خانه » سلامت جسم » آیا مصرف چای و دمنوش ها در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا مصرف چای و دمنوش ها در دوران بارداری بی خطر است؟

همه دمنوش ها برای بارداری بی خطر تلقی نمی شوند. ممکن است نخواهید هیچ دمنوش گیاهی بنوشید. اما اشکال کافئین دار مانند چای سیاه، سبز، سفید، ماچا و چای به طور کلی در حد اعتدال بی خطر در نظر گرفته می شوند.

چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است و بسیاری از زنان در دوران بارداری از آن لذت می‌برند.

برخی آن را صرف رفع استرس یا کمک به رفع نیازهای مایع بارداری می نوشند. با این حال، به نظر می رسد بخشی از زنان از چای به عنوان یک درمان طبیعی برای علائم مرتبط با بارداری یا به عنوان یک مقوی برای آماده شدن برای زایمان در هفته های آخر بارداری استفاده می کنند.

بسیاری ممکن است بر این باور باشند که نوشیدن چای در دوران بارداری بی خطر است زیرا طبیعی است. در حقیقت، زنان ممکن است از کاهش مصرف چای‌های خاص سود ببرند، در حالی که به طور کامل از مصرف چای‌های دیگر در طول بارداری خودداری کنند.

این مقاله ایمنی چای در دوران بارداری را مورد بحث قرار می‌دهد، از جمله اینکه زنان باردار به نوشیدن چه چای‌هایی ادامه می‌دهند و ممکن است بخواهند از آنها اجتناب کنند.

مصرف چای های کافئین دار خود را محدود کنید

چای های سیاه، سبز، سفید، ماچا، چای و اولانگ همگی از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شوند . آنها حاوی کافئین هستند – یک محرک طبیعی که باید در دوران بارداری محدود شود.

هر کدام تقریباً مقدار کافئین زیر را در هر فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) ارائه می‌کنند (منبع مطلب):

 • ماچا: ۶۰-۸۰ میلی گرم
 • چای اولانگ: ۳۸-۵۸ میلی گرم
 • چای سیاه: ۴۷-۵۳ میلی گرم
 • چای: ۴۷-۵۳ میلی گرم
 • چای سفید: ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم
 • چای سبز: ۲۹-۴۹ میلی گرم

کافئین می تواند به راحتی از جفت عبور کند و کبد نابالغ کودک شما، در تجزیه آن مشکل دارد. به این ترتیب، نوزادان احتمالاً عوارض جانبی ناشی از مقادیری از کافئین را تجربه می کنند که در غیر این صورت برای بزرگسالان بی خطر در نظر گرفته می شود.

تحقیقات نشان می دهد که نوزادانی که در دوران بارداری بیش از حد در معرض کافئین قرار می گیرند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تولد زودرس یا با وزن کم هنگام تولد یا نقص مادرزادی باشند. مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری نیز ممکن است خطر سقط جنین یا مرده زایی را افزایش دهد (منبع مطلب).

هنگامی که زنان باردار مصرف کافئین خود را به حداکثر ۳۰۰ میلی گرم در روز محدود می کنند، این خطرات حداقل به نظر می رسد (منبع مطلب).

با این حال، ژنتیک برخی از زنان ممکن است آنها را نسبت به اثرات سوء کافئین حساس تر کند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که این نسبت کوچک از زنان ممکن است با مصرف ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز، ۲.۴ برابر بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار گیرند (منبع مطلب).

چای های کافئین دار حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه هستند و به طور کلی نوشیدن آن در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، ممکن است لازم باشد مصرف آنها برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کافئین در روز محدود شود (منبع مطلب).

خلاصه

چای های سیاه، سبز، ماچا، اولانگ، سفید و چای حاوی کافئین هستند، محرکی که در دوران بارداری باید محدود شود. اگرچه آنها به طور کلی بی خطر هستند، زنان ممکن است از محدود کردن مصرف روزانه این چای های کافئین دار در دوران بارداری سود ببرند.

برخی از چای های گیاهی ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند

دمنوش‌های گیاهی از میوه‌های خشک، گل‌ها، ادویه‌ها یا گیاهان تهیه می‌شوند و بنابراین حاوی کافئین نیستند. با این حال، ممکن است حاوی ترکیبات دیگری باشند که در دوران بارداری ناامن تلقی می شوند، که ممکن است منجر به عوارض جانبی خطرناکی شود.

سقط جنین یا زایمان زودرس

چای هایی که ممکن است خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهند عبارتند از (منبع مطلب):

 • رازیانه
 • زغال اخته
 • گل گاوزبان
 • شیرین بیان
 • آویشن
 • خار مادر
 • کوهوش آبی
 • کوهوش سیاه
 • کندر (در مقادیر زیاد)
 • بابونه (در مقادیر زیاد)

خونریزی قاعدگی

چای هایی که ممکن است باعث تحریک یا افزایش خونریزی قاعدگی شوند عبارتند از (منبع مطلب):

 • خار مادر
 • کندر

نقائص هنگام تولد

چای هایی که ممکن است خطر نقایص مادرزادی را افزایش دهند عبارتند از (منبع مطلب):

 • خار مادر
 • گل گاوزبان

سایر عوارض جانبی

علاوه بر این، در موارد نادر، چای اکالیپتوس ممکن است باعث تهوع، استفراغ یا اسهال شود. علاوه بر این، یک گزارش موردی نشان می‌دهد که نوشیدن منظم چای بابونه در دوران بارداری ممکن است منجر به جریان خون ضعیف در قلب کودک شود (منبع مطلب).

برخی از چای های گیاهی نیز ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که با داروها تداخل دارند. بنابراین، زنان باردار باید ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود را از هر گونه چای گیاهی که در حال حاضر مصرف می کنند یا در هر زمانی از بارداری برنامه ریزی می کنند، اطلاع دهند (منبع مطلب) .

به خاطر داشته باشید که به دلیل تحقیقات محدود در مورد بی خطر بودن چای های گیاهی، فقدان شواهدی از عوارض جانبی منفی نباید به عنوان دلیلی بر بی خطر بودن نوشیدن چای در دوران بارداری تلقی شود.

تا زمانی که اطلاعات بیشتری به دست نیاید، ممکن است بهتر باشد زنان باردار محتاط باشند و از نوشیدن چای‌هایی که هنوز به احتمال زیاد در دوران بارداری بی‌خطر نیستند، خودداری کنند (منبع مطلب).

خلاصه

برخی از دمنوش‌های گیاهی ممکن است با خطر بیشتر ناراحتی معده، خونریزی قاعدگی، سقط جنین، نقایص مادرزادی یا زایمان زودرس مرتبط باشند. زنان باردار ممکن است از پرهیز از تمام چای هایی که هنوز برای بارداری بی خطر نیستند، سود ببرند.

برخی از چای ها ممکن است آلوده باشند

چای ها از نظر آلودگی به شدت تست نمی شوند. این بدان معنی است که زنان ممکن است به طور ناخواسته چای های آلوده به ترکیبات ناخواسته مانند فلزات سنگین بنوشند (منبع مطلب).

به عنوان مثال، یک مطالعه چای رایج سیاه، سبز، سفید و اولانگ را آزمایش کرد. مشخص شد که ۲۰ درصد از کل نمونه ها آلوده به آلومینیوم بودند. علاوه بر این، ۷۳ درصد از کل نمونه ها حاوی سطوح سرب بودند که در دوران بارداری ناامن تلقی می شدند (منبع مطلب).

در مطالعه دیگری، زنانی که بیشترین مصرف چای سبز و گیاهی را در سه ماهه اول بارداری داشتند، ۶ تا ۱۴ درصد سطح سرب خونشان بیشتر از آنهایی بود که کمترین نوشیدنی را مصرف می کردند. با این حال، تمام سطوح سرب خون در محدوده طبیعی باقی ماند (منبع مطلب).

به دلیل فقدان مقررات، خطر چای های گیاهی حاوی موادی که در برچسب ذکر نشده است نیز وجود دارد. این خطر این را افزایش می دهد که زنان باردار به طور ناخواسته یک چای آغشته به یک گیاه نامطلوب مانند موارد ذکر شده در بالا مصرف کنند.

در حال حاضر حذف این خطر غیرممکن است. با این حال، ممکن است تنها با خرید چای از برندهای معتبر تا حدودی آن را به حداقل برسانید.

علاوه بر این، به احتمال زیاد بهتر است از خرید چای به صورت فله خودداری کنید، زیرا خطر مخلوط شدن آنها با برگ های چای که ممکن است در دوران بارداری از سطل های فله مجاور منع مصرف داشته باشد، بیشتر است.

خلاصه

چای ممکن است با ترکیبات ناخواسته، مانند فلزات سنگین یا گیاهانی که با پیامدهای بد بارداری مرتبط است، آلوده شود.

چای هایی که ممکن است در دوران بارداری بی خطر باشند

بیشتر چای های کافئین دار برای نوشیدن در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شوند، تا زمانی که باعث نشوند کل کافئین مصرفی روزانه یک زن از ۳۰۰ میلی گرم بیشتر شود (منبع مطلب).

زنانی که به ویژه به کافئین حساس هستند ممکن است از هدف قرار دادن حداکثر ۱۰۰ میلی گرم کافئین در روز سود ببرند (منبع مطلب).

وقتی صحبت از دمنوش های گیاهی می شود، تحقیقات زیادی در مورد اثرات آنها در دوران بارداری انجام نشده است. به این ترتیب، اکثر متخصصان بهداشت به زنان باردار توصیه می کنند که از مصرف هر گونه گیاهی در مقادیر بیشتر از آنچه در غذاها می یابید اجتناب کنند (منبع مطلب).

گفته می‌شود، طبق چند مطالعه، مصرف چای‌های گیاهی حاوی مواد زیر ممکن است در دوران بارداری بی‌خطر باشد:

 • برگ تمشک: این چای احتمالاً بی خطر است و اعتقاد بر این است که زایمان را کوتاه می کند و به آماده سازی رحم برای زایمان کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است طول مرحله دوم زایمان را کوتاه کند، اما فقط حدود ۱۰ دقیقه (منبع مطلب).
 • نعناع تند: این چای احتمالاً بی خطر است و معمولاً برای کمک به تسکین گاز، حالت تهوع، درد معده یا سوزش سر دل استفاده می شود. با این حال، هیچ مطالعه ای برای حمایت از این مزایا یافت نشد (منبع مطلب).
 • زنجبیل: زنجبیل یکی از داروهای گیاهی مورد مطالعه در دوران بارداری است که احتمالاً بی خطر است. تحقیقات نشان می‌دهد که تهوع و استفراغ را کاهش می‌دهد، اما زمانی که به صورت خشک مصرف می‌شود، نباید بیش از ۱ گرم در روز باشد (منبع مطلب).
 • بادرنجبویه: این چای احتمالاً بی خطر است و معمولاً برای تسکین اضطراب، تحریک پذیری و بی خوابی استفاده می شود. با این حال، هیچ مطالعه ای برای حمایت از این کاربردها یافت نشد، و ایمنی آن در بارداری مورد مطالعه قرار نگرفته است (منبع مطلب).

اگرچه به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برگ تمشک ممکن است انقباضات رحمی را تقویت کند در حالی که نعناع فلفلی ممکن است جریان قاعدگی را تحریک کند. بنابراین، در مورد بی خطر بودن این چای ها در سه ماهه اول بارداری، اختلاف نظر وجود دارد (منبع مطلب).

بنابراین، بهتر است در ۱۲ هفته اول بارداری از نوشیدن این دو چای خودداری کنید.

خلاصه

دمنوش‌های گیاهی که احتمالاً در دوران بارداری بی‌خطر یا بی‌خطر هستند شامل دمنوش‌های برگ تمشک، نعناع، زنجبیل و بادرنجبویه است. با این حال، بهتر است در سه ماهه اول بارداری از چای برگ تمشک و نعناع پرهیز کنید.

کلام پایانی

 • علیرغم محبوبیت گسترده آنها، همه چای ها برای بارداری بی خطر تلقی نمی شوند.
 • چای های کافئین دار مانند چای سیاه، سبز، سفید، ماچا و چای به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شوند. با این حال، ممکن است لازم باشد مصرف آنها برای جلوگیری از مصرف مقادیر بیش از حد کافئین محدود شود.
 • از بیشتر دمنوش های گیاهی باید اجتناب کرد. برگ تمشک، نعناع، زنجبیل و چای بادرنجبویه تنها چای هایی هستند که در حال حاضر به طور بالقوه ایمن در نظر گرفته می شوند. با این حال، زنان ممکن است از اجتناب از دو مورد اول در سه ماهه اول بارداری خود سود ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید