خانه » سلامت روان » انواع رایج فوبیا و مشخصه های آنها

انواع رایج فوبیا و مشخصه های آنها

فوبیا چیست؟

فوبیا, ترس غیرمنطقی از یک فعالیت، موقعیت یا چیز است. ترس می تواند آنقدر بد باشد که فعالیت ها و سبک زندگی فرد را محدود کند. بسیاری از افراد مبتلا به فوبیا برای اجتناب از چیزهایی که از آنها می ترسند، تمام تلاش خود را می کنند.

حدود ۶ میلیون نفر در ایالات متحده از فوبیا رنج می برند. زنان دو برابر بیشتر از مردان از آن رنج می برند. تخمین زده می شود که تا ۲۸ درصد از مردم از فوبیا رنج می برند. درصد جمعیتی که از فوبیا رنج می برند در کشورهای غربی ۷ تا ۱۳ درصد تخمین زده می شود. فوبیا احتمالا کمتر گزارش شده است. تعداد واقعی افرادی که از فوبیا رنج می برند به احتمال زیاد بسیار بیشتر است.

انواع مختلف فوبیا چیست؟

ترس مرتبط با فوبیا بسیار بیشتر از ترس ناشی از استرس یا نگرانی است. فوبیا باعث ترس شدید می شود. انواع مختلفی از فوبیا وجود دارد. ممکن است از موقعیت های خاص، حیوانات و تعاملات اجتماعی بترسید.

هنگامی که شخصی از یک شی یا چیزی می ترسد، گفته می شود که از فوبیای خاصی رنج می برد. لیست انواع مختلف فوبیا بی پایان است.

در اینجا انواع بسیار رایج فوبیا با ذکر ویژگی های آن ها بطور مختصز بیان می شوند تا با انواع این ترس ها آشنا شوید.

۱.فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی یک ترس شدید از موقعیت های اجتماعی مانند صحبت در جمع و تعامل با دیگران است. ترس می تواند آنقدر شدید باشد که می تواند بر روابط فرد با دوستان، خانواده و همکاران تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی از خجالت در موقعیت های اجتماعی وحشت دارند. فوبیای اجتماعی گاهی اوقات اختلال اضطراب اجتماعی نیز نامیده می شود.

۲.آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ)

افرادی که از آگورافوبیا رنج می برند، ترس بیش از حدی از قرار گرفتن در فضاهای باز یا قرار گرفتن در هر جایی دارند که نمی توانند به راحتی آن را ترک کنند. افراد مبتلا به آگورافوبیا اغلب نگران این هستند که کمک در دسترس آنها نباشد یا اینکه در مقابل دیگران خجالت زده شوند. علل زمینه‌ای بسیاری برای آگورافوبیا وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که دارای یک جزء ژنتیکی است و می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود.

۳.کلاستروفوبیا (ترس از فضای تنگ ومحصور)

کلاستروفوبیا، یک فوبی رایج، ترس از فضاهای بسته یا به دام افتادن است. افراد مبتلا به کلاستروفوبیا ممکن است از قرار گرفتن در مناطق محدود مانند تونل یا آسانسور بترسند.

۴.زوفوبیا (ترس از حیوانات)

زوفوبیا ترس, از حیوانات و حشرات است. این فوبیا ممکن است به ترس از زنبورها (آپی فوبیا)، عنکبوت ها (آراکن هراسی)، پرندگان (اورنیتوفوبیا)، مارها (آراکن هراسی) و انواع دیگر موجودات اشاره داشته باشد.

۵.آکروفوبیا (ترس از ارتفاع)

ترس از ارتفاع به عنوان آکروفوبیا شناخته می شود. با وجود اینکه هیچ تهدید واقعی از ارتفاع وجود ندارد، افراد اضطراب شدیدی را تجربه می کنند.

۶.ایروفوبیا (ترس از پرواز)

ترس از پرواز ایروفوبیا (هوافوبیا) نامیده می شود. کسانی که یکی از اعضای خانواده خود را در یک سانحه هوایی از دست داده اند یا شاهد سقوط هواپیما یا تصادف بوده اند ممکن است به این فوبیا مبتلا شوند، اما دیگرانی که هرگز در حین پرواز ضربه روحی را تجربه نکرده اند ممکن است همچنان آئروفوبیا را تجربه کنند. این فوبیا ادامه می یابد حتی اگر پرواز بسیار ایمن باشد.

۷.فوبیاهای تزریق خون و جراحت

فوبیاهای تزریق خون و جراحت، فوبیایی هستند که شامل ترس از خون، آسیب، و تزریق یا انجام یک روش پزشکی تهاجمی است. فوبیای خون به هموفوبی معروف است. ترس از تزریق آمپول را آیکموفوبیا یا تریپانوفوبیا می نامند.

عوارض فوبیا چیست؟

فوبیا بدون درمان می تواند به طور قابل توجهی در توانایی فرد برای عملکرد و لذت بردن از زندگی اختلال ایجاد کند. افراد مبتلا به فوبیا ممکن است مشکلاتی را در محل کار، مدرسه و خانواده و دوستان تجربه کنند. فوبیا ممکن است برای مدت کوتاهی بهبود یابد، اما معمولاً بدون درمان برطرف نمی‌شوند.

فوبیا ممکن است با اعتیاد به الکل همراه باشد. کسانی که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کنند در مقایسه با کسانی که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم نمی کنند، تا ۱۰ برابر بیشتر احتمال دارد به فوبیا مبتلا شوند. و افرادی که فوبیا دارند تا دو برابر بیشتر از افرادی که فوبیا ندارند، الکلی هستند.

علل و عوامل خطرزا برای ایجاد فوبیا چیست؟

عوامل مختلفی در ایجاد فوبیا نقش دارند. ژن ها، تأثیرات فرهنگی و رویدادهای آسیب زا همگی می توانند در ایجاد فوبیا نقش داشته باشند. احتمال ابتلا به فوبیا در فردی که یکی از خویشاوندان نزدیک به فوبیا دارد، سه برابر بیشتر از افرادی است که سابقه خانوادگی مشابهی ندارند.

افراد مبتلا به فوبیا سعی می کنند با اجتناب از چیزهایی که از آنها می ترسند، استرس را مدیریت کنند. همچنین ممکن است برای آنها به حداقل رساندن شدت موقعیت های ترسناک یا محرک که فوبیا را تقویت می کند, دشوار باشد.

علائم و نشانه های فوبیا چیست؟

علائم فوبیا ممکن است شامل وحشت، ترس، ضربان قلب سریع یا نامنظم، مشکل در تنفس، عرق کردن، احساس میل به فرار یا فرار و لرز باشد. افراد مبتلا به فوبیا اغلب می دانند که ترس آنها با تهدید یا خطر واقعی تناسب ندارد. غیرمعمول نیست که فردی که فوبیا دارد برای اجتناب از موقعیت فوبیا یا فرار از آن دست به اقدامات افراطی بزند.

فوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از پزشکان ممکن است فوبیا را تشخیص دهند، از جمله مددکاران اجتماعی، روان درمانگران، روانپزشکان و متخصصان مراقبت های اولیه. هر دو علائم جسمی و روانی ارزیابی می شوند. پزشک دلایل فیزیکی بالقوه علائم را رد می کند.

فوبیا اغلب همراه با سایر اختلالات اضطرابی رخ می دهد. اضطراب ممکن است یکی از ویژگی های دیگر مشکلات پزشکی باشد یا به عنوان یک عارضه جانبی به دلیل استفاده از برخی داروها رخ دهد. پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی را برای کشف سایر علل بالقوه علائم تجویز کند.

فوبیا چگونه درمان می شود؟

درمان حساسیت زدایی, درمانی برای فوبیا است که شامل قرار دادن تدریجی یک فرد فوبیا با چیزی است که از آن می ترسد تا زمانی که موقعیت یا چیزی دیگر ترس ایجاد نکند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) درمانی است که شامل بررسی و تغییر افکار و رفتارهای اساسی است که به علائم ناخواسته کمک می کند. درمان شناختی رفتاری (CBT) یک درمان موثر برای فوبیا است. درمان شناختی رفتاری (CBT) دارای سه جزء است:

  1. مؤلفه ی آموزشی: در طول این مرحله، متخصص درمانگر انتظارات را برای درمان ترسیم می کند و بیمار را به همکاری با درمان تشویق می کند.
  2. مؤلفه ی شناختی: در این مرحله، متخصص درمانگر به بیمار کمک می کند تا افکار و مفروضاتی را که نقش کلیدی در تولید رفتار هراسی دارند، کشف کند.
  3. مولفه رفتاری: این مرحله از درمان شامل آموزش تکنیک‌های اصلاح رفتار بیمار برای کمک به او برای مواجهه مؤثرتر با موقعیت‌های هراسی است.

چه داروهایی فوبیا را درمان می کنند؟

داروهای درمان افسردگی به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) می توانند برای درمان فوبیا استفاده شوند. گاهی اوقات داروها به تنهایی یا همراه با درمان دیگری مانند درمان حساسیت زدایی یا درمان شناختی رفتاری (CBT) استفاده می شوند. اس سیتالوپرام (Lexapro)، سرترالین (Zoloft)، فلووکسامین (Luvox)، فلوکستین (Prozac)، پاروکستین (Paxil) و سیتالوپرام (Celexa) نمونه هایی از SSRI ها هستند.

بتا بلوکرها داروهایی هستند که اثر آدرنالین را در بدن خنثی می کنند. این داروها ممکن است برای درمان فوبیا استفاده شوند. پروپرانولول (ایندرال) یکی از انواع بتا بلوکرها است. بنزودیازپین ها دسته دیگری از داروها هستند که ممکن است برای درمان فوبیا استفاده شوند.

بنزودیازپین ها باعث آرامش می شوند، اما بسیار اعتیادآور هستند و مصرف بیش از حد ممکن است با عواقب بسیار جدی همراه باشد. مخلوط کردن الکل با بنزودیازپین ها می تواند کشنده باشد. به این دلایل، بنزودیازپین ها اغلب برای درمان فوبیا استفاده نمی شوند. داروهای این دسته شامل کلونازپام (کلونوپین)، آلپرازولام (زاناکس)، لورازپام (آتیوان) و دیازپام (والیوم) است.

آیا فوبیا یک اختلال روانی است؟

بله، فوبیاها اختلالات روانی قابل تشخیص هستند. فوبیا یک ترس قوی و غیرمنطقی از چیزی است که خطر واقعی کمی ایجاد می کند یا هیچ خطری ندارد. همچنین نوعی اختلال اضطرابی است. فوبیا یک ترس مداوم، بیش از حد و غیر واقعی از یک شی، شخص، حیوان، فعالیت یا موقعیت است.

افراد مبتلا به فوبیا سعی می کنند از چیزی که از آن می ترسند اجتناب کنند. اگر نتوانند از آن موقعیت فرار کنند ممکن است موارد زیر را تجربخ کنند:

  1. وحشت و ترس
  2. ضربان قلب تند
  3. تنگی نفس
  4. لرزیدن
  5. میل شدید به دور شدن از آن موقعیت
  6. غش کردن در موارد شدید

دیدگاهتان را بنویسید