خانه » تغذیه » فواید مغز استخوان گوسفند و گوساله و ارزش تغذیه ای آن

فواید مغز استخوان گوسفند و گوساله و ارزش تغذیه ای آن

مغز استخوان عنصری است که هزاران سال است در سراسر جهان از آن لذت می برند. اخیراً در رستوران های لذیذ و غذاخوری های مد روز به یک غذای لذیذ تبدیل شده است.

همچنین به دلیل خواص مغذی فوق‌العاده و فواید فراوان، در محافل سلامتی و تناسب اندام مورد توجه قرار گرفته است. این مقاله به بررسی تغذیه و فواید مغز استخوان می پردازد و به شما می گوید که چگونه آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مغز استخوان چیست؟

مغز استخوان به بافت اسفنجی موجود در مرکز استخوان ها اطلاق می شود که غلظت های بالاتر آن معمولاً در ستون فقرات، لگن و استخوان های ران مشاهده می شود.

در داخل مغز استخوان، سلول‌های بنیادی وجود دارند که توانایی تبدیل شدن به گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید یا پلاکت‌ها را دارند. این سلول ها در عملکردهایی مانند انتقال اکسیژن، پاسخ ایمنی و لخته شدن خون نقش اساسی دارند (منبع مطلب).

در سنت های مختلف آشپزی، مغز استخوان حیواناتی مانند گاو، بره، کاریبو و گوزن معمولا مصرف می شود. طعمی غنی و کمی شیرین را ارائه می دهد که با بافتی صاف همراه است. اغلب در کنار نان تست سرو می شود یا به عنوان یک ماده اولیه در سوپ استفاده می شود.

مغز استخوان همچنین می تواند برای ایجاد آبگوشت استخوان یا پخش کردن روی نان، سبزیجات برشته یا غذاهای گوشتی استفاده شود.

خلاصه

مغز استخوان نوعی بافت است که در استخوان ها یافت می شود. مغز استخوان حیوانات اغلب در کنار نان تست سرو می شود، به عنوان پایه سوپ استفاده می شود یا روی انواع غذاها پخش می شود.

ارزش تغذیه ای مغز استخوان

مغز استخوان حاوی مقدار مناسبی کالری و چربی و همچنین مقادیر کمی از مواد مغذی مانند پروتئین و ویتامین B12 است.

به عنوان مثال، یک قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) مغز استخوان دارای موارد زیر است (منبع مطلب):

 • کالری: ۱۱۰
 • چربی کل: ۱۲ گرم
 • پروتئین: ۱ گرم
 • ویتامین B12: میزان ۷ درصد از مصرف روزانه مرجع (RDI)
 • ریبوفلاوین: ۶ درصد از RDI
 • آهن: ۴ درصد از RDI
 • ویتامین E:  میزان ۲٪ از RDI
 • فسفر: ۱% از RDI
 • تیامین: ۱٪ از RDI
 • ویتامین A: ۱٪ از RDI

مغز استخوان مقدار کمی از ویتامین های B اسید پانتوتنیک، تیامین و بیوتین را فراهم می کند که برای فرآیندهای مهم بدن از جمله تولید انرژی مورد نیاز است (منبع مطلب).

همچنین سرشار از کلاژن، فراوان ترین پروتئین در بدن شما است. تصور می شود که مکمل رژیم غذایی با کلاژن باعث بهبود سلامت پوست و کاهش درد مفاصل می شود (منبع مطلب).

علاوه بر این، مغز استخوان تولید شده از گاو، بز، گوسفند و گوزن حاوی اسید لینولئیک مزدوج (CLA)، نوعی چربی است که می تواند التهاب را کاهش داده و عملکرد ایمنی را تقویت کند (منبع مطلب).

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما تصور می شود که مغز استخوان چندین ترکیب کلیدی دیگر از جمله گلیسین، گلوکزامین و کندرویتین را نیز فراهم می کند (منبع مطلب).

خلاصه

مغز استخوان دارای کالری و چربی بالایی است. همچنین حاوی پروتئین، ویتامین B12، ریبوفلاوین، کلاژن و اسید لینولئیک کونژوگه است.

فواید مغز استخوان برای سلامتی

اگرچه هیچ مطالعه ای به طور مستقیم اثرات مصرف مغز استخوان را ارزیابی نمی کند، تحقیقات زیادی در مورد مزایای سلامتی اجزای آن در دسترس است.

به طور خاص، کلاژن، گلیسین، گلوکزامین و اسید لینولئیک کونژوگه به طور گسترده برای اثرات بالقوه آنها بر سلامت مورد مطالعه قرار گرفته است.

۱. از عملکرد مفاصل پشتیبانی می کند

مغز استخوان حاوی ترکیبات مختلفی است که اعتقاد بر این است که سلامت مفصل را بهبود می بخشد.

یکی از این ترکیبات گلوکزامین است که به طور طبیعی در غضروف وجود دارد. گلوکزامین به دلیل خواص ضد التهابی و توانایی آن در کاهش درد مفاصل معمولاً به عنوان یک درمان طبیعی برای آرتروز استفاده می شود.

کلاژن ترکیب دیگری است که در مغز استخوان یافت می‌شود و می‌تواند از تولید غضروف مفصل پشتیبانی کند و در نتیجه به حفظ عملکرد مفصل کمک کند (منبع مطلب).

در مطالعه‌ای که بر روی ۱۴۷ ورزشکار در یک دوره ۶ ماهه انجام شد، مصرف مکمل ۱۰ گرم کلاژن در روز منجر به کاهش قابل توجه درد مفاصل مرتبط با فعالیت بدنی شد (منبع مطلب).

۲. التهاب را کاهش می دهد

در حالی که التهاب کوتاه مدت یک جنبه مهم از سیستم دفاعی بدن است، اعتقاد بر این است که التهاب مزمن به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان کمک می کند (منبع مطلب).

گلایسین، پروتئینی که در مغز استخوان یافت می شود، در مطالعات آزمایشگاهی مختلف خواص ضد التهابی قوی را نشان داده است. این پتانسیل کمک به کاهش التهاب در بدن را دارد (منبع مطلب).

اسید لینولئیک مزدوج (CLA)، ترکیب دیگری که در مغز استخوان وجود دارد، چندین نشانگر التهاب را در جریان خون کاهش می دهد. در یک مطالعه دو هفته‌ای با شرکت ۲۳ مرد، مصرف روزانه ۵.۶ گرم CLA به طور موثر سطوح پروتئین‌های خاص مرتبط با التهاب، مانند فاکتور نکروز تومور آلفا و پروتئین واکنش‌گر C را کاهش داد (منبع مطلب).

علاوه بر این، مغز استخوان حاوی آدیپونکتین، یک هورمون پروتئینی است که نقش اصلی را در تنظیم التهاب و عملکرد سیستم ایمنی ایفا می کند. وجود آن در مغز استخوان نقش بالقوه ای را در کاهش التهاب نشان می دهد (منبع مطلب).

۳. سلامت پوست را ارتقا می دهد

کلاژن نوعی پروتئین است که در بدن شما یافت می شود و نقش مهمی در سلامت پوست دارد.

یک مطالعه ۸ هفته ای روی ۶۹ زن نشان داد که مکمل ۲.۵ تا ۵ گرم کلاژن به بهبود خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست کمک می کند (منبع مطلب).

به طور مشابه، مطالعه ای روی موش ها مشاهده کرد که درمان با کلاژن به مدت ۸ هفته باعث افزایش محتوای کلاژن و فعالیت آنتی اکسیدانی در پوست می شود که می تواند به محافظت در برابر آسیب پوست و پیری کمک کند (منبع مطلب).

مطالعات محدود در مورد مصرف مغز استخوان

توجه داشته باشید که تمام مطالعات فوق با استفاده از مکمل های حاوی مقادیر متمرکزی از ترکیبات فردی موجود در مغز استخوان انجام شد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مصرف مغز استخوان به خودی خود ممکن است مزایای سلامتی مشابهی داشته باشد، مورد نیاز است.

خلاصه

اگرچه تحقیقات در مورد اثرات سلامتی خود مغز استخوان محدود است، اما مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از اجزای آن می‌توانند از عملکرد مفاصل، کاهش التهاب و ارتقای سلامت پوست حمایت کنند.

منابع غذایی و نحوه افزودن آن به رژیم غذایی

مغز استخوان را می توان از بازارهای کشاورزان، قصابی ها و فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی خریداری کرد.

تقریباً می‌توانید از استخوان‌های هر حیوانی استفاده کنید، اما مغز استخوان گاو به دلیل اندازه استخوان‌ها و در دسترس بودن گسترده، انتخاب عالی برای مبتدیان است.

برخی از محبوب ترین منابع مغز استخوان عبارتند از:

 • استخوان های مغز ساق پا
 • استخوان های مغز بند انگشت
 • استخوان های مغز گردن
 • دم گوساله

اگر قصد دارید از مغز استخوان به عنوان پایه ای برای آبگوشت یا سوپ استخوان استفاده کنید، می توانید به جای استخراج جداگانه مغز استخوان، کل استخوان را در دستور غذا قرار دهید.

برای صرفه جویی در زمان و تلاش، می توانید از قصاب بخواهید که استخوان ها را برای شما شکافته، به خصوص اگر قصد دارید مغز استخوان را مستقیماً پس از برشته کردن از استخوان مصرف کنید.

برای تهیه مغز استخوان، استخوان های مغز استخوان را در فری که از قبل با دمای ۴۵۰ درجه سانتیگراد (۲۳۲ درجه سانتیگراد) گرم کرده اید قرار دهید و آنها را به مدت تقریباً ۱۵ دقیقه تفت دهید. مغز مغز را می توان به راحتی بعد از پختن جدا کرد.

مغز استخوان معمولاً در کنار نان تست و مارمالاد سرو می شود. همچنین می توان آن را روی غذاهای مختلف از جمله گوشت، نان، سبزیجات بوداده و غیره پخش کرد.

یکی دیگر از گزینه های محبوب، آبگوشت استخوان است که شامل جوشاندن استخوان ها به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای استخراج مواد مغذی و ترکیبات مفید موجود در استخوان و مغز استخوان است.

علاوه بر این، اگر جایگزینی سریع و راحت را برای مصرف مستقیم مغز استخوان از استخوان ترجیح می دهید، می توانید مکمل های آبگوشت استخوان را به شکل مایع، پودر یا کپسول پیدا کنید. این محصولات هم به صورت محلی و هم آنلاین در دسترس هستند.

خلاصه

مغز استخوان به طور گسترده ای در دسترس است و می توان آن را از استخوان های مغز بوداده استخراج کرد. مکمل های آبگوشت استخوان جایگزینی سریع و راحت برای مغز استخوان هستند.

کلام پایانی

 • مغز استخوان سرشار از ترکیبات مفید مختلف مانند کلاژن، اسید لینولئیک کونژوگه، گلیسین و گلوکزامین است که به سلامت کلی کمک می کند.
 • اگرچه تحقیقات محدودی به طور خاص در مورد مزایای سلامتی مصرف خود مغز استخوان وجود دارد، اما این ترکیبات با کاهش التهاب، بهبود سلامت پوست و بهبود عملکرد مفاصل مرتبط هستند.
 • خبر خوب این است که مغز استخوان به راحتی قابل دسترسی است، طعم لذیذی دارد و به راحتی می توان آن را در طیف وسیعی از دستور العمل ها برای مصرف لذت بخش گنجاند.

دیدگاهتان را بنویسید