خانه » سلامت جسم » چه چیزی باعث سفیدی زبان می شود و درمانش چیست؟

چه چیزی باعث سفیدی زبان می شود و درمانش چیست؟

هنگامی که زبان شما سفید می شود، ممکن است بلافاصله نگران شوید. در حالی که سفیدی زبان، همیشه جای نگرانی ندارد، موارد نادری وجود دارد که در آن زبان سفید می‌تواند شما را نسبت به یک بیماری جدی‌تر هشدار دهد. این مقاله علل احتمالی، علائم و گزینه های درمانی برای زبان سفید را مورد بحث قرار می دهد.

علائم سفیدی زبان

ویژگی اصلی زبان سفید تغییر قابل توجه در رنگ سطح زبان است که معمولاً به صورت رنگ سفید یا زرد ظاهر می شود. با این حال، علائم همراه دیگری نیز وجود دارد که ممکن است توسط افراد مبتلا به این عارضه تجربه شود که بسته به علت زمینه‌ای آن می‌تواند متفاوت باشد:

 1. تحریک روی زبان: افرادی که از سفیدی زبان رنج می برند اغلب هنگام استفاده از زبان خود برای چشیدن یا صحبت کردن، ناراحتی، درد و حساسیت را تجربه می کنند. این تحریک ممکن است به سایر قسمت های دهان مانند لثه ها یا داخل گونه ها نیز گسترش یابد.
 2. بوی بد دهان (هالیتوزیس): به دلیل وجود باکتری بر روی زبان با روکش سفید، بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری ممکن است هنگام بازدم یا تنفس از دهان خود بوی نامطبوعی را تجربه کنند. این بوی بد دهان می تواند برای برخی افراد یک مسئله شرم آور باشد و ممکن است باعث شود تا زمانی که مشکل حل نشود از تعاملات اجتماعی اجتناب کنند.
 3. زبان مودار (Lingua Villosa) : در موارد شدیدتر، جایی که تجمع باکتری ها بیش از حد می شود، ممکن است برآمدگی های ریزی روی سطح زبان شکل بگیرد که شبیه رشته های مو است. این پدیده که به عنوان “زبان مودار” شناخته می شود، در صورت عدم درمان برای مدت طولانی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

علاوه بر این علائم خاص مرتبط با خود زبان سفید، افرادی که شرایط بهداشتی زمینه‌ای دارند که به این اختلال کمک می‌کند، ممکن است علائم دیگری مرتبط با بیماری اولیه خود را نشان دهند. به عنوان مثال، افرادی که از ضعف سیستم ایمنی ناشی از ایدز (HIV) رنج می برند یا تحت درمان های شیمی درمانی قرار می گیرند، ممکن است دچار عفونت ها و التهاب های مکرر دهان شوند که می تواند علائم سفیدی زبان را تشدید کند.

علل سفیدی زبان

علل رایج سفیدی زبان عبارتند از (منبع مطلب):

 • بهداشت ضعیف دهان: بهداشت دهان و دندان ضعیف است که می تواند منجر به تجمع باکتری ها و مواد زائد در سطح زبان شود. این تجمع نه تنها بر ظاهر زبان تأثیر می گذارد، بلکه ممکن است به بوی بد دهان و سایر نگرانی های مربوط به سلامت دهان نیز کمک کند.
 • خشکی دهان، که می تواند تعداد باکتری های داخل دهان را افزایش دهد: بزاق نقش اساسی در حفظ تعادل سالم باکتری ها در دهان دارد، بنابراین در صورت ناکافی بودن آن، باکتری های مضر می توانند به سرعت تکثیر شوند و باعث رشد بیش از حد می شوند که منجر به یک پوشش سفید روی سطح زبان می شود.
 • کم آبی بدن، که به رشد غیرقابل کنترل باکتری ها کمک می کند: کم آبی یکی دیگر از عواملی است که ممکن است به سفیدی زبان کمک کند زیرا با کاهش بیشتر تولید بزاق، خشکی دهان را تشدید می کند. هنگامی که بدن کم آب می شود، منابع آب خود را ابتدا بر روی اندام های حیاتی متمرکز می کند و کار می کند و دهان را در برابر رشد باکتری آسیب پذیر می کند.
 • تحریک ناشی از دندان، پروتز یا بریس که باعث آسیب به زبان می شود: تحریکات فیزیکی یا آسیب‌های ناشی از دندان‌ها، پروتزهای مصنوعی یا بریس‌ها می‌تواند منجر به التهاب برجستگی‌های کوچکی به نام پاپیلا روی زبان شود. پاپیلاهای ملتهب محیطی عالی برای تجمع باکتری ها و زباله ها ایجاد می کنند و باعث علائم سفیدی زبان می شوند. این نوع آسیب ممکن است هنگام گاز گرفتن ناخواسته زبان یا در اثر تماس با غذا یا مایع داغ رخ دهد که می تواند باعث سوختگی بافت های حساس دهان شود.

برجستگی های ریزی روی زبان وجود دارد که به پاپیلا معروف هستند. هنگامی که این برجستگی ها ملتهب یا متورم می شوند، چیزهایی مانند سلول های مرده، باکتری ها، یا سایر عوامل بیماری زا و مواد غذایی روی زبان گیر می کنند و در نتیجه زبان مودار می شود.

این همان چیزی است که رنگ زبان شما را از سایه معمولی آن به سفید تغییر می دهد (منبع مطلب).آسیب به زبان، مانند سوزاندن آن روی غذای داغ یا مایع، یکی از راه هایی است که در آن برجستگی های ریز می توانند ملتهب شوند (منبع مطلب).

مجموعه آلودگی هایی که باعث سفیدی زبان می‌شوند نیز می‌توانند به دلیل رعایت بهداشت نامناسب دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا خراشیدن آرام زبان به درستی یا هر دفعه که باید جمع شوند.

الکل، سیگار کشیدن و زبان سفید

در حالی که نوشیدن الکل یا سیگار مستقیما باعث ایجاد سفیدی زبان نمی شود، می تواند خطر ابتلا به بیماری ها یا شرایطی که می تواند باعث آن شود، مانند کم آبی یا سرطان را افزایش دهد.

چه داروهایی می توانند باعث سفیدی زبان شوند؟

انواع داروها می توانند منجر به ایجاد زبان سفید شوند که یک مشکل شایع سلامت دهان و دندان است. برخی از این داروها عبارتند از (منبع مطلب):

 1. شانتیکس (وارنیکلین): کمکی برای ترک سیگار که گزارش شده است به دلیل تأثیر آن بر تولید بزاق و تعادل باکتری های دهان باعث ایجاد سفیدی زبان در برخی از مصرف کنندگان می شود.
 2. داروهای شیمی درمانی موضعی مانند مترونیدازول: این داروها، زمانی که به صورت موضعی یا خوراکی مصرف شوند، می توانند تعادل طبیعی فلور دهان را مختل کنند و منجر به ایجاد پوششی سفید رنگ بر روی زبان شوند.
 3. درمان های ضد ویروسی مانند پرزیستا (داروناویر): این دارو برای درمان اچ آی وی استفاده می شود و به دلیل اثرات آن بر سیستم ایمنی و میکروبیوم دهان، باعث ایجاد سفیدی زبان می شود.
 4. داروهای ضد تهوع و ضد استفراغ، مانند آلوکسی (پالونوسترون): این درمان‌ها به کاهش تهوع و استفراغ کمک می‌کنند، اما ممکن است با تغییر تولید بزاق یا تعادل باکتری‌های دهان بر سلامت دهان تأثیر بگذارند.

زبان سفید ناشی از دارو چقدر شایع است؟

اگرچه زبان سفید ناشی از دارو یک عارضه جانبی نسبتاً نادر است، اما باید توجه داشت که هر دارویی ممکن است پیامدهای بالقوه ای برای سلامت دهان داشته باشد. در بیشتر موارد، مزایای مصرف این داروها بیشتر از خطر ابتلا به زبان سفید است (منبع مطلب).

عوارض و عوامل خطر زبان سفید

در موارد نادرتر زبان سفید، ممکن است یک مشکل سلامتی زمینه ای داشته باشید. برخی از شرایط سلامتی که می توانند باعث ایجاد زبان سفید شوند عبارتند از (منبع مطلب):

 • لکوپلاکیا:این بیماری خود را به صورت لکه های سفید روی زبان و داخل دهان نشان می دهد. ممکن است به دلیل ضربه های مکرر به سرطان زبان یا دهان ایجاد شود. لکوپلاکیا اغلب در اثر مصرف تنباکو، مصرف بیش از حد الکل یا برخی عفونت های ویروسی ایجاد می شود. اگر درمان نشود، ممکن است به شکل شدیدتری از سرطان دهان پیشرفت کند.
 • زبان جغرافیایی: زبان جغرافیایی به صورت تکه‌های قرمز رنگ نامنظم ظاهر می‌شود که با حاشیه سفیدی روی زبان احاطه شده‌اند. با کاهش تعداد پاپیلاها (برجستگی های کوچک) روی سطح زبان مشخص می شود. اگرچه زبان جغرافیایی معمولاً بدون درد است، اما گاهی اوقات می‌تواند با سایر شرایط سلامتی مانند کمبود ویتامین یا آلرژی همراه باشد.
 • برفک دهان: برفک دهان یک عفونت مخمری است که زمانی در دهان ایجاد می شود که رشد بیش از حد قارچ کاندیدا منجر به ایجاد یک پوشش سفید روی زبان و سایر بافت های دهان شود. این وضعیت می تواند در اثر ضعف سیستم ایمنی، مصرف آنتی بیوتیک ها یا دیابت ایجاد شود. افرادی که ایمنی ضعیفی دارند، به ویژه در معرض برفک دهان هستند، زیرا بدن آنها برای مبارزه موثر با عفونت تلاش می کند.
 • لیکن پلان دهان: لیکن پلان دهان یک بیماری التهابی است که منجر به ایجاد لکه های سفید روی زبان می شود که می تواند باعث درد یا احساس سوزش شود. در حالی که علت دقیق این اختلال ناشناخته باقی مانده است، اعتقاد بر این است که این یک پاسخ خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های سالم داخل دهان حمله می کند.
 • سیفلیس: اگر فردی به سیفلیس مبتلا شود، عفونت ممکن است به صورت لکوپلاکی در داخل دهان ایجاد شود و باعث ایجاد لکه‌های سفید یا ضایعات شود. سیفلیس توسط باکتری ترپونما پالیدوم ایجاد می شود و می تواند از طریق تماس جنسی، از مادر به نوزاد در حین زایمان یا از طریق انتقال خون منتقل شود. در صورت عدم درمان، سیفلیس می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی و حتی مرگ شود (منبع مطلب).
 • سرطان زبان یا دهان:  لکه های سفید روی زبان ممکن است نشان دهنده سرطان دهان باشد، که یک رشد بدخیم است که در بافت های دهان ایجاد می شود. عوامل خطر سرطان دهان عبارتند از مصرف دخانیات، مصرف زیاد الکل، عفونت HPV و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید (برای سرطان های لب) (منبع مطلب).

علل لکوپلاکیا

علت لکوپلاکیا به خوبی شناخته نشده است، اما ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • تحریک مزمن یا آسیب ناشی از دندان های زبر یا دندان مصنوعی
 • مصرف تنباکو
 • سیستم ایمنی ضعیف به دلیل برخی اختلالات سلامت التهابی
 • مصرف زیاد و طولانی مدت الکل

آیا آزمایش هایی برای تشخیص سفیدی زبان وجود دارد؟

در حالی که هیچ آزمایش قطعی برای تشخیص زبان سفید طراحی نشده است، پزشکان و دندانپزشکان معمولاً یک معاینه کامل از زبان شما انجام می دهند و در مورد علائم همراهی که ممکن است تجربه کنید جویا می شوند. در برخی موارد، آنها ممکن است یک رویکرد “انتظار و دیدن” را اتخاذ کنند تا اجازه دهند شرایط به طور طبیعی در طول زمان برطرف شود.

با این حال، اگر زبان سفید باقی بماند یا با علائم دیگری همراه باشد، متخصصان مراقبت های بهداشتی ارزیابی خواهند کرد که آیا اقدامات تشخیصی بیشتری لازم است یا خیر. آزمایش‌های مورد استفاده برای شناسایی مسائل بهداشتی زمینه‌ای که به تغییر رنگ زبان کمک می‌کنند ممکن است به دلیل طیف متنوعی از علل مرتبط با زبان سفید به طور قابل توجهی متفاوت باشد. این تست ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون: برای ارزیابی سلامت کلی شما و تشخیص هرگونه عفونت بالقوه یا کمبود مواد مغذی که می تواند باعث ظاهر سفید زبان شود.
 • بیوپسی: پزشکان ممکن است نمونه های بافتی از ناحیه آسیب دیده را برای بررسی زیر میکروسکوپ بگیرند، که ممکن است به شناسایی رشد بیش از حد باکتری یا قارچی خاص مسئول این بیماری کمک کند.
 • معاینات فیزیکی: یک معاینه فیزیکی کامل می‌تواند به رد هر گونه شرایط سلامت سیستمیک که می‌تواند عواملی در ایجاد سفیدی زبان شما باشد کمک کند. این ممکن است شامل بررسی سیستم‌ها و عملکردهای مختلف بدن برای اطمینان از عدم وجود مشکل اساسی دیگر باشد.

نحوه درمان سفیدی زبان

در بسیاری از موارد، شما مجبور نخواهید بود که زبان سفید را درمان کنید زیرا بی ضرر است و با گذشت زمان و رعایت بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن حداقل دو بار در روز و تمیز کردن بین دندان ها، خود به خود از بین می رود.

نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از کم‌آبی و خشکی دهان ممکن است روند را تسریع کند، همانطور که می‌توانید از یک سوهان زبان نرم برای خراش دادن ملایم پوشش سفید زبان خود استفاده کنید.

برای بیماری هایی که باعث سفیدی زبان می شوند، از گزینه های درمانی مختلفی استفاده می شود، مانند:

 • لکوپلاکیا :هیچ درمان جهانی برای لکوپلاکیا وجود ندارد. درمان بر اساس علت آن متفاوت خواهد بود. در برخی موارد، ممکن است جراحی برای برداشتن لکه های سفید از زبان انجام شود. در برخی دیگر، درمان لازم نیست (منبع مطلب).
 • زبان جغرافیایی :درمان برای زبان جغرافیایی ضروری نیست، اما رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از غذاهایی که ممکن است زبان را تحریک کند ممکن است به علائم کمک کند. در صورت وجود درد، ممکن است از داروهای ضد التهاب یا داروهای بی حس کننده استفاده شود (منبع مطلب).
 • برفک دهان: از داروهای ضد قارچی برای درمان برفک دهان استفاده می شود، زیرا ناشی از یک قارچ است (منبع مطلب).
 • لیکن پلان دهانی: هیچ درمانی برای لیکن پلان دهان وجود ندارد و شما باید این بیماری را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید. پزشکان ممکن است اجتناب از برخی غذاها یا استفاده از برخی محصولات بهداشت دهان و دندان را توصیه کنند. در موارد شدید، داروهایی که التهاب را کاهش می دهند یا سیستم ایمنی را سرکوب می کنند ممکن است مورد نیاز باشد (منبع مطلب).
 • سیفلیس: سیفلیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط باکتری ایجاد می شود و بنابراین با آنتی بیوتیک درمان می شود. آنتی بیوتیک انتخابی معمولا پنی سیلین است (منبع مطلب).
 • سرطان زبان یا دهان: جراحی خط اول درمان سرطان دهان یا زبان است. با این حال، پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز ممکن است مورد بررسی قرار گیرند (منبع مطلب).

درمان علت سفیدی زبان

از آنجایی که زبان سفید دلایل زیادی دارد، یافتن درمان مناسب پس از تشخیص پزشک شما انجام می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

داشتن زبان سفید بدون علائم دیگر معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، اگر علائم دیگری را تجربه کردید که ممکن است مشکلی نداشته باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

سایر علائم همراه با زبان سفید که سفر به پزشک شما را تضمین می کند عبارتند از:

 • زخم در داخل دهان یا روی زبان
 • درد یا احساس سوزش در زبان
 • مشکل در صحبت کردن، جویدن یا بلعیدن
 • سایر علائم همراه با زبان سفید مانند کاهش وزن سریع، تب یا ضایعات پوستی است
 • خارش زبان 
 • بدتر شدن به جای بهبود زبان سفید

کلام پایانی

زبان سفید اغلب بی ضرر است و می تواند ناشی از بهداشت نامناسب دهان یا چیزی به سادگی کم آبی بدن باشد. همچنین می تواند به دلیل چندین بیماری مانند سیفلیس، برفک دهان و لیکن پلان دهان ایجاد شود.

از آنجا که دلایل پزشکی متعددی برای سفیدی زبان وجود دارد، مراجعه به پزشک در صورتی که به خودی خود برطرف نشد، تشخیص و درمان مناسبی را برای شما به ارمغان می آورد.

سوالات متداول

۱. علت سفیدی زبان چیست؟

خیلی چیزها می توانند باعث سفیدی زبان شوند. به عنوان مثال، کم آبی بدن و بهداشت نامناسب دهان می تواند منجر به تجمع باکتری ها و سایر مواد زائد زبان شود که منجر به ایجاد یک پوشش سفید رنگ می شود. در موارد نادر، شرایط پزشکی مانند سیفلیس، برفک دهان یا لکوپلاکیا می‌تواند علت باشد.

۲. آیا زبان سفید نشانه یک مشکل جدی سلامتی است؟

نه همیشه. در بیشتر موارد، داشتن یک زبان سفید به این معنی نیست که شما چیز جدی تری دارید. گفته می شود، برخی از شرایطی که باعث سفیدی زبان می شوند نیاز به درمان دارند. جدی ترین وضعیت سلامتی سرطان است، اما نادر است.

۳. زبان سفید چگونه درمان می شود؟

درمان سفیدی زبان به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد، خود به خود برطرف می شود. اگر وضعیت سلامتی باعث ایجاد زبان سفید شده باشد، خود این بیماری درمان می‌شود که علائم را برطرف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید