خانه » بیماری ها » انواع سرطان پوست روی بینی و روش های درمان آن ها

انواع سرطان پوست روی بینی و روش های درمان آن ها

بینی به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، محل شایع سرطان پوست است که می تواند باعث آفتاب سوختگی و سایر اشکال آسیب به پوست ظریف این ناحیه شود. این آسیب‌پذیری باعث می‌شود که افراد هنگام بیرون از منزل از بینی خود محافظت کنند، از عینک‌های آفتابی با محافظ UV و استفاده منظم از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.

بسته به نوع و شدت سرطان، درمان‌های مختلفی برای سرطان پوست روی بینی وجود دارد. این درمان ها ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، عوامل شیمی درمانی موضعی، کرایوسرجری (که از دمای انجماد برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند) یا ایمونوتراپی (که سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با سرطان تقویت می کند) باشد.

کارسینوم سلول بازال (BCC) و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) دو نوع اولیه سرطان پوست هستند که بینی را تحت تاثیر قرار می دهند. اگرچه BCC و SCC هر دو نیاز به توجه فوری دارند، BCC در مقایسه با ماهیت تهاجمی تر SCC با سرعت کمتری رشد می کند (منبع مطلب). این تفاوت در الگوهای رشد می تواند بر انتخاب درمان برای هر نوع سرطان تأثیر بگذارد.

ملانوم یکی دیگر از انواع کمتر شایع سرطان پوست است که می تواند روی بینی ایجاد شود. هنگامی که ملانوم در اینجا ایجاد می شود، معمولاً نیاز به جراحی در اسرع وقت برای به حداقل رساندن خطر عوارض بیشتر یا گسترش به سایر قسمت های بدن دارد.

انواع سرطان پوست

اولین قدم در درمان سرطان پوست بینی شامل تعیین نوع خاص سرطان پوست و مرحله پیشرفت آن است. این اطلاعات برای ایجاد یک برنامه درمانی موثر بسیار مهم است. سرطان پوست معمولاً از طریق فرآیندی به نام بیوپسی پوست تشخیص داده می‌شود که شامل بی‌حس کردن ناحیه کوچکی از پوست قبل از برداشتن نمونه بافتی برای بررسی در آزمایشگاه است. سپس یک پاتولوژیست سلول‌ها را زیر میکروسکوپ مطالعه می‌کند تا مشخص کند که آیا سلول‌های سرطانی وجود دارد یا خیر و اگر چنین است، چه نوع سلولی هستند.

انواع مختلفی از سرطان پوست ممکن است روی بینی ایجاد شود که هر کدام ویژگی ها و روش های درمانی منحصر به فرد خود را دارند:

  • کارسینوم سلول بازال (BCC) به طور کلی شایع ترین شکل سرطان پوست است و حدود ۸۰ درصد از موارد روی صورت را شامل می شود که تقریباً ۲۵ تا ۳۰ درصد موارد به طور خاص روی بینی رخ می دهد. ضایعات BCC می توانند به روش های مختلفی مانند برآمدگی های براق، تکه های پوسته پوسته پوسته یا بافت اسکار مومی ظاهر شوند (منبع مطلب).
  • کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) دومین نوع شایع سرطان پوست است و می‌تواند به صورت لکه‌های قرمز پوسته‌دار، زخم‌های باز که بهبود نمی‌یابند یا رشدهایی شبیه زگیل ظاهر شود. در برخی موارد، ممکن است در داخل بینی نیز ایجاد شود.
  • ملانوما شکل بسیار خطرناکی از سرطان پوست با پتانسیل بالایی برای متاستاز (سرایت به سایر قسمت های بدن) است. این می تواند روی پوستی که ظاهر معمولی دارد به صورت یک لکه نامنظم ظاهر شود که به سرعت رشد می کند یا با تغییرات ناگهانی در اندازه، شکل یا رنگ خال قابل تشخیص است (منبع مطلب).

روش درمان سرطان پوست بینی بر اساس نوع سرطان و مرحله آن متفاوت است. مرحله بندی سیستمی است که برای توصیف اینکه سرطان چقدر پیشرفته است، با در نظر گرفتن عواملی مانند اندازه تومور و اینکه آیا به غدد لنفاوی نزدیک یا اندام های دور گسترش یافته است، استفاده می شود. تعیین مسیر اقدام مناسب مستلزم ارزیابی جامع این عوامل به منظور به حداکثر رساندن شانس درمان موفق و به حداقل رساندن عوارض احتمالی است.

جراحی سرطان پوست

هنگام مواجهه با سرطان پوست، به ویژه در نواحی حساس مانند بینی، انتخاب مناسب ترین درمان بر اساس نوع و مرحله سرطان بسیار مهم است. از آنجایی که سرطان پوست اغلب موضعی باقی می ماند و به راحتی به سایر قسمت های بدن سرایت نمی کند، جراحی یک روش درمانی رایج و موثر برای بسیاری از موارد است (منبع مطلب).

متخصصان مختلف مراقبت های بهداشتی بسته به شدت بیماری ممکن است در درمان سرطان پوست روی بینی نقش داشته باشند. یک متخصص پوست که دوره های تخصصی جراحی پوست را گذرانده باشد، می تواند اکثر انواع سرطان های پوست را حذف کند. با این حال، اگر ضایعه پیشرفته‌تر یا پیچیده‌تر باشد، ممکن است به تخصص یک انکولوژیست جراحی متخصص در جراحی سرطان برای اطمینان از حذف کامل و به حداقل رساندن خطر عود نیاز داشته باشد.

در مواردی که جراحی ممکن است منجر به ایجاد اسکار یا تغییر شکل شود، به خصوص در نواحی قابل مشاهده مانند بینی، درگیری با جراح پلاستیک بسیار توصیه می شود. این متخصصان نه تنها می توانند بافت سرطانی را بردارند، بلکه می توانند ناحیه آسیب دیده را بازسازی کنند تا آسیب های زیبایی را به حداقل برسانند و به بیماران کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را بازیابند.

در اینجا برخی از رایج ترین انواع جراحی مورد استفاده آورده شده است:

۱. جراحی اکسیزیونال

جراحی اکسیزیون روشی است که در آن کل ضایعه سرطان پوست به همراه حاشیه ای از پوست سالم اطراف آن با استفاده از چاقوی جراحی برداشته می شود. این روش تضمین می کند که تمام سلول های سرطانی از بین رفته و به جلوگیری از عود کمک می کند. از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه قبل از جراحی استفاده می شود و درد و ناراحتی را در طول عمل به حداقل می رساند. پس از جراحی اکسیزیون، معمولاً برای بستن زخم و بهبود بهبود نیاز به بخیه است.

ممکن است بعد از جراحی اکسیزیون مقداری اسکار وجود داشته باشد که گاهی در صورت نیاز از طریق روش های جراحی ترمیمی کاهش یا بهبود می یابد. در مواردی که رشد سرطان پوست بزرگ است، ممکن است پیوند پوست برای جایگزینی بافت برداشته شده لازم باشد.

میزان موفقیت برای درمان سرطان پوست در مراحل اولیه با استفاده از جراحی اکسیزیون بالاست. تقریباً ۹۵٪ برای کارسینوم سلول پایه (BCC) و ۹۲٪ برای کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC). این روش اغلب یک گزینه درمانی موثر در خط اول برای این نوع سرطان ها در نظر گرفته می شود (منبع مطلب).

۲. کورتاژ و الکترودیکاسیون

کورتاژ و الکترودیکاسیون یکی دیگر از گزینه‌های جراحی است که شامل خراش دادن رشد پوست با یک ابزار تیز و لبه‌ای به نام کورت است و سپس سلول‌های سرطانی باقیمانده را با استفاده از یک پروب الکتریکی سوزانده یا خشک می‌کند. از این روش می توان برای درمان ضایعات سرطانی پوست و ضایعات پوستی خوش خیم (غیر سرطانی) استفاده کرد (منبع مطلب).

قبل از شروع این روش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک داروی بی حس کننده را به ناحیه اطراف ضایعه تزریق می کند تا ناراحتی را به حداقل برساند. پس از بی حس شدن، کورت برای خراش دادن کل رشد استفاده می شود و سپس پروب الکتریکی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در ناحیه وارد می شود. این روش می تواند جایگزین موثری برای جراحی اکسیزیون برای بیماران خاص سرطان پوست باشد.

در برخی موارد، بسته به نیازهای خاص فرد، اگر ضایعه بزرگ یا تهاجمی باشد، کورتاژ و الکترودیکاسیون ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که تفاوت قابل توجهی در میزان درمان بین سرطان‌های پوستی که با این روش درمان می‌شوند در مقایسه با سرطان‌هایی که با جراحی اکسیزیونی درمان می‌شوند، وجود ندارد، و آن را به گزینه‌ای مناسب برای بسیاری از بیماران تبدیل می‌کند (منبع مطلب).

۳. جراحی موهس

جراحی میکروگرافیک Mohs یک تکنیک بسیار تخصصی و دقیق برای از بین بردن سرطان های پوست است که توسط دکتر فردریک موهس در دهه ۱۹۳۰ ابداع شد. این روش شامل حذف سیستماتیک سلول های سرطانی لایه به لایه و حفظ تا حد امکان بافت سالم است. در طول جراحی، جراح لایه‌های نازک پوست را یکی یکی برمی‌دارد و هر لایه را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند تا مشخص کند آیا سلول‌های سرطانی باقی مانده‌اند یا خیر. این روند تا زمانی ادامه می یابد که تمام سلول های سرطانی از ناحیه حذف شوند. این روش به ویژه برای درمان سرطان پوست در نواحی با اشکال پیچیده یا ساختارهای مهم اطراف مانند اطراف بینی، گوش ها، چشم ها، لب ها، انگشتان دست و پا مفید است.

جراحی موهس مزایای متعددی نسبت به سایر گزینه های درمانی دارد. میزان درمان بالایی تا ۹۹ درصد برای انواع خاصی از سرطان پوست، به ویژه کارسینوم سلول بازال (BCC) و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) دارد. علاوه بر این، خطر عود را با نرخ کمتر از ۵٪ به حداقل می رساند. این نرخ عود کم به دلیل توانایی این روش در شناسایی و حذف دقیق تمام سلول های سرطانی و در عین حال حفظ بافت های سالم است (منبع مطلب).

۴. جراحی لیزر

جراحی لیزری از یک پرتو بسیار متمرکز انرژی نور برای تبخیر یا از بین بردن بافت مورد نظر، مانند رشد پیش سرطانی یا سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. این نوع جراحی نسبت به جراحی موهس تهاجمی کمتری دارد و با بی حسی موضعی قابل انجام است. به طور فزاینده ای برای درمان بیماری های پوستی مختلف، از جمله کراتوز اکتینیک، رشد پیش سرطانی شایع ناشی از آسیب خورشید، و همچنین انواع خاصی از سرطان پوست در مراحل اولیه محبوب شده است (منبع مطلب).

در حالی که جراحی لیزر معمولاً به عنوان یک درمان اولیه برای BCC یا SCC به دلیل توانایی محدود آن در حذف تومورهای بزرگ یا تومورهای دارای تهاجم عمیق استفاده نمی شود، می تواند یک درمان ثانویه موثر پس از جراحی Mohs یا در ترکیب با سایر درمان ها مانند پرتودرمانی باشد. در این موارد، جراحی لیزر ممکن است به ریشه‌کن کردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده و بهبود زخم کمک کند (منبع مطلب).

کرایوسرجری

کرایوسرجری، یک روش درمانی کم تهاجمی، معمولاً برای رسیدگی به ضایعات سرطانی کوچک یا ضایعات پیش سرطانی در قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌شود. این تکنیک شامل بی‌حس کردن ناحیه آسیب‌دیده با بی‌حسی موضعی قبل از استفاده از نیتروژن مایع برای منجمد کردن و تخریب بافت مورد نظر است. فرآیند انجماد باعث ایجاد تاول و پوسته پوسته شدن پوست می شود که در نهایت منجر به حذف سلول های غیر طبیعی می شود. در برخی موارد، برای دستیابی به نتایج مطلوب، ممکن است چندین جلسه در طی یک ویزیت لازم باشد.

پس از کرایوسرجری، ناحیه تحت درمان باید طی یک تا دو ماه به طور کامل بهبود یابد (منبع مطلب). با این حال، توجه به این نکته مهم است که ممکن است در نتیجه این عمل زخم ایجاد شود. با وجود این اشکال بالقوه، کرایوسرجری یک گزینه درمانی موثر و پرکاربرد برای بسیاری از افرادی است که با سرطان پوست در مراحل اولیه یا شرایط پیش سرطانی سروکار دارند.

پرتو درمانی

در صورت مواجهه با تومورهای پوستی بزرگ یا غیرقابل عمل، پرتودرمانی به عنوان یکی دیگر از روش‌های درمانی مناسب عمل می‌کند. با این حال، اگر یک تومور کوچک باشد و جراحی به دلیل عوامل مختلف امکان پذیر نباشد، ممکن است اشعه برای درمان کامل بدخیمی کافی باشد. این رویکرد غیرتهاجمی شامل هدایت یک پرتو متمرکز از تشعشعات پرانرژی به سمت سلول‌های سرطانی است که به طور موثر آنها را از بین می‌برد و رشد آنها را متوقف می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که پرتودرمانی می‌تواند کارسینوم سلول پایه (BCC) و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) را با موفقیت از بین ببرد، در حالی که در درمان تومورهای متاستاتیک یا کوچک کردن تومورهای پیشرفته برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر بیماری موثر است. علاوه بر این، پرتودرمانی را می توان به عنوان یک درمان کمکی پس از جراحی به کار برد تا اطمینان حاصل شود که تمام سلول های سرطانی ریشه کن شده اند، در نتیجه خطر عود را کاهش می دهد و پیش آگهی طولانی مدت را برای بیماران بهبود می بخشد (منبع مطلب).

فتودینامیک تراپی

درمان فوتودینامیک (PDT) نتایج امیدوارکننده‌ای را در درمان ضایعات پیش سرطانی نشان داده است و پتانسیل درمان سرطان پوست را در آینده دارد. این روش غیر تهاجمی از ترکیبی از نور و عوامل حساس کننده به نور برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول های غیر طبیعی استفاده می کند و از تبدیل شدن آنها به سرطان های کامل جلوگیری می کند.

در درمان فوتودینامیک ، یک ژل حساس کننده به نور روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود که باعث می شود سلول های داخل ضایعه نسبت به طول موج های خاص نور بسیار حساس شوند. این امر امکان هدف قرار دادن سلول های پیش سرطانی را بدون آسیب رساندن به بافت های سالم اطراف فراهم می کند. سپس یک منبع نور تخصصی که طول موج مناسب ساطع می کند برای فعال کردن حساس کننده نور استفاده می شود و به DNA و سایر ساختارهای سلولی در سلول های هدف آسیب می رساند.

فرآیند درمان فوتودینامیک باعث آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) در سلول های آسیب دیده می شود و به طور موثر آنها را از بدن حذف می کند. این به کاهش خطر پیشرفت ضایعات پیش سرطانی به سرطان پوست کمک می کند و در عین حال عوارض جانبی که معمولاً با درمان های تهاجمی تر مانند جراحی یا پرتودرمانی همراه است را به حداقل می رساند.

اگرچه درمان فتودینامیک هنوز برای درمان خود سرطان پوست تایید نشده است، اما همچنان حوزه تحقیق و توسعه فعال است (منبع مطلب). همانطور که درک ما از فرآیند و کاربردهای بالقوه آن افزایش می یابد، درمان فوتودینامیک ممکن است روزی به یک گزینه درمانی پذیرفته شده برای انواع مختلف سرطان پوست تبدیل شود.

درمان های موضعی

درمان های موضعی یک گزینه درمانی غیر تهاجمی برای سرطان سلول پایه (BCC) و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) در مراحل اولیه ارائه می دهد. این داروها به شکل کرم یا پماد در دسترس هستند که به آنها اجازه می دهد مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده پوست اعمال شوند. چندین درمان موضعی توسط مقامات نظارتی به عنوان درمان های مناسب برای سرطان های پوست در مراحل اولیه و ضایعات پیش سرطانی تایید شده اند (منبع مطلب):

  1. فلورواوراسیل (افودکس): یک عامل شیمی درمانی موضعی است که عمدتاً سلول های سرطانی نزدیک سطح پوست را با حداقل جذب سیستمیک هدف قرار می دهد. این برای درمان ضایعات پیش سرطانی و سرطان پوست در مراحل اولیه طراحی شده است، و یک درمان موثر برای بیماران در مراحل اولیه BCC یا SCC ارائه می دهد.
  2. سولاراز (دیکلوفناک): یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که برای استفاده موضعی در درمان ضایعات پیش سرطانی تایید شده است. بیماران معمولاً دو بار در روز به مدت دو تا سه ماه از Solaraze استفاده می کنند و به آن اجازه می دهد تا به طور مؤثر مشکلات اساسی مرتبط با این شرایط پیش ساز را برطرف کند.
  3. آلدارا: یک تعدیل کننده پاسخ ایمنی است که با تقویت پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن به سرطان پوست کار می کند. این درمان موضعی را می توان برای درمان ضایعات پیش سرطانی یا BCC در مراحل اولیه استفاده کرد و به بیماران یک گزینه غیر تهاجمی برای مدیریت شرایط ارائه می دهد.
  4. پیکاتو (اینگنول مبوتات): یکی دیگر از عوامل شیمی درمانی موضعی است که برای استفاده در درمان ضایعات پیش سرطانی تایید شده است. اگرچه به طور خاص برای درمان BCC یا SCC مجاز نیست، اما همچنان یک گزینه درمانی موثر برای بیمارانی است که با این سرطان های پوستی در مراحل اولیه سروکار دارند.

این درمان‌های موضعی طیف وسیعی از گزینه‌های غیر تهاجمی را برای افرادی که در مراحل اولیه BCC و SCC تشخیص داده می‌شوند، فراهم می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا بدون انجام روش‌های جراحی تهاجمی‌تر یا سایر اشکال درمان، وضعیت خود را برطرف کنند. این درمان‌های موضعی با ارائه راه‌حل‌های هدفمند که در کنار مکانیسم‌های دفاعی طبیعی بدن کار می‌کنند، می‌توانند به طور موثر سرطان پوست و ضایعات پیش سرطانی را مدیریت کنند و در عین حال عوارض جانبی بالقوه و زمان بهبودی را به حداقل برسانند.

داروهای خوراکی برای سرطان پیشرفته پوست

داروهای خوراکی می توانند نقش مهمی در درمان سرطان پیشرفته پوست، به ویژه کارسینوم سلول بازال (BCC) و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) ایفا کنند. اگرچه به ندرت اتفاق می افتد که BCC و SCC به مراحل پیشرفته برسند، اما زمانی که به مراحل پیشرفته برسند، داروهای خوراکی ممکن است به مدیریت این بیماری کمک کنند. علاوه بر درمان های شیمی درمانی سنتی، داروهای هدفمند اغلب برای افراد مبتلا به سرطان پوست پیشرفته توصیه می شود. هدف این داروهای هدفمند به طور خاص آسیب رساندن به سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به سلول های سالم است.

دو داروی هدفمند که در درمان BCC امیدوارکننده بوده‌اند، ویسموجیب (vismodegib) و سونیدگیب (sonidegib) هستند. این داروهای خوراکی با جلوگیری از رشد و گسترش سلول های سرطانی عمل می کنند. آنها معمولاً یک بار در روز، یا به عنوان یک درمان مستقل یا در ترکیب با سایر درمان‌ها، مانند جراحی یا پرتودرمانی مصرف می‌شوند. این داروها می توانند به ویژه زمانی که BCC پس از جراحی یا پرتودرمانی عود می کند، یا اگر از طریق روش های جراحی قابل درمان نباشد، می توانند مفید باشند. اگرچه ویسموجیب و سونیدگیب ممکن است درمانی برای BCC ارائه نکنند، نشان داده شده است که آنها به حفظ بهبودی بدون بیماری در بسیاری از بیماران کمک می کنند.

برای افرادی که از SCC رنج می برند، ستوکسیماب  (cetuximab) دسته دیگری از دارویی است که به طور بالقوه می تواند پیشرفت بیماری را متوقف کند. این دارو به صورت داخل وریدی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی هر دو هفته یکبار برای حداکثر شش درمان تجویز می شود. هر جلسه انفوزیون معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد (منبع مطلب). اگرچه این داروهای خوراکی و داروهای هدفمند ممکن است درمانی برای سرطان پیشرفته پوست ارائه نکنند، اما می توانند کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند و بقای بسیاری از بیماران را طولانی تر کنند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی به یک گزینه درمانی محبوب برای انواع مختلف سرطان تبدیل شده است، از جمله سرطان سلول سنگفرشی پیشرفته محلی (SCC) که با جراحی یا پرتو درمانی قابل درمان نیست. یکی از این داروهای ایمونوتراپی، پمبرولیزومب  (pembrolizumab)، برای این منظور تایید شده است و به تقویت توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با سرطان های خاص کمک می کند. بسته به نیاز بیمار و پاسخ به درمان، از طریق تزریق داخل وریدی (IV) که هر سه یا شش هفته یکبار انجام می شود. این دارو در بسیاری از موارد مؤثر بوده و جایگزین ارزشمندی برای درمان‌های سنتی برای مبتلایان به SCC پیشرفته است.

یکی دیگر از گزینه های ایمونوتراپی موجود برای بیماران مبتلا به ملانوم متاستاتیک یا ملانوم که با جراحی قابل برداشتن نیست، Opdualag است که از طریق انفوزیون IV نیز هر چهار هفته یکبار تجویز می شود. این درمان ترکیبی از نیوالیومَـب و رلاتلیماب نتایج امیدوارکننده‌ای را در درمان مراحل پیشرفته بیماری نشان داده است و به کسانی که ممکن است گزینه‌های درمانی مؤثر دیگری نداشته باشند، امیدوار است.

مقابله

مقابله با عوارض جانبی درمان‌های سرطان می‌تواند برای بیماران چالش‌برانگیز باشد، به‌ویژه زمانی که صحبت از درمان‌های سرطان پوست است که روی صورت تأثیر می‌گذارد، مانند جراحی روی بینی. یکی از نگرانی های رایج، زخم و تغییر شکل احتمالی است که می تواند حتی پس از درمان موفقیت آمیز سرطان منجر به ناراحتی عاطفی شود. برای به حداقل رساندن این خطرات، ضروری است در صورت لزوم با انکولوژیست یا متخصص پوست در مورد کار با جراح پلاستیک مشورت کنید. یک جراح پلاستیک ماهر می تواند به کاهش جای زخم و تمرکز بر حفظ ظاهر تا حد امکان در طول فرآیند بهبودی کمک کند.

جلوگیری از پیشرفت سرطان پوست به مراحل پیشرفته‌تر بسیار مهم است، زیرا نه تنها بر شانس درمان موفقیت‌آمیز تأثیر می‌گذارد، بلکه عوارض بالقوه مانند جای زخم یا تغییر شکل را کاهش می‌دهد. برای اطمینان از تشخیص زودهنگام و درمان، قرار ملاقات های سالانه با متخصص پوست خود را برنامه ریزی کنید و هر ماه به طور منظم روی پوست خود چک کنید. با هوشیاری و فعال ماندن در مورد نظارت بر پوست خود از نظر رشد جدید یا در حال تغییر، می توانید احتمال ابتلا به سرطان پوست بالقوه را در مراحل اولیه آن افزایش دهید و امکان درمان موثرتر و نتیجه کلی بهتر را فراهم کنید.

کلام پایانی

سرطان های پوست مانند کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم از طریق روش های مختلفی از جمله جراحی، پرتودرمانی، درمان های هدفمند، شیمی درمانی موضعی و ایمونوتراپی قابل درمان هستند. برای سرطان پوست در مراحل اولیه یا ضایعات پیش سرطانی، ممکن است از درمان های اضافی مانند کرایوسرجری و فتودینامیک درمانی استفاده شود. انتخاب مناسب ترین طرح درمانی با توجه به نوع و مرحله خاص سرطان پوست شما تعیین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید