خانه » بیماری ها » بهترین روش برای درمان اسهال

بهترین روش برای درمان اسهال

اسهال یک بیماری حاد است که منجر به مدفوع شل یا آبکی مکرر می شود. افراد مبتلا به اسهال کمتر قادر به جذب مواد مغذی یا آب در روده هستند. اگر اسهال ادامه پیدا کند، می تواند باعث کم آبی شدید بدن شود و نیاز به مداخله فوری پزشکی داشته باشد بنابراین اقدام به درمان اسهال ضروری است.

در بیشتر موارد، اسهال خود به خود با حداقل مداخلات درمانی برطرف می شود. ممکن است بدن شما به عفونت یا چیزی که خورده اید واکنش نشان داده باشد و به سادگی سم را از سیستم شما دفع کند. در مواردی مانند این، اسهال ممکن است به عنوان نقش محافظت کننده عمل کند.

با این حال، زمانی که اسهال بیش از چند روز ادامه داشته باشد یا به طور مکرر عود کند، ممکن است نشانه ای از یک مشکل بزرگتر که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند در مواجهه با یک حمله ناگهانی اسهال کمک کند:

به مقدار زیاد مایعات بنوشید

در صورت مواجهه با اسهال، اولین اقدام نوشیدن مقدار زیادی مایعات اضافی است. آب همیشه بهترین انتخاب است اما هر مایع شفافی این کار را می کند. شیر ممکن است برای موارد خفیف تر مفید باشد، اما شیر می تواند اسهال را در برخی موارد طولانی تر یا بدتر کند (منبع مطلب).

از الکل و کافئین خودداری کنید که هر دو دارای اثرات ادرارآور (دفع آب) هستند. برای موارد متوسط تا شدید، ممکن است بخواهید از محلول های الکترولیتی مانند گاسترولیت یا پدیالیت برای جایگزینی محلول های از دست رفته در اثر اسهال استفاده کنید. از نوشیدنی‌های ورزشی اجتناب کنید زیرا محتوای قند بالای آنها در واقع می‌تواند اسهال را بدتر کند (منبع مطلب).

پروبیوتیک مناسب را مصرف کنید

کشت‌های باکتریایی موجود در ماست، کفیر و مکمل‌های پروبیوتیک می‌تواند به کاهش علائم و کوتاه‌تر کردن مدت زمان انواع خاصی از اسهال کمک کند . این امر به ویژه برای افراد مبتلا به اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک یا گاستروانتریت حاد (“آنفولانزای معده”) صادق است. اما همه پروبیوتیک د تسکین موثر نیستند.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۵ در مجله کلینیکال گوارش، لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG (LGG) و ساکارومایسس بولاردی سویه های پروبیوتیکی هستند که به نظر می رسد بیشترین تسکین علائم اسهال را دارند (منبع مطلب).

در حالی که مکانیسم دقیق اثر ناشناخته است، محققان به این نتیجه رسیدند که “اثبات پروبیوتیک ها به عنوان درمان فعال” برای اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک و گاستروانتریت حاد “شواهد قوی و محکمی وجود دارد”.

هنگام خرید ماست و کفیر با فواید پروبیوتیک، حتماً مواردی را انتخاب کنید که حاوی پروبیوتیک های «زنده» یا «فعال» هستند. همچنین انواع ساده یا کم قند را انتخاب کنید، زیرا سطوح بالاتر قند ممکن است اسهال شما را بدتر کند (منبع مطلب).

یک رژیم غذایی BRAT را در نظر بگیرید

BRAT مخفف یک رژیم غذایی خاص متشکل از موز، برنج، سیب (یا سس سیب) و نان تست خشک است که معمولاً برای درمان اسهال، آنفولانزای معده و سایر بیماری های دستگاه گوارش توصیه می شود. این رژیم به عنوان رژیم غذایی ملایم نیز شناخته می شود، زیرا بر روی غذاهای ملایمی تمرکز دارد که به راحتی هضم می شوند و باعث جذب مدفوع شل یا آبکی می شوند.

اگرچه رژیم BRAT زمانی بهترین درمان برای اسهال کودکان بود، اما کمبود ارزش غذایی آن منجر به کاهش محبوبیت آن شده است. با این حال، گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی فرد در ۲۴ ساعت اولیه اسهال همچنان می تواند در مدیریت علائم مفید باشد. پس از این دوره، بازگشت به یک رژیم غذایی معمولی و متعادل و مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت بسیار مهم است (منبع مطلب).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هیدراته ماندن و خوردن غذاهای مناسب می تواند به رفع حملات خفیف اسهال کمک کند، اما موارد مداوم یا شدید ممکن است نیاز به نمونه پزشکی داشته باشد. در اینجا مواردی وجود دارد که به شما توصیه می شود به دنبال مراقبت های فوری یا اورژانسی باشید:

  • استفراغ یا اسهال در نوزادان زیر ۳ ماه
  • استفراغ بیش از ۱۲ ساعت در کودکان
  • اسهال در بزرگسالان یا کودکان که بیش از سه روز طول می کشد
  • مدفوع خونی، سیاه یا چرب
  • درد شکمی که با اجابت مزاج بهبود نمی یابد
  • علائم کم آبی بدن، از جمله سرگیجه، سردرد، ضعف و برون ده ادرار کم
  • تب بالا بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد

همچنین اگر اسهال پس از سفر خارجی اخیر رخ داده باشد (“اسهال مسافرتی”)، اگر اسهال با شروع یک داروی جدید همزمان شده باشد، یا اگر سایر اعضای خانواده شما (یا افرادی که با آنها بوده اید) نیز دچار اسهال شوند، باید به پزشک مراجعه کنید .

کلام پایانی

  • اسهال ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد یا در برخی دیگر نشانه ای از یک مشکل جدی باشد. به همین دلیل، هرگز نباید علائم اسهال را در صورتی که شدید، مداوم، عودکننده یا همراه با سایر علائم غیرطبیعی باشد نادیده بگیرید.
  • اگر تصمیم دارید از داروهای ضد اسهال بدون نسخه استفاده کنید، ابتدا خود را به یک بیسموت ساب سالیسیلات مانند پپتو بیسمول محدود کنید. اگرچه لوپرامید می تواند بسیار موثر باشد، اما مهم است که قبل از مصرف آن را از پزشک خود دریافت کنید، زیرا می تواند برخی از اشکال اسهال التهابی یا خونی را بدتر کند (منبع مطلب).
  • داروهای ضد اسهال هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای مراقبت های پزشکی استاندارد استفاده شوند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که علائم، بدون توجه به شدت، مداوم یا عود کننده باشند.

سوالات متداول

۱. آیا بهتر است اسهال را قطع کنیم یا بگذاریم خودش ادامه پیدا کند؟

بستگی به علت دارد. اسهال ناشی از مسمومیت غذایی یک واکنش محافظتی برای دفع سم از بدن شما است. به همین ترتیب، اسهال ناشی از گاستریت ویروسی راه بدن شما برای حذف ویروس از بدن است. به طور کلی، باید اجازه داد که این بیماری ها یک روز یا بیشتر دوره خود را طی کنند.

اسهالی که بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد یا با علائم کم آبی همراه باشد باید درمان شود. اگر اسهال دارید که هفته ها ادامه دارد یا به طور مکرر عود می کند، به پزشک مراجعه کنید.

۲. چگونه اسهال را به طور طبیعی درمان می کنید؟

اسهال را اغلب می توان با برخی از غذاهای نشاسته ای درمان کرد. موز، برنج، سس سیب و نان تست که به عنوان رژیم غذایی BRAT نیز شناخته می شود، معمولا برای سفت کردن مدفوع شل توصیه می شود.

پروبیوتیک ها همچنین برای درمان طبیعی اسهال ناشی از آنتی بیوتیک ها یا گاستریت ویروسی توصیه می شوند. به دنبال سویه های پروبیوتیکی باشید که به عنوان کشت های زنده و فعال فهرست شده اند.

اگر اسهال دارید، هیدراته ماندن نیز مهم است. مطمئن شوید که مقدار زیادی آب، چای گیاهی یا یک نوشیدنی الکترولیتی بنوشید. از مصرف الکل و کافئین که می تواند اسهال را بدتر کند اجتناب کنید.

۳. چه داروهای بدون نسخه اسهال را متوقف می کنند؟

دو داروی ضد اسهال بدون نسخه بیسموت ساب‌سالیسیلات ، ماده فعال در کائوپکتات و پپتو بیسمول و لوپرامید ، ماده فعال در ایمودیوم موجود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید