خانه » سلامت جسم » بررسی تمام علت ها و درمان های راش حلقوی پوست (بثورات دایره ای)

بررسی تمام علت ها و درمان های راش حلقوی پوست (بثورات دایره ای)

راش حلقوی پوست (بثورات دایره ای) معمولاً توسط عفونت قارچی به نام کرم حلقوی ایجاد می شود. با این حال، سایر عفونت های پوستی رایج، یک واکنش آلرژیک و اختلالات پوستی مزمن نیز می توانند باعث ایجاد بثورات حلقوی شوند. درمان بثورات حلقوی بستگی به عامل ایجاد آن دارد، اما می‌تواند شامل داروهایی باشد که از طریق دهان مصرف می‌شوند یا روی پوست گذاشته می‌شوند. در این مقاله علل بثورات حلقوی و نحوه درمان توضیح داده می شود.

کرم حلقوی (درماتوفیتوز)

کرم حلقوی که به نام کچلی نیز شناخته می شود، یک عفونت پوستی است که در نتیجه رشد قارچ ایجاد می شود. این نوع عفونت به ویژه در میان کودکان شایع است اما در واقع می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. قارچ حلقوی در محیط های مرطوب و گرم رشد می کند و در چنین شرایطی احتمال رشد آن را افزایش می دهد. توانایی رشد در قسمت های مختلف بدن از جمله سطح پوست، پوست سر، ناخن ها، پاها، بین انگشتان پا و حتی در قسمت پایینی پا را دارد.

یکی از جنبه های کلیدی در مورد کرم حلقوی ماهیت مسری بودن آن است. این عفونت می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر یا حتی از حیوان خانگی مانند سگ و گربه به انسان منتقل شود. یک روش رایج انتقال شامل تماس با اقلام آلوده در فضاهای مشترک مانند استخر، دوش، و سینک (مانند لباس، آرایش، برس و شانه) است. حفظ اقدامات بهداشتی مناسب و اجتناب از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به کرم حلقوی بسیار مهم است.

نشانه ها و علائم

کرم حلقوی باعث ایجاد لکه حلقه ای شکل می شود. بثورات بسته به قسمتی از بدن که در آن ایجاد می شود می تواند کمی متفاوت به نظر برسد. پچ از کرم حلقوی می تواند (منبع مطلب):

 • در مرکز صاف (در ابتدا)
 • خارش‌دار
 • برجسته، گرد و مسطح، با حاشیه فلس دار برجسته
 • صورتی، قرمز، خاکستری یا قهوه ای (بسته به رنگ پوست)

اگر بثورات دایره‌ای روی پوست خود دارید و کرم حلقوی نیست، شرایط دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند علت آن باشد.

بیماری لایم

بیماری لایم، یک عفونت باکتریایی که از طریق کنه‌های آلوده منتقل می‌شود، عمدتاً بر افرادی که ساکن شمال شرقی و شمال غرب میانه ایالات متحده هستند یا در حال سفر هستند تأثیر می‌گذارد. این منطقه به دلیل داشتن مناطق جنگلی متراکم و جمعیت کنه‌های فراوان، شیوع بیشتری از بیماری لایم را تجربه می‌کند. در صورت عدم درمان، بیماری لایم می تواند به اندام های حیاتی مانند قلب، سیستم عصبی و مفاصل سرایت کند و منجر به عوارض شدید سلامتی شود.

علائم بیماری لایم بسته به مرحله عفونت متفاوت است و می تواند بین ۳ تا ۳۰ روز پس از نیش کنه آلوده ظاهر شود. علائم و نشانه های رایج عبارتند از (منبع مطلب):

 • سردرد
 • لرز
 • تب
 • درد در مفاصل
 • تورم غدد لنفاوی

در برخی موارد، این علائم لایم ممکن است قبل از بثورات پوستی یا حتی به جای بثورات ظاهر شوند. اگر هر یک از این علائم را به دنبال گزش کنه یا پس از بازدید از یک منطقه با جمعیت کنه بالا تجربه کردید، بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

بثورات اریتم مهاجر که تقریباً در ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد بیماری لایم رخ می دهد، در نتیجه نیش کنه عفونی ایجاد می شود. چندین ویژگی مرتبط با این بثورات متمایز وجود دارد:

 • ظاهری “چشم گاو” را نشان می دهد که دارای یک نقطه قرمز مرکزی است که با حلقه های شفاف و قرمز در حال گسترش احاطه شده است.
 • ظرف هفت روز در محل گزش کنه ظاهر می شود. با این حال، می تواند در عرض ۳ تا ۳۰ روز پس از گزش نیز ایجاد شود.
 • بثورات می تواند تا ۳۰ سانتی متر در قطر گسترش یابد.
 • ناحیه اطراف بثورات ممکن است در هنگام لمس کردن، گرم و حساس باشد.

با پیشرفت بیماری لایم، علائم اضافی ممکن است بعداً در عفونت ظاهر شوند:

 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی) به دلیل آسیب به ماهیچه یا دریچه های قلب.
 • درد عصبی ناشی از التهاب اعصاب.
 • اعداد یا احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها ناشی از فشردگی یا تحریک عصب.
 • تپش قلب که می تواند نشانه ای از ضربان نامنظم قلب یا سایر عوارض قلبی باشد.
 • سردردهای شدید و سفتی گردن که نشان دهنده التهاب مننژ است.
 • آرتروز و تورم مفاصل در مفاصل بزرگ که منجر به درد و کاهش تحرک می شود.
 • درد تاندون ناشی از التهاب و آسیب به تاندون ها.
 • سرگیجه یا سبکی سر به دلیل عوارضی که بر گوش داخلی یا سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد.
 • تنگی نفس ناشی از مشکلات قلبی یا تنفسی.
 • فلج موقت عضلات صورت که به فلج بل معروف است که باعث افتادگی یک طرف صورت می شود.

اگزما

اگزما، همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود، یک بیماری التهابی پوستی است که معمولاً با خارش شدید آن مشخص می شود. خود را به اشکال مختلف مانند بثورات خشک، لکه های پوسته پوسته یا تاول نشان می دهد. این بیماری شایع پوستی بیش از ۳۱ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را به یک نگرانی بهداشتی گسترده تبدیل می کند. محدوده سنی کسانی که به اگزما مبتلا می شوند بسیار گسترده است، از نوزادان تا بزرگسالان.

تظاهرات اگزما می تواند در بین افراد بسیار متفاوت باشد. در حالی که برخی از افراد ممکن است تنها علائم خفیفی را تجربه کنند که می‌توان آن‌ها را با روتین‌های اولیه مراقبت از پوست و درمان‌های بدون نسخه کنترل کرد، برخی دیگر ممکن است از شکل شدیدتری رنج ببرند که نیاز به مراقبت‌ها و مداخلات پزشکی تخصصی دارد. محل ظاهر شدن بثورات روی بدن نیز متغیر است. می تواند در هر جایی فوران کند و حتی در چندین منطقه به طور همزمان ظاهر شود.

یکی از انواع اگزما که با ویژگی های متمایز خود را نشان می دهد، اگزمای عددی است. این شکل باعث ایجاد لکه های سکه ای یا بیضی شکل قرمز یا قهوه ای می شود که شبیه کرم حلقوی است، اما خشک و پوسته پوسته است. این ضایعات خارش فوق العاده ای دارند و معمولاً روی بازوها و پاها ظاهر می شوند.

اگزما می تواند با سایر بیماری های پوستی و آلرژی در برخی افراد وجود داشته باشد. طیف وسیعی از علائم مرتبط با اگزما متنوع است و شامل موارد زیر است:

 • خارش : این یکی از شایع ترین و ناراحت کننده ترین علائم اگزما است که اغلب منجر به خاراندن می شود که این وضعیت را تشدید می کند.
 • لکه های خشک پوست: این لکه ها می توانند پوسته پوسته و زبر شوند و گاهی اوقات هنگام پوشیدن لباس یا لمس اشیا باعث ناراحتی شوند.
 • لکه های گرد و ضخیم و سخت: اینها معمولاً نواحی برجسته روی پوست هستند که ممکن است هنگام لمس ناراحت کننده یا دردناک باشند.
 • تغییر رنگ پوست: ناحیه آسیب دیده ممکن است به دلیل التهاب یا آسیب، روشن تر یا تیره تر از پوست اطراف به نظر برسد.
 • خونریزی یا نشت مایع شفاف هنگام خراشیده شدن ناحیه: اگر خراشیدگی باعث شکستن و خونریزی پوست شود و در صورت عدم مراقبت مناسب منجر به عفونت شود، ممکن است رخ دهد.

به طور خلاصه، اگزما یک بیماری پوستی متنوع و پیچیده است که میلیون ها آمریکایی را در تمام سنین تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند در اشکال و شدت های مختلف ظاهر شود و نیاز به رویکردهای متفاوتی برای درمان و مدیریت دارد. درک علائم آن و شرایط بالقوه همزیستی می تواند به افراد کمک کند تا اگزما خود را بهتر مدیریت کنند و در صورت نیاز به دنبال مراقبت های مناسب باشند.

گرانولوم حلقوی

گرانولوم حلقوی یک بیماری پوستی است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد، بدون هیچ علت شناخته شده یا عوامل خطر خاصی به غیر از بروز شایع آن در افراد مبتلا به دیابت یا بیماری تیروئید. این بیماری خوش خیم پوستی به صورت حلقه ای دایره ای از برجستگی های برجسته با مرکز فرورفته ظاهر می شود و می تواند در قسمت های مختلف بدن از جمله دست ها، پاها و پاها ظاهر شود.

اگرچه گرانولوم حلقوی مسری نیست،اما تمایل دارد برای مدت طولانی باقی بماند و گاهی اوقات ممکن است از یک ناحیه به چندین نواحی پوست سرایت کند. با توجه به شباهت آن با سایر بیماری های پوستی رایج که نیاز به مداخله پزشکی دارند، در صورت مشاهده هر گونه حلقه های مداوم بر روی پوست خود، ضروری است برای تشخیص و درمان مناسب با یک پزشک مشورت کنید.

شایع ترین علائم گرانولوم حلقوی عبارتند از (منبع مطلب):

 • یکی از شایع‌ترین ویژگی‌های این عارضه، پیدایش حلقه‌های برآمدگی در قسمت‌های مختلف بدن مانند دست‌ها و یا پاها است.
 • برجستگی ها را می توان با رنگ قرمز یا رنگ پوست و همچنین بافت ضخیم و سفت آنها تشخیص داد.
 • یکی دیگر از جنبه های مشخصه گرانولوم حلقوی این است که این تشکیلات حلقه مانند ممکن است در یک ناحیه محدود باقی بمانند یا در چندین نواحی در قسمت آسیب دیده بدن پخش شوند.
 • شایان ذکر است که مدت زمان این حلقه ها می تواند در بین افراد بسیار متفاوت باشد، به طوری که برخی آنها را برای چندین سال تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است آنها را برای مدت طولانی تری داشته باشند.

اگر حلقه ای روی پوست خود دارید که بیش از چند هفته طول می کشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوستی خودایمنی مزمن است که باعث تولید سریع سلول‌های پوستی جدید می‌شود. در پسوریازیس، این فرآیند به جای هفته‌های معمولی که برای بازسازی پوست سالم طول می‌کشد، در عرض چند روز اتفاق می‌افتد. در نتیجه سلول‌های پوست شروع به تجمع می‌کنند و لکه‌های قرمز و خارش‌دار روی پوست ایجاد می‌کنند که گاهی اوقات می‌توانند دایره‌ای به نظر برسند و به هم بپیوندند.

ظاهر این تکه های پسوریازیس با بافت پوسته پوسته، ضخیم و تغییر رنگ آنها مشخص می شود. برخی از مناطق آسیب دیده ممکن است باعث درد یا احساس خشکی بیش از حد شوند که منجر به سوزش و سوزش شود.

پسوریازیس اغلب در قسمت هایی از بدن با پوست چین خورده مانند دست ها، پاها، زانوها، آرنج ها، پوست سر و پشت ظاهر می شود. علائم رایجی که افراد مبتلا به پسوریازیس تجربه می کنند عبارتند از (منبع مطلب):

 • پوست بسیار خشک که هنگام خراش ممکن است خارش داشته باشد یا خونریزی کند
 • احساس درد، سوزش و خارش دردناک در نواحی آسیب دیده
 • لکه های دایره ای شکل مشخص روی پوست، که ممکن است بسته به رنگ پوست زیرین فرد، صورتی، قرمز، بنفش یا قهوه ای ظاهر شوند.
 • لکه های پلاک مانند پوشیده شده با پوسته های نقره ای و ضخیم که به راحتی جدا می شوند اما به سرعت ظاهر می شوند.

پسوریازیس یک بیماری شایع است که تقریباً ۲ تا ۳ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. با توجه به شیوع گسترده آن، پزشک شما ممکن است بتواند با بررسی بصری راش را شناسایی کند. اگر آنها قادر به انجام این کار نباشند، می توانند شما را برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب به یک متخصص سلامت پوست، معروف به متخصص پوست، ارجاع دهند.

پیتریازیس روزیا

پیتریازیس روزیا یک بیماری پوستی شایع است که معمولاً بدون هیچ درمان خاصی خود به خود برطرف می شود. این بیماری عمدتاً افراد در محدوده سنی ۱۰ تا ۳۵ سال را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد. علت دقیق پیتریازیس روزآ ناشناخته باقی مانده است. با این حال، محققان بر این باورند که ممکن است یک جزء ویروسی دخیل باشد، زیرا برخی موارد با قرار گرفتن در معرض هرپس ویروس انسانی ۷ مرتبط است.

پیتریازیس روزه آ با چیزی که به عنوان “پچ پیشرو” شناخته می شود، شروع می شود، که با شکل گرد یا بیضی، رنگ قرمز یا صورتی و حاشیه بلند مشخص می شود. این وصله اولیه معمولاً روی تنه بدن ایجاد می‌شود و اندازه آن از تقریباً ۲ سانتی متر (۰.۸ اینچ) تا تقریباً ۱۰ سانتی متر (۴ اینچ) در عرض متفاوت است. پس از ظاهر شدن لکه هرالد، تکه‌های بیضی شکل اضافی در امتداد خطوط لانگر ظاهر می‌شوند – این چین‌های پوستی طبیعی که در جلو و پشت تنه و همچنین بازوها و پاها یافت می‌شوند. این تکه های بعدی معمولاً کوچکتر هستند و عرض آنها بین ۱ تا ۲ سانتی متر (۰.۴ تا ۰.۸ اینچ) است.

قبل از ظهور پچ هرالد، افراد مبتلا به پیتریازیس روزآ ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند گلودرد، خستگی، حالت تهوع و سردرد را تجربه کنند. شایان ذکر است که همه افراد مبتلا به این بیماری خارش را تجربه نمی کنند. در واقع، تنها حدود نیمی از افراد مبتلا هرگونه ناراحتی مربوط به بثورات پوستی خود را گزارش می کنند.

در مواردی که بثورات پوستی یا خارش همراه آن برای فرد شدید یا ناراحت کننده است، متخصصان پزشکی ممکن است کورتیکواستروئیدها را به عنوان نوعی درمان تجویز کنند. این داروها با کاهش التهاب و کاهش علائم کار می کنند. با این حال، معمولاً برای مواردی که اقدامات خودمراقبتی مانند آنتی هیستامین‌های بدون نسخه و کرم‌های موضعی برای مدیریت ناراحتی بیمار ناکارآمد یا ناکافی هستند، استفاده می‌شوند.

لوپوس

لوپوس دیسکوئید، همچنین به عنوان لوپوس اریتماتوز جلدی شناخته می شود، یک بیماری خود ایمنی است که منجر به راش مشخصه دایره ای یا دیسکی شکل می شود. این بثورات ضخیم، برجسته و پوسته پوسته به نظر می رسد که اغلب با احساس خارش همراه است. محل اولیه این نوع بثورات روی صورت، گوش ها و پوست سر است. با این حال، می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد. روند بهبود راش لوپوس دیسکوئید بسته به شدت و عوامل فردی ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد. گزینه های درمانی برای مدیریت و التیام این نوع بثورات شامل کرم های موضعی، تزریقی یا داروهای خوراکی با هدف کاهش التهاب و کاهش ناراحتی است. تشخیص و درمان به موقع در پیشگیری از عوارضی مانند اسکار و آسیب بافتی بسیار مهم است.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک بیماری پوستی است که در اثر قرار گرفتن در معرض یک ماده محرک یا آلرژن ایجاد می شود و باعث التهاب و بثورات در ناحیه آسیب دیده می شود. مواد رایجی که می توانند منجر به درماتیت تماسی شوند عبارتند از صابون، عطر، گیاهان خاص، فلزات و سایر مواد شیمیایی. بثورات ناشی از این نوع واکنش بسته به محل و ماهیت خاص قرار گرفتن در معرض محرک یا آلرژن، ممکن است به صورت یک لکه دایره ای ظاهر شود. بر خلاف لوپوس دیسکوئید، بثورات مرتبط با درماتیت تماسی معمولاً در عرض یک هفته برطرف می شود. با این حال، سطح ناراحتی تجربه شده هنوز هم می تواند قابل توجه باشد. مدیریت این ناراحتی اغلب شامل استفاده از کرم های موضعی است که برای کاهش التهاب و کاهش خارش طراحی شده اند. برای جلوگیری از بروز درماتیت تماسی در آینده، شناسایی و اجتناب از محرک هایی که منجر به واکنش می شوند در وهله اول ضروری است.

کهیر

کهیرها تاول‌های قرمز و خارش‌دار هستند که می‌توانند به اشکال مختلف از جمله شکل‌های دایره‌ای یا الگوهای دیگر روی پوست ظاهر شوند. این واکنش‌ها زمانی رخ می‌دهند که پوست به یک آلرژن یا محرک دیگری مانند قرار گرفتن در معرض دمای سرد، عفونت ویروسی یا باکتریایی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استرس، یا برخی داروها پاسخ می‌دهد. کهیر ممکن است موقتی باشد و خود به خود برطرف شود، اما برای برخی افراد، می توانند مزمن شوند و مدیریت آنها چالش برانگیزتر باشد.

عوامل متعددی در ایجاد کهیر نقش دارند، از جمله استعداد ژنتیکی، پاسخ سیستم ایمنی، و ترشح هیستامین و سایر مواد شیمیایی در پوست. در برخی موارد، یک بیماری زمینه ای مانند لوپوس یا هپاتیت ممکن است مسئول بروز کهیر مزمن باشد.

برخی از افراد به دلیل ساختار ژنتیکی منحصر به فرد یا سابقه آلرژی و شرایط آتوپیک مانند اگزما و آسم بیشتر مستعد ابتلا به کهیر هستند. علاوه بر این، برخی محرک‌ها می‌توانند باعث ایجاد کهیر در افراد مستعد شوند، مانند غذاها (مانند آجیل، صدف‌ها)، داروها (مانند پنی سیلین، آسپرین)،  نیش حشرات، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، و محرک‌های فیزیکی (مانند گرما، سرما، فشار).

علائم کهیر بسته به علت زمینه ای و حساسیت فردی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی از افراد ممکن است شیوع های موضعی را تجربه کنند که به سرعت برطرف می شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است کهیرهای گسترده و مداوم همراه با علائم اضافی مانند دشواری تنفس، تورم یا احساس گرما یا فشردگی در قفسه سینه داشته باشند.

درمان کهیر معمولاً شامل رسیدگی به علت زمینه‌ای و مدیریت علائم با داروهای مختلف خانگی، داروهای بدون نسخه  و درمان‌های تجویزی در صورت نیاز است. در برخی موارد، آنتی هیستامین ها، کورتیکواستروئیدها یا سایر داروها ممکن است برای کمک به کنترل شیوع شدید یا کهیرهای مزمن که به اقدامات محافظه کارانه تر پاسخ نمی دهند، تجویز شوند.

درمان جوش های حلقوی

درمان های راش حلقوی بسته به علت ایجاد آن متفاوت است. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها برای بیماری لایم مورد نیاز است، در حالی که تحریک پوستی خفیف که منجر به بثورات پوستی می شود ممکن است نیاز به درمان خاصی نداشته باشد (منبع مطلب).

برای سایر بثورات، پزشک شما اغلب داروهای خانگی و محصولات بدون نسخه را قبل از پیشنهاد داروها و درمان های تجویزی توصیه می کند.

درمان های خانگی و محصولات بدون نیاز به نسخه

درمان های راش حلقوی بسته به علت زمینه ای راش متفاوت است. بنابراین، تعیین علت ایجاد بثورات به منظور ارائه موثرترین درمان ضروری است. به عنوان مثال، بیماری لایم به درمان آنتی بیوتیکی برای از بین بردن باکتری های مسئول و جلوگیری از عوارض بیشتر نیاز دارد. در مقابل، تحریک خفیف پوست که منجر به راش حلقوی می‌شود ممکن است اصلاً به درمان خاصی نیاز نداشته باشد، زیرا ممکن است با مراقبت مناسب از ناحیه آسیب‌دیده، خود به خود فروکش کند.

هنگامی که به دنبال مشاوره پزشکی برای راش حلقوی هستید، پزشک شما معمولاً داروهای خانگی و محصولات بدون نسخه را قبل از پیشنهاد داروها یا درمان‌های تهاجمی‌تر تجویز می‌کند. این به این دلیل است که بسیاری از بثورات خفیف را می توان در خانه با استفاده از داروهای رایج مانند لوسیون کالامین یا کرم هیدروکورتیزون برای کاهش خارش کنترل کرد، در حالی که آنتی هیستامین های بدون نسخه می توانند به کاهش التهاب و ناراحتی کمک کنند. با این حال، اگر بثورات با این اقدامات بهبود نیافت، پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یک داروی تجویزی یا درمان اضافی برای مدیریت علائم شما مناسب‌تر است، ضروری است.

کرم حلقوی

 • کرم های ضد قارچ بدون نسخه روشی موثر برای درمان کرم حلقوی هستند. این کرم ها را دو بار در روز به مدت هفت تا ده روز استفاده کنید تا از پاک شدن عفونت اطمینان حاصل کنید.
 • از پوشاندن بثورات کرم حلقوی با بانداژ خودداری کنید، زیرا ممکن است رطوبت را به دام بیاندازد و وضعیت را بدتر کند.
 • با شستن منظم آن با صابون ملایم و خشک کردن آن با یک حوله تمیز، تمیزی و خشکی را در ناحیه آسیب دیده حفظ کنید. این به جلوگیری از عفونت یا تحریک بیشتر کمک می کند.

برای سایر بثورات پوستی (منبع مطلب) :

 • پس از حمام کردن، پوست خود را با استفاده از یک لوسیون بدون نسخه، بدون عطر و حاوی مواد نرم کننده ضد حساسیت، مرطوب نگه دارید تا به تسکین و مرطوب کردن ناحیه آسیب دیده کمک کند.
 • هنگام حمام کردن به جای آب گرم، آب ولرم را انتخاب کنید، زیرا برای پوست های حساس ملایم تر است. از یک پاک کننده ملایم به جای صابون استفاده کنید که می تواند خشن و خشک کننده باشد.
 • درمان با پوشش مرطوب ممکن است خارش و ناراحتی مرتبط با بثورات پوستی خاص را تسکین دهد. برای انجام این کار، ژل نفتی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید، سپس آن را با پلاستیک یا بانداژ مرطوب بپوشانید. در صورت لزوم با یک لایه گاز شل در جای خود محکم کنید.
 • برای تسکین بیشتر، حمام بلغور جو را در نظر بگیرید. می توانید از پودر بلغور جو دوسر ریز آسیاب شده یا یک محصول تجاری حمام بلغور جو دوسر که به طور خاص برای این منظور طراحی شده است استفاده کنید. برای مزایای بهینه، حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان غوطه ور شوید.
 • پوشیدن لباس های گشاد و بدون خش می تواند به جلوگیری از تحریک بیشتر و ناراحتی ناشی از بثورات پوستی کمک کند. پارچه های قابل تنفسی را انتخاب کنید که به پوست شما اجازه تنفس می دهد و اصطکاک را کاهش می دهد.
 • برخی از محصولات به طور خاص برای افرادی با اختلالات پوستی خاص طراحی شده اند. به عنوان مثال، قطران زغال سنگ اغلب در درمان اگزما استفاده می شود، در حالی که صابون مخصوص پسوریازیس می تواند برای مبتلایان به پسوریازیس مفید باشد. مطمئن شوید که محصولی متناسب با شرایط پوستی خاص خود انتخاب کنید.
 • کرم هیدروکورتیزونبدون نیاز به نسخه گزینه دیگری برای تسکین خارش و التهاب مرتبط با انواع مختلف بثورات پوستی است. طبق دستورالعمل روی برچسب، معمولاً بیش از دو بار در روز استفاده شود.
 • استفاده از کمپرس خنک در ناحیه آسیب دیده نیز می تواند به کاهش خارش کمک کند، به خصوص اگر بثورات پوستی شما باعث کهیر یا سایر اشکال ناراحتی شود.

درمان با داروهای تجویزی

نوع درمان شما بستگی به شرایط خاص دارد:

 • داروهای ضد قارچ : برای عفونت کرم حلقوی، داروهای ضد قارچ اغلب تجویز می شود و به اشکال مختلف مانند کرم، پماد و قرص وجود دارد. اکثر کرم ها و پمادها را می توان بدون نسخه تهیه کرد. با این حال، در موارد شدید، ممکن است یک پزشک برای درمان موثر نیاز به تجویز قرص های ضد قارچ داشته باشد (منبع مطلب).
 • آنتی بیوتیک ها: بیماری لایم معمولاً با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. درمان زودهنگام با این داروها به طور قابل توجهی احتمال بهبودی کامل را افزایش می دهد و خطر عوارض را کاهش می دهد. اگر مشکوک به بیماری لایم هستید، بسیار مهم است که در اسرع وقت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید (منبع مطلب).
 • کرایوسرجری: برای موارد شدیدتر گرانولوم حلقوی، کرایوسرجری با استفاده از نیتروژن مایع روی پوست ممکن است توصیه شود. این گزینه درمانی برای کسانی که گرانولوم حلقوی گسترده و شدید دارند مناسب است. سایر درمان‌های این بیماری شامل آکزون (داپسون)، رتینوئیدها و نیاسینامید است. در بسیاری از موارد، گرانولوم حلقوی خود به خود بدون هیچ مداخله ای از بین می رود (منبع مطلب).
 • کورتیکواستروئیدها: کورتیکواستروئیدها نسخه رایجی برای بیماری های پوستی مختلف مانند اگزما، پسوریازیس، پیتریازیس روزآ و گرانولوم آنولار هستند. این داروها در اشکال مختلف مانند لوسیون، شامپو، کرم و پماد وجود دارند که برای بیمارانی که از این شرایط رنج می برند تسکین می دهد (منبع مطلب).
 • فوتوتراپی ( نور درمانی): نور درمانی که به عنوان فتوتراپی نیز شناخته می شود، گزینه درمانی دیگری است که می تواند برای افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیس مفید باشد. این روش پوست را در معرض نور کنترل شده ای قرار می دهد که می تواند همراه با سایر درمان ها یا به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد (منبع مطلب).

چه زمانی باید با پزشک صحبت کرد؟

اگر جوش‌هایی دارید که بیش از حد خارش دارد، دردناک است و ظرف چند روز از بین نمی‌رود، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از یک وضعیت جدی تر مانند یک واکنش آلرژیک یا عفونت باشد که برای جلوگیری از عوارض بیشتر نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

علاوه بر این، اگر توسط هر نوع حشره ای (از جمله کنه) گزیده شدید و متوجه ظاهر شدن بثورات در بدن خود شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا علت بثورات را تعیین کنید، چه به دلیل نیش حشره باشد یا یک مشکل زمینه‌ای دیگر، و گزینه درمانی مناسب را برای شما تجویز کنند. این ممکن است شامل کرم‌های موضعی، داروهای خوراکی یا حتی آزمایش‌های اضافی برای رد بیماری‌های جدی‌تر مانند بیماری لایم باشد، اگر بثورات شبیه یک الگوی بولسی باشد.

کلام پایانی

 • بثورات دایره ای شکل که با ظاهر حلقه مانند مشخص مشخص می شود، اغلب توسط یک عفونت قارچی به نام کرم حلقوی ایجاد می شود. با این حال، چندین دلیل احتمالی دیگر برای ایجاد این نوع تحریک پوست وجود دارد. اینها شامل انواع عفونت های رایج پوستی، واکنش های آلرژیک به موادی مانند غذا یا گرده گل و اختلالات پوستی مزمن مانند اگزما یا پسوریازیس است. شناسایی علت زمینه ای برای تعیین موثرترین برنامه درمانی مهم است.
 • فرآیند تشخیص بثورات حلقوی با معاینه کامل توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی آغاز می شود. آنها عواملی مانند سابقه پزشکی شما، هرگونه مواجهه اخیر با آلرژن ها و محل و پیشرفت خود راش را در نظر می گیرند. در برخی موارد، برای رد سایر علل احتمالی ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد.
 • پس از مشخص شدن منبع بثورات حلقوی، می توان بر این اساس یک برنامه درمانی تهیه کرد. برای عفونت‌های قارچی مانند کرم حلقوی، معمولاً داروهای ضد قارچ به صورت خوراکی یا موضعی تجویز می‌شود. این داروها با از بین بردن قارچ مسئول عفونت و بهبود ناحیه آسیب دیده عمل می کنند.
 • در مواردی که یک واکنش آلرژیک مقصر بثورات است، اجتناب از ماده حساسیت زا و استفاده از آنتی هیستامین های بدون نسخه ممکن است برای کاهش علائم کافی باشد. در موارد شدیدتر یا مداوم، داروهای تجویزی یا حتی ایمونوتراپی ممکن است برای مدیریت پاسخ آلرژیک ضروری باشد.
 • برای افرادی که از اختلالات پوستی مزمن مانند اگزما یا پسوریازیس رنج می برند، رویکردهای درمانی بسته به شرایط خاص و شدت آن متفاوت است. درمان‌های رایج برای این شرایط شامل کورتیکواستروئیدهای موضعی، سرکوب‌کننده‌های سیستم ایمنی و فتوتراپی (قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش کنترل‌شده) است. در برخی موارد، تغییرات سبک زندگی مانند تنظیم رژیم غذایی یا مدیریت استرس نیز ممکن است همراه با درمان های پزشکی توصیه شود.
 • بثورات حلقوی یکی از علائم رایج کرم حلقوی است که یک عفونت قارچی مسری پوستی است که می تواند از طریق تماس مستقیم با فرد یا حیوان آلوده، لمس سطوح آلوده یا استفاده از وسایل شخصی مانند حوله و لباس منتقل شود. اگر چه یک بثورات دایره‌ای شکل ممکن است در ابتدا نشان‌دهنده کرم حلقوی باشد، اما می‌تواند ناشی از شرایط مختلف دیگری مانند بیماری لایم (که از طریق نیش کنه منتقل می‌شود)، اگزما (یک بیماری مزمن پوستی که باعث ایجاد لکه‌های قرمز و خارش‌دار می‌شود)، پسوریازیس (یک اختلال خود ایمنی) باشد. که چرخه رشد سلول‌های پوست را تسریع می‌کند)، پیتریازیس روزا (که با راش‌های پوسته‌دار، ضایعات بیضی شکل مشخص می‌شود)، کهیر (خارش‌های قرمز و خارش‌دار ناشی از واکنش آلرژیک یا سایر محرک‌ها)، درماتیت (التهاب پوست ناشی از آن) به محرک ها، آلرژن ها، عفونت ها یا بیماری های سیستمیک) و گرانولوم حلقوی (یک بیماری پوستی که با حلقه های برآمده و گرد مشخص می شود).
 • هنگامی که با یک راش حلقوی مواجه می شوید که به خودی خود بهبود نمی یابد یا به نظر می رسد در طول زمان بدتر می شود، ضروری است که برای تشخیص دقیق با پزشک خود مشورت کنید. علت بثورات، برنامه درمانی مناسب را تعیین می کند، که ممکن است شامل محصولات بدون نسخه برای کاهش علائمی مانند خارش و التهاب، داروهای تجویزی برای هدف قرار دادن عفونت ها یا شرایط زمینه ای، کرم ها یا پمادهای موضعی، داروهای ضد قارچ خوراکی باشد. برای عفونت‌های قارچی، آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌های باکتریایی، یا حتی داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی اگر بثورات ناشی از یک اختلال خود ایمنی باشد. در برخی موارد، بسته به شدت و نوع بیماری پوستی ممکن است درمان‌های اضافی مانند فتوتراپی (قرار گرفتن در معرض نور طبیعی یا مصنوعی کنترل‌شده) یا داروهای سیستمیک توصیه شود.
 • به منظور جلوگیری از گسترش عفونت های پوستی مسری مانند کرم حلقوی یا بیماری لایم، رعایت بهداشت، اجتناب از تماس نزدیک با افراد یا حیوانات آلوده، استفاده از وسایل حفاظتی در هنگام دست زدن به مواد آلوده، حفظ سیستم ایمنی بدن خود از طریق یک سبک زندگی سالم بسیار مهم است. ، و هر گونه مشکل پوستی که ایجاد می شود به سرعت درمان کنید. علاوه بر این، اگر مشکوک هستید که ممکن است به عفونت پوستی از منبع ناشناخته مبتلا شده باشید یا اگر بثورات شما در یک بازه زمانی معقول به درمان پاسخ ندهند، مهم است که برای ارزیابی بیشتر و مراقبت های مناسب به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید