خانه » تغذیه » خوردن متناوب بذرها برای تعادل پریود و هورمون ها در زنان

خوردن متناوب بذرها برای تعادل پریود و هورمون ها در زنان

زندگی به عنوان یک مادر فراز و نشیب های زیادی دارد. شادی ها و لحظات خوش وجود دارد، اما استرس ها (عاطفی و جسمی) نیز وجود دارد. مادر علاوه بر کارهای روزمره، فراز و نشیب های چرخه ماهانه (پریود) خود را نیز دارد. خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) یکی از مواردی است که برخی از زنان برای کمک به این چرخه های هورمونی از آن استفاده می کنند.

هورمون های انسان ها سیستم پیچیده ای هستند که به راحتی می توانند از تعادل خارج شوند. چه یک زندگی پر استرس باشد و چه آنطور که باید غذا نخوریم، می تواند بر هورمون ها تأثیر بگذارد.

در حالی که خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) یک راه طبیعی برای کمک به این مشکل است، آیا واقعاً کار می کند؟ چطور انجامش داد؟

خوردن متناوب بذرها چیست؟

خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) به معنای خوردن دانه های خاص در دو مرحله اصلی چرخه قاعدگی است. این یک روش طبیعی برای زنان برای متعادل کردن هورمون‌ها، بهبود باروری و حتی تسهیل انتقال به دوره ی  یائسگی است.

چهار دانه برای چرخه بذر استفاده می شود: دانه کتان، دانه کدو تنبل، دانه کنجد و تخمه آفتابگردان. دانه‌ها تازه آسیاب می‌شوند و خانم‌ها یک قاشق غذاخوری از هر دانه را در این دوره از پریود خود می‌خورند.

دو دانه غنی از فیتواستروژن یعنی کتان و کدو تنبل در مرحله اول چرخه تحت سلطه استروژن خورده می شوند. از روز اول پریود شروع کنید و تا روز ۱۳ یا ۱۴ ادامه دهید. روی موجود در دانه کدو تنبل به آماده سازی بدن برای مرحله بعدی تولید پروژسترون نیز کمک می کند.

روزانه ۱ قاشق غذاخوری کتان آسیاب شده و ۱ قاشق غذاخوری دانه کدو تنبل آسیاب شده را به اسموتی ها، ماست یا غلات صبحانه اضافه کنید.

دانه های تقویت کننده پروژسترون یعنی کنجد و آفتابگردان در مرحله دوم چرخه مصرف می شوند. این مرحله به طور طبیعی تحت تسلط پروژسترون است. مرحله دوم با تخمک گذاری شروع می شود (معمولا روز ۱۴) و تا روز قبل از قاعدگی بعدی ادامه می یابد.

اکنون، این نمونه ها بر اساس یک دوره ۲۸ روزه است. برخی از زنان چرخه طولانی تری دارند و برخی دیگر کوتاه تر. نکته مهم تعویض دانه در زمان تخمک گذاری است.

ایده خوردن متناوب بذرها از کجا منشا می گیرد؟

ایده پشت خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) این است که دانه های کتان و کدو تنبل غنی از استروژن, از تخمدان ها برای افزایش سطح استروژن حمایت می کنند. این به طور طبیعی در نیمه اول ماه اتفاق می افتد.

کنجد و آفتابگردان از سطح پروژسترون در نیمه دوم ماه حمایت می کنند.

استروژن و پروژسترون دو هورمون اصلی هستند که سلامت زنان را کنترل می کنند. همچنین در صورت عدم تعادل, می توانند مشکلات زیادی ایجاد کنند.استروژن بیش از حد و تولید ناکافی پروژسترون رایج است.

سطح استروژن نیز ممکن است بسیار پایین بیاید. اینها با بالا رفتن سن زنان رخ می دهند، اما گاهی اوقات ممکن است خیلی زودتز نیز کاهش یابند.

فواید خوردن متناوب بذرها برای سلامتی خانم ها

گزارش شده است که چرخه بذر ممکن است به کاهش مشکلات زیر کمک کند:

 • سندرم پیش از قاعدگی (علائم سندرم پیش از قاعدگی مانند گرفتگی عضلات و نفخ)
 • آکنه
 • پریودهای نامنظم
 • عدم تعادل هورمونی
 • غلبه استروژن در بدن
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • اندومتریوز
 • ناباروری
 • علائم پیش از یائسگی و زمان یائسگی، از جمله گرگرفتگی، تعریق شبانه، خستگی و نوسانات خلقی

خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) حتی ممکن است یک راه عالی برای از بین بردن کنترل بارداری هورمونی و بازگرداندن سطح هورمون طبیعی شما باشد.

آیا خوردن متناوب بذرها کار می کند؟

در حالی که بسیاری از زنان فواید خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) را گزارش می‌کنند، تحقیقات هنوز به نتیجه نرسیده است. تحقیقاتی در مورد فواید هورمونی خوردن تک دانه ها وجود دارد. شما همچنین می توانید تحقیقاتی در مورد برخی از مواد مغذی که آنها ارائه می دهند انجام دهید. مواد مغذی موجود در بذرها عبارتند از: منیزیم، سلنیوم، آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و لیگنان ها هستند.

بذر کتان

دانه های کتان سرشار از مواد شیمیایی گیاهی به نام لیگنان هستند. لیگنان ها هم اثرات تقویت کننده و هم اثرات محدود کننده استروژن دارند. آنها می توانند به تعادل سطح استروژن کمک کنند، چه بسیار بالا باشد چه خیلی پایین باشد.

یک کارآزمایی بالینی کوچک نشان داد که خوردن پودر دانه کتان به تعادل نسبت پروژسترون به استروژن زنان کمک می کند. همچنین به بازیابی تخمک گذاری در زنانی که تخمک گذاری نداشتند کمک کرد.

بذر کدو تنبل

همچنین مشخص شد که لیگنان ها و فلاون های موجود در دانه کدو تنبل تعادل هورمونی را بهبود می بخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که عصاره دانه کدو تنبل فعالیت گیرنده استروژن را کاهش می دهد. همچنین فعالیت گیرنده پروژسترون را افزایش داد و این دو را در تعادل نگه داشت. محققان پتانسیل تخم کدو را در کاهش خطر سرطان سینه مشاهده کردند.

دانه‌های کدو تنبل به‌ ویژه به دلیل داشتن ماده معدنی روی معروف هستند. عنصر روی برای چرخه طبیعی تولید مثل در زنان و مردان بسیار مهم است. به متابولیسم استروژن، پروژسترون و آندروژن (تستوسترون) کمک می کند.

دانه کنجد

میکروبیوم روده, لیگنان کنجد را به ترکیبی به نام انترولاکتون تبدیل می کند. این ترکیب باعث تقویت استروژن می شود. یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده روی زنان یائسه اثرات پودر کنجد را آزمایش کرد. پس از درمان توسط کنجد، سطح گلوبولین اتصال دهنده به هورمون جنسی در خون به طور قابل توجهی افزایش یافت. استروژنی به نام هیدروکسی استرون هم همینطور. محققان به این نتیجه رسیدند که کنجد می تواند وضعیت هورمونی را در زنان یائسه بهبود بخشد.

تخمه آفتاب گردان

در مطالعه دیگری روی زنان یائسه، خوردن تخمه آفتابگردان با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط بود. باز هم، این به دلیل فیتواستروژن ها و لیگنان ها در دانه ها بود.

نحوه خوردن متناوب بذرها

برای خانم‌هایی که پریود می شوند، دستورالعمل‌ها این است که هر روز یک قاشق غذاخوری دانه‌های تازه آسیاب شده را با توجه به چرخه‌شان بخورند. فاز اول (فاز فولیکولی) شامل بذر کتان و کدو تنبل است. مرحله دوم (مرحله لوتئال) به تخمه آفتابگردان و کنجد نیاز دارد.

برای زنان یائسه، توصیه می شود به جای آن مراحل, سیکل چرخش کره ماه را دنبال کنند. تحقیقات نشان می دهد که هر چه بیشتر در معرض نور آبی مصنوعی در شب قرار بگیرید و هرچه اختلالات هورمونی بیشتر باشد، بیشتر از این ریتم طبیی دور می شوید. بنابراین، اگر دیگر پریود نمی شوید، بگذارید کره ی ماه در آسمان, راهنمای شما باشد.

در این صورت، روز اول با ماه نو مطابقت دارد. پایان فاز یک با ماه کامل می آید. (در آن زمان باید تخمک گذاری طبیعی انجام شود.) این سیگنال شما برای تغییر از کتان و کدو تنبل به آفتابگردان و کنجد است.

دستور العمل هایی برای استفاده از بذرها

برای وارد کردن دانه های روغنی به رژیم غذایی، راه های مختلفی وجود دارد. در اینجا چند ایده بیان می شود:

 • می توانید آن ها را روی سالاد اضافه کنید
 • می توانید آن ها را روی نان تست و یا سایر نان هایی که استفاده می کنید بپاشید
 • حتی می توانید  با چرخ کردن ان ها ,از آن ها یک کره درست کنید و روی سیب یا نان بمالید.

کلام پایانی

اگر علاقه مند به امتحان خوردن متناوب بذرها ( چرخه بذر) هستید، توصیه می شود در صورت امکان، از انواع ارگانیک استفاده کنید.

در حالی که در حال حاضر تحقیقی برای پشتیبانی استفاده تناوبی از بذرها وجود ندارد، ما تا حدود زیادی فواید هر دانه را می‌دانیم. زنان بی‌شماری این پروتکل را با موفقیت انجام داده‌اند، فقط کافی است چند ماه متوالی به آن پایبند بمانند.

کارشناسان سلامتی ادعا می کنند که حداقل سه یا چهار ماه طول می کشد تا از مزایای آن بهره مند شوید. هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای از چرخه دانه وجود ندارد; مگر اینکه به هر یک از دانه ها حساسیت داشته باشید. اگر حساسیت ندارید، ممکن است این روش ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

4 دیدگاه دربارهٔ «خوردن متناوب بذرها برای تعادل پریود و هورمون ها در زنان;

  • طاهره عزیز،

   توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از غذاها یا دانه‌های جدید برای تنظیم قاعدگی خود در حین مصرف دارو، درباره هرگونه تغییر در رژیم غذایی یا رژیم مکمل خود با پزشک خود صحبت کنید.
   پاسخ سوال شما بدین گونه است:
   ۱۴ روز اول کتان و کدو و ۱۴ روز بعد آفتابگردان و کنجد.
   اما باید در نظر داست که این توصیه باید با مشورت پزشک صورت گیرد تا از عدم تداخل با داروهای شما و برنامه درمانی فعلی شما اطمینان حاصل شود. ممکن است تکیه بر مصرف این دانه ها به تنهایی نتواند مشکل شما را با توجه به شدت آن برطرف کند.
   در حالی که این دانه ها ممکن است فواید بالقوه ای برای تعادل هورمونی و تنظیم قاعدگی داشته باشند، مهم است که اطمینان حاصل شود که با داروهای فعلی شما تداخل نخواهند کرد یا شرایط سلامت زمینه ای را تشدید نمی کنند.
   مشاوره با یک پزشک می تواند به اطمینان حاصل شود که هرگونه تغییر در رژیم غذایی شما برای مدیریت چرخه قاعدگی شما ایمن و موثر است.

  • عاطفه عزیز،
   در صورتی که با مصرف دانه های توصیه شده همچنان مسئله ی پریود نامنظم شما پابرجاست و مشکل شما شدید می باشد، توصیه می شود برای درمان مناسب به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا ریشه ی مشکل شما را یافته و اقدام به درمان آن نماید.

دیدگاهتان را بنویسید