خانه » سلامت جسم » آیا متفورمین باعث سرطان می شود؟

آیا متفورمین باعث سرطان می شود؟

در ماه مه ۲۰۲۰، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) بیانیه‌ای صادر کرد که وجود ماده‌ای به نام ان-نیتروزودی متیل آمین (NDMA) را در برخی از دسته‌های متفورمین با رهش طولانی اعلام کرد. غلظت این ماده شیمیایی خاص بالاتر از حد قابل قبول بود که باعث مداخله FDA شد. در ابتدا، دو شرکت داروسازی، یعنی آمنیل فارماسوتیکالز و آپوتکس، به دلیل ارتباط آنها با مقادیر بالاتر از حد قابل قبول ان‌دی‌ام‌ای، درگیر فراخوانی محصول شدند. در پاسخ به این وضعیت، سازمان غذا و دارو آمریکا از تولیدکنندگان دارویی بیشتری درخواست کرد تا محصولات خود را از نظر آلودگی احتمالی توسط ترکیب شیمیایی مذکور ارزیابی و بررسی کنند. این منجر به خروج تعداد زیادی از متفورمین طولانی مدت از سه شرکت مختلف شد: مارکسانس فارما، لوپین، و تووا فارماسوتیکالز. گنجاندن این شرکت‌های اخیر در فرآیند فراخوان نشان‌دهنده تعهد سازمان غذا و دارو آمریکا برای تضمین ایمنی مصرف‌کننده با پرداختن به خطرات بالقوه در طیف گسترده‌ای از تولیدکنندگان دارو است. وجود ان‌دی‌ام‌ای در برخی از داروهای متفورمین با رهش طولانی مدت نگرانی هایی را برای افرادی ایجاد می کند که ممکن است به طور ناآگاهانه در معرض این ماده بالقوه مضر از طریق مصرف داروی خود قرار گرفته باشند.

متفورمین چیست؟

متفورمین یک داروی تجویزی پرمصرف است که عمدتاً برای درمان دیابت نوع دو طراحی شده است. از زمان معرفی آن در سال ۲۰۱۲، بیش از ۶۰ میلیون نسخه تنها در ایالات متحده تجویز شده است که استفاده مکرر و اثربخشی آن را در مدیریت این بیماری مزمن نشان می دهد. هدف اصلی هنگام رسیدگی به دیابت، کنترل سطح قند خون با کاهش غلظت گلوکز در سیستم گردش خون است. متفورمین این اهداف را از طریق ترکیبی از مکانیسم هایی انجام می دهد که در نهایت منجر به کاهش غلظت قند خون می شود.

یکی از روش‌های اساسی متفورمین که اثر خود را بر مدیریت دیابت نوع دو اعمال می‌کند، افزایش جذب گلوکز در سلول‌های عضلانی است، در نتیجه سطح گلوکز خون را کاهش می‌دهد و راه دیگری برای استفاده از گلوکز در خارج از جریان خون فراهم می‌کند. این فرآیند منجر به استفاده موثرتر از گلوکز توسط ماهیچه ها می شود و متعاقباً میزان گلوکز در گردش در مایعات بدن را کاهش می دهد.

علاوه بر این، متفورمین چندین فرآیند فیزیولوژیکی دیگر را تعدیل می کند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در حفظ سطح طبیعی قند خون نقش دارند. به عنوان مثال، تولید گلوکز توسط کبد را مهار می کند و در نتیجه میزان گلوکز خون تولید شده در این اندام حیاتی را کاهش می دهد. علاوه بر این، اثر آن بر جذب روده ای، میزان گلوکز جذب شده از غذا را به حداقل می رساند و به کاهش کلی سطح قند خون بالا کمک می کند.

متفورمین، که اغلب برای مدیریت دیابت نوع ۲ استفاده می شود، کاربردهای بیشتری در رسیدگی به شرایط سلامتی فراتر از هدف اصلی خود دارد. این داروی همه کاره گاهی اوقات برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، یک اختلال هورمونی که زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد، یا به عنوان یک درمان کمکی برای تسهیل کاهش وزن در افرادی که چاق هستند یا در کنترل شاخص توده بدنی خود مشکل دارند، تجویز می شود.

لازم به ذکر است که تحمل متفورمین به طور کلی در بین کاربران مطلوب است. با این حال، برخی از عوارض جانبی ممکن است به دلیل مکانیسم اثر و تأثیر متابولیک آن بر بدن انسان، بیشتر از سایرین رخ دهد. این عوارض جانبی رایج شامل (منبع مطلب):

با این حال، برای کاربران بسیار مهم است که به خاطر داشته باشند که این عوارض جانبی به مرور زمان از بین می روند، وقتی بدن آنها به دارو عادت کرد.

NDMA چیست؟

ان-نیتروزودی متیل آمین (NDMA)، یک ماده شیمیایی که می تواند به طور طبیعی تولید شود و به عنوان نتیجه فرآیندهای مختلف صنعتی به دست می آید، در سطوح پایین در منابع آب کلردار، گوشت های دودی یا پخته شده و برخی نوشیدنی های الکلی مانند آبجو و … یافت شده است. علاوه بر این، تشکیل NDMA ممکن است در طول فرآیند تولید دارو، علاوه بر زمانی که داروها در شرایط خاص ذخیره می شوند، رخ دهد.

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که غلظت بالای NDMA (حدود ۱۰۰۰۰ نانوگرم/کیلوگرم در روز) منجر به افزایش قابل‌توجهی در آسیب‌ها و بیماری‌های کبدی در سگ‌ها، موش‌ها و موش‌ها می‌شود که به‌ویژه به صورت فیبروز و سیروز ظاهر می‌شود. به عنوان یک نتیجه از این بیماری های مرتبط با کبد، توسعه سرطان در این حیوانات آزمایش مشاهده شد. با این حال، هیچ مدرک مستندی در مورد تأثیر مستقیم سرطان زایی NDMA بر روی انسان وجود ندارد ۵.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) مقرراتی را وضع کرده است که سطوح NDMA را در ذخایر آب با غلظت کمتر از ۰.۷ نانوگرم در لیتر محدود می کند، که به طور قابل توجهی کمتر از مقداری است که در حیوانات آزمایشگاهی مانند موش ها باعث ایجاد سرطان می شود (منبع مطلب).

NDMA و سرطان

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (همچنین با نام IARC)، برچسب “سرطان زایی احتمالی” را به یک ماده شیمیایی به نام NDMA در مورد اثرات بالقوه آن بر روی انسان ها اختصاص داده است. این طبقه بندی پس از بررسی و تجزیه و تحلیل گسترده مطالعات تحقیقاتی متعددی که در مورد حیوانات انجام می شود، به طور خاص پاسخ بیولوژیکی آنها را در مواجهه با این ترکیب خاص هدف قرار می دهد. این تحقیقات آژانس بین المللی تحقیقات سرطان را به این نتیجه رسانده است که یک ارتباط قابل قبول بین حضور NDMA در محیط ما و نقش بالقوه آن در ایجاد سرطان در جمعیت انسانی وجود دارد. با این حال، بسیار مهم است که در نظر داشته باشید که این یافته‌ها بر اساس مطالعات حیوانی است نه آزمایش‌های بالینی مستقیم با انسان، بنابراین بر اهمیت ادامه تحقیقات و نظارت بر این ماده شیمیایی و همچنین درک وسیع‌تر از پیامدهای آن بر سلامت عمومی تأکید می‌کند.

چرا متفورمین فراخوانی شد؟

سازمان غذا و دارو (FDA) تحقیقاتی را بر روی  (NDMA) انجام داده است، یک آلاینده که در مقادیر بالایی در مقدار زیادی متفورمین یافت می شود، یک داروی ضروری که در سراسر جهان برای مدیریت دیابت استفاده می شود. کشف اینکه برخی تولیدکنندگان بین المللی دارای غلظت های بالاتری از این ماده هستند، منجر به افزایش بررسی و بررسی توسط FDA در مورد حضور آن در محصولات مختلف متفورمین موجود در بازار شد.

آنها در طول مطالعه خود دریافتند که برخی از آماده‌سازی‌های متفورمین ساخت آمریکا از مقدار مجاز توصیه شده روزانه ۹۶ نانوگرم تعیین شده توسط FDA فراتر رفته است. برای ارائه یک چشم‌انداز واضح‌تر، ذکر این نکته مهم است که متفورمین تولید شده توسط آپوتکس با حداکثر ۹۰ نانوگرم آلودگی NDMA شناسایی شد، در حالی که محصولات آمنیل حاوی ۳۹۵ نانوگرم از این ماده مضر بودند (منبع مطلب).(منبع مطلب).

با این حال، فرمول‌های با رهش طولانی تنها مواردی بودند که سطوح غیرقابل قبول NDMA داشتند. با توجه به این یافته ها، هیچ یک از انواع انتشار فوری نیاز به اقدامات یادآوری نداشت (منبع مطلب).

علاوه بر این، درک این نکته برای همه ضروری است که همه تولیدکنندگان در حضور این آلاینده در طول تولید متفورمین نقش ندارند. این نشان می‌دهد که روش‌ها و فرآیندهای تولید مختلفی وجود دارد که منجر به آلودگی NDMA نمی‌شود، بنابراین به طور بالقوه شرکت‌های دارویی را قادر می‌سازد تا متفورمین را بدون به خطر انداختن سلامت بیماران به دلیل این نگرانی خاص تولید کنند .

NDMA چگونه تشکیل می شود؟

آزمایش نشان داده است که NDMA در قرص‌های متفورمین نهایی یافت شده است و نه در نمونه‌های مواد فعال. این نشان می دهد که NDMA ممکن است در مرحله ای از فرآیند تولید ایجاد شود.

شما چه کاری باید انجام دهید؟

متفورمین تنها دارویی نیست که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به دلیل سطوح بیش از حد  (NDMA)، یک ماده سرطان زا، مورد ارزیابی قرار گرفته یا از مصرف آن منصرف شده است. والسارتان، دارویی که برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود، همراه با رانیتیدین، که به افراد مبتلا به سوزش سر دل کمک می‌کند، هر دو در معرض فراخوانی قرار گرفتند و متعاقباً به دلیل نگرانی‌های NDMA از بازار حذف شدند. بر خلاف سایر داروهایی که گزینه های درمانی جایگزین در دسترس دارند، متفورمین در حال حاضر جایگزینی ندارد. افرادی که متفورمین مصرف می‌کنند و در مورد وضعیت فراخوان داروی خود مطمئن نیستند، می‌توانند اطلاعات خاصی در مورد داروهای آسیب‌دیده در فهرست یادآوری‌های داروی FDA کسب کنند.

قبل از قطع هر دارویی با پزشک خود صحبت کنید!

مصرف متفورمین را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید، زیرا قطع درمان دیابت بدون درمان جایگزین دیگری ممکن است خطرناک باشد (منبع مطلب).

کلام پایانی

  • به طور کلی، احتمال ابتلا به سرطان به دلیل قرار گرفتن در معرض NDMA بسیار ناچیز است. با این وجود، اگر از متفورمین استفاده می کنید و نگرانی هایی در مورد این خطر دارید، عاقلانه است که نگرانی های خود را با تیم پزشکی خود در میان بگذارید. نباید به سادگی تلقی کرد که قطع مصرف متفورمین بدون مشورت قبلی با پزشک یا یکی دیگر از متخصصان مراقبت های بهداشتی می تواند باعث ایجاد عوارض در برنامه درمانی شما شود.
  • در حوزه مراقبت های بهداشتی، ارتباط با متخصصان واجد شرایط برای مدیریت خطرات بالقوه و اطمینان از برنامه های درمانی مناسب برای شرایط پزشکی مانند سرطان و دیابت (درمان با متفورمین) کلیدی است. مشورت با پزشک یا یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی قبل از تصمیم گیری در مورد قطع مصرف دارو می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت کلی فرد تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید