خانه » سلامت جسم » تست استرس قلبی (تست ورزش) چیست و چگونه انجام می شود؟

تست استرس قلبی (تست ورزش) چیست و چگونه انجام می شود؟

تست استرس قلبی (تست ورزش) (همچنین به عنوان تست ورزش قلبی شناخته می شود) یک آزمایش در مطب است که برای اندازه گیری پاسخ قلب به فعالیت بدنی در یک محیط کنترل شده استفاده می شود.

این آزمایش که معمولاً روی تردمیل یا چرخه ثابت انجام می‌شود، در تشخیص بیماری عروق کرونر مفید است، وضعیتی که اغلب زمانی که فرد در حال استراحت است نادیده گرفته می‌شود. همچنین می توان از آن برای نظارت بر سلامت افراد مبتلا به سایر اشکال بیماری قلبی استفاده کرد (منبع مطلب).

این مقاله انواع و هدف تست استرس قلبی (تست ورزش) و نحوه انجام آنها را توضیح می دهد. این یک راهنمای گام به گام در مورد انتظارات و همچنین اطلاعاتی در مورد تفسیر نتایج تست استرس قلبی (تست ورزش) ارائه می دهد.

هدف از تست استرس قلبی (تست ورزش)

هدف از تست استرس قلبی (تست ورزش) ارزیابی وضعیت سیستم قلبی عروقی است که هم قلب و هم عروق خونی شما را شامل می شود (منبع مطلب).این کار را با مقایسه گردش خون شما در حالت استراحت با همان اندازه گیری هایی که در حداکثر تلاش انجام می شود انجام می دهد.

اهداف آزمون

ایجاد پلاک در عروق کرونر هیچ علامتی ایجاد نمی کند تا زمانی که پلاک به اندازه کافی بزرگ شود که جریان خون را مسدود کند . اولین علائم اغلب با ورزش رخ می دهد، زمانی که قلب از شریان های کرونر برای تامین جریان خون بیشتر استفاده می کند. انسدادهای بیش از ۷۰ درصد این افزایش جریان مورد نیاز به عضله قلب را در طول فعالیت محدود می کنند.

بیماری عروق کرونر زمانی رخ می دهد که دیواره های یک شریان کرونر (شریان تغذیه کننده قلب) شروع به سخت شدن، ضخیم شدن و تجمع پلاک می کنند. این وضعیتی است که به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود. با گذشت زمان، انسداد می تواند جریان خون را مختل کند و در نهایت منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

تست استرس قلبی (تست ورزش) شامل چندین عنصر است که می تواند به چندین روش به آشکار شدن انسداد کمک کند:

 • نظارت بر سطح اکسیژن خون: هنگامی که جریان خون مسدود می شود (شرایطی که به عنوان ایسکمی شناخته می شود )، میزان اکسیژن تحویلی به عضلات قلب کاهش می یابد (منبع مطلب).
 • نظارت بر نبض و فشار خون: این اقدامات به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا قلب برای پمپاژ خون از طریق عروق تنگ شده خیلی سخت کار می کند یا خیر (منبع مطلب).
 • الکتروکاردیوگرام (ECG): با افزایش ضربان قلب و فشار خون با انجام ورزش، خون رسانی ناکافی به عضله قلب (ایسکمی) باعث تغییر عملکرد الکتریکی و مکانیکی آن می شود. تغییرات الکتریکی منجر به فرورفتن بخش ST ECG می شود.

تست های استرس، به ویژه هنگامی که با تصویربرداری ترکیب می شوند، همچنین اطلاعاتی در مورد شدت ایسکمی به دست می دهند که می تواند به تعیین درمان بهینه کمک کند .

به عنوان مثال، اگر علائم ایسکمی با ورزش کم ایجاد شود، انسداد به احتمال زیاد قابل توجه است و نیاز به مداخله تهاجمی دارد. ایسکمی در سطوح بالاتر ورزش معمولاً کمتر قابل توجه است و ممکن است رویکرد درمان را تغییر دهد.

تست استرس قلبی (تست ورزش) دوره ای همچنین می تواند برای نظارت بر پیشرفت نارسایی احتقانی قلب (جایی که قلب آنطور که باید خون پمپاژ نمی کند) یا ارزیابی میزان بهبودی شما از حمله قلبی استفاده شود.

محدودیت های تست

تست استرس قلبی (تست ورزش) هم منفی کاذب دارد (تست با وجود انسداد قابل توجه، طبیعی است) و هم مثبت کاذب (زمانی که عروق کرونر انسداد قابل توجهی نداشته باشند اما نتیجه تست مثبت است ) .

علاوه بر این، تست استرس قلبی (تست ورزش) یک تست فیزیولوژیک برای کفایت جریان خون است. اگر پزشک شما بخواهد یک آزمایش آناتومیک برای بررسی عروق کرونر انجام دهد، ممکن است تست استرس قلبی (تست ورزش) را با یک تست غیرتهاجمی دیگر مانند سی تی آنژیوگرافی کرونر یا یک آزمایش تهاجمی مانند کاتتریزاسیون قلبی دنبال کند.

از نظر دقت، تست استرس قلبی (تست ورزش) تقریبا قابل اعتماد است. نتایج ممکن است بر اساس تجهیزات مورد استفاده، تجربه تکنسین و سایر عواملی که می توانند روز به روز تغییر کنند، مانند اینکه آیا یک علامت مشخص در طول آزمایش رخ می دهد یا نه، متفاوت باشد.

بر اساس تحقیقات کالج قلب و عروق آمریکا، حساسیت تست استرس قلبی (تست ورزش) قلبی بدون تصویربرداری ۶۸ درصد است (منبع مطلب).حساسیت به توانایی تست در ارائه یک تشخیص مثبت صحیح اشاره دارد، در حالی که ویژگی به توانایی آن در ارائه یک تشخیص منفی صحیح اشاره دارد.

هنگامی که تصویربرداری در طول تست استرس قلبی (تست ورزش) استفاده می شود، حساسیت آن نزدیک به ۹۰٪ است. بنابراین، تجربه بالینی نقش مهمی در نحوه دقیق ارائه نتایج آزمایش دارد.

خطرات و موارد منع تست استرس قلبی (تست ورزش)

تست استرس قلبی (تست ورزش) قلبی روش‌های نسبتاً ایمن و کنترل‌شده‌ای هستند، اما ممکن است خطراتی را برای افراد مبتلا به بیماری قلبی پیشرفته از جمله غش، درد قفسه سینه (آنژین)، ضربان قلب نامنظم (آریتمی) و حمله قلبی ایجاد کنند.

اگر پزشک شما آزمایش را برای شما مناسب تشخیص دهد، خطر عمومی آزمایش کم در نظر گرفته می شود. به دلایل ایمنی، در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر از تست استرس قلبی (تست ورزش) قلبی استفاده نمی شود:

 • آنژین ناپایدار هنوز با دارو تثبیت نشده است
 • فشار خون ریوی شدید
 • آریتمی کنترل نشده
 • نارسایی احتقانی قلب ناکافی کنترل شده
 • آمبولی ریه (لخته شدن در شریان های ریه)
 • تشریح آئورت (پارگی در آئورت)
 • یک بیماری حاد از هر نوع

اگر و زمانی که این شرایط کنترل شوند، ممکن است تست استرس قلبی (تست ورزش) در نظر گرفته شود.

تست های استرس اصلاح شده و شیمیایی

ناتوانی در استفاده از پاها مانع از انجام تست استرس قلبی (تست ورزش) قلبی نمی شود. ممکن است به جای تردمیل یک میل لنگ دوچرخه مانند که با بازوهای خود می چرخانید ارائه شود. اگر به دلیل ناتوانی جسمی قادر به ورزش نیستید، ممکن است از تست استرس قلبی (تست ورزش) با تزریق استفاده شود. یک داروی کوتاه اثر، معمولاً رگادنوسون یا آدنوزین، می تواند اثرات ورزش را بر قلب شبیه سازی کند.

قبل از تست استرس قلبی (تست ورزش)

در حالی که آمادگی برای تست استرس قلبی (تست ورزش) نسبتاً کم است، چند نکته وجود دارد که باید قبل از ورود به امتحان بدانید.

تست استرس قلبی (تست ورزش) معمولا چقدر طول می کشد؟

هنگام برنامه ریزی برای تست استرس قلبی (تست ورزش) ، آماده باشید که حدود ۹۰ دقیقه از روز خود را اختصاص دهید. در حالی که خود آزمایش تنها حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد، اما برای خنک شدن نیاز به آماده سازی و زمان دارد. همچنین ممکن است تأخیرهایی برای پاسخگویی وجود داشته باشد.

سعی کنید ۳۰ دقیقه قبل از قرار خود برسید تا بتوانید وارد شوید، استراحت کنید و احساس عجله نکنید.

مکانی که تست استرس قلبی (تست ورزش) انجام می شود

تست استرس قلبی (تست ورزش) معمولا در مطب متخصص قلب انجام می شود.اگر تجهیزات تخصصی بیشتری مورد نیاز است – مانند اکوکاردیوگرام که گاهی برای پشتیبانی از آزمایش استفاده می شود – ممکن است از شما خواسته شود که به بیمارستان بروید. خود اتاق را، آزمایشگاه استرس می نامند.

راه اندازی تجهیزات نسبتاً ساده است و معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تردمیل با شیب قابل تنظیم (یا سایر تجهیزات مناسب در صورت نیاز)
 • دستگاه ECG با الکترود
 • دستگاه فشار خون ( فشار سنج )
 • یک پالس اکسی متر برای اندازه گیری سطح اکسیژن خون

این آزمایش توسط یک پزشک، پرستار یا یک تکنسین آموزش دیده نظارت می شود.

چه چیزی را می پوشید؟

هنگام ورود به قرار ملاقات، حتما یک جفت کفش پیاده روی راحت و یک لباس دو تکه گشاد بپوشید. همچنین باید آماده باشید که پیراهن یا بلوز خود را بردارید تا الکترودهای EEG به سینه شما متصل شوند.

در حالی که دفتر ممکن است کمدهایی برای نگهداری کیف پول و تلفن همراه شما داشته باشد، بهتر است جواهرات و سایر اشیاء قیمتی را در خانه بگذارید.

غذا و نوشیدنی

شما باید ۲۴ ساعت قبل از آزمایش از خوردن یا نوشیدن هر چیزی حاوی کافئین خودداری کنید. این شامل قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات، و غیره می شود.

در چهار ساعت قبل از آزمایش فقط باید آب معمولی مصرف شود. اگر دیابت دارید یا داروهایی برای بیماری مزمن همراه با وعده های غذایی مصرف می کنید (مانند داروهای خاص ایدز یا HIV)، ممکن است بخواهید آزمایش خود را بعداً در روز برنامه ریزی کنید تا در صورت نیاز غذا بخورید و همچنان به محدودیت چهار ساعته پایبند باشید. اطمینان حاصل کنید که پزشک خود را در مورد چنین نیازهایی راهنمایی کنید.

داروها

هنگام برنامه ریزی برای تست استرس قلبی (تست ورزش)، پزشک قلب خود را در مورد داروهایی که ممکن است مصرف کنید، چه داروهای تجویزی، بدون نسخه، هومیوپاتی، سنتی یا تغذیه ای، راهنمایی کنید. در برخی موارد، داروها ممکن است با دقت آزمایش تداخل داشته باشند.

اینها شامل هر گونه داروی حاوی کافئین است که می تواند ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به قرص های کاهش وزن، قرص های هوشیاری و مسکن های تقویت شده با کافئین مانند آناسین (Anacin) یا اکسدرین یا آکسار (Excedrin) اشاره کرد.

داروهای مزمن قلب و داروهای نیتراتی که برای درمان آنژین استفاده می شوند نیز باید قبل از آزمایش قطع شوند (با این حال، هیچ دارویی را بدون دستورالعمل مستقیم پزشک خود قطع نکنید.)

اگر برای کنترل قند خون انسولین مصرف می کنید، از متخصص قلب خود بپرسید که در روز آزمایش چه مقدار باید مصرف کنید. اغلب، دوز انسولین باید کاهش یابد و مصرف داروهای خوراکی تا پایان آزمایش به تعویق بیفتد.

از طرف دیگر، اگر برای آسم یا بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) از اسپری استنشاقی استفاده می کنید، حتماً برای ایمنی آن را همراه داشته باشید. اگر از یک مانیتور گلوکز استفاده می کنید، باید آن را نیز همراه داشته باشید تا پس از اتمام آزمایش، قند خون خود را آزمایش کنید.

چی بیارم؟

ممکن است بخواهید یک حوله، بطری آب و یک تعویض لباس، و همچنین هر چیز دیگری که ممکن است بعد از ورزش برای شاداب کردن نیاز داشته باشید، همراه داشته باشید.

در حالی که یک تست استرس قلبی (تست ورزش) قلبی ممکن است شما را برای لحظه ای دچار مشکل کند، نباید در توانایی شما برای رانندگی به خانه اختلال ایجاد کند. با این حال، اگر مسن تر هستید، عادت به ورزش ندارید، یا احساس سبکی سر، آنژین مکرر، یا علائم حاد تنفسی دارید، یک همراه با خود ببرید (منبع مطلب).

در طول تست استرس قلبی (تست ورزش)

در روز آزمون، پس از ثبت نام و تایید اطلاعات بیمه، ممکن است از شما خواسته شود اطلاعات تماس اضطراری را ارائه دهید و فرم تعهدی مبنی بر آگاهی از هدف و خطرات آزمون امضا کنید.

سپس شما را به آزمایشگاه استرس می برند. خود آزمایش توسط یک تکنسین آزمایشگاه یا یکپزشک انجام می شود.

پیش آزمون

قبل از انجام آزمایش، باید پیراهن خود را در بیاورید تا الکترودهای دستگاه نوار قلب بتوان با چسب چسبنده به سینه، بازوها و پاهای شما متصل شود. اگر قفسه سینه شما مو دارد است، ممکن است نیاز به تراشیدن قسمت‌ها باشد.هنگامی که الکترودها به طور ایمن در جای خود قرار می گیرند، ممکن است یک روپوش ساده به شما ارائه شود.

سپس یک کاف فشار خون دور بازوی شما پیچیده می شود، در حالی که یک حسگر شبیه گیره لباس روی انگشت شما بسته می شود تا شما را به پالس اکسی متر متصل کند.

قبل از شروع بخش تمرین تست، تکنسین نوار قلب، نبض، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما را در حالت استراحت ثبت می کند. اینها به عنوان خطوط پایه ای عمل می کنند که نتایج دیگر شما با آنها مقایسه خواهد شد.

در طول تست

 • پس از به دست آمدن نتایج استراحت، بخش تمرین تست شروع می شود. تمرین درجه بندی می شود، به این معنی که شدت هر سه دقیقه با افزایش سرعت دستگاه و/یا تنظیم مقاومت یا شیب آن افزایش می یابد.
 • در هر فاصله سه دقیقه ای، نبض، فشار خون، اکسیژن خون و ECG همراه با علائمی که ممکن است تجربه کنید ثبت می شود. محکم روی نرده ها یا دسته ها نگیرید زیرا ممکن است روی نتایج تأثیر بگذارد.
 • در طول آزمایش، ممکن است به شدت نفس بکشید، عرق کنید و ضربان قلب خود را احساس کنید، اما نباید هیچ درد یا ناراحتی آشکاری احساس کنید. اگر دارید، به تکنسین بگویید. ECG شما در تمام مراحل تحت نظارت قرار می گیرد تا تکنسین بتواند ببیند که آیا شما به شما می رسد یا خیرحداکثر ضربان قلب (MHR) یا نزدیک شدن به هر مشکل واقعی.

انواع مختلف تست استرس قلبی (تست ورزش)

بسته به اهداف آزمون، شما ممکن است تحت آزمایشی قرار بگیرید که تست استرس قلبی (تست ورزش) حداکثر یا تست استرس قلبی (تست ورزش) زیرِحداکثر نامیده می شود. طبق تعریف:

 • تست استرس قلبی (تست ورزش) حداکثر: تست استرس حداکثر راهی برای بررسی مشکلات قلبی با فشار دادن خود به حد مجاز است. تا زمانی که دیگر نتوانید ادامه دهید، یا به این دلیل که نفس شما تنگ شده یا ضربان قلب شما مشکلی را نشان می دهد. برای انجام این آزمایش باید حداقل به ۸۵ درصد حداکثر ضربان قلب خود برسید. هدف این است که بفهمید آیا شرایطی به نام CAD دارید یا خیر. این تست می تواند از شش تا ۱۵ دقیقه طول بکشد، اما بسته به سطح آمادگی جسمانی شما ممکن است کوتاهتر یا طولانی تر باشد.
 • تست استرس قلبی (تست ورزش) زیر حداکثری: تست استرس زیر حداکثری راهی برای بررسی میزان ورزش شما پس از حمله قلبی است. شما آنقدر ورزش می کنید که به ۸۵ درصد حداکثر ضربان قلب خود برسید. این تست کوتاه‌تر از تست استرس حداکثر است و معمولاً بیش از ۲۷ دقیقه طول نمی‌کشد.

در صورت احساس درد متوسط تا شدید قفسه سینه، تنگی نفس شدید، سرگیجه یا خستگی، از شما خواسته می شود که آزمایش را متوقف کنید.به طور مشابه، اگر ECG نشان دهنده آریتمی باشد یا فشار خون شما به طور غیر طبیعی بالا یا پایین باشد، آزمایش قبل از موعد متوقف می شود.

پس از آزمون

هنگامی که تست استرس قلبی (تست ورزش) کامل شد و اقدامات لازم به دست آمد، با ادامه راه رفتن یا دوچرخه سواری با سرعت کمتر به مدت دو تا سه دقیقه، به تدریج خنک می شوید. پس از آن، آزمون رسما به پایان رسید. مقداری آب به شما داده می شود و معمولاً حداقل شش دقیقه پس از پایان تست استرس قلبی (تست ورزش) تحت نظر خواهید بود.

پس از اینکه تکنسین آزمایشگاه تشخیص داد که نبض و فشار خون شما نرمال شده است، کاف فشار خون، پالس اکسیمتر و سیم‌های ECG برداشته می‌شوند. سپس می توانید دوباره لباس های خود را عوض کنید و به اتاق استراحت بروید.

اگر دیابت دارید، اکنون زمان آن است که از دستگاه گلوکز متر برای اندازه گیری سطح قند خون خود استفاده کنید. اگر غیر طبیعی است، به تکنسین، پرستار یا پزشک مراجعه کنید.

پس از تست استرس قلبی (تست ورزش)، اگر به هر دلیلی احساس خوبی ندارید، مطب را ترک نکنید. به یکی از اعضای کادر پزشکی بگویید و اجازه دهید شما را بررسی کند تا مطمئن شود که می توانید با خیال راحت به خانه بروید.

بعد از تست استرس قلبی (تست ورزش)

تست استرس قلبی (تست ورزش) معمولا علائم نامطلوب یا عوارض جانبی طولانی ایجاد نمی کند.

اگر عادت به ورزش یا سبک زندگی کم تحرک ندارید، ممکن است یک یا دو روز بعد از معاینه احساس خستگی کنید یا درد عضلانی یا مفصلی را تجربه کنید. این حالت طبیعی است. حتی احساس سوزش در پاهای شما (ناشی از تجمع اسید لاکتیک) به تدریج فروکش می کند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی بود؟

اگر پس از بازگشت به خانه از تست استرس قلبی (تست ورزش) با موارد زیر مواجه شدید، باید با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید:

 • فشار، سفتی یا درد قفسه سینه که چند دقیقه طول می‌کشد یا  برمی‌گردد
 • درد در فک، گردن، پشت، شانه، معده یا یک یا هر دو بازو
 • مشکل در تنفس
 • خستگی یا ضعف
 • عرق سرد ناگهانی که اغلب با سبکی سر یا سرگیجه همراه است

تفسیر نتایج

نتایج تست استرس قلبی (تست ورزش) معمولاً چند روز پس از انجام آزمایش برمی‌گردد و پزشک شما نتایج را با شما بررسی می‌کند.

نتایج گاهی اوقات برای درک گیج کننده است، اما بر اساس ارزیابی عوامل زیر است:

 • یک تفسیر اساسی از خواندن نوار قلب شما
 • تغییرات ECG در حین ورزش (به ویژه قطعه ST)
 • تغییرات فشار خون (به ویژه افت فشار خون شدید)
 • علائم گزارش شده در طول آزمایش
 • ایجاد آریتمی در حین ورزش
 • دلایل پایان دادن به آزمون پیش از موعد، در صورت وجود
 • ظرفیت تمرینی تخمینی شما بر اساس معادل‌های متابولیک (METS)

ترکیبی از مقادیر خاص و تفاسیر ذهنی اساس تشخیص را تشکیل می دهد که به عنوان مثبت، منفی، مبهم  یا غیرقطعی طبقه بندی می شود.

پیگیری

اگر نتایج آزمایش نرمال (منفی) باشد، به این معنی که هیچ یک از مقادیر تشخیصی نشان دهنده بیماری عروق کرونر نیست، ممکن است نیازی به آزمایش بیشتری نداشته باشید.

اگر نتایج غیر طبیعی (مثبت) باشد، به این معنی که شواهدی از بیماری عروق کرونر وجود دارد، پزشک شما می خواهد با شما در مورد گزینه های درمانی صحبت کند. بسته به آنچه آزمایش ها می گویند، ممکن است آزمایش های بیشتری توصیه شود، از جمله آنژیوگرافی عروق کرونر برای مشخص کردن محل دقیق انسداد.

متخصص قلب شما ممکن است نوع پیچیده‌تری از تست استرس قلبی (تست ورزش) را توصیه کند، مانند تست استرس قلبی (تست ورزش) اکوکاردیوگرام یا مطالعه پرفیوژن هسته‌ای، که شامل یک ردیاب رادیواکتیو است که در حین ورزش به رگ شما تزریق می‌شود تا انسداد را با استفاده از یک دوربین تخصصی مشخص کند.

ملاحظات دیگر

همچنین، در صورت عدم دریافت پاسخ های مورد نیاز، از گرفتن نظر دوم دریغ نکنید یا از متخصص قلب خود بخواهید که سوابق شما را به متخصص دیگری ارسال کند. همچنین می توانید یک نسخه از نتایج را برای خود درخواست کنید که معمولاً می تواند در قالب دیجیتال تحویل داده شود.

کلام پایانی

تست استرس قلبی (تست ورزش) ابزاری ارزشمند برای تشخیص است. علیرغم محدودیت‌هایش، می‌تواند بینش‌های مهمی ارائه دهد که ممکن است به تشخیص و درمان زودرس بیماری عروق کرونر و آترواسکلروز منجر شود. علاوه بر این، این یک آزمایش نسبتا مقرون به صرفه است که شما را در معرض تشعشع یا مواد شیمیایی قرار نمی دهد.

برای اطمینان بهتر از صحت تست، همیشه دستورالعمل های پزشک خود را بدون استثنا دنبال کنید. علاوه بر این، سعی کنید یک مطب اختصاصی قلب با آزمایشگاه استرس خود یا بیمارستانی با واحد قلب اختصاصی پیدا کنید.

وقتی نوبت به تست استرس قلبی (تست ورزش) می رسد، تجربه و تخصص اهمیت دارد. اگر پاسخ های مورد نیاز خود را دریافت نکردید، از گرفتن نظر دوم دریغ نکنید یا از متخصص قلب خود بخواهید که سوابق شما را به متخصص دیگری ارسال کند. همچنین می توانید یک نسخه از نتایج را برای خود درخواست کنید.

سوالات متداول

۱. سه نوع تست استرس قلبی (تست ورزش) چیست؟

سه نوع اصلی تست استرس قلبی (تست ورزش) عبارتند از: تست استرس قلبی ورزشی، تست استرس قلب هسته ای و تست استرس قلبی دارویی (شیمیایی) با تزریق. CPET یا تست ورزش قلبی ریوی نیز عملکرد قلب و ریه را اندازه گیری می کند.

۲. اگر در تست استرس قلبی (تست ورزش) مردود شوید چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر افراد می توانند تست استرس قلبی (تست ورزش) را بدون مشکل کامل کنند و سپس منتظر نتایج می مانند. اگر یافته‌های غیرعادی در تست استرس قلبی (تست ورزش) شما وجود داشته باشد، احتمالاً آزمایش‌های دیگری برای تأیید تشخیص مورد نیاز خواهد بود. سپس پزشک با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید