خانه » سلامت جسم » علل ترشحات گوش و درمان آن ها

علل ترشحات گوش و درمان آن ها

تخلیه گوش ممکن است نشانه ای از چندین بیماری باشد، بسته به نوع مایعی که از گوش خارج می شود. ترشحات معمولی گوش که بیشتر به عنوان جرم گوش شناخته می شود ، به رنگ کهربایی تا نارنجی مایل به قهوه ای است. با این حال، انواع دیگر ترشحات ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد.

این مقاله تخلیه گوش و معنی انواع مختلف مایع گوش را مورد بحث قرار می دهد. همچنین دلایل مختلف تخلیه گوش و زمان تماس با پزشک را بررسی میکند.

انواع مایع گوش

نوع مایعی که می بینید ممکن است به شما کمک کند تا بفهمید دقیقاً در گوش آسیب دیده چه می گذرد . در اینجا برخی از رایج‌ترین انواع مایع گوش که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید، آورده شده است.

۱. جرم گوش

جرم گوش شایع ترین ترشحی است که در گوش دیده می شود. جرم گوش که از نظر پزشکی به عنوان سرومن شناخته می شود، از روغن، باکتری، پوست مرده، آب به دام افتاده و مو تشکیل شده است. از گوش در برابر اشیاء خارجی و باکتری های مضر محافظت می کند.

مشاهده مقدار کمی جرم گوش در مجرای گوش خارجی طبیعی است. برخی از متخصصان گوش می گویند که برای تمیز کردن مجرای گوش خارجی فقط از یک پارچه یا دستمال روی انگشت کوچک خود استفاده کنید.

گاهی اوقات، ممکن است مقدار زیادی جرم گوش وجود داشته باشد. این ممکن است نشانه انسداد باشد. همچنین ممکن است به این معنی باشد که دلیلی وجود دارد که گوش بیش از حد جرم تولید می کند (منبع مطلب).در این صورت، ممکن است لازم باشد جرم گوش توسط یک پزشک برداشته شود.

در صورت نیاز می توان از قطره های گوش استفاده کرد که می توانند جرم گوش را حل کنند. جرم گوش را نیز می توان با استفاده از آب گرم و سرنگ خارج کرد، اما این کار فقط باید طبق دستور یک پزشک انجام شود (منبع مطلب).

۲. پاک کردن

تخلیه گوش که شفاف یا کمی خونی است می تواند ناشی از مشکلات پوستی باشد. این مشکلات مانند اگزما یا گوش شناگر، پوست داخل گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. در بیشتر موارد، مایع گوش به دلیل یک زخم است. یک مشکل پوستی باید طی چند روز به خودی خود بهبود یابد.

گاهی اوقات، تخلیه شفاف گوش نشانه پارگی پرده گوش است. در موارد نادر، می تواند نتیجه نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) باشد . این مایعی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است.

نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) معمولاً پس از یک آسیب تروماتیک اتفاق می افتد. مقادیر زیاد نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) شفاف می تواند به معنای آسیب به جمجمه، مغز یا ستون فقرات باشد (منبع مطلب).

کسی را که پس از آسیب دیدگی سر یا گردن روی زمین است حرکت ندهید. در عوض، با اورژانس تماس بگیرید. هر گونه آسیب تروماتیک نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی دارد.

دلیل دیگری که ممکن است تخلیه مایع شفاف از گوش را مشاهده کنید، پس از جراحی است. این همچنین ممکن است در نتیجه بیماری مزمن (طولانی مدت) گوش، از جمله عفونت مزمن گوش میانی یا سرطان رخ دهد (منبع مطلب).

۳. چرک

تخلیه گوش که کدر، زرد متمایل به سفید یا چرک مانند است می تواند نشان دهنده عفونت گوش یا پارگی پرده گوش باشد. چرک ناشی از عفونت نیز ممکن است بوی بدی داشته باشد.

عفونت مزمن گوش می تواند باعث تخلیه چرک یا ترشح چرک مانند از گوش شود. این به عفونت گوش اشاره می‌کند که دائمی است یا عود می‌کند.

۴. خون

این احتمال وجود دارد که تخلیه مایع قرمز روشن از گوش نشانه یک بیماری جدی باشد . باید توسط یک پزشک مشاهده شود. تخلیه خونی گوش ممکن است به دلیل وجود یک جسم خارجی در گوش، که در کودکان نسبتاً شایع است، یا پارگی پرده گوش ایجاد شود. همچنین ممکن است نشانه آسیب سر باشد (منبع مطلب).

برخی از شرایط پزشکی، مانند سرطان، ممکن است باعث تخلیه مایع خونی از گوش شوند (منبع مطلب).افرادی که از داروهای رقیق کننده خون، مانند آسپرین یا کومادین (وارفارین) استفاده می کنند ، ممکن است بیشتر در معرض تخلیه خونی گوش باشند.

استفاده از سواب های پنبه ای  برای از بین بردن جرم گوش می تواند مشکل ساز باشد. از قرار دادن نوک سواب های پنبه ای در گوش خودداری کنید. انجام این کار ممکن است جرم گوش را به سمت دورتر فشار دهد و همچنین می تواند باعث آسیب به پرده گوش شود.

چه چیزی باعث تخلیه گوش می شود؟

در صورت داشتن هر یک از شرایط رایج زیر، ممکن است متوجه ترشح از گوش خود شوید:

 • پارگی پرده گوش
 • گوش شناگر
 • اجسام خارجی در گوش
 • جرم گوش
 • درماتیت
 • تروما (خون یا مایع نخاعی مغزی)

علل کمتر رایج تخلیه گوش عبارتند از:

 • اوتیت بدخیم خارجی ، عارضه عفونت گوش شناگر
 • سرطان
 • پسوریازیس
 • پولیپ
 • عفونت قارچی

از آنجایی که این دلایل برای ترشح مایع گوش نادر هستند، احتمال کمتری دارد که دلیلی برای نگرانی شما باشند. یک پزشک می تواند تصمیم بگیرد که ترشحات گوش شما به یکی از این مسائل مربوط است یا خیر.

۱. عفونت گوش

تخلیه گوش سفید، زرد یا بدبو ممکن است نشان دهنده عفونت گوش باشد و باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود (منبع مطلب).

عفونت گوش در گوش میانی از نظر پزشکی به عنوان اوتیت میانی حاد شناخته می شود. عفونت در گوش خارجی (اوتیت خارجی) به عنوان گوش شناگر نیز شناخته می شود.

سایر علائم به نوع و محل عفونت گوش بستگی دارد. اما به طور کلی، علائم عفونت گوش می تواند شامل از دست دادن خفیف شنوایی یا خفه شدن صدا، تب، سردرد، گوش درد، ترشح گوش، کاهش اشتها، خارش گوش خارجی، تاول در گوش خارجی یا کانال گوش، احساس زمزمه و سرگیجه وزوز باشد (منبع مطلب).

۲. پرده گوش پاره شده

پرده گوش پاره شده یک اورژانس پزشکی نیست . با این حال، باید توسط یک پزشک بررسی شود. مایع گوش، در این مورد، معمولاً شفاف است، اما ممکن است خونی و زرد متمایل به سفید نیز باشد. به طور معمول، فقط مقدار کمی مایع وجود دارد.

علائمی که نشان می دهد ممکن است پرده گوش شما پاره شود عبارتند از (منبع مطلب):

 • گوش درد شدید که ناگهان بهتر می شود
 • صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • از دست دادن شنوایی
 • تخلیه گوش (شفاف، خونی یا زرد مایل به سفید)

شایع ترین علل پارگی پرده گوش عبارتند از:

 • باروتروما ، ناشی از تغییرات سریع فشار
 • کلستئاتوم، رشد غیرسرطانی در پشت پرده گوش
 • عفونت گوش میانی
 • سروصدا های بلند
 • یک ضربه اضطراری، مانند مداد تیز یا ضربه به سر

اگرچه پارگی پرده گوش معمولاً بدون درمان بهبود می یابد، مهم است که یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید.

درمان تخلیه گوش

استامینوفن بدون نسخه می تواند برای کنترل درد و تب استفاده شود. اگر فکر می کنید که مایع گوش به دلیل اورژانسی نیست ، ممکن است بخواهید این مشکل را خودتان حل کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بدانید:

 • سعی نکنید گوش خود را با سواب پنبه ای یا هر چیز دیگری تمیز کنید.
 • تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده اید، گوش خود را نشویید و دارو را در آن قرار ندهید.
 • برای جلوگیری از زهکشی، سعی نکنید گاز یا وسایل دیگر را داخل گوش خود فرو کنید.

۱. عفونت گوش

عفونت‌های گوش میانی اغلب با مسکن‌های بدون نسخه و رویکرد انتظار درمان می‌شوند. اگر سیستم ایمنی بدن بعد از دو یا سه روز عفونت را از بین نبرد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت گوش خارجی اغلب با قطره های گوش آنتی بیوتیکی درمان می شود. در برخی موارد، دارویی که تورم مجرای گوش را کاهش می دهد نیز ممکن است برای درمان گوش شناگران تجویز شود. در برخی موارد ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی مورد نیاز باشد. پس از شروع درمان، گوش شناگران حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا برطرف شود (منبع مطلب).

۲. پارگی پرده گوش

قطره گوش آنتی بیوتیک ممکن است برای کمک به جلوگیری از عفونی شدن پرده گوش پاره شده تجویز شود. اگر پرده گوش پاره شده عفونی شود، ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید (منبع مطلب).

اگر پرده گوش شما پس از چند هفته بهبود نیافته است، باید در مورد راه های دیگری برای ترمیم پرده گوش صحبت کنید. ترجیحاً این موضوع را با یک متخصص گوش، حلق و بینی در میان بگذارید.

همچنین ممکن است بخواهند محلول هیالورونات سدیم ۱% را امتحان کنند ، که نشان داده شده است که به بهبود پارگی پرده گوش کمک می کند (منبع مطلب).

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

ممکن است احساس کنید که باید منتظر بمانید تا ببینید آیا ترشحات خود به خود پاک می شود یا خیر. با این حال، در برخی موارد، پزشک بهترین گزینه شما است. این موارد عبارتند از (منبع مطلب):

 • درد شدیدی که از بین نمی رود
 • تب بالا و مداوم
 • خروج مقدار زیادی خون قرمز روشن از گوش
 • تخلیه مایعات پس از ضربه جدی به سر
 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • جسم نوک تیز که باعث زهکشی خون شده است

اگر مایع گوش بعد از حدود پنج روز از بین نمی رود یا نمی توانید آن را قطع کنید، حتماً به یک پزشک مراجعه کنید. اکثر موارد جدی نیستند، اما در صورت داشتن هر یک از علائم بالا، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

کلام پایانی

 • دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است تخلیه مایع از گوش خود را مشاهده کنید. احتمالاً با جرم گوش، رایج ترین نوع مایع گوش، آشنا هستید. این مشکل واقعی ایجاد نمی کند، مگر اینکه تجمعی وجود داشته باشد یا گوش بیش از حد موم تولید کند.
 • اما در موارد دیگر، نشت مایع از گوش ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی پزشکی باشد. هر مایع مرتبط با تروما باید به عنوان یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته شود.
 • اگرچه دیدن تخلیه مایع از گوش شما می تواند ترسناک باشد، اما اکثر موارد اورژانسی نخواهند بود. در بسیاری از موارد، برای اطمینان از درمان مناسب، باید به یک پزشک مراجعه کنید. خوشبختانه، به غیر از آسیب ترومایی، هر گونه عوارض جانبی مانند وزوز گوش یا کاهش شنوایی موقتی خواهد بود و با گذشت زمان و مراقبت مناسب بهبود می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید