مشکلات هنگام تولد یا حوالی آن (وزن کم هنگام تولد، کمبود اکسیژن)

همه افرادی که این شرایط را تجربه می کنند به صرع مبتلا نمی شوند، بنابراین تحقیقات مداومی برای کمک به پزشکان برای درک بهتر محرک های صرع وجود دارد.

انواع صرع

طبقه بندی صرع حتی برای پزشکان تخصصی می تواند پیچیده باشد، زیرا علائم و راه های زیادی ممکن است ظاهر شود. سه طبقه بندی اولیه تشنج عبارتند از (منبع مطلب):

 • شروع کانونی (یک طرف مغز را تحت تاثیر قرار می دهد)
 • شروع عمومی (هر دو طرف مغز را تحت تاثیر قرار می دهد)
 • شروع ناشناخته (ارائه دهنده قادر به تعیین نیست)

هنگامی که صرع در یکی از این مناطق اصلی مغز طبقه بندی می شود، جزئیات و توضیحات بیشتری می توانند توسط پزشکان برای مستندسازی بیشتر نوع تشنج اضافه شوند.

الکتروانسفالوگرام (EEG) ممکن است به پزشک شما کمک کند تا بفهمد چه بخشی از مغز شما در طول تشنج فعال می شود. در بسیاری از موارد، تشنج چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد و سپس خود به خود متوقف می شود.

چه زمانی تشنج یک اورژانس است؟

اگر شاهد تشنجی بودید که بیش از پنج دقیقه طول کشید یا اگر فرد مبتلا به تشنج آسیب دید (سقوط، ضربه به سر، خونریزی و غیره) برای کمک اضطراری با اورژانس تماس بگیرید (منبع مطلب).

صرع چقدر شایع است؟

صرع افراد را در هر سن، جنسیت، نژاد و طبقات اجتماعی تحت تاثیر قرار می دهد. هر کسی در هر زمانی ممکن است به صرع مبتلا شود. با این حال، صرع در برخی از گروه‌های مردم و در برخی مناطق جهان شایع‌تر است.

حدود ۳.۴ میلیون نفر در ایالات متحده به صرع فعال مبتلا هستند.حدود ۱ میلیون نفر از آنها صرع کنترل نشده دارند (منبع مطلب).

مناطق روستایی و مناطقی از جهان که منابع اقتصادی و پزشکی کمتری دارند، آمار ابتلای بیشتری به ابتلا به صرع دارند.

داشتن تشنج به معنای ابتلا به صرع نیست. برخی منابع تخمین می زنند که حدود ۱۰ درصد از افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود دچار تشنج می شوند (منبع مطلب).با این حال، تنها ۱.۲٪ از جمعیت ایالات متحده صرع فعال دارند.

۱. سن

تعداد کمی از کودکان زیر ۱۰ سال مبتلا به صرع هستند. شیوع صرع در دوران نوجوانی و جوانی (تا سن ۳۰ سالگی) به اوج خود می رسد. بعد از ۳۰، میزان کاهش می یابد و به طور کلی ثابت می ماند (منبع مطلب).

۲. جنسیت

به طور کلی، احتمال ابتلای مردان به صرع کمی بیشتر از زنان است. یک مطالعه نشان داد که از ۱،۰۰۰ نفر، ۷.۳۱ مرد و ۶.۸۵ زن مبتلا به صرع هستند. محققان ابراز نگرانی کردند که ممکن است عواقب منفی بیشتری برای زنانی که وضعیت سلامتی خود را گزارش می دهند، وجود داشته باشد، بنابراین اعداد ممکن است کاملاً دقیق نباشند.

۳. بر اساس قومیت

پیشینه نژادی یک فرد تمایل دارد که خود گزارش شود، و توانایی محدودی برای محققان برای تأیید اطلاعات وجود دارد. با این حال، به نظر می رسد قومیت نقش مهمی در ایجاد صرع ندارد.

تفاوت های قومیتی در تحقیقاتی که ثبت شده عبارتند از (منبع مطلب):

 • افراد اسپانیایی تبار بیشتر از افراد غیر اسپانیایی به صرع مبتلا می شوند.
 • افراد سیاه پوست به احتمال زیاد در طول زندگی تشخیص داده می شوند.
 • افراد سفیدپوست بیشتر در معرض تشنج های کنترل نشده (صرع فعال) هستند.

تحقیقات بیشتری برای درک اینکه چرا برخی افراد خاص بیشتر از سایرین به صرع مبتلا می شوند و همچنین بهترین روش مدیریت این بیماری مورد نیاز است.

زندگی با صرع

برای بسیاری از افراد، صرع وضعیتی است که در حالی که زندگی کاملی دارند آن را کنترل می کنند. با این حال، مواقعی وجود دارد که ممکن است به حمایت بیشتری از تیم مراقبت های بهداشتی خود نیاز داشته باشید.

جلوگیری از صرع

پزشکان بر این باورند که برخی از موارد صرع به طور بالقوه قابل پیشگیری هستند. علل قابل پیشگیری عبارتند از:

 • جلوگیری از آسیب به سر
 • در صورت باردار شدن و دریافت مراقبت های دوران بارداری به پزشک مراجعه کنید
 • برای جلوگیری از دمای بسیار بالای بدن، تب را طبق دستور پزشک درمان کنید
 • کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی
 • اجتناب یا از بین بردن انگل هایی که باعث عفونت می شوند، به ویژه در مناطق گرمسیری

عوارض صرع

مشکلات و عوارض سلامتی مرتبط است . علل و اثرات به طور کامل مشخص نیست، اما در صورت مشاهده مشکلات با پزشک خود صحبت کنید (منبع مطلب):

 • حالت
 • خواب
 • حافظه یا تفکر واضح
 • تعاملات اجتماعی
 • مشکلات استخوانی مانند پوکی استخوان (استخوان های ضعیف و شکننده )

همچنین ممکن است در اثر تشنج دچار آسیب های جسمی شوید. با تیم مراقبت های بهداشتی خود برای ایجاد یک برنامه ایمنی برای تشنج فعال کار کنید.

امید به بهبودی

بسیاری از مردم زمانی زندگی کاملی دارند که تشنج آنها با داروها و درمان ها کنترل شود. با پزشک خود کار کنید تا علائم خود را ردیابی کنید و بدانید که آیا محرکی ممکن است خطر تشنج شما را افزایش دهد. کمبود خواب، الکل و داروهای تفریحی، چراغ های چشمک زن و سایر عوامل ممکن است تشنج شما را افزایش دهند.

باورهای غلط رایج در مورد صرع

چندین تصور غلط در مورد صرع وجود دارد که می تواند خطرناک باشد. برخی از باورهای غلط عبارتند از:

 • هنگام تشنج زبان خود را له می‌کنید یا می‌بلعید: انجام این کار غیرممکن است. به همین دلیل هرگز چیزی را در دهان فردی که تشنج دارد قرار ندهید.
 • صرع مسری است: صرع مسری نیست. نمی تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. با این حال، ممکن است یک جزء ژنتیکی وجود داشته باشد، به طوری که ممکن است در برخی از خانواده ها شایع تر باشد.
 • یک نوع تشنج وجود دارد، و همه آنها شبیه هم هستند: تشنج های متعدد می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر برسند.

کلام پایانی

صرع یک بیماری شایع است که بر مغز تأثیر می گذارد. بسیاری از مردم در سراسر جهان با صرع فعال زندگی می کنند. گاهی اوقات، می توان با اجتناب از آسیب و بیماری از آن جلوگیری کرد، اما برخی موارد بدون توجه به آن رخ می دهد. برای بسیاری از افراد، صرع را می توان با کمک تیم مراقبت های بهداشتی مدیریت کرد و می توانید زندگی کامل خود را ادامه دهید.

دیدن یک فرد تشنج می تواند یک تجربه ترسناک باشد. با این حال، درک آنچه اتفاق می‌افتد و نحوه کمک ایمن می‌تواند به شما احساس آمادگی بیشتری برای مقابله با یک قسمت احتمالی بدهد. آرامش خود را حفظ کنید، تمام تلاش خود را انجام دهید تا زمان شروع تشنج را برای محاسبه مدت زمان آن یادداشت کنید و در صورت وجود جراحت یا تشنج پنج دقیقه یا بیشتر، آماده تماس با اورژانس برای کمک اضطراری باشید.

سوالات متداول

۱. موثرترین درمان صرع چیست؟

هیچ درمان جهانی برای صرع وجود ندارد. علل متعدد، گاهی اوقات پیچیده و انواع مختلف فعالیت تشنج وجود دارد. تیم مراقبت های بهداشتی شما را برای ایجاد یک برنامه درمانی توصیه شده برای وضعیت خاص شما آزمایش می کند.

۲. چند نفر در سراسر جهان به صرع مبتلا هستند؟

تخمین زده می شود که حدود ۵۰ میلیون نفر در جهان به صرع مبتلا باشند.

۳. چرا صرع اینقدر شایع است؟

حدود نیمی از موارد صرع هیچ علت شناخته شده ای ندارند، بنابراین مشخص نیست که چرا آنقدر شایع است. حدود ۴.۳ میلیون نفر در ایالات متحده (۱.۲٪ از جمعیت) به صرع مبتلا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید