خانه » بیماری ها » انواع سرطان خون و روش های درمان آن ها چیست؟

انواع سرطان خون و روش های درمان آن ها چیست؟

انواع سرطان‌ خون زمانی ایجاد می‌شوند که سلول‌های خونی رشد غیرطبیعی داشته باشند و عملکرد سلول‌های خونی طبیعی را مختل کنند. انواع سرطان خون بر اساس سلول های آسیب دیده، شیوع آنها، روش های تشخیصی و پیش آگهی متفاوت است. سه دسته اصلی سرطان خون عبارتند از:

 • لوسمی: یک بدخیمی که گلبول های سفید را تحت تاثیر قرار می دهد
 • لنفوم: سرطانی که منشا آن سیستم لنفاوی است
 • میلوما: سرطان سلول های پلاسما

علاوه بر این، اشکال کمتر شایع سرطان خون شامل سندرم میلودیسپلاستیک (MDS) و اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) است. این مقاله به بررسی علائم رایج سرطان خون می پردازد و مروری بر انواع مختلف سرطان خون و عوامل خطر مرتبط ارائه می دهد.

علائم سرطان خون

تظاهرات سرطان خون بسته به نوع خاص می تواند بسیار متنوع باشد، اما چندین علامت رایج وجود دارد (منبع مطلب):

علل سرطان خون به طور کامل شناخته نشده است. کارشناسان بر این باورند که سرطان خون ممکن است از جهش‌های ژنتیکی ارثی، سیگار کشیدن و عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تشعشعات ایجاد شود (منبع مطلب).

سرطان خون

لوسمی، شایع ترین شکل سرطان است که افراد بالای ۵۵ سال و کودکان زیر ۱۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد، زمانی که گلبول های سفید غیرطبیعی تولید شده عجولانه از بین می روند و عملکرد سلول های خونی سالم را مختل می کنند، در مغز استخوان ایجاد می شود.

انواع

لوسمی حاد، که با پیشرفت سریع و علائم شدید مشخص می شود، در تضاد با لوسمی مزمن است که به تدریج در یک دوره طولانی ایجاد می شود (منبع مطلب).

لوسمی، یک اختلال هتروژن، بر اساس سرعت پیشرفت و گلبول های سفید خاص تحت تأثیر طبقه بندی می شود (منبع مطلب).

AML

لوسمی حاد میلوئیدی (AML) شایع ترین نوع لوسمی در بزرگسالان است. این یک بدخیمی است که به سرعت در حال پیشرفت است که خون و مغز استخوان را در معرض خطر قرار می دهد. روش‌های درمانی شامل شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، درمان هدفمند یا پیوند سلول‌های بنیادی است (منبع مطلب).

ALL

لوسمی حاد لنفوسیتی (لنفوبلاستیک) (ALL) با پیشرفت سریع و ظرفیت آن برای نفوذ به مغز خون در سراسر بدن، با متاستاز بالقوه به کبد، طحال یا غدد لنفاوی مشخص می شود. ALL در بین کودکان زیر ۱۵ سال و بزرگسالان بالای ۴۵ سال شایع‌تر است، که بیشتر تشخیص‌های لوسمی در کودکان را تشکیل می‌دهد، اما در بزرگسالان غیرمعمول باقی می‌ماند (منبع مطلب).

CLL

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) عمدتاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد و تقریباً یک سوم از کل تشخیص های لوسمی را تشکیل می دهد و شیوع آن با AML قابل مقایسه است. برخی از انواع CLL به آهستگی شروع می شوند و علائم به طور نامحسوس در طول سال ها ظاهر می شوند، در حالی که برخی دیگر به سرعت پیشرفت می کنند (منبع مطلب).

HCL

لوسمی سلول مویی (HCL) یک زیرگروه نادر از CLL است که با پیشرفت آهسته و غالب آن در افراد میانسال یا مسن مشخص می شود. به عنوان یک بیماری مزمن، HCL اثرات طولانی مدتی را بر افرادی که مبتلا می‌شوند تحمیل می‌کند (منبع مطلب).

CML

لوسمی مزمن میلوئیدی (CML) که تنها ۱۰ درصد از لوسمی ها را نشان می دهد، برای بزرگسالان نسبت به کودکان ترجیح داده می شود و طیفی از پیشرفت را شامل می شود، از مراحل آهسته رشد تا مراحل سریع پیشرفت. متمایز از سایر لوسمی ها، CML به طور منحصر به فردی با یک کروموزوم غیر طبیعی که به عنوان کروموزوم فیلادلفیا (کروموزوم Ph) نامیده می شود، مرتبط است. در نهایت، CML ممکن است به سایر نواحی بدن متاستاز دهد (منبع مطلب).

عوامل خطر

عوامل خطر سرطان خون عبارتند از (منبع مطلب):

 • سیگار کشیدن
 • سابقه خانوادگی
 • سندرم های ژنتیکی مانند سندرم داون
 • قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای تابش
 • سابقه شیمی درمانی یا پرتودرمانی

میزان بقای سرطان خون

اگرچه هیچ درمانی برای سرطان خون وجود ندارد، اما میزان بقای سرطان خون در سال های اخیر بهبود یافته است. بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶، میزان بقای پنج ساله ۶۳.۷ درصد بود (منبع مطلب).

لنفوم

لنفوم نتیجه سلول‌های سفید غیرطبیعی به نام لنفوسیت است که به سرعت تکثیر می‌شوند و سیستم لنفاوی را تحت تأثیر قرار می‌دهند (منبع مطلب).

تفاوت بین لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین چیست؟

تفاوت اصلی تشخیصی بین لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین در بیوپسی مشاهده می شود. اگر سلول های رید-استرنبرگ وجود داشته باشد، بیمار مبتلا به لنفوم هوچکین است (منبع مطلب).

انواع

دو شکل اصلی لنفوم وجود دارد (منبع مطلب):

 • هوچکین: به طور معمول افراد بین ۱۵ تا ۳۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و کمتر از ۱۰ درصد موارد لنفوم را تشکیل می دهد و رشد کندی دارد.
 • غیر هوچکین: به طور معمول افراد بالای ۶۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و در سلول های B رخ می دهد. به طور معمول به سرعت در حال رشد است.

عوامل خطر

افراد بین ۱۵ تا ۳۵ سال یا بالای ۵۵ سال در معرض خطر ابتلا به لنفوم هوچکین هستند، در حالی که افراد بالای ۶۰ سال در معرض خطر ابتلا به لنفوم غیر هوچکین هستند.

کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند کسانی که عفونت های ویروسی مانند HIV یا اپشتین بار را تجربه کرده اند، نیز در معرض خطر ابتلا به لنفوم هستند (منبع مطلب).

پیش بینی

نرخ بقای پنج ساله برای لنفوم هوچکین به میزان امیدوارکننده ۸۹ درصد است. در مقابل، نرخ بقای پنج ساله برای لنفوم سلول B منتشر (DLBCL) 65 درصد و برای لنفوم فولیکولار ۹۰ درصد است. لنفوم سلول B منتشر و لنفوم فولیکولار شایع ترین انواع لنفوم غیر هوچکین هستند (منبع مطلب).

مولتیپل میلوما

مولتیپل میلوما سرطانی است که از سلول‌های پلاسما منشأ می‌گیرد و با تولید آنتی‌بادی‌هایی برای مبارزه با پاتوژن‌ها، نقش حیاتی در سیستم ایمنی ایفا می‌کند. علائم معمولاً تا زمانی که سرطان متاستاز نکرده و به طور گسترده در سراسر بدن پخش شود، نامحسوس باقی می‌مانند (منبع مطلب).

انواع

گاموپاتی مونوکلونال با اهمیت نامشخص (MGUS) یک بیماری خوش خیم است که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. به طور متوسط، ۱% از افراد مبتلا به MGUS سالانه به مولتیپل میلوما پیشرفت می کنند (منبع مطلب).

میلوما در حال دود یک حالت پیش سرطانی است که در آن نیمی از افرادی که تشخیص داده می شود انتظار می رود طی پنج سال به مولتیپل میلوم مبتلا شوند (منبع مطلب).

عوامل خطر

مردان بیشتر از زنان مستعد تشخیص مولتیپل میلوما هستند. علاوه بر این، آفریقایی-آمریکایی ها دو برابر بیشتر از همتایان قفقازی خود به مولتیپل میلوما مبتلا می شوند (منبع مطلب).

پیش بینی

اگرچه مولتیپل میلوما قابل درمان است، اما به ندرت قابل درمان است. میزان بقای پنج ساله برای میلوما ۵۲ درصد است (منبع مطلب).

سندرم میلودیسپلاستیک (MDS)

در سندرم میلودیسپلاستیک (MDS)، مغز استخوان سلول‌های خونی غیرطبیعی تولید می‌کند که برای بالغ شدن به سلول‌های عملکردی تلاش می‌کنند و در درجه اول بر تولید گلبول‌های قرمز تأثیر می‌گذارند. این وضعیت بر اساس سلول‌های خونی تحت تأثیر طبقه‌بندی می‌شود و قبلاً به آن پره لوسمی گفته می‌شد. در تقریباً یک سوم بیماران، اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) به لوسمی میلوئید حاد (AML) پیشرفت می‌کند (منبع مطلب).

انواع

سه نوع مختلف در سندرم میلودیسپلاستیک (MDS) وجود دارد (منبع مطلب):

 • کم خونی مقاوم زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز کافی وجود نداشته باشد.
 • سیتوپنی مقاوم با دیسپلازی چند خطی زمانی رخ می دهد که حداقل دو نوع سلول خونی کافی نباشد. این ممکن است به AML تبدیل شود.
 • اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) طبقه بندی نشده زمانی رخ می دهد که کمبود یک نوع سلول خونی وجود داشته باشد.

عوامل خطر

عوامل خطر عبارتند از (منبع مطلب):

 • افراد بالای ۶۰ سال در معرض خطر بیشتری هستند.
 • احتمال ابتلا به اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) در مردان بیشتر از زنان است.
 • سیگار خطر را افزایش می دهد.
 • شیمی درمانی برای سایر اشکال سرطان خطر را افزایش می دهد و اگر شیمی درمانی و پرتودرمانی با هم ترکیب شوند، خطر بالاتری خواهد داشت.
 • بیماری های ژنتیکی خاص
 • قرار گرفتن در معرض تشعشعات یا بنزن

پیش بینی

پیوند سلول های بنیادی تنها درمان بالقوه اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) است. میزان بقا بر اساس نوع اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD)، پیشرفت به AML و سایر عوامل خطر متفاوت است. میانگین بقای بیماران کم خطری که تحت پیوند مغز استخوان قرار نمی‌گیرند پنج سال است، در حالی که نرخ بقای پنج ساله برای بیماران پرخطر پنج ماه است (منبع مطلب).

اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD)

اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD)، همچنین به عنوان نئوپلاسم میلوپرولیفراتیو شناخته می شود، وضعیتی است که با رشد کنترل نشده سلول های خونی در مغز استخوان مشخص می شود. این تکثیر غیر طبیعی می تواند بر انواع اجزای خون مانند پلاکت ها، گلبول های سفید و گلبول های قرمز تأثیر بگذارد (منبع مطلب).

انواع

انواع اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) عبارتند از (منبع مطلب):

 • لوسمی ائوزینوفیلیک مزمن (CEL): زمانی رخ می دهد که مغز استخوان مقدار زیادی از نوعی سلول سفید به نام ائوزینوفیل را تولید کند.
 • لوسمی نوتروفیل مزمن (CNL): باعث افزایش بیش از حد انواع خاصی از گلبول های سفید خون می شود.
 • لوسمی میلوژن مزمن (CML): باعث رشد انواع غیر طبیعی گلبول های سفید خون می شود.
 • ترومبوسیتمی ضروری: باعث تولید بیش از حد پلاکت ها می شود که می تواند منجر به گرفتگی عروق خونی، حمله قلبی و سکته شود.
 • پلی سیتمی ورا: زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی گلبول قرمز توسط مغز مغز تولید شود. این با یک جهش ژنتیکی مرتبط است.
 • میلوفیبروز اولیه: زمانی رخ می دهد که مغز استخوان کلاژن زیادی تولید کند.

عوامل خطر

عوامل خطر برای اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) بسته به نوع خاص متفاوت است. عواملی مانند سن، جنسیت، و قرار گرفتن در معرض سطوح بالای تابش، مواد شیمیایی یا سیم کشی ممکن است در ایجاد اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) نقش داشته باشند (منبع مطلب).

میزان بقا

میزان بقا برای بیماران اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) بسیار متغیر است و تا حد زیادی تحت تأثیر نوع اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD)، سلامت کلی بیمار و اثربخشی برنامه درمانی است. به طور کلی، چشم انداز بیماران اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) با درمان مناسب مثبت است. دگرگونی لوسمی در اختلال میلوپرولیفراتیو (MPD) بسته به نوع آن متفاوت است، به طوری که خطر تغییر شکل در طی ۱۰ سال برای بیماران میلوفیبروزیس تا ۲۰ درصد است.

کلام پایانی

به لطف پیشرفت در گزینه های درمانی، میزان بقای سرطان های خون در سال های اخیر بهبود یافته است. از آنجایی که در حال حاضر هیچ روش غربالگری موثری برای تشخیص زودهنگام سرطان خون وجود ندارد، افراد در صورت مشاهده علائم غیرعادی مانند تب و لرز، سرفه، درد قفسه سینه، از دست دادن اشتها، تعریق شبانه، یا هر گونه علائم غیرعادی دیگر باید با پزشک خود مشورت کنند. علائم، به ویژه اگر آنها دارای هر یک از عوامل خطر شناخته شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید