خانه » سلامت جسم » بهترین روش برای درمان حالت تهوع

بهترین روش برای درمان حالت تهوع

حالت تهوع احساس نیاز به استفراغ است. بارداری، سرگیجه ، بیماری حرکت، عفونت های گوارشی (مانند مسمومیت غذایی )، واکنش به دارو و الکل شایع ترین علل تهوع هستند ، اما موارد دیگری نیز مانند بیماری حرکت – به طور خاص تر، دریازدگی می توانند باعث آن شوند.

چرا حالت تهوع دارید؟

برای کاهش موثر حالت تهوع، رسیدگی به علت اصلی این علامت بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر شخصی به دلیل رانندگی با ماشین دچار بیماری حرکتی شود، توقف ماشین و استراحت می تواند به کاهش ناراحتی او کمک کند. برخی از افراد ممکن است با رانندگی خود احساس آرامش کنند، بنابراین اجازه دادن به آنها ممکن است مفید باشد. علاوه بر این، خواندن یا تمرکز بر روی چیزی در هنگام سواری می‌تواند حالت تهوع را تشدید کند، بنابراین بهتر است در صورت امکان از این فعالیت‌ها اجتناب کنید (منبع مطلب).

از آنجایی که برخی از علل تهوع، مانند بارداری، قابل درمان نیستند، چندین راهکار وجود دارد که می تواند به کاهش علائم ناخوشایند کمک کند (منبع مطلب).

نفس کشیدن

در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که استنشاق بخارهای ایزوپروپیل الکل می تواند احساس تهوع را کاهش دهد، مطالعات نشان داده اند که درمان با نمک بدون بو نیز تسکین یکسانی را فراهم می کند. نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می کنند که تنفس عمیق و آهسته عامل کلیدی در بهبود حالت عمومی بیمار است. دم از طریق بینی و بازدم از طریق دهان می تواند به بیماران کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند. (منبع مطلب).

زنجبیل یا ویتامین B6

زنجبیل به عنوان یک درمان موثر ضد تهوع در حال ظهور است و ویتامین B6 نیز در این زمینه نویدبخش است. با این حال، هنوز اطلاعات کافی برای تعیین اینکه آیا زنجبیل یا ویتامین B6 برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند وجود ندارد (لطفاً به زیر مراجعه کنید). برای افراد غیر باردار، به نظر می رسد که مصرف زنجبیل در مقادیر حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم یا ۱ گرم، یا ویتامین B6 در دوزهای حداکثر ۱۰ میلی گرم، ممکن است مفید باشد.

زنان باردار باید هنگام مصرف هر گونه دارو یا مکمل غذایی برای کاهش تهوع و استفراغ احتیاط کنند، زیرا اثرات این مواد بر روی جنین در حال رشد به خوبی شناخته نشده است. شواهد محدودی در مورد بی خطر بودن برخی داروها در دوران بارداری وجود دارد و حتی اطلاعات کمتری در مورد ایمنی مکمل های غذایی وجود دارد. این به ویژه در مورد مکمل‌هایی که سابقه مطالعه نادرست دارند، صادق است (منبع مطلب).

ضد استفراغ (داروهای ضد تهوع)

آنتی هیستامین ها که معمولاً برای درمان آلرژی استفاده می شوند نیز می توانند در کاهش حالت تهوع موثر باشند. برخی از آنتی هیستامین ها به طور خاص برای این منظور فروخته می شوند. علاوه بر آنتی هیستامین ها، دو دسته دیگر از داروها وجود دارند که می توانند به درمان حالت تهوع کمک کنند (منبع مطلب).

توجه به این نکته ضروری است که داروهای ضد تهوع که به عنوان ضد تهوع نیز شناخته می شوند، همیشه کامل نیستند و ممکن است در همه موارد مؤثر نباشند. استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی واکنش طبیعی بدن برای دفع باکتری های مضر از روده است و باید حداقل ۲۴ ساعت اجازه بروز آن را داد.

اگر استفراغ بیش از این بازه زمانی ادامه یابد، افرادی که از مسمومیت غذایی رنج می برند ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشند، زیرا استفراغ کنترل نشده می تواند منجر به کم آبی بدن شود. (منبع مطلب)

همانطور که قبلا ذکر شد، مکمل های غذایی و داروها همیشه برای استفاده در دوران بارداری بی خطر نیستند، زیرا تحقیقات کافی در مورد اثرات آنها انجام نشده است. آزمایش داروها بر روی زنان باردار چالش برانگیز است، زیرا هر گونه شکست می تواند عواقب جدی و طولانی مدت داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر همه موارد بالا شکست خورد، به پزشک مراجعه کنید. به دلیل مشکلات مربوط به بارداری و داروهای ضد استفراغ، زنان باردار همیشه باید قبل از تلاش برای درمان هر بیماری با دارو با پزشک خود مشورت کنند.

برای بقیه ، مراجعه به پزشک معمولا آخرین راه حل است، اما چند محرک مهم وجود دارد (منبع مطلب):

  • علائم کم آبی، خستگی یا گیجی مستحق مراجعه به مطب پزشک است. اگر آنقدر مریض هستید که هر کدام از اینها را داشته باشید، دیگر نباید صبر کنید.
  • استفراغ خونی
  • سرگیجه شدید  که از بین نمی رود (منبع مطلب).

اگر نمی توانید حالت تهوع را از بین ببرید و بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، مراجعه به پزشک قدم منطقی بعدی است.

دیدگاهتان را بنویسید