خانه » سلامت جسم » آیا به جراحی تنودزیس عضله دوسر بازویی (جلو بازو) نیاز دارید؟

آیا به جراحی تنودزیس عضله دوسر بازویی (جلو بازو) نیاز دارید؟

تاندون دوسر یکی از اجزای حیاتی عضله دوسر است، زیرا عضله را به استخوان متصل می کند. این عضله به خاطر دو اتصال تاندونی که در شانه دارد و همچنین دارای یک چسبندگی تاندون در زیر آرنج است، به عنوان عضله دو سر بازویی نامگذاری شده است.

عضله دوسر(جلو بازو) در خم کردن آرنج و چرخاندن ساعد به سمت بالا نقش حیاتی ایفا می کند که به سوپیناسیون معروف است. با این حال، زمانی که تاندون دوسر بازو پاره می شود، می تواند منجر به کاهش قابل توجه قدرت در این حرکات شود و همچنین می تواند باعث تغییر شکل در عضله دوسر شود.

پارگی تاندون دوسر بازو

شایع ترین نوع پارگی تاندون عضله دوسر زمانی اتفاق می افتد که یکی از تاندون ها به طور جزئی یا کامل از مفصل شانه جدا شود. عضله دوسر بازویی دارای دو اتصال تاندون در شانه است که یکی از آنها در داخل مفصل (سر بلند عضله دوسر) و دیگری در جلوی مفصل (سر کوتاه عضله دوسر) قرار دارد.

آسیب های تاندون دوسر پروگزیمال تقریباً همیشه سر بلند عضله دوسر را درگیر می کند. هنگامی که سر بلند تاندون عضله دوسر آسیب می بیند، درمانی که ممکن است در نظر گرفته شود، تانودیس عضله دوسر نامیده می شود.

پارگی تاندون عضله دوسر در شانه یکی از دلایل مکرر درد شانه است. عضله دوسر بازو اغلب به عنوان منبع مهم درد در شانه شناخته می شود و پارگی عضله دوسر معمولاً با شرایط روتاتور کاف مرتبط است.

برای کاهش موثر درد شانه، ممکن است لازم باشد مشکل تاندون دوسر بازو را برطرف کنید. برای رفع پارگی های تاندون عضله دوسر گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد، چه جراحی و چه غیرجراحی. یکی از این روش‌های جراحی، تانودزیس دوسر بازویی است که می‌تواند به ترمیم تاندون آسیب‌دیده کمک کند.

تنودزیس عضله دوسر

تنودزیس عضله دوسر یک روش جراحی است که برای درمان سر بلند پروگزیمال آسیب دیده تاندون دوسر استفاده می شود. این روش می تواند به صورت مستقل یا به عنوان بخشی از یک جراحی بزرگتر شانه مانند ترمیم روتاتور کاف انجام شود.

در طی جراحی تنودزیس عضله دوسر، اتصال طبیعی تاندون دوسر بازو در مفصل شانه جدا می‌شود (اگر قبلاً کاملاً پاره نشده باشد)، و تاندون دوباره به استخوان بازو (استخوان بازو) وارد می‌شود.

هنگامی که تاندون عضله دوسر به طور کامل پاره شد، واضح است که نیازی به جدا کردن تاندون از داخل شانه نیست.

کلید انجام تانودزیس عضله دوسر این است که تاندون را از اتصال طبیعی خود در مفصل شانه به محل جدیدی در پایین تر از استخوان بازو منتقل کنید (منبع مطلب).

با حرکت دادن تاندون دوسر بازو دیگر به مفصل شانه متصل نمی شود. این منجر به مشکلات کمتری در مسیر می شود، زیرا تاندون دوسر آسیب دیده می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مفصل شود.

چه کسی به تنودزیس عضله دوسر نیاز دارد؟

تنودزیس عضله دوسر را می توان برای درمان تعدادی از شرایطی که تاندون دوسر را درگیر می کند انجام داد، از جمله موارد زیر:

  • پارگی سر بلند دوسر بازو
  • اشک SLAP
  • تاندونیت عضله دوسر
  • تاندونوز عضله دوسر

آیا گزینه های جایگزین وجود دارد؟

در مورد بهترین راه برای درمان مشکلات تاندون عضله دوسر در شانه، اختلاف نظر زیادی وجود دارد. اغلب، بهترین درمان تاندون دوسر به سن بیمار، فعالیت هایی که بیمار انجام می دهد، نوع آسیب تاندون و همچنین عوامل دیگر بستگی دارد. انواع دیگر جراحی تاندون عضله دوسر که ممکن است توصیه شود عبارتند از:

  • تعمیر SLAP
  • تنوتومی عضله دوسر

تنوتومی یا تنودزیس؟

بحث های زیادی در مورد موثرترین درمان برای مشکلات تاندون دوسر در شانه وجود دارد. مناسب ترین درمان برای وضعیت تاندون عضله دوسر اغلب به عوامل مختلفی از جمله سن بیمار، سطح فعالیت بدنی، نوع آسیب تاندون و سایر عوامل فردی بستگی دارد.

افراد معمولاً زمانی که فعالیت بیشتری دارند، مانند ورزشکاران یا کارگران یدی، یا اگر نگران ظاهر عضله دوسر خود هستند، تانودیس دوسر را انتخاب می کنند.

اگر افراد بخواهند بهبودی سریع‌تری داشته باشند و بخواهند از عوارض ترمیم تاندون و انجام یک جراحی طولانی‌تر جلوگیری کنند، ممکن است تنوتومی عضله دوسر را انتخاب کنند (منبع مطلب).

بهبودی از جراحی

بهبودی جراحی پس از تانودزیس عضله دوسر معمولاً حدود چهار تا شش هفته است. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، اغلب تانودز همراه با سایر روش‌های جراحی انجام می‌شود که ممکن است به بهبودی طولانی‌تری نیاز داشته باشد .

در صورت انجام یک روش تنودزیس جدا شده، بیمار می تواند انتظار داشته باشد که برای چند هفته از بند استفاده کند. تحرک بازو زود شروع می شود، اما فعالیت کامل برای حداقل سه ماه محدود می شود.

عوارض تنودزیس عضله دوسر

  • تنودزیس عضله دوسر می تواند منجر به عوارض جراحی شود. عوارض معمولی که ممکن است با هر جراحی شانه رخ دهد عبارتند از عفونت، مشکلات بهبودی، آسیب عصبی و درد.
  • تانودزیس عضله دوسر مستلزم ترمیم تاندون به استخوان است. برای بهبود کامل، تاندون باید دوباره به استخوان بچسبد. عدم بهبودی تاندون یا خرابی دستگاه هایی که تاندون را در حین بهبودی نگه می دارند، در درصد کمی از بیماران رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید