خانه » بیماری ها » کم خونی: علل شایع، علائم، انواع و درمان آن

کم خونی: علل شایع، علائم، انواع و درمان آن

کم خونی چیست؟

این بیماری به این معنی است که تعداد گلبول های قرمز خون (RBC) کمتر از حد طبیعی است. مقادیر نرمال، متفاوت است. تفسیر نتایج  آزمایش های خون مانند شمارش کامل خون (CBC)  توسط پزشک به شما توضیح داده می شود.

کم خونی همچنین ممکن است از سطوح پایین هموگلوبین، پروتئینی که اکسیژن را به بدن منتقل می کند، ایجاد شود. مهم نیست که علت آن چیست، اکسیژن کمتری در دسترس است و این باعث ضعف، سرگیجه و تنگی نفس می شود. پس از شناسایی علت زمینه ای قابل درمان است. کمبود شدید یا طولانی مدت اکسیژن می تواند به مغز، قلب و سایر اندام ها آسیب برساند.

علل کم خونی

سه علت اصلی این بیماری عبارتند از:

 1. تولید ناکافی یا معیوب گلبول های قرمز خون
 2. سرعت بالای تخریب گلبول های قرمز خون
 3. خونریزی بیش از حد

کم خونی مگالوبلاستیک یکی از انواع تولید گلبول های قرمز معیوب است. وضعیت کم خونی طیف وسیعی دارد. ممکن است خفیف و به راحتی قابل درمان یا شدید باشد و نیاز به مداخله فوری داشته باشد.

علائم و نشانه ها

کمبود اکسیژن

علائم کم خونی ممکن است از خفیف و حداقل تا شدید و ناتوان کننده و به طور بالقوه حتی تهدید کننده زندگی متغیر باشد. ممکن است انجام فعالیت های عادی و روزمره دشوار باشد. با هیپوکسی، قلب برای حمایت از بدن باید سخت‌ تر کار کند.

علائم و نشانه ها

کم خونی می تواند بر بسیاری از سیستم های بدن تأثیر بگذارد و علائم و نشانه های مختلفی را ایجاد کند که بر سلامتی تأثیر می گذارد

 • سرگیجه
 • ضعف
 • رنگ پریدگی
 • سردرد
 • دست و پاهای سرد
 • بی حسی
 • دمای بدن پایین

علائم قلبی

وقتی کم‌ اکسیژنی (هیپوکسی) وجود دارد، قلب باید سخت‌ تر کار کند تا اکسیژن کافی به بدن برساند. این ممکن است به چندین علامت مرتبط با قلب از جمله تنگی نفس، درد قفسه سینه، فشار خون پایین و آریتمی کمک کند. دریافت درمان می تواند به کاهش علائم مرتبط با قلب کمک کند.

علل در کودکان

مشکل در دوران نوزادی

آهن پایین ممکن است در اولین سال زندگی ایجاد شود. نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند یا فقط با شیر مادر تغذیه می‌شوند یا شیر خشکی که حاوی سطوح کافی از این ماده معدنی نیست، در معرض خطر هستند.

نوزادان بین ۱ تا ۲ سال ممکن است به دلیل عدم مصرف غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی خود یا نوشیدن بیش از حد شیر گاو که جذب این ماده معدنی را کاهش می دهد، دچار کم خونی شوند. اطمینان حاصل کنید که کودک به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می کند.

پیکا

افرادی که کمبود آهن دارند ممکن است تمایل شدیدی به خوردن چیزهای عجیب و غریب مانند یخ، خاک رس، خاک یا نشاسته داشته باشند. به این رفتار پیکا می گویند. این هشدار دهنده است زیرا سطوح پایین این ماده معدنی می تواند به طور قابل توجهی بر رشد مغز تأثیر منفی بگذارد، بنابراین تشخیص و درمان زودهنگام بیماری فقر آهن بسیار مهم است.

عوامل خطر

چه کسانی به کم خونی مبتلا می شوند؟

هر فردی با هر سن، نژاد و جنسیتی می تواند به این اختلال مبتلا شود. زنان در دوران قاعدگی به دلیل از دست دادن خون ماهانه بیشتر از آن رنج می برند. اگر سطح مواد مغذی بیش از حد پایین بیاید، ممکن است در دوران بارداری نیز رخ دهد.

حجم خون در دوران بارداری افزایش می‌یابد، اما پلاسما سریع‌ تر از آن‌ که گلبول‌های قرمز قادر به تکثیر هستند، منبسط می‌شود. این منجر به کمبود گلبول های قرمز خون می شود.

سایر عوامل خطر

بسیاری از عوامل خطر دیگر ممکن است نقش داشته باشند. بدن شما برای تولید خون قرمز کافی به بلوک های ساختمانی نیاز دارد. سطوح ناکافی برخی از مواد مغذی ممکن است نقش داشته باشد. خونریزی ناشی از جراحت یا جراحی از دلایل بالقوه است.

مشکلات پزشکی مانند عفونت‌های مزمن و بیماری‌ها از جمله سرطان، کولیت اولسراتیو، آرتریت روماتوئید، بیماری کلیوی، بیماری کبد، بیماری تیروئید، نارسایی قلبی، بیماری التهابی روده و ایدز (HIV/AIDS) ممکن است نقش داشته باشند.

در نهایت، انواع خاصی از بیماری های ارثی وجود دارد که منجر به مقادیر کم گلبول های قرمز خون می شود.

نوجوانان

هم نوجوانان پسر و هم دختر ممکن است به دلیل جهش رشد در معرض خطر کم خونی باشند. اگر نوجوانی احساس خستگی می کند، غربالگری سلامت برای کمبود آهن و سایر بیماری ها ضروری است.

کاهش شدید آهن ممکن است نوجوانان را در معرض خطر بیشتری برای آسیب‌ دیدگی و برخی عفونت‌ها قرار دهد. اگر کمبود شدید وجود داشته باشد، پزشک ممکن است اجتناب از ورزش های تماسی را توصیه کند. قاعدگی های سنگین، سابقه قبلی و مصرف کم آهن ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

مصرف کم آهن

آهن جزء ضروری هموگلوبین است، هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را حمل می کند. این ماده معدنی هم در غذاهای گیاهی و هم در غذاهای حیوانی یافت می شود. از منابع حیوانی بهتر جذب می شود.

عوامل و روش هایی که بر جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش تأثیر می گذارند ممکن است مانع جذب مواد مغذی لازم شوند. عوامل سلامتی مانند بیماری سلیاک، بیماری کرون و انجام عمل جراحی بای پس معده ممکن است بر جذب مواد مغذی تأثیر منفی بگذارد.

موادی که جذب مواد معدنی را مهار می کنند

برخی غذاها، مکمل ها و داروها ممکن است جذب آهن را مهار کنند.

برای جذب بیشتر آهن، مواد زیر را نباید ظرف چند ساعت پس از مصرف آهن مصرف کرد:

 1. غذاهای غنی از کلسیم
 2. لبنیات
 3. چای
 4. مکمل های کلسیم
 5. قهوه و آنتی اسیدها

کمبود ویتامین

مواد مغذی لازم

بدن برای ساخت گلبول های قرمز به چندین ویتامین ضروری و سایر مواد مغذی نیاز دارد. خوردن رژیم غذایی کم آهن، فولات، B12 و پروتئین ممکن است منجر به کم خونی شود. شرایطی که بر جذب در دستگاه گوارش تأثیر می گذارد نیز ممکن است نقش داشته باشد.

بهترین راه برای اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی، خوردن یک رژیم غذایی متنوع و متعادل است. رژیم‌هایی که گروه‌های غذایی خاص را محدود می‌کنند یا رژیم‌هایی که حاوی غذاهای حیوانی کافی نیستند ممکن است خطر کم‌ خونی را افزایش دهند.

منابع خوب آهن

گوشت بدون چربی و غذاهای دریایی بهترین منابع آهن فرم هِم هستند که زیستی ترین شکل این ماده معدنی است (آهن هِم قابلیت جذب بالایی برای بدن دارد و در محصولات حیاونی وجود دارد).

لوبیا، سبزیجات، آجیل و غلات غنی شده منابع خوبی از فرم غیرهم هستند که در دسترس زیستی کمتری است. مرغ، گوشت، اسید اسکوربیک و غذاهای دریایی همگی به افزایش جذب فرم غیرهم کمک می کنند. ترکیباتی به نام فیتات که در لوبیا و غلات یافت می شود، جذب این ماده معدنی را مهار می کند. برخی از پلی فنول های موجود در غلات و حبوبات نیز اثر مشابهی دارند.

برخی از بهترین منابع غذایی این ماده معدنی از بزرگترین تا کمترین شامل غلات صبحانه غنی شده، صدف، لوبیا سفید، شکلات، جگر گاو، عدس، اسفناج، و توفو هستند.

کم خونی ناشی از بیماری مزمن

بیماری و عفونت مزمن

علاوه بر عوامل غذایی، بیماری مزمن و عفونت ممکن است با کاهش میزان گلبول های قرمز خون که بدن می سازد، منجر به کم خونی شود. این منجر به کاهش کمی در سطح هموگلوبین می شود.

مشکلات سلامتی از جمله سرطان، بیماری التهابی روده، بیماری کلیوی و آرتریت روماتوئید تنها چند بیماری هستند که ممکن است منجر به این اختلال شوند. در این موارد، مولکول های التهابی بر نحوه ذخیره و استفاده از آهن در بدن تأثیر می گذارند و کمتر برای ساخت گلبول های قرمز خون در دسترس است.

درمان

با شناسایی و درمان علت اصلی بیماری ها، سلامت خود را بهبود بخشید. حتی موارد خفیف کم خونی بیماری مزمن ممکن است به افزایش خطر مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان در افراد مسن کمک کند.

به این دلایل، بدون توجه به علت، تشخیص و درمان اختلال بسیار مهم است. هنگامی که درمان علت زمینه ای همیشه برای حل مشکل کافی نیست، ممکن است مکمل ها تجویز شوند. اشکال خوراکی و داخل وریدی موجود است.

ممکن است به تزریق داخل وریدی حساسیت داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است از عوامل تحریک کننده گلبول قرمز (ESAs) برای تشویق تشکیل گلبول های قرمز بیشتر استفاده شود.

کم‌ خونی آپلاستیک

این بیماری زمانی ایجاد می شود که مغز استخوان خون کافی برای بدن تولید نمی کند. این وضعیت منجر به سطوح پایین‌تر از حد انتظار گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید خون (WBC) و پلاکت‌ها می‌شود. ممکن است ارثی یا اکتسابی باشد.

موارد اکتسابی ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شوند یا به کندی ایجاد شوند. چندین علت بالقوه زمینه ای شکل اکتسابی از جمله سموم، بیماری های عفونی، اختلالات خودایمنی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و بارداری وجود دارد. سندرم میلودیسپلاستیک یک بیماری مرتبط است.

درمان

درمان موثر شامل برخی داروها، تزریق خون یا پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان است. داروها با مکانیسم های مختلفی کار می کنند. برخی ممکن است تولید خون بیشتری را تحریک کنند. داروهای این دسته شامل اریتروپویتین و فاکتور محرک کلنی است.

داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، از جمله سیکلوسپورین، متیل پردنیزولون، و گلوبولین ضد تیموسیت (ATG)، ممکن است تجویز شوند. تعداد کم گلبول سفید (WBC) ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، بنابراین پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی یا آنتی بیوتیکی را برای کاهش این خطر تجویز کند.

خون ریزی

علل عادی

خونریزی باعث کاهش تعداد گلبول های قرمز در بدن می شود. قاعدگی شدید یا منوراژی ممکن است باعث این امر شود. نوجوانان ممکن است مستعد ابتلا به این مشکل باشند و باید سالانه یا در صورت بروز مشکلات بیشتر مورد غربالگری قرار گیرند.

علل دیگر خونریزی

زخم‌های دستگاه گوارش، آسیب‌های داخلی یا خارجی و جراحی نیز ممکن است باعث خونریزی در حدی شوند که منجر به کم‌ خونی فقر آهن شود. در موارد شدید، ممکن است برای جایگزینی آنچه از دست رفته است، تزریق خون لازم باشد.

تخریب گلبول قرمز (RBC)

بیماری های ارثی

برخی از بیماری های ارثی ممکن است باعث تخریب غیرطبیعی گلبول های قرمز شود. بیماری سلول داسی شکل، تالاسمی، و برخی شرایط مرتبط با کمبود آنزیم ها، چند نوع بیماری ارثی هستند. اینها منجر به ایجاد گلبولهای قرمز معیوب می شوند که سریعتر از گلبولهای قرمز سالم می میرند.

کم خونی همولیتیک

این بیماری دیگری است که منجر به از بین رفتن گلبول های قرمز می شود. ممکن است اکتسابی یا ارثی باشد. شکل اکتسابی ممکن است به دلیل بیماری خودایمنی، عفونت، تومور، لوسمی یا لنفوم رخ دهد.

همچنین ممکن است یک عارضه جانبی برخی از داروها، از جمله برخی از انواع آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد تشنج، داروهایی که برای درمان عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شوند و غیره باشد. این داروها گاهی اوقات سیستم ایمنی را تحریک می کنند تا آنتی بادی هایی علیه گلبول های قرمز بسازد که منجر به تخریب آنها می شود.

بیماری سلول داسی‌ شکل

بیماری ارثی

این گروهی از چندین اختلال ارثی است که بر شکل و عملکرد گلبول های قرمز تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به آن پروتئین هموگلوبین غیرطبیعی به نام هموگلوبین S در گلبول های قرمز خود دارند. این می تواند سطح اکسیژن را کاهش دهد.

گلبول های قرمز فردی که آن را دارد شکل داسی مشخصی به خود می گیردو به راحتی می ترکند. این یک بیماری مادام العمر است و تأثیر آن بر سلامت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تنها راه درمان پیوند مغز است اما محققان در حال توسعه درمان های دیگری هستند. برای اینکه این تکنیک بیشترین شانس موفقیت بالقوه را داشته باشد به یک اهداکننده سازگار نیاز است. این بیماری در افراد اسپانیایی تبار یا آفریقایی تبار شایع است.

کم خونی سلول داسی شکل

طول عمر گلبول های قرمز معمولی بین ۹۰ تا ۱۲۰ روز است. گلبول های قرمز در افراد مبتلا به این بیماری بین ۱۰ تا ۲۰ روز زنده می مانند. بدن ممکن است برای تولید مداوم گلبول های قرمز جدید تلاش کند و بیمار ممکن است احساس خستگی کند.

بحران زمانی رخ می دهد که بافت ها و اندام ها نتوانند اکسیژن کافی دریافت کنند و در نتیجه درد ایجاد می شود. کمبود طولانی مدت اکسیژن ممکن است به مفاصل، استخوان ها، طحال، ریه ها، کبد، مغز، ریه ها، چشم ها، پوست و سایر بافت ها آسیب برساند.

تشخیص کم خونی

شمارش کامل خون

شمارش کامل خون (CBC)، اغلب اولین آزمایشی است که برای تأیید یا رد بسیاری از بیماری ها تجویز می شود. این آزمایش سطح هموگلوبین را در گلبول های قرمز اندازه گیری می کند.

هماتوکریت را اندازه گیری می کند که نسبت حجم گلبول های قرمز در مقایسه با حجم کل خون است. این آزمایش همچنین سطوح گلبول سفید(RWC) ، گلبول قرمز (RBC) و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. مقادیر غیر طبیعی اینها ممکن است به تشخیص بیماری کمک کند.

سطوح نرمال این مقادیر ممکن است با توجه به میراث قومی تا حدودی متفاوت باشد. یکی دیگر از معیارهایی که ممکن است با شمارش کامل خون (CBC) ارزیابی شود، حجم متوسط بدن (MCV) است. این اندازه گیری اندازه متوسط گلبول های قرمز را تعیین می کند.

تاریخچه خانوادگی و فیزیکی

علاوه بر CBC، پزشک یک تاریخچه کامل سلامت شخصی و خانوادگی را می گیرد و یک معاینه برای تعیین وضعیت بیمار انجام می دهد. پزشک به قلب و ریه های شما گوش می دهد تا ضربان قلب و تنفس را ارزیابی کند. پزشک ممکن است اندازه کبد و طحال را بررسی کند و هرگونه حساسیت را ارزیابی کند.

تست های دیگر برای تشخیص کم خونی

آزمایشات خون

آزمایشات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است انجام شود. الکتروفورز هموگلوبین انواع مختلف هموگلوبین موجود را تشخیص می دهد. شمارش رتیکولوسیت ها میزان خوب و سرعت تولید گلبول های قرمز را ارزیابی می کند.

آهن سرم، فریتین سرم، ظرفیت کل اتصال به آهن و سطح ترانسفرین آزمایشاتی هستند که معیارهای مختلف وضعیت آهن را ارزیابی می کنند.

آزمایشات مغز استخوان

آسپیراسیون سوزنی

اگر آزمایش‌ها ناهنجاری‌های مشخصی را نشان دهند، پزشک ممکن است آزمایش مواد اسفنجی را در وسط استخوان‌های بلند که خون می‌سازد، تجویز کند.

آسپیراسیون سوزنی، شامل برداشتن مقدار کمی از بافت از مرکز استخوان (معمولاً لگن) با یک سوزن نازک است. بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود. این آزمایش ممکن است به تعیین علت تعداد بالا یا پایین کمک کند.

بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی شبیه آسپیراسیون سوزنی است که شامل وارد کردن یک سوزن در تاج ایلیاک خلفی (پشت لگن) برای استخراج مغز استخوان برای تجزیه و تحلیل است.

تفاوت آن با آسپیراسیون سوزنی در این است که از یک سوزن بزرگتر برای استخراج مقدار بیشتری از بافت از لگن استفاده می شود. این آزمایش ممکن است با مقداری درد و ناراحتی همراه باشد. پزشک می تواند داروی بیهوشی و آرامبخش را تجویز کند تا این روش تا حد امکان قابل تحمل باشد.

محدوده طبیعی گلبول قرمز(RBC)

محدوده طبیعی RBC برای مردان و زنان متفاوت است. مقادیر متفاوت است زیرا مردان، به طور کلی، جثه بزرگتری نسبت به زنان دارند. مردان حجم خون بیشتری نسبت به زنان دارند. مقدار طبیعی گلبول قرمز (RBC) برای مردان ۵ تا ۶ میلیون سلول در میکرولیتر است. محدوده طبیعی گلبول های قرمز در زنان ۴ تا ۵ میلیون سلول در میکرولیتر است.

درمان کم خونی

مکمل

کمبود آهن خفیف تا متوسط ممکن است با انواع تغییرات غذایی و مکمل ها درمان شود. فروس فرمی است که راحت تر از آهن جذب می شود. این ماده معدنی زمانی که همراه با غذا و همراه با ویتامین C مصرف شود بهتر جذب می شود.

اسید فولیک و ویتامین B12 نیز برای تولید گلبول های قرمز سالم ضروری هستند. پزشک ممکن است خوردن یک رژیم غذایی غنی از فولات و ویتامین B12 یا مکمل این مواد مغذی ضروری را توصیه کند.

مسدود کننده ها

برخی از مواد موجود در برخی غذاها، نوشیدنی ها و مکمل ها ممکن است در توانایی جذب آهن به اندازه کافی اختلال ایجاد کنند. کلسیم مانع از جذب آهن معدنی می شود.

اگر مکمل کلسیم مصرف می کنید، از پزشک بپرسید که چند ساعت باید آن را از سایر مکمل هایی که مصرف می کنید، مصرف کنید. از مصرف مکمل ها با قهوه یا چای خودداری کنید. این نوشیدنی ها حاوی موادی هستند که ممکن است مانع از جذب آهن و سایر مواد معدنی شوند.

کم خونی فقر آهن و بارداری

الزامات در زنان باردار

حجم خون یک زن در طول بارداری تقریباً ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد. این امر نیاز او به مواد مغذی برای تولید خون قرمز کافی را افزایش می دهد. تقریباً نیمی از زنان باردار در دوران بارداری دچار کمبود می شوند.

زنان باردار باید روزانه به اندازه کافی آهن (۲۷ میلی گرم) در رژیم غذایی خود دریافت کنند تا از سطح کافی آهن اطمینان حاصل کنند. پزشک به طور منظم معاینات سلامتی زنان باردار را انجام می دهد. ویتامین های دوران بارداری حاوی مواد معدنی لازم برای جلوگیری از کمبود هستند.

پس از زایمان

زنان ممکن است در حین یا بعد از زایمان خونریزی کنند. اگر از دست دادن شدید رخ داده باشد، ممکن است برای محافظت از سلامت او تزریق خون لازم باشد. عوارض جانبی بالقوه تزریق خون ممکن است شامل سردرد، بثورات پوستی، خارش و تب باشد.

درمان دارویی کم خونی

علت زمینه ای را درمان کنید

درمان موفقیت آمیز شامل شناسایی و درمان علت زمینه ای است. اگر عفونت باکتریایی مقصر باشد، آنتی بیوتیک ها ممکن است عفونت را برطرف کنند. اگر دلیل خونریزی شدید قاعدگی باشد، ممکن است هورمون هایی برای کاهش از دست دادن خون تجویز شود.

اریتروپویتین (EPO) هورمونی است که می تواند تولید گلبول های قرمز خون را تحریک کند. کورتیکواستروئیدها ممکن است برای جلوگیری از تخریب سلول های قرمز خون در سیستم ایمنی تجویز شوند. هیدروکسی اوره یک داروی سرطان است که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. هر دارویی با خطرات و مزایای بالقوه ای همراه است که باید برای هر نشانه و هر بیمار سنجیده شود.

کیلاسیون

کیلاسیون روشی است که شامل استفاده از یک عامل کیلیت کننده، اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) برای حذف سرب، جیوه و سایر فلزات سنگین از بدن است. این روش بیشتر در کودکان استفاده می شود. کودکانی که کم خونی فقر آهن دارند در معرض خطر مسمومیت با سرب هستند.

خون زدن

درمان برای شرایط شدید

در صورت کمبود شدید و/یا در صورت از دست دادن خون زیاد، ممکن است نیاز به تزریق خون باشد. از دست دادن خون ممکن است در حین جراحی، به دلیل آسیب دیدگی یا در حین یا بعد از زایمان رخ دهد.

خون گیرنده، قبل از انتقال خون برای اطمینان از استفاده از گروه خونی سازگار می شود. در صورت اورژانس، خون اهداکننده جهانی به بیمار تزریق می شود. خون از طریق داخل ورید تزریق می شود و بین ۱ تا ۴ ساعت طول می کشد.

پیوند مغز استخوان

انواع خاصی از سرطان، کم خونی آپلاستیک و بیماری هایی که با تولید گلبول قرمز (RBC) تداخل دارند، ممکن است با پیوند مغز استخوان درمان شوند. این شامل دریافت سلول‌های بنیادی اتولوگ (مشتق‌شده از خود) یا آلوژنیک (از یک اهداکننده سازگار) برای بازگرداندن تولید خون سالم است.

قبل از تزریق با بافت جدید، گیرنده شیمی درمانی، پرتودرمانی یا هر دو را دریافت می کند تا بافت موجود را از بین ببرد. سپس سیستم جدید می تواند شروع به تولید خون جدید و سالم کند.

جلوگیری از کم خونی

استراتژی های غذایی

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به جلوگیری از کمبود کمک کند. تمام بلوک های سازنده لازم برای تولید خون سالم را به بدن خود بدهید. جگر، گوشت قرمز، حبوبات، عدس، توفو، ماهی، میوه های خشک و سبزی های با برگ های تیره خوب هستند.

ویتامین B12 و اسید فولیک نیز برای تولید گلبول های قرمز ضروری هستند. محصولات لبنی، تخم مرغ، موز و اسفناج سرشار از این مواد هستند. نان ها، غلات و پاستاهای غنی شده حاوی مواد معدنی ضروری، ویتامین B12 و اسید فولیک هستند. مرکبات و سایر انواع محصولات حاوی ویتامین C بالایی هستند که این نیز ضروری است.

علت زمینه ای را درمان کنید

درمان علت زمینه ای کمبود ممکن است به جلوگیری از حملات بعدی کم خونی کمک کند. اگر دارویی کمک می کند، از پزشک در مورد تغییر به داروی دیگری که عوارض جانبی ناخواسته ای ندارد، بپرسید. بسیاری از شرایط ممکن است روی خون تأثیر بگذارند. درمان و کنترل بیماری اولیه ممکن است به جلوگیری از دوره های بعدی کمبود کمک کند.

هموکروماتوز

آهن خیلی زیاد در بدن

همانطور که کمبود آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند، آهن یا هموکروماتوز بیش از حد نیز ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود. این یک بیماری ژنتیکی است که باعث افزایش جذب این ماده معدنی در بدن می شود.

سطوح سمی افزایش می یابد و می تواند به اندام ها، به ویژه کبد و کلیه آسیب برساند. اکثر موارد هموکروماتوز ارثی است، اما برخی اکتسابی هستند. تقریباً نیمی از افرادی که دارای ژنتیک هموکروماتوز هستند، مشکلات مشخصی از این بیماری را نشان نمی دهند.

درمان هموکروماتوز

درمان هموکروماتوز با به حداقل رساندن جذب آهن با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی آغاز می شود. از مصرف مکمل ها خودداری کنید و مصرف ویتامین C را محدود کنید، که باعث افزایش جذب مواد معدنی می شود.

توصیه می شود در صورت ابتلا به هموکروماتوز از ماهی خام و صدف پرهیز کنید تا خطر ابتلا به عفونت باکتریایی به حداقل برسد. فلبوتومی درمانی روشی مشابه اهدای خون است که به کاهش ذخایر اضافی مواد معدنی کمک می کند.

کیلاسیون شامل مصرف یک عامل کیلیت از طریق دهان یا از طریق تزریق وریدی برای اتصال و حذف مواد معدنی اضافی است.

زندگی با کم خونی

آن را مدیریت کنید

ممکن است با تشخیص خود خوب زندگی کنید. خوردن یک رژیم غذایی متنوع و متعادل یکی از راه‌های حفظ ذخایر مواد مغذی و سطح انرژی است. بسیاری از افرادی که کمبود دارند می‌توانند با خوردن آهن، ویتامین B12 و اسید فولیک کافی یا با مکمل‌سازی این مواد مغذی ضروری، علائم را از بین ببرند.

به علت اصلی رسیدگی کنید

اگر یک بیماری زمینه ای مسئول علائم شما باشد، درمان و مدیریت بیماری زمینه ای باید به جلوگیری از علائم کم خونی کمک کند. سرطان، بیماری کلیوی، کولیت اولسراتیو، آرتریت روماتوئید یا سایر بیماری ها ممکن است مقصر باشند. با پزشک خود برای تعیین علت زمینه ای و درمان آن برای جلوگیری از حملات آتی کمبود آهن کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید