خانه » سلامت جسم » تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان انسداد قلب چیست؟

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان انسداد قلب چیست؟

آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هر دو ابزار مفیدی برای تشخیص و درمان انسداد و سایر مشکلات قلبی هستند. هر دو روش به صورت سرپایی انجام می شوند و کم تهاجمی هستند.

اگر درد یا گرفتگی قفسه سینه رخ دهد، پزشک ممکن است آزمایش یا درمان را در آزمایشگاه کاتتریزاسیون توصیه کند. در این مرکز، دو روش رایج آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی است. اگرچه این اصطلاحات مشابه به نظر می رسند، اما اهداف متمایزی دارند.

برای درک بهتر این فرآیندها، ضرورت آنها و آنچه که باید در طول هر عمل و دوره بهبودی پیش بینی کرد، به خواندن زیر ادامه دهید.

آیا آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی یکسان هستند؟

آنژیوگرافی یک تکنیک تصویربرداری است که جریان خون را در داخل رگ های خونی شما با استفاده از اشعه ایکس، سی تی اسکن یا اسکن MRI نشان می دهد. آنژیوگرافی عروق کرونر به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا عروق قلب شما را مشاهده کنند. از سوی دیگر، آنژیوپلاستی شامل قرار دادن بالون یا استنت در شریان قلب برای درمان انسداد و تنگی است.

هر دو روش به طور مشابه انجام می شود. آنژیوگرافی با استفاده از یک لوله نازک به نام کاتتر انجام می شود. یک متخصص مراقبت های بهداشتی این کاتتر را از بازو یا کشاله ران شما و به شریان منتهی به قلب شما می گذراند، سپس رنگ کنتراست را از طریق کاتتر تزریق می کند تا به گرفتن تصاویری از رگ های خونی در قلب شما با فناوری اشعه ایکس کمک کند.

آنژیوپلاستی همچنین شامل هدایت یک کاتتر از طریق سرخرگی است که به قلب شما منتهی می شود. با این حال، متخصصان مراقبت های بهداشتی به جای گرفتن تصاویر، از این کاتتر برای قرار دادن بالون یا استنت در محل انسداد استفاده می کنند. پس از نصب، دستگاه انسداد دیواره شریان را صاف می کند و از انسداد جریان خون به قلب شما جلوگیری می کند.

اگر آنژیوگرافی به عنوان یک ابزار تشخیصی برای ارزیابی انسداد شریان‌ها قبل از درمان آنژیوپلاستی استفاده شود، ممکن است منجر به آنژیوپلاستی شود.

آیا قبل از آنژیوپلاستی نیاز به آنژیوگرافی دارید؟

بله، پزشک معمولاً برای بررسی شریان‌های قلب و جمع‌آوری تصاویری که محل هرگونه انسداد در این رگ‌های خونی را نشان می‌دهد، آنژیوگرافی تجویز می‌کند.

اگر در طول این فرآیند انسدادی وجود داشته باشد، آنژیوپلاستی می تواند به عنوان یکی از گزینه های درمانی بالقوه در نظر گرفته شود. در برخی موارد، آنژیوگرافی حتی ممکن است مستقیماً منجر به آنژیوپلاستی در همان روز شود.

آیا آنژیوپلاستی همیشه نیاز به فنر قلب (استنت قلب) دارد؟

نه، نه در همه موارد. آنژیوپلاستی را می توان با استفاده از بالون یا استنت انجام داد. یک بالون نازک و کوچک برای باد کردن آرام انسداد زمانی که در داخل شریان قرار می گیرد استفاده می شود.

فنرها (استنت ها) در روش های آنژیوپلاستی مدرن رایج تر شده اند (منبع مطلب). اینها لوله‌های کوتاهی هستند که از مش سیمی ساخته شده‌اند که در شریان‌ها قرار می‌گیرند و به عنوان یک داربست پشتیبانی می‌کنند و جریان خون بهینه را تضمین می‌کنند.

اگر انسداد شدید باشد، پزشک ممکن است به جای آن جراحی پیوند عروق کرونر را پیشنهاد دهد (منبع مطلب).

آیا آنژیوگرافی می تواند انسداد قلب شما را برطرف کند؟

آنژیوگرافی یک تکنیک تصویربرداری تشخیصی است که توسط پزشکان برای شناسایی و تشخیص انسداد استفاده می شود. به عنوان درمانی برای این انسدادها عمل نمی کند.

اگر آنژیوگرافی وجود انسداد را نشان دهد، پزشک ممکن است آنژیوپلاستی بعدی را برای درمان آنها با استفاده از بالون یا فنر (استنت) توصیه کند. این دو روش را می توان در طول یک جلسه انجام داد.

در مواردی که انسداد جریان خون به قلب را مختل نمی کند، ممکن است به جای آنژیوپلاستی، درمان های جایگزین توسط پزشک پیشنهاد شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

این پروسه ها چقدر جدی و سخت هستند؟

هر دو آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلب انجام می شوند. آنها روش های سرپایی هستند، به این معنی که حداقل تهاجمی هستند و زمان بهبود قابل توجهی را شامل نمی شوند.

روند انجام کار

مدت زمان آنژیوگرافی معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ دقیقه است که در طی آن شما داروی داخل وریدی برای آرامبخشی را همراه با سایر مایعات و داروها دریافت خواهید کرد (منبع مطلب). تیم مراقبت شما قبل از قرار دادن کاتتر در شریان، محل قرار دادن (کشاله ران یا بازو) را بی حس می کند.

در طول این روش، آنها مایع کنتراست را برای افزایش کیفیت تصویر تزریق می کنند. ممکن است از شما خواسته شود در صورت لزوم سرفه کنید یا نفس خود را حبس کنید. پس از بررسی تصاویر، پزشک ممکن است درمان بیشتری مانند آنژیوپلاستی را توصیه کند. در این صورت، متخصصان مراقبت های بهداشتی از یک کاتتر برای قرار دادن بالون یا فنر (استنت) در شریان آسیب دیده استفاده می کنند. انجام آنژیوپلاستی می تواند از ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد.

در طی این روش ها، ممکن است ناراحتی موقتی مانند:

مراقبت های بعد

اگر کاتتر از طریق کشاله ران شما وارد شده باشد، پزشک از یک دستگاه بخیه برای قرار دادن بخیه استفاده می کند. این روش معمولاً به یک دوره استراحت پس از آن نیاز دارد، که طی آن تیم مراقبت های بهداشتی شما خونریزی یا ناراحتی قفسه سینه را بررسی می کند. اقدامات انجام شده از طریق بازوی شما معمولاً شامل این مرحله اضافه نمی شود.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای نظارت بیشتر در بیمارستان بمانید. آنها ممکن است برای جلوگیری از لخته شدن خون، آسپرین نوزاد یا سایر داروهای رقیق کننده خون را تجویز کنند.

تیم مراقبت‌های بهداشتی همچنین ممکن است به شما بگویند که راحت پیش بروید و از ورزش‌های شدید، از جمله بلند کردن اجسام سنگین، برای یک یا دو روز اجتناب کنید.

امید به بهبودی پس از آن

آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی ممکن است مستقیماً بر امید به زندگی شما تأثیر نداشته باشد. با این حال، این روش ها خطرات خاصی مانند خونریزی، سکته مغزی و حمله قلبی را به همراه دارند. استنت ها فیکسچرهای دائمی هستند که گاهی ممکن است به دلیل تنگی مجدد (تنگی مجدد) ناحیه آسیب دیده نیاز به تعویض داشته باشند.

دلایل اصلی پشت انسداد یا باریک شدن می تواند بر طول عمر کلی شما تأثیر بگذارد. با پزشک خود در مورد درمان های جایگزین مانند دارو و تنظیم شیوه زندگی برای جلوگیری از عوارض احتمالی مانند حمله قلبی صحبت کنید.

کلام پایانی

  • متخصصان پزشکی از آنژیوگرافی برای شناسایی مشکلاتی استفاده می کنند که ممکن است از طریق دارو، تنظیم سبک زندگی، آنژیوپلاستی یا جراحی حل شود.
  • با پزشک خود صحبت کنید که آیا ممکن است به این درمان ها نیاز داشته باشید و چه چیزی مستلزم آن است. مداخله زودهنگام برای انسداد قلب می تواند به جلوگیری از عوارض شدید کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید