خانه » بیماری ها » تشخیص و درمان زودهنگام زونا را بیاموزید

تشخیص و درمان زودهنگام زونا را بیاموزید

زونا، که به عنوان هرپس زوستر نیز شناخته می‌شود، معمولاً به صورت یک بثورات دردناک و تاول‌زا در یک طرف صورت یا بالاتنه ظاهر می‌شود. تشخیص و درمان به موقع می تواند به کاهش خطر عوارض طولانی مدت مرتبط با زونا، مانند نورالژی پس از تبخال (PHN) کمک کند.

ویروس واریسلا زوستر (VZV) باعث ایجاد زونا و آبله مرغان می شود و حتی پس از بهبودی از آبله مرغان می تواند در بدن شما خفته باقی بماند. این ویروس می تواند سال ها یا حتی دهه ها بعد دوباره فعال شود، اما دلیل آن مشخص نیست. وقتی این اتفاق بیفتد، فرد دچار زونا می شود.

اولین علائم زونا معمولاً چگونه به نظر می رسد؟

شایع ترین علائم زونا شامل سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن، حساسیت بیش از حد و واکنش بیش از حد به لمس در ناحیه آسیب دیده است. بثورات پوستی احتمالاً در چند روز اول شروع به شکل‌گیری می‌کنند که اغلب با درد تیز و کوبنده همراه است که با پیشرفت بیماری تشدید می‌شود. سایر علائم اولیه می‌تواند شامل بدن درد، خستگی، تب، سردرد، حالت تهوع، ضعف کلی (بی‌حالی) و تعریق بیش از حد باشد. یک متخصص مراقبت های بهداشتی معمولاً می تواند زونا را بر اساس این علائم تشخیص دهد و ممکن است برای تسریع بهبودی و کاهش خطر عوارض طولانی مدت دارو تجویز کند.

بعد از چه علائمی زونا ظاهر می شود؟

در عرض ۵ روز، بثورات زونا در یک طرف بدن شما ظاهر می شود، اغلب به صورت یک نوار مشخصه در اطراف یک طرف تنه یا صورت. بثورات دردناک سپس زخم های تاول مانند خارش دار یا سوزشی پر از مایع شفاف ایجاد می کند. تاول ها در عرض ۷ تا ۱۰ روز زخمی می شوند و قبل از ناپدید شدن به تدریج کوچکتر می شوند. علائم بثورات زونا معمولا بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد.

چه گزینه های درمانی برای زونا موجود است؟

به محض مشکوک شدن به زونا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. درمان زودهنگام با داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر (Zovirax)، والاسیکلوویر (Valtrex) یا فامسیکلوویر ( Famvir ) می تواند به کاهش علائم، کاهش درد و کوتاه کردن طول بیماری کمک کند. از مسکن‌های بدون نسخه نیز می‌توان برای کمک به مدیریت ناراحتی استفاده کرد، در حالی که کمپرس مرطوب، لوسیون کالامین و حمام بلغور جو دوسر کلوئیدی می‌تواند به کاهش خارش کمک کند. مهم است که تاول های زونا را با یک پانسمان جاذب مایع پوشانده تا از ابتلا دیگران به ویروس جلوگیری شود.

آیا زونا مسری است؟

در حالی که زونا نمی تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، فردی که هرگز آبله مرغان نداشته است می تواند VZV را از فردی مبتلا به زونا فعال بگیرد که منجر به آبله مرغان شود نه زونا. فقط تماس مستقیم با مایع تاول های زونا می تواند ویروس را منتقل کند، بنابراین پوشاندن تاول های زونا می تواند به جلوگیری از انتقال کمک کند.

چه عوارضی با زونا ممکن است؟

شایع ترین عارضه زونا، نورالژی پس از تبخال (PHN) است که حتی پس از از بین رفتن بثورات زونا باعث درد شدید می شود. افراد ۶۰ سال و بالاتر که به دنبال درمان نیستند، بیشتر در معرض ابتلا به PHN هستند. سایر عوارض عبارتند از اثرات نامطلوب بر روی بینایی اگر ویروس ساختارهای چشم را آلوده کند، فلج صورت و از دست دادن شنوایی در صورت تأثیر زونا بر عصب نزدیک گوش، عفونت ریه (پنومونی) و التهاب مغز (آنسفالیت) که می تواند کشنده باشد.

چشم انداز کلی بعد ازابتلا به زونا چگونه است؟

اگر عوارض سلامتی مانند PHN به دلیل زونا ایجاد شود، ممکن است نیاز به درمان بیشتر باشد که احتمالاً ماه ها، سال ها طول می کشد یا نیاز به مراقبت های پزشکی مادام العمر دارد. با این حال، اگر در حین ابتلا به زونا دچار عوارضی نشدید، معمولاً می توانید انتظار بهبودی کامل را داشته باشید.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که عود زونا شایع‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، است، اما داده‌های مربوط به میزان عود محدود است (منبع مطلب)، و تصور می‌شود که خطر ابتلای مجدد به زونا تقریباً با خطر اولیه ابتلا به زونا برابر است.

آیا می توان از زونا پیشگیری کرد؟

واکسیناسیون های دوران کودکی به طور معمول شامل واکسن آبله مرغان برای جلوگیری از آبله مرغان می شود که همچنین به کاهش تعداد افرادی که در سنین بالاتر به زونا مبتلا می شوند کمک می کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) واکسیناسیون اضافی را برای بزرگسالانی که دچار نقص ایمنی هستند یا سن ۵۰ سال یا بالاتر توصیه می کند (منبع مطلب).

در سال ۲۰۱۷، سازمان غذا و دارو (FDA) واکسن جدید زونا به نام Shingrix (واکسن نوترکیب زوستر) را تایید کرد. این واکسن به دو دوز به فاصله ۲ تا ۶ ماه نیاز دارد و محافظت قوی در برابر زونا و PHN ایجاد می کند. از ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰، واکسن Zostavax دیگر برای استفاده در ایالات متحده در دسترس نیست.

سوالات متداول

۱. چه کسانی ممکن است به زونا مبتلا شوند؟

هر کسی که آبله مرغان داشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود. طبق گزارش CDC، از هر ۳ نفر در ایالات متحده، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می شوند (منبع مطلب)، اگرچه برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به زونا هستند، مانند افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، تحت درمان های سرطان قرار می گیرند، پیوند عضو داشته اند. یا استرس قابل توجهی را تجربه می کند. تخمین زده می شود که نیمی از موارد زونا در افراد ۶۰ ساله یا بالاتر رخ می دهد (منبع مطلب).

۲. چه چیزی باعث شیوع بیماری زونا می شود؟

ویروس واریسلا زوستر پس از ابتلا به آبله مرغان در بدن باقی می‌ماند، اما آنچه باعث فعال شدن مجدد ویروس می‌شود همیشه مشخص نیست، اگرچه چند محرک احتمالی شناسایی شده‌اند، مانند بیماری حاد یا مزمن، داروهایی که بر سیستم ایمنی یا استرس

۳. چه چیزی را می توان با زونا اشتباه گرفت؟

در نگاه اول، علائم زونا ممکن است مشابه علائم بیماری های دیگر مانند هرپس سیمپلکس، فولیکولیت، اگزما یا برفک باشد. معاینه پزشک برای شناسایی عامل ایجاد علائم و تعیین درمان مناسب ضروری است.

۴. چگونه متوجه شوید که در کمر خود زونا دارید؟ این حس شبیه چیه؟

کمردرد ممکن است مداوم باشد یا بیاید و برود و پوست شما ممکن است هنگام لمس آن بسیار حساس باشد. نکته اصلی این است که تشخیص و درمان به موقع می تواند به کاهش خطر عوارض طولانی مدت مرتبط با زونا، مانند نورالژی پس از تبخال (PHN) کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید