خانه » بیماری ها » علائم سرطان پوست گوش چگونه است و چطور درمان می شود؟

علائم سرطان پوست گوش چگونه است و چطور درمان می شود؟

سرطان پوستی که ناحیه گوش را تحت تأثیر قرار می دهد (سرطان پوست گوش) می تواند در چندین مکان از جمله قسمت بیرونی گوش، مجرای گوش یا پوست اطراف گوش ایجاد شود. در میان این مناطق، دو نوع اصلی سرطان پوست بیشتر مشاهده می شود: کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی. این بدخیمی ها ممکن است در ابتدا به صورت لکه های پوسته پوسته یا قرمز روی پوست، برآمدگی ها، زخم ها یا رشد ظاهر شوند.

در مراحل اولیه، هم کارسینوم سلول بازال و هم کارسینوم سلول سنگفرشی می توانند به طور موثر از طریق روش های جراحی درمان شوند. با این حال، اگر این نوع سرطان درمان نشود، پتانسیل گسترش به سایر قسمت‌های گوش، مانند گوش داخلی، و همچنین ساختارهای مهم‌تری مانند استخوان تمپورال، اعصاب صورت و حتی فراتر از آن را دارد. توجه به این نکته ضروری است که ملانوما، نوع دیگری از سرطان پوست، در مقایسه با کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، احتمال شیوع بیشتری دارد.

هدف این مقاله ارائه اطلاعات جامع در مورد انواع مختلف سرطان پوست است که می تواند در ناحیه گوش یا اطراف آن ایجاد شود. ما به ویژگی‌های این بدخیمی‌ها می‌پردازیم، گزینه‌های درمانی آنها را مورد بحث قرار می‌دهیم و پیش‌آگهی مرتبط با افراد مبتلا را بررسی می‌کنیم. با انجام این کار، ما امیدواریم که آگاهی را در مورد این موضوع مهم بهداشتی افزایش دهیم و تشخیص و مداخله زودهنگام را تشویق کنیم، که برای بهبود نتایج بیمار بسیار مهم است.

علائم سرطان پوست گوش

سرطان گوش تقریباً همیشه به عنوان سرطان پوست شروع می شود. دو نوع شایع سرطان پوست در گوش عبارتند از: کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی. سرطان پوست سلول بازال و سلول سنگفرشی در گوش معمولاً اگر زود تشخیص داده شود جدی نیستند. همچنین ممکن است سرطان پوست ملانوما در گوش شما ایجاد شود، اما این بسیار نادر است.

سرطان سلول سنگ‌فرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی دومین نوع شایع سرطان پوست است که فقط از سرطان سلول بازال بالاتر است. علیرغم شیوع آن در کل، شایع ترین نوع سرطان پوست در گوش است که اگرچه نادر است، اما ۰.۲ درصد از کل تشخیص های سرطان صورت و گردن را تشکیل می دهد. این شکل از سرطان زمانی ایجاد می شود که سلول های سنگفرشی که اکثر لایه بیرونی پوست را تشکیل می دهند، آسیب ببینند و شروع به رشد غیرقابل کنترلی کنند (منبع مطلب).

در مقایسه با کارسینوم سلول پایه، کارسینوم سلول سنگفرشی به دلیل پتانسیل آن برای متاستاز و توانایی انتشار به سایر قسمت های بدن جدی تر در نظر گرفته می شود. این ویژگی تشخیص و درمان زودهنگام را در مدیریت موثر این نوع سرطان پوست ضروری می کند (منبع مطلب).

علائم کارسینوم سلول سنگفرشی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1.  لکه های پوسته پوسته پوست که خشن، ضخیم شده و شبیه زگیل هستند. این لکه ها می توانند قرمز یا قهوه ای رنگ باشند و ممکن است خارش یا سوزش داشته باشند.
 2. ضایعات روی گوش را باز کنید که خونریزی می کنند، پوسته پوسته می شوند و به طور کامل بهبود نمی یابند. این زخم‌های التیام‌ناپذیر می‌توانند در طول زمان بزرگ‌تر شوند و بدون مداخله پزشکی، دردناک‌تر و سخت‌تر می‌شوند.

برای افراد ضروری است که از این علائم آگاه باشند و در صورت مشکوک بودن به سرطان سلول سنگفرشی، از متخصص پوست یا پزشک مشاوره حرفه ای دریافت کنند. تشخیص و درمان زودهنگام می تواند به طور قابل توجهی پیش آگهی بیماران مبتلا به این نوع سرطان پوست را بهبود بخشد و نتایج کلی سلامت بهتری را تضمین کند.

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال شایع ترین نوع سرطان پوست و دومین نوع سرطانی است که در گوش ظاهر می شود. این شکل از سرطان در سلول‌های بازال که در لایه بالایی پوست به نام اپیدرم یافت می‌شوند، منشا می‌گیرد. این سلول ها نقش مهمی در ترمیم پوست آسیب دیده و حفظ ساختار آن دارند. آنها به دلیل موقعیت و عملکرد خود، اغلب در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید یا منابع مصنوعی مانند تخت‌های برنزه قرار می‌گیرند که می‌تواند منجر به جهش و در نهایت کارسینوم سلول بازال شود.

کارسینوم سلول بازال معمولاً به آرامی رشد می کند و به ندرت فراتر از محل اصلی خود گسترش می یابد. با این حال، اگر درمان نشود، ممکن است در نهایت به استخوان تمپورال، گوش داخلی یا نواحی اطراف حمله کنند. شایع ترین محل برای این سرطان، نواحی در معرض آفتاب مانند صورت، گوش ها، گردن و سینه است. تشخیص و درمان زودهنگام کارسینوم سلول بازال به طور قابل توجهی خطر گسترش آن و ایجاد عوارض جدی را کاهش می دهد.

کارسینوم سلول بازال می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود و شناسایی آنها را در نگاه اول دشوار می کند. برخی از ارائه های رایج عبارتند از:

 1. زخم های باز : این زخم های غیر التیام بخش ممکن است ترشح یا خونریزی کنند اما با گذشت زمان بهبود نمی یابند. آنها می توانند به صورت ضایعات کوچک یا بزرگ ظاهر شوند و ممکن است روی صورت، گوش ها، گردن و سایر نواحی در معرض آفتاب قرار گیرند.
 2. ضایعات صورتی : این برجستگی‌های صورتی رنگ که اغلب شبیه جای زخم یا لکه‌های قرمز هستند، ممکن است حاشیه‌ای بلند و پیچ‌خورده داشته باشند. آنها معمولاً بدون درد هستند اما می توانند در طول زمان به آرامی رشد کنند.
 3. لکه های قرمز : لکه های صاف و قرمز پوست که ممکن است پوسته پوسته به نظر برسند و شبیه اگزما یا پسوریازیس باشند، یکی دیگر از علائم احتمالی کارسینوم سلول بازال است. این لکه ها معمولاً شکل نامنظمی دارند و بدون بهبود باقی می مانند.
 4. برجستگی های براق : برجستگی های صاف و براق با ظاهری مرواریدی نیز می تواند نشان دهنده کارسینوم سلول بازال باشد. آنها ممکن است شبیه خال یا کیست باشند، اما اغلب دارای یک فرورفتگی مرکزی یا رگ های خونی ریز روی سطح هستند.

تقریباً نیمی از افرادی که پوست تیره‌تری دارند و به کارسینوم سلول بازال مبتلا می‌شوند، ضایعات رنگدانه‌ای را تجربه می‌کنند که به صورت ضایعات قهوه‌ای یا سیاه ظاهر می‌شوند. تشخیص این ضایعات به دلیل رنگ آنها ممکن است دشوارتر باشد، اما در صورت بروز هر گونه تغییر، باز هم باید توسط یک متخصص بررسی شوند.

ملانوما

ملانوم گوش یک نوع نسبتاً نادر و جدی‌تر سرطان پوست در مقایسه با کارسینوم سلول بازال یا سلول سنگفرشی است. به دلیل محل قرارگیری آن روی صورت، احتمال انتشار آن به بافت های اطراف آن بیشتر است و از دیگر انواع سرطان پوست خطرناک تر است. ملانوم در سلول هایی به نام ملانوسیت ها که مسئول تولید رنگدانه در پوست هستند، ایجاد می شود. اگرچه این نوع سرطان می تواند کاملاً جدی باشد، تشخیص و درمان زودهنگام معمولاً منجر به میزان موفقیت بالایی می شود. نرخ بقای پنج ساله در مراحل اولیه ۹۸ درصد است (منبع مطلب).

ملانوما اغلب به صورت یک رشد غیرعادی شبیه خال روی گوش یا سایر نواحی بدن ظاهر می شود. این رشدها تمایل به نشان دادن ویژگی های خاصی دارند، از جمله:

 1. شکل غیر طبیعی بدون مرزهای مشخص
 2. شکل نامتقارن که نمی توان آن را به دو نیمه مشابه تقسیم کرد
 3. رنگی که تکه تکه یا غیر یکنواخت به نظر می رسد
 4. اندازه ای بزرگتر از پاک کن مداد
 5. با رشد و گسترش ملانوم، رنگ به قرمز، سفید، آبی یا هر ترکیبی از آنها تغییر می کند.
 6. رشد سریع و تغییرات مداوم در طول زمان

با توجه به پتانسیل رشد سریع ملانوم، برای افراد بسیار مهم است که به طور منظم پوست خود را از نظر خال های جدید یا سایر علائم روی گوش یا هر جای دیگری از بدن بررسی کنند. این هوشیاری می تواند به تشخیص زودهنگام ملانوم کمک کند و شانس درمان و بهبود موفقیت آمیز را افزایش دهد.

علائمی که می تواند به معنای گسترش سرطان باشد

در صورت عدم درمان، سرطان پوستی که ناحیه گوش را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند منجر به علائم جدی مانند کاهش شنوایی، درد شدید گوش، و خروج خون یا زهکشی از گوش شود. با گسترش بیشتر سرطان، علائم هشداردهنده بیشتری ممکن است ظاهر شود، از جمله ضعف صورت و فلج. برای جلوگیری از عوارض بیشتر، رسیدگی سریع به ضایعات جدید روی پوست بسیار مهم است.

کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی تمایلی به گسترش سریع ملانوما ندارند. با این حال، اگر ملانوم در شما تشخیص داده شده است، ضروری است که از علائم بالقوه متاستاز آن آگاه باشید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 1. ظهور ضایعات جدید در سایر نواحی پوست
 2. تورم در غدد لنفاوی
 3. احساس خستگی یا فرسودگی مداوم
 4. کاهش وزن بدون دلیل
 5. درد غیر قابل پیش بینی، به ویژه بدون علت مشخص
 6. تجمع مایع در ناحیه شکم

آیا سرطان پوست روی گوش می تواند به مغز شما سرایت کند؟

در حالی که ممکن است هر نوع سرطان پوست – حتی سرطان های پوست غیر ملانوما – به سایر قسمت های بدن از جمله مغز سرایت کند، این اتفاق نسبتاً نادر است. این امر بر اهمیت جستجوی مراقبت های پزشکی از یک پزشک در اسرع وقت هنگامی که متوجه هر گونه ضایعه جدید روی پوست خود می شوید، تأکید می کند.

پوست فلس دار را نادیده نگیرید

شایع ترین شکل سرطان پوست گوش، کارسینوم سلول سنگفرشی، اغلب به صورت یک لکه پوسته پوسته پوسته و خشک ظاهر می شود که نسبت به بافت اطراف زبرتر و ضخیم تر به نظر می رسد. برخلاف شرایط معمول پوست خشک یا حساس، این توده ها با مرطوب کننده ها بهبود نمی یابند و ممکن است با درد همراه باشند. آنها همچنین می توانند به نواحی پوسته ای تبدیل شوند که خونریزی یا چرک ترشح می کنند و هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند. در برخی موارد، یک ضایعه سرطان پوست ممکن است به عنوان یک اسکار جدید بدون هیچ گونه آسیب مرتبط ظاهر شود. درمان زودهنگام این تومورها برای جلوگیری از پیشرفت آنها به تومورهای سرطانی بسیار مهم است.

نوع دیگری از ضایعات پیش سرطانی به نام کراتوز اکتینیک نیز می تواند در نواحی در معرض آفتاب مانند گوش ایجاد شود و به صورت لکه های قرمز و پوسته پوسته پوست ظاهر شود. تشخیص و درمان این رشدهای اولیه ممکن است به جلوگیری از تبدیل آنها به سرطان کامل کمک کند.

تشخیص

برای تشخیص زودهنگام سرطان گوش، به طور منظم گوش خارجی و پوست اطراف خود را از نظر هرگونه تغییر یا ناهنجاری معاینه کنید. مراقب لکه های خشک و پوسته پوسته یا زخم های باز که به مرور زمان بهبود نمی یابند، باشید. علاوه بر این، مراقب هر گونه خونریزی یا ترشح از گوش باشید. برای کمک بیشتر به تشخیص زودهنگام، یک بررسی سالانه پوست را با یک متخصص پوست برنامه ریزی کنید که می تواند به شناسایی و ارزیابی علائم بالقوه سرطان کمک کند (منبع مطلب).

اگر متوجه ضایعه جدیدی روی پوست خود شدید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه سرطان سلول های پایه و سنگفرشی کمتر احتمال دارد گسترش یابد، اما هنوز ضروری است که هر گونه رشد غیرطبیعی توسط یک متخصص برداشته شود. این امر خطر عوارض بیشتر یا پیشرفت سرطان را به حداقل می رساند.

تشخیص سرطان پوست معمولاً شامل بیوپسی است که در آن نمونه کوچکی از بافت از ناحیه آسیب‌دیده گرفته می‌شود و توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. آنها برای تایید وجود بیماری به دنبال هر گونه شاخص سرطان در بافت هستند.

اگر سلول های سرطانی شناسایی شوند، پزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی مانند ام آر آی یا سی تی اسکن را توصیه کند. این تکنیک های تصویربرداری به تعیین اینکه آیا سرطان به خارج از محل اولیه گسترش یافته است یا خیر و مرحله پیشرفت آن را شناسایی می کند. نتایج این آزمایشات نقش مهمی در ایجاد یک برنامه درمانی مناسب متناسب با نیازهای خاص شما دارد.

درمان

در مواجهه با سرطان گوش، رایج ترین رویکرد درمانی شامل برداشتن ضایعات با جراحی است. اگر زود تشخیص داده شود، متخصص پوست شما ممکن است بتواند از یکی از این روش ها برای از بین بردن کامل بافت سرطانی استفاده کند (منبع مطلب):

 • برداشتن: این روش شامل بریدن کل رشد همراه با بخشی از بافت سالم اطراف به عنوان حاشیه است.
 • کورتاژ و الکترودیکاسیون: در این روش، پزشک با استفاده از ابزار خاصی به نام کورت، تومور را خراش می دهد و سپس از جریان الکتریکی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در ناحیه استفاده می کند.
 • جراحی Mohs: این تکنیک شامل برداشتن لایه به لایه رشد و بررسی هر لایه زیر میکروسکوپ تا زمانی که تمام بافت سرطانی از بین برود.

اگر سرطان به بافت‌های مجاور گسترش یافته باشد، ممکن است به روش‌های جراحی تهاجمی‌تری نیاز باشد. پرتودرمانی اغلب بعد از عمل جراحی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که سلول های سرطانی باقی مانده از بین رفته اند. این درمان معمولاً حدود شش هفته طول می کشد

جراح و انکولوژیست شما با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا میزان برداشتن بافت را بر اساس میزان پیشرفت سرطان شما تعیین کنند. هنگامی که بخشی یا تمام گوش خارجی باید برداشته شود، ممکن است از فلپ بافت نرم برای کمک به بهبودی استفاده شود. در برخی موارد، یک جراح پلاستیک ممکن است در بازسازی ناحیه آسیب دیده مشارکت داشته باشد.

سایر انواع جراحی برای سرطان گوش شامل برداشتن مجرای گوش و پرده گوش یا غدد لنفاوی مجاور در صورت لزوم است. سمعک و کاشت حلزون را می توان برای مدیریت کم شنوایی که ممکن است پس از این روش ها رخ دهد، استفاده کرد.

اگر جراحی یا پرتودرمانی در درمان انواع خاصی از سرطان گوش موفقیت‌آمیز نباشد، انکولوژیست ممکن است کیترودا (پمبرولیزوماب) را تجویز کند، یک داروی ایمونوتراپی که به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماری کمک می‌کند.

عوامل خطر برای سرطان گوش

سرطان گوش یک شکل غیر معمول سرطان است و اکثر افرادی که دارای عوامل خطر هستند احتمالا هرگز به آن مبتلا نمی شوند. با این حال، آگاهی از این خطرات برای نظارت بر هرگونه رشد غیرعادی پوست در اطراف گوش ضروری است. یکی از شایع ترین عوامل خطر، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) از منابعی مانند نور خورشید یا تخت های برنزه است.

التهاب مزمن و کلستئاتوم، که یک رشد غیرطبیعی پوست غیرسرطانی در مجرای شنوایی خارجی و گوش میانی است، نیز با خطر سرطان گوش مرتبط است. علاوه بر این، افرادی که اغلب از اوتیت میانی مزمن رنج می برند، وضعیتی که با عفونت های مکرر گوش میانی مشخص می شود، ممکن است مستعد ابتلا به این نوع سرطان باشند (منبع مطلب).

سایر عوامل مؤثر عبارتند از (منبع مطلب):

 1. پوست روشن: افرادی که رنگ پوست روشن تری دارند بیشتر در معرض آسیب اشعه ماوراء بنفش هستند و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان گوش را افزایش می دهند.
 2. سن: با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان گوش افزایش می یابد.
 3. جنسیت: مردان نسبت به زنان بیشتر مستعد ابتلا به این نوع سرطان هستند.
 4. قرار گرفتن در معرض آرسنیک و سایر مواد شیمیایی: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این مواد سمی می تواند خطر ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان گوش را افزایش دهد.
 5. قرار گرفتن در معرض تابش: سطوح بالای تابش با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان، از جمله سرطان هایی که بر گوش تأثیر می گذارد، مرتبط است.
 6. سرطان پوست قبلی، به خصوص در صورت: اگر فردی قبلاً به سرطان پوست مبتلا شده باشد، به ویژه در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند مانند صورت، احتمال ابتلا به سرطان گوش در او بیشتر است.
 7. التهاب مزمن پوست: تحریک و التهاب مداوم پوست به طور بالقوه می تواند منجر به ایجاد سرطان گوش شود.
 8. درمان های سبک برای پسوریازیس: این درمان ها اغلب شامل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش است و می تواند به افزایش خطر ابتلا به این نوع سرطان کمک کند.
 9. سیستم ایمنی ضعیف: سیستم ایمنی ضعیف ممکن است مبارزه با رشد غیر طبیعی سلولی را برای بدن چالش برانگیزتر کند و احتمال ابتلا به سرطان گوش را افزایش دهد.
 10. عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): گونه های خاصی از HPV با انواع مختلفی از سرطان ها، از جمله سرطان هایی که بر گوش تأثیر می گذارند، مرتبط هستند.
 11. سیگار کشیدن: مواد شیمیایی مضر موجود در دود تنباکو می تواند به سلول ها و بافت های بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان از جمله سرطان گوش را افزایش دهد.

در حالی که آگاهی از این عوامل خطر بسیار مهم است، مهم است که به یاد داشته باشید که اکثر افراد مبتلا به یک یا چند مورد از آنها هرگز به سرطان گوش مبتلا نمی شوند. با این وجود، حفظ نگرش آگاهانه نسبت به هرگونه رشد غیرطبیعی پوست در اطراف گوش می‌تواند در صورت لزوم به تشخیص زودهنگام و درمان کمک کند.

جلوگیری از سرطان پوست در گوش

برای پیشگیری موثر از سرطان پوست در گوش، رعایت اقدامات احتیاطی مختلف و محافظت از خود در برابر اشعه‌های مضر UV که از خورشید یا تخت‌های برنزه ساطع می‌شوند، بسیار مهم است. هنگامی که قصد دارید زمانی را در خارج از منزل بگذرانید، از روال مراقبت از پوست خود و تأثیر آن بر گوش خود آگاه باشید. پوشیدن لباس های محافظ، مانند کلاهی که گوش های شما را به طور کامل می پوشاند، می تواند به میزان قابل توجهی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در این ناحیه حساس بکاهد.

علاوه بر پوشیدن لباس‌های سر مناسب، مطمئن شوید که به طور منظم در برابر نور خورشید استراحت کنید، به دنبال سایه باشید یا در صورت امکان در داخل خانه حرکت کنید. این به پوست شما اجازه می دهد تا زمان بهبودی داشته باشد و به حداقل رساندن آسیب ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش کمک می کند.

هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب، به گوش ها و نواحی اطراف که اغلب در هنگام استفاده نادیده گرفته می شوند، دقت کنید. این نقاط نادیده گرفته شده می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند. برای محافظت بهینه، یک ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF  به میزان ۳۰ و یا بالاتر انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار یا اگر شنا می کنید یا عرق می کنید، بیشتر استفاده کنید.

خود را در مورد اهمیت پیشگیری از سرطان پوست آموزش دهید و این دانش را با دوستان و اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارید. با انجام این اقدامات پیشگیرانه و ارتقای آگاهی، می توانیم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست در هر قسمت از بدن، از جمله گوش، همکاری کنیم.

پیش بینی

ملانوما یک نوع سرطان بسیار تهاجمی است که می تواند در قسمت های مختلف بدن از جمله گوش ایجاد شود. پیش آگهی برای بیماران ملانوما به طور قابل توجهی به مرحله ای که بیماری در آن تشخیص داده می شود بستگی دارد. بر اساس مطالعات اخیر، میزان بقای پنج ساله برای مراحل مختلف به شرح زیر است (منبع مطلب):

 • مرحله ۱: با تشخیص زودهنگام و درمان سریع، تقریباً ۹۸٪ از افراد می توانند انتظار داشته باشند که حداقل پنج سال پس از تشخیص زنده بمانند.
 • مرحله ۲: در این مرحله، سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است، اما هنوز به اندام های دور دست نزده است. میزان بقا کمی کاهش می یابد و به ۹۰٪ می رسد.
 • مرحله ۳: در این مرحله، سرطان به عمق پوست نفوذ کرده و ممکن است غدد لنفاوی بیشتری یا ساختارهای مجاور را درگیر کرده باشد. در نتیجه، میزان بقای پنج ساله به حدود ۷۰ درصد کاهش می یابد.
 • مرحله ۴: این مرحله پیشرفته ترین مرحله ملانوم در نظر گرفته می شود، با گسترش بیماری به اندام های دوردست مانند ریه ها، مغز، کبد یا استخوان ها. متأسفانه، در این مرحله، پیش‌آگهی بسیار بد است و تنها حدود ۱۰ درصد احتمال زنده ماندن برای پنج سال یا بیشتر پس از تشخیص وجود دارد.

در مقایسه با ملانوما، سایر انواع سرطان پوست پیش آگهی بسیار بهتری دارند. به عنوان مثال، کارسینوم سلول سنگفرشی که مجرای شنوایی خارجی را تحت تاثیر قرار می دهد اما هنوز به استخوان گسترش نیافته است، نرخ بقای قابل توجه پنج ساله ۹۴.۸٪ دارد. با این حال، هنگامی که سرطان به نقطه ای می رسد که باعث ضعف صورت می شود، چشم انداز به طور قابل توجهی بدبینانه تر می شود، با نرخ بقای تنها ۱۹.۱٪ پس از پنج سال.

به طور مشابه، برای افرادی که سرطان سلول بازال تشخیص داده شده است که به استخوان تمپورال یا کانال شنوایی خارجی گسترش یافته است، میزان بقای پنج ساله هنوز نسبتاً بالا است و ۷۸٪ است. برای افرادی که علائم یا نشانه های سرطان پوست را تجربه می کنند ضروری است که در اسرع وقت با یک متخصص مشورت کنند تا شانس درمان موفقیت آمیز و بقای طولانی مدت خود را به حداکثر برسانند.

کلام پایانی

 • سرطان پوست در گوش اغلب با کارسینوم سلول سنگفرشی یا بازال مشخص می شود. اگرچه ملانوما نیز می تواند در این ناحیه رخ دهد، اما در مقایسه با انواع دیگر سرطان پوست، کمتر شایع است.
 • با گذشت زمان، سرطان پوست روی گوش ممکن است رشد کرده و گسترش یابد که منجر به ناراحتی هایی مانند گوش درد و کاهش شنوایی بالقوه شود. این امر اهمیت مشاوره با یک متخصص را در صورت مشاهده هر گونه ضایعه یا تغییر جدید در گوش یا سایر قسمت های پوست خود نشان می دهد.
 • پس از معاینه توسط یک پزشک، آنها می توانند ضایعه مشکوک را بردارند و آن را از نظر سرطان آزمایش کنند. اگر نتایج وجود سرطان را تایید کند، آنها یک برنامه درمانی مناسب برای مقابله با گسترش بیماری ایجاد خواهند کرد. تشخیص زودهنگام سرطان پوست در گوش شانس نتیجه مطلوب را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید