خانه » سلامت جسم » تاثیر نوشیدن روزانه ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب در کاهش وزن

تاثیر نوشیدن روزانه ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب در کاهش وزن

سرکه سیب، محصولی از آب سیب تخمیر شده، به دلیل طعم بی نظیرش، یکی از مواد تشکیل دهنده محبوب در سس سالاد بوده است. با این حال، یافته های علمی اخیر نشان می دهد که این مایع تلخ ممکن است بیش از مزایای آشپزی باشد.

یک مطالعه منتشر شده نشان می دهد که مصرف روزانه سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک کمک کند (منبع مطلب). این مقاله به جزئیات این مطالعه، فواید بالقوه سرکه سیب و چگونگی کمک آن به کاهش وزن و سلامت کلی می پردازد.

سرکه سیب و کاهش وزن

این مطالعه شامل ۱۲۰ نوجوان و جوان بین ۱۲ تا ۲۵ سال اهل لبنان بود که اضافه وزن یا چاق داشتند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به مصرف مقادیر مختلف سرکه سیب یا اسید لاکتیک، دارونما، مخلوط در آب، سه بار در روز به مدت ۱۲ هفته تقسیم شدند. این مطالعه دو سوکور بود، به این معنی که نه شرکت‌کنندگان و نه محققان نمی‌دانستند چه کسی سرکه سیب یا دارونما را دریافت کرده است.

شرکت کنندگان نوشیدنی تعیین شده خود را صبح با معده خالی مصرف کردند تا اثرات بالقوه مصرف غذا را به حداقل برسانند. آنها همچنین یک دفترچه رژیم غذایی داشتند و فعالیت بدنی خود را در طول مطالعه ثبت کردند. محققان نشانگرهای سلامتی مختلفی از جمله قد، وزن، دور کمر، چربی بدن و سطح گلوکز، تری گلیسیرید و کلسترول تام خون را در ابتدای مطالعه و پس از ۴، ۸ و ۱۲ هفته اندازه گیری کردند.

کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک

نتایج امیدوارکننده بود. شرکت کنندگانی که روزانه سرکه سیب مصرف می کردند کاهش قابل توجهی در وزن بدن، شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر داشتند. قابل توجه ترین تغییرات در افرادی مشاهده شد که ۱۰ یا ۱۵ میلی لیتر سرکه سیب در روز مصرف می کردند، با میانگین کاهش وزن  ۷ کیلوگرم  در طی ۱۲ هفته.

علاوه بر کاهش وزن، شرکت‌کنندگانی که سرکه سیب مصرف کردند، شاهد بهبود نشانگرهای متابولیک نیز بودند. سطح گلوکز خون آنها در هفته های ۴، ۸ و ۱۲ کاهش یافت، در حالی که سطح تری گلیسیرید و کلسترول تام در هفته های ۸ و ۱۲ نسبت به ابتدای مطالعه کاهش یافت. به نظر می رسد دوز ۱۵ میلی لیتری سرکه سیب به مدت ۱۲ هفته موثرترین در کاهش این نشانگرهای خونی باشد.

مقایسه گروه دارونما و کنترلی

در مقابل، گروه دارونما در طول ۱۲ هفته به طور متوسط کمتر از نیم کیلوگرم وزن کم کردند و تغییرات قابل توجهی در سایر معیارهای بدن یا نشانگرهای متابولیک مشاهده نکردند. این مقایسه بیشتر مزایای بالقوه سرکه سیب را برای کاهش وزن و سلامت متابولیک نشان می دهد.

سرکه سیب چگونه کار می کند؟

مکانیسم های دقیق پشت این اثرات به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که سرکه سیب یا ترکیبات جداگانه آن ممکن است سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش داده و اکسیداسیون لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) را کاهش دهد، که همه اینها می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

علاوه بر این، مصرف سرکه سیب قبل از غذا می تواند اشتها را کاهش داده و احساس سیری را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به دریافت کالری کمتر شود. همچنین ممکن است تأثیر مثبتی بر حساسیت به انسولین داشته باشد که می تواند به بهبود سلامت متابولیک کمک کند.

احتیاط ها و ملاحظات

در حالی که نتایج امیدوارکننده هستند، توجه به این نکته مهم است که مطالعه حجم نمونه نسبتاً کوچکی داشت و ممکن است یافته‌ها برای جامعه گسترده‌تر قابل تعمیم نباشد. علاوه بر این، دوزهای زیاد سرکه سیب ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد و به طور بالقوه به مینای دندان آسیب برساند.

علاوه بر این، در حالی که سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن و سلامت متابولیک کمک کند، اما یک قرص جادویی نیست. دستیابی به وزن سالم و حفظ آن مستلزم تغییرات جامع در شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم است.

کلام پایانی

  • این مطالعه شواهد اولیه ای را ارائه می دهد که مصرف روزانه سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها و درک مکانیسم های اساسی مورد نیاز است. مانند هر مکمل غذایی، توجه به تداخلات احتمالی با داروها و سایر پیامدهای سلامتی ضروری است. همیشه قبل از شروع هر رژیم درمانی جدید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.
  • سرکه سیب، اگرچه درمان همه چیز نیست، اما ممکن است یک ابزار مفید در سفر به سمت سلامتی بهتر در صورت استفاده به عنوان بخشی از یک سبک زندگی متعادل باشد. با ادامه تحقیقات، ما مشتاقانه منتظریم تا در مورد مزایای سلامتی بالقوه این ماده معمولی خانگی بیشتر بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید