خانه » سلامت جسم » بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون چیست؟

بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون چیست؟

بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون به چند عامل بستگی دارد. اگر فشار خون بالا (هایپرتنشن) دارید ، ممکن است پزشک از شما بخواهد که فشار خون خود را دو بار در روز کنترل کنید. یک بار در صبح و یک بار در عصر.

برخی از پزشکانی توصیه می کنند که فشار خون خود را اول صبح، پس از تخلیه مثانه، اما قبل از مصرف دارو یا نوشیدن قهوه صبح، چک کنید (منبع مطلب).

فشار خون در طول روز در نوسان است. از یک ریتم شبانه روزی پیروی می کند، پس از بیدار شدن به شدت افزایش می یابد، در بعد از ظهر به اوج خود می رسد، سپس در عصر کاهش می یابد (منبع مطلب).

برای پایش فشار خون خود، اندازه گیری ها باید در زمان های ثابت هر روز انجام شود (منبع مطلب).

این مقاله بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون را مورد بحث قرار می دهد و توضیح می دهد که چگونه فشار خون در طول روز تغییر می کند و نکاتی را برای دریافت دقیق ترین قرائت ها ارائه می دهد.

چه زمانی فشار خون خود را اندازه گیری کنید؟

کنترل فشار خون در خانه باید دو بار در روز، طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام شود. ۳۰ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون از مصرف کافئین، الکل، سیگار کشیدن یا ورزش خودداری کنید.

در حالت ایده آل، شما می خواهید فشار خون خود را هر روز در زمان های معینی اندازه گیری کنید. این به این دلیل است که فشار خون تا ۳۰ درصد در روز تغییر می کند (منبع مطلب). بررسی منظم در زمان مشخص هر روز دقیق ترین تصویر را ارائه می دهد.

در صبح

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند فشار خون خود را اول صبح اندازه گیری کنید. فشار خون معمولاً هنگام خواب در پایین ترین حد خود است، سپس با بیدار شدن از خواب و شروع به حرکت در روز افزایش می یابد.

اندازه گیری فشار خون صبحگاهی باید بعد از تخلیه مثانه، اما قبل از مصرف داروهای فشار خون یا نوشیدن قهوه انجام شود. اگر در صبح به حمام می روید،  پس از حمام، به مدت ۵ دقیقه آرام بنشینید. از عوامل استرس زا بالقوه مانند چک کردن ایمیل های کاری یا تماشای اخبار که ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد اجتناب کنید.

برای اطمینان از نتایج دقیق، دو مطالعه را با فاصله تقریباً یک دقیقه انجام دهید. اگر دو قرائت بسیار متفاوت دریافت کردید، یک دقیقه دیگر صبر کنید و دوباره آن را بخوانید.

در بعد از ظهر

فشار خون با ادامه روز افزایش می‌یابد و معمولاً در بعدازظهر به بالاترین حد خود در روز می‌رسد. در بیشتر موارد، پزشکان خواندن فشار خون در بعد از ظهر را توصیه نمی کنند. با این حال، برخی از محققان فکر می کنند خواندن بعد از ظهر می تواند بینش ارزشمندی ارائه دهد (منبع مطلب).

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ که در مجله فشار خون بالینی منتشر شده است ، فشار خون در روز بین ساعت ۴ تا ۶ عصر به اوج خود می رسد.نویسندگان این مطالعه دریافتند که آزمایش در این پنجره می تواند به شناسایی افرادی که در معرض خطر ابتلا به نوعی بیماری هارت هستند که به عنوان هیپرتروفی بطن چپ شناخته می شود ، کمک کند (منبع مطلب).

اوج فشار خون از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مشخص کردن الگوهای منحصر به فرد شما، متخصص قلب شما ممکن است یک آزمایش پایش فشار خون سرپایی ۲۴ ساعته را توصیه کند.این حالت شامل پوشیدن یک دستگاه کوچک است که فشار خون شما را هنگام انجام فعالیت های روزانه ردیابی می کند.

در عصر و شب

اندازه گیری فشار خون عصر و شب معمولاً در کنار خوانش صبحگاهی استفاده می شود. بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون در عصر هنوز مورد بحث است. دستورالعمل های پایش فشار خون خانگی در سراسر جهان متفاوت است.

در ایالات متحده، دستورالعمل های فعلی توصیه می کنند که فشار خون خود را قبل از شام خود چک کنید. (منبع مطلب)در آسیا، اندازه گیری فشار خون در شب قبل از خواب، بعد از شام و حمام توصیه می شود. دستورالعمل اروپایی کمتر مشخص هستند و به سادگی در عصر می گویند. محققان مطمئن نیستند که آیا این به دلیل تغییرات فرهنگی یا عوامل ژنتیکی در میان اقوام مختلف است.

از پزشک خود بخواهید بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون شما را مشخص کند.

مزایای مانیتورینگ فشار خون خانگی

تحقیقات نشان داده است که خوانش فشار خون در خانه مشابه اندازه گیری های ثبت شده توسط مانیتورهای سرپایی ۲۴ ساعته است . این مانیتورها استاندارد طلایی برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد هستند (منبع مطلب).

اندازه گیری فشار خون خانگی ممکن است اثر کت سفید را از بین ببرد. اثر کت سفیدیعنی اینکه  فشار خون یک فرد ممکن است هنگام مراجعه به مطب پزشک افزایش یابد و این موضوع بسیار رایج است.

پزشک شما ممکن است علاوه بر نظارت دقیق برای فشار خون بالا، کنترل فشار خون خانگی را به دلایل دیگر توصیه کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است بخواهند ببینند که آیا دارویی که برای کنترل فشار خون استفاده می شود کارآمد است یا خیر. یا ممکن است بخواهند در صورت اتخاذ یک رژیم غذایی کم نمک جدید، به دنبال تغییراتی باشند.

آنها ممکن است از چک کردن فشار خون خانگی برای نظارت بر فشار خون پایین در افراد خاص استفاده کنند. همچنین ممکن است برای نظارت بر فشار خون ماسک شده مفید باشد. این زمانی اتفاق می افتد که فشار خون شما در مطب پزشک طبیعی باشد، اما در خانه بالاتر باشد.

تفسیر فشار خون شما

اندازه گیری فشار خون به صورت دو عدد داده می شود. آنها عدد سیستولیک (بالا) و عدد دیاستولیک (پایین) هستند و به مقیاس  میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. بنابراین فشار خون ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه به عنوان “۱۲۰ روی ۸۰” خوانده می شود (منبع مطلب).

طبق داده های انجمن قلب آمریکا، پنج دسته فشار خون وجود دارد (منبع مطلب):

 سیستولیکدیاستولیک
طبیعیکمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوهکمتر از ۸۰ میلی متر جیوه
بالاتر از طبیعی۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوهکمتر از ۸۰ میلی متر جیوه
مرحله ۱ HBP۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه
مرحله ۲ HBP۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر
بحران فشار خون بالا۱۸۰ میلی متر جیوه یا بالاتر۱۲۰ میلی متر جیوه یا بالاتر

چه زمانی با اورژانس تماس بگیرید؟

فشار خون بالاتر از ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه یک بحران فشار خون است. این یک وضعیت جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائم درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، کمردرد، بی حسی، ضعف، تغییرات بینایی یا مشکل در صحبت کردن دارید، با اورژانس تماس بگیرید .

پزشک شما از اندازه‌گیری فشار خون در خانه در کنار فشار خون مطب استفاده می‌کند. آنها به عنوان جایگزین در نظر گرفته نشده اند، بنابراین مطمئن شوید که برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

نکاتی برای اندازه گیری فشار خون

پایش فشار خون خانگی به تیم مراقبت های بهداشتی شما اجازه می دهد تا یک اندازه گیری نسبتاً ثابت را با دیگری در طول زمان مقایسه کنند.

استفاده از دستگاه های دیجیتال فشار خون خانگی آسان است و در اکثر داروخانه ها فروخته می شود. مهم ترین فاکتور در انتخاب سایز کاف است. اندازه کاف‌های فشار خون از یک کودک کوچک تا یک بزرگسال بسیار بزرگ است. پزشک شما می تواند شما را به دستگاه مناسب برای شما راهنمایی کند (منبع مطلب).

این نکات را دنبال کنید تا هنگام آزمایش فشار خون خود در خانه، نتایج دقیق تری دریافت کنید (منبع مطلب):

 • حداقل دو بار در روز فشار خون خود را اندازه بگیرید. فشار خون در طول روز تغییر می کند. فشار خون شما معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن در پایین ترین حد خود است. در طول روز تا ۳۰ درصد تغییر می کند. این به دلیل تغییرات هورمونی، سطح فعالیت و غذا خوردن است.
 • هر روز در زمان های مشخصی اندازه گیری کنید. زمان‌بندی یکسان باید به‌جز تأثیرات دیگر مانند ورزش، تقریباً همان خواندن را به شما بدهد. به عنوان مثال، روتین شما برای بررسی فشار خون ممکن است دو تا سه چک در صبح و شب باشد.
 • هر بار که چک می کنید بیش از یک قرائت داشته باشید. سعی کنید هر بار که فشار خون خود را اندازه گیری می کنید، دو یا سه بار با فاصله یک دقیقه از هم فاصله بگیرید. نتایج را در یک گزارش نوشتاری یا اپلیکیشن ثبت کنید.
 • ۳۰ دقیقه قبل از خواندن آماده شوید. به مدت ۳۰ دقیقه قبل از مطالعه، ورزش نکنید، سیگار نکشید، کافئین ننوشید یا یک وعده غذایی بزرگ نخورید. همه اینها می تواند منجر به افزایش خوانش شود. همچنین باید مثانه خود را خالی کنید و قبل از اندازه گیری فشار خون، حداقل پنج دقیقه به خود استراحت دهید.
 • زمان مناسبی را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که بررسی فشار خون شما مطابق برنامه شما عمل می کند. بازه زمانی را انتخاب کنید که بعید است در اثر کار یا درگیری های دیگر مختل شود. اگر خارج از خانه کار می کنید، ممکن است بخواهید فشار خون خود را قبل از کار یا هنگام بازگشت اندازه گیری کنید.
 • روی یک صندلی بنشینید. اگر هنگام ایستادن فشار خون خود را اندازه گیری کنید، می تواند منجر به افزایش یا نادرست خواندن شود. به راحتی روی یک صندلی بنشینید و کمر خود را تکیه دهید. بازوهای خود را روی میز یا سطح صاف دیگری قرار دهید و پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید (منبع مطلب).

وقتی هر روز فشار خون را اندازه گیری می کنید، راحت تر می توانید ببینید که آیا درمانی که پزشک برای شما تجویز کرده است موثر است یا خیر.

کلام پایانی

 • مانیتورینگ فشار خون در خانه معمولاً دو بار در روز، هر روز در یک زمان مشخص انجام می شود. پزشک شما بهترین زمان برای بررسی فشار خون و نحوه ثبت آن را به شما اطلاع می دهد.
 • اندازه گیری فشار خون صبحگاهی باید هنگام بیدار شدن از خواب، بعد از استفاده از حمام، اما قبل از نوشیدن قهوه یا مصرف دارو انجام شود.
 • اندازه گیری فشار خون بعد از ظهر معمولاً توصیه نمی شود.
 • بسته به توصیه پزشک قلب، اندازه گیری فشار خون عصر ممکن است قبل از شام یا قبل از خواب انجام شود.
 • فشار خون باید در حالت نشسته پس از چند دقیقه استراحت چک شود. هر بار حداقل دو خوانش ه را با فاصله یک دقیقه انجام دهید. حداقل ۳۰ دقیقه پس از مصرف کافئین، الکل، سیگار کشیدن یا ورزش قبل از اندازه گیری فشار خون اجتناب کنبد.

دیدگاهتان را بنویسید