خانه » تغذیه » بیکینگ پودر: حقایق تغذیه ای و فواید آن برای سلامتی

بیکینگ پودر: حقایق تغذیه ای و فواید آن برای سلامتی

بیکینگ پودر نوعی مایه خمیر کننده شیمیایی است ، به این معنی که در طی فرآیند پخت و پز گاز تولید می کند تا محصولات پخته شده را تولید کند. بکینگ پودر که از بی کربنات سدیم ( جوش شیرین ) و اسید ساخته شده است، برای انجام واکنش شیمیایی فقط به رطوبت نیاز دارد. در محصولات پخته شده ای که نیازی به مخمر ندارند، مانند کیک، کلوچه و نان های سریع، جوش شیرین در ایجاد بافتی سبک و ترد نقش دارد.

بیشتر جوش شیرینی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شود، «دو اثر» نامیده می‌شود که نشان‌دهنده فرآیند دو مرحله‌ای است . اولین واکنش زمانی اتفاق می افتد که بکینگ پودر در مایع حل می شود تا خمیری ایجاد شود. واکنش دوم در طول فرآیند گرمایش رخ می دهد. هر دو واکنش به یک محصول پخته سبک و انعطاف پذیر کمک می کنند.

حقایق تغذیه ای بیکینگ پودر

اطلاعات تغذیه زیر توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) برای ۱ قاشق چایخوری (۴.۶ گرم) بیکینگ پودر دو اثر ارائه شده است (منبع مطلب).

حقایق تغذیه ای بیکینگ پودر

  • کالری : ۲.۴
  • چربی : ۰ گرم
  • سدیم : ۳۶۳ میلی گرم
  • کربوهیدرات : ۱.۱ گرم
  • فیبر : ۰ گرم
  • شکر : ۰ گرم
  • پروتئین : ۰ گرم

کربوهیدرات ها

بیکینگ پودر ۲.۴ کالری و کمی بیش از ۱ گرم کربوهیدرات در یک قاشق چای خوری دارد. کربوهیدرات ها از نشاسته طبیعی موجود در بیکینگ پودر به دست می آیند.

چربی ها

بکینگ پودر چربی ندارد.

پروتئین

بیکینگ پودر هیچ پروتئینی ندارد.

ویتامین ها و مواد معدنی

بیکینگ پودر حاوی مقدار کمی ویتامین و مواد معدنی است. یک قاشق چای خوری جوش شیرین ۳۳۹ میلی گرم کلسیم (حدود ۳۳ درصد ارزش روزانه) و ۴۵۶ میلی گرم فسفر (حدود ۶۰ درصد ارزش روزانه) دارد. کلسیم و فسفر هر دو در حفظ سلامت استخوان ها، ناخن ها و دندان ها نقش دارند.

فواید سلامتی بیکینگ پودر

هیچ تحقیقی در مورد مزایای بیکینگ پودر وجود ندارد، اما برخی از مزایای بالقوه مرتبط با جوش شیرین وجود دارد. بیکینگ پودر حاوی جوش شیرین (بی کربنات سدیم) و اسید است. اگرچه این نتایج به طور مستقیم برای بکینگ پودر نشان داده نشده است، می توان فرضیات خاصی را از تحقیقات روی جوش شیرین استخراج کرد.

ممکن است عملکرد کلیه را بهبود بخشد

بی کربنات سدیم برای نقش آن در حفظ عملکرد کلیه در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مورد مطالعه قرار گرفته است. یک مطالعه آزمایشی بر روی ۱۹۴ فرد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، اثرات تجویز دو دوز مکمل بی کربنات سدیم را طی ۲۸ هفته مشاهده کرد (منبع مطلب).

نتایج نشان داد کاهش دفع آمونیوم ادرار که نشانگر بیماری کلیوی است. نویسندگان مطالعه به این نتیجه رسیدند که بررسی اثرات بی کربنات سدیم بر بیماری مزمن کلیوی، تحقیقات بیشتری را ضروری می کند.

ممکن است سلامت دهان را ارتقا دهد

بی کربنات سدیم به دلیل ماهیت قلیایی خود کاربردهای متعددی در دندانپزشکی دارد. از آنجایی که اسید موجود در دهان را خنثی می کند، نقش آن در جلوگیری از پوسیدگی و فرسایش دندان روی سطوح مینای دندان مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین یک پاک کننده قوی دندان مصنوعی است و حتی ممکن است از بوی بد دهان جلوگیری کند (منبع مطلب).

ممکن است عملکرد ورزش را افزایش دهد

مطالعات متعددی اثرات بی کربنات سدیم را بر عملکرد ورزشی مشاهده کرده اند که نتایج متفاوتی دارد. بررسی سیزده مطالعه اثرات بی کربنات سدیم بر استقامت عضلانی و قدرت عضلانی را مورد بررسی قرار داد (منبع مطلب).

محققان دریافتند که مکمل بی کربنات سدیم استقامت عضلانی را در هر دو گروه عضلانی کوچک و بزرگ بهبود می بخشد. با این حال، به نظر نمی رسد که مکمل بی کربنات سدیم تأثیری بر قدرت عضلانی داشته باشد. بدیهی است که تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

ممکن است مسیرهای ضد التهابی را فعال کند

یک مطالعه حیوانی کوچک نقش نوشیدنی جوش شیرین را در تقویت سلول های ضد التهابی در بدن بررسی کرد. نویسندگان مطالعه بر این باورند که نوشیدن جوش شیرین به طحال ، بخشی از سیستم ایمنی، می‌گوید که از تولید سلول‌های التهابی به سلول‌های ضد التهابی تغییر مکان دهد. نویسندگان مطالعه بر این باورند که این ممکن است در تنظیم بیماری های خودایمنی نقش داشته باشد، اما تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

میوه ها و سبزیجات را تمیز می کند

یک مطالعه اثر بی کربنات سدیم را در حذف باقی مانده آفت کش ها از سیب بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که شستشوی بی کربنات سدیم مقداری از باقیمانده آفت‌کش‌ها را از پوست سیب حذف می‌کند، اما آن‌هایی که در عمق میوه یافت نمی‌شوند. با این حال، وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) توصیه می‌کند که میوه‌ها و سبزیجات تازه را فقط زیر آب سرد بشویید.

آلرژی

هیچ موردی از حساسیت به بیکینگ پودر گزارش نشده است. اگر پس از خوردن بیکینگ پودر واکنش نامطلوبی داشتید، با پزشک خود صحبت کنید.

اثرات نامطلوب

مقدار بکینگ پودر مورد استفاده در پخت و پز یا پخت بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، عوارض جدی می تواند از مصرف بیش از حد بیکینگ پودر ایجاد شود. عوارض جانبی مصرف بیش از حد بیکینگ پودر شامل تشنگی، درد شکم، حالت تهوع، استفراغ شدید و اسهال است. اگر فردی بیش از حد بیکینگ پودر مصرف کرد، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

بکینگ پودر سرشار از سدیم است و بیش از ۱۰ درصد از ارزش روزانه را در یک قاشق چای خوری دارد. اگر فشار خون بالا دارید، در مورد استفاده از بیکینگ پودر با پزشک خود صحبت کنید.

ذخیره سازی و ایمنی مواد غذایی

بیکینگ پودر معمولا در قالب فلزی با درب محکم می آید. آن را در ظرف اصلی در جای خشک و خنک مانند انبار یا کمد و دور از گرما نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید