خانه » بیماری ها » ۱۰ علامت غیر معمول اسپوندیلیت آنکیلوزان

۱۰ علامت غیر معمول اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) نوعی آرتریت است که عمدتاً مفاصل کمر را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم شایع عبارتند از درد مفاصل و سفتی در مفاصل ساکروایلیاک ، جایی که لگن شما به ستون فقرات تحتانی شما متصل می شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان از فردی به فرد دیگر نیز از نظر تاثیر متفاوت است. برخی از افراد علائمی دارند که برای اسپوندیلیت آنکیلوزان غیر معمول است.

دانستن علائم کمتر شایع اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند به شما کمک کند تا به نتایج بهتری دست یابید زیرا درمان زودهنگام بهترین شانس را برای تسکین علائم و کند کردن پیشرفت بیماری به شما می دهد.

این مقاله  در مورد ۱۰ علامت غیرعادی که می‌تواند در اسپوندیلیت آنکیلوزان رخ دهد و اینکه به دنبال چه چیزی باید بود می پردازد.

ایریت

عنبیه که به نام یووئیت قدامی نیز شناخته می شود، وضعیتی است که با التهاب و تورم در قسمت جلوی چشم مشخص می شود. این یک عارضه نسبتاً شایع همراه با اسپوندیلیت آنکیلوزان است که ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران را تحت تأثیر قرار می دهد (منبع مطلب).

یووئیت قدامی می تواند باعث درد شدید چشم، حساسیت به نور و اختلالات بینایی شود. در مقابل، یووئیت خلفی، که قسمت پشت چشم را تحت تاثیر قرار می دهد، بسیار نادرتر است و به طور معمول علائم خفیف تری را به همراه دارد.

معاینات منظم با یک متخصص چشم برای نظارت بر وضعیت و جلوگیری از آسیب احتمالی بینایی بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام و درمان سریع عارضه می تواند به جلوگیری از مشکلات بینایی طولانی مدت و اطمینان از تشخیص به موقع اسپوندیلیت آنکیلوزان کمک کند. بدون مراقبت مناسب، عنبیه می تواند منجر به از دست دادن بینایی و سایر عوارض شدید شود.

یووئیت در اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند علائم زیر را ایجاد کند (منبع مطلب):

 • قرمزی چشم
 • چشم درد
 • فتوفوبیا (حساسیت به نور)
 • تاری دید
 • افزایش اشک
 • شناورهای چشم

درد پاشنه

علاوه بر مفاصل، اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌تواند باعث التهاب در قسمت‌های بدن از جمله ناحیه‌ای از بدن که بافت همبند مانند رباط‌ها و تاندون‌ها به استخوان‌ها می‌چسبد، شود. التهاب آنتزها آنتزیت نامیده می‌شود و محل‌های حساس اغلب نقاط داغ نامیده می‌شوند (منبع مطلب).

پاشنه پا محل شایع آنتزیت برای افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان است. فاسیای کف پا در پایه پاشنه و کف پا و تاندون آشیل در پشت پاشنه می توانند ملتهب شوند و باعث درد شدید و مشکل در راه رفتن شوند.

ناخن های نامنظم

اسپوندیلیت آنکیلوزان و سایر اشکال اسپوندیل آرتریت می توانند با تظاهرات پوستی از جمله التهاب بستر ناخن تظاهر کنند (منبع مطلب) .

بیماری پسوریاتیک ناخن معمولاً با آرتریت پسوریاتیک رخ می دهد، اگرچه سایر بیماری های روماتیسمی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز می توانند ناخن های نامنظم ایجاد کنند. این علائم عبارتند از:

 • سوراخ شدن: سوراخ ها یا فرورفتگی های کوچک در سطح ناخن
 • اونیکولیز: جدا شدن ناخن از بستر ناخن
 • ریجینگ:  وضعیتی است که در آن خطوط برجسته، عمودی یا افقی، روی سطح ناخن مشاهده می شود.
 • خرد شدن صفحه ناخن: یکی دیگر از بیماری های ناخن است که به نظر می رسد ناخن به راحتی خرد می شود یا می شکند
 • تغییر رنگ در زیر ناخن یا در پایه ناخن

درد قفسه سینه

اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند به دلیل التهاب غضروف اطراف استخوان های قفسه سینه باعث درد قفسه سینه شود. این عارضه که کوتوکندریت نامیده می‌شود، می‌تواند زمانی رخ دهد که مفاصل بین دنده‌ها و ستون فقرات آسیب ببینند یا جایی که دنده‌ها با استخوان سینه در جلوی سینه‌تان تلاقی می‌کنند.

هنگامی که این نوع درد قفسه سینه ایجاد می شود، می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. وقتی درد خفیف است، ممکن است حساسیت شدیدی را در ناحیه آسیب دیده احساس کنید. با این حال، زمانی که درد شدید در قفسه سینه و پایین بازوهای شما احساس می شود. این درد شبیه درد شدید قفسه سینه همراه با حمله قلبی حاد است. وقتی نفس عمیق می‌کشید می‌تواند بدتر شود.

درد قفسه سینه ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند از چند ساعت تا چند هفته طول بکشد. از آنجایی که درد شبیه حمله قلبی است و می‌تواند در تنفس طبیعی اختلال ایجاد کند، باید برای تایید منبع آن، درد را توسط یک پزشک ارزیابی کنید.

چه زمانی برای درد قفسه سینه به دنبال مراقبت های اورژانسی باشیم؟

درد قفسه سینه می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد. اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را دارید، با اورژانس تماس بگیرید یا مراقبت های فوری پزشکی فوری دریافت کنید (منبع مطلب):

 • سفتی، احساس فشار، فشردن، سوزش یا درد ناراحت کننده در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا از بین می رود و برمی گردد.
 • احساسات ناخوشایند مانند درد، بی حسی در یک یا هر دو بازو، گردن، پشت، تیغه های شانه، فک یا معده
 • درد ناگهانی، سنگینی یا ضعف در یک یا هر دو بازو
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • حالت تهوع یا استفراغ ناگهانی
 • خستگی غیرمعمول
 • گرما یا سرمای بی دلیل و پوست لطیف
 • رنگ آبی پوست، ناخن ها یا لب های شما

دشواری در تنفس

مشکل در تنفس در اسپوندیلیت آنکیلوزان در نتیجه بیماری ریوی یا ناهنجاری های دیواره قفسه سینه زمانی که بیماری مفاصل قفسه سینه شما را تحت تاثیر قرار می دهد رخ می دهد. هر دو شرایط منجر به عملکرد محدود ریه می شوند که از انبساط کامل قفسه سینه در هنگام نفس کشیدن جلوگیری می کند (منبع مطلب).

همانطور که بدن شما به سمت جلو خم می شود و اثر اسپوندیلیت آنکیلوزان دیواره قفسه سینه شما را سفت می کند، بزرگ کردن قفسه سینه می تواند دشوار و دردناک باشد. این بیماری همچنین می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت ریه و فیبروز ریوی شود که زخم ریه است. هنگامی که این اثر با تنگی قفسه سینه ترکیب می شود، می تواند باعث تنگی نفس شود (منبع مطلب).

به دلیل احتمال تاثیر اسپوندیلیت آنکیلوزان بر عملکرد ریه، سیگار کشیدن برای افرادی که به این بیماری مبتلا هستند منع مصرف دارد (توصیه می شود). سیگار کشیدن می تواند باعث تغییرات فیزیکی در ریه ها و ظرفیت تنفس هر فردی شود. هنگامی که سیگار با اثرات ریوی اسپوندیلیت آنکیلوزان مخلوط می شود، می تواند علائم تنفس دشوار و همچنین سایر اقدامات فعالیت بیماری را بدتر کند (منبع مطلب).

مشکلات روده

مشکلات روده و سایر شرایطی که بر سلامت روده تأثیر می گذارند اغلب با اسپوندیلیت آنکیلوزان مرتبط هستند. تحقیقات نشان می دهد که بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا شکل دیگری از بیماری التهابی روده (IBD) در ۶ تا ۱۴ درصد از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان رخ می دهد (منبع مطلب).

حتی بدون بیماری التهابی روده، تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان علائمی دارند که با بیماری روده تحریک‌پذیر (IBS) مطابقت دارد. این علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و شامل نفخ، یبوست، درد شکم و/یا اسهال باشد (منبع مطلب).

مشکلات روده می تواند در نتیجه التهاب روده و دستگاه گوارش قبل یا بعد از ظاهر شدن علائم شایع تر مربوط به درد مفاصل رخ دهد.

حتی بدون علائم روده آشکار، تحقیقات نشان می دهد که تا ۶۰٪ از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان سطحی از التهاب میکروسکوپی خاموش روده دارند.در حالی که ارتباط بین این شرایط به خوبی تعریف نشده است، محققان بر این باورند که برخی از افراد استعداد ژنتیکی برای التهابی دارند که هر دو بیماری را تحریک می کند.

تب

اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری التهابی مزمن است که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به اشتباه به مفاصل خود بدن حمله می کند و منجر به درد، تورم و تب خفیف می شود. تب می تواند یکی از علائم این بیماری باشد که اغلب در هنگام تشدید علائم ظاهر می شود و گاهی حتی پس از فروکش کردن علائم نیز ادامه می یابد.

در یک مطالعه بر روی بزرگسالان مبتلا به انواع مختلف اسپوندیلوآرتریت، مشخص شد که تب در افرادی با التهاب سیستمیک بالاتر و احتمال کمتری برای درمان توسط روماتولوژیست بروز می‌کند. در میان بیماران مبتلا به تب و اسپوندیلوآرتریت تشخیص داده نشده، شایع‌ترین یافته ساکروایلییت بود که در ۶۶.۷ درصد وجود داشت، در حالی که ۵۲.۲ درصد برای HLA-B27، ژنی که معمولاً با اسپوندیلیت آنکیلوزان مرتبط است، مثبت بود.

بر اساس این یافته‌ها، محققان به این نتیجه رسیدند که عکس‌برداری ساده از مفاصل ساکروایلیاک و آزمایش ژن HLA-B27 می‌تواند راهی مفید و مقرون‌به‌صرفه برای تشخیص و مدیریت بیماران مبتلا به اسپوندیلوآرتریت باشد و به طور بالقوه از تاخیر در تشخیص و بهبود نتایج درمان جلوگیری کند (منبع مطلب).

خستگی

درد، سفتی مفاصل صبحگاهی و خستگی از شایع ترین علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان هستند. خستگی در اسپوندیلیت آنکیلوزان نسبتاً شایع است و شیوع آن بین ۵۰ تا ۷۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری است.

خستگی عامل مهمی در تعیین نتایج نامطلوب درمان، کیفیت پایین زندگی و حتی ناتوانی است. در مطالعه ای بر روی ۱۲۰ نفر مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان، محققان خستگی را در ۸۵٪ و خستگی شدید را در ۳۲٪ گزارش کردند (منبع مطلب).

عواملی مانند التهاب، کاهش کیفیت خواب، عوارض جانبی دارو، و افسردگی رایج در اسپوندیلیت آنکیلوزان می‌توانند به احساس خستگی کمک کنند. مقابله با مشکلات مربوط به حرکت نیز می تواند باعث ایجاد احساس خستگی در افراد شود که می تواند بر سطح انرژی تأثیر بگذارد (منبع مطلب).

فک متورم

حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان دچار تورم فک می شوند. این می تواند باعث ناتوانی قابل توجهی شود و در باز کردن کامل دهان برای غذا خوردن مشکل ایجاد کند.

تحقیقات نشان می دهد افزایش بروز فک های دردناک و متورم در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان به دلیل اختلال گیجگاهی فکی (TMD). شیوع TMD در جمعیت عمومی حدود ۵ تا ۱۲ درصد است، اما در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان بیشتر است (منبع مطلب).

در مطالعات، اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان که به TMD مبتلا شده بودند، اشکال دژنراتیو این بیماری را داشتند. TMD علاوه بر ایجاد درد مزمن بر ظرفیت های عملکردی و وضعیت روانی تأثیر منفی می گذارد.

مشکلات مثانه

افراد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان پیشرفته می توانند مشکلات مثانه ناشی از یک عارضه عصبی نادر این بیماری را تجربه کنند. این عارضه ناشی از زخم شدن دسته ای از ریشه های عصبی به نام دم اسبی در پایه ستون فقرات است. این بیماری سندرم اسب اسب دم نامیده می شود.

هنگامی که سندرم دم اسبی رخ می دهد، ریشه های عصبی نمی توانند عملکرد مثانه و روده را کنترل کنند. این وضعیت می تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد. علائم شامل مشکلات مربوط به احتباس ادرار (ناتوانی در تخلیه کامل مثانه) و/یا بی اختیاری، از دست دادن کنترل روده، اختلال عملکرد جنسی، درد پا و ضعف پا می باشد (منبع مطلب).

کلام پایانی

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری مزمن است که باعث درد مفاصل و سفتی در ناحیه کمر می شود. علائم می تواند از خفیف تا شدید در سایر قسمت های بدن شما نیز متغیر باشد.
 • هنگامی که التهاب از ستون فقرات پخش می شود، علائم کمتر شایع می تواند یک یا چند سیستم اندام بدن را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری در حالی که بیشتر به عنوان نوعی آرتریت یا بیماری مفصلی شناخته می شود، می تواند نواحی شامل چشم ها، ریه ها، فک و روده را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 • دانستن اینکه این بیماری چگونه می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد به شما کمک می کند تا متوجه شروع آن شوید و از تاخیر در درمان جلوگیری کنید. مراقبت در اسرع وقت برای دستیابی به بهترین نتایج و جلوگیری از آسیب شدید.

سوالات متداول

۱. شایع ترین علائم اولیه اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

شایع ترین علائم اولیه اسپوندیلیت آنکیلوزان شامل درد و سفتی مبهم و منتشر در ناحیه کمر و باسن است. درد معمولاً به تدریج در طی چند هفته یا چند ماه ایجاد می شود. این نوع درد معمولاً در صبح ها و در طول شب بدتر می شود. ممکن است با ورزش سبک بهبود یابد (منبع مطلب).

۲. بهترین راه برای کاهش علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

کاهش علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان به وضعیت کلی شما و تأثیر آنها بر زندگی روزمره شما بستگی دارد. بهبود علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان اغلب به ترکیبی از دارو، ورزش منظم و/یا فیزیوتراپی، انتخاب سبک زندگی سالم و وضعیت بدنی مناسب نیاز دارد.

داروها می توانند شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا نسخه قوی تر NSAID و شل کننده های عضلانی برای درمان درد و همچنین داروهای بیولوژیکی مانند مهار کننده های فاکتور نکروز تومور (TNF) مانند ادالیموماب برای کمک به التهاب و پیشرفت آهسته بیماری باشند.

۳. آیا اسپوندیلیت آنکیلوزان اغلب با سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود؟

کمردرد و سفتی که در مراحل اولیه اسپوندیلیت آنکیلوزان رخ می‌دهد، شبیه علائم چندین بیماری دیگر است. از آنجایی که هیچ آزمایش خاصی برای اسپوندیلیت آنکیلوزان وجود ندارد، تشخیص زودهنگام می تواند چالش برانگیز باشد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان اغلب با صدمات کمری یا سایر انواع اسپوندیلوآرتریت اشتباه گرفته می شود که شامل اسپوندیلوآرتریت محوری (مفاصل در اسکلت محوری، در امتداد قفسه سینه، جمجمه و قفسه سینه)، آرتریت پسوریاتیک (که بر پوست و همچنین مفاصل تأثیر می گذارد) و آرتریت واکنشی (ناشی از عفونت در ناحیه دیگری از بدن).

این بیماری همچنین علائمی مشابه علائم رایج در فیبرومیالژیا، آرتریت روماتوئید، سیاتیک و هیپراستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر (DISH) دارد که تاندون‌ها و رباط‌های اطراف ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

2 دیدگاه دربارهٔ «۱۰ علامت غیر معمول اسپوندیلیت آنکیلوزان;

  • شهریار عزیز،
   تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) به دلیل رشد تدریجی آن بدون انجام آزمایش خاصی، می تواند چالش برانگیز باشد. کمردرد مربوط به اسپوندیلیت آنکیلوزان اغلب متمایز است یعنی با استراحت بهبود نمی یابد و ممکن است خواب را مختل کند.

   اگر پزشک عمومی شما پس از ارزیابی علائم شما مشکوک به اسپوندیلیت آنکیلوزان باشد، ممکن است آزمایش خون را برای بررسی نشانگرهای التهابی موجود در بدن، به ویژه به مشکلات ستون فقرات و مفاصل، ترتیب دهد. اگر علائم التهاب ظاهر شود، به یک روماتولوژیست ارجاع خواهید شد.

   در برخی موارد، بدون التهاب آشکار در خون شما، اسپوندیلیت آنکیلوزان را نمی توان به طور کامل رد کرد. ممکن است آزمایشات بیشتری مورد نیاز باشد. روماتولوژیست معاینات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و سونوگرافی را برای تجزیه و تحلیل ظاهر ستون فقرات و لگن انجام می دهد.

   آزمایش ژنتیکی شامل نمونه‌های خونی می‌تواند نوع ژن HLA-B27 را که اغلب در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان دیده می‌شود، شناسایی کند. در حالی که این نشانگر ژنتیکی به تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان کمک می کند، کاملا قابل اعتماد نیست زیرا بسیاری از بیماران بدون این نوع به اسپوندیلیت آنکیلوزان مبتلا هستند در حالی که سایرین بدون ابتلا به این بیماری دارای آن هستند.

   تشخیص قطعی اسپوندیلیت آنکیلوزان یا اسپوندیلوآرتریت محوری غیر رادیوگرافیک مستلزم شواهدی از التهاب در مفاصل ساکروایلیاک (که در اشعه ایکس دیده می‌شود) و حداقل یکی از این معیارهای زیر است:

    ۳ ماه عدم بهبود کمردرد با ورزش
    محدودیت حرکت کمر
    محدود بودن انبساط قفسه سینه در مقایسه با هنجارهای سن/جنس

   اگر اشعه ایکس نتواند اسپوندیلیت آنکیلوزان را تایید کند، اسکن MRI می تواند به عنوان جایگزین ارائه شود. اگر MRI التهاب مفصل ساکروایلیاک را بدون ساکروایلییت قابل مشاهده در اشعه ایکس نشان دهد، تشخیص به اسپوندیلوآرتریت محوری غیررادیوگرافی تبدیل می شود – نوع دیگری از اسپوندیلوآرتریت محوری. در موارد نادری که التهاب در اسکن های تصویربرداری نشان داده نمی شود و نوع ژن HLA-B27 در کنار علائم AS وجود دارد، ممکن است تشخیص اسپوندیلوآرتریت محوری غیر رادیوگرافی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید