خانه » تغذیه » آلرژی غذایی و روش درمان آن چیست؟

آلرژی غذایی و روش درمان آن چیست؟

فهرست مطالب

آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی می تواند تقریباً هر کسی را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار دهد. وقتی کسی نسبت به چیزی که خورده واکنش منفی نشان می دهد، ممکن است به این نتیجه برسد که آلرژی غذایی دارد. با این حال، مطالعات نشان می دهد که تنها درصد کمی از بزرگسالان (حدود ۳٪) و کودکان (بین ۶-۸٪) در واقع واکنش های آلرژیک اثبات شده پزشکی به غذاهای خاص دارند.

اختلاف بین تعداد آلرژی های غذایی تایید شده و باور عموم مردم در مورد شیوع این آلرژی ها ناشی از سردرگمی بین عدم تحمل غذایی و حساسیت های غذایی واقعی است. یک آلرژی غذایی واقعی شامل یک پاسخ غیر طبیعی به یک جزء غذایی خاص (معروف به آلرژن غذایی) است که باعث واکنش سیستم ایمنی خاص می شود و منجر به علائم مشخص و اغلب قابل تشخیص می شود.

برعکس، واکنش هایی مانند عدم تحمل غذایی (مانند عدم تحمل لاکتوز یا شیر)، مسمومیت غذایی، و پاسخ های سمی به عنوان آلرژی غذایی طبقه بندی نمی شوند. عدم تحمل غذایی نیز یک واکنش غیرطبیعی به غذاهای مصرف شده است، با علائمی که می تواند مشابه آلرژی های غذایی سنتی باشد.

عدم تحمل غذایی بسیار رایج‌تر است، می‌تواند در شرایط مختلف سلامتی رخ دهد و توسط مکانیسم‌های متفاوتی جدا از پاسخ سیستم ایمنی مشخصه آلرژی‌های غذایی ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به آلرژی غذایی باید در شناسایی و اجتناب از محرک های آنها هوشیار باشند، زیرا اگرچه واکنش ها معمولاً خفیف هستند، گاهی اوقات می توانند منجر به بیماری جدی و در موارد نادر حتی کشنده شوند.

شایع ترین آلرژی های غذایی چیست؟

طبق آکادمی آمریکایی آسم، آلرژی و ایمونولوژی، هشت ماده غذایی مسئول بیشتر آلرژی های غذایی هستند:

 • شیر گاو
 • تخم مرغ
 • ماهی
 • بادام زمینی یا بادام زمینی
 • صدف
 • سویا
 • آجیل درختی
 • گندم

در بزرگسالان، رایج ترین غذاهایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند، صدف ها هستند، مانند میگو، خرچنگ، خرچنگ و خرچنگ. آجیل درختان، مانند گردو؛ ماهی؛ تخم مرغ؛ و بادام زمینی، حبوباتی که یکی از اصلی ترین غذاهایی است که باعث واکنش های آنافیلاکسی جدی می شود.

در افراد بسیار آلرژیک، حتی مقادیر ناچیز یک آلرژن غذایی (به عنوان مثال، ۱/۴۴۰۰۰ مغز بادام زمینی) می تواند واکنش آلرژیک را برانگیزد. با این حال، افرادی که حساسیت کمتری دارند، ممکن است بتوانند مقادیر کمی غذایی را که به آن حساسیت دارند، تحمل کنند.

در کودکان، این الگو تا حدودی با بزرگسالان متفاوت است و رایج ترین غذاهایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • شیر
 • بادام زمینی
 • آجیل درختی
 • صدف
 • سویا
 • ماهی
 • میوه ها، به ویژه گوجه فرنگی و توت فرنگی

این یک اتفاق رایج برای کودکان است که با بزرگتر شدن از آلرژی خود بیشتر می شوند، اگرچه بزرگسالان معمولاً تسکین مشابهی را مشاهده نمی کنند. به طور خاص، کودکان در مقایسه با آلرژی به بادام زمینی، ماهی یا میگو، بیشتر احتمال دارد آلرژی به شیر گاو یا شیر سویا داشته باشند.

علاوه بر این، هم بزرگسالان و هم کودکان ممکن است به غذاهای خاصی که مصرف می کنند واکنش نشان دهند. در ژاپن، آلرژی به برنج شایع‌تر است، در حالی که در اسکاندیناوی، آلرژی به ماهی کاد بیشتر از سایر مناطق است. این نشان می دهد که مناطق مختلف ممکن است روندهای متفاوتی در آلرژی های غذایی داشته باشند و اهمیت درک و مدیریت آلرژی را بر اساس عوامل فردی و فرهنگی برجسته می کند.

چه چیزی باعث واکنش های آلرژیک به غذا می شود؟

علل آلرژی غذایی می تواند ترکیبی از عوامل ژنتیکی باشد که از اجداد ما و تأثیرات خارجی که در محیط خود با آن مواجه می شویم. آلرژن‌ها، محرک‌های واکنش‌های آلرژیک در غذا، معمولاً پروتئین‌هایی هستند که برای مقاومت در برابر گرمای پخت و پز، اسیدهای معده و آنزیم‌های گوارشی در روده‌ها به اندازه کافی سخت هستند. به دلیل دوام آنها، این آلرژن ها می توانند از طریق فرآیند هضم باقی بمانند و وارد جریان خون ما شوند و باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در قسمت های مختلف بدن شوند.

کل این فرآیند شامل سیستم ایمنی بدن ما می شود که می تواند تحت تأثیر ساختار ژنتیکی ما قرار گیرد. بنابراین، در حالی که برخی از افراد ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی خود بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی های غذایی باشند، برخی دیگر ممکن است بر اساس قرار گرفتن در معرض برخی از آلرژن های غذایی در محیط اطراف خود دچار آلرژی شوند. در نهایت، هم ژن‌های ما و هم محیط می‌توانند نحوه واکنش بدن ما به آلرژن‌های غذایی را شکل دهند و باعث واکنش‌های آلرژیک شوند.

 • سیستم ایمنی: واکنش آلرژیک به غذا دو جزء از سیستم ایمنی را درگیر می کند.
  • یک جزء نوعی پروتئین است، یک آنتی بادی آلرژیک به نام ایمونوگلوبولین E ( IgE ) که در خون گردش می کند.
  • دیگری ماست سل است، یک سلول تخصصی که هیستامین را ذخیره می کند و در تمام بافت های بدن یافت می شود.
  • ماست سل به ویژه در مناطقی از بدن که معمولاً در واکنش های آلرژیک درگیر هستند، از جمله بینی و گلو، ریه ها، پوست و دستگاه گوارش یافت می شود.
 • وراثت: تمایل یک فرد به تولید IgE در برابر چیزی که به ظاهر بی ضرر مانند غذا به نظر می رسد ارثی است.
  • به طور کلی، افراد مبتلا به آلرژی از خانواده‌هایی هستند که آلرژی در آنها شایع است – نه لزوماً به غذا، بلکه ممکن است به گرده، خز، پرها یا داروها حساسیت داشته باشند.
  • بنابراین، فردی که دارای دو والدین آلرژیک است، بیشتر از فردی که یکی از والدین آلرژیک دارد، به آلرژی غذایی مبتلا می شود.
 • مکانیسم: آلرژی غذایی یک واکنش حساسیت مفرط است، به این معنی که قبل از بروز واکنش آلرژیک به یک آلرژن موجود در غذا، فرد باید قبلاً در معرض آن غذا قرار گرفته باشد یا “حساس” شده باشد.
  • در مواجهه اولیه، آلرژن لنفوسیت‌ها (گلبول‌های سفید تخصصی) را تحریک می‌کند تا آنتی‌بادی IgE را که مخصوص ماده حساسیت‌زا است تولید کنند.
  • این IgE آزاد می شود و به سطح ماست سل ها در بافت های مختلف بدن می چسبد.
  • دفعه بعد که فرد آن غذای خاص را می خورد، آلرژن آن روی آنتی بادی IgE خاص روی سطح ماست سل ها نفوذ می کند و سلول ها را وادار می کند تا مواد شیمیایی مانند هیستامین را آزاد کنند.
  • بسته به بافتی که در آن آزاد می شوند، این مواد شیمیایی علائم مختلفی از آلرژی غذایی را ایجاد می کنند.

عوامل خطر آلرژی غذایی چیست؟

هم بزرگسالان و هم کودکان ممکن است دچار آلرژی غذایی شوند. عواملی که خطر ابتلا به آلرژی غذایی را افزایش می دهند عبارتند از:

 • سن کم: آلرژی غذایی در نوزادان و کودکان نوپا شایع است.
 • داشتن آلرژی غذایی در دوران کودکی یا حساسیت به غذای دیگر: کسانی که به یک نوع غذا حساسیت دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سایر آلرژی های غذایی هستند. بزرگسالانی که آلرژی غذایی آنها در دوران کودکی بیش از حد رشد کرده است، نسبت به افرادی که هرگز آن را نداشته اند، بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی های غذایی بعدی هستند.
 • سابقه خانوادگی یا شخصی آلرژی، اگزما، آسم یا تب یونجه: این امر شانس ابتلا به آلرژی غذایی را افزایش می دهد.

علائم آلرژی غذایی چیست؟

فرآیند پیچیده هضم نقش مهمی در تعیین زمان، مکان و علائم خاص واکنش آلرژیک به غذا دارد. واکنش‌های آلرژیک معمولاً در یک بازه زمانی کوتاه، از چند دقیقه تا یک ساعت پس از مصرف ظاهر می‌شوند.

در ابتدا، آلرژی غذایی ممکن است به صورت احساس خارش در دهان، همراه با مشکلات در بلع و تنفس ظاهر شود. از آنجایی که غذا در معده و روده در طول هضم تجزیه می شود، علائم اضافی مانند تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکم می تواند بروز کند. این علائم گوارشی اغلب با علائم عدم تحمل غذایی مختلف اشتباه گرفته می شود.

پس از جذب آلرژن ها و ورود آنها به جریان خون، هنگامی که به قسمت های مختلف بدن می رسند می توانند واکنش های مختلفی را ایجاد کنند. واکنش‌های پوستی مانند کهیر یا اگزما ممکن است رخ دهد و آلرژن‌هایی که به راه‌های هوایی می‌رسند می‌توانند منجر به آسم شوند. همانطور که آلرژن ها در رگ های خونی گردش می کنند، می توانند منجر به سرگیجه، ضعف و در موارد شدید، آنافیلاکسی شوند که با افت ناگهانی فشار خون مشخص می شود.

واکنش های آنافیلاکتیک، که می تواند تهدید کننده زندگی باشد، می تواند با علائم خفیفی مانند سوزن سوزن شدن در دهان و گلو یا ناراحتی شکمی شروع شود. درمان سریع در مدیریت این واکنش ها برای جلوگیری از مرگ و میر بسیار مهم است.

چه مشکلاتی به اشتباه به آلرژی غذایی نسبت داده شده است؟

مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که به طور مکرر میگرن را تجربه می کنند، ممکن است سردردشان توسط هیستامین ایجاد شود، ترکیبی که توسط ماست سل ها در طی واکنش های آلرژیک تولید می شود. با وجود این ارتباط بین میگرن و هیستامین، این ایده که آلرژی غذایی می تواند مستقیماً باعث ایجاد سردرد میگرنی شود، تأیید نشده باقی مانده است.

علاوه بر این، تحقیقات مستحکمی برای تأیید این ادعا وجود ندارد که آلرژی غذایی می‌تواند به بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، سندرم تنش-خستگی، آلرژی‌های مغزی (که منجر به سردرد و مشکل تمرکز می‌شود)، واکنش‌های سمی محیطی، کمک کند یا بدتر کند. یا بیش فعالی در کودکان جامعه علمی هنوز نتوانسته است شواهد ملموسی برای حمایت از این ادعاها ایجاد کند.

آیا نوزادان و کودکان با حساسیت غذایی مشکل دارند؟

بسیاری از کودکان در طول سال اول زندگی خود دچار آلرژی غذایی می شوند که برخی از واکنش ها به طور بالقوه با گذشت زمان کاهش می یابد در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه می یابند. به عنوان مثال، آلرژی به غذاهای معمولی مانند شیر گاو یا تخم مرغ ممکن است با گذشت زمان از بین برود، در حالی که آلرژی به آلرژن های شدیدتر مانند آجیل یا صدف اغلب در طول زندگی ثابت می ماند. غیرمعمول نیست که نوزادان و کودکان خردسال به شیر یا شیر خشک حساسیت داشته باشند، که می تواند به علائمی مانند قولنج، خون در مدفوع و رشد ضعیف به جای کهیر معمولی یا آسم در کودکان بزرگتر ظاهر شود.

کولیک، وضعیتی که با گریه بیش از حد و کم خوابی در نوزادان مشخص می شود، به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که عوامل روانی-اجتماعی و رژیم غذایی ممکن است نقش داشته باشند، به طوری که تعداد کمی از نوزادان کولیک به طور بالقوه آلرژی به شیر یا سویا به عنوان یک علت زمینه‌ای دارند. تشخیص آلرژی غذایی در نوزادان معمولا شامل نظارت بر تغییرات در رژیم غذایی آنها و در موارد نادر، انجام یک چالش غذایی برای مشخص کردن آلرژن های خاص است.

با این حال، عوامل روانی-اجتماعی و رژیم غذایی متعددی دخیل بوده و آلرژی به شیر یا سویا به عنوان علت کولیک در تعداد کمی از نوزادان مبتلا به قولنج مطرح شده است.

در نوزادان، آلرژی غذایی معمولاً با مشاهده تأثیر تغییر رژیم غذایی نوزاد تشخیص داده می شود. و به ندرت با استفاده از چالش غذایی.

 • اگر نوزاد از شیر گاو استفاده می کند، پزشک ممکن است تغییر شیر خشک سویا یا شیردهی را در صورت امکان پیشنهاد دهد.
 • اگر سویا باعث واکنش آلرژیک شود، می توان نوزاد را روی شیر خشک قرار داد. این فرمول‌ها پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده، اساساً اسیدهای آمینه و قند هستند و حاوی مقدار کمی، در صورت وجود، آلرژن هستند.

عوامل دیگری که بر حساسیت نوزاد یا کودک به غذا تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • سندرم انتروکولیت ناشی از پروتئین غذایی (FPIES): یک بیماری روده ای که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی اوقات به عنوان آلرژی غذایی تاخیری از آن یاد می شود.
  • اغلب در نوزادانی که شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند، رخ می دهد.
  • بر خلاف یک آلرژی غذایی معمولی، علائم ساعت ها پس از مصرف غذا ظاهر می شود.
  • این یک بیماری جدی است که با استفراغ و اسهال همراه است.
  • در موارد شدید، کم آبی بدن و شوک می تواند به دلیل از دست دادن مایعات ناشی از اسهال و استفراغ باشد.
  • شیر، سویا و غلات غذاهایی هستند که اغلب FPIES را تحریک می کنند.
  • تحقیقات نشان داده است که FPIES ناشی از مکانیسم متفاوتی نسبت به تولید آنتی بادی های IgE است که با واکنش های آلرژیک معمولی مشاهده می شود.
 • تغذیه با شیر مادر: به نظر می رسد که تغذیه انحصاری با شیر مادر، یعنی حذف تمام مواد غذایی دیگر، حداقل برای چهار ماه اول زندگی، به محافظت از کودکان پرخطر در برابر حساسیت به شیر و اگزما در دو سال اول زندگی کمک می کند.
  • شیر مادر حاوی پروتئین خارجی کمتری برای نوزاد است و بنابراین نسبت به شیر گاو یا شیر سویا حساسیت زا کمتری دارد.
  • تغذیه انحصاری با شیر مادر باید در نوزادانی که مستعد آلرژی غذایی هستند در نظر گرفته شود.
  • برخی از کودکان به قدری به غذای خاصی حساس هستند، اما اگر مادر آن غذا را بخورد، مقدار کافی وارد شیر مادر می شود تا باعث واکنش کودک به غذا شود.
  • در این شرایط خود مادران باید از خوردن غذاهایی که نوزاد به آنها حساسیت دارد اجتناب کنند.
  • شواهد قطعی که نشان دهد تغذیه با شیر مادر از ایجاد آلرژی در سنین بالاتر جلوگیری می کند به دست نیامده است.
 • ملاحظات خاص در کودکان: کودک آلرژیکی که زیاد خارش، عطسه و خس خس می کند، ممکن است احساس بدبختی کند و گاهی بدرفتاری کند یا بیش فعال به نظر برسد.
  • از طرف دیگر، کودکانی که از داروهای آلرژی استفاده می کنند که می توانند باعث خواب آلودگی شوند، ممکن است در مدرسه یا خانه خواب آلود شوند.
  • والدین و مراقبان باید این رفتارهای مختلف را درک کنند، از کودکان در برابر غذاهایی که آلرژی آنها را تحریک می کنند محافظت کنند و بدانند که چگونه یک واکنش آلرژیک را مدیریت کنند، از جمله نحوه تجویز اپی نفرین.
  • همچنین، مدارس باید برای رسیدگی به شرایط اضطراری، از جمله شوک آنافیلاکتیک، برنامه ریزی داشته باشند.

آلرژی غذایی ناشی از ورزش چیست؟

شرکت در فعالیت بدنی پتانسیل ایجاد واکنش آلرژیک به غذا را در برخی افراد دارد. این سناریو معمولاً شامل مصرف یک غذای خاص قبل از انجام ورزش است. هنگامی که فرد ورزش می کند و دمای بدنش افزایش می یابد، ممکن است احساس خارش، سرگیجه و در نهایت علائم آلرژیک کلاسیک مانند کهیر، آسم، مشکلات معده یا حتی آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک شدید) را تجربه کند.

این وضعیت خاص به عنوان آنافیلاکسی ناشی از ورزش وابسته به غذا (FDEIA) شناخته می شود و بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان جوان دیده می شود. راه حل برای جلوگیری از آلرژی های غذایی ناشی از ورزش کاملاً ساده است – حداقل دو ساعت قبل از انجام فعالیت های بدنی از خوردن چیزی خودداری کنید. این اقدام ساده می تواند به جلوگیری از واکنش های آلرژیک ناراحت کننده ای که می تواند در حین یا بعد از ورزش رخ دهد کمک کند. افرادی که FDEIA را تجربه می‌کنند، با توجه به این موضوع و ایجاد چند تغییر در روال خود، می‌توانند بدون ترس از واکنش‌های آلرژیک از تمرینات خود لذت ببرند.

واکنش متقابل چیست؟

واکنش متقاطع به پدیده‌ای اشاره دارد که در آن افراد واکنش‌های آلرژیک به غذاها یا موادی را تجربه می‌کنند که از نظر ترکیب مشابه با سایر مواد غذایی شناخته شده برای ایجاد آلرژی هستند. هنگامی که فردی واکنش آلرژیک شدید به یک غذای خاص را تجربه می کند، پزشک ممکن است به او توصیه کند به دلیل احتمال واکنش متقاطع از مصرف غذاهای مرتبط خودداری کند. این بدان معناست که مصرف غذاهایی که از نظر شیمیایی یا ساختاری مشابه آلرژن هستند، می‌توانند به طور بالقوه همان واکنش خطرناک را ایجاد کنند.

به عنوان مثال، اگر فردی سابقه حساسیت شدید به میگو داشته باشد، ممکن است در معرض خطر حساسیت به سایر سخت پوستان مانند خرچنگ، خرچنگ و خرچنگ باشد. این به این دلیل است که این غذاها حاوی پروتئین یا آلرژن های مشابهی هستند که می توانند پاسخ ایمنی را در فرد ایجاد کنند.

برای افراد مبتلا به آلرژی غذایی مهم است که از واکنش متقابل بالقوه آگاه باشند و برای راهنمایی در مورد مدیریت وضعیت خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند.

سندرم آلرژی دهان چیست؟

سندرم آلرژی دهان که به عنوان سندرم آلرژی گرده-غذایی نیز شناخته می شود، نوعی واکنش متقابل است که بر افراد بسیار حساس، به ویژه آنهایی که به گرده ابروسیا یا غان آلرژی دارند، تأثیر می گذارد. هنگامی که این آلرژن ها در طول فصل گرده افشانی مربوطه خود در هوا هستند، برخی از افراد ممکن است هنگام تلاش برای خوردن میوه های خاصی مانند خربزه و سیب، خارش سریع در دهان و گلو را تجربه کنند.

اعتقاد بر این است که این سندرم نوعی آلرژی تماسی است که توسط پروتئین های موجود در غذاهای خاص ایجاد می شود که باعث ایجاد واکنش در افراد حساس به پروتئین های گرده می شود. تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به رینیت آلرژیک ناشی از گرده ممکن است سندرم آلرژی دهانی را تجربه کنند.

این وضعیت می‌تواند برای افراد مبتلا ناامیدکننده باشد، زیرا لذت بردن از برخی میوه‌ها را در زمان‌های خاصی از سال دشوار می‌کند.

علائم بلافاصله پس از خوردن غذاهای تازه یا نپخته بروز می کند و شامل موارد زیر است:

 • خارش
 • تحریک
 • تورم خفیف لب، زبان، کام و گلو

میوه ها و سبزیجات پخته شده معمولاً این واکنش را ایجاد نمی کنند. علائم معمولا در عرض چند دقیقه از بین می روند، اگرچه تا ۱۰٪ از افراد علائم سیستمیک (در سراسر بدن) را نشان می دهند و تعداد کمی (۱٪ – ۲٪) ممکن است شوک آنافیلاکتیک را تجربه کنند.

آجیل های درختی و بادام زمینی نسبت به سایر غذاها واکنش های شدیدتری ایجاد می کنند.

چه نوع متخصصینی آلرژی غذایی را تشخیص و درمان می کنند؟

آلرژیست ها (از جمله آلرژیست های اطفال) پزشکانی هستند که در زمینه تشخیص و درمان آلرژی ها از جمله آلرژی های غذایی آموزش و آموزش های ویژه ای دیده اند.

چگونه متخصصان مراقبت های بهداشتی آلرژی غذایی را تشخیص می دهند؟

به منظور شناسایی آلرژی غذایی، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با بررسی اینکه آیا بیمار واکنش منفی به برخی غذاها را تجربه می کند یا خیر، شروع می کند. یکی از اطلاعات مهم در این مرحله اولیه تشخیص، درک کامل غذاهای مصرف شده و علائم مرتبط با آن است. پزشک ممکن است این اطلاعات حیاتی را از طریق گفتگوی مفصل با بیمار، بررسی دفترچه غذایی بیمار، یا یک مطالعه رژیم غذایی حذف کنترل شده جمع آوری کند.

پس از این ارزیابی، تشخیص از طریق روش‌های عینی‌تر مانند آزمایش‌های پوستی، آزمایش خون یا چالش‌های غذایی، تثبیت می‌شود.

متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است سوالات زیر را بپرسد:

 • زمان واکنش چه زمانی بود؟ آیا واکنش به سرعت، معمولاً در عرض یک ساعت پس از خوردن غذا ظاهر شد؟
 • آیا درمان آلرژی موفقیت آمیز بود؟ به عنوان مثال، اگر کهیر ناشی از حساسیت غذایی باشد، آنتی هیستامین ها باید آن را تسکین دهند.
 • آیا واکنش همیشه با غذای خاصی همراه است؟
 • آیا شخص دیگری مریض شده است؟ به عنوان مثال، اگر فرد ماهی آلوده به هیستامین خورده باشد، هر کسی که ماهی را خورده باید بیمار باشد. اما در یک واکنش آلرژیک، تنها فردی که به ماهی حساسیت دارد بیمار می شود.
 • بیمار قبل از بروز واکنش چقدر غذا خورده است؟ شدت واکنش بیمار گاهی اوقات می تواند به مقدار غذای مشکوک خورده شده مرتبط باشد.
 • غذا چگونه تهیه شد؟ برخی از افراد فقط به ماهی خام یا نیم پز واکنش آلرژیک شدید نشان می دهند. پختن کامل ماهی، آن دسته از آلرژن‌های موجود در ماهی را که به آن واکنش نشان می‌دهند، از بین می‌برد تا بتوانند آن را بدون واکنش آلرژیک بخورند.
 • آیا غذاهای دیگری هم زمان با غذایی که باعث واکنش آلرژیک شده خورده شده است؟ غذاهای چرب می توانند هضم را به تاخیر بیندازند و در نتیجه شروع واکنش آلرژیک را به تاخیر بیندازند.

چه آزمایش های پوستی و خونی علل آلرژی غذایی را تشخیص می دهد؟

 • تست های پوستی: در تست پوستی با سوراخ پوستی، عصاره رقیق غذای مشکوک روی پوست ساعد یا پشت قرار می گیرد. سپس این قسمت از پوست با سوزن سوراخ یا سوراخ می شود و برای تورم یا قرمزی مشاهده می شود که نشان دهنده یک واکنش آلرژیک موضعی به غذا است. تست مثبت سوراخ کردن نشان می دهد که بیمار دارای آنتی بادی IgE است که مخصوص غذای مورد آزمایش روی ماست سل های پوست است. تست های پوستی سریع، ساده و نسبتا ایمن هستند.
  • یک فرد می تواند بدون اینکه واکنش های آلرژیک به آن ماده غذایی داشته باشد، آزمایش پوستی برای آلرژن غذایی مثبت داشته باشد. پزشک تنها زمانی آلرژی غذایی را تشخیص می دهد که تست پوستی بیمار برای یک آلرژن خاص مثبت باشد و شرح حال حاکی از واکنش آلرژیک به همان غذا باشد. در برخی از افراد بسیار آلرژیک، به خصوص اگر واکنش های آنافیلاکسی داشته اند، آزمایش های پوستی نباید انجام شود زیرا می توانند واکنش خطرناک دیگری را برانگیزند. همچنین در بیماران مبتلا به اگزمای وسیع نمی توان آزمایش های پوستی انجام داد.
 • آزمایش‌های خون: در شرایطی که نمی‌توان آزمایش‌های پوستی انجام داد، پزشک ممکن است از آزمایش‌های خون مانند RAST، ImmunoCap و ELISA استفاده کند. این آزمایش‌ها وجود آنتی‌بادی‌های IgE مخصوص غذا را در خون بیماران اندازه‌گیری می‌کنند، اما هزینه آن‌ها بیشتر از آزمایش‌های پوستی است و نتایج فوراً در دسترس نیست. همانند تست‌های پوستی مثبت، آزمایش‌های خون مثبت تنها زمانی تشخیص یک آلرژی غذایی خاص را می‌دهد که سابقه بالینی مطابقت داشته باشد.

چه نوع رژیم هایی به تشخیص علت آلرژی غذایی کمک می کند؟

 • تاریخچه غذایی: گاهی اوقات، شرح حال به تنهایی نمی تواند تشخیص را تعیین کند. در این شرایط، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که محتوای هر وعده غذایی و اینکه آیا واکنش‌هایی مطابق با آلرژی رخ داده است را ثبت کند. دفتر خاطرات غذایی جزئیات بیشتری را نسبت به تاریخچه شفاهی ارائه می دهد تا پزشک و بیمار بهتر تشخیص دهند که آیا رابطه ثابتی بین غذا و واکنش های آلرژیک وجود دارد یا خیر.
 • رژیم حذفی: مرحله بعدی که برخی از پزشکان از آن استفاده می کنند، رژیم غذایی حذفی است. تحت نظر پزشک، بیمار غذایی که مشکوک به ایجاد آلرژی است (مثلاً تخم مرغ) نمی خورد و غذای دیگری را جایگزین می کند (در این مثال، منبع پروتئین دیگری). اگر پس از برداشتن غذا توسط بیمار، علائم از بین رفت، پزشک تقریباً همیشه می تواند آلرژی غذایی را تشخیص دهد. اگر بیمار پس از آن دوباره خوردن غذا را از سر بگیرد (هنوز تحت نظر پزشک) و علائم عود کند، این توالی تشخیص را تایید می کند. اگر واکنش های آلرژیک شدید بوده است، بیمار نباید خوردن غذا را از سر بگیرد زیرا این چالش مجدد بسیار خطرناک است. اگر واکنش های آلرژیک به ندرت اتفاق افتاده باشد، این روش نیز مناسب نیست.

اگر سابقه بیمار، یادداشت های غذایی، یا رژیم غذایی حذف نشان دهد که احتمال حساسیت غذایی خاص وجود دارد، پزشک از آزمایش هایی مانند آزمایش پوست، آزمایش خون، و چالش غذایی استفاده می کند که می تواند به طور عینی پاسخ آلرژیک به غذا را تأیید کند. .

چالش خوراکی خوراکی برای تشخیص آلرژی غذایی چیست؟

چالش مواد غذایی دوسوکور به استاندارد طلایی برای آزمایش عینی آلرژی تبدیل شده است. (بعضی از پزشکان اصطلاح دو نقاب دار را به جای دوبل کور ترجیح می دهند.)

 • در این آزمایش، غذاهای مختلفی که برخی از آنها مشکوک به ایجاد واکنش آلرژیک هستند، در کپسول های مات جداگانه قرار می گیرند. هم بیمار و هم پزشک نابینا هستند، به طوری که هیچ کدام نمی دانند کدام کپسول حاوی آلرژن های مشکوک است. (کپسول ها توسط پزشک دیگری تهیه می شود.)
 • بیمار یک کپسول را می بلعد و سپس پزشک مشاهده می کند که آیا واکنش آلرژیک رخ می دهد یا خیر. این فرآیند با هر کپسول تکرار می شود. از طرف دیگر، ممکن است غذای مورد آزمایش در نوع دیگری از غذا که فرد به آن حساسیت ندارد، پنهان شود.
 • مزیت چالش غذایی این است که اگر بیمار فقط به غذاهای مشکوک و نه به سایر غذاهای آزمایش شده واکنش آلرژیک نشان دهد، تشخیص آلرژی غذایی تایید می شود.
 • درست مانند چالش مجدد پس از رژیم حذفی و با آزمایش های پوستی، فردی که سابقه واکنش های شدید را دارد نباید با چالش غذایی آزمایش شود زیرا خطر ایجاد واکنش شدید دیگری وجود دارد.
 • علاوه بر این، این روش گران است زیرا دشوار است و به زمان زیادی نیاز دارد، به ویژه برای بیماران مبتلا به آلرژی های غذایی متعدد.
 • این نوع آزمایش نیز باید تحت نظارت دقیق پزشک انجام شود. در نتیجه، چالش های غذایی دوسوکور به ندرت انجام می شود.
 • آنها معمولاً زمانی انجام می شوند که پزشک بخواهد شواهدی برای تأیید این ظن به دست آورد که علائم بیمار به دلیل آلرژی غذایی نیست.
 • سپس، ممکن است تلاش‌های بیشتری برای یافتن علت واقعی علائم بیمار انجام شود.

درمان های آلرژی غذایی چیست؟

درمان آلرژی غذایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اجتناب از رژیم غذایی: اجتناب از آلرژن آزاردهنده در رژیم غذایی، تمرکز اصلی درمان آلرژی غذایی است.
  • هنگامی که غذایی که بیمار به آن حساس است شناسایی شد، غذا باید از رژیم غذایی حذف شود.
  • برای انجام این کار، افراد مبتلا باید فهرست‌های مفصل و طولانی از مواد تشکیل دهنده روی برچسب را برای هر غذایی که می‌خواهند بخورند، مطالعه کنند.
  • بسیاری از غذاهای آلرژی زا مانند بادام زمینی، تخم مرغ و شیر در غذاهایی که معمولاً با آنها مرتبط نیستند ظاهر می شوند. به عنوان مثال، بادام زمینی اغلب به عنوان مکمل پروتئین استفاده می شود، تخم مرغ در برخی از سس های سالاد یافت می شود، و شیر در محصولات نانوایی است.
  • FDA ملزم می کند که مواد تشکیل دهنده مواد غذایی در برچسب آن ذکر شود و توجه دقیق به برچسب های مواد غذایی برای هر کسی که آلرژی غذایی دارد بسیار مهم است.
  • اگر افراد به دقت برچسب روی غذاها را بخوانند، می توانند از بیشتر غذاهایی که به آنها حساس هستند اجتناب کنند و وقتی در رستوران هستند، از سفارش دادن غذاهایی که ممکن است حاوی موادی هستند که به آنها حساسیت دارند، خودداری کنند.
 • درمان واکنش آنافیلاکسی: افرادی که حساسیت غذایی شدید دارند باید برای درمان واکنش آنافیلاکتیک آماده باشند.
  • آموزش در مورد علائم واکنش و نحوه مدیریت واکنش ضروری است.
  • حتی کسانی که اطلاعات زیادی در مورد آلرژی خود دارند، می توانند اشتباه کنند یا غذایی که با دستورالعمل های آنها مطابقت ندارد، از جمله غذایی که ممکن است در طول پخت و پز یا آماده سازی با غذاهای آلرژی زا تماس داشته باشد، سرو شود.
  • برای محافظت از خود، افرادی که واکنش های آنافیلاکسی به یک ماده غذایی داشته اند، باید از دستبند یا گردنبند هشدار پزشکی استفاده کنند که نشان دهد آنها حساسیت غذایی دارند و در معرض واکنش های شدید قرار دارند.
  • این افراد همچنین باید همیشه یک سرنگ آدرنالین (خود تزریق کننده اپی نفرین [EpiPen, Auvi -Q]) که با نسخه پزشکشان تهیه می شود همراه داشته باشند. افراد مبتلا به آلرژی شدید غذایی باید آماده باشند تا در صورت بروز واکنش آلرژیک، خود اپی نفرین را تجویز کنند.
  • آنها باید فوراً با تماس با شماره ۹۱۱ و انتقال خود به اورژانس به دنبال کمک پزشکی باشند.
 • درمان سایر علائم آلرژی غذایی: چندین دارو برای درمان سایر علائم آلرژی غذایی موجود است.
  • به عنوان مثال، آنتی هیستامین ها می توانند علائم گوارشی، کهیر، عطسه و آبریزش بینی را تسکین دهند.
  • برونکودیلاتورها می توانند علائم آسم را تسکین دهند. این داروها پس از خوردن ناخواسته غذایی که به آن حساسیت دارد مصرف می شود. وقتی قبل از خوردن غذا مصرف شوند، در پیشگیری از واکنش آلرژیک مؤثر نیستند. هیچ دارویی به هیچ شکلی در دسترس نیست که به طور قابل اعتماد از واکنش آلرژیک به یک غذای خاص قبل از خوردن آن غذا جلوگیری کند.

چشم انداز آلرژی غذایی چیست؟

یکی از راه‌های اصلی مدیریت آلرژی‌های غذایی این است که در وهله اول از غذاهایی که باعث واکنش می‌شوند دوری کنید. با اجتناب از این آلرژن ها و آماده شدن برای مقابله با یک واکنش شدید مانند آنافیلاکسی، افراد مبتلا به آلرژی غذایی می توانند پیش آگهی کلی خوبی داشته باشند. خوشبختانه، به غیر از پتانسیل واکنش‌های جدی، معمولاً هیچ مشکل پایدار مرتبط با آلرژی غذایی وجود ندارد.

عوارض آلرژی غذایی چیست؟

جدی ترین عارضه ایجاد یک واکنش آنافیلاکتیک تهدید کننده زندگی است.

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر هر یک از علائم آنافیلاکسی زیر را دارید، با شماره ۹۱۱ تماس بگیرید تا فوراً به بخش اورژانس بیمارستان بروید (اگر آمپول تزریق خودکار اپی نفرین همراه خود دارید، در حالی که منتظر رسیدن تیم پزشکی هستید از آن استفاده کنید):

 • مشکل در تنفس یا احساس تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • سفتی در گلو یا قفسه سینه
 • سوزن سوزن شدن دست ها، پاها، لب ها یا پوست سر
 • گرفتگی صدا
 • احساس می کنید که در گلویتان توده می کنید
 • سرگیجه یا احساس غش کردن
 • درد شدید شکم
 • استفراغ یا اسهال

آیا واکسن های آلرژی در پیشگیری یا کاهش آلرژی غذایی موثر هستند؟

واکسن های آلرژی، که نوعی ایمونوتراپی است، مستلزم تجویز دوزهای کوچک از آلرژن هایی است که بیمار به آن حساس است. این واکسن ها به طور مداوم و در یک دوره طولانی تجویز می شوند تا به بیمار کمک کنند تا تحمل خود را ایجاد کند یا حساسیت خود را نسبت به آلرژن کاهش دهد، بنابراین احتمال تجربه علائم را به حداقل می رساند.

این درمان در مدیریت علائم آلرژیک مرتبط با تب یونجه، آلرژن‌های داخلی و نیش حشرات مؤثر بوده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در حال حاضر هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد واکسن های آلرژی می تواند از واکنش های آلرژیک به غذا جلوگیری کند.

چه تحقیقاتی در مورد آلرژی غذایی انجام می شود؟

تحقیقات مداوم در زمینه های مختلف آلرژی غذایی به طور مداوم در حال پیشرفت است. تحقیقات و آموزش آلرژی غذایی (FARE) سازمانی است که کمک هزینه های تحقیقاتی را برای محققینی که سوالات مربوط به آلرژی های غذایی را بررسی می کنند، ارائه می دهد. این سؤالات بر شناسایی افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی غذایی هستند و تأثیر بالقوه عواملی مانند رژیم غذایی، بهداشت، جغرافیا، قومیت و سایر موارد در ایجاد آلرژی غذایی را بررسی می کند. FARE همچنین منابع و مواد آموزشی را برای خانواده ها و افرادی که با آلرژی های غذایی سروکار دارند ارائه می دهد.

آلرژی های غذایی با پاسخ های ایمنی به برخی غذاها، به ویژه در افراد یا خانواده هایی که مستعد ابتلا به آلرژی هستند، ایجاد می شود. غذاهای آلرژی زا مانند صدف، شیر، تخم مرغ، بادام زمینی و برخی میوه ها می توانند واکنش های آلرژیک از کهیر و آسم گرفته تا علائم شکمی، سبکی سر و در موارد شدید، آنافیلاکسی را در بزرگسالان و کودکان تحریک کنند. هنگامی که مشکوک به آلرژی غذایی است، جستجوی ارزیابی پزشکی برای مدیریت مناسب ضروری است.

بسیار مهم است که یک آلرژی غذایی واقعی را از سایر واکنش‌های غیر معمول به غذا، که به عنوان عدم تحمل غذایی شناخته می‌شوند، متمایز کنیم، که از آلرژی‌های غذایی شایع‌تر است. هنگامی که تشخیص آلرژی غذایی، معمولاً از طریق ارزیابی سابقه پزشکی و شناسایی آلرژن از طریق آزمایشات پوستی تأیید شد، درمان اولیه شامل اجتناب از غذای محرک است.

افراد مبتلا به آلرژی غذایی باید از نزدیک با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود همکاری کنند، دانش خود را در مورد آلرژی، نحوه تشخیص آنها و گزینه های درمانی موجود گسترش دهند.

سمیت هیستامین چیست؟ آیا این یک نوع حساسیت غذایی است؟

شرایط متعددی وجود دارد که می‌توان آنها را با آلرژی غذایی اشتباه گرفت، بنابراین ضروری است که بین آلرژی غذایی واقعی و سایر واکنش‌های نامطلوب به غذا، مانند عدم تحمل غذایی یا مسمومیت غذایی، تفاوت قائل شویم. عدم تحمل غذایی می تواند در بیماری های مختلف ظاهر شود، در حالی که مسمومیت غذایی ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده است. هنگامی که یک بیمار در مورد داشتن آلرژی غذایی ابراز نگرانی می کند، پزشک باید تشخیص های مختلف بالقوه را بررسی کند.

به غیر از آلرژی های غذایی، بسیاری از شرایط پزشکی دیگر وجود دارد که می تواند توسط غذا ایجاد شود. این می تواند از واکنش به مواد شیمیایی خاص موجود در غذا، مانند هیستامین یا افزودنی های غذایی، تا مسمومیت غذایی، اختلالات مختلف گوارشی و حتی علائم روانی متغیر باشد.

 • سمیت هیستامین: برخی از مواد طبیعی (به عنوان مثال، هیستامین) در غذاها می توانند واکنش هایی شبیه به آلرژی ایجاد کنند.
  • هیستامین می تواند در پنیر، برخی از شراب ها و برخی ماهی ها، به ویژه ماهی تن و ماهی خال مخالی، به سطوح بالایی برسد.
  • در ماهی، اعتقاد بر این است که هیستامین از آلودگی باکتریایی ناشی می شود، به خصوص در ماهی هایی که به درستی در یخچال نگهداری نشده اند. ماست سل ها در یک واکنش آلرژیک هیستامین آزاد می کنند.
  • اگر فردی غذای حاوی سطح بالایی از هیستامین بخورد، ممکن است دچار سمیت هیستامین شود، واکنشی که به شدت شبیه واکنش آلرژیک به غذا است.
  • بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، سمیت هیستامین به عنوان مسمومیت شبه آلرژیک ماهی نامیده می شود و عامل بیش از یک سوم بیماری های ناشی از مواد غذایی مربوط به غذاهای دریایی است.

آیا مسمومیت غذایی و آلرژی غذایی شرایط یکسانی دارند؟ آیا کمبود لاکتوز یک آلرژی غذایی است؟

 • مسمومیت غذایی: خوردن غذای آلوده به میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری‌ها و/یا محصولات آن‌ها مانند سموم، علت معمول مسمومیت غذایی است. مصرف تخم مرغ آلوده، سالاد، شیر یا گوشت می تواند علائمی ایجاد کند که شبیه آلرژی غذایی است. میکروب‌های رایجی که می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند عبارتند از نورویروس‌ها، کمپیلوباکتر ژژونی ، سالمونلا، لیستریا مونوسیتوژنز ، ویبریو ولنیفیکوس و E. coli ۰۱۵۷:H7.
 • کمبود لاکتاز (عدم تحمل لاکتوز): یکی دیگر از علل عدم تحمل غذایی که اغلب با آلرژی غذایی، به ویژه به شیر اشتباه گرفته می شود، کمبود لاکتاز است.
  • این عدم تحمل غذایی رایج حداقل یک نفر از هر ۱۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • لاکتاز آنزیمی در پوشش روده کوچک است. این آنزیم لاکتوز را که یک قند پیچیده در شیر است هضم یا تجزیه می کند و به قندهای ساده تبدیل می کند و سپس جذب خون می شود.
  • در کمبود لاکتاز، فرد لاکتاز کافی برای هضم لاکتوز موجود در بیشتر فرآورده های شیری ندارد. در عوض، باکتری های دیگر در روده از لاکتوز هضم نشده استفاده می کنند و در نتیجه گاز تولید می کنند.
  • علائم عدم تحمل لاکتوز شامل نفخ، درد شکم و اسهال است.
  • در یک آزمایش تشخیصی برای کمبود لاکتاز، بیمار مقدار مشخصی لاکتوز را مصرف می کند.
  • سپس با آنالیز نمونه خون برای قندهای ساده، پزشک توانایی بیمار را در هضم لاکتوز و جذب قندهای ساده تعیین می کند.
  • مقدار کمتر از حد طبیعی معمولاً به معنای کمبود لاکتاز است.

آیا آنتروپاتی حساس به گلوتن، سایر بیماری های گوارشی یا عوامل روانی مرتبط با آلرژی غذایی هستند؟

 • انتروپاتی حساس به گلوتن: عدم تحمل گلوتن در بیماری به نام انتروپاتی حساس به گلوتن یا سلیاک اسپرو (که بیماری سلیاک نیز نامیده می شود) رخ می دهد. یک پاسخ ایمنی غیر طبیعی منحصر به فرد به اجزای خاصی از گلوتن، که جزء غلات غلات گندم، چاودار و جو است، باعث بیماری سلیاک می شود. اگرچه گاهی اوقات به عنوان آلرژی به گلوتن از آن یاد می شود، تحقیقات نشان داده است که این پاسخ ایمنی شامل شاخه ای از سیستم ایمنی متفاوت از آن چیزی است که در یک آلرژی غذایی کلاسیک دخیل است. این شامل یک سیستم ایمنی نادرست است که به آن خودایمنی می گویند. بیماران دارای ناهنجاری در پوشش روده کوچک هستند و اسهال و سوء جذب بویژه چربی های غذایی را تجربه می کنند. درمان این بیماری شامل مصرف یک رژیم غذایی بدون گلوتن است.
 • سایر بیماری های گوارشی: چندین بیماری گوارشی دیگر باعث ایجاد علائم شکمی (به ویژه حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد) می شوند که گاهی در اثر غذا ایجاد می شوند. این بیماری ها می توانند شبیه آلرژی های غذایی باشند. به عنوان مثال می توان به زخم های گوارشی، سنگ های صفراوی، سوء هاضمه غیر زخمی (نوعی سوء هاضمه)، بیماری کرون (آنتریت منطقه ای)، سرطان های دستگاه گوارش، و یک بیماری نادر به نام گاستروانتریت ائوزینوفیلیک اشاره کرد.
 • روانی: برخی افراد دچار عدم تحمل غذایی هستند که منشأ روانی دارد. در این افراد، یک ارزیابی دقیق روانپزشکی ممکن است یک رویداد آسیب زا در زندگی آن فرد، اغلب در دوران کودکی، که با خوردن یک غذای خاص مرتبط است، شناسایی کند. خوردن آن غذا سال‌ها بعد، حتی در بزرگسالی، با علائمی همراه است که می‌تواند شبیه واکنش آلرژیک به غذا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید