خانه » بیماری ها » آرتریت سپتیک چیست و چگونه درمان می شود؟

آرتریت سپتیک چیست و چگونه درمان می شود؟

آرتریت سپتیک یک مشکل پزشکی شدید است که در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به آسیب مفاصل و حتی مرگ شود. زمانی رخ می دهد که عفونت ناشی از باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها به مفصل گسترش می یابد و در نتیجه باعث التهاب مایع و بافت های مفصلی می شود.

این بیماری به عنوان آرتریت عفونی نیز شناخته می شود و معمولاً یک مفصل بزرگ مانند لگن یا زانو را درگیر می کند، اما می تواند چندین مفاصل کوچکتر را نیز درگیر کند. علائم شامل درد ناگهانی مفصل، تب، تورم، گرما و قرمزی اطراف مفصل و همچنین مشکل در حرکت مفصل آسیب دیده است.

آنتی بیوتیک ها

درمان آرتریت سپتیک ممکن است شامل ترکیبی از آنتی بیوتیک ها، تخلیه مایع مفصلی، فیزیوتراپی و در برخی موارد جراحی باشد. آنتی بیوتیک ها خط اول درمان عفونت های باکتریایی هستند که معمولاً به مدت دو هفته به صورت داخل وریدی تجویز می شوند و پس از آن ۱ تا ۲ هفته دیگر آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می شوند (منبع مطلب). نوع آنتی بیوتیک مورد استفاده به باکتری خاصی که باعث عفونت می شود بستگی دارد.

نمونه هایی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان آرتریت سپتیک عبارتند از:

 • نافسیلین
 • اگزاسیلین ( باکتوسیل )
 • وانکومایسین ( فیرونک )

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های اضافی مانند سفتریاکسون ( سفتریسول پلاس، روسفین)، سفتازیدیم ( فورتاز ، تازیسف ) یا سفوتاکسیم ( کلافوران ) اضافه کند، اگر دچار نقص ایمنی هستید ، دارو را از طریق تزریق وریدی (IV) دریافت می کنید.

خطرات احتمالی

آنتی بیوتیک هایی مانند وانکومایسین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شوند اما گاهی اوقات می توانند عوارض جانبی خفیفی ایجاد کنند. آنتی بیوتیک های تزریق داخل وریدی (IV) به ویژه می توانند باعث ایجاد موارد زیر شوند:

 • درد
 • سرخی
 • تورم
 • خارش
 • تحریک در محل تزریق

سایر عوارض جانبی بالقوه آنتی بیوتیک ها عبارتند از:

آتل بندی مفصل آسیب دیده

آتل بندی مفصل آسیب دیده می تواند به حمایت از مفصل کمک کند و حرکت را محدود کند، که درد و آسیب بافت را کاهش می دهد. با این حال، آتل زدن طولانی مدت می تواند منجر به کاهش دامنه حرکتی و ضعف عضلانی شود و برای بازیابی قدرت و تحرک نیاز به تمرینات فیزیوتراپی دارد.

خطرات احتمالی

استفاده از آتل برای مدت طولانی می تواند دامنه حرکتی شما را محدود کرده و عضلات اطراف مفصل شما را ضعیف کند. ممکن است برای تقویت قدرت عضلانی و بهبود دامنه حرکتی خود نیاز به انجام تمرینات فیزیوتراپی داشته باشید.

تخلیه مایع مفصلی

ممکن است لازم باشد مایع عفونی اطراف مفصل خود (مایع سینوویال) را تخلیه کنید تا درد و تورم کاهش یابد و از آسیب مفاصل جلوگیری شود.

برای تخلیه مایع، پزشک ممکن است از یکی از روش های زیر استفاده کند:

 • آرتروسکوپی: در آرتروسکوپی از یک لوله کوچک و منعطف استفاده می شود که دوربین آن در برش های کوچک نزدیک مفصل آسیب دیده شما قرار می گیرد.
 • آرتروسنتز (آسپیراسیون): در این روش از یک سوزن کوچک برای تخلیه مایع استفاده می شود. ممکن است لازم باشد این کار روزانه تکرار شود تا زمانی که عفونت از بین برود.
 • جراحی مفصل باز: اگر مفصل شما بیش از حد بزرگ باشد یا به سختی بتوان آن را با لوله یا سوزن تخلیه کرد، این عمل ممکن است مورد نیاز باشد.

خطرات احتمالی

تخلیه مفصل با آرتروسکوپی یا آسپیراسیون به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما عوارض جانبی ممکن است رخ دهد، از جمله:

 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • عفونت ها
 • خون ریزی
 • تشکیل لخته خون

عمل جراحی

در برخی موارد، پزشک ممکن است جراحی را برای تخلیه مفصل و برداشتن بافت آسیب دیده (دبریدمان) توصیه کند. این اغلب به شدت عفونت و مفصل خاص شما که عفونی شده بستگی دارد.

خطرات احتمالی

مانند سایر جراحی ها، جراحی مفاصل خطر عفونت، خونریزی و لخته شدن خون را به همراه دارد.

برداشتن مفصل مصنوعی

اگر مفصل مصنوعی دارید و عفونی شده است، ممکن است نیاز به برداشتن آن و جایگزینی موقت با اسپیسر مفصل باشد. اسپیسر مفصل با سیمان آنتی بیوتیک ساخته می شود. به آرامی آنتی بیوتیک ها را در فضای مفصل آزاد می کند. پس از چند ماه، می توان یک مفصل جایگزین جدید کاشت.

خطرات احتمالی

خطرات بالقوه اسپیسرهای سیمانی عبارتند از:

 • شکستگی ایمپلنت و بقایای سیمان
 • شکستگی استخوان ناشی از فشار روی استخوان مجاور
 • مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک ها
 • عفونت دیگری

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای حفظ تحرک و عملکرد مفصل ضروری است. یک فیزیوتراپ تمرینات دامنه حرکتی را برای کمک به حفظ و بهبود عملکرد مفاصل توصیه می کند.

خطرات احتمالی

فیزیوتراپی بی خطر تلقی می شود، اما اگر تمرینات به درستی انجام نشود، ممکن است وضعیت شما بدتر شود یا آسیب های جدیدی ایجاد شود.

چه مدت طول می کشد تا آرتریت سپتیک بهبود یابد؟

۲۴ تا ۴۸ ساعت احساس بهتری خواهید داشت ، اگرچه باید چند هفته به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ادامه دهید (منبع مطلب). پس از رفع عفونت، بازیابی کامل تحرک و عملکرد مفصل شما ممکن است بیشتر طول بکشد. اگر در آن بازه زمانی هیچ بهبودی مشاهده نشد، پزشک احتمالاً نسخه آنتی بیوتیک شما را تغییر خواهد داد .

سوالات متداول

اگر به سرعت درمان نشود، آرتریت سپتیک می تواند جدی باشد. در اینجا به برخی از سوالات متداول در مورد آرتریت سپتیک پاسخ داده شده است.

۱. آرتریت سپتیک با چه سرعتی باید درمان شود؟

درمان سریع آرتریت سپتیک برای جلوگیری از آسیب دائمی به بافت ها و استخوان های مفصل شما ضروری است. از دست دادن استخوان و آسیب دائمی مفصل ممکن است رخ دهد اگر آنتی بیوتیک ها در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت از شروع علائم شما شروع نشود .

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۷ تا ۱۵ درصد از افرادی که با این عارضه بستری شده‌اند ، می‌میرند (منبع مطلب).

۲. خط اول درمان آرتریت سپتیک چیست؟

آنتی بیوتیک ها اولین خط درمان آرتریت سپتیک ناشی از یک باکتری هستند. از آنجایی که این وضعیت می تواند به سرعت شدید شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند حتی اگر مطمئن نباشد که آرتریت سپتیک توسط یک باکتری ایجاد شده است.

آرتریت سپتیک ناشی از ویروس نیازی به درمان با آنتی بیوتیک ندارد و ممکن است به مرور زمان خود به خود از بین برود. در برخی موارد، پزشک ممکن است یک داروی ضد ویروسی برای شما تجویز کند.

اگر عفونت ناشی از قارچ باشد، پزشک ممکن است به جای آنتی بیوتیک، یک داروی ضد قارچ تجویز کند.

۳. آیا می توانید با آرتریت سپتیک راه بروید؟

آرتریت سپتیک می تواند باعث درد شدید ناگهانی در یک یا چند مفصل شما شود. اگر عفونت در لگن یا پای شما باشد، ممکن است نتوانید با آرتریت سپتیک راه بروید.

۴. آیا می توانید به طور کامل از آرتریت سپتیک بهبود پیدا کنید؟

بله، اگر فوراً درمان را شروع کنید، می‌توانید از آرتریت سپتیک بدون آسیب طولانی‌مدت بهبودی کامل پیدا کنید.

کلام پایانی

آرتریت سپتیک یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب دائمی مفصل شود. معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. درمان زودهنگام با آنتی بیوتیک های IV می تواند به طور قابل توجهی دیدگاه شما را بهبود بخشد. اگر درمان به سرعت شروع شود، می توانید بدون هیچ آسیب ماندگاری بهبودی کامل پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید