خانه » سلامت جسم » آرمودافینیل ( نوویژیل ) چیست وچه کاربرداها و عوارضی دارد؟

آرمودافینیل ( نوویژیل ) چیست وچه کاربرداها و عوارضی دارد؟

آرمودافینیل دارویی است که از طریق دهان مصرف می شود و برای کمک به افراد بیدار و هوشیار طراحی شده است. این دارو ارتباط نزدیکی با داروی دیگری به نام مودافینیل دارد که با نام تجاری Provigil شناخته می شود.

مشابه محرک هایی مانند آمفتامین ها، آرمودافینیل با تحریک مغز برای ارتقای بیداری عمل می کند، با این حال، راه دقیقی که در آن به این امر دست می یابد کاملاً درک نشده است. یک نظریه این است که آرمودافینیل ممکن است سطح دوپامین را در مغز با جلوگیری از بازجذب آن به سلول های عصبی افزایش دهد، که به اعصاب کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. سازمان غذا و دارو آرمودافینیل را در ژوئن ۲۰۰۷ تایید کرد و آن را به یک گزینه ایمن و تنظیم شده برای کسانی تبدیل کرد که به داروهای تقویت کننده بیداری نیاز دارند.

چه نام های تجاری برای آرمودافینیل موجود است؟

نوویژیل (Nuvigil)

آیا آرمودافینیل به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است؟

خیر

آیا به نسخه ای برای آرمودافینیل نیاز دارم؟

بله

عوارض جانبی آرمودافینیل چیست؟

سردرد شایع ترین عارضه جانبی آرمودافینیل است. سایر عوارض جانبی عبارتند از:

عوارض جانبی نادر عبارتند از آنژیوادم، مشکل در بلع، اسپاسم برونش و روان پریشی برگشت پذیر.

دوز توصیه شده آرمودافینیل چقدر است؟

دوز توصیه شده ۱۵۰ یا ۲۵۰ میلی گرم هر روز صبح یا ۱۵۰ میلی گرم در روز یک ساعت قبل از شیفت کاری است.

کدام داروها یا مکمل ها با آرمودافینیل تداخل دارند؟

آرمودافینیل این پتانسیل را دارد که بر فعالیت آنزیم هایی در کبد تأثیر بگذارد که در متابولیسم سایر داروها نقش دارند. این بدان معناست که وقتی با داروهای خاصی مصرف شود، می تواند اثربخشی آنها را کاهش یا افزایش دهد.

مهم است که هنگام ترکیب آرمودافینیل با برخی داروها احتیاط کنید زیرا می تواند منجر به کاهش سطح برخی از داروها، کاهش اثربخشی آنها یا افزایش سطح سایرین شود که به طور بالقوه باعث افزایش سمیت آنها می شود. بنابراین، نظارت بر اثرات درمان آرمودافینیل هنگام استفاده در کنار این داروها ضروری است.

برخی از داروهایی که ممکن است هنگام مصرف با آرمودافینیل اثربخشی خود را کاهش دهند عبارتند از سیکلوسپورین، اتینیل استرادیول (موجود در بسیاری از قرص های ضد بارداری)، میدازولام و تریازولام.

از سوی دیگر، برخی از داروها ممکن است هنگام ترکیب با آرمودافینیل اثرات یا سمیت بیشتری از خود نشان دهند، مانند امپرازول، وارفارین، دیازپام، پروپرانولول، ایمی پرامین، دزیپرامین، کلومیپرامین، فنی توئین و مفنی توئین.

علاوه بر این، کاربامازپین، فنوباربیتال و ریفامپین ممکن است اثربخشی آرمودافینیل را با افزایش دفع آن توسط کبد کاهش دهند. برعکس، داروهایی مانند کتوکونازول، ایتراکونازول و اریترومایسین می توانند اثربخشی آرمودافینیل را با کاهش دفع آن در کبد افزایش دهند. آگاهی از این فعل و انفعالات برای اطمینان از استفاده ایمن و موثر از آرمودافینیل هنگام مصرف سایر داروها بسیار مهم است.

آیا مصرف آرمودافینیل در صورت بارداری یا شیردهی بی خطر است؟

مطالعات کافی بر روی زنان باردار برای تعیین اثرات استفاده از آرمودافینیل در دوران بارداری انجام نشده است. با این حال، استفاده از این دارو در دوران بارداری با خطرات بالقوه ای مانند کاهش رشد جنین و احتمال سقط خود به خود مرتبط است.

علاوه بر این، مشخص نیست که آیا آرمودافینیل از طریق شیر مادر به نوزادان شیرده منتقل می شود یا خیر. تحقیقات بیشتری برای درک کامل پیامدهای استفاده از این دارو در دوران شیردهی مورد نیاز است.

مشخص نیست که آیا آرمودافینیل در شیر مادر ترشح می شود یا خیر.

چه دوزهایی از آرمودافینیل در دسترس است؟

قرص: ۵۰، ۱۵۰، ۲۵۰ میلی گرم.

چگونه باید آرمودافینیل رانگهداری کنم؟

آرمودافینیل باید در دمای اتاق، ۲۰۳۰ درجه سانتیگراد (۶۸-۷۷ فارنهایت) نگهداری شود.

کلام پایانی

  • آرمودافینیل که با نام تجاری آن نوویژیل (Nuvigil) نیز شناخته می شود، دارویی است که به طور خاص برای کمک به افرادی طراحی شده است که از شرایطی مانند نارکولپسی، سندرم آپنه انسدادی خواب/هیپو آپنه و اختلال خواب شیفت کاری رنج می برند.
  • قبل از شروع هر دارویی، مهم است که عوارض جانبی بالقوه، تداخلات با سایر داروها، و هرگونه هشدار یا احتیاط ممکن را به دقت بررسی کنید. قبل از مصرف آرمودافینیل، مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی و خواندن اطلاعات ارائه شده توسط سازنده برای اطمینان از استفاده ایمن و موثر از دارو بسیار مهم است. به یاد داشته باشید، وقتی صحبت از سلامتی شما می شود، دانش و احتیاط کلیدی است.

دیدگاهتان را بنویسید