خانه » سلامت جسم » ضربان قلب خطرناک چقدر است؟

ضربان قلب خطرناک چقدر است؟

به طور کلی، ضربان قلب خطرناک برای بزرگسالان بالای ۱۰۰ ضربه در دقیقه (bpm) در حالت استراحت یا کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه (bpm) در حالت استراحت است. با این حال، عوامل زیادی تعیین می کنند که آیا ضربان قلب خطرناک است، مانند سن و سطح فعالیت فرد و هر گونه مشکلات بهداشتی زمینه ای که دارند یا داروهایی که مصرف می کنند.

این مقاله به بررسی ضربان قلب خطرناک و یا طبیعی در بزرگسالان و کودکان می پردازد و اینکه چگونه ضربان قلب بیش از حد بالا یا بسیار پایین می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

ضربان قلب در بزرگسالان

هنگامی که در طول روز فعال هستید، قلب شما سریعتر پمپاژ می کند تا اکسیژن را به ماهیچه های شما برساند. این باعث می شود ضربان قلب شما بالا برود. در شب، زمانی که بدن شما در حال استراحت است، ضربان قلب شما کاهش می یابد.

۱. ضربان قلب خطرناک برای بزرگسالان

آستانه ضربان قلب خطرناک در حالت استراحت یا حداکثر ضربان قلب در هنگام فعال بودن به سلامت کلی، سن، سطح آمادگی جسمانی، و هر گونه بیماری که دارید یا داروهایی که مصرف می کنید بستگی دارد.

گفته می شود، می توانید ضربان قلب در حالت استراحت خارج از این محدوده داشته باشید و همچنان سالم باشید. به عنوان مثال، اگر به طور منظم از نظر بدنی بسیار فعال هستید، ضربان قلب در حالت استراحت ۴۰ ضربه در دقیقه ممکن است برای شما طبیعی باشد (منبع مطلب).

به همین ترتیب، فردی که بسیارورزیده است، ممکن است بتواند با خیال راحت به ضربان قلب سریع‌تر در حین ورزش و ضربان قلب کمتر در حالت استراحت نسبت به فردی که به طور منظم ورزش نمی‌کند، دست یابد.

۲. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان

برای بیشتر بزرگسالان، ضربان قلب در حالت استراحت باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه باشد.

داشتن ضربان قلب بالا در زمانی که فعال نیستید می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد. به عنوان مثال، داشتن ضربان قلب بیش از ۱۲۰ در هنگام استراحت می تواند به ریتم غیر طبیعی قلب اشاره کند.

۳. ضربان قلب طبیعی هنگام ورزش برای بزرگسالان

طبیعی است که هنگام ورزش ضربان قلب بالاتری داشته باشید. ضربان قلب بالا در حین ورزش تا زمانی که از حداکثر ضربان قلب خود بالاتر نروید بی خطر در نظر گرفته می شود (منبع مطلب).

حداکثر ضربان قلب از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی، شما می توانید حداکثر ضربان قلب خود را با کم کردن سن خود از ۲۲۰ محاسبه کنید.

برای مثال، یک ورزشکار جوان ممکن است در حین ورزش به ضربان قلب ۱۷۰ در دقیقه برسد. با این حال، اگر این ضربان قلب را در حالت استراحت داشته باشد، طبیعی نیست.

۴. ضربان قلب طبیعی در هنگام خواب برای بزرگسالان

ضربان قلب شما هنگام خواب حتی زیر ۶۰ ضربه در دقیقه کاهش می یابد. با این حال، اگر خیلی کم شود، می تواند خطرناک باشد.

داشتن ضربان قلب بالا در هنگام خواب می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی سلامتی یا اختلال خواب مانند آپنه خواب باشد.

ضربان قلب در کودکان

ضربان قلب طبیعی و سطوح ایمن برای ضربان قلب فعال و استراحت در بین کودکان و بزرگسالان متفاوت است. در واقع، چیزی که اشکالی ندارد بسته به سن کودک متفاوت است.

۱. ضربان قلب خطرناک در کودکان

اینکه چه ضربان قلب خطرناکی برای یک کودک در نظر گرفته می شود بستگی به این دارد که چه ضربانی برای سن آنها طبیعی در نظر گرفته شود.

به طور کلی، ضربان قلب خطرناک برای یک نوزاد یا کودک برای گروه سنی آنها در جدول زیر نشان داده شده است.

ضربان قلب طبیعی در کودکان
سنضربان قلب در هنگام بیداری (ضربان در دقیقه)ضربان قلب هنگام خواب (ضربان در دقیقه)
نوزاد تازه متولد شده۱۰۰-۲۰۵۹۰-۱۶۰
۱ ماه تا ۱ سال۱۰۰ تا۲۰۵۹۰-۱۶۰
۱ تا ۳ سال۹۸-۱۴۰۸۰-۱۲۰
۳ تا ۵ سال۸۰-۱۲۰۶۵-۱۰۰
۶ تا ۱۲ سال۷۵-۱۱۸۵۸-۹۰
۱۳ تا ۱۸ سال۶۰-۱۰۰۵۰-۹۰

۱. علل مشکلات ضربان قلب در کودکان

اگر ضربان قلب کودک شما خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، می تواند ناشی از بسیاری از مشکلاتی باشد که باعث مشکلات ضربان قلب در بزرگسالان می شود – به عنوان مثال، یک بیماری زمینه ای یا یک عارضه جانبی دارو.

گاهی اوقات، مشکلات ضربان قلب اولین نشانه ای است که نشان می دهد کودک با نقص قلبی متولد شده است.

تشخیص اینکه چه زمانی ضربان قلب کودک غیرطبیعی است، به خصوص اگر هنوز صحبت نمی کند، دشوار است. کودکان بزرگتر، اغلب می توانند بگویند که احساس ضعف یا ضعف می کنند یا احساس خنده دار در قفسه سینه خود (تپش قلب) را توصیف کنند.

علائم اضافی ضربان قلب غیر طبیعی در کودکان کوچکتر می تواند شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 • پوست رنگپریده
 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • مشکل در تغذیه
 • تنگی نفس

ضربان قلب بالا

داشتن ضربان قلب بسیار بالا تاکی کاردی نامیده می شود . به طور کلی، تاکی کاردی به معنای داشتن ضربان قلب بالای ۱۰۰ ضربه در دقیقه است (منبع مطلب).تاکی کاردی می تواند خطرناک باشد اما همیشه اینطور نیست.

انواع تاکی کاردی

انواع مختلفی از تاکی کاردی وجود دارد. مثلاً در حین ورزش داشتن ضربان قلب بالاتر می تواند طبیعی باشد. شما همچنین می توانید تاکی کاردی داشته باشید:

 • در طول رویدادهای ترسناک یا استرس زا
 • زمانی که کافئین زیادی مصرف می کنید
 • اگر سیگاری شدید هستید
 • اگر تیروئید پرکار دارید (پرکاری تیروئید)

تاکی کاردی همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که سیگنال های الکتریکی در قلب شما که باعث ضربان قلب شما می شوند، غیر طبیعی باشند. از آنجایی که قلب شما سریعتر از آنچه که باید می تپد، نمی تواند به طور کامل با خون پُر شود. در نتیجه، خون کمتری به بقیه بدن شما می رسد.

در برخی موارد، تاکی کاردی هیچ علامتی ایجاد نمی کند. هنگامی که چنین می شود، ضربان قلب بالا می تواند علائمی مانند:

 • سرگیجه
 • غش کردن
 • ضربان قلب تند
 • درد یا فشار قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تپش قلب (ضربان تند، بال بال زدن)
 • خستگی

بالا رفتن مکرر از حداکثر ضربان قلب ایمن، می تواند خطرناک باشد، زیرا این قلب در پمپاژ خون در سراسر بدن، کارایی کمتری دارد. این می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری یا حمله قلبی شود.

علل تااکی کاردی

علل شایع ضربان قلب بالا عبارتند از: اضطراب، کم آبی، بیماری ها و تب، مصرف مواد (از جمله کافئین) و داروها.

برخی از بیماری‌ها مانند سطوح غیرطبیعی سلول‌های خونی و مواد مغذی خاص (مانند گلبول‌های قرمز یا کلسیم)، مشکلات فشار خون، اختلالات قلبی و مشکلات تیروئید نیز می‌توانند ضربان قلب شما را بالاتر از حد طبیعی کنند.

همچنین اگر چاق هستید یا از نظر بدنی مناسب نیستید، ممکن است ضربان قلب شما در حالت استراحت بالا باشد. همچنین علل بالقوه جدی برای ضربان قلب بالا وجود دارد، از جمله عفونت خون به نام سپسیس و مشکل ریتم قلب به نام تاکی کاردی بطنی.

ضربان قلب پایین

ضربان قلب که خیلی کم در نظر گرفته می شود، برادی کاردی نامیده می شود . این معمولاً به معنای ضربان قلب کمتر از ۶۰ ضربان در دقیقه برای بزرگسالان است (منبع مطلب).

انواع برادی کاردی

ضربان قلب پایین همیشه غیر طبیعی نیست – حتی می تواند نشانه ای از آمادگی جسمانی باشد (اگر ورزشکار باشید).

به عنوان مثال، اگر شما یک ورزشکار استقامتی هستید، احتمالا قلب شما بسیار کارآمد عمل می کند. ضربان قلب طبیعی شما می تواند نزدیکتر به ۴۰ یا ۵۰ ضربه در دقیقه یا حتی کمتر باشد. این بدان معنی است که قلب شما برای رساندن اکسیژن به بقیه بدن به اندازه دیگران مجبور نیست به سرعت پمپاژ کند.

با این حال، برادی کاردی همچنین می تواند نشانه ای از شرایط پزشکی زمینه ای باشد. به عنوان مثال، ضربان قلب پایین می تواند زمانی رخ دهد که پالس های الکتریکی در مسیرهای درست در قلب حرکت نمی کنند یا زمانی که ساختارهایی که پالس های الکتریکی تولید می کنند، آسیب ببینند.

ضربان قلب پایین همچنین می تواند ناشی از بیماری قلبی، حمله قلبی، و سایر شرایط پزشکی مانند کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) باشد.

علائم برادی کاردی مشابه علائم ناشی از ضربان قلب بالا است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • غش کردن
 • دشواری در تنفس
 • گیجی
 • ضعف
 • خستگی
 • توانایی محدود در ورزش

علل ضربان قلب پایین

ضربان قلب پایین در حالت استراحت گاهی طبیعی است – برای مثال، ورزشکارانی که خوب تمرین کرده اند می توانند ضربان قلب در حالت استراحت زیر ۶۰ ضربه در دقیقه داشته باشند و این برای آنها طبیعی است.

با این حال، درست مانند ضربان قلب بالاتر از حد طبیعی، ضربان قلب پایین نیز می تواند نشانه ای از یک مشکل پزشکی یا یک عارضه جانبی دارویی باشد.

علل شایع ضربان قلب پایین عبارتند از: داشتن سطوح بالای برخی از مواد مغذی در خون (کلسیم، پتاسیم)، دمای بیش از حد پایین بدن، مشکلات تیروئید، بیماری‌های خودایمنی (مانند لوپوس)، مشکلات قلبی، و برخی داروها. به عنوان مثال، مسدود کننده های بتا.

همچنین دلایل جدی کاهش ضربان قلب مانند فشار بالا در مغز، التهاب عضله قلب یا انسداد قلب وجود دارد.

ضربان قلب و آریتمی

مشکلات ضربان قلب نیز می تواند ناشی از مشکلات مربوط به نحوه ضربان قلب باشد. زمانی که ضربان قلب غیر طبیعی باشد، به آن آریتمی می گویند.

آریتمی ها می توانند ضربان قلب را خیلی سریع یا خیلی آهسته، یا نامنظم (“پرش” یک ضربان) کنند.

در حالی که آریتمی ها اغلب قابل درمان هستند، مهم است که بفهمید آیا آریتمی دارید یا خیر. برخی از آنها می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

ضربان قلب خارج از محدوده طبیعی در کودکان می تواند ناشی از برخی از مسائل مشابهی باشد که بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد – ارسال غیر طبیعی سیگنال های الکتریکی در قلب یا آسیب به قلب. همچنین می تواند از عوارض جانبی دارو باشد.

آریتمی در کودکان

تشخیص اینکه چه زمانی یک کودک ضربان قلب غیرطبیعی را تجربه می کند، می تواند دشوارتر باشد، به خصوص اگر برای صحبت کردن خیلی کوچک باشد. کودکان بزرگتر ممکن است بدانند که احساس ضعف یا ضعف می کنند یا تپش قلب را تجربه می کنند. علائم اضافی در کودکان کوچکتر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پوست رنگ پریده
 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • مشکل در تغذیه
 • تنگی نفس

خطرات ضربان قلب غیر طبیعی

داشتن ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته، به خصوص در طولانی مدت، می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

۱. خطرات ضربان قلب بالا

ضربان قلب بالا می تواند علائم ناخوشایندی مانند غش کردن (سنکوپ)، درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب، و سرگیجه را به شما بدهد.

داشتن ضربان قلب بالا که بدون درمان ادامه پیدا کند می تواند قلب را ضعیف کند. فشار روی قلب در نهایت می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

اگر ضربان قلب بالا ناشی از مشکلی مانند آریتمی خطرناک باشد، می تواند کشنده باشد و احتمالاً بدون هشدار است.

۲. چه تعداد ضربان قلب نشان دهنده حمله قلبی است؟

ضربان قلب خاصی وجود ندارد که نشانه ای از حمله قلبی باشد. اگر یک فرد دچار حمله قلبی شود، ضربان قلب می تواند بیشتر یا کمتر از حد طبیعی باشد.

۳. خطرات ضربان قلب پایین

داشتن ضربان قلب پایین می تواند منجر به عوارض نارسایی قلبی و تغییرات فشار خون (بالا و پایین) شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • اگر ضربان قلب شما به طور مداوم خارج از محدوده طبیعی بزرگسالان است، یا اگر علائمی مانند سرگیجه یا تنگی نفس دارید، باید به یک پزشک مراجعه کنید.
 • اگر فکر می کنید که ضربان قلب شما یا فرزندتان خیلی بالا یا خیلی پایین است، می توان آزمایشی انجام داد تا مشخص شود علت آن چیست.
 • برای مثال، الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) معمولاً اولین آزمایشی است که برای تعیین علت ضربان قلب غیر طبیعی انجام می شود.
 • در طول این آزمایش، الکترودهایی به قفسه سینه (و گاهی اوقات بازوها یا پاها) متصل می‌شوند تا پالس های الکتریکی را هنگام عبور از قلب شما دریافت کنند.
 • همچنین ممکن است پزشک شما از شما بخواهد که یک مانیتور قلب قابل حمل برای یک روز یا بیشتر برای ضبط ضربان قلب خود بپوشید.
 • در مورد هر گونه دارو، از جمله داروهای بدون نیاز به نسخه یا مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا برخی داروها بر ضربان قلب شما تأثیر می گذارند.
 • به عنوان مثال، بتا بلوکرها قلب شما را کُند می کنند، در حالی که ضد احتقان ها می توانند ضربان قلب شما را افزایش دهند.

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

گاهی اوقات، تغییر در ضربان قلب می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد.

در صورت مشاهده ناگهانی و شدید هر یک از این علائم، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید یا با اورژانس تماس بگیرید (منبع مطلب):

 • درد یا فشار قفسه سینه
 • درد فک، بازو، گردن یا کمر
 • دشواری در تنفس
 • ضعف
 • سرگیجه / غش
 • خستگی
 • حالت تهوع / استفراغ

چگونه ضربان قلب خود را بررسی کنیم؟

برای اندازه گیری ضربان قلب، انگشت اشاره و وسط خود را در کنار گردن یا داخل مچ دست خود قرار دهید و تعداد ضربان ها (نبض ها) را برای یک دقیقه بشمارید.

فقط مطمئن شوید که وقتی استرس دارید، مریض هستید، اخیراً از موادی مانند نیکوتین و کافئین استفاده کرده اید، به تازگی یک وعده غذایی را تمام کرده اید یا تازه ورزش می کنید، ضربان قلب خود را اندازه نگیرید. همه این فعالیت‌ها می‌توانند بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارند، بنابراین قبل از انجام اندازه‌گیری، یک یا دو ساعت صبر کنید.

چگونه ضربان قلب خود را بالا ببریم؟

اگر ضربان قلب شما در حالت استراحت پایین است، ممکن است طبیعی باشد و چیزی نیست که نباید نگران آن باشید. اگر ضربان قلب شما به دلیل آمادگی جسمانی بسیار پایین است، می تواند یک نکته مثبت باشد و ممکن است نیازی به تلاش برای افزایش آن نداشته باشید.

اگر ضربان قلب شما خیلی پایین است و برای شما سالم نیست، ممکن است پزشک اقداماتی را توصیه کند که می توانید برای افزایش ضربان قلب خود انجام دهید . همچنین ممکن است برای رسیدگی به علت اصلی ضربان قلب پایین خود به درمان پزشکی نیاز داشته باشید.

ممکن است بتوانید ضربان قلب خود را با موارد زیر افزایش دهید:

 • طبق توصیه پزشک خود ورزش کنید.
 • مطمئن شوید که هیدراته شده اید ( آب کافی دریافت کرده اید).
 • از خوردن وعده های غذایی حجیم و سنگین خودداری کنید و در عوض وعده ها و میان وعده های مکرر، کوچکتر و مغذی را در طول روز مصرف کنید.

آیا برای بالا بردن ضربان قلبم باید قهوه بنوشم؟

کافئین و سایر مواد محرک می‌توانند ضربان قلب شما را بالا ببرند، مشابه اینکه نمک می‌تواند فشار خون شما را بالا ببرد. شما باید از پزشک خود در مورد دستورالعمل های تغذیه ای که می خواهند برای مدیریت ضربان قلب پایین رعایت کنید، بپرسید.

چگونه ضربان قلب خود را کاهش دهیم؟

چند استراتژی وجود دارد که می توانید برای آرام کردن قلبی که ضربان بالایی دارد، استفاده کنید. با این حال، بدانید که اگر یک مشکل اساسی سلامتی وجود دارد که باعث می شود ضربان قلب شما خیلی سریع باشد، ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید.

ممکن است بتوانید ضربان قلب خود را با موارد زیر کاهش دهید:

 • یافتن راه هایی برای رهایی از استرس
 • درمان و مدیریت اضطراب
 • ترک موادی مانند تنباکو و محدود کردن الکل و کافئین
 • رسیدن به وزنی و ماندن در آن وزنی که از سلامت شما حمایت می کند
 • در اولویت قرار دادن خواب
 • انجام فعالیت بدنی طبق توصیه پزشک شما

کلام پایانی

 • ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. با این حال، ضربان قلب طبیعی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ضربان قلب ایده آل شما ممکن است بیشتر یا کمتر از این محدوده باشد.
 • عوامل زیادی می توانند باعث بالا یا پایین بودن ضربان قلب شوند، از جمله ورزش، مصرف کافئین و سیگار کشیدن. در برخی موارد، ضربان قلب بیش از حد بالا یا بسیار پایین نشانه مشکلات اساسی در تکانه های الکتریکی در قلب شما، سایر شرایط پزشکی یا حتی یک عارضه جانبی دارویی است که مصرف می کنید.
 • اگر ضربان قلب غیرطبیعی و سایر علائم مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس دارید، منتظر مراقبت های پزشکی نباشید.
 • ممکن است علت تند یا کند شدن ضربان قلب شما جای نگرانی نداشته باشد، اما از آنجایی که این احتمال وجود دارد که یک مشکل جدی سلامتی باشد، بهتر است مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید