خانه » سلامت جسم » ۴ علامت اولیه سرطان روده بزرگ در جوانان

۴ علامت اولیه سرطان روده بزرگ در جوانان

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولورکتال (CRC) سومین سرطان شایع در ایالات متحده است. مطالعات اخیر نشان داده است که سرطان در بین جوانان به طور فزاینده ای رایج می شود (منبع مطلب).

علائم سرطان روده بزرگ می تواند در مراحل اولیه بیماری مورد توجه قرار نگیرد. اکنون، تیمی از محققین در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، چهار علامت «پرچم قرمز» را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند نشانه‌های شروع زودرس سرطان کولورکتال باشند.

در اینجا آنچه کارشناسان می گویند شما باید در مورد علائم سرطان کولورکتال اولیه بدانید و در صورت ابتلا به آنها چه کاری باید انجام دهید، آمده است.

علائم اولیه سرطان روده بزرگ (کولورکتال) در جوانان چیست؟

این مطالعه که در مجله انستیتوی ملی سرطان منتشر شد، نشان داد که چهار علامت وجود دارد که می‌تواند علائم هشدار دهنده اولیه سرطان روده بزرگ باشد :

بر اساس این مطالعه، این علائم حداقل دو سال قبل از تشخیص سرطان روده بزرگ ظاهر شد (منبع مطلب).

نویسنده اول این مطالعه و استادیار پزشکی در بخش گوارش در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن گفت، یافته‌های ما به دلیل افزایش بروز سرطان کولورکتال در بزرگسالان جوان مهم و به موقع هستند.  آگاهی از این علائم می تواند تشخیص زودهنگام سرطان کولورکتال زودرس را بهبود بخشد.

هر چه علائم بیشتری داشته باشید، خطر شما بیشتر است

بر اساس داده های انجمن سرطان آمریکا، تعداد موارد سرطان روده بزرگ (کولورکتال) تشخیص داده شده در افراد کمتر از ۵۵ سال از ۱۱ درصد به ۲۰ درصد بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۹ تقریبا دو برابر شده است.

محققان داده های بیمه سلامت بیش از ۵۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ (کولورکتال) زودرس (تشخیص داده شده در سن زیر ۵۰ سال) را تجزیه و تحلیل کردند. هدف محققان یافتن علائمی بود که می‌تواند نشانه‌های اولیه سرطان روده بزرگ، به‌ ویژه در جوانان باشد.

این مطالعه نشان داد که در سه ماه تا دو سال قبل از تشخیص، بیمارانی که علائمی مانند درد شکم، خونریزی مقعدی، اسهال مداوم و کم‌خونی فقر آهن داشتند، در معرض خطر ابتلا به CRC زودرس بودند.

برخی از بیماران در مطالعه ما حدود ۲ سال قبل از تشخیص علائم داشتند. تشخیص زودهنگام حیاتی است!

به گفته آنان، تقریباً نیمی از بیماران حداقل یکی از این علائم را در سه ماه قبل از تشخیص داشتند.

آنها گفتند: “ما امیدواریم که بیماران و پزشکان از ۴ علامتی که ما متوجه شدیم که با شروع زودرس CRC مرتبط است، آگاه باشند.” برخی از بیماران در مطالعه ما حدود ۲ سال قبل از تشخیص علائم داشتند. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است!»

محققان همچنین دریافتند که هر چه فرد علائم بیشتری داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولورکتال) در آنها بیشتر است.

به عنوان مثال، داشتن یک علامت خطر ابتلا به این بیماری را تقریباً دو برابر می کند، داشتن دو علامت خطر را بیش از ۳.۵ برابر و داشتن سه علامت یا بیشتر خطر ابتلا به این بیماری را بیش از ۶.۵ برابر افزایش می دهد.

اگر علائم دارید، غربالگری مهم است و مهم نیست چند سال دارید!

در یک بیانیه خبری درباره این مطالعه، محقق ارشد این مطالعات گفت که اگر مبتلا به علائمی مانند خونریزی مقعدی و کم خونی فقر آهن، باید با پزشک خود در مورد بررسی سرطان کولورکتال صحبت کنید.

حتی اگر فکر می کنید برای غربالگری خیلی جوان هستید، به یاد داشته باشید که سرطان روده بزرگ (کولورکتال) صرفاً یک بیماری نیست که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

آنها می‌گویند: ما از بزرگسالان جوان‌تر می‌خواهیم که از این علائم و نشانه‌های بالقوه بسیار گویا آگاه باشند و روی آنها عمل کنند. به ویژه به این دلیل که افراد زیر ۵۰ سال در معرض خطر کم قرار دارند و غربالگری معمول سرطان کولورکتال را دریافت نمی کنند.

نشانه ها ممکن است به معنای سرطان نباشند

بیشتر علائم مرتبط با سرطان کولورکتال می‌تواند همچنین نشانه بسیاری از شرایط رایج باشد. افراد جوان باید بدانند که سرطان روده بزرگ دیگر بیماری افراد مسن نیست و در بین افراد زیر ۵۰ سال به طور تصاعدی در حال افزایش است.

به عنوان مثال، مسمومیت غذایی یا گاستروانتریت ویروسی می تواند باعث درد شکمی و اسهال شود و شرایط التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می تواند باعث مدفوع خونی و کم خونی شود.

این علائم مختص سرطان روده بزرگ نیست .  هیچ علامت خاصی وجود ندارد که مرتبط با سرطان روده بزرگ باشد، زیرا بسیاری از شرایط دیگر وجود دارند که می توانند علائم مشابهی داشته باشند.

با این حال، همه بیماران – صرف نظر از سن آنها  در صورت داشتن علائم باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرند تا بفهمند چه چیزی باعث آنها شده است.

اگر بیش از یکی از این علائم را دارید، باید به شدت به تشخیصی غیر از آنچه که در بین جوانان شایع است، که می تواند گاستروانتریت، کولیت یا هموروئید باشد، فکر کنید.

هیچ علامت خاصی که مربوط به سرطان روده بزرگ باشد وجود ندارد زیرا شرایط بسیار دیگری وجود دارد که می توانند علائم مشابهی داشته باشند.

اگر علائمی ندارید نیز باید غربالگری شوید؟

اگر علائمی ندارید، همچنان انجام اقدامات پیشگیرانه مانند غربالگری سرطان کولورکتال را توصیه می شود. هرچه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان زودتر شروع می شود  که ممکن است به نتایج بهتری منجر شود .

جوانان باید بدانند که سرطان روده بزرگ دیگر بیماری افراد مسن نیست و در بین افراد زیر ۵۰ سال به طور تصاعدی در حال افزایش است. هیچ بهانه ای برای غربالگری نشدن وجود ندارد زیرا ما اکنون آزمایشات مبتنی بر مدفوع داریم که می تواند از خانه انجام شود .

غربالگری به ویژه برای افراد خاصی که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سرطان روده بزرگ باشند مهم است (منبع مطلب) مانند موارد زیر:

 • افراد مبتلا به جهش ژنتیکی برای بیماری هایی مانند سندرم لینچ
 • افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری التهابی روده دارند.
 • افرادی که سابقه پرتودرمانی شکمی یا لگنی دارند.
 • افرادی که سابقه فیبروز کیستیک یا دیابت دارند.
 • افرادی که سیگار می کشند و/یا الکل مصرف می کنند.
 • افرادی که مقدار زیادی گوشت قرمز و/یا فرآوری شده می خورند.
 • افرادی که چاقی دارند.

سن توصیه شده برای غربالگری

در سال ۲۰۲۱، گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) سن توصیه شده برای غربالگری سرطان روده بزرگ را از ۵۰ سالگی به ۴۵ سال کاهش داد. بزرگسالان ۴۵ تا ۷۵ ساله باید از نظر سرطان روده بزرگ غربالگری شوند و بزرگسالان بین ۷۶ تا ۸۵ سال باید با پزشک خود صحبت کنند.

آیا می توانید خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش دهید؟

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می توانید کارهایی را انجام دهید (منبع مطلب):

 • با پزشک خود در مورد غربالگری ها صحبت کنید.
 • فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
 • از یک رژیم غذایی مغذی همراه با میوه و سبزیجات فراوان استفاده کنید.
 • سطح کلسترول خود را آزمایش کنید و آن را کنترل کنید.
 • وزنی را به دست آورید و حفظ کنید که از سلامت شما حمایت کند.
 • مصرف الکل را قطع و محدود کنید.
 • از دخانیات خودداری کنید و در صورت مصرف آن را ترک کنید.

کلام پایانی

 • موارد سرطان روده بزرگ در بزرگسالان جوان در حال افزایش است. یک مطالعه جدید می گوید که چهار علامت درد شکمی، خونریزی مقعدی، اسهال مداوم و کم خونی ناشی از فقر آهن، می تواند علائم هشدار دهنده اولیه باشد که باید شما را به مراجعه به پزشک ترغیب کند.
 • محققان چهار علامت را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند نشانه‌های سرطان کولورکتال زودرس باشد، بیماری که در سال‌های اخیر در بین جوانان افزایش یافته است.
 • علائم شامل درد شکم، خونریزی مقعدی، اسهال مداوم و کم خونی فقر آهن است.
 • متخصصان می گویند که بیماران جوان باید علائم هشدار دهنده اولیه سرطان کولورکتال را بدانند و در صورت داشتن علائم در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید