خانه » سلامت جسم » حساسیت به سرما چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟

حساسیت به سرما چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟

هنگامی که بدون لباس مناسب مانند کت در معرض شرایط یخ زدگی قرار می گیرید، طبیعی است که بدن شما احساس سرما یا حتی ناراحتی کند. اما هنگامی که دما کمی افزایش می یابد، اگر هنوز احساس می کنید که می لرزید یا احساس سرمای بیش از حد می کنید، ممکن است چیزی بیش از یک ناراحتی معمولی مربوط به آب و هوا باشد. این می تواند به این معنی باشد که شما چیزی به نام «عدم تحمل سرما» دارید، که اساساً یک حساسیت غیرعادی بالا به محیط های سرد یا دمای پایین تر از حد معمول است.

هدف اصلی این مقاله، روشن کردن جنبه‌های مختلف مربوط به عدم تحمل سرما، از جمله علائم، علل، پیامدهای بالقوه، و هرگونه خطرات زمینه‌ای است که ممکن است با افزایش حساسیت نسبت به شرایط سرما همراه باشد. با درک بهتر این عوامل، افرادی که ممکن است با حساسیت به سرما دست و پنجه نرم کنند، می‌توانند به‌رغم چالش‌های ناشی از هوای سردتر یا محیط اطراف، راه‌هایی برای مدیریت مؤثرتر وضعیت خود و داشتن زندگی شادتر پیدا کنند.

حساسیت به علائم سرماخوردگی

حساسیت به سرما به این معنی است که برخی از افراد ممکن است زمانی که در یک محیط سرد هستند بیشتر از حد معمول واکنش نشان دهند. این می تواند باعث ناراحتی آنها شود یا حتی باعث شود از موقعیت هایی که ممکن است احساس سرما کنند دور بمانند. این شرایط برای همه متفاوت است و یک راه استاندارد برای توصیف آن وجود ندارد.

افرادی که این مشکل را دارند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند (منبع مطلب):

 • درد، گرما یا احساس سوزن سوزن شدن هنگام قرار گرفتن در معرض سرما.
 • احساس بی حسی یا حساسیت کمتر در برخی از قسمت های بدن آنها.
 • تغییر در رنگ پوست (مانند رنگ پریدگی).
 • سفت شدن و ناتوانی در حرکت آسان.
 • احساس ضعف یا خستگی پس از مدتی بیرون بودن.
 • تورم یا پف کردگی در نواحی خاص، به ویژه در پوست در معرض دید.

مهم است که به یاد داشته باشید که تجربه هر فردی از حساسیت به سرما ممکن است متفاوت باشد. یک لیست کامل از علائمی که این وضعیت را برای همه افراد توصیف کند وجود ندارد. بنابراین، اگر فکر می‌کنید ممکن است وقتی بیرون هوا سرد است، این مشکلات را داشته باشید، زیاد نگران تطبیق همه جزئیات نباشید – فقط روی تأثیر سرما بر شما تمرکز کنید و سعی کنید راه‌هایی برای راحتی در زندگی روزمره خود بیابید.

علل حساسیت به سرما

برخی از دلایل احساس حساسیت به دمای سرد عبارتند از (منبع مطلب):

 1. کم کاری تیروئید: این غده مسئول تولید هورمون هایی است که به تنظیم دمای بدن و متابولیسم کمک می کند.
 2. نداشتن گلبول های قرمز کافی در بدن که به آن کم خونی می گویند:این سلول ها اکسیژن را به تمام قسمت های بدن از جمله اندام ها حمل می کنند که در آنجا تحت تأثیر دمای سرد قرار می گیرند.
 3. داشتن یک بیماری مزمن: بیماری های مزمن می توانند بر عملکردهای مختلف بدن تأثیر بگذارند، از جمله اینکه چگونه آب و هوای سرد را تحمل می کنید.
 4. یک اختلال خوردن که به نام بی اشتهایی عصبی شناخته می شود: زمانی است که فردی برای حفظ سلامت و وزن خود به اندازه کافی غذا نمی خورد. این کمبود تغذیه می تواند گرم ماندن بدن را در شرایط سرد دشوار کند.
 5. مشکلات رگ های خونی مانند سندرم رینود: این وضعیت باعث می شود برخی از نواحی بدن (مانند انگشتان دست و پا) به دلیل باریک شدن رگ های خونی در معرض دمای سرد بسیار سرد و تغییر رنگ دهند.
 6. مشکلات قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس که بسیاری از عملکردهای بدن را کنترل می کند، یکی از آنها تنظیم دمای بدن است.
 7. مشکلات مربوط به نحوه استفاده بدن از انرژی (متابولیسم): متابولیسم ناکارآمد ممکن است گرمای کافی برای گرم نگه داشتن شما در هوای سرد تولید نکند.
 8. برای افراد بسیار لاغر کمبود چربی در زیر پوست می تواند گرم ماندن آنها را در هنگام کاهش دما دشوار کند، زیرا چربی به عنوان عایق در برابر سرما عمل می کند. برعکس، اضافه وزن ممکن است حساسیت فرد را به احساس حساسیت به سرما کاهش دهد.
 9. با افزایش سن بدن ما ممکن است برای حفظ دمای ثابت بدن سخت‌تر شود. افراد مسن‌تر اغلب قسمت‌های مکرر احساس سرما را تجربه می‌کنند که تا حدی به دلیل کاهش سطح چربی بدن است که معمولاً به ما کمک می‌کند گرم بمانیم. اگر سرما آزاردهنده یا مزاحم شد، برای ایجاد گرمای بیشتر، لباس‌ها را لایه لایه بپوشانید.

چه داروهایی می توانند باعث حساسیت به سرماخوردگی شوند؟

در طول جراحی، بیهوشی عمومی اغلب برای یک روش ایمن و بدون درد به بیماران داده می شود. با این حال، پس از عمل، برخی از افراد ممکن است لرز و لرز را به عنوان بخشی از روند بهبودی خود تجربه کنند. توجه به این نکته مهم است که برخی از داروهای فشار خون، مانند مسدود کننده های بتا نیز می توانند عوارض جانبی داشته باشند. یکی از این اثرات احساس سردی دست و پا است (منبع مطلب).

نحوه درمان حساسیت به سرما

هنگام مواجهه با دمای سرد، اقدامات لازم را برای محافظت از خود در برابر حساسیت به علائم سرما انجام دهید. قبل از بیرون رفتن در هوای سردتر، با پوشیدن چند لایه لباس، مانند کلاه، دستکش، روسری و جوراب های گرم، لباس مناسب بپوشید. اگر خیلی گرم یا ناراحت کننده شدند، همیشه می توانید این موارد را حذف کنید.

در اینجا چند نکته دیگر برای گرم ماندن وجود دارد:

 • گرمای داخل خانه خود را با بستن درها حفظ کنید تا از درزها و به دام افتادن گرما جلوگیری کنید. هر شکاف یا شکافی که اجازه ورود هوای سرد را می دهد را مسدود کنید.
 • برای حفظ دمای راحت منبع گرما را روشن کنید، به خصوص اگر بیشتر وقت خود را در داخل خانه می گذرانید.
 • غذاهای گرم مانند سوپ، خورش و نوشیدنی های گرم مصرف کنید تا دمای بدن خود را از درون ثابت نگه دارید. این همچنین می تواند انرژی و راحتی را در هوای سرد فراهم کند.
 • اگر توسط پزشک شما توصیه شده است، برای ایجاد گرما از طریق حرکت به فعالیت های بدنی بپردازید. همیشه به بدن خود گوش دهید و در صورت نیاز استراحت کنید.
 • در صورت امکان از قرار گرفتن طولانی مدت در محیط های سرد خودداری کنید. فعالیت های داخل خانه را انتخاب کنید یا راه هایی برای گرم ماندن در خارج از منزل پیدا کنید.

عوارض و عوامل خطر مرتبط با حساسیت به سرما

یک تحقیق نشان داد که افرادی که از بیماری‌ها و زخم‌های خاصی رنج می‌برند، موارد بیشتری از احساس ناراحتی در دمای سرد را تجربه می‌کنند. این شرایط متنوع هستند، اما برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • بیماری های روماتیسمی : بیماری هایی که مفاصل، ماهیچه ها و استخوان ها را تحت تأثیر قرار می دهند مانند آرتریت می تواند تحمل محیط های سردتر را برای افراد دشوار کند. درد و التهاب ممکن است در هوای سرد بدتر شود و انجام فعالیت های روزمره را به چالش بکشد.
 • آسیب های عصبی: آسیب یا تحریک اعصاب می تواند منجر به احساسات مختلف از جمله حساسیت به تغییرات دما شود. هنگامی که در معرض دمای سرد قرار می گیرید، آسیب های عصبی ممکن است باعث افزایش ناراحتی یا حتی درد شود.
 • میگرن: مبتلایان به میگرن ممکن است علائم خود را در هوای سردتر به دلیل انبساط و انقباض عروق خونی ناشی از نوسانات دما بدتر کنند. این می تواند منجر به سردرد، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا شود.
 • بیماری های عروقی: شرایطی که بر سیستم گردش خون تأثیر می گذارد، مانند بیماری رینود یا بیماری شریان محیطی، ممکن است تحمل دمای سرد را برای افراد دشوار کند زیرا این بیماری ها جریان خون را در اندام ها مختل می کنند. در نتیجه دست ها و پاها در هوای سردتر مستعد درد و بی حسی می شوند.

آیا تست هایی برای تشخیص حساسیت به سرما وجود دارد؟

اگر احساس حساسیت به سرما شما را آزار می دهد، با پزشک خود صحبت کنید. هیچ آزمایشی برای تشخیص اینکه آیا فردی به سرما حساسیت دارد یا خیر وجود ندارد، اما پزشک سوالاتی می پرسد و ممکن است آزمایش خون برای بررسی حساسیت به سرما و سایر مشکلات سلامتی انجام دهد.

برخی از آزمایش‌های تشخیصی خون که پزشکان استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • شمارش کامل خون (CBC): نشان می دهد که چند نوع سلول در خون شما وجود دارد.
 • سرم هورمون محرک تیروئید (TSH): این هورمون سطح هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید را اندازه گیری می کند که به کنترل دمای بدن کمک می کند.
 • سطح هورمون تیروئید: این آزمایش ها بررسی می کنند که آیا هورمون تیروئید کافی یا بیش از حد در جریان خون شما وجود دارد یا خیر.

پزشک همچنین می خواهد در مورد سابقه سلامتی شما بداند و شما را معاینه کند. آنها ممکن است سوالاتی مانند:

 • آیا همیشه به سرما حساس بوده اید یا اخیرا شروع شده است؟
 • آیا این احساس با گذشت زمان بدتر می شود؟
 • آیا اطرافیان شما به اندازه شما احساس سردی نمی کنند؟

ممکن است پزشک بخواهد در مورد سلامت گذشته شما نیز بداند، مانند:

 • چه غذاهایی می خورید (رژیم غذایی)
 • رفاه کلی شما (سلامت عمومی)
 • اندازه بدن شما (قد و وزن)
 • در صورت وجود علائم دیگری غیر از احساس سرما

با درک تمام این جزئیات، پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا مشکلی در حساسیت شما به سرما وجود دارد یا یک مسئله پزشکی دیگر.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با سردی هوا احساس ناراحتی می کنید و هر یک از علائم زیر را مشاهده می کنید، ضروری است با پزشک خود مشورت کنید:

 • دمای بدن بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد یا کمتر از ۳۵ درجه سانتیگراد در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۳ سال. این می تواند تب یا هیپوترمی را نشان دهد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
 • درد در ناحیه قفسه سینه: این می تواند به دلایل مختلفی مانند مشکلات قلبی، مشکلات ریوی یا فشار عضلانی باشد، بنابراین مهم است که این علامت را نادیده نگیرید.
 • احساس خستگی یا خستگی شدید: این ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود.
 • درد شدید شکم: ناراحتی شکمی می تواند ناشی از دلایل متعددی مانند مشکلات گوارشی، عفونت ها یا سایر مسائل پزشکی باشد. بسیار مهم است که در جستجوی کمک برای این علامت تاخیر نکنید.
 • دشواری در تنفس یا صداهای خس خس سینه: این علائم تنفسی می تواند به دلیل حملات آسم، عفونت های ریوی، آلرژی یا سایر شرایط سلامتی باشد که نیاز به درمان فوری توسط پزشک دارد.

به طور خلاصه، اگر هنگام احساس سرما متوجه هر یک از این علائم شدید، بهتر است برای ارزیابی و مراقبت مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

کلام پایانی

 • عدم تحمل سرما وضعیتی است که در آن فرد در دماها یا محیط های سردتر احساس ناراحتی می کند. این احساس ناراحت کننده می تواند از طریق علائم مختلفی مانند درد، احساس سوزش، بی حسی، سفتی، ضعف، تورم و تغییر رنگ پوست ظاهر شود. عوامل متعددی می توانند در ایجاد حساسیت به سرما نقش داشته باشند، از جمله شرایط پزشکی مانند کم کاری تیروئید، کم خونی، یا مشکلات عروق خونی، و همچنین سلامت عمومی ضعیف یا سطوح پایین چربی بدن.
 • پرداختن به علت اصلی عدم تحمل سرما برای درمان موثر بسیار مهم است. اگر احساس کردید که سردتر از حد طبیعی هستید یا متوجه شدید که حساسیت شما به سرما بیشتر از اطرافیانتان است، ضروری است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند وضعیت شما را ارزیابی کنند و اطمینان حاصل کنند که هیچ مشکل اساسی وجود ندارد که باعث ناراحتی شما شود.
 • در این میان، هنگام ورود به محیط های سردتر، با پوشیدن لباس های گرم مانند، دستکش و کلاه، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. با انجام این کار، می توانید تاثیر دمای سرد را بر بدن خود به حداقل برسانید و احساس ناراحتی مرتبط با عدم تحمل سرما را کاهش دهید.

سوالات متداول

۱. علت افزایش حساسیت به سرما چیست؟

حساسیت به سرما می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند کم کاری تیروئید (شرایطی که در آن غده تیروئید هورمون کافی تولید نمی کند)، کم خونی (نداشتن گلبول های قرمز کافی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن)، بیماری های مزمن، اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی ایجاد شود. مشکلات رگ های خونی که جریان خون و توزیع گرما را کاهش می دهند، پیر شدن با تغییر بدن، سلامت عمومی ضعیف یا مشکلات در قسمت هیپوتالاموس مغز. علاوه بر این، افرادی که بسیار لاغر هستند ممکن است گرم ماندن برایشان سخت باشد، زیرا چربی بدن کمتری دارند تا خود را در برابر دمای سرد عایق کنند.

۲. آیا حساسیت به سرما از علائم ام اس است؟

برای افرادی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) هستند، مشاهده تشدید علائم اسپاسم در شرایط آب و هوایی سردتر رایج است. افراد مبتلا به ام اس که به تغییرات دما حساس هستند باید از گرمای شدید و سرمای شدید طبق توصیه متخصصان خود اجتناب کنند.

۳. چگونه می توانم اینقدر به سرما حساس نباشم؟

درک واکنش حساس شما به دمای سرد برای مدیریت شرایط پزشکی که گرم ماندن را برای برخی افراد دشوار می کند، مهم است. با یک پزشک مشورت کنید تا دریابید که آیا راه هایی برای بهبود تحمل سرماخوردگی وجود دارد یا خیر. در بسیاری از موارد، آماده سازی از قبل می تواند موثرترین روش باشد. اگر می دانید که باید به جایی سرد بروید، چندین لایه لباس بپوشید تا خود را عایق کنید. علاوه بر این، پوشیدن کلاه، دستکش، روسری و جوراب‌های گرم‌تر را در نظر بگیرید. اگر این اقلام بیش از حد گرم یا ناراحت کننده شدند، می توانید به راحتی آنها را حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید