خانه » بیماری ها » راهنمای بسیار جامع آنفولانزا

راهنمای بسیار جامع آنفولانزا

فهرست مطالب

آنفولانزا چیست؟


آنفولانزا یک بیماری ناشی از ویروس های RNA (خانواده Orthomyxoviridae) است که دستگاه تنفسی بسیاری از حیوانات، پرندگان و انسان ها را آلوده می کند. در بیشتر افراد، عفونت منجر به تب، سرفه، سردرد و بی حالی (خستگی، بدون انرژی) می شود. برخی از افراد نیز ممکن است دچار گلودرد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شوند.

اکثر افراد حدود ۱-۲ هفته علائم آنفولانزا دارند و سپس بدون مشکل بهبود می یابند. با این حال، در مقایسه با سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی، مانند سرما خوردگی، عفونت آنفولانزا (آنفولانزا) می‌تواند باعث بیماری شدیدتر با نرخ مرگ و میر (مرگ) در حدود ۰.۱٪ از افراد آلوده به ویروس شود.

موارد فوق وضعیت معمولی برای گونه‌های آنفولانزای “معمولی” یا “فصلی” سالانه است. با این حال، شرایطی وجود دارد که در آن برخی از شیوع آنفولانزا شدید است. این شیوع شدید زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از جمعیت انسانی در معرض سویه آنفلوآنزا قرار می‌گیرند که جمعیت در برابر آن مصونیت کمی دارند یا اصلاً ایمنی ندارند، زیرا ویروس به‌طور قابل توجهی تغییر کرده است.

این همه گیری ها معمولا اپیدمی نامیده می شوند. طغیان‌های غیرمعمول شدید در سراسر جهان (همه‌گیری) چندین بار در صد سال گذشته از زمان شناسایی ویروس آنفولانزا در سال ۱۹۳۳ رخ داده است.

با بررسی بافت حفظ شده، بدترین همه‌گیری آنفولانزا (همچنین آنفولانزای اسپانیایی یا آنفلوانزای اسپانیایی نامیده می‌شود) در سال ۱۹۱۸ رخ داد. ویروس باعث بین ۴۰ تا ۱۰۰ میلیون مرگ در سراسر جهان شده است که میزان مرگ و میر آن بین ۲ تا ۲۰ درصد تخمین زده می شود.

در آوریل ۲۰۰۹، یک سویه جدید آنفولانزا که جمعیت جهان در برابر آن مصونیت کمی داشتند یا اصلاً ایمنی نداشتند، در مکزیک شیوع یافت. به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و سازمان بهداشت جهانی در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۹ این سویه آنفولانزای جدید را (اولین آنفولانزای جدید H1N1 آنفولانزای خوکی نامیده شد، که اغلب بعداً به H1N1 یا آنفولانزای خوکی کوتاه شد) را به عنوان عامل بیماری همه گیر اعلام کرد.

برای اولین بار در ۴۱ سال همه گیری آنفولانزا اعلام شد. خوشبختانه، واکنشی در سراسر جهان وجود داشت که شامل تولید واکسن، اقدامات بهداشتی خوب (به ویژه شستن دست ها) بود و ویروس (H1N1) باعث مرگ و میر بسیار کمتری نسبت به آنچه انتظار می رفت و پیش بینی می شد، شد.

WHO پایان همه گیری را در ۱۰ اوت ۲۰۱۰ اعلام کرد، زیرا دیگر با معیارهای WHO برای یک بیماری همه گیر مطابقت نداشت.

محققان یک سویه ویروسی جدید مرتبط با آنفولانزا به نام H3N2 را در سال ۲۰۱۱ شناسایی کردند، اما این سویه تنها باعث حدود ۳۳۰ عفونت با یک مورد مرگ در ایالات متحده شده است. از سال ۲۰۰۳، محققان سویه دیگری به نام H5N1، یک ویروس آنفولانزای مرغی را شناسایی کردند که باعث حدود ۶۵۰ انسان شد.

این ویروس در ایالات متحده شناسایی نشد و برخلاف سایر گونه های آنفولانزا به راحتی در بین مردم پخش شد. متأسفانه، افراد آلوده به H5N1 میزان مرگ و میر بالایی داشتند (حدود ۶۰ درصد افراد آلوده می میرند). در حال حاضر، H5N1 مانند سایر ویروس های آنفولانزا به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

جدیدترین داده ها برای نرخ مرگ و میر ناشی از آنفولانزا برای ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که مرگ و میر ناشی از آنفولانزا از سال به سال متفاوت است.

میزان مرگ و میر تخمین زده شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا, از حدود ۱۲۰۰۰ نفر در طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ تا ۵۶۰۰۰ در طول سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ متغیر است.

در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸، مرگ و میر به بالاترین حد خود یعنی حدود ۷۹۰۰۰ رسید. CDC تخمین می زند که بین ۲۴۰۰۰ تا ۶۲۰۰۰ مرگ در فصل آنفولانزای ۲۰۱۹-۲۰۲۰ رخ داده است.

کارشناسان نشان می‌دهند که درصد زیادی از مردم واکسینه نشدند یا از واکسینه کردن اعضای خانواده خودداری کردند و باعث افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از آنفولانزا شد.

هموفیلوس آنفولانزا, یک باکتری است که به اشتباه عامل آنفولانزا در نظر گرفته شده است تا زمانی که ویروس در سال ۱۹۳۳ علت صحیح آن ثابت شد. این باکتری می تواند باعث عفونت ریه در نوزادان و کودکان خردسال شود و گه گاه باعث ایجاد عفونت در گوش، چشم، سینوس، مفاصل و چند عفونت دیگر می شود، اما باعث آنفولانزا نمی شود.

اصطلاح گیج کننده دیگر آنفولانزای معده است. این اصطلاح به عفونت دستگاه گوارش اشاره دارد، نه یک عفونت تنفسی مانند آنفولانزا. ویروس های آنفولانزا باعث آنفولانزای معده (گاستروانتریت) نمی شوند.

مشکل دیگر نام بیماری آنفولانزای خوکی است. آنفولانزای خوکی یک بیماری شبه آنفولانزا است که معمولا خوک ها را مبتلا می کند، اما اصطلاح آنفولانزای خوکی به گونه ای از آنفولانزا که می تواند انسان را نیز مبتلا کند (H1N1) به کار می رود.

در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، نسخه خوکی ویروس (که تا به امروز انسان را آلوده نکرده بود) اکثر خوک‌ها را در چین کشت و این کشور مجبور شد از ذخایر اضطراری گوشت خوک استفاده کند.

اگرچه در ابتدا، علائم آنفولانزا ممکن است شبیه علائم سرما خوردگی باشد، آنفولانزا با علائم خستگی، تب و احتقان تنفسی ناتوان کننده تر است. سرما خوردگی می تواند توسط بیش از ۱۰۰ نوع ویروس مختلف ایجاد شود، اما فقط ویروس های آنفولانزا (و زیرگروه های A، B و C) باعث آنفولانزا می شوند.

علاوه بر این، سرما خوردگی منجر به بیماری های تهدید کننده زندگی مانند ذات الریه نمی شود، اما عفونت های شدید با ویروس های آنفولانزا می تواند منجر به ذات الریه یا حتی مرگ شود.

ویروس هایی که مجاری تنفسی را آلوده می کنند باعث آنفولانزا می شوند. علائم آنفولانزا شامل موارد زیر می باشد.

 • تب
 • لرز
 • سرفه
 • گلو درد
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • خستگی

دوره کمون (نهفتگی) آنفولانزا حدود ۱-۴ روز است. آنفولانزا مسری است و علائم آنفولانزا ممکن است ۷ تا ۱۴ روز طول بکشد.
پزشکان از شرح حال بیمار، معاینه فیزیکی و آزمایشات آزمایشگاهی برای تشخیص آنفولانزا استفاده می کنند.

آنفولانزا به طور مستقیم و غیرمستقیم پخش می شود. به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر توسط قطرات موجود در هوا که در هنگام عطسه یا سرفه ایجاد می شود، به عنوان مثال، و به طور غیرمستقیم زمانی که قطرات آلوده روی سطوحی فرود می آیند که متعاقباً توسط افراد غیر آلوده لمس می شوند.


ویروس‌های آنفولانزا به سه نوع A، B و C تقسیم می‌شوند که انواع آنفولانزای A معمولاً بیشترین مشکلات را در انسان ایجاد می‌کنند.


اکثر افرادی که به آنفولانزای معمولی یا فصلی مبتلا می شوند در عرض ۱-۲ هفته به طور کامل بهبود می یابند، اما برخی از افراد دچار عوارض پزشکی جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی مانند ذات الریه می شوند.
آنفولانزا می تواند مشکلات مزمن سلامتی را بدتر کند


واکسیناسیون سالانه آنفولانزا می تواند از بسیاری از بیماری ها و مرگ ناشی از آنفولانزای معمولی یا فصلی جلوگیری کند.


آنفولانزای A دستخوش تغییرات مکرر آنتی ژنی می شود که مستلزم ساخت واکسن های جدید است و افراد را ملزم به دریافت واکسن جدید هر ساله می کند. محققان در حال توسعه فناوری جدید واکسن هستند.


در آوریل ۲۰۰۹، یک ویروس آنفولانزای جدید به نام آنفولانزای خوکی جدید H1N1 در مکزیک توسعه یافت، به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و باعث شد WHO یک بیماری همه گیر آنفولانزا را اعلام کند. در نهایت، WHO در سال ۲۰۱۰ همه‌گیری را تمام شده اعلام کرد.

در سال ۲۰۱۲، نوع جدیدی از آنفولانزا به نام H3N2v ایجاد شد، اما در حال حاضر به هیچ وضعیت اپیدمی تبدیل نشده است.


اثربخشی واکسن آنفولانزا سال به سال متفاوت است، زیرا سویه های ایجاد کننده آنفولانزا نیز سالانه متفاوت است.


برخی از داروهای خانگی ممکن است علائم آنفولانزا را کاهش دهند. مانند ویروس آنفولانزا، درمان های دارویی به طور مداوم در حال تغییر و بهبود هستند، اما در حال حاضر، واکسیناسیون به موقع هنوز بهترین دفاع در برابر آنفولانزا محسوب می شود.

با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) داروهای ضد ویروسی را یک مکمل مهم برای واکسن آنفولانزا در کنترل روند بیماری می داند.

آنفولانزای پرندگان (H5N1) عمدتاً پرندگان را مبتلا می کند، اما انسان هایی را که در تماس نزدیک با پرندگان هستند نیز مبتلا می کند. افراد باید با پزشک خود مشورت کنند تا مشخص کنند که آیا نسبت به جمعیت سالم عادی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به علائم شدید آنفولانزا هستند یا خیر.


واکسن آنفولانزا کمکی به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نمی کند. شما ممکن است همزمان به آنفولانزا و COVID-19 مبتلا شوید.

تفاوت آنفولانزا و سرما خوردگی

در مقایسه با سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی، مانند سرما خوردگی، عفونت آنفولانزا معمولاً باعث بیماری شدیدتر با نرخ مرگ و میر در حدود ۰.۱٪ از افراد آلوده به ویروس می‌شود.

علائم سرما خوردگی (به عنوان مثال، گلودرد، آبریزش بینی، سرفه (با تولید خلط احتمالی)، احتقان و تب خفیف) شبیه علائم آنفولانزا است، اما علائم آنفولانزا شدیدتر است، طولانی تر است و ممکن است شامل استفراغ، اسهال باشد. و سرفه ای که اغلب یک سرفه خشک است.

جدول زیر از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا, به تشخیص سرما خوردگی و آنفولانزا کمک می کند:

علائم و نشانه هاآنفلوانزاسرد
شروع علائمناگهانیتدریجی
تبمعمولا ۳ تا ۴ روز طول می کشدنادر
دردشایع است و اغلب شدیدخفیف
لرزنسبتا معمول استنادر
خستگی و ضعفرایج استگاهی
عطسه کردنگاهیرایج است
بینی خفهگاهیرایج است
گلودردگاهیرایج است
ناراحتی قفسه سینه، سرفهرایج است و می تواند شدید باشدخفیف تا متوسط است
سردردرایج استنادر

تفاوت آنفولانزا و مسمومیت غذایی

اگرچه برخی از علائم آنفولانزا ممکن است شبیه مسمومیت غذایی باشد، برخی دیگر اینطور نیستند. بیشتر علائم مسمومیت غذایی شامل تهوع، استفراغ، اسهال آبکی، درد شکم، گرفتگی عضلات و تب است.

توجه داشته باشید که اکثر علائم مسمومیت غذایی به جز تب مربوط به دستگاه گوارش است. علائم و نشانه های رایج آنفولانزا شامل تب است، اما همچنین شامل علائمی است که برای مسمومیت غذایی معمول نیست، زیرا آنفولانزا یک بیماری تنفسی است. در نتیجه، علائم تنفسی احتقان بینی، سرفه خشک و برخی مشکلات تنفسی به تشخیص آنفولانزا از مسمومیت غذایی کمک می کند.

علل ایجاد آنفولانزا چیست؟

اطلاعات ویروس آنفولانزا

ویروس‌های آنفولانزا باعث آنفولانزا می‌شوند و به سه نوع A، B و C تقسیم می‌شوند. آنفولانزای A و آنفولانزای B مسئول همه‌گیری بیماری‌های تنفسی هستند که تقریباً هر زمستان اتفاق می‌افتد و اغلب با افزایش میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ همراه است.

آنفلوانزای نوع C از جهات مهمی با انواع A و B متفاوت است. عفونت نوع C معمولا باعث یک بیماری تنفسی بسیار خفیف می شود یا اصلاً هیچ علامتی ندارد. این بیماری همه گیر ایجاد نمی کند و تأثیر شدید سلامت عمومی آنفلوانزای نوع A و B را ندارد. تلاش ها برای کنترل تأثیر آنفولانزا در مورد انواع A و B انجام می شود.

ویروس های آنفولانزا به طور مداوم در طول زمان تغییر می کنند، معمولاً با جهش (تغییر در RNA ویروسی) همراه هستند. این تغییر مداوم, اغلب ویروس را قادر می‌سازد تا از سیستم ایمنی میزبان (انسان، پرندگان و سایر حیوانات) فرار کند، به طوری که میزبان در طول زندگی مستعد ابتلا به عفونت‌های ویروسی آنفلوانزا در حال تغییر باشد.

این فرآیند به شرح زیر عمل می کند: میزبان آلوده به ویروس آنفولانزا آنتی بادی علیه آن ویروس ایجاد می کند. با تغییر ویروس، آنتی بادی “اول” دیگر ویروس “جدیدتر” را تشخیص نمی دهد و عفونت می تواند رخ دهد زیرا میزبان, ویروس آنفولانزای جدید را به عنوان یک مشکل تشخیص نمی دهد تا زمانی که عفونت به خوبی از بین برود.

اولین آنتی بادی ساخته شده ممکن است محافظت نسبی در برابر عفونت با ویروس جدید آنفلوانزا ایجاد کند. در سال ۲۰۰۹، تقریباً همه افراد هیچ آنتی بادی نداشتند که بتواند ویروس جدید H1N1 را بلافاصله تشخیص دهد.

ویروس های نوع A بر اساس تفاوت در دو پروتئین سطح ویروسی به نام های هماگلوتینین (H) و نورآمینیداز (N) به زیرگروه ها یا سویه هایی تقسیم می شوند. حداقل ۱۶ زیرگروه H و ۹ زیرگروه N شناخته شده وجود دارد. این پروتئین های سطحی می توانند در ترکیبات زیادی وجود داشته باشند.

هنگامی که از طریق قطرات یا تماس مستقیم پخش می شود، ویروس اگر توسط سیستم ایمنی میزبان از بین نرود، در دستگاه تنفسی تکثیر می شود و به سلول های میزبان آسیب می رساند.

در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (به عنوان مثال، زنان باردار، نوزادان، بیماران سرطانی، بیماران مبتلا به آسم، افراد مبتلا به بیماری ریوی و بسیاری دیگر از بیماری ها)، این ویروس می‌تواند باعث ذات‌الریه ویروسی شود یا بر سیستم فرد فشار وارد کند تا آن‌ها را نسبت به عفونت‌های باکتریایی حساس‌تر کند. به خصوص پنومونی باکتریایی. هر دو نوع پنومونی، ویروسی و باکتریایی، می توانند باعث بیماری شدید و گاهی مرگ شوند.

شیفت و جهش آنتی ژنی

ویروس های آنفلوانزای نوع A تحت دو نوع تغییر عمده قرار می گیرند. یکی جهشی است که در طول زمان رخ می دهد و باعث تکامل تدریجی ویروس می شود. این جهش آنتی ژنی نامیده می شود.

نوع دیگر تغییر، تغییر ناگهانی در پروتئین های هماگلوتینین و/یا نورآمینیداز است. این “تغییر” آنتی ژنی نامیده می شود. در این حالت، به طور ناگهانی یک زیرگروه جدید از ویروس ظاهر می شود. ویروس های نوع A تحت هر دو نوع تغییر قرار می گیرند. ویروس‌های آنفلوانزای نوع B تنها با فرآیند تدریجی رانش آنتی‌ژنی تغییر می‌کنند و بنابراین باعث بیماری‌های همه‌گیر نمی‌شوند.

ویروس H1N1 عامل بیماری همه گیر سال ۲۰۰۹ یک نمونه کلاسیک از تغییر آنتی ژنی بود. تحقیقات نشان داد که آنفولانزای خوکی جدید H1N1 دارای ژنوم RNA است که شامل پنج رشته RNA مشتق شده از سویه های مختلف آنفولانزای خوکی، دو رشته RNA از سویه های آنفولانزای پرندگان (که آنفلوانزای مرغی نیز نامیده می شود) و تنها یک رشته RNA از سویه های آنفلوانزای انسانی است.

بر اساس داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، تغییرات آنتی ژنی ۲۰ ساله منجر به ایجاد ویروس جدید آنفولانزای H1N1 شد.

فصل آنفولانزا چه زمانی شروع و پایان می یابد؟

فصل آنفولانزا به طور رسمی از ائسط مهر ماه هر سال آغاز می شود و تا اردیبهشت سال بعد ادامه می یابد.

علائم آنفولانزا در بزرگسالان و کودکان چیست؟

علائم بالینی معمولی آنفولانزا ممکن است شامل باشد

 • تب (معمولاً ۳۷.۷ تا ۳۹.۵ درجه سانتی گراد در بزرگسالان و اغلب حتی تب بیشتر در کودکان، این تب مب تواند گاهی اوقات با گرگرفتگی صورت و/یا تعریق همراه باشد.
 • لرز

علائم تنفسی آنفولانزا معمولا شامل موارد زیر می باشد:

 • سرفه (بیشتر در بزرگسالان)،گلودرد (بیشتر در بزرگسالان)
 • آبریزش یا گرفتگی بینی (احتقان، به ویژه در کودکان)
 • عطسه کردن
 • سردرد
 • دردهای عضلانی (بدن درد)
 • خستگی، گاهی اوقات شدید


اگرچه گاهی اوقات از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ و اسهال می تواند همراه با عفونت آنفولانزا باشد، اما این علائم گوارشی به خصوص در کودکان، به ندرت اتفاق می افتد.

اصطلاح “آنفولانزای معده” نام اشتباهی است که برخی افراد برای توصیف بیماری های گوارشی ناشی از سایر میکروارگانیسم ها استفاده می کنند. با این حال، عفونت H1N1 باعث تهوع، استفراغ و اسهال بیشتری نسبت به ویروس‌های آنفلوانزای معمولی (فصلی) می‌شود.

بسته به شدت عفونت، برخی از بیماران ممکن است دچار تورم غدد لنفاوی، درد عضلانی، تنگی نفس، سردرد شدید، درد قفسه سینه یا ناراحتی قفسه سینه، کم آبی بدن و حتی مرگ شوند.

اکثر افرادی که به آنفولانزا مبتلا می شوند ظرف یک یا دو هفته بهبود می یابند، با این حال، برخی دیگر دچار عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی مانند ذات الریه می شوند.

در سال به طور متوسط، آنفولانزا با حدود ۳۶۰۰۰ مرگ در سراسر آمریکا و تعداد بسیار بیشتری بستری شدن در بیمارستان, همراه است.

عوارض مربوط به آنفولانزا می تواند در هر سنی رخ دهد. با این حال، افراد مسن و افراد مبتلا به مشکلات مزمن سلامتی نسبت به افراد جوان تر و سالم‌تر احتمال بیشتری دارد که پس از عفونت‌های آنفلوانزای معمولی دچار عوارض جدی شوند.

هنگامی که مردم واکسیناسیون آنفولانزا را نادیده می گیرند یا امتناع می کنند، نرخ مرگ و میر افزایش می یابد همانطور که توسط نرخ های بالاتر مرگ و میر در سال های اخیر نشان داده شده است.

 

اطلاعات مربوط به ویروس آنفولانزای A

همانطور که قبلا ذکر شد، ین ویروس دارای هماگلوتینین در سطح ویروسی است. هماگلوتینین های ویروسی حداقل ۱۸ نوع دارند، اما این انواع به دو دسته اصلی ویروس آنفولانزای A تقسیم می شوند. به عنوان مثال، یکی از دو دسته اصلی شامل ویروس های H1، H2 و H5 پرندگان است در حالی که دسته اصلی دیگر شامل ویروس های H3 انسانی و H7 پرندگان است.

محققان در سال ۲۰۱۶ در دانشگاه UCLA و دانشگاه آریزونا دریافتند که اگر در کودکی در معرض یکی از این گروه‌ها قرار می‌گرفتید، شانس بسیار بیشتری برای محافظت در برابر سایر ویروس‌ها در همان گروه یا دسته در مراحل بعدی زندگی خواهید داشت.

به عنوان مثال، اگر در کودکی در معرض H2 و سپس در مراحل بعدی زندگی با ویروس‌های H2 یا H5 قرار گرفته‌اید، ممکن است تا ۷۵ درصد شانس محافظت در برابر آن سویه‌های H2 و/یا H5 داشته باشید. اما اگر در معرض دسته اصلی دیگری قرار بگیرید که شامل H3 یا H7 می شود، بسیار مستعد ابتلا به این انواع ویروسی خواهید بود.

اگر در کودکی در معرض ویروس های H3 یا H7 قرار گرفته باشید، وضعیت معکوس درست است. در نتیجه، اولین سویه آنفولانزا که فرد در دوران کودکی در معرض آن قرار می‌گیرد، احتمالاً بر اساس دسته دقیق اولین سویه ویروسی که کودک را مبتلا می‌کند، خطر ابتلا به آنفولانزا در آینده را تعیین می‌کند. محققان امیدوارند از این یافته های جدید در ساخت واکسن های جدید و موثرتر آنفولانزا استفاده کنند.

دوره نهفتگی آنفولانزا چقدر است؟

دوره نهفتگی برای آنفولانزا، که به معنای زمان از قرار گرفتن در معرض ویروس آنفولانزا تا زمان بروز علائم اولیه است، معمولاً ۱ تا ۴ روز با متوسط دوره نهفتگی ۲ روز است.

آنفولانزا تا چه مدت مسری است؟

آنفولانزا معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از ظهور علائم (از آخرین روز دوره نهفتگی) مسری است و در بزرگسالان سالم برای ۵ تا۷ روز دیگر مسری است.  مدت زمان مسری بودن در کودکان معمولاً بیشتر (حدود ۷ تا ۱۰ روز)  است. افراد مبتلا به عفونت شدید ممکن است تا زمانی که علائم ادامه داشته باشد (حدود ۷ تا ۱۴ روز) مسری باشند.

آنفولانزا چقدر طول می کشد؟

در بزرگسالان، علائم آنفولانزا معمولاً حدود ۵ تا ۷ روز طول می کشد، اما در کودکان، علائم ممکن است بیشتر طول بکشد و حدود ۷ تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد. با این حال، برخی از علائم مانند ضعف و خستگی ممکن است به تدریج و طی چند هفته کاهش یابد.

چگونه پزشکان آنفولانزا را تشخیص می دهند؟

پزشکان با ارزیابی سابقه ارتباط بیمار با افراد مبتلا به این بیماری و علائم ذکر شده در بالا، آنفولانزا را از نظر بالینی تشخیص می دهند. معمولاً پزشک یک آزمایش سریع (مثلاً نمونه سواب نازوفارنکس) انجام می دهد تا ببیند آیا بیمار عفونت ویروسی آنفولانزای A یا B دارد یا خیر.

اکثر تست ها می توانند بین انواع A و B تمایز قائل شوند. آزمایش می تواند منفی باشد (بدون عفونت آنفولانزا) یا برای انواع A یا B مثبت باشد. اگر برای نوع A مثبت باشد، فرد ممکن است دارای یک سویه آنفولانزای معمولی یا یک سویه بالقوه تهاجمی تر مانند H1N1 باشد. بیشتر آزمایش‌های سریع مبتنی بر فناوری PCR است که ماده ژنتیکی ویروس را شناسایی می‌کند. برخی از تست های تشخیص سریع آنفولانزا (RIDTs) می توانند آنفولانزا را در حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه غربالگری کنند.

آنفولانزای خوکی (H1N1) و دیگر گونه‌های آنفلوانزا مانند آنفولانزای پرندگان یا H3N2 با شناسایی پروتئین‌های سطحی خاص یا مواد ژنتیکی مرتبط با سویه ویروس به طور قطعی تشخیص داده می‌شوند. به طور کلی این آزمایش در آزمایشگاه تخصصی انجام می شود. اما مطب پزشکان می توانند در صورت لزوم نمونه ها را به آزمایشگاه های تخصصی ارسال کنند.

آنفولانزا چگونه منتشر می شود؟

چگونه می توان آنفولانزا گرفت؟

آنفولانزا به راحتی از فردی به فرد دیگر مستقیم و غیرمستقیم سرایت می کند. انتقال آنفولانزا از انسان به انسان از طریق قطرات آلوده به ویروس اتفاق می افتد. این قطرات که از سرفه، عطسه یا حتی صحبت کردن تولید می شوند، در نزدیکی یا در دهان یا بینی افراد غیر آلوده فرود می آیند و ممکن است بیماری به آنها سرایت کند.

اگر قطرات آلوده روی ظروف، ظروف، لباس یا تقریباً هر سطحی که افراد غیر آلوده سپس آن را لمس کنند، فرود آید، بیماری می تواند به طور غیرمستقیم به دیگران سرایت کند. مثلاً اگر فرد مبتلا به بینی یا دهان خود دست بزند، بیماری را به خود یا دیگران منتقل یا منتقل می کند.

راه اصلی پیشگیری از آنفولانزا چیست؟

در اینجا به بهترین و موثرترین روش های پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا اشاره می شود.

واکسیناسیون سالانه آنفولانزا می تواند از بسیاری از بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آنفولانزا جلوگیری کند. کمیته مشورتی فعلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) آمریکا, در مورد شیوه‌های ایمن‌سازی توصیه‌هایی را برای همه افراد ۶ ماهه به بالا که هیچ گونه منع مصرفی برای واکسیناسیون ندارند، برای دریافت واکسن آنفولانزا در سال صادر کرد.

واکسن آنفولانزا (واکسن آنفولانزا ساخته شده از ویروس غیرفعال و گاهی ضعیف شده [غیر عفونی] یا اجزای ویروس) به طور خاص برای کسانی که در معرض خطر بالای ابتلا به عوارض جدی عفونت آنفولانزا هستند توصیه می شود.

سایر روش‌های بهداشتی ساده می‌توانند برخی از افراد را از ابتلا به آنفولانزا کاهش داده یا از آن جلوگیری کنند. به عنوان مثال، پرهیز از بوسیدن، دست دادن، و به اشتراک گذاشتن نوشیدنی یا غذا با افراد آلوده و پرهیز از دست زدن به سطوحی مانند سینک و سایر وسایلی که افراد مبتلا به آنفولانزا با آن کار می کنند، اقدامات پیشگیرانه خوبی هستند.

شستن دست ها با آب و صابون یا استفاده مکرر از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل در طول روز ممکن است به پیشگیری از عفونت کمک کند. افراد مبتلا به آنفولانزا باید از سرفه یا عطسه در افراد غیر آلوده خودداری کنند. آغوش سریع احتمالاً تا زمانی که تماسی با سطوح مخاطی و/یا قطراتی که ممکن است حاوی ویروس باشد وجود نداشته باشد، مشکلی ندارد.

استفاده از ماسک ممکن است به کاهش شانس ابتلا به این بیماری کمک کند، و اگر ناآگاهانه یا می دانید به عفونت مبتلا هستید، به کاهش انتشار آن به دیگران کمک کنید.

آیا عوارض جانبی واکسن اسپری بینی یا واکسن آنفولانزا در بزرگسالان یا کودکان وجود دارد؟

اگرچه واکسیناسیون سالانه آنفولانزا (تزریقی) مدت‌هاست که برای افراد در گروه‌های پرخطر, توصیه می‌شود، بسیاری از آن ها هنوز واکسن را دریافت نمی‌کنند، اغلب به دلیل نگرانی در مورد عوارض جانبی. آن ها به اشتباه آنفولانزا را صرفاً یک مزاحمت می دانند و معتقدند که واکسن عوارض جانبی ناخوشایندی دارد یا حتی ممکن است باعث آنفولانزا شود.

حقیقت این است که واکسن آنفولانزا در اکثر افراد عوارض جانبی ایجاد نمی کند. در گذشته، بیماران مبتلا به آلرژی به تخم مرغ محدودیت هایی برای دریافت واکسن داشتند. با این حال، تحقیقات گسترده نشان داده است که پروتئین تخم مرغ کافی در واکسن وجود ندارد تا پاسخ ایمنی را تحریک کند، و همه توصیه‌ها در مورد آلرژی به تخم‌مرغ برای فصل آنفولانزای ۲۰۱۸ تا۲۰۱۹ توسط چندین سازمان که واکسن‌ها را تنظیم می‌کنند، کنار گذاشته شده است.

در حالی که به افراد دارای عفونت فعال یا بیماری های فعال سیستم عصبی هستند، واکسن توصیه نمی شود. کمتر از یک سوم افرادی که واکسن را دریافت می کنند، در محل واکسیناسیون درد دارند و حدود ۵ تا ۱۰ درصد عوارض جانبی خفیفی مانند سردرد، تب خفیف یا گرفتگی عضلات را برای حدود یک روز پس از واکسیناسیون تجربه می کنند.

برخی ممکن است غدد لنفاوی متورم داشته باشند. این عوارض جانبی بیشتر در کودکانی رخ می دهد که در گذشته در معرض ویروس آنفولانزا قرار نگرفته اند. بر اساس گزارش‌ها، واکسن‌های داخل پوستی عوارض جانبی مشابهی مانند تزریق عضلانی دارند، اما شدت کمتری دارند و این عوارض جانبی ممکن است به اندازه تزریق عضلانی دوام نداشته باشند.

با این وجود، برخی از افراد مسن واکسن‌های قبلی آنفولانزا را به یاد می‌آورند که در واقع عوارض جانبی ناخوشایندی را ایجاد می‌کردند. واکسن‌های تولید شده از دهه ۱۹۴۰ تا اواسط دهه ۱۹۶۰ به اندازه واکسن‌های مدرن آنفلوانزا خالص نبودند و این ناخالصی‌ها بودند که بیشتر عوارض جانبی را ایجاد کردند.

از آنجایی که عوارض جانبی مرتبط با این واکسن‌های اولیه، مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، و/یا خستگی و بی‌حالی، مشابه برخی از علائم آنفولانزا بود، مردم بر این باور بودند که واکسن باعث ابتلای آنها به آنفولانزا شده است. با این حال، واکسن تزریقی آنفولانزا تولید شده در ایالات متحده هرگز قادر به ایجاد آنفولانزا نبوده است زیرا از ویروس کشته شده تشکیل شده است.

نوع دیگری از واکسن آنفولانزا (اسپری بینی) با ویروس های زنده ضعیف شده (تغییر یافته) آنفلوانزا  ساخته می شود. این واکسن با ویروس‌های زنده ساخته شده است که می‌توانند پاسخ ایمنی را به اندازه کافی برای ایجاد ایمنی تحریک کنند، اما علائم کلاسیک آنفولانزا را ایجاد نمی‌کنند (در بیشتر موارد).

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که همه کودکان ۶ ماهه و بزرگتر واکسن آنفولانزای فصلی دریافت کنند (برخی از کودکان زیر ۹ سال به ۲ دوز نیاز دارند). آکادمی اطفال آمریکا هر دو واکسن آنفولانزای غیرفعال و واکسن آنفلوانزای ضعیف شده زنده  را به عنوان گزینه‌های واکسن برای فصل ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ بدون هیچ گونه ترجیحی برای هیچ نوع واکسنی توصیه می‌کنند.

عوارض جانبی واکسن اسپری بینی شامل احتقان بینی، گلودرد و تب است. سردرد، درد عضلانی، تحریک پذیری، و ضعف نیز مورد توجه قرار گرفته است. در بیشتر موارد، اگر عوارض جانبی رخ دهد، فقط یک یا دو روز طول می کشد. این اسپری بینی برای ویروس های آنفولانزای معمولی تولید شده است و نباید به زنان باردار یا افرادی که شرایط پزشکی دارند که ممکن است سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازند، داده شود زیرا در برخی موارد آنفولانزا ممکن است یک عارضه جانبی باشد.

برخی از افراد واکسن آنفولانزا را دریافت نمی کنند زیرا معتقدند این واکسن خیلی موثر نیست. دلایل مختلفی برای این باور وجود دارد. افرادی که واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند ممکن است متعاقباً به بیماری مبتلا شوند که با آنفولانزا اشتباه گرفته می شود و آن ها معتقدند که واکسن نتوانسته است از آن ها محافظت کند.

در موارد دیگر، افرادی که واکسن را دریافت کرده اند ممکن است واقعاً به عفونت آنفولانزا مبتلا باشند. اثربخشی کلی واکسن بسته به میزان شباهت بین سویه‌های ویروس آنفولانزا موجود در واکسن و سویه یا سویه‌هایی که در طول فصل آنفولانزا در گردش هستند، از سالی به سال دیگر متفاوت است.

از آنجایی که سویه‌های واکسن باید ۹ تا ۱۰ ماه قبل از فصل آنفولانزا انتخاب شوند و از آنجایی که ویروس‌های آنفولانزا در طول زمان جهش می‌یابند، گاهی جهش‌هایی در سویه‌های ویروس در گردش بین زمان انتخاب سویه‌های واکسن تا پایان فصل بعدی آنفلوانزا رخ می‌دهد.

گاهی اوقات این جهش ها توانایی آنتی بادی القا شده توسط واکسن را برای مهار ویروس تازه جهش یافته کاهش می دهد و در نتیجه اثربخشی واکسن را کاهش می دهد. این حالت معمولاً با واکسن‌های معمولی آنفولانزا رخ می‌دهد، زیرا انواع ویروس‌های خاص انتخاب شده برای گنجاندن واکسن بر اساس پیش‌بینی‌های منطقی برای فصل آنفولانزای آینده است. گاهی اوقات، واکسن با سویه ویروس غالب واقعی مطابقت ندارد و در ایجاد یک پاسخ ایمنی خاص به سویه غالب آنفولانزای عفونی موثر نیست.

واکسن آنفولانزا چقدر موثر است؟

اثربخشی واکسن نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مطالعات قبلی روی جوانان سالم نشان داده است که واکسن آنفولانزا ۷۰ تا ۹۰ درصد در پیشگیری از بیماری موثر است. در افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های مزمن خاص مانند ایدز، واکسن اغلب در پیشگیری از بیماری مؤثر نیست.

مطالعات نشان می دهد که این واکسن بستری شدن در بیمارستان را تا حدود ۷۰ درصد و مرگ و میر را در میان سالمندانی که در خانه های سالمندان نیستند تا حدود ۸۵ درصد کاهش می دهد. در میان ساکنان خانه سالمندان، واکسن می تواند خطر بستری شدن در بیمارستان را تا حدود ۵۰ درصد، خطر ابتلا به ذات الریه را حدود ۶۰ درصد، و خطر مرگ را تا ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش دهد.

با این حال، این ارقام در مورد واکسن آنفولانزای بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ صدق نمی کند زیرا واکسن چهار ظرفیتی (چهار نوع آنتی ژنی) به خوبی با سویه های در حال گردش در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ آنفولانزا مطابقت نداشت (اثربخشی واکسن ۲۳ درصد برآورد شد).

این موضوع  به این دلیل است که واکسن باید ماه ها قبل از شروع فصل آنفولانزا تولید شود، بنابراین واکسن با طرح ریزی و انتخاب محتمل ترین گونه های ویروسی برای گنجاندن در واکسن طراحی می شود. اگر جهش منجر به تغییر ویروس در گردش از سویه های استفاده شده در واکسن شود، ممکن است اثربخشی کاهش یابد. با این حال، به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، این واکسن همچنان می تواند شدت بیماری را کاهش دهد و از عوارض و مرگ جلوگیری کند.

چرا  باید هر سال واکسن آنفولانزا زد؟

اگرچه تنها چند گونه مختلف ویروس آنفولانزا در هر زمان معین در گردش هستند، افراد ممکن است در طول زندگی خود همچنان به آنفولانزا مبتلا شوند. دلیل مستمر این حساسیت این است که ویروس‌های آنفولانزا به طور مداوم در حال جهش هستند، از طریق مکانیسم‌های تغییر و جهش آنتی ژنی که در بالا توضیح داده شد.

هر سال، محققان واکسن را به‌ روزرسانی می‌ کنند تا جدیدترین گونه‌های ویروس آنفولانزا را که مردم را در سراسر جهان آلوده می‌کنند در خود جای دهد . این واقعیت که ژن های ویروسی آنفولانزا به طور مداوم تغییر می کنند یکی از دلایلی است که افراد باید هر ساله واکسن را دریافت کنند.

دلیل دیگر این است که آنتی بادی تولید شده توسط میزبان در پاسخ به واکسن در طول زمان کاهش می‌یابد و سطح آنتی‌ بادی اغلب یک سال پس از واکسیناسیون پایین است، بنابراین حتی اگر از همان واکسن استفاده شود، می‌تواند به عنوان یک تزریق تقویت کننده برای افزایش ایمنی عمل کند.

بسیاری از مردم هنوز به دلیل سوء تفاهم، ترس، جملاتی مانند “من هرگز واکسن نمی زنم” از تزریق واکسن آنفولانزا خودداری می کنند. این ها تنها برخی از دلایل هستند و بسیاری دلایل دیگر نیز وجود دارد.

مردم ایالات متحده و سایر کشورها باید در مورد واکسن آموزش بهتری دریافت کنند. حداقل باید بدانند که واکسن‌های ایمن سال‌هاست که وجود داشته است, واکسن هایی مانند سرخک، اوریون، آبله مرغان و غیره و برخی بزرگسالان به دلایل مشکلاتی که دارند مجبورند واکسن کزاز و یا سل را دریافت کنند و این واکسن ها هیچ مشکلی برای سلامتی آن ها ایجاد نمی کند.

واکسن‌های آنفولانزا به اندازه این واکسن‌ها و واکسن‌هایی که به طور گسترده توسط عموم پذیرفته شده‌اند، ایمن هستند. در نتیجه، باید تلاش‌های بهتری انجام شود تا واکسن‌های سالانه آنفولانزا به اندازه واکسن‌های دیگر قابل قبول باشد. افراد مستعد باید بدانند که واکسن ها به آن ها فرصت قابل توجهی برای کاهش یا پیشگیری از این بیماری بالقوه ناتوان کننده، بستری شدن در بیمارستان و در تعداد معدودی از بیماری های کشنده ناشی از آنفولانزا می دهد.

درمان های خانگی آنفولانزا چیست؟

اول، افراد باید مطمئن شوند که عضو گروه پرخطری نیستند که بیشتر مستعد ابتلا به علائم شدید آنفولانزا هستند. اگر مطمئن نیستید که فردی پرخطر هستید با پزشک مشورت کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در صورتی که فرد سالم و بدون بیماری یا شرایط زمینه ای باشد (به عنوان مثال، آسم، بیماری ریوی، باردار یا سرکوب سیستم ایمنی)، مراقبت در منزل را توصیه می کند.

افزایش مصرف مایعات، دوش آب گرم و کمپرس گرم به ویژه در ناحیه بینی می تواند درد بدن را کاهش دهد و گرفتگی بینی یا احتقان سر را کاهش دهد. چسب ضدخروپف یا نازال استریپ (nasal strips) و مرطوب کننده ها ممکن است به کاهش احتقان کمک کنند، به خصوص در هنگام خواب.

برخی از پزشکان برای کاهش بیشتر احتقان، شستشوی بینی با نمک را توصیه می کنند. برخی داروهای ضد احتقان بدون نیاز به  نسخه مانند سودوافدرین (Sudafed) را توصیه می کنند. داروهای کاهش دهنده تب بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین و دیگران) می توانند تب را درمان کنند.

قطره های سرفه، شربت سرفه بدون نیاز به نسخه، یا داروهای سرفه که ممکن است حاوی دکسترومتورفان (Delsym) و/یا گایفنسین (Mucinex) باشند، می توانند سرفه را سرکوب کنند. اگر علائم فرد در خانه بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.

چه نوع پزشکانی آنفولانزا را درمان می کنند؟

افرادی که علائم خفیف آنفولانزا دارند ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشند، مگر اینکه عضو گروه پرخطری باشند که در بالا توضیح داده شد. برای بسیاری از افراد، درمان توسط پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه آنها (از جمله متخصصان داخلی یا پزشک خانواده و دستیاران پزشک و سایر مراقبان اولیه) یا متخصص اطفال ارائه می شود. عفونت‌های پیچیده یا شدید آنفولانزا ممکن است نیاز به مشاوره با پزشک اورژانس، متخصص مراقبت‌های ویژه، متخصص بیماری‌های عفونی و/یا متخصص ریه داشته باشند.

چه داروهایی آنفولانزا را درمان می کند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دستورالعمل زیر را در مورد داروهای ضد ویروسی منتشر کرده است:

داروهای ضد ویروسی با فعالیت علیه ویروس های آنفولانزا (داروهای ضد آنفولانزا) یک مکمل مهم برای واکسن آنفولانزا در کنترل آنفولانزا هستند.

 • داروهای تجویزی ضد ویروس آنفلوآنزا, آنفولانزا را درمان می‌کنند یا از آنفولانزا پیشگیری می‌کنند.
 • اوسلتامیویر(تامی فلو) ، زانامیویر و پرامیویر داروهای ضد ویروسی مرتبط شیمیایی هستند که به عنوان مهارکننده‌های نورآمینیداز شناخته می‌شوند که علیه هر دو ویروس آنفولانزای A و B فعالیت دارند.
 • در اکتبر ۲۰۱۸ ، FDA یک داروی ضد ویروسی جدید به نام بالوکساویر ماربوکسیل (baloxavir marboxil [Xofluza]) را برای درمان آنفولانزا تایید کرد که از تکثیر ویروس جلوگیری می کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) داروهای ضد ویروسی زیر را برای درمان آنفولانزا (آنفولانزا) برای فصل ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ توصیه می کند: اوسلتامیویر خوراکی (تامیفلو)، زانامیویر استنشاقی (رلنزا)، پرامیویر داخل وریدی (راپیواب) و بالوکساویر خوراکی.

داروهای بدون نیاز به نسخه که ممکن است به کاهش علائم احتقان (دکونژستان)، سرفه (داروهای ضد سرفه) و کم آبی بدن کمک کنند عبارتند از دیفن هیدرامین (بنادریل)، استامینوفن (تیلنول)، NSAIDs (ادویل، موترین، آلو)، گایفنسین (Mucinex)، دکسترومتورفان (Delsym)، پسودوافدرین (Sudafed) و مایعات خوراکی. آسپرین می تواند در بزرگسالان استفاده شود اما در کودکان نه.

آنتی بیوتیک ها عفونت های باکتریایی را درمان می کنند، نه بیماری های ویروسی مانند آنفولانزا.

افراد مبتلا به آنفولانزا ممکن است از استراحت در رختخواب اضافی، قرص های پاستیل گلو و احتمالاً شستشوی بینی بهره مند شوند. نوشیدن مایعات ممکن است به جلوگیری از علائم کم آبی (به عنوان مثال، خشکی غشاهای مخاطی و کاهش ادرار) کمک کند.

افراد هنگام ابتلا به آنفولانزا چه بخورند؟

در حالتی که فرد مبتلا به آنفولانزا است، تغذیه خوب می تواند به روند بهبودی کمک کند. هر فرد مبتلا به آنفولانزا باید از کم آبی بدن خودداری کند، گلودرد و/یا ناراحتی معده را تسکین دهد و پروتئین خوبی دریافت کند. با حفظ مقدار کافی مایعات از کم آبی بدن خودداری کنید.

گلودرد و ناراحتی معده ممکن است با عصاره ی آب گوشت یا سوپ گرم (مرغ، سبزیجات یا گوشت گوساله) و کراکر ساده، نان تست و چای زنجبیل تسکین یابد. تخم مرغ، ماست و/یا نوشیدنی های پروتئینی منابع پروتئینی خوبی هستند. علاوه بر این، موز، برنج و سس سیب غذاهایی هستند که اغلب برای کسانی که معده ناراحت هستند توصیه می شود. این فهرست جامع نیست، اما باید یک رویکرد متعادل برای کمک به بهبود سریع آنفولانزا ارائه دهد.

چه زمانی فرد باید برای آنفولانزا به اورژانس مراجعه کند؟

طبق توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) کودکان مبتلا به آنفولانزا, در صورت داشتن عوارض زیر باید به  اورژانس مراجعه کنند:

 • تنفس سریع یا مشکل در تنفس (تنگی نفس)
 • رنگ پوست مایل به آبی یا خاکستری
 • ننوشیدن مایعات کافی
 • استفراغ شدید یا مداوم
 • بیدار نشدن یا عدم تعامل
 • آنقدر تحریک پذیر بودن که کودک نمی خواهد در آغوش گرفته شود
 • علائم شبه آنفولانزا بهبود می یابند اما با تب و سرفه بازمی گردند

طبق توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بزرگسالات مبتلا به آنفولانزا, در صورت داشتن عوارض زیر باید به  اورژانس مراجعه کنند:

 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
 • درد یا فشار در قفسه سینه یا شکم
 • سرگیجه ناگهانی
 • گیجی
 • استفراغ شدید یا مداوم
 • علائم شبه آنفلوانزا بهبود می یابند اما با تب و سرفه بدتر بازمی گردند
 • طبق گفته WHO، داشتن تب بالا برای بیش از ۳ روز یکی دیگر از علائم خطر است، بنابراین CDC نیز این را به عنوان یکی دیگر از علائم جدی در نظر گرفته است.

چه کسانی باید واکسن آنفولانزا را دریافت کنند و چه کسانی بیشترین عوامل خطر را دارند؟ چه زمانی شخص باید واکسن آنفولانزا بزند؟

در ایالات متحده، فصل آنفولانزا معمولاً از آبان ماه تا فروردین است. طبق بررسی های مقامات آمریکا, فصل شیوع آنفولانزا در این کشور از  اواسط مهر ماه آغاز شود و  به طور معمول، شیوع تا آذرماه  بسیار کم است و اوج فعالیت اغلب بین دی و اسفند رخ می دهد.

در حالت ایده آل، واکسن معمولی آنفولانزا باید بین شهریورتا آبان تزریق شود. فصل آنفولانزا معمولاً بین آبان تا فروردین رخ می دهد. حدود ۱ تا ۲ هفته پس از واکسیناسیون, طول می کشد تا آنتی بادی های ضد آنفولانزا ایجاد شده و از بدن محافظت کنند. CDC فهرست خلاصه ای از توصیه های فعلی خود را در مورد افرادی که باید واکسن فعلی را دریافت کنند، منتشر کرده است.

خلاصه ای از توصیه های CDC برای واکسیناسیون آنفولانزا در سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳

واکسیناسیون روتین سالانه آنفلوانزا برای همه افراد بالای ۶ ماه که موارد منع مصرف ندارند توصیه می شود. باید از یک واکسن دارای مجوزو مناسببا توجه به سن و وضعیت سلامت استفاده شود.

باید بر واکسیناسیون گروه های پرخطر و مخاطبین/مراقبان آن ها تاکید شود. وقتی عرضه واکسن محدود است، واکسیناسیون گروه های زیر باید در اولویت قرار داده شود:

 • کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه (۶ ماهه تا ۵ ساله)
 • بزرگسالان بالای ۵۰ سال
 • افراد مبتلا به اختلالات مزمن ریوی (از جمله آسم)، قلبی عروقی (به استثنای فشار خون منفرد)، کلیوی، کبدی، عصبی، خونی یا متابولیک (از جمله دیابت)
 • افرادی که به هر دلیلی، از جمله (اما نه محدود به) داروها یا عفونت ایدز، دچار نقص ایمنی هستند.
 • زنانی که در فصل آنفولانزا باردار هستند یا خواهند بود
 • کودکان و نوجوانان (۶ ماهه تا ۱۸ سال) که داروهای حاوی آسپرین یا سالیسیلات دریافت می‌کنند و ممکن است در معرض خطر سندرم ری مرتبط با آنفولانزا باشند.
 • ساکنان خانه های سالمندان و مراکز مراقبت طولانی مدت
 • سرخپوستان آمریکا / بومیان آلاسکا
 • بزرگسالان بسیار چاق (که شاخص توده ی بدنی آن ها (BMI)  بیشتر از ۴۰ می باشد)

مراقبین و افراد در معرض خطر:

 • پرسنل مراقبت های بهداشتی، از جمله همه افراد شاغل در مراکز مراقبت های بهداشتی که پتانسیل مواجهه با بیماران و/یا مواد عفونی را دارند، خواه به طور مستقیم در مراقبت از بیمار دخیل باشند یا نباشند.
 • تماس با خانواده و مراقبان کودکان کمتر از ۵۹ ماهه (زیر ۵ سال)، به ویژه تماس با کودکان زیر ۶ ماه، و بزرگسالان بالای ۵۰ سال.
 • تماس های خانگی و مراقبان افراد با شرایط پزشکی مرتبط با افزایش خطر عوارض شدید آنفولانزا.

خطر مرگ در بیماران مبتلا به آنفولانزا چقدر است؟ عوارض احتمالی آنفولانزا چیست؟

به طور کلی، اکثریت (حدود ۹۰-۹۵٪) افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند احساس وحشتناکی دارند اما بدون مشکل بهبود می یابند. افراد مبتلا به سیستم ایمنی سرکوب شده و ضعیف از نظر تاریخی نتایج بدتری نسبت به افراد دیگر دارند. داده های کنونی نشان می دهد که افراد باردار، کودکان زیر ۲ سال، بزرگسالان جوان و افرادی که دارای هرگونه نقص ایمنی یا ناتوانی هستند احتمال خطربیشتری دارند.

عوارض مشکلات طولانی مدت آنفولانزا ممکن است شرایط پزشکی مانند آسم، نارسایی احتقانی قلب و دیابت را بدتر کند. سایر عوارض ممکن است شامل عفونت گوش، عفونت سینوسی، کم آبی بدن، ذات الریه و حتی مرگ باشد. در اکثر شیوع ها، همه گیری ها و همه گیری ها، میزان مرگ و میر در جمعیت مسن (معمولا بالای ۵۰ سال) بالاترین میزان است.

عوارض هر عفونت ویروسی آنفولانزا، اگرچه نسبتاً نادر است، ممکن است شبیه ذات الریه ویروسی شدید یا سارس (سندرم تنفسی حاد شدید ناشی از یک سویه کروناویروس) باشد که در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ شیوع پیدا کرد، که در آن, این بیماری به حدود ۱۰ کشور با بیش از ۷۰۰۰ مورد گسترش یافت.

بیش از ۷۰۰ مرگ و میر و نرخ مرگ و میر ۱۰ درصد داشت. سندرم گیلن باره (GBS)، یک اختلال ایمنی نادر است که می تواند منجر به ضعف یا فلج شود، ممکن است پس از ابتلا به آنفولانزا یا به ندرت، پس از واکسیناسیون علیه آنفولانزا رخ دهد (بر اساس CDC حدود یک نفر در هر میلیون نفر واکسینه شده است).

آیا آنفولانزا می تواند کشنده باشد؟

بله. با این حال، مرگ و میر مرتبط در هر سال به شدت گونه خاصی از ویروس که در حال گردش است بستگی دارد. این بدان معناست که برای هر سال، احتمال مرگ بر اثر آنفولانزا بسته به ویروس‌های عفونی خاص متفاوت است. به عنوان مثال، از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۷ (موثق ترین داده های موجود طبق CDC)، مرگ و میر مرتبط با آنفولانزا از حداقل ۳۰۰۰ نفر در سال تا حداکثر ۴۹۰۰۰ در سال متغیر است.

CDC تخمین می زند حدود ۳۶۰۰۰ مرگ در سال (متوسط) در ایالات متحده در سال های اخیر رخ داده است، اما اگر نرخ واکسیناسیون همچنان کاهش یابد، ممکن است این عدد افزایش یابد. همه گیری آنفلوانزای ۱۹۱۸ (۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹) تخمین زده می شود که باعث مرگ ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان شود.

آنفولانزای پرندگان چیست؟

آنفولانزای پرندگان که با نام‌ H5N1 نیز شناخته می‌شود، عفونتی است که توسط آنفلوانزای پرندگان A ایجاد می‌شود. آنفولانزای پرندگان می‌تواند بسیاری از گونه‌های پرندگان، از جمله پرندگان اهلی مانند مرغ‌ را مبتلا کند. در بیشتر موارد، بیماری خفیف است. با این حال، برخی از زیرگروه ها می توانند بیماری زا باشند و طی ۴۸ ساعت به سرعت پرندگان را از بین ببرند.

ویروس های پرندگان به ندرت انسان را آلوده می کنند. افرادی که به آنفولانزای پرندگان مبتلا می شوند معمولاً با پرندگان آلوده یا مواد زائد آن ها تماس مستقیم دارند. بسته به نوع ویروسی، عفونت ها می توانند از آنفولانزای خفیف تا مشکلات شدید تنفسی یا مرگ متغیر باشند.

عفونت انسان با آنفولانزای پرندگان نادر است اما اغلب کشنده است. بیش از نیمی از افراد آلوده (بیش از ۶۵۰ نفر آلوده) مرده اند (تخمین فعلی میزان مرگ و میر [مرگ] در انسان حدود ۶۰٪ است). خوشبختانه به نظر نمی رسد که این ویروس به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

نگرانی اصلی دانشمندان و پزشکان در مورد آنفولانزای پرندگان این است که RNA ویروسی خود را به اندازه کافی تغییر دهد (جهش دهد) تا به راحتی در بین مردم منتقل شود و یک بیماری همه گیر شبیه به آنفولانزای سال ۱۹۱۸ ایجاد کند.

چندین مورد جداگانه  در سال ۲۰۱۰ وجود داشته است که در آن افرادی به آنفولانزای مرغی مبتلا شده باشند. این ویروس در کره جنوبی (سه مورد انسانی) شناسایی شد که منجر به قرنطینه دو مزرعه شد و در سال ۲۰۱۲، بیش از ۱۰۰۰۰ بوقلمون در شیوع H5N1 بدون هیچ گونه عفونت انسانی جان خود را از دست دادند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که برخی از افراد ممکن است در گذشته در معرض H5N1 قرار داشته باشند اما علائم خفیف یا بدون علائم را داشته باشند.

علاوه بر این، محققان در تلاش برای درک اینکه چه چیزی باعث می شود آنفولانزای حیوانی یا پرندگان به راحتی به انسان منتقل شود، نوعی آنفولانزای پرندگان را توسعه دادند که احتمالاً به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. اگرچه فقط در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی وجود دارد، اما در مور ایجاد این سویه بالقوه بسیار بیماری‌ زا اختلاف نظر وجود دارد.

آیا داروهای ضد ویروس از افراد در برابر آنفولانزا محافظت می کنند؟

واکسیناسیون روش اصلی برای کنترل آنفولانزا است. با این حال، داروهای ضد ویروس عمدتا در پیشگیری و درمان آنفلوانزای نوع A نقش دارند. صرف نظر از این، عوامل داروهای ضد ویروس نباید به عنوان جایگزین یا جایگزین واکسیناسیون در نظر گرفته شوند.

بیشترین اثربخشی این داروها در صورتی رخ می دهد که داروهای ضد ویروس در ۴۸ ساعت اول پس از ابتلا داده شوند. برخی از محققان معتقدند که شواهد محکمی وجود ندارد و یا هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که این داروها می توانند از افراد در برابر ابتلا به آنفولانزا محافظت کنند، بنابراین اختلاف نظرهایی در مورد داروهای ضد ویروس وجود دارد.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا حاوی تیمروسال بی خطر است؟

تیمروسال (Thimerosal) نگهدارنده ای است که حاوی جیوه است و در ویال های چند دوز واکسن های معمولی آنفولانزا برای جلوگیری از آلودگی در زمانی که ویال به طور مکرر برای استخراج واکسن استفاده می شود، استفاده می شود. اگرچه تیمروسال به عنوان یک نگهدارنده واکسن در حال حذف شدن است، اما همچنان در واکسن های آنفولانزا در سطوح پایین استفاده می شود.

هیچ داده ای وجود ندارد که نشان دهد تیمروسال در این واکسن ها باعث ایجاد اوتیسم یا سایر مشکلات در افراد شده است. با این حال، واکسن آنفولانزا که برای یک بار مصرف تولید می‌شود (و نه یک ویال حاوی چند دوز) حاوی تیمروسال نیست. با این حال، این ویال ها به راحتی در دسترس پزشکان نیستند و احتمالاً هزینه بیشتری برای تولید دارند. در نتیجه، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این دو سوال را با پاسخ های روشن منتشر کرده است که در زیر نقل می شود:

۱. آیا دریافت واکسن آنفلوانزا حاوی تیمروسال برای کودکان بی خطر است؟

بله. هیچ مدرک قانع کننده ای مبنی بر آسیب ناشی از دوزهای کوچک نگهدارنده ی تیمروسال در واکسن های آنفولانزا وجود ندارد، به جز اثرات جزئی مانند تورم و قرمزی در محل تزریق.

۲. آیا دریافت واکسن آنفولانزا برای زنان باردار بی خطر است؟

بله. یک مطالعه واکسیناسیون آنفولانزا که بیش از ۲۰۰۰ زن باردار را مورد بررسی قرار داد، هیچ اثر نامطلوب جنینی مرتبط با واکسن آنفولانزا را نشان نداد. گزارش های موردی و مطالعات محدود نشان می دهد که بارداری می تواند خطر عوارض پزشکی جدی آنفولانزا را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که از هر ۱۰,۰۰۰ نفر زنی که در سه ماهه سوم بارداری خود در طول یک فصل متوسط آنفولانزا، ۲۵ نفر به دلیل عوارض مربوط به آنفولانزا در بیمارستان بستری خواهند شد.

با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ادامه می دهد که ویال تک دوز واکسن های معمولی و دیگر آنفولانزا حاوی تیمروسال نگهدارنده نخواهد بود، بنابراین اگر فردی بخواهد از تیمروسال اجتناب کند، می تواند واکسنی را درخواست کند که فقط حاوی یک دوز باشد.

ویال تک دوز واکسن اسپری بینی حاوی تیمروسال نیست، اما استفاده از آن در زنان باردار توصیه نمی شود. CDC همچنین بیان می کند که پس از مطالعات متعدد، هیچ ارتباط ثابتی بین واکسن آنفولانزا با یا بدون تیمروسال و اوتیسم وجود ندارد.

آیا واکسن آنفولانزا به مبارزه با ویروس کرونا کمک می کند؟

ویروس کرونا (SARS-CoV-2) علت همه گیری فعلی کووید-۱۹ است. این ویروس با ویروس های آنفولانزا متفاوت است و هیچ داده ای وجود ندارد که نشان دهد واکسن آنفولانزا (شات) از شما در برابر ابتلا به COVID-19 محافظت کند. با این حال، واکسن آنفولانزا شانس ابتلا به آنفولانزا را کاهش می دهد.

آیا می توانید همزمان به کووید-۱۹ و آنفولانزا مبتلا شوید؟

ممکن است همزمان به آنفولانزا و COVID-19 مبتلا شوید. برای تعیین اینکه چند وقت یکبار ممکن است چنین عفونت های همزمانی اتفاق بیفتد، داده های کمی وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید