خانه » سلامت جسم » درمان آپنه خواب: با و بدون CPAP

درمان آپنه خواب: با و بدون CPAP

آپنه خواب یک اختلال خواب شایع است که باعث وقفه های مکرر در تنفس در طول خواب می شود. هدف اولیه درمان آپنه خواب کاهش وقوع این مکث های تنفسی (معروف به آپنه) و بهبود کیفیت کلی خواب است.

اگرچه نمی‌توان آن را به طور کامل درمان کرد، اما آپنه خواب را می‌توان به طور موثر از طریق گزینه‌های درمانی مختلف مانند تغییر سبک زندگی، وسایل دهان، دستگاه‌های فشار مثبت راه هوایی، دستگاه‌های تهویه تطبیقی و غیره مدیریت کرد. درمان CPAP برای درمان موفقیت آمیز اکثر موارد آپنه خواب، از جمله موارد خفیف شناخته شده است.

درمان آپنه خواب معمولاً پس از دریافت تشخیص از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شروع می‌شود. آنها ابتدا قبل از مشکوک شدن به آپنه خواب، علائم و سابقه پزشکی شما را جویا می شوند. در صورت لزوم، آنها ممکن است درخواست مطالعه خواب شبانه کنند یا از شما بخواهند از دستگاهی برای نظارت بر الگوی خواب خود در خانه استفاده کنید.

این مقاله اطلاعاتی در مورد گزینه های درمانی مختلف برای آپنه خواب، از جمله درمان CPAP، درمان های غیر CPAP و مداخلات جراحی ارائه می دهد.

درمان آپنه خواب: قبل از CPAP

آپنه خواب دو نوع دارد – آپنه انسدادی خواب (OSA) و آپنه خواب مرکزی (CSA). آپنه انسدادی خواب رایج ترین نوع آپنه خواب است و زمانی رخ می دهد که ماهیچه های گلو شل می شوند و مانع از ورود هوا به ریه ها می شوند. (منبع مطلب).

بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، این وضعیت حدود ۱۷ درصد از زنان و ۲۴ درصد از مردان در سنین ۳۰ تا ۶۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد (منبع مطلب).

آپنه خواب مرکزی نوع کمتری از آپنه خواب است که زمانی رخ می دهد که مغز سیگنال های مناسبی را به عضلات مسئول تنفس در طول خواب ارسال نمی کند. این منجر به توقف موقت تنفس در هنگام خواب می شود.

آپنه خواب درمان نشده می تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر بگذارد. می تواند منجر به مشکلات تمرکز و تمرکز، تصمیم گیری، به خاطر سپردن و تنظیم رفتار و احساسات شود. همچنین با فشار خون بالا، سردرد، گلودرد، مشکلات عروق خونی و افزایش وزن مرتبط است.

ارتباط بین فشار خون بالا و آپنه خواب چیست؟

فشار خون بالا و آپنه خواب اغلب با هم وجود دارند. تحقیقات نشان می دهد که در افراد بدون فشار خون بالا، فشار خون به طور طبیعی تا ۲۰ درصد در طول خواب کاهش می یابد (منبع مطلب).

افراد مبتلا به آپنه خواب افت فشار خون کمتر از ۱۰ درصد را تجربه می کنند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

درمان آپنه خواب می تواند به کاهش فشار خون کمک کند زیرا خواب را بهبود می بخشد، بنابراین کاهش فشار خون می تواند در سطوح طبیعی رخ دهد.

درمان آپنه خواب با CPAP

درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای بهبود کیفیت خواب با کاهش اختلالات تنفسی طراحی شده است. (منبع مطلب). این کار با استفاده از یک منبع هوای تحت فشار، که از دستگاه به داخل شیلنگ پمپ می شود و ماسکی که روی صورت قرار می گیرد تا راه هوایی باز بماند، کار می کند.

برای کاهش تنفس غیر طبیعی، دستگاه CPAP کار می کند تا هوا را به داخل راه هوایی فشار دهد تا در هنگام خواب باز بماند. در نتیجه، آپنه کمتری را در طول خواب تجربه خواهید کرد.

دستگاه CPAP می‌تواند فواید کوتاه‌مدت و بلندمدت داشته باشد و انواع آپنه‌های خواب و مشکلات تنفسی شبانه را درمان کند. همچنین می‌تواند علائم اضافی این بیماری، از جمله خروپف، خستگی در طول روز، بیداری‌های شبانه و شرایط سلامت مرتبط مانند فشار خون را کاهش دهد (منبع مطلب).

علاوه بر دستگاه استاندارد CPAP، دستگاه‌های جایگزینی مانند auto-CPAP و فشار مثبت راه هوایی دوسطحی (BiPAP) در دسترس هستند. این گزینه ها تنظیمات فشار قابل تنظیم را برای برآوردن نیازها و ترجیحات فردی ارائه می دهند. استفاده از دستگاه CPAP، همراه با حفظ یک برنامه خواب ثابت و رعایت بهداشت خواب خوب، می تواند منجر به بهبود سلامت و رفاه کلی شود (منبع مطلب).

درمان آپنه خواب بدون CPAP

درمان CPAP موثرترین درمان برای آپنه خواب در نظر گرفته می شود. اما رعایت و استفاده از CPAP ممکن است برای برخی افراد به دلیل مشکلات سلامتی یا ناتوانی در راحت بودن و به خواب رفتن با استفاده از ماسک CPAP سخت باشد.

مشکلات اضافی مربوط به رعایت CPAP شامل خشکی دهان و احتقان بینی، کلاستروفوبیا و عفونت است. اگر این موضوع برای شما صادق است، ممکن است گزینه های درمانی دیگری را در نظر بگیرید (منبع مطلب).

۱. تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی ممکن است به موارد خفیف آپنه خواب کمک کند.

 1. کاهش وزن : مطالعات متعددی ارتباط بین وزن و خواب را نشان می‌دهد، اما محققان دقیقاً نمی‌دانند این ارتباط چیست. با این حال، آنچه آنها می دانند این است که کاهش وزن می تواند آپنه خواب را کاهش دهد. گزارشی در سال ۲۰۲۱ بررسی کرد که چگونه کاهش وزن ممکن است به کاهش علائم آپنه خواب کمک کند (منبع مطلب). محققان دریافتند که کاهش وزن منجر به کاهش چربی در زبان و شکم و کاهش اندازه بافت های نرم در راه هوایی می شود. در همان زمان، هر سه عامل منجر به بهبود علائم شدند. کاهشچربی زبان بیشترین تأثیر را داشت.
 2. ورزش : ورزش بدنی می تواند به کاهش علائم آپنه خواب حتی بدون کاهش وزن کمک کند (منبع مطلب). سعی کنید چند بار در هفته حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط داشته باشید. فعالیت متوسط شامل پیاده روی سریع، آهسته دویدن، استفاده از دستگاه بیضوی، دوچرخه سواری و شنا است.
 3. پرهیز از الکل و سایر آرام بخش ها : هم الکل و هم آرام بخش ها ماهیچه های گلو را شل می کنند و بر تنفس شما تأثیر می گذارند. الکل خواب را مختل می کند و تحقیقات نشان می دهد که مصرف الکل با حوادث طولانی تر و مکرر آپنه و کاهش سطح اکسیژن خون مرتبط است (منبع مطلب). قطع مصرف الکل یا کاهش میزان نوشیدنی می تواند منجر به کاهش علائم آپنه خواب شود. داروهای آرام بخش، از جمله داروهای خواب، ممکن است علائم آپنه خواب را بدتر کنند، بنابراین منطقی است که برای بهبود کیفیت خواب از آنها اجتناب کنید.
 4. ترک سیگار : مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ گزارش شده است نشان می‌دهد که کشیدن سیگار شدت آپنه خواب را افزایش می‌دهد زیرا ریتم طبیعی خواب بدن را مختل می‌کند، راه هوایی فوقانی را ملتهب می‌کند، ماهیچه‌های سیستم تنفسی را منقبض می‌کند و توانایی بدن برای بیدار شدن طبیعی را کاهش می‌دهد (منبع مطلب).
 5. در حالی که ترک سیگار آپنه خواب را درمان نمی کند، اما تعداد وقایع آپنه را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد.
 6. تغییر وضعیت خواب : خوابیدن به پهلو ممکن است به شما کمک کند بهتر نفس بکشید، خروپف را کاهش دهید و به شما کمک کند با احساس شادابی بیشتری از خواب بیدار شوید. مطالعات روی افراد مبتلا به آپنه خواب نشان می دهد که خوابیدن به پهلو می تواند تنفس و کیفیت خواب را بهبود بخشد و خروپف را کاهش دهد (منبع مطلب).

۲. سایر دستگاه های آپنه خواب

گزینه دیگر، یک دستگاه دهانی است که برای باز نگه داشتن گلوی شما با فشار دادن فک به جلو طراحی شده است که به تسکین خروپف و آپنه خواب کمک می کند (منبع مطلب).این دستگاه پیشرفت فک پایین نامیده می شود. به نظر شبیه محافظ دهان است.

اگر CSA برای شما تشخیص داده شده باشد، ممکن است گزینه های بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، اکسیژن مکمل می‌تواند به رساندن اکسیژن به ریه‌های شما در هنگام خواب کمک کند، و درمان با تهویه سروو تطبیقی (ASV) از فشار برای تنظیم الگوهای تنفسی و جلوگیری از مکث هنگام خواب استفاده می‌کند.

۳. تمرینات اوروفارنکس

درمان میو کارکردی یا ورزش اوروفارنکس برای تقویت عضلات دهان، زبان و گلو طراحی شده است تا به حفظ راه هوایی در هنگام خواب کمک کند. این تمرینات می تواند آپنه خواب را بهبود بخشد و به عنوان یک درمان کمکی (اضافی) برای سایر درمان های آپنه خواب عمل کند (منبع مطلب).

بسیاری از این تمرینات آسان هستند و به منظور تقویت عضلات زبان، صورت و گلو هستند. می توانید آنها را گروه بندی کنید و دو یا سه بار در روز انجام دهید.

نمونه‌های ورزش اوروفارنکس از بنیاد خواب عبارتند از (منبع مطلب):

 • تمرینات زبان: از جمله لغزش زبان و کشش زبان: با اسلاید زبان، زبان را در پشت دندان های جلو قرار می دهید و به آرامی زبان را به سمت عقب می چرخانید، در حالی که نوک آن در امتداد سقف دهان حرکت می کند. تا ۱۰ بار تکرار کنید. با کشش زبان، زبان خود را تا جایی که می خواهد بیرون بیاورید و سعی کنید در حالی که به بالا نگاه می کنید، چانه خود را با زبان لمس کنید. هر کشش را ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید. پنج بار تکرار کنید.
 • تمرینات ماهیچه های صورت: مانند قلاب گونه، عضلات صورت را درگیر می کند تا از خروپف جلوگیری شود: از انگشت قلاب شده استفاده کنید تا گونه خود را به آرامی به سمت بیرون بکشید و سپس از ماهیچه های صورت خود استفاده کنید تا گونه را به سمت داخل بکشید. ۱۰ بار در هر طرف تکرار کنید.
 • تنفس از طریق بینی: برای بهبود تنفس از طریق بینی و تثبیت راه هوایی در هنگام خواب: با دهان بسته و فک خود آرام، از طریق بینی نفس بکشید. سپس از انگشت خود برای بستن سوراخ بینی استفاده کنید. به آرامی از سوراخ بینی باز نفس بکشید. می توانید این کار را تا ۱۰ بار و به طور متناوب بین سوراخ های بینی انجام دهید.
 • به صدا درآوردن صداهای مصوت: برای تقویت عضلات گلو: شروع به گفتن آنها به طور معمولی کنید و سپس هر صدا را بلند کنید. هر واژه را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پشت سر هم تکرار کنید و سپس به سمت مصوت زیر بروید.
 • آواز خواندن: آواز خواندن چندین ماهیچه در دهان و گلو را فعال می کند. در حین آواز خواندن، سعی کنید به جای خواندن اشعار، بر تکرار و اجبار تلفظ صداهای موسیقی تمرکز کنید.

درمان آپنه خواب جراحی

جراحی ممکن است یک گزینه برای افراد مبتلا به آپنه خواب باشد، زمانی که سایر درمان ها شکست خورده اند. پزشک از شما می‌خواهد چند ماه قبل از فکر کردن به جراحی، سایر درمان‌ها را امتحان کنید.

گزینه های جراحی برای آپنه خواب عبارتند از:

 • جراحی برای ترمیم مشکلات ساختار فک
 • برداشتن لوزه ها یا آدنوئیدهای بزرگ شده
 • جراحی کاهش وزن
 • برداشتن بافت یا انقباض بافت: برداشتن بافت، بافت‌های پشت دهان و بالای گلو را برمی‌دارد، در حالی که انقباض بافت‌های پشت دهان و گلو را با استفاده از فرسایش فرکانس رادیویی منقبض می‌کند.
 • تراکئوستومی: افراد مبتلا به آپنه خواب تهدیدکننده ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند که در آن سوراخی در گردن ایجاد شود و یک لوله فلزی یا پلاستیکی برای کمک به تنفس آنها وارد شود. این لوله در روز پوشیده و در شب بدون پوشش است تا هوا از ریه ها عبور کند و از آن خارج شود.

درمان های جدید آپنه خواب

تحریک عصب فرنیک گزینه ای برای افراد مبتلا به CSA است که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند. این شامل کاشت یک وسیله جراحی برای تشویق تنفس است. این دستگاه یک جریان الکتریکی برای تحریک دیافراگم ارسال می کند و به آن کمک می کند تا همانطور که باید منقبض شود. هر دو روش نسبتا جدید هستند و به طور کامل مورد تحقیق قرار نگرفته اند.

اگر درمان آپنه خواب موثر نباشد چه؟

اگر متوجه بهبودی نمی‌شوید، باید به پزشک معالج آپنه خواب خود اطلاع دهید. شما ممکن است در نظر داشته باشید که به یک متخصص خواب دارای مجوز هیئت مدیره مراجعه کنید که می تواند به شما کمک کند بهترین روش های درمانی را پیدا کنید که ممکن است به شما کمک کند و علائم آپنه خواب شما را بهبود بخشد.

کلام پایانی

 • آپنه خواب یک اختلال خواب شدید است که در آن تنفس به طور مکرر متوقف می شود و در هنگام خواب شروع می شود. افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب با صدای بلند خروپف می کنند و حتی بعد از خواب تمام شب احساس خستگی می کنند. متخصص خواب می تواند با مطالعه خواب شبانه یا خانه این بیماری را تشخیص دهد.
 • هیچ درمانی برای آپنه خواب وجود ندارد، اما این وضعیت قابل درمان است. درمان‌ها می‌توانند وضعیت را بهبود بخشند و شامل تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن و سیگار نکشیدن، وسایل خوراکی، درمان CPAP و به عنوان آخرین راه‌حل، جراحی برای درمان یک علت زمینه‌ای هستند. CPAP رایج ترین درمان برای این بیماری است و آپنه خواب خفیف و شدید را درمان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید