خانه » سلامت جسم » اگر آسم در خانواده شما وجود دارد، به خواب خود توجه کنید

اگر آسم در خانواده شما وجود دارد، به خواب خود توجه کنید

اگر آسم دارید ، ممکن است بخواهید به عادات خواب خود توجه بیشتری داشته باشید. نتایج مطالعه ای که اخیرامنتشر شد، نشان داد افرادی که در معرض خطر ابتلا به آسم ژنتیکی بالا هستند و همچنین کیفیت خواب پایینی داشتند، بیش از دو برابر افراد با الگوهای خواب بهتر و خطر ژنتیکی پایین در معرض ابتلا به آسم بودند.

کارشناسان می گویند که این بر اهمیت کار بر روی بهداشت خواب برای کمک به کاهش عوامل خطر آسم و همچنین مدیریت علائم اگر قبلاً با این بیماری زندگی می کنید، تأکید می کند.

به گفته ی نوینویسنده اصلی این مطالعه، برای افرادی که مستعد ژنتیکی آسم هستند، ما نظارت طولانی مدت کیفیت خواب را توصیه می کنیم تا تغییرات به موقع را برای نشان دادن پیشرفت احتمالی آسم شناسایی کند.” در وهله دوم، ما مداخلات مختلف عوامل خطر و معاینات پزشکی منظم را برای افراد دارای استعداد ژنتیکی بالا توصیه می کنیم.

ارزیابی بهداشت خواب

محققان داده های ۴۵۵،۴۰۵ بیمار را دربین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ بررسی کردند. همه شرکت کنندگان بین ۳۸ تا ۷۳ سال سن داشتند. حدود یک سوم از آنها دارای نشانگرهای ژنتیکی بودند که نشان می داد آنها در معرض خطر بالای ابتلا به آسم هستند (منبع مطلب).

محققان از شرکت‌کنندگان در مورد الگوهای خوابشان پرسیدند – به عنوان مثال، اینکه آیا آنها صبح زود از خواب بیدار می شوند و یا تا نمیه شب بیدار هستند؟، چه مقدار خواب در هر شب دارند؟  و آیا آنها مشکلات خواب مانند بی خوابی، یا خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، خروپف داشتند یا خیر.

سپس، محققان شرکت کنندگان را با توجه به الگوی خوابشان به سه گروه سالم، متوسط و ضعیف تقسیم کردند. بی خوابی نادر یا بدون، خروپف، یا خواب آلودگی بیش از حد در طول روز تعریف شد.

سایر عوامل خطر آسم

خواب تنها عامل مرتبط با آسم نبود. سطوح پایین تحصیلات، چاقی، سیگار کشیدن، الکل، فشار خون بالا، دیابت، افسردگی، رفلاکس اسید و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا نیز در خطر ابتلا به آسم شرکت کنندگان موثر است.

ارتباط آسم و خواب چیست؟

بیماران مبتلا به آسم ممکن است به دلیل انسداد راه هوایی در خواب آرام شبانه دچار مشکل شوند. با این حال، محققان همچنین معتقدند که الگوهای خواب نامناسب ممکن است علائم آسم را تشدید کند.

کمبود خواب مزمن باعث می شود بدن پروتئین های بیشتری در سلول هایی به نام سیتوکین بسازد . این افزایش منجر به التهاب در بدن می شود و همچنین می تواند باعث ایجاد آسم یا تحریک آن شود.

پاسخ ایمنی به کمبود خواب منجر به التهاب راه های هوایی می شود و خطر ابتلا به آسم را بیشتر می کند. با این حال، مکانیسم دقیق همچنان نامشخص است. ما همچنین نمی توانیم این احتمال را رد کنیم که کاهش قبلی کیفیت خواب می تواند منعکس کننده ضایعات اولیه آسم باشد. این بدان معنی است که تغییرات خواب نظارت شده می تواند نشان دهنده آسم مداوم یا شروع کننده باشد.

به گفته  استادیار بهداشت و سیستم های اجتماعی در دانشکده پرستاری دانشگاه پیتسبورگ که در این مطالعه شرکت نداشت، حتی افرادی که آسم به خوبی کنترل شده دارند نیز ممکن است دچار مشکل خواب شوند که از عامل خطر ژنتیکی صحبت می کند.

او گفت: بسیاری از پزشکان فکر می کنند که آسم باعث می شود افراد خوب نخوابند، بنابراین اگر آنها بتوانند آسم بیمار را بهتر کنترل کنند، این مشکلات خواب از بین خواهند رفت – اما همیشه اینطور نیست.

حدود نیمی از بزرگسالان مبتلا به آسم در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، اما شیوع آسم بزرگسالان با افزایش سن افزایش می یابد. اگر از کودک مبتلا به آسم مراقبت می کنید ، مهم است که به او کمک کنید تا آن را مدیریت کند. این کلید برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت در طول زمان است.

چگونه بهتر بخوابیم؟

چه مبتلا به آسم باشید چه نباشید، مهم است که اگر مشکل خواب دارید به پزشک خود اطلاع دهید. حتی اگر آسم نباشد ، اختلالات خواب قابل تشخیص و قابل درمان دیگری وجود دارد که باید رد شود.

درگیر شدن در عادات خواب سالم و درمان هر گونه اختلال خواب که ممکن است وجود داشته باشد می تواند خطر تشدید آن را کاهش دهد . افراد مبتلا به بی خوابی و آپنه خواب معمولاً به آسم ضعیف کنترل شده مبتلا هستند. با بهتر خوابیدن، امیدواریم آسم آنها بهتر کنترل شود.

کلام پایانی

  • خواب کافی برای سلامت کلی همه افراد، با یا بدون آسم، حیاتی است. اگر خروپف، بی خوابی یا خواب آلودگی بیش از حد در طول روز را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید. پرداختن به شرایطی که منجر به کیفیت خواب ضعیف می شود، بهزیستی شما را بهبود می بخشد.
  • برخی از افرادی که دارای استعداد ژنتیکی آسم هستند، در صورت داشتن عادات خواب ضعیف ممکن است بیشتر به این بیماری مبتلا شوند.
  • برای افرادی که آسم دارند، خواب کافی ممکن است به آنها کمک کند تا این بیماری را به طور موثرتری مدیریت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید