خانه » سلامت جسم » سرطان سینه: علل, نشانه ها, عوامل خطر و پیشگیری از آن

سرطان سینه: علل, نشانه ها, عوامل خطر و پیشگیری از آن

سرطان سینه در اثر جهش یا آسیب به DNA سلول های سینه ایجاد می شود. اینکه دقیقاً چه چیزی باعث این تغییر می شود ناشناخته است، اما بسیاری از محققان ساعت های بی شماری را صرف تلاش برای کشف آن می کنند.

آن چه شناخته شده است این است که عوامل خطری وجود دارد که ممکن است شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. برخی از آن ها، مانند سن، سابقه خانوادگی و سینه های متراکم، قابل تغییر نیستند. برخی دیگر توسط عوامل سبک زندگی تعیین می شوند که اغلب می توان آنها را کنترل کرد.

در ایالات متحده، تخمین زده می شود که حدود ۳۰ درصد از تشخیص های جدید سرطان در زنان، سرطان سینه باشد. این امر تشخیص زودهنگام – و پیشگیری احتمالی – را بسیار مهم می کند. در این مقاله، علل بالقوه سرطان سینه و کارهایی که می توانید در مورد آنها انجام دهید را بررسی خواهیم کرد.

در مورد علت سرطان سینه چه می دانیم؟

سرطان سینه از بافت سینه منشا می گیرد. این به دلیل تغییرات یا جهش در DNA سلول پستان ایجاد می شود. این جهش ها باعث رشد غیر طبیعی سلول ها و تقسیم سریعتر از سلول های سالم می شوند. سلول‌های غیرطبیعی تجمع می‌کنند و توده‌ای بدخیم پستان را تشکیل می‌دهند که به آن توده نیز می‌گویند.

سیستم ایمنی شما ممکن است بتواند با موفقیت با برخی سلول های غیر طبیعی مبارزه کند. اما آنهایی که به رشد خود ادامه می دهند ممکن است در سراسر پستان به غدد لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یابند یا متاستاز بدهند.

هنگامی که سرطان سینه گسترش می یابد، تومورهای بدخیمی که در جاهای دیگر ایجاد می کند، هنوز به عنوان سرطان سینه شناخته می شوند.

اینکه دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد تغییرات DNA در سلول های سینه می شود، مشخص نیست. دو نفر ممکن است عوامل خطر یکسان یا مشابه داشته باشند، اما تنها یکی ممکن است به سرطان سینه مبتلا شود.

عوامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه چیست؟

بر اساس مطالعات معتبر ,سن مهم ترین عامل خطر سرطان سینه است. اکثر موارد سرطان سینه در افراد بالای ۵۵ سال تشخیص داده می شود.

اما ژنتیک و عوامل دیگر شما مانند سیگار کشیدن نیز تاثیر دارند. عوامل خطر ژنتیکی را نمی توان تغییر داد، اما انتخاب سبک زندگی که شما را در معرض خطر بالاتری قرار می دهد، را می توان با یک سبک زندگی سالم عوض کرد.

همچنین این احتمال وجود دارد که برای بسیاری از افراد، عوامل خطر متعدد, هم ژنتیکی و هم محیطی  تأثیر بگذارند.

عوامل خطر ژنتیکی برای ابتلا به سرطان سینه

جنسیت

هرچند سرطان سینه هم در مردان و هم در زنان ممکن است رخ دهد, ولی زنان نسبت به مردان در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تنها حدود ۱ مورد از هر ۱۰۰ مورد سرطان سینه تشخیص داده شده در ایالات متحده, در مردان است.

وراثت

شما می توانید یک جهش ژنی را که شما را در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه قرار می دهد از هر یک از والدین بیولوژیکی خود به ارث ببرید. حدود ۵ تا ۱۰ درصد از همه موارد سرطان پستان به دلیل جهش های ژنی ارثی ایجاد می شود. شایع ترین نوع آن جهش در ژن BRCA1 یا BRCA2 است.

اگر جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 دارید، خطر ابتلا به سرطان تخمدان نیز افزایش می یابد.

جهش‌های ژنی ارثی دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند خطر شما را افزایش دهد، از جمله:

 • PALB2
 • PTEN
 • TP53
 • ATM
 • CDH1

سابقه خانوادگی

اگر چندین خویشاوند نزدیک مبتلا به سرطان سینه دارید، ممکن است احتمال ابتلا به آن برای شما نیز بیشتر باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شما یک یا چند بستگان درجه یک مبتلا به سرطان سینه دارید. یکی از بستگان درجه یک کسی است که حداقل ۵۰ درصد از ژنتیک خود را با او شریک هستید، مانند والدین یا فرزند.

داشتن سابقه خانوادگی سرطان سینه ممکن است به این معنی باشد که شما جهش ژنتیکی مشابهی دارید. اما توضیحات بالقوه دیگری در اینجا وجود دارد که ربطی به ژنتیک ندارد.

به عنوان مثال، ممکن است به این معنی باشد که شما انتخاب های سبک زندگی مشترکی با آن فرد مبتلا دارید و آن انتخاب های غلط سبک زندگی,  شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. همچنین ممکن است ناشی از عوامل محیطی باشد، مانند زندگی در منطقه ای که در آن قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، آلودگی هوا یا سطوح آلودگی آب است.

قاعدگی و یائسگی

اگر قاعدگی را در سنین پایین‌تر تجربه کرده اید و یا دیرتر از حد معمول یائسگی را شروع کرده اید، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش یابد. این حالت به این دلیل است که مدت زمان طولانی تری وجود دارد که سلول های سینه تحت تأثیر استروژن و احتمالاً پروژسترون قرار می گیرند.

هرگز زایمان نکردن، قرار گرفتن در معرض استروژن را در طول زندگی افزایش می دهد.

اگر زایمان کرده اید، هر ۱۲ ماه که از کودک خود شیر می دهید، احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما حدود ۴.۳ درصد کاهش می یابد. برای توضیحات بیشتر در مورد مزایای شیردهی برای کاهش ابتلا به سرطان سینه حتما این مطلب را بخوانید.

دیگر عوامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه

در این جا برخی عوامل دیگر که شانس شما را برای ابتلا به سرطان پستان افزایش می دهد بررسی می کنیم.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن و استفاده از محصولات نیکوتینی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. هر چه در زمان شروع سیگار کشیدن جوانتر بودید، خطر ابتلا به آن بیشتر می شد. سیگار کشیدن همچنین در صورت داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری، خطر ابتلا به این بیماری را به میزان بیشتری افزایش می دهد.

مصرف الکل

آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان مشخص کرده است که الکل یک سرطان زا است که به طور آشکار با خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است.

هر چه میزان مصرف الکل شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به آن بیشتر می شود. اما حتی یک نوشیدنی الکلی در روز  همخطر ابتلا را در زنان, هم در قبل از یائسگی و هم پس از آن افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض محیط زیست آلوده

سموم, آلودگی ها و مواد شیمیایی را می توان در موارد زیر یافت:

 • خاک
 • اب
 • گرد و خاک
 • هوا
 • محصولات مراقبت شخصی
 • وسائل خانگی
 • غذاهای بسته بندی شده

برخی از سموم به عنوان مختل کننده غدد درون ریز یا ترکیبات مختل کننده غدد درون ریز شناخته می شوند. این سموم می توانند اثرات استروژن را در بدن تقلید کنند و ممکن است خطر سرطان سینه را افزایش دهند. اختلالات غدد درون ریز عبارتند از:

 • BPA (بیسفنول A)
 • DDT
 • فلزات سنگین از جمله آرسنیک، سرب و جیوه
 • فتالات ها
 • آترازین

رژیم غذایی

برخی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. غذاهایی که باید محدود یا  به طور کلی از آن ها اجتناب کرد عبارتند از:

 • غذای سرخ شده
 • غذاهای شیرین
 • کربوهیدرات های تصفیه شده
 • گوشت های فرآوری شده، از جمله بیکن، سوسیس، و کالباس, ژامبون و غیره

چاقی

از آنجایی که سلول‌های چربی استروژن تولید می‌کنند، اضافه وزن یا چاقی می‌تواند یک عامل خطر مهم باشد.  همان طور که می دانیم ,سبک زندگی بی‌تحرک که می تواند به افزایش وزن کمک کند.

زنانی که قبلا سرطان سینه داشته اند یا یائسه شده اند، اگر اضافه وزن داشته باشند یا با چاقی زندگی کنند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

داروهای مبتنی بر هورمون

کنترل بارداری هورمونی، از جمله قرص، حلقه و IUD، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کمی افزایش دهد. اگر از کنترل بارداری هورمونی به مدت ۵ سال یا بیشتر استفاده کنید، این خطر ممکن است بیشتر باشد. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر باشد.

درمان جایگزینی هورمونی (HRT) خطر بسیار بیشتری دارد. درمان جایگزینی هورمونی برای تسکین علائم یائسگی در افرادی که سایر عوامل خطر سرطان سینه را دارند توصیه نمی شود.

علائم سرطان سینه

علائم هشدار دهنده ی سرطان سینه وجود دارد که ممکن است متوجه آنها شوید، به خصوص اگر خودآزمایی ماهانه در خانه انجام دهید.

اما بسیاری از این نشانه ها می توانند مربوط به تغییرات طبیعی در بدن شما یا شرایط خوش خیم (بی ضرر) باشند. به همین دلیل مهم است که در مورد هرگونه تغییر در سینه خود با یک متخصص زنان صحبت کنید.

علائم و نشانه هایی که باید در بدن جستجو کرد

 • برآمدگی روی سینه، استخوان ترقوه یا زیر بازو که پس از پریود خود به خود از بین نمی رود
 • درد سینه ای که بعد از پریود از بین نمی رود
 • ترشحات نوک سینه
 • گودی نوک سینه یا سینه
 • نوک پستان معکوس
 • تغییراتی در پوست سینه شما که شامل قرمزی، بثورات پوستی یا گرم شدن سینه (با لمس می توان ان را تشخیص داد)
 • تغییر شکل سینه یا نوک پستان

آیا راه هایی برای پیشگیری از سرطان سینه وجود دارد؟

در اینجا مورادی برای پیشگیری از سرطان سینه  بیان می شوند.

اگر تا به حال به سرطان سینه مبتلا نشده اید

تشخیص زودهنگام, شما را از ابتلا به سرطان سینه باز نمی دارد، اما می تواند به اطمینان از نتیجه بهتر کمک کند. با پزشک در مورد اینکه چند وقت یکبار باید ماموگرافی انجام دهید صحبت کنید. اگر سینه های متراکمی دارید، انجام سونوگرافی منظم می تواند به شما کمک کند.

اصلاح سبک زندگی شما نیز ممکن است کمک کند. این شامل:

 • مصرف الکل را محدود یا متوقف کنید.
 • کاهش مصرف سیگار یا محصولات دارای نیکوتین را مد نظر داشته باشید.
 • یک رژیم ورزشی و یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید.

اگر قبلا سرطان سینه داشته اید

نکات زیر ممکن است به بهبودی و جلوگیری از عود سرطان سینه کمک کند:

 1. غربالگری های منظم داشته باشید.
 2. در صورت مشاهده علائم لنف ادم به پزشک خود اطلاع دهید. علائم لنف ادم ورم در یکی از بازوها و یا پاها و یا هردو است.
 3. از رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات ارگانیک بهره مند شوید و کم خوردن گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده و غذاهای فرآوری شده را در نظر داشته باشید. ماهی هایی که حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند نیز مفید هستند.
 4. وزن متعادل داشته باشید.
 5. فعالیت بدنی داشته باشید.
 6. سعی کنید سطح استرس را پایین نگه دارید. انجام یوگا، مدیتیشن، یا حفظ ارتباط با دوستان ممکن است به شما کمک کند.
 7. محدود کردن یا قطع مصرف الکل را در نظر بگیرید.
 8. اگر سیگار می کشید، برنامه ای برای ترک آن در نظر بگیرید.

کلام پایانی

سرطان سینه در اثر جهش در سلول های بافت سینه ایجاد می شود. عوامل خطر زمینه ای برای سرطان سینه شامل ژنتیک، سموم محیطی و عوامل سبک زندگی است، اما علت مشخصی برای آن مشخص نشده است.

انتخاب های پیشگیرانه ای برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهید. این موارد شامل کاهش مصرف سیگار و الکل و همچنین حفظ وزن سالم است.

دیدگاهتان را بنویسید