خانه » سلامت جسم » سرطان دهانه رحم: علائم، تشخیص، مراحل و گزینه های درمانی آن

سرطان دهانه رحم: علائم، تشخیص، مراحل و گزینه های درمانی آن

سرطان دهانه رحم:علائم، تشخیص، مراحل و گزینه های درمانی آن

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که در پوشش دهانه رحم، قسمت پایینی رحم (رحم) ایجاد می شود. این چهارمین سرطان شایع در بین زنان در سراسر جهان است و تخمین زده می شود که ۵۷۰۰۰۰ مورد جدید در سال ۲۰۱۸ تشخیص داده شود. خوشبختانه، سرطان دهانه رحم در صورت تشخیص زودهنگام یکی از قابل پیشگیری ترین و قابل درمان ترین انواع سرطان است. در این مقاله به بررسی علائم، تشخیص، مراحل و گزینه‌های درمانی سرطان دهانه رحم به همراه اهمیت آنها خواهیم پرداخت.

علائم سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه و پیشرفته

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه خود اغلب علائم قابل توجهی را نشان نمی دهد. با این حال، با پیشرفت سرطان و گسترش آن به سایر نواحی بدن، علائم خاصی ممکن است آشکار شود. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. ترشحات غیرمعمول واژن: هرگونه تغییر در ترشحات واژن شما باید باعث مراجعه به پزشک شما شود. در مورد سرطان دهانه رحم، ترشحات ممکن است رنگ پریده، آبکی و خونی، صورتی یا قهوه ای باشد. همچنین ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد.
 2. قاعدگی های سنگین: اگر دوره های قاعدگی شما به طور ناگهانی سنگین تر و طولانی تر شود، می تواند نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد.
 3. خونریزی غیرمنتظره: خونریزی واژینال که در زمان‌های غیرمنتظره مانند بین دوره‌های قاعدگی، بعد از مقاربت جنسی یا بعد از یائسگی رخ می‌دهد، یکی دیگر از علائم اولیه سرطان دهانه رحم است.

همانطور که سرطان دهانه رحم پیشرفت می کند، می تواند منجر به علائم اضافی شود، مانند:

 1. کمر درد: درد در پشت می تواند نشان دهنده این باشد که سرطان به ستون فقرات یا سایر نواحی اطراف شما سرایت کرده است.
 2. درد استخوان: از آنجایی که سرطان دهانه رحم به استخوان ها گسترش می یابد، می تواند باعث درد مداوم و شدید استخوان شود.
 3. شکستگی ها: سرطان پیشرفته دهانه رحم می تواند استخوان های شما را ضعیف کند و آنها را مستعد شکستگی کند.
 4. درد ساق پا: سرطان در ناحیه تحتانی لگن می تواند به پاها گسترش یابد و باعث درد شود.
 5. تورم یک پا: تورم یا ادم در یک پا ممکن است نشان دهنده گسترش سرطان به غدد لنفاوی در لگن باشد.
 6. از دست دادن اشتها: سرطان پیشرفته دهانه رحم می تواند باعث کاهش اشتها و کاهش وزن ناخواسته شود.
 7. نشت ادرار: اگر نشت ادرار را تجربه می کنید، به ویژه پس از سرفه یا عطسه، ممکن است نشانه ای از گسترش سرطان به مثانه باشد.

ذکر این نکته ضروری است که این علائم همچنین می توانند علائم دیگری را نشان دهند و فقط یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند تشخیص دقیق را پس از معاینه و ارزیابی کامل ارائه دهد.

غربالگری و تشخیص سرطان دهانه رحم

غربالگری منظم سرطان دهانه رحم برای تشخیص زودهنگام و پیشگیری بسیار مهم است. ابزار اولیه مورد استفاده برای غربالگری تست پاپ است که به نام پاپ اسمیر نیز شناخته می شود. تست پاپ شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم با استفاده از یک برس یا کاردک کوچک است. سپس این سلول‌ها زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا هر گونه ناهنجاری که ممکن است وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را نشان دهد بررسی شود. تست پاپ برای زنان ۲۱ ساله و بالاتر توصیه می شود و تعداد دفعات انجام این آزمایش به سن فرد و عوامل خطر بستگی دارد.

اگر تست پاپ علائم سرطان دهانه رحم یا پیش سرطان را نشان دهد، معمولاً بیوپسی تجویز می شود. در طول بیوپسی، یک قطعه کوچک از بافت دهانه رحم برداشته شده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود. وجود سلول های سرطانی در نتایج بیوپسی، تشخیص سرطان دهانه رحم را تایید می کند.

علاوه بر این، آزمایش های تصویربرداری مانند MRI، سی تی اسکن، اسکن PET، سونوگرافی و اشعه ایکس می تواند به تعیین مرحله سرطان دهانه رحم کمک کند. این آزمایشات اطلاعات ارزشمندی را در مورد وسعت تومور و اینکه آیا به سایر نواحی بدن سرایت کرده است به متخصصان مراقبت های بهداشتی می دهد.

مراحل سرطان دهانه رحم

متخصصان مراقبت های بهداشتی از یک سیستم مرحله بندی برای توصیف پیشرفت سرطان دهانه رحم استفاده می کنند. سرطان دهانه رحم به طور معمول به پنج مرحله تقسیم می شود که مرحله ۱ اولیه ترین و مرحله ۴ پیشرفته ترین مرحله است.

 1. مرحله ۱A: این مرحله شامل تومورهای کوچک و موضعی است که فقط در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. سرطان هنوز به غدد لنفاوی مجاور یا سایر نواحی بدن گسترش نیافته است.
 2. مرحله ۱B: در این مرحله، تومور هنوز در دهانه رحم محدود است اما با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. همچنین ممکن است شامل تهاجم به بافت های عمیق تر دهانه رحم باشد.
 3. مرحله ۲A: تومور بزرگتر شده و به واژن گسترش یافته است، اما هنوز به دیواره لگن یا قسمت پایین رکتوم گسترش نیافته است.
 4. مرحله ۲B: تومور بیشتر رشد کرده و به پارامتریا (بافت های اطراف دهانه رحم) یا قسمت پایین رکتوم گسترش یافته است، اما هنوز به دیواره لگن حمله نکرده است.
 5. مرحله ۳A: تومور به دیواره لگن گسترش یافته است، اما هنوز به قسمت پایین دیواره شکم یا غدد لنفاوی اینگوینال گسترش نیافته است.
 6. مرحله ۳B: تومور به قسمت پایین دیواره شکم یا غدد لنفاوی اینگوینال گسترش یافته است اما هنوز به سایر نقاط دور بدن گسترش نیافته است.
 7. مرحله ۴A: سرطان به مثانه یا راست روده گسترش یافته است، اما به سایر اندام های دور سرایت نکرده است.
 8. مرحله ۴B: سرطان به اندام های دور مانند ریه ها یا کبد گسترش یافته است.

گزینه های درمانی برای سرطان دهانه رحم

گزینه های درمانی سرطان دهانه رحم به عوامل مختلفی از جمله اندازه و شکل تومور، مرحله سرطان، سن، سلامت کلی و اهداف تولید مثلی فرد بستگی دارد. برخی از گزینه های درمانی رایج برای سرطان دهانه رحم عبارتند از:

 1. روش برداشتن الکتروسرژیکی حلقه (LEEP): LEEP یک روش کم تهاجمی است که از جریان الکتریکی برای برداشتن تومورهای کوچک یا سلول های پیش سرطانی از دهانه رحم استفاده می کند. اغلب در مراحل اولیه سرطان دهانه رحم استفاده می شود.
 2. لیزر درمانی: لیزردرمانی از پرتوی پرانرژی نور برای از بین بردن سلول های سرطانی یا حذف تومورها استفاده می کند. این درمان اغلب برای تومورهای کوچکی که گسترش نیافته اند استفاده می شود.
 3. کرایوتراپی: کرایوتراپی شامل استفاده از دمای بسیار سرد برای از بین بردن سلول های سرطانی است. این یک درمان موثر برای سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه است.
 4. هیسترکتومی: هیسترکتومی یک روش جراحی برای برداشتن رحم است که ممکن است شامل برداشتن دهانه رحم و سایر ساختارهای اطراف نیز باشد. هیسترکتومی رادیکال روشی گسترده است که رحم، دهانه رحم و غدد لنفاوی و بافت های مجاور را خارج می کند. هیسترکتومی یک درمان رایج برای مراحل پیشرفته تر سرطان دهانه رحم است.
 5. بیرون زدگی لگن : در موارد سرطان پیشرفته دهانه رحم، ممکن است اکسنتاسیون لگن ضروری باشد. این روش شامل برداشتن تمام اندام های لگنی از جمله مثانه، رکتوم، رحم و دهانه رحم است. این اقدام شدید اغلب برای مواردی است که سرطان گسترش یافته است و نمی توان آن را با روش های کمتر تهاجمی حذف کرد.
 6. پرتودرمانی: پرتودرمانی از پرتوهای پر انرژی برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومورها استفاده می کند. اغلب به عنوان یک درمان کمکی استفاده می شود، به این معنی که در ترکیب با جراحی یا شیمی درمانی برای به حداکثر رساندن اثربخشی درمان استفاده می شود.
 7. شیمی درمانی: شیمی درمانی یک درمان سیستمیک است که از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می کند. اغلب در ترکیب با پرتودرمانی یا جراحی برای مراحل پیشرفته تر سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

توجه به این نکته ضروری است که برنامه درمانی متناسب با نیازها و شرایط خاص فرد تنظیم می شود. یک تیم چند رشته ای متشکل از متخصصان مراقبت های بهداشتی، از جمله انکولوژیست ها، جراحان، و پرتودرمانگران، با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا مناسب ترین برنامه درمانی را برای هر بیمار ایجاد کنند.

سوالات متداول

۱. پنج علامت هشدار دهنده سرطان دهانه رحم چیست؟

لیست دقیقی از پنج علامت هشداردهنده سرطان دهانه رحم وجود ندارد زیرا اغلب در مراحل اولیه هیچ علامتی نشان نمی دهد. با این حال، هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • خونریزی بین پریودها
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • دوره های قاعدگی طولانی تر و سنگین تر
 • ترشحات واژن که آبکی، خونی، قهوه ای یا قرمز و دارای بوی نامطبوع هستند.

۲. مرحله ۱ سرطان دهانه رحم چه حسی دارد؟

مرحله ۱ سرطان دهانه رحم معمولاً بدون علامت است، به این معنی که ممکن است تفاوتی نداشته باشید. معمولاً با تومورهای کوچک و موضعی مشخص می شود که فقط در زیر میکروسکوپ دیده می شوند و هنوز به غدد لنفاوی مجاور یا سایر مناطق بدن گسترش نیافته اند.

۳. اولین نشانه سرطان دهانه رحم چیست؟

اولین نشانه سرطان دهانه رحم اغلب خونریزی یا لکه بینی غیر معمول است. این می تواند شامل خونریزی بعد از مقاربت جنسی، بین دوره های قاعدگی یا بعد از یائسگی باشد. در برخی موارد، یک نتیجه غیر معمول از تست پاپ ممکن است اولین علامت سرطان دهانه رحم باشد. تست پاپ یک ابزار غربالگری مهم است که می‌تواند سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را مدت‌ها قبل از بروز علائم تشخیص دهد.

۴. سرطان دهانه رحم تا چه زمانی می تواند شناسایی نشود؟

سرطان دهانه رحم می تواند بسیار آهسته ایجاد شود و در برخی موارد با سیستم ایمنی ضعیف، ممکن است سریعتر پیشرفت کند. با این حال، اغلب ممکن است چندین سال طول بکشد تا علائم ظاهر شوند یا متوجه شوند. غربالگری منظم سرطان دهانه رحم از طریق تست پاپ یک ابزار پیشگیری موثر است و می تواند علائم اولیه سرطان را مدت ها قبل از اینکه علامت دار شود تشخیص دهد.

سرطان در مراحل اولیه موثر است ؟

غربالگری سرطان دهانه رحم، به ویژه از طریق آزمایش پاپ اسمیر منظم، در تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه بسیار موثر است. آزمایش پاپ اغلب می تواند سلول های پیش سرطانی یا سرطان در مراحل اولیه را شناسایی کند ، زمانی که درمان احتمال موفقیت آمیزتر و کمتر تهاجمی باشد. توصیه می شود که زنان ۲۱ ساله و بالاتر باید به طور منظم تحت آزمایش پاپ اسمیر قرار گیرند که فراوانی آن به سن و عوامل خطر بستگی دارد. این غربالگری می تواند با تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه، جان انسان ها را نجات دهد.

دیدگاهتان را بنویسید