خانه » بیماری ها » پسوریازیس و آسم چه ارتباطی با هم دارند؟

پسوریازیس و آسم چه ارتباطی با هم دارند؟

تحقیقات گسترده حاکی از ارتباط قوی بین پسوریازیس یا آرتریت پسوریاتیک و آسم، به ویژه در مراحل بعدی زندگی است.

پسوریازیس با پوست ملتهب همراه با پوسته های خشک و خارش دار مشخص می شود، در حالی که آرتریت پسوریاتیک معمولاً پس از پسوریازیس رخ می دهد و علائمی مانند تورم و درد مفاصل را نشان می دهد.

آسم یک بیماری ریوی است که با التهاب همراه است و منجر به مشکلات تنفسی می شود.

مطالعات متعددی وجود یک رابطه دو طرفه بین این شرایط را تایید می کند. این بدان معناست که افراد مبتلا به هر دو شکل پسوریازیس بیشتر مستعد ابتلا به آسم هستند و بالعکس.

علاوه بر این، پسوریازیس با افزایش احتمال ابتلا به سایر بیماری‌های ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، به ویژه در مراحل بعدی زندگی مرتبط است.

درک ارتباط بین این شرایط مشترک ضروری است و در اینجا باید اطلاعات بیشتری را در نظر گرفت.

آیا پسوریازیس و آسم مرتبط هستند؟

به طور کلی، تحقیقات قویاً نشان می‌دهد که افراد مبتلا به پسوریازیس یا آرتریت پسوریاتیک احتمال بیشتری برای ابتلا به آسم دارند و بالعکس.

در یک بررسی جامع که در سال ۲۰۲۳ انجام شد، که شامل نزدیک به ۱۱۱۰۰۰ فرد مبتلا به پسوریازیس و بیش از ۱ میلیون شرکت کننده کنترل شد، محققان دریافتند که تقریباً ۹.۲ درصد از مبتلایان به پسوریازیس نیز آسم داشتند (منبع مطلب). خطر ابتلا به آسم در میان شرکت کنندگان مسن تر و افراد مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید بیشتر بود.

بر اساس این یافته ها، محققان به این نتیجه رسیدند که یک رابطه دو طرفه قوی بین آسم و پسوریازیس وجود دارد.

تحقیقات اضافی این نتیجه را تأیید می کند. یک متاآنالیز در مقیاس بزرگ که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، شامل بیش از ۶۶۰۰۰ فرد مبتلا به پسوریازیس و ۵۷۷۰۰۰ شرکت کننده کنترل بود، ارتباط معنی داری بین ابتلا به پسوریازیس و افزایش شانس ابتلا به آسم را نشان داد (منبع مطلب). این ارتباط به ویژه در میان افراد بالای ۵۰ سال مبتلا به پسوریازیس مشهود بود.

چرا آسم و پسوریازیس با هم مرتبط هستند؟

دانشمندان بر این باورند که یک ارتباط ژنتیکی ممکن است مسئول ارتباط بین آسم و پسوریازیس باشد. در بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۹، محققان مشاهده کردند که هر دو بیماری یک “ایمونوفنوتیپ” مشترک دارند، که به الگوی خاصی از سلول‌های ایمنی، پروتئین‌ها و مولکول‌هایی اشاره دارد که به التهاب در یک وضعیت خاص کمک می‌کنند (منبع مطلب).

این ایمونوفنوتیپ مشترک به عنوان مسیر غیر نوع ۲ IL-17A شناخته می شود و ممکن است توضیح دهد که چرا افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر احتمال دارد به آسم نیز مبتلا شوند.

تحقیقات محدود نشان می‌دهد که تأثیر روی ریه‌ها ممکن است در افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک در مقایسه با افراد مبتلا به پسوریازیس معمولی شدیدتر باشد. در یک مطالعه در مقیاس کوچک که شامل ۱۶۴ شرکت‌کننده در سال ۲۰۲۰ انجام شد، محققان دریافتند که افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک در مقایسه با افراد مبتلا به پسوریازیس معمولی سطوح بالاتری از التهاب ریه دارند.

در حالی که تحقیقات بیشتر ضروری است، افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک ممکن است از اجتناب از سیگار کشیدن و انجام اقدامات احتیاطی برای حفظ سلامت ریه ها و مجاری تنفسی خود سود ببرند.

با این حال، شایان ذکر است که یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که افراد مبتلا به پسوریازیس معمولی سطوح بالایی از التهاب ریه و راه هوایی را نیز داشتند. در نتیجه، محققان توصیه کردند که افراد مبتلا به پسوریازیس باید تحت نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی تحت نظارت منظم بر سلامت تنفسی قرار گیرند.

پسوریازیس چگونه بر ریه ها تأثیر می گذارد؟

افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر احتمال دارد که علاوه بر آسم به سایر بیماری های ریوی نیز مبتلا شوند، از جمله:

 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
 • سارکوئیدوز
 • سرطان ریه
 • بیماری ریه بینابینی 

دانشمندان در بررسی در سال ۲۰۲۲ اشاره کردند که پسوریازیس و بیماری های ریوی هر دو با التهاب مزمن مشخص می شوند، که ممکن است این پیوند را توضیح دهد. اما تاکنون محققان موفق به تایید این موضوع نشده اند.

درمان آسم و پسوریازیس با هم

در حال حاضر هیچ درمانی شناخته شده برای آسم یا پسوریازیس وجود ندارد. اما راه هایی برای مدیریت هر دو شرایط وجود دارد.

درمان های همپوشانی برای هر دو آسم و پسوریازیس عبارتند از :

 • کورتیکواستروئیدها ، موضعی یا استنشاقی، که التهاب زمینه ای را هدف قرار می دهند
 • بیولوژیک ها ، که سیستم ایمنی بیش از حد غیرتمند را هدف قرار می دهند

اجتناب از محرک‌ها – از جمله دود سیگار برای مبتلایان به آسم، الکل برای مبتلایان به پسوریازیس، و استرس برای هر دو گروه – یکی از اجزای اصلی درمان هر یک از این بیماری‌ها است.

درمان‌های آسم، به‌ویژه، شامل موارد زیر است (منبع مطلب):

 • واکسن های آلرژی ، که پاسخ بدن به آلرژن ها را کاهش می دهد
 • اصلاح کننده های لکوترین ، که داروهای خوراکی هستند که التهاب را کاهش می دهند و به باز کردن راه های هوایی کمک می کنند.
 • تثبیت کننده های ماست سل استنشاقی ، که به جلوگیری از تورم راه هوایی در اطراف محرک ها کمک می کند
 • گشادکننده‌های برونش استنشاقی طولانی‌اثر ، داروهایی هستند که شما به دستگاه استنشاقی خود اضافه می‌کنید و از تنگ شدن مجاری هوایی جلوگیری می‌کنند.

درمان‌های پسوریازیس، به‌ویژه، شامل موارد زیر است (منبع مطلب):

 • درمان های موضعی مانند کرم ها، پمادها و لوسیون ها، به ویژه حاوی کورتیکواستروئیدها، رتینوئیدها و قطران زغال سنگ
 • رتینوئیدهای خوراکی ، یا مشتقات ویتامین A، که ممکن است به ویژه در ترکیب با فتوتراپی برای کاهش شیوع مفید باشد.
 • اصلاح‌کننده‌های پاسخ بیولوژیکی ، که داروهای تزریقی برای کاهش التهاب هستند
 • سرکوب کننده های ایمنی ، که می توانند در موارد شدید برای جلوگیری از پاسخ ایمنی مفید باشند
 • فسفودی استراز خوراکی ۴ یا مهارکننده های تیروزین کیناز ۲ خوراکی که پاسخ ایمنی و التهاب زمینه ای را هدف قرار می دهند.

درمان هایی که باید اجتناب کرد

درمان های آسم که به طور بالقوه می توانند خطر یا علائم پسوریازیس را بدتر کنند عبارتند از:

 • متوترکسات: برخی تحقیقات محدود نشان می دهد که متوترکسات، یک داروی رایج برای پسوریازیس شدید و سایر بیماری های خود ایمنی، ممکن است به طور بالقوه علائم آسم را بدتر کند.

درمان‌های پسوریازیس که می‌توانند خطر یا علائم آسم را بدتر کنند عبارتند از:

 • فتوتراپی: برخی از تحقیقات قدیمی‌تر ارتباط بین فتوتراپی، که یک درمان رایج برای پسوریازیس است، و افزایش احتمال ابتلا به آسم را نشان می‌دهد.

کلام پایانی

 • تحقیقات گسترده ارتباط دو طرفه قوی بین پسوریازیس یا آرتریت پسوریاتیک و آسم را نشان می دهد. این نشان می دهد که داشتن یکی از این شرایط می تواند احتمال ابتلا به دیگری را به ویژه در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.
 • درمان التهاب زمینه ای با داروهای بیولوژیک یا کورتیکواستروئیدها می تواند برای مدیریت پسوریازیس و آسم مفید باشد.
 • اگر مبتلا به آسم، پسوریازیس یا هر دو هستید، بهتر است با یک پزشک عمومی مشورت کنید. سپس می توانند شما را برای درمان پسوریازیس به یک متخصص پوست و یک متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست ارجاع دهند که می تواند در مدیریت پسوریازیس و آرتریت کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید