خانه » سلامت جسم » اسکولیوز چیست؟ انواع آن و روش های درمان طبیعی

اسکولیوز چیست؟ انواع آن و روش های درمان طبیعی

قبل از شروع بهتر است بدانیم که انتخاب های ما چقدر بر ما تأثیر می گذارند. این انتخاب های رژیم غذایی و سبک زندگی تأثیرات گسترده ای دارند. چیزهایی که زمانی فقط به ژنتیک نسبت داده می شد، اکنون می دانیم که دلایل زیاد دیگری نیز دارند. باور کنید یا نه، عوامل تغذیه ای و محیطی نیز می توانند در ایجاد اسکولیوز نقش داشته باشند.

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز انحنای غیر طبیعی ستون فقرات است. ستون فقرات هنگامی که از کنار دیده می شود در حالت طبیعی باید منحنی “S” مانندی باشد که برای جذب ضربه در حین حرکت کارایی دارد. اما از جلو یا عقب، ستون فقرات باید نسبتاً صاف به نظر برسد. اگر ستون فقرات به طرفین منحرف شود، ممکن است اسکولیوز داشته باشید.

انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا (AANS) اسکولیوز را تعریف کرده است. زمانی یک فرد مبتلا به اسکولیوز تشخیص داده می شود  که تصویربرداری پشت به جلو، انحنای ستون فقرات را حداقل ۱۰ درجه نشان دهد. اگر انحنای ستون فقرات حداقل ۲۵ تا ۳۰ درجه کاهش یافته باشد، پزشکان آن را اسکولیوز متوسط طبقه بندی می کنند و اسکولیوز شدید زمانی است که انحراف ستون فقرات از ۴۵ یا ۵۰ درجه بیشتر شود.

اسکولیوز ایدیوپاتیک جوانی (دوره‌ی بلوغ)

پزشکان اسکولیوز را بر اساس منشا یا علت آن طبقه بندی می کنند. اسکولیوز ایدیوپاتیک شایع ترین نوع اسکولیوز است که ۸۰٪ موارد مبتلا به اسکولیوز را در خود جای داده است. اسکولیوز ایدیوپاتیک در درجه اول در نوجوانان اتفاق می افتد، بنابراین به طور کلی به آن اسکولیوز ایدیوپاتیک جوانی می گویند. اغلب ابتدا در طول جهش رشد (بین ۱۰ تا ۱۵ سالگی) ظاهر می شود و در معاینات منظم تشخیص داده می شود.

اسکولیوز مادرزادی

اسکولیوز مادرزادی قبل از تولد نوزاد اتفاق می افتد. ناهنجاری تنها در یک یا دو مهره می تواند انحنای ستون فقرات را تغییر دهد و باعث ناهنجاری های دیگری شود. پزشکان معمولاً این نوع اسکولیوز را زودتر تشخیص می دهند زیرا در بدو تولد وجود دارد.

اسکولیوز عصبی عضلانی

اسکولیوز عصبی عضلانی ناشی از ضربه به نخاع یا شرایط عصبی یا عضلانی است. این حالت شامل مواردی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، اسپینا بیفیدا و سندرم مارفان است. ( سندرم مارفان که ریشه وراثتی دارد, بافت همبندی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و بیماران مبتلا به سندرم مارفان استخوان های بلندتر و عضلاتی شل تر از حد نرمال دارند) .

اسکولیوز عصبی عضلانی به مرور زمان بدتر می شود و ممکن است در نهایت نیاز به جراحی داشته باشد.

اسکولیوز دژنراتیو

زوال ناشی از آرتریت یا پوکی استخوان می تواند منجر به اسکولیوز دژنراتیو در افراد مسن شود. دیسک های ستون فقرات شروع به شکستن می کنند و باعث می شود ستون فقرات شکل طبیعی خود را از دست بدهد. دژنراسیون در ستون فقرات کمر و در افراد بالای ۶۵ سال شایع است.

علائم و نشانه های اسکولیوز

اسکولیوز همیشه بلافاصله قابل تشخیص نیست زیرا طیف وسیعی از شدت برای آن وجود دارد. اما اگر کسی هر یک از این علائم را دارد،باید برای تشخیص اسکولیوز مورد بررسی قرار گیرد:

 1. شانه های ناهموار
 2. تیغه(های) شانه بیرون می آید
 3. سرو اگ در طول یک خط صاف نیستند
 4. یک یا هر دو لگن  به سمت بالا هستند
 5. طول پاها با هم برابر نیست
 6. قفسه سینه ناهموار است
 7. کمر همسطح نیست
 8. کیفوز
 9. درد پایین کمر
 10. پوست روی ستون فقرات دارای ناهنجاری هایی مانند فرورفتگی، مو یا تغییر رنگ است
 11. تمام بدن به یک طرف خم شده باشد

اسکولیوز چگونه تشخیص داده می شود؟

اسکولیوز خفیف در همه موارد قابل تشخیص نیست. اسکولیوز در نوجوانان اغلب در یک معاینه منظم یا معاینه فیزیکی تشخیص داده می شوند. اگر مشکوک به اسکولیوز باشد، پزشک متخصص احتمالا آزمایشات بیشتری را توصیه می کند.

اسکولیوز بزرگسالان معمولاً از طریق پزشک یا متخصص کایروپراکتیک تشخیص داده می شود. باز هم، معاینه فیزیکی اولین روشی است که پزشک برای بررسی اسکولیوز انجام می دهد. موارد شدید اسکولیوز, در معاینه فیزیکی ظاهر می شوند، اما موارد دیگر ظریف تر هستند و نیاز به تصویربرداری تشخیصی دارند.

تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن ام آر آی (MRI) یا سی تی اسکن می تواند تشخیص را تایید کند. هنگامی که پزشک شدت را تعیین کرد، می تواند گزینه های درمانی را پیشنهاد کند.

گزینه های اصلی درمان اسکولیوز

طب آلوپاتی چند گزینه برای درمان ناهنجاری ها یا انحنای ستون فقرات در اختیار بیماران قرار می دهد. نوع درمان بستگی به شدت انحنای ستون فقرات دارد. اسکولیوز خفیف ممکن است به خوبی به تمرینات یا بریس‌ها پاسخ دهد. با این حال، موارد شدید ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشند.

بریس کمر (کمربند برای کمر)

بریس ها می توانند به جلوگیری از بدتر شدن اسکولیوز کمک کنند، اما آنها فقط در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند موثر هستند. بریس باید به درستی نصب شود و ۱۶ تا ۲۳ ساعت در روز پوشیده شوند و اثربخشی این کمربندها حدود ۸۰٪ است. یک متخصص ارتوپدی تعیین می کند که کدام نوع بریس بهتر است و کودک چه مدت نیاز به استفاده از بریس کمذ در طوب شبانه روز دارد.

جراحی اسکولیوز

جراحی معمولاً تنها در صورتی توصیه می شود که منحنی بیشتر از ۴۰ درجه باشد و گمان برده شود که بدون جراحی وضعیت آن  بدتر شود. جراحی اسکولیوز ممکن است شامل قرار دادن میله‌های فلزی باشد که به ستون فقرات متصل می‌شوند تا وقتی که جراح ستون فقرات را جوش می‌دهد صاف بماند. همجوشی ستون فقرات مستلزم افزودن یک پیوند استخوان به ناحیه منحنی است که دو یا چند مهره را با هم ترکیب می کند. جراحی اسکولیوز هم در کودکان و هم در بزرگسالان قابل انجام است.

چند گزینه جراحی دیگر نیز وجود دارد که کم و بیش تهاجمی هستند. نکته مهمی که باید بدانید این است که در حالی که بسیاری از افراد پس از جراحی عملکرد خوبی دارند، جراحی ممکن است برای همه کارساز نباشد. در صورای که جراحی برای بیماری موثر نباشد ,به احتمال زیاد، دلیل آن عدم توجه به عامل ایجاد اسکولیوز در وهله اول است.

عوامل ایجاد اسکولیوز

چه چیزی می تواند منجر به اسکولیوز در اکثریت قریب به اتفاق موارد شود؟ سابقه خانوادگی ممکن است شما را در معرض خطر بالاتری قرار دهد، اما این عامل تنها دلیل نیست. در اینجا چند عامل  دیگر وجود دارد که ممکن است در ایجاد اسکولیوز نقش آفرین باشند, بررسی می شود.

۱. تروما و اسکولیوز هنگام تولد

یکی از اولین عوامل ایجاد کننده اسکولیوز ممکن است ضربه ی ایجاد شده در هنگام تولد باشد. برای نمونه سزارین می تواند عامل باشد. خارج کردن نوزاد به طور مستقیم از رحم از طریق جراحی طبیعی نیست و اجازه نمی دهد که سر و ستون فقرات هنگام عبور در یک راستا بمانند در صورتی که در زایمان طبیعی این حالت پیش نمی آید. سزارین ممکن است منجر به ناهماهنگی ستون فقرات در دوران کودکی شود.

یکی دیگر از آسیب های هنگام تولد، استفاده ازوکیوم یا پمپ خلاء برای کشیدن نوزاد از طریق کانال زایمان است. نیروی شدید می تواند باعث خارج شدن ستون فقرات گردنی از تراز شود و در نهایت، ممکن است منجر به ناهماهنگی ستون فقرات شود.

گره زبان و اسکولیوز

گره های زبان یکی دیگر از عوامل بالقوه ایجاد اسکولیوز است. وقتی زبان بسته است، روی کام بالایی در دهان قرار نمی گیرد و پایین دهان می نشیند. در نتیجه، کار خود را برای گشاد کردن و شکل دادن به کام انجام نمی دهد تا به همه دندان ها از جمله دندان عقل اجازه دهد در دهان جای کافی داشته باشند.

کام باریک منجر به شلوغی دندان می شود. زبان نیز سکان ستون فقرات در نظر گرفته می شود. اگر نتواند وضعیت استراحت مناسب خود را در سقف دهان حفظ کند، ممکن است اثرات پایین دستی داشته باشد. یکی از آن ها رشد ضعیف صورت و دیگری ناهماهنگی در ستون فقرات است.

یک مطالعه  در سال ۲۰۱۱ نشان داد که اوربایت، کراس بایت و سایر مشکلات دندانی ممکن است با میزان اسکولیوز مرتبط باشد. همین مطالعه همچنین ارتباط بین  سندروم سر صاف (پلاژیوسفالی)  و اسکولیوز را نشان داد.

واکسن و اسکولیوز

واکسن ها یک مظنون بحث برانگیز در معمای اسکولیوز هستند. آنها ممکن است حاوی ویروس ها، فلزات و سایر سمومی باشند که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارند. سیستم عصبی ماهیچه هایی را که از ستون فقرات حمایت می کنند کنترل می کند.

به گفته موسسه Clear، جیوه، تأثیر منفی بر عضلات و رباط ها دارد. در نهایت آنها را ضعیف می کند و میزان اسکولیوز را افزایش می دهد. برخی از واکسن‌ها مانند واکسن آنفولانزا دارای تیمروسال هستند که نوعی جیوه است. اگرچه از سال ۱۹۹۹، تیمروسال از اکثر واکسن ها کاهش یافته یا حذف شده است.

سازندگان واکسن مننگوکوک، اسکولیوز را به عنوان یکی از بسیاری از عوارض جانبی گزارش شده پس از واکسیناسیون, در مطالعات پیش از مجوز, ذکر می کنند.

شکر و اسکولیوز

بسیاری از ما قند و شکر زیادی مصرف می کنیم. شکر, تقریباً در تمام غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده پنهان است و این گونه غذاها بخش عمده ای از رژیم غذایی استاندارد آمریکایی و دیگر کشورها را تشکیل می دهند.

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، شکر نباید بیش از ۱۰ درصد از کل کالری روزانه را تشکیل دهد. این حدود ۶ تا ۱۲ قاشق چایخوری شکر اضافه شده در روز است.  این درحالی است که یک نوشابه ۸ قاشق چایخوری دارد! در حال حاضر، آمریکایی ها روزانه ۱۸ قاشق چای خوری شکر یا حدود ۱۸ درصد کالری روزانه خود را مصرف می کنند! شکر فرآوری شده در هر مقدار برای سلامت انسان خوب نیست.

در حال حاضر شواهدی وجود دارد که شکر را با چاقی، دیابت، بیماری های قلبی، سرطان و بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط می کند. اما شکر چه ربطی به اسکولیوز دارد؟

شکر مواد معدنی بدن شما از جمله استخوان ها را تخلیه می کند. هر بار که شکر می خورید، بدن شما از منیزیم برای پردازش آن استفاده می کند. منیزیم برای سلامت اسکلتی عضلانی بسیار مهم است. بنابراین، کاهش منیزیم با خوردن مکرر شکر می تواند در ایجاد اسکولیوز نقش ایفا کند.

شکر همچنین باعث التهاب در سراسر بدن می شود که می تواند به اسکولیوز کمک کند. در یک مطالعه حیوانی، التهاب سیستم عصبی مرکزی با اسکولیوز مرتبط بود. شکر همچنین  به عنوان تغذیه ای برای عفونت ها است!

عفونت و اسکولیوز

عفونت یکی دیگر از مواردی است که باید در نظر گرفت. هر چیزی که می تواند بر مغز یا اعصاب نخاعی تأثیر بگذارد، می تواند  غیر هم تراز شدن ستون فقرات شود. عفونت های ویروسی و انگلی هر دو با اسکولیوز ارتباط دارند.

ویروس ها اغلب به اعصاب حمله می کنند. فلج اطفال یک وضعیت سلامتی است که توسط ویروس فلج اطفال ایجاد می شود. اسکولیوز فلجی یک اثر شایع این عفونت است که در بیش از ۶۰ درصد از بیماران فلج اطفال مورد مطالعه رخ می دهد.

به عنوان مثال در حیوانات ,عفونت انگلی باعث ایجاد اسکولیوز در گردن حیوان آلپاکا شد. روی اسب هم همین تاثیر را داشت. البته این یک انگل خاص بود; یک کرم مغزی که گوزن،آهو و سایر حیوانات را نیز می توانست آلوده کند. انگل به سمت نخاع حرکت کرده و باعث التهاب و تخریب بافت می شود.

در سال ۲۰۱۸، پزشکان یک عفونت انگلی را در ستون فقرات یک زن کشف کردند. تخمین زده می شود که این کرم های نواری بیش از ۱ میلیون نفر را در سال تحت تأثیر قرار دهند ( بیشتر در کشورهای فقسر). سئوالی که این جا مطرح است این است که آیا ممکن است در برخی موارد ارتباطی بین انگل و اسکولیوز در انسان وجود داشته باشد؟

سموم ناشی از فلزات و اسکولیوز

در حالی که هنوز مجموعه ای از تحقیقات وجود ندارد، سمیت فلزات نیز ارزش بررسی دارد. به عنوان مثال، جیوه به طور انتخابی توسط مفاصل، استخوان ها و بافت همبند جذب می شود. در یک مطالعه روی ماهی، سمیت فلزات با تغییر شکل ستون فقرات مرتبط بود. آن ماهی هایی که بدشکلی داشتند، غلظت فلزات بالاتری نسبت به گروه سالم در جسم خود داشتند. سایر مطالعات مشابه, اثرات مشابهی را بر روی ستون فقرات نشان دادند.

بیماران مبتلا به استئوآرتریت نخاعی نسبت به افراد سالم منیزیم کمتر و کادمیوم بیشتری در خون خود داشتند. آن ها همچنین عدم تعادل در نسبت کلسیم و منیزیم در مقابل سرب و کادمیوم داشتند. به عبارت دیگر، آنها دارای سطوح بالاتری از عناصر سمی و سطوح پایین‌تری از عناصر مفید بودند.

وضعیت بدنی ضعیف در اثر استفاده از گوشی موبایل

باور کنید یا نه، یک مطالعه واقعی در این مورد وجود دارد که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. محققان دریافتند که استفاده طولانی مدت ازگوشی تلفن های هوشمند باعث وضعیت نامناسب بدن می شود. خمیدگی، شانه های گرد و حالت سر جلو در افرادی که مدت بیشتری از موبایل استفاده می کنند, بیشتر مشاهده می شود.  وضعیت نامناسب باعث التهاب و آسیب رباط ها، گردن و کمر می شود. در نهایت، زمینه را برای اسکولیوز فراهم می کند.

بدیهی است که این پوزیشن صرفا مختص استفاده از گوشی هوشمند نیست. همچنین ممکن است به دلیل استفاده مکرر ازتبلت یا لپ تاپ یا حتی وضعیت نامناسب هنگام خواندن کتاب یا نواختن یک آلت موسیقی باشد.

التهاب و اسکولیوز

هنگامی که آسیب فیزیکی یا عوامل بیماری زا به بدن آسیب می رسانند, منجر به التهاب می شود. اگرچه شواهد زیادی وجود دارد که مواد سمی برای بدن و کمبود مواد مورد نیاز بدن را با اسکولیوز مرتبط دانساه اند، بسیاری از پزشکان آن را نادیده می گیرند. آنها تمایلی به پذیرش عوامل رژیم غذایی و سبک زندگی ندارند.

در حالی که قطعا ژنتیک یک عامل برای ایجاد اسکولیوز است, داشتن یک سبک زندگی ناسالم قطعا می تواند به بروز اسکولیوز کمک کند.

نحوه درمان اسکولیوز به روش طبیعی

خبر خوب این است که راه های طبیعی برای بهبود چشمگیر اسکولیوز وجود دارد  برخی از راه های بالقوه برای درمان اسکولیوز بدون جراحی عبارتند از:

کایروپراکتیک به خصوص بیوفیزیک کایروپراکتیک
نشان داده شده است که بازدیدهای منظم کایروپراکتیک به بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز در یک دوره شش ماهه کمک می کند. این مطالعه شامل ۲۸ بیمار بزرگسال اسکولیوز در دو کلینیک کایروپراکتیک بود. دو سال بعد از انجام کایروپراکتیک,بهبودی همچنان قابل توجه بود.

بیوفیزیک کایروپراکتیک (CBP)

بیوفیزیک کایروپراکتیک نیز می تواند برای اسکولیوز مؤثر باشد. دکتر دونالد و دین هریسون CBP را در دهه ۱۹۸۰ توسعه دادند. در این روش از اصلاحات بطور منظم، تمرینات تعادل روبروی آینه و کشش, برای بهبود انحرافات ستون فقرات و بازیابی وضعیت صحیح استفاده می شود.

ورزش شروت

حتی  موسسه ی جانز هاپکینز نیز روش شروت را یک گزینه غیر جراحی برای درمان اسکولیوز می نامد و از آن در مرکز پزشکی خود استفاده می کند. روش شروت (Schroth) توسط کاترینا شروت آلمانی در اوایل دهه ۱۹۰۰ به عنوان راهی برای اصلاح اسکولیوز ابداع شد . بعدها اساس  درمان افراد مبتلا به اسکولیوزدر کلینیک ها شد.

روش شروت از آگاهی از وضعیت، تمرینات تنفسی و حمایت عضلانی برای تنظیم مجدد ستون فقرات استفاده می کند. یک فیزیوتراپیست آموزش دیده ابتدا به عکس سی تی اسکن  شما(اشعه ایکس) نگاه می کند. سپس یک برنامه مناسب بر اساس انحناها طراحی خواهد کرد. سپس به بیمار آموزش می دهد که چگونه تمرینات را انجام دهد. این تمرینات را می توان در خانه نیز انجام داد.

روش علمی تمرین برای اسکولیوز

روش علمی تمرین برای اسکولیوز (SEAS) یا همان رویکرد تمرینات علمی به اسکولیوز برای درمان اسکولیوز بر اساس رویکرد لیون از فرانسه است. دانشمندان در اوایل دهه ۱۹۶۰ آن را در ایتالیا توسعه دادند. این روش به شما این امکان را می دهد که به طور طبیعی وضعیت خود را با انعکاس در طول فعالیت های روزانه منظم اصلاح کنید.

روش علمی تمرین برای اسکولیوز را می توان به صورت سرپایی انجام داد. مثلا ۲ تا ۳ بار در هفته به مدت ۴۵ دقیقه در حضور کارشناس و یا تمرینات روزانه ۲۰ دقیقه ای در خانه . تحقیقات نشان می‌دهد که این روش در کاهش اسکولیوز و کمک به جلوگیری از بستن کمربند (بریس‌) و جراحی موثر است.

یوگا برای اسکولیوز

تمرین منظم یوگا نیز ممکن است به بهبود اسکولیوز کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه کلمبیا نشان داد که یک حرکت خاص یوگا می تواند اسکولیوز را در کمتر از ۳ ماه بهبود بخشد. آنها فقط باید حداقل ۳ روز در هفته آن را ۹۰ ثانیه نگه می داشتند. آن حرکت موثر یوگا برای اسکولیوز چیست؟  حرکت حرکت تخته کناری (واسیستاسانا)

این مطالعه شامل ۲۵ بیمار اسکولیوز بین ۱۴ تا ۸۵ سال بود. آنها با نگه داشتن این وضعیت به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در روز در سمتی که ستون فقراتشان به  آن سمت خمیده بود شروع کردند. سپس پس از مدتی آن ها تلاش کردند که بدن خود را در وضعیت حرکت حرکت تخته کناری (واسیستاسانا) تا مدت زمانی که می توانستند انجام دهند . به طور متوسط، آنها روزی یک دقیقه و نیم به مدت شش روز در هفته به مدت بیش از شش ماه این حالت را نگه داشتند.

نتایج چه بود؟حرکت حرکت تخته کناری (واسیستاسانا) انحنای ستون فقرات را تا حدود ۳۲ درصد برای همه بیماران بهبود بخشید.

کلام آخر

اگرمشکوک هستید که ممکن است اسکولیوز (انحراف و خمیدگی ستون فقرات) داشته باشید، بهتر است به پزشک متخصص مغز و اعصاب و یا طب فیزیکی ورزشی مراجعه کرده تا تشخیص نهایی را در مورد مشکل شما انجام دهد.

اگر می خواهید به زوش طبیعی بهبودی یابید، ابتدا نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید. شکر فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده هیچ کمکی به ما نمی کنند. و افزودن غذاهای کامل غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید