خانه » سلامت جسم » معیار گلاسکو برای کما چگونه است؟

معیار گلاسکو برای کما چگونه است؟

یک تصور غلط رایج در بین ناظران و امدادگران در تصادفات وجود دارد که بیمارانی که به سر آسیب می رسانند باید پس از تصادف بیدار نگه داشته شوند تا از مرگ جلوگیری شود. با این حال، این باور ضروری نیست زیرا درمان با فناوری‌های پیشرفته مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) و اسکنرهای تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) تکامل یافته است.

اگرچه ممکن است بیدار نگه داشتن بیماران آسیب دیدگی سر منطقی به نظر برسد، اما بیدار کردن آنها در هر ساعت یک ابزار ارزیابی استاندارد نیست. در عوض، نظارت منظم بر وضعیت آنها و ارائه مراقبت های مناسب بر اساس آخرین دستورالعمل های پزشکی مهم است.

معیار گلاسکو برای کما

مقیاس کما گلاسکو (GCS) ابزاری با فناوری پایین است که برای ارزیابی عملکرد مغز در بیماران آسیب دیده به سر استفاده می شود. توانایی بیمار در پاسخ به دستورالعمل ها، لمس و محیط اطراف را اندازه گیری می کند. مقیاس کما گلاسکو (GCS) پاسخ های بیمار به صدا و درد را در نظر می گیرد.(منبع مطلب).

یکی از جنبه های مهم ارزیابی شدت آسیب سر بیدار کردن بیمار بیهوش است که بخشی از ارزیابی GCS است. این مقیاس سه پاسخ را اندازه‌گیری می‌کند: چشم (باز کردن)، کلامی (پاسخ به سؤالات) و حرکتی (حرکت). این اندازه گیری ها اطلاعات ارزشمندی را در اختیار متخصصان پزشکی قرار می دهد تا وضعیت بیمار را ارزیابی کنند.

۱. معیار چشمی

مقیاس کما گلاسکو (GCS) توانایی بیماران آسیب سر را برای پاسخگویی بر اساس باز کردن چشم، ارتباط کلامی و عملکرد حرکتی ارزیابی می کند. پاسخ چشم اندازه گیری می کند که بیمار چقدر راحت می تواند بیدار شود، با چهار امتیاز برای بیمار کاملاً هوشیار که چشمان خود را به طور خود به خود باز می کند و سه امتیاز برای پاسخ به محرک های کلامی داده می شود.

پاسخگویی به محرک های دردناک، مانند مالیدن بند انگشتان روی جناغ، دو امتیاز در ارزیابی GCS به دست می آورد. هیچ پاسخی، از جمله باز نشدن چشم، منجر به یک امتیاز می شود. این اندازه‌گیری‌ها اطلاعات مهمی را برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی فراهم می‌کند تا شدت آسیب‌های سر را ارزیابی کنند و درمان مناسب را راهنمایی کنند.

۲. معیار کلامی

مقیاس کما گلاسکو (GCS) برای ارزیابی سطح هوشیاری بیماران آسیب دیدگی سر بر اساس توانایی آنها برای پاسخ کلامی، باز کردن چشم ها و حرکت استفاده می شود. پاسخ شفاهی نحوه برقراری ارتباط بیمار با پاسخ به سؤالات یا چت را اندازه گیری می کند.

اگر بیمار به درستی پاسخ دهد و جهت گیری داشته باشد، در ارزیابی GCS پنج امتیاز دریافت می کند. اگر نتوانند به سؤالات درست پاسخ دهند یا گیج به نظر می رسند، سرگردان در نظر گرفته می شوند و چهار امتیاز کسب می کنند.
اگر بیمار سعی کند پاسخ دهد اما کلمات او معنی نداشته باشد، سه امتیاز برای تلاش دریافت می کند. زمزمه کردن یا ایجاد صداهای نامنسجم دو امتیاز کسب می کند. هیچ پاسخی در یک نقطه به نتیجه نمی رسد. این اندازه‌گیری‌ها برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای ارزیابی شدت آسیب‌های سر و راهنمایی درمان مناسب مفید است.

۳. معیار حرکتی

امتیاز حرکتی حرکت بیمار آسیب دیدگی سر را بر اساس توانایی آنها در پیروی از دستورات، مانند پلک زدن یا فشردن دست ها ارزیابی می کند. اگر رعایت کنند در ارزیابی شش امتیاز می گیرند. اگر آنها دستورالعمل ها را دنبال نکنند، درد ملایم می تواند برای برانگیختن پاسخ اعمال شود، که به عنوان محلی سازی شناخته می شود و پنج امتیاز کسب می کند.

مقاومت یا تلاش برای دور شدن از ممتحن منجر به چهار امتیاز برای کناره گیری می شود. وضعیت خم شدن (مشت ها و انگشتان پا به سمت سر) سه امتیاز کسب می کند، در حالی که اکستنشن (انگشتان صاف و انگشتان پا به سمت سر) دو امتیاز را به دست می آورد.

لطفاً توجه داشته باشید که هر دو حالت فقط در صورتی به حساب می آیند که در پاسخ به درد ناشی از معاینه کننده رخ دهند. اگر بیمار ثابت بماند، یک امتیاز داده می شود.

این اندازه‌گیری‌ها توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای ارزیابی و ارزیابی شدت آسیب سر، هدایت برنامه‌های درمانی مناسب استفاده می‌شوند.

سی تی اسکن

بیماران ضربه مغزی که قبلا از اورژانس به خانه فرستاده می‌شدند و اعضای خانواده‌شان هر ساعت یا بیشتر از آنها خواسته شده بود که آنها را بیدار کنند، اکنون می‌توانند پس از انجام سی تی اسکن با خیال راحت ترخیص شوند. این به پزشکان اجازه می دهد تا هرگونه احتمال آسیب مغزی جدی تر را رد کرده و شدت ضربه مغزی را تعیین کنند.

در حالی که برخی از پزشکان ممکن است هنوز به اعضای خانواده توصیه کنند که بیمار را یک یا دو بار در طول شب بیدار کنند، به طور کلی ضروری نیست زیرا بیماران ضربه مغزی نیازی به نظارت مداوم ندارند. در صورت آسیب به سر، ضروری است که با اورژانس تماس بگیرید یا اگر بیمار قادر به بیدار شدن خود نیست، مستقیماً به بخش اورژانس ببرید.

توجه به این نکته مهم است که بیدار نگه داشتن بیمار ضربه مغزی هرگز روش درمانی ترجیحی نبوده است و انجام این کار می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد. اگر بیمار هوشیاری خود را از دست بدهد، هیچ کاری نمی توان خارج از یک محیط بیمارستانی مناسب انجام داد تا او را بیدار نگه دارد.

به طور خلاصه، با پیشرفت تکنولوژی پزشکی، بیماران ضربه مغزی اکنون می توانند پس از انجام سی تی اسکن با خیال راحت از اورژانس ترخیص شوند. خانواده ها نیازی به بیدار کردن مکرر بیمار ندارند و در صورت آسیب به سر، ضروری است که با اورژانس تماس گرفته و یا اگر بیمار قادر به بیدار شدن به تنهایی نیست، مستقیماً به بخش اورژانس منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید