خانه » بیماری ها » تفاوت برونشیت و سرماخوردگی و درمان هریک چیست؟

تفاوت برونشیت و سرماخوردگی و درمان هریک چیست؟

وقتی شروع به سرفه کردن، احساس خستگی و تب خفیف می کنید، تشخیص اینکه آیا سرماخوردگی یا برونشیت دارید دشوار است. سرماخوردگی ممکن است به مرور زمان به برونشیت تبدیل شود. برونشیت حاد، که حدود هفت تا ده روز طول می کشد، به عنوان سرماخوردگی قفسه سینه نیز شناخته می شود.

مهم است که بدانید در حالی که سرماخوردگی یک عفونت تنفسی فوقانی در ناحیه بینی و سینوس شما است، برونشیت یک عفونت تنفسی تحتانی است که بر لوله‌های برونش تأثیر می‌گذارد – اینها مجاری هوایی مسئول حمل هوا به ریه‌های شما هستند. تفاوت اصلی بین آنها در جایی است که شما را تحت تأثیر قرار می دهند. سرماخوردگی روی بینی و سینوس‌ها تأثیر می‌گذارد در حالی که برونشیت روی ریه‌ها تأثیر می‌گذارد.

درک تفاوت برونشیت با سرماخوردگی می تواند به هدایت اقدامات شما در جهت بهبودی و همچنین تصمیم گیری در مورد نیاز به مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای کمک کمک کند.

علائم

سرماخوردگی و برونشیت علائم مشابهی دارند اما تفاوت های کلیدی دارند. هر دو بیماری می توانند منجر به سرفه، تب خفیف و خستگی شوند. با این حال، تفاوت های قابل توجهی بین آنها وجود دارد.

برونشیت عمدتاً راه‌های هوایی ریه یا لوله‌های برونش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث سرفه‌های مولد می‌شود که مخاط زرد مایل به خاکستری را ایجاد می‌کند. در مقابل، سرماخوردگی منجر به سرفه خشک بدون تولید مخاط می شود. برونشیت همچنین می تواند علائم دیگری ایجاد کند که در سرماخوردگی تجربه نمی شوند:

سرماخوردگی زمانی اتفاق می‌افتد که غشاهای داخل بینی و گلو به دلیل عفونت ملتهب می‌شوند و منجر به مشکلات تنفسی فوقانی مانند ترشحات پشت حلق می‌شوند. این وضعیتی است که در آن مخاط بینی یا سینوس‌ها به پشت گلو می‌ریزند. با برونشیت، قطره بعد از بینی را تجربه نخواهید کرد.

به طور خلاصه، در حالی که هر دو بیماری علائم مشترکی دارند، برونشیت و سرماخوردگی دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که می‌توانند به شناسایی هر بیماری کمک کنند.

سایر علائم سرماخوردگی که در برونشیت دیده نمی شود عبارتند از (منبع مطلب):

 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • عطسه کردن
 • چشمان اشک آلود

برای مقایسه برونشیت و علائم سرماخوردگی از نمودار زیر استفاده کنید:

علائم سرماخوردگی در مقابل علائم برونشیت
علامتسرماخوردگیبرونشیت
تب با درجه پایینبلهبله
سرفه (بدون خلط)بلهبله
خستگیبلهبله
آبریزش یا گرفتگی بینیبلهخیر
عطسه کردنبلهخیر
چشمان اشک آلودبلهخیر
سرفه (با خلط)خیربله
ترشحات پشت حلقبلهخیر
خس خس سینهخیربله
مشکل در تنفسخیربله
احتقان و گرفتگی سینهخیربله

علائم چقدر طول می کشد؟

وقتی علائم سرماخوردگی را تجربه می کنید، معمولاً با آبریزش بینی شروع می شود که مخاط شفافی در آن وجود دارد. این مخاط مانند روشی است که بدن شما برای شستن ویروس از بینی و سینوس‌ها انجام می‌دهد. پس از حدود چند روز، این مخاط ممکن است به رنگ سفید، زرد یا سبز تغییر کند. نگران نباشید؛ این بدان معنی است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است. آبریزش بینی و سرفه شما ممکن است حدود ۱۰ تا ۱۴ روز ادامه داشته باشد اما به مرور زمان شدت کمتری پیدا می کند.

از سوی دیگر، علائم برونشیت نیز موقتی هستند و معمولاً منجر به مشکلات تنفسی طولانی مدت نمی شوند. برونشیت معمولاً در عرض یک هفته یا ده روز از بین می‌رود، زیرا سیستم ایمنی بدن شما می‌تواند با گذشت زمان با عفونت مقابله کند و راه‌های هوایی شما به حالت عادی خود باز می‌گردند. در بیشتر موارد، برونشیت به خودی خود بدون نیاز به درمان بهبود می یابد.

در نتیجه، علائم سرماخوردگی و برونشیت هر دو شرایط موقتی هستند که با گذشت زمان و با مبارزه بدن با عفونت ها بهتر می شوند. اگر این علائم را تجربه کردید، مهم است که نگران نباشید، اما همیشه به یاد داشته باشید که با استراحت زیاد و هیدراته ماندن در حالی که بدن شما برای بهبودی خود سخت کار می کند، از خود مراقبت کنید.

علل سرماخوردگی و برونشیت

هر دو سرماخوردگی و برونشیت می توانند توسط ویروس ایجاد شوند، اما فقط برونشیت نیز می تواند توسط باکتری ایجاد شود. فراتر از این، هر بیماری به طور متفاوتی بر بدن تأثیر می گذارد.

سرماخوردگی

سرماخوردگی یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی به افراد دیگر سرایت می کند. دو روش اصلی برای ابتلا به سرماخوردگی وجود دارد:

 1. فردی که حالش خوب نیست عطسه می کند، سرفه می کند یا بینی خود را در مجاورت شما باد می کند و باعث می شود ذرات ویروسی موجود در هوا به شما برسد.
 2. پس از تماس با اشیاء آلوده (مانند دستگیره در یا اسباب بازی) که حاوی ویروس های سرماخوردگی هستند، صورت خود (بینی، چشم ها یا دهان) را لمس می کنید.

وقتی در فضاهای شلوغ بدون رعایت فاصله ایمن با دیگران تعامل می کنید، احتمال سرماخوردگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. عوامل متعددی نیز می توانند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کرده و احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهند. اینها شامل استرس، سیگار کشیدن، کیفیت پایین خواب، تغذیه ناکافی و ورزش نکردن است.

علیرغم وجود بیش از ۲۰۰ ویروس که قادر به ایجاد سرماخوردگی هستند، شایع ترین آنها راینوویروس است (منبع مطلب).

برونشیت

دلیل اصلی برونشیت کوتاه مدت (حاد) یک عفونت ویروسی است، اما گاهی اوقات عفونت های باکتریایی نیز می توانند باعث آن شوند. در هر دو حالت، سلول‌های پوشاننده برونش‌های شما عفونی می‌شوند. برای مبارزه با این عفونت، بدن شما لوله های برونش را متورم می کند که منجر به سرفه می شود.

اغلب، برونشیت زمانی رخ می دهد که بیماری دیگری مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند. اگر ویروس این بیماری ها به مجاری هوایی شما سرایت کند، برونشیت ممکن است ایجاد شود. مانند سرماخوردگی، اگر زمانی را در مکان‌های شلوغ بگذرانید یا نزدیک دیگران باشید، احتمال ابتلا به برونشیت افزایش می‌یابد.

عواملی که احتمال ابتلا به برونشیت را برای شما افزایش می دهد شامل هر چیزی است که سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند یا ریه های شما را تحریک می کند. این شامل سیگار کشیدن و تنفس در مواردی مانند دود دست دوم، گرد و غبار، دود و آلودگی است.

برونشیت به خودی خود مسری نیست، اما ویروس ها و باکتری هایی که باعث آن می شوند مسری هستند. به عنوان مثال، اگر شما به سرماخوردگی مبتلا هستید و سپس به برونشیت مبتلا می شوید، سرماخوردگی شما ممکن است به دیگران سرایت کند. با این حال، همه کسانی که سرما می خورند به برونشیت مبتلا نمی شوند.

درمان

هیچ درمانی برای سرماخوردگی یا برونشیت وجود ندارد، به این معنی که این بیماری‌ها در نهایت بدون نیاز به درمان‌های خاصی مانند آنتی‌بیوتیک، خود به خود از بین می‌روند، حتی اگر به دلیل باکتری‌هایی باشد که باعث برونشیت باکتریایی می‌شوند. با این حال، داروهایی وجود دارد که می توانید پیدا کنید که به کاهش علائم شما کمک می کند. به عنوان مثال، داروهای ضد گرفتگی بینی بدون نسخه و دیفن هیدرامین می توانند به ترتیب به رفع آبریزش بینی و تب خفیف کمک کنند.

علاوه بر این داروها، در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید هنگام مقابله با سرماخوردگی یا برونشیت احساس بهتری داشته باشید:

 1. استراحت زیادی داشته باشید تا بدن شما انرژی لازم برای مبارزه با بیماری را داشته باشد.
 2. مایعات زیادی مانند آب و دمنوش های گیاهی بنوشید تا هیدراته بمانید و به دفع ویروس از سیستم شما کمک کنید.
 3. از یک مرطوب کننده تمیز یا بخارساز مه خنک در خانه استفاده کنید تا رطوبت هوا را افزایش دهید و تنفس راحت را برای شما آسان تر کند.
 4. در صورت گرفتگی بینی که می تواند تنفس را دشوار کند، از اسپری بینی یا قطره های نمکی استفاده کنید.
 5. بخار را از یک کاسه آب گرم استنشاق کنید یا دوش بگیرید تا به باز کردن و تمیز کردن مجاری تنفسی کمک کند، گرفتگی را کاهش داده و تنفس را برای شما آسان‌تر می‌کند (منبع مطلب). پاستیل هایی را بمکید که می توانند درد و تحریک ناشی از سرفه را کاهش دهند (البته نباید به کودکان زیر چهار سال داده شود).
 6. برای بزرگسالان و کودکان بالای یک سال، عسل یک راه طبیعی برای تسکین سرفه است که باعث تسکین قلقلک‌های مداوم گلو می‌شود که با این بیماری‌ها همراه است.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

اگر سرماخوردگی را تجربه می کنید و علائم دیگری دارید، ضروری است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در اینجا برخی از علائم کلیدی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، همانطور که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا ارائه شده است:

 1. دشواری در تنفس یا تنفس سریع می تواند در طول سرماخوردگی خطرناک باشد، بنابراین در صورت بروز این مشکلات با پزشک خود تماس بگیرید.
 2. کم آبی یکی دیگر از نگرانی های جدی در مواجهه با سرماخوردگی است. اگر احساس تشنگی غیرمعمول، ادرار تیره رنگ یا سرگیجه دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 3. تبی که بیش از چهار روز طول بکشد، طبیعی نیست و می تواند نشان دهنده یک بیماری شدیدتر باشد. در صورت بروز این مشکل منتظر دریافت کمک از پزشک خود نباشید.
 4. اگر علائم سرماخوردگی دارید که بیش از ۱۰ روز بدون هیچ بهبودی ادامه دارد، ضروری است که در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.
 5. همچنین اگر علائم سرماخوردگی شما مانند تب یا سرفه بهبود یافتند اما به طور غیرمنتظره ای بازگشت یا بدتر شدند، ضروری است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 6. بدتر شدن شرایط مزمن پزشکی یک نگرانی قابل توجه در طول سرماخوردگی است. اگر متوجه شدید که مشکلات سلامتی فعلی شما شدیدتر می شود، برای راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

برای بیماران برونشیت، آگاهی از علائم هشداردهنده زیر و عمل کردن بر اساس آن بسیار مهم است:

 1. دمای بالا (بالاتر از ۴۰ درجه سانتی گراد) می تواند نشانه عفونت جدی تری باشد، بنابراین در صورت مشاهده این علامت با پزشک خود در تماس باشید.
 2. سرفه کردن مخاط خونی نشانه دیگری است که برونشیت شما ممکن است بدتر شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
 3. تنگی نفس یا مشکل در تنفس می تواند نشان دهنده یک مورد شدید برونشیت باشد، بنابراین در صورت مواجهه با این مشکلات در تماس با پزشک خود تردید نکنید.
 4. اگر علائم برونشیت شما برای بیش از سه هفته بدون بهبودی باقی بماند، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود برای جلوگیری از عوارض بیشتر مشورت کنید.
 5. تکرار دوره‌های برونشیت نیز می‌تواند باعث نگرانی باشد و باید از شما بخواهد برای کمک با پزشک تماس بگیرید.

کلام پایانی

 • وقتی برونشیت را با سرماخوردگی مقایسه می کنیم، تفاوت اصلی در نوع سرفه ایجاد شده است. برونشیت منجر به بلغمی و سرفه های مولد می شود، در حالی که سرفه های سرد خشک هستند.
 • با سرماخوردگی، احتمالاً مشکلات تنفسی فوقانی بیشتری مانند ترشحات پشت حلق و آبریزش بینی را تجربه خواهید کرد. در مقابل، برونشیت به طور کلی بر تنفس شما تأثیر می گذارد و باعث ایجاد علائمی مانند خس خس سینه و تنگی نفس می شود.
 • فرقی نمی‌کند برونشیت یا سرماخوردگی باشد، اگر مشکل تنفسی دارید، تب مداوم یا بالا دارید، یا علائمی دارید که ناپدید می‌شوند اما بازمی‌گردند، برای راهنمایی درمان با پزشک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید