خانه » بیماری ها » پاسخ به سوالات متداول در مورد تفاوت ام اس فعال و غیر فعال 

پاسخ به سوالات متداول در مورد تفاوت ام اس فعال و غیر فعال 

در مولتیپل اسکلروزیس عود کننده (ام اس)، افراد مراحل افزایش فعالیت ام اس را طی می کنند که در آن ممکن است با افزایش علائم یا التهاب مواجه شوند، همانطور که در آزمایش های تصویربرداری نشان داده شده است. در مقابل، در طول دوره های بهبودی، ممکن است به نظر برسد که این وضعیت تحت کنترل است.

ام اس عود کننده تنها یکی از انواع این بیماری است. همچنین می تواند به صورت پیشرونده ارائه شود. حتی می توان تصور کرد که فردی به طور همزمان هم ام اس پیشرونده و هم ام اس فعال داشته باشد. این بدان معنی است که این وضعیت می تواند در طول دوره بیماری به روش های مختلف ظاهر شود.

تفاوت اصلی بین ام اس فعال و غیرفعال چیست؟

تفاوت اصلی بین ام اس فعال و غیرفعال وجود فعالیت بالینی است. فعالیت بالینی به عود علائم اشاره دارد.

ام اس فعال چیست؟

مولتیپل اسکلروز فعال (MS) به بروز علائم شروع ناگهانی معروف به عود یا تشدید اشاره دارد. علاوه بر این، ام اس فعال را می توان با شواهدی از التهاب یا سایر تغییرات مشاهده شده در اسکن MRI شناسایی کرد. این حملات معمولاً در ام اس عود کننده رخ می دهد، نوعی از ام اس که در آن علائم به صورت دوره ای ظاهر می شوند و از بین می روند (منبع مطلب).

ام اس غیر فعال به چه معناست؟

ام اس غیر فعال دوره ای را نشان می دهد که هیچ نشانه ای از فعالیت بیماری اخیر وجود ندارد. در طول این مدت، افراد ممکن است در بین عودها باشند و نتایج MRI آنها ممکن است مناطق جدیدی از التهاب را نشان ندهد. در حالی که علائم حملات قبلی ممکن است هنوز وجود داشته باشد، این وضعیت از نظر بالینی فعال در نظر گرفته نمی شود. این مرحله به بیماران اجازه می دهد تا ثبات و عدم پیشرفت بیماری را تجربه کنند که می تواند در طول دوره درمان آنها تسکین دهنده باشد.

ام اس پیش رونده چیست؟

“پیشرفت” در مولتیپل اسکلروزیس به بدتر شدن تدریجی علائم در طول زمان اشاره دارد. این را می توان در ام اس پیشرونده اولیه مشاهده کرد، جایی که افراد دوره های بهبودی یا عود را ندارند.

در ام اس پیشرونده اولیه، ممکن است علائم موقتی تسکین یابد، اما این لحظات استراحت معمولا مختصر و جزئی هستند.

ام اس پیشرونده ثانویه نیز می تواند منجر به پیشرفت علائم شود. افراد مبتلا به این شکل از بیماری ممکن است در ابتدا عودهایی را تجربه کرده باشند و پس از آن دوره هایی از بهبودی را تجربه کرده باشند، اما با گذشت زمان وضعیت آنها به مرحله پیش رونده تبدیل می شود که علائم به تدریج بدتر می شود.

آیا ام اس می تواند هم فعال و هم «با پیشرفت» باشد؟

بله، ام اس می تواند هم فعال و هم «با پیشرفت» باشد. یک فرد مبتلا به ام اس پیشرونده ممکن است عود را تجربه کند ، که نشان می دهد این بیماری هنوز فعال است. آنها ممکن است حملات یا شواهدی از فعالیت بالینی جدید در اسکن های تصویربرداری داشته باشند. در عین حال، علائم آنها همچنان در حال پیشرفت است و شدیدتر می شود.

آیا ثابت بودن علائم ام اس طبیعی است یا هر روز آمد و شد؟

علائم مولتیپل اسکلروزیس (MS) می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد و پیش بینی چگونگی پیشرفت بیماری را دشوار می کند (منبع مطلب).

در ام اس پیشرونده اولیه و ام اس پیشرونده ثانویه، علائم به تدریج و به طور مداوم در طول زمان بدتر می شوند و منجر به علائم پایدار می شوند که ممکن است بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد.

در طول عود، افراد ممکن است شعله ور شدن علائم را تجربه کنند که می تواند برای مدتی قبل از فروکش کردن ادامه یابد. این عودها با شروع علائم جدیدی مشخص می شوند که حداقل ۲۴ ساعت طول می کشد و حداقل ۳۰ روز پس از حمله قبلی رخ می دهد.

عودها می توانند هر بار با علائم متفاوتی ظاهر شوند و می توانند از نظر شدت متفاوت باشند و بر پیچیدگی مدیریت ام اس می افزایند.

چگونه می توان اشکال مختلف ام اس را درمان کرد؟

هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد ، پزشکان درمان هایی را توصیه می کنند که هدف آنها کاهش شدت عود و کاهش پیشرفت است (منبع مطلب). برخی از درمان‌ها وجود دارد که پزشک ممکن است برای ام‌اس فعال یا ام‌اس با پیشرفت تجویز کند.

ام اس فعال

برای درمان حملات ام اس ، گزینه‌ها عبارتند از (منبع مطلب):

 • متیل پردنیزولون داخل وریدی (IV) یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی: این درمان طی چند روز می تواند به فرد کمک کند تا سریعتر پس از حمله بهبود یابد.
 • پلاسمافرزیس: این برای افرادی است که به کورتیکواستروئیدها پاسخ نمی دهند. این شامل برداشتن پلاسمای خون از بدن فرد و قرار دادن پلاسمای جایگزین است.

درمان های دیگری نیز برای ام اس عود کننده وجود دارد که هدف آن کمک به توقف التهاب مرتبط با این بیماری است. اینها زمانی که در مراحل اولیه ام اس شروع شوند موثرتر هستند و برای مدیریت طولانی مدت این بیماری هستند:

 • درمان‌های تزریقی: این درمان‌ها شامل داروهای بتا اینترفرون (Avonex، Betaseron ) یا گلاتیرامر استات (کوپاکسون) است.
 • درمان‌های تزریقی: این درمان‌ها شامل ناتالیزوماب (تیسابری)، اوکرلیزوماب (Ocrevus)، آلمتوزوماب (Lemtrada)، اوفاتوموماب ( کسیمپتا ) و اوبلیتوکسیماب ( Briumvi ) است.
 • درمان های خوراکی: این درمان ها شامل فینگولیمود ( Gilenya )، دی متیل فومارات (Tecfidera)، تری فلونوماید ( Aubagio ) و کلادریبین ( Mavenclad ) است.

ام اس با پیشرفت

چند دارو وجود دارد که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان اشکال پیشرونده ام اس تایید شده است:

 • اکرلیزومب برای ام اس پیشرونده اولیه
 • میتوکسانترون ( نووانترون ) برای ام اس پیشرونده ثانویه
 • دیروکسیمل فومارات ( Vumerity ) برای MS پیشرونده ثانویه و MS پیشرونده ثانویه عودکننده.
 • سیپونیمود برای ام اس پیشرونده ثانویه و MS پیشرونده ثانویه عودکننده.
 • گلاتیرامر استات (کوپاکسون) برای ام اس ثانویه پیشرونده فعال (عودکننده).
 • ناتالیزوماب (تیسابری) برای ام اس ثانویه پیشرونده فعال (عودکننده).
 • آلمتوزوماب ( کامپات و لمترادا) برای ام اس ثانویه پیشرونده فعال (عودکننده).
 • افاتوموماب ( کسیمپتا ) برای ام اس ثانویه پیشرونده فعال (عودکننده).
 • ublituximab ( Briumvi ) برای ام اس ثانویه پیشرونده فعال (عودکننده).

همچنین درمان‌ها و درمان‌های زیادی وجود دارد که ممکن است به منبع مورد اعتماد در علائم ام‌اس کمک کند ، مانند دالفامپریدین ( Ampyra ) برای آتاکسی و کلونازپام ( Klonopin ) برای لرزش.

روش های درمانی سبک زندگی نیز می توانند نقش مهمی در مدیریت ام اس داشته باشند. به عنوان مثال، یوگا و حرکات کششی می توانند به مدیریت علائمی مانند اسپاسم عضلانی کمک کنند.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر قبلاً تشخیص ام اس دارید اما علائم جدید یا بدتر شده دارید، به پزشک مراجعه کنید تا در مورد احتمال عود یا تشدید آن صحبت کنید.

پزشک همچنین می تواند در مورد اینکه آیا نوع ام اس شما در حال تغییر است، مانند ام اس عود کننده به ام اس پیشرونده ثانویه، صحبت کند. اگر داروی ام اس مصرف می کنید و عوارض جانبی منفی را تجربه می کنید، یا فکر نمی کنید که درمان موثر است، ممکن است بخواهید گزینه های خود را با پزشک در میان بگذارید.

کلام پایانی

 • در طول دوره های مولتیپل اسکلروزیس فعال (MS)، ممکن است فعالیت بالینی قابل توجهی مانند ظهور علائم جدید یا وجود مناطق التهاب در اسکن های تصویربرداری وجود داشته باشد. از طرفی در MS غیرفعال فعالیت بالینی مشاهده نمی شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این بیماری می تواند با پیشرفت نیز فعال باشد، به این معنی که علائم ممکن است به تدریج در طول زمان بدتر شوند.
 • گزینه های درمانی ام اس معمولا شامل استفاده از کورتیکواستروئیدها برای مدیریت حملات حاد و داروهای مختلفی است که برای کند کردن پیشرفت بیماری در دراز مدت طراحی شده اند. هدف این درمان ها کاهش دفعات و شدت عودها و همچنین کاهش علائم و بهبود کیفیت کلی زندگی افراد مبتلا به ام اس است.

دیدگاهتان را بنویسید