خانه » سلامت جسم » راهنمای والدین برای ردیابی رشد کودک در هر ماه

راهنمای والدین برای ردیابی رشد کودک در هر ماه

تماشای رشد کودک شما از یک نوزاد کوچک به یک کودک نوپا کاملاً می تواند بسیار هیجان انگیز و کمی عجیب باشد. ردیابی نقاط عطف کودک در ماه, یک روش هوشمندانه برای زیر نظر گرفتن پیشرفت کودکتان و اطمینان از اینکه او به مهارت‌ها و توانایی‌های رشدی مهمی دست می‌یابد است. اما دقیقاً این نقاط عطف ماهانه چیست و چرا مهم هستند؟

نقاط عطف ماهانه در رشد کودک چه هستند؟

نقاط عطف ماهانه در رشد کودک, مهارت ها و رفتارهای خاصی هستند که نوزادان معمولاً در حدود یک سن خاص به آنها می رسند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) و آکادمی اطفال آمریکا (AAP) مجموعه ای از راهنماهای نقطه عطف رشد را منتشر کرده اند که نشان دهنده رفتارهایی است که بیش از ۵۰٪ کودکان  در یک سن خاص از خود نشان می دهند.

این ها می‌تواند شامل نقاط عطف فیزیکی، از جمله مهارت‌های حرکتی درشت مانند غلت زدن، نشستن، راه رفتن، مهارت‌های حرکتی ظریف مانند گرفتن اشیا و اشاره کردن، و همچنین نقاط عطف شناختی، مانند پاسخ به نام آنها، غرغر کردن و درک دستورات ساده باشد. نقاط عطف اجتماعی و عاطفی نیز شاخص‌های کلیدی رشد کودک هستند و ممکن است شامل لبخند زدن، برقراری تماس چشمی و ایجاد دلبستگی با عزیزان و یا پرستار کودک باشد.

مهم است که به یاد داشته باشید که هر نوزاد با سرعت خاص خود رشد می کند، و برخی ممکن است زودتر یا دیرتر از دیگران به نقاط عطف خاصی برسند و همه این موارد طبیعی است و زودتر یا دیرتر رسیدن کودک شما به این نقاط عطف نباید شما را نگران کند.

این نقاط عطف در رشد کودک  تنها باید به عنوان یک ابزار در ردیابی رشد و تکامل کودک شما استفاده شوند و باید در نظر داشت که  آنها نباید تنها ابزار برای بررسی رشد کودک شما باشند. نمودار رشد، الگوی تغذیه و خواب کودک شما نیز نقش مهمی ایفا می کنند. با این حال، ردیابی نقاط عطف ماهانه کودک شما می تواند در شناسایی تاخیرهای بالقوه رشد یا نگرانی های اولیه مفید باشد.

چرا نقاط عطف ماهانه ی رشد کودک را دنبال می کنیم؟

ردیابی نقاط عطف کودک در هر ماه می تواند به رشد کودک شما در محدوده طبیعی کمک کند. ردیابی این نقاط همچنین می تواند احساس اطمینان ایجاد کند و به والدین و پزشکان اطفال کمک کند تا هر گونه نگرانی بالقوه را در مراحل اولیه شناسایی کنند. اگر نوزاد در بازه زمانی مورد انتظار به نقاط عطف خاصی نزدیک نشود، می تواند نشانه ای از تاخیر رشد یا مشکل اساسی دیگری باشد.

در هر بررسی  توسط پزشک کودک شما، پزشک کودک شما ممکن است پرسشنامه سنین و مراحل چاپ شده را نیز در اختیار شما قرار دهد تا در هر بازدید آن را تکمیل کنید. این یک ابزار غربالگری رشدی است که می‌تواند به تعیین دقیق پیشرفت رشد کمک کند و می‌تواند مواردی را که ممکن است به پیگیری نیاز داشته باشند، شناسایی کند.

نقاط عطف رشد کودک در ماه

در اینجا به بررسی مراحل رشد فعالیت های کودک در هر ماه که از آن تحت عنوان نقاط عطف رشد کودک در هر ماه تعبیر می کنیم می پردازیم و بررسی می کنیک که چه توقعاتی از کودک خود در هر ماه باید داشت تا بتوان دید بهتری از پیشرفت او داشت.

نقاط عطف کودک در ۱ ماهگی

نوزاد شما هنوز دارد به زندگی خارج از رحم عادت می کند. آن ها می توانند عطر و صدای شما را تشخیص دهند. تنها بودن با مادر برای آن ها آرامش بخش است، بنابراین آن ها را به آغوش بکشید (بغل کنید).

در پایان ماه اول، کودک شما بیشتر درگیر محیط اطراف خود می شود، حرکات بدنش نرم تر می شود و مدت بیدار بودن او کمی طولانی تر خواهد داشت.

نقاط عطف ماهانه رشد  کودک

 1. فوکوس چشم آنها به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر گسترش می یابد.
 2. ممکن است از دیدن تصاویر سیاه و سفید گرافیکی لذت ببرند.
 3. می تواند بوی شما را تشخیص دهد.
 4. شنوایی کاملاً رشد می کند و آن ها ممکن است به صدای شما یا صداهای بلند پاسخ دهند.
 5. ممکن است بتواند سر خود را از این طرف به طرف دیگر بچرخاند.
 6. ممکن است زمانی که به صورت عمودی نگه داشته می شود کنترل گردن داشته باشد.

جالب است بدانید که  کودک ۱ ماهه شما ممکن است ۴ تا ۵ چرت در روز داشته باشد و هر بار ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بیدار باشد.

این ماه این روش را امتحان کنید:

 •         ماساژ نوزاد می تواند به ایجاد پیوند عاطفی بیشتر بین کودک و والدین کمک کند.

نقاط عطف رشد کودک ۲ ماهه

کودک در ۲ ماهگی بیشتر با والدین خود آشنا می شود. به لطف حس بینایی در حال رشد کودک، کودک اکنون می‌تواند چهره شما را واضح‌تر ببیند و ممکن است زمانی که آنها را بلند می کنید یا برای آن ها لالایی می خوانید آرام شوند. همچنین حواستان به یک نقطه عطف بزرگ دیگر باشید که در این ماه می آید: اولین لبخند کودک.

نقاط عطف رشد کودک در ۲ ماهگی

 1. کودک شما در ۲ ماهگی بوها و طعم های شیرین را ترجیح می دهد.
 2. می تواند چهره های آشنا را تشخیص دهد.
 3. ممکن است بتواند برخی از اشیاء را از راه دور ردیابی کند.
 4. می تواند سر خود را در زمانی که او را روی شکم قرار می دهید, بالا بیاورد.
 5. هنگامی که به پشت دراز می کشد پاهای خود را تکان می دهد و با آن ها لگد می زند.
 6. ممکن است سعی کند دستان خود را به سمت دهان خود بیاورد.
 7. روی باز کردن و بستن دست هایشان کار می کنند.
 •       خوب است بدانید

شکم کوچک کودک ۲ ماهه شما در حال بزرگتر شدن است: آنها احتمالاً می توانند در هر بار شیردهی کمی بیشتر شیر بخورند، حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ گرم شیر مادر یا شیر خشک. توجه داشته باشید که فاصله زمانی بین هر بار تغذیه با شیر خشک ممکن است کمی بیشتر از جلسات شیردهی با شیر مادر باشد، زیرا هضم شیرخشک کمی بیشتر طول می کشد.

 •       این ماه این را امتحان کنید:

حرف زدن با کودک با صدای بلند (حتی خواندن اخبار برای او!)، صحبت کردن با کودک، آواز خواندن و روایت کردن کارهایی که خود شما در طول روز انجام داده اید, می تواند به کودک شما کمک کند تا زبان را یاد بگیرد.

نقاط عطف رشد کودک ۳ ماهه

در ۳ ماهگی تغییرات بیشتری در انتظار است. کوچولوی شما اکنون در حال درک این موضوع است که مادر یک انسان کاملاً مجزا است (قبل از این مرحله کودک نمی توانست تفاوت بین خود و مادرش را حس کند و هر دو را یکی می دانست).

اکنون وقتی وارد اتاق می شوید یا با آنها صحبت کنید یا به آن ها لبخند می زنید, متوجه خواهد شد. کودک همچنین در این ماه احتمالاً نسبت به هفته های قبل بسیار هوشیارتر و فعال تر خواهد بود. این بدان معناست که زمان بازی سرگرم کننده تر و زیباتر می شود!

نقاط عطف رشد کودک در ۳ ماهگی

 1. از تماشای چهره ها به شدت لذت می برد.
 2. وقتی صحبت شما را می شنود سرش را به سمت شما می چرخاند.
 3. ممکن است وقتی شما را ببینند یا صدای شما را بشنود لبخند بزند.
 4. ممکن است شروع به غر زدن و تقلید برخی صداها کند.
 5. می تواند قسمت بالایی بدن خود را روی بازوهای خود نگه دارند.
 6. وقتی که بالای سطحی به صورت عمودی نگه داشته می شود، با پاهای خود محکم به پایین فشار می آورد.
 7. می تواند اشیایی را که در اطرافش قرار داده شده است بردارد و بگیرد.
 8. می تواند اشیاء را در دستان خود نگه دارد و تکان دهد و ممکن است اشیا را به دهان خود بیاورد.

در ماه سوم امتحان کنید:

 •       با معرفی چند اسباب بازی جدید که کودک شما می تواند ب آن ها را بگیرد و یا با آن ها بازی کند, با به بازی کردن با کودک خود بپردازید.

نقاط عطف رشد کودک ۴ ماهه

کوچولوی شما ممکن است بازوهای خود به پایین فشار دهد و به هر چیزی که می تواند دست پیدا کند و چنگ بزند. این روزها خواب کمی بیشتر شروع به تثبیت می کند. آنها همچنین زمان چرت زدن و غذا خوردن خود را کمی بیشتر می کنند.

نقاط عطف رشد کودک در ۴ ماهگی

 1. تفاوت بین تن صداهای مختلف را می تواند حس کند.
 2. بهتر می تواند رنگ ها را تشخیص دهد و هماهنگی چشمش بهبود می یابد.
 3. وقتی با آنها صحبت می کنید سرشان را برمی گرداند و لبخند می زند، می خندد و صداهایی تولید می کند تا توجه شما را به سمت خود جلب و یا حفظ کند.
 4. تلاش بیشتر برای غلت زدن می کند. توجه داشته باشید که معمولاً نوزادان ابتدا از شکم به پشت می غلتند.
 5. ممکن است بتواند ساعد یا آرنج خود را از به پایین فشار دهد.
 6. ممکن است بتواند با حمایت والدین بنشیند.
 7. کنترل و هماهنگی بهتری روی دستان خود دارد. ممکن است یک اسباب بازی را در دست بگیرد و از بازوی خود برای تاب خوردن در اسباب بازی ها استفاده کند.

خوب است بدانید یکی از بزرگترین تغییراتی که در این ماه اتفاق می افتد این است که تولید ملاتونین شروع می شود. تولید ملاتونین در کودک شما می تواند با تغییراتی در خواب کودک همراه باشد که به عنوان رگرسیون خواب ۴ ماهه نیز شناخته می شود. رگرسیون خواب یعنی کودک شما به طور ناگهانی از الگوهای معمول خواب خود خارج می شود.

اما سعی کنید استرس نداشته باشید و این گونه برداشت کنید که کودک شما در حال «پیشرفت» و بزرگ شدن است. این نوع نگرش می‌تواند به کاهش اضطراب شما در این دوره کمک کند. اکنون زمانی است که می خواهید شروع به تنظیم یک برنامه خواب منظم و یک برنامه منظم برای خوابیدن کنید.

این ماه امتحانش کن
اگر هنوز برای زمان داستان کودک وقت نگذاشته اید این ماه می تواند شروع خوبی باشد. همچنین در این ماه نوزاد کوچک شما آماده است تا گردش های اجتماعی بیشتری داشته باشد و چهره های بیشتری را ببیند!

نقاط عطف رشد کودک ۵ ماهه

برخی نقاط عطف رشد کودک بسیار آشکار خواهند بود، مانند زمانی که شروع به غلت زدن می کنند یا با حمایت والدین می نشینند. برخی دیگر کمتر آشکار هستند، مانند توجه به مفهوم علت و معلول یا ماندگاری شی، یا تشخیص منظم‌تر چهره‌های آشنا. اما همه مهم هستند!

نقاط عطف رشد کودک در ۵ ماهگی

در ۵ ماهگی غرغر کردن و شروع به پیدا کردن صدای خودشان آغاز می شوند. در این دوره بینایی تقریباً توسعه یافته است: آنها می توانند دورتر را ببینند، از رنگ ها و الگوهای بیشتری لذت ببرند و چهره های آشنا را تشخیص دهند.
کار روی غلت زدن در هر دو جهت یعنی از شکم به پشت و پشت به شکم در این دوره بیشتر شده و حتی ممکن است کودک بتواند در حالت “سه پایه” بنشینند. نشسیتن کودک در حالت سه پایه به حالتی گفته می شود که در آن کودک دست های خود را روی زمین برای حمایت قرار دهد، اما وضعیت او هنوز در این مرحله ناپایداراست.

کودک در حالت 3 پایه نشسته
کودک در حالت ۳ پایه نشسته

کودک در این مرحله می تواند کنترل و هماهنگی خوب روی دستانش داشته باشد. آنها باید بتوانند اسباب بازی هایی مانند جغجغه را در دست بگیرند.

خوب است بدانید
فرزند دلبند شما احتمالاً در حال حاضر شروع به دریافت کمی بیشتر شیر در هر بار تغذیه کردن می کند. ماه آینده، آنها خوردن غذاهای جامد را شروع خواهند کرد!

این ماه امتحان کنید
کودکان اگرچه هنوز روی مهارت‌های مختلف خود کار می کنند، اما نوزادان در این سن دوست دارند همه چیز را به زمین بزنند.شما می توانید برای شاد کردن آن یک برج با اسباب بازی درست کنید تا آن ها از شکستن آن برج لذت ببرند!

نقاط عطف رشد کودک ۶ ماهه

از نشستن گرفته تا استفاده از صدای کوچک شیرین آنها تا شروع کردن به خوردن غذاهای جامد; همه این ها نشانه هایی هستند که کودک شما در حال تبدیل شدن به یک فرد کوچک است. بله, همین طور است! کوچولوی شما بسیار در حال تغییر است و آنها بسیار خوش شانس هستند که شما پدر و مادر خوب, در طول راه او را تشویق می کنید.

نقاط عطف رشد کودک در ۶ ماهگی

 1. کودک در این مرحله به صداهایی که اطرافیانشان تولید می کنند با ایجاد صداهایی از خود پاسخ می دهد.
 2. کودک شما می تواند تشخیص دهد که آیا کسی برای آنها غریبه است یا خیر.

 3. آنها همچنین ممکن است از دیدن چهره خود در آینه لذت ببرند.

 4. او ممکن است بتواند در هر دو جهت غلت بزند.
 5. از حالتی که روی شکم خوابیده است، اکنون ممکن است بتوانید با کمک دست ها و بازوهای خود اندکی به بالا فشاربیاید.
 6. می تواند با  استفاده از تکیه گاهی بنشیند و یا برای مدت طولانی تری بدون کمک دیگران بنشیند.
 7. می تواند وسایل را از دستی به دست دیگر منتقل کند.
 8. او هنوز بر روی مهارت خود برای آوردن اجسام به دهان خود کار می کند.

خوب است بدانید
هنگامی که کودک شما شش ماهه شد، وی می تواند سر خود را بدون تکیه گاه بالا نگه دارد، روی صندلی بنشیند و وزن اون تقریبا ۲ برابر وزن هنگام تولد اوست. کودک ۶ ماهه شروع به خوردن غذاهای جام دمی کند. توجه داشته باشید که آن ها همچنان باید بیشتر کالری روزانه خود را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت کنند.

این ماه آن را امتحان کنید
اکنون که کودک شما می تواند بنشیند شما می توانید  ظروف پلاستیکی تمیز و خالی را به کودک خود بدهید.  مثلا در حمام  در حالتی که کاملا مراقب آن ها هستید می توان به آن هافنجان های پلاسنیکی داد  و به آن ها فنجان پر شده با آب را داد، سپس اجازه دهید کودک آب آن را بیرون بریزد و لذت ببرد.

نقاط عطف رشد کودک ۷ ماهه

در ماه هفتم کودکان ممکن است سخت کار کنند تا شروع به خزیدن کنند، به این معنی که راه رفتن نیز در انتظار وقوع است. همچنین ممکن است کودک در این زمان بتواند نام خود را تشخیص دهد.

نقاط عطف رشد کودک در ۷ ماهگی

 1. اکنون دید کامل رنگی وتوانایی ردیابی اجسام متحرک به طور کامل توسعه یافته است.
 2. کودک در این زمان می تواند نام  خودرا تشخیص دهد و کلمه “نه” را بفهمد.
 3. کودکان در ۷ ماهگی می توانند به طور مستقل بنشینند و ممکن است نیازی به نگه داشتن دست های خود روی زمین برای حمایت نداشته باشند.
 4. در حالی که کودک با حمایت دیگران ایستاده است، باید بتواند تمام وزن خود را روی پاهای خود نگه دارد.
 5. می تواند اشیاء را از دستی به دست دیگر منتقل کند.
 6. از تعامل با افراد دیگر و مشاهده کارهای آنها لذت می برد.
 7. از صدای خود برای بیان احساسات خود استفاده می کند و ممکن است ابراز احساسات دیگران را درک کند.

خوب است بدانید
از الان تا زمانی که فرزند شما ۱۸ ماهه می شود، برای طعم ها و بافت های غذایی جدید بسیار آماده است. اکنون زمانی است که می‌خواهید طیف گسترده‌ای از غذاها، از جمله سبزیجات، میوه‌ها، غلات و پروتئین‌ها را معرفی کنید تا به را برای پذیرش طعم‌های ناآشنا کمک کنید.

این ماه امتحانش کن
چند کتاب برجسته ۳ بعدی را در اطراف کودک خود قرار دهید تا کودکتان خودش آن را جستجو کند. نگاه کردن به تصاویر رنگارنگ، ورق زدن صفحات و فشردن دکمه‌ها برای صداها, همه  حواس آنها را برانگیخته می کن  و در آن ها ترغیب برای اینکه به طور مستقل بازی کنند ایجاد می نماید.

نقاط عطف رشد کودک ۸ ماهه

تمام اتفاقاتی که در روزهای اخیر شاهد آن بوده اید و خزیدن کودکتان به این معنی است که این روزها در دنیای کودک شما اتفاقات زیادی می افتد. این ماه همچنین ممکن است آغاز برخی از اضطراب های جدایی باشد، زمانی که فرزند دلبند شما اکنون متوجه می شود که شخص مورد علاقه اش (پدر یا مادرش)  گاهی اوقات در کنار او نیستند و او را برای انجام کارهای روزانه موقتا ترک می کنند. احتمالاً خود شما می دانید که کودکان از این موضوع خوشحال نیستند. کمک به آن ها برای سهولت در راحت مواجه شدن با این حالت یعنی زمانی که مثلا مادر از کنار فرزند می رود و شخص دیگری را مراقب او می گذارد  می تواند بسیار مفید باشد. به راحتی می توان دریافت که این یک بخش عادی (اما چالش برانگیز!) از رشد آنها است.

نقاط عطف رشد کودک در ۸ ماهگی

 1. دارای حس ماندگاری شی می شود بدین معنی که متوجه می شود که چیزی (یا کسی!) زمانی که دور از چشم است هنوز وجود دارد و از بین نرفته است.
 2. عملکرد آیتم های مختلف مانند نحوه استفاده از کلیدها برای روشن کردن ماشین، نحوه صحبت کردن با تلفن و غیره را مشاهده می کند.
 3. دوست دارد علت و معلول بین اشیا را با پرتاب، انداختن و تکان دادن آن ها دریابد تا ببیند چه اتفاقی در جهان پیرامون می افتد.
 4. می تواند خود را از پشت به حالت نشسته برساند و بدون حمایت بنشیند.
 5. ممکن است بتواند در اتاق حرکت کند، خواه با خزیدن یا روش دیگر باشد.
 6. بر روی مهارت های قبل از راه رفتن خود کار می کند. برای مثال خود را بالا میکشد تا بتواند بیایستد و یا با استفاده از مبلمان خود را بالا کشیده و بیایستد.
 7. ممکن است بتواند به چیزهایی اشاره کند که می خواهد توجه شما را به آن جلب کند و شما را متوجه کند که شما آن را ببینید.
 8. امکان دارد وقتی خوشحال هستند دست بزنند (کف بزنند) یا از برخی کلمات ابتدایی استفاده کنند.

خوب است بدانید
شما همچنان باید سه خواب را در روز برای کودک ۸ ماهه خود در نظر داشته باشید، حتی اگر این چرت آخر بسیار کوتاهتر از اولی و دومی باشد. مشاوران خواب معمولاً توصیه نمی کنند که خواب سوم را تا زمانی که کودک شما بین ۹ یا ۱۰ ماهه است انجام نشود. یعنی بسیار بهتر است که کودک ۸ ماهه شما همچنان ۳ بار در طول روز بخوابد.

این ماه امتحانش کنید
حرکات مانند بالا رفتن از پله را با کودک خود تمرین کنید تا آن عضلات پای او را تمرین دهید. در طول مراحل تمرین، نوزاد خود را زیر بازوهای خود نگه دارید، کودک دلبند خود را روی پاهای خود بالا و پایین کنید، یا در زمانی که کودک شما در حال گشت و گذار در کنار مبلمان هست، به او کمک کنید. در این مرحله نیازی به کفش نیست زیرا پابرهنه بودن به رشد عضلات پا کمک می کند.

نقاط عطف رشد کودک ۹ ماهه

کودک ۹ ماهه شما در این ماه روی برقراری ارتباط با شما کار می کند. ممکن است آنها را ببینید که وقتی می‌خواهند بلند شوند دست‌هایشان را بلند می‌کنند، وقتی شما از کنار آن ها می‌روید گریه می‌کنند یا اعتراض می‌کنند و از مهارت‌های حرکتی جدیدشان برای رسیدن به اشیا دور از دسترس خود استفاده می‌کنند.

نقاط عطف رشد کودک در ۹ ماهگی

 1. به لطف درک در حال توسعه کودک از ماندگاری شی، ازانجام دالی بازی با کودک دلبند خود لذت ببرید.
 2. کار بر روی مهارت حرف زدن.
 3. می تواند اشیا را در حین حرکت ردیابی کند، که شامل تماشای اشیا هنگام سقوط نیز می شود.
 4. قادر به نشستن بدون پشتیبانی است.
 5. می تواند وزن را روی پاهای خود با حمایت دیگران تحمل کند.
 6. اجسام را از دستی به دست دیگر منتقل می کند.
 7. با انگشتان خود غذا را به سمت خود می برد.
 8. علاقه مند به گذاشتن چیزها در دهان خود هستند.
 9. ممکن است با گریه کردن نسبت به یک بزرگسال که برایش آشنا است واکنش نشان دهد.
 10. به غذا یا اسباب بازی مورد علاقه خود واکنش نشان می دهد.
 11. دوست دارد افراد دیگر را مشاهده کند و ممکن است صداها یا حالات صورت آنها را تقلید کند.

خوب است بدانید
در ۹ ماهگی، ممکن است کودک شما رسماً آماده باشد تا۲ بار در طول روز بخوابد ( در حالی که در ۸ ماهگی کودک به ۳ بار خوابیدن در روز نیاز داشت).

ممکن است متوجه شوید که آنها چرت سوم را به مدت حداقل دو هفته انجام نمی دهند، ممکن است میزان نیازاو به خواب در دو بار خوابیدن در طول روز برآورده شود که همین موضوع باعث می شود آخرین بار خیلی دیر یه خاب برود و یا ممکن است در نمیه شب بیدار شوند یا صبح زود بیدار شوند.. اگر این علائم را به طور ثابت مشاهده می کنید، می تواند به این معنی باشد که کودک شما آماده است تا از۳ بار خوابیدن در طول روز, به ۲ بار خواب در طول روز روی آورد.

این ماه امتحانش کن
با استفاده از میوه های له شده و آب, بر روی روی کاغذ شکلی با انگشت خود  برای کودک درست کنید و در مورد رنگ ها و بافت ها با او صحبت کنید. همچنین می‌توانید یک قلم موی کوچک و تمیز به آن‌ها پیشنهاد دهید که آن ها خود آن را روی کاغذ بکشند. فقط مواظب باشید که ممکن است او قلم مو را در دهان خود قرار دهد.

نقاط عطف رشد کودک ۱۰ ماهه

اکنون کودک پرمشغله شما در حال حرکت است; خواه با خزیدن باشد، یا کمک گرفتن از دیگران برای بالا کشیدن خود برای ایستادن، گشت و گذار در کنار مبلمان، برداشتن اولین قدم های آزمایشی خود – یا همه موارد فوق.

احتمالاً اقداماتی را برای ایمن کردن صندلی‌های توالت، باتری‌ها، داروها، اسباب‌بازی‌های خیلی کوچک، طناب و هر چیز دیگری که احساس می کنید برای کودک شما می تواند خطر ساز باشد. مراقب باشید زیرا اکنون زمان اکتشاف برای اوست که در عین سرگرک کگننده بودن می تواند خطرناک نیز باشد.

نقاط عطف رشد کودک در ۱۰ ماهگی

 1. اکنون که کودک معنی کلمه «نه» را می‌داند، شما می توانید به ایجاد محدودیت‌ها اقدام کنید و زمانی که رفتاری انجام می‌دهد که می‌خواهید تشویقش کنید، او را تحسین کنید.
 2. می تواند با گرفتن تکه ای از غذا بین انگشت شست و سبابه خود، تغذیه کنند.
 3. کار بر روی مهارت های قبل از راه رفتن، مانند بالا کشیدن برای ایستادن و یا راه رفتن در حالی که کنار مبلمان را نگه داشته ادامه دارد.
 4. می تواند در اتاق حرکت کنند و خود را به حالت ایستاده در بیاورد.
 5. می تواند نیازهای خود را از طریق ترکیبی از صداها و حرکات، مانند اشاره کردن، بیان کند.
 6. ممکن است در هنگام جدا شدن از شما کمی اضطراب جدایی از خود نشان دهد و نا آرام شود.

خوب است بدانید
این روزها ممکن است حواس کودک شما در هنگام شیردهی یا خوردن شیشه شیر بیشتر پرت شود و این طبیعی است چون با این همه اتفاقاتی که در زندگی خود می افتد می افتد تمرکز کردن برایش سخت است! در صورت امکان، سعی کنید عوملی که باعٍ حواس پرتی او می شود را در هنگامی که او را می کنید, محدود کنید.

این ماه امتحانش کن
یک ورق بزرگ کاغذ یا روزنامه را به کف آشپزخانه خود بچسبانید، سپس به کودکتان اجازه دهید با مداد رنگی روی آن برود  و روی آن خط بکشد. مراقب باشید چون آن ها سعی می کنند مداد رنگی را بخورند. فقط مداد را به آرامی از اطراف دهانش بردارید و به او نشان دهید که چگونه می تواند کاغذ را رنگ کند.

نقاط عطف رشد کودک ۱۱ ماهه

ممکن است کودک شما این روزها در حال انجام حرکات بیشتری باشد، همه اینها برای آماده شدنش برای برداشتن اولین قدم هایش است. به حمایت از آن ها و تشویقش ادامه دهید. داشتن شما به عنوان یک تشویق کننده چیزی است که به او کمک می کند تا پیشرفت کند.

نقاط عطف رشد کودک در ۱۱ ماهگی

 1. می تواند دستورات ساده ای مانند “بیا بریم دم در” بفهمد.
 2. کار بر روی مهارت های قبل از راه رفتن، مانند ایستادن بدون کمک دیگران و حرکت در کنار مبلمان را ادامه می دهد.
 3. می تواند از یک فنجان, آب بنوشد.
 4. ممکن است برخی کلمات را به درستی بگوید. فعلاً زیاد روی تلفظ تمرکز نکنید.
 5. با توجه به اینکه اضطراب جدایی اغلب در این نقطه به اوج خود می رسد، کودک شما ممکن است در هنگام ترک شما ناآرام باشد, حتی برای رفتن به سراغ شخص دیگری که می شناسد.

خوب است بدانید
امیدواریم کودک ۱۱ ماهه شما با چند غذای مورد علاقه وفرآیند شروع به تغذیه بیشتر خو گرفته باشد. ارائه یک قاشق به اندازه دست‌های کوچک و یک فنجان نوشیدنی در وعده‌های غذایی (همراه با غذاهای جدید تا حد امکان) می‌تواند به تقویت این استقلال کمک کند.

این ماه امتحانش کن
می توانید در زیر میز ناهارخوری خود یک تونل بازی با پتو و بالش ایجاد کنید. به کودکتان نشان دهید که هل دادن یک توپ از یک سر تونل به سر دیگر تونل چگونه است.

نقاط عطف کودک ۱۲ ماهه

مادر عزیز، اولین سالگرد تولد کودک یک اتفاق مهم است، و نه فقط برای کوچولوی شما: این اولین سالگرد شما به عنوان یک مادر نیز است، و این چیزی است که ارزش جشن گرفتن را دارد. کودک نوپای شما این روزها مشغول است – روی راه رفتن، صحبت کردن و همه چیز در اطرافش کار می کند. مطمئن شوید که در کنار فرزند کوچکتان، کمی برای فکر کردن به نقاط عطفی که به آنها رسیده اید، وقت بگذارید.

نقاط عطف رشد کودک در ۱۲ ماهگی

 1. از حرکات ساده مانند دست تکان دادن برای سلام یا خداحافظی استفاده می کند.
 2. ممکن است چند کلمه بگوید و شروع به استفاده از لحن صدای خود برای بیان احساسات خود می کند.
 3. در مورد علت و معلول وقوع اتفاقات پیرامونش کنجکاو به نظر می رسد، مانند تماشای اینکه اگر اسباب بازی ها را از ظرف بیرون بریزند چه اتفاقی می افتد.
 4. ممکن است به تنهایی راه برود (شاید هم نتواند), اما می تواند در حالت ایستاده از پس خود بربیاید و ممکن است در حالی که مبلمان را در دست گرفته است جلو برود.
 5. شروع به استفاده از اشیا بر اساس عملکرد آنها می کند – مانند استفاده از چنگال برای غذا، گذاشتن کلاه روی سر، نوشیدن از یک فنجان و غیره.
 6. قادر به برداشتن تکه های کوچک غذا با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست است.
 7. به نظر می رسد به کسانی که برای او آشنا هستند و از او مراقبت می کنند محبت نشان می دهد و در اطراف غریبه ها محتاط باشد.
 8. از بازی‌هایی لذت می‌برد که افراد دیگر خانواده را نیز درگیر می‌کند، مانند دالی بازی و آهنگ‌های مبتنی بر حرکت استقبال کند.
 9. می تواند برای استفاده از چیزهایی که نیاز دارد به شما اشاره کند. مثلا کتابی که می خواهد برایش خوانده شود یا کفش هایشان وقتی می خواهد آن ها را بپوشد.

خوب است بدانید
تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که در دوران کودکی محبت را تجربه می کنند در طول زندگی خود از مزایای آن بهره مند می شوند. همانطور که کودک شما بزرگتر می شود و وارد دوران کودکی می شود، می توانید محبت خود را نه تنها از طریق در آغوش گرفتن، بلکه از طریق بازی و جملات تاکیدی مثبت به او نشان دهید.

این ماه امتحانش کن
آهنگ‌های که موسیقی را با حرکات همراه می‌کنند، به کودک شما کمک می‌کنندفعال شوند.

دیدگاهتان را بنویسید