خانه » تناسب اندام » آیا می توان از متفورمین برای کاهش وزن استفاده کرد؟

آیا می توان از متفورمین برای کاهش وزن استفاده کرد؟

متفورمین یکی از محبوب ترین داروهایی است که برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با هدف اصلی تنظیم سطح قند خون تجویز می شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است برخی از نتایج غیرمنتظره مرتبط با استفاده از آن وجود داشته باشد – به ویژه کاهش وزن در افراد خاص. این پدیده به عوامل متعددی از جمله نقش بالقوه متفورمین در کاهش اشتها و تغییر ترکیب باکتری های روده نسبت داده شده است. علاوه بر این، این دارو باعث ایجاد عوارض گوارشی مانند اسهال و حالت تهوع می شود که ممکن است بر دفعات مصرف غذای فرد تأثیر بگذارد.

با وجود این اثرات، باید تاکید کرد که متفورمین توسط مقامات نظارتی برای هدف اصلی مدیریت کاهش وزن طراحی یا تایید نشده است. در این زمینه، ما بیشتر بحث خواهیم کرد که چرا ممکن است نوسانات وزن در حین مصرف متفورمین رخ دهد و اینکه آیا امکان در نظر گرفتن استفاده از آن به عنوان یک روش جایگزین در رسیدگی به مسائل مربوط به وزن بدن وجود دارد یا خیر.

در نتیجه، متفورمین در درجه اول به عنوان دارویی برای کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده می شود. با این حال، این واقعیت که برخی از کاربران کاهش وزن را به دلیل عوامل مختلفی مانند سرکوب اشتها و تغییر باکتری های روده تجربه می کنند، سؤالاتی را در مورد استفاده بالقوه آن به عنوان یک درمان جایگزین برای رفع نگرانی های وزن ایجاد می کند.

نحوه عملکرد متفورمین

متفورمین دارویی متعلق به کلاس بیگوانید است که برای کنترل دیابت نوع ۲ با کاهش سطح قند خون استفاده می شود. در این شکل از دیابت، تولید انسولین در بدن اتفاق می افتد. با این حال، سلول ها به طور مناسب به انسولین آزاد شده پاسخ نمی دهند، که منجر به مشکلی به نام مقاومت به انسولین می شود. در نتیجه، سلول‌ها نمی‌توانند گلوکز را از جریان خون جذب کنند و باعث تجمع آن و در نتیجه سطح قند خون بالا می‌شود. ثابت شده است که متفورمین از طریق سه مکانیسم مجزا از این افزایش غلظت گلوکز جلوگیری می کند (منبع مطلب): 

  • باعث کاهش تولید قند در کبد می شود.
  • جذب قند را از غذایی که می خوریم کاهش می دهد.
  • بدن شما را نسبت به انسولین حساس تر می کند.

کاهش وزن به عنوان یک عارضه جانبی متفورمین

شواهد بالینی نشان داده است که یکی از عوارض جانبی رایج مرتبط با مصرف متفورمین کاهش وزن است. این پدیده به عوامل متعددی از جمله جوامع باکتریایی تغییر یافته در روده و همچنین تأثیر آن بر سطوح هورمونی در بدن نسبت داده می شود که در نهایت بر اشتها و مصرف کلی انرژی فرد تأثیر می گذارد.

مطالعات نشان داده است که هنگام تجویز متفورمین، هورمون تنظیم کننده اشتها به نام لپتین کاهش می یابد و در نتیجه حساسیت نسبت به آن کاهش می یابد. این کاهش حساسیت منجر به کاهش احساس گرسنگی می شود که در نتیجه بر الگوهای غذایی فرد تأثیر می گذارد و در نهایت می تواند منجر به کاهش وزن شود (منبع مطلب).

علاوه بر این، متفورمین ترکیب باکتری‌های داخل روده را تغییر می‌دهد، به ویژه آنهایی که مسئول تجزیه اسیدهای چرب زنجیره کوتاه (SCFAs) هستند. تجزیه این SCFA ها انرژی بدن را تامین می کند، به تنظیم سطح قند خون کمک می کند و همچنین ممکن است در کنترل وزن نقش داشته باشد. هنگامی که با متفورمین درمان می‌شود، جمعیت باکتریایی درگیر در تجزیه SCFAs افزایش می‌یابد که منجر به استفاده کارآمدتر از این منبع انرژی برای اهداف کاهش وزن می‌شود (منبع مطلب).

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که در کنار این مزایای بالقوه، ممکن است برخی از عوارض جانبی مرتبط با گوارش مرتبط با مصرف متفورمین مانند اسهال یا تهوع وجود داشته باشد. این علائم ناخواسته همچنین ممکن است با تأثیر بر عادات غذایی فرد به کاهش اشتها و کاهش وزن بعدی کمک کند (منبع مطلب).

سایر علل بالقوه کاهش وزن

اگر در حین مصرف متفورمین در حال کاهش وزن هستید، ممکن است ناشی از خود دارو باشد یا نباشد. عوامل دیگری مانند تغییر در رژیم غذایی، مشکلات گوارشی یا سایر داروها می توانند به کاهش وزن کمک کنند.

۱. تغییرات سبک زندگی

در رابطه با استفاده از متفورمین برای مدیریت دیابت، افراد احتمالاً تغییرات سبک زندگی را همراه با رژیم دارویی خود اتخاذ می کنند. انجمن دیابت آمریکا یک رویکرد استراتژیک برای مدیریت دیابت نوع ۲ توصیه می کند که شامل گنجاندن ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم در روال روزانه است. این شامل حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط، مانند پیاده روی تند، و همچنین انتخاب گزینه های غذایی با مصرف کم قند یا کربوهیدرات است (منبع مطلب).

هم افزایش فعالیت بدنی و هم اتخاذ یک برنامه غذایی مناسب با کاهش وزن بدن همراه بوده است که به طور بالقوه می تواند به کاهش وزن در طول درمان با متفورمین کمک کند، جدای از هرگونه تأثیر احتمالی که خود دارو ممکن است بر وزن بدن فرد داشته باشد.

۲. مشکلات گوارشی

فرآیند به دست آوردن یا حفظ توده بدنی ثابت اغلب به طور پیچیده ای با سلامت دستگاه گوارش فرد مرتبط است. افرادی که مشکلات مربوط به دستگاه گوارش خود را تجربه می کنند نیز می توانند از کاهش وزن رنج ببرند، زیرا علائم و بیماری ها ممکن است به طور قابل توجهی بر اشتها و مصرف غذا تأثیر بگذارند. در نتیجه، برخی از افراد به دلیل مشکلات گوارشی متنوع با کاهش وزن مواجه می شوند.

  • اسهال: که با فراوانی مدفوع شل یا آبکی مشخص می شود که در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به کم آبی و سوء تغذیه شود.
  • استفراغ: استفراغ، وضعیتی که شامل دفع محتویات معده از طریق دهان به دلایل مختلف است که اغلب منجر به حالت تهوع، از دست دادن اشتها و کاهش وزن می شود.
  • عفونت معده یا ویروس: عفونت معده یا ویروس ها، که در صورت عدم درمان طولانی مدت می توانند باعث التهاب، درد، ناراحتی و عوارض بیشتری شوند.
  • سندرم روده التهابی (IBS): یک اختلال مزمن است که با علائم شکمی مکرر مانند اسهال، یبوست، یا هر دو، همراه با درجات مختلف ناراحتی و خستگی شکمی مشخص می‌شود.

درک رابطه بین مسائل گوارشی و کاهش وزن برای افرادی که هدفشان حفظ سلامت و تندرستی است ضروری است. برای دریافت تشخیص، درمان و راهنمایی مناسب در مورد نحوه مدیریت موثر چنین بیماری‌هایی، مشورت با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی هنگام تجربه علائمی که ممکن است با این شرایط همراه باشد، ضروری است.

۳. سایر داروها

عوامل دارویی مختلف می توانند پیامدهای ناخواسته ای را ایجاد کنند، به ویژه به شکل کاهش وزن. یک نمونه لووتیروکسین است که در حالی که تعادل هورمونی را برای تسهیل تولید انرژی از هضم غذا برقرار می کند، ممکن است منجر به کاهش جزئی توده بدن شود. این عارضه جانبی در ۸ مورد از موارد متعددی که افراد این دارو را مصرف کرده اند گزارش شده است (منبع مطلب).

علاوه بر این، داروهایی مانند آدرال (Adderall) و کنسرتا (Concerta) برای اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) تجویز می شوند که اغلب منجر به کاهش وزن نیز می شوند. این داروهای محرک برای کاهش علائم مرتبط با ADHD با افزایش عملکرد شناختی و بهبود تمرکز شناخته شده اند. با این حال، آنها همچنین اثرات نامطلوبی بر توده بدن ایجاد می کنند (منبع مطلب).

آیا می توان از متفورمین برای کاهش وزن استفاده کرد؟

علیرغم این واقعیت که متفورمین ممکن است کاهش اندکی در وزن ایجاد کند، مهم است که توجه داشته باشید که این دارو به طور رسمی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان درمانی برای اهداف کاهش وزن تایید نشده است. اگرچه مطالعات مختلف اثرات بالقوه متفورمین بر وزن بدن را برجسته کرده‌اند، به نظر می‌رسد میزان تأثیر آن بسته به عواملی مانند شرایط پزشکی فردی، سن، مدت زمان مصرف دارو و سایر جنبه‌های مرتبط به طور قابل‌توجهی متفاوت است.

یک مطالعه شش ماهه شامل افراد مبتلا به دیابت که از متفورمین استفاده می کردند نشان داد که وزن آنها در مقایسه با گروه کنترل تقریباً ۵٪ کاهش یافته است. بررسی جامع دیگری که بر روی مطالعات متعددی که عمدتاً بر روی بزرگسالان بالای شصت سال متمرکز بود انجام شد، به این نتیجه رسید که در مقایسه با دارونما، مصرف متفورمین عموماً منجر به کاهش متوسط تقریباً ۱.۸ کیلوگرم برای آن دسته از افراد در این جمعیت شد (منبع مطلب).

علاوه بر این یافته‌های مربوط به بیماران دیابتی، یک مطالعه جداگانه بررسی کرد که چگونه متفورمین بر کاهش وزن در میان یک گروه متشکل از صد و پنجاه و چهار نفر که از چاقی رنج می‌بردند اما هیچ نوع دیابت نداشتند، تأثیر گذاشت. در طول شش ماه، مشاهده شد که شرکت‌کنندگانی که متفورمین مصرف می‌کردند به طور متوسط ۵.۵  تا ۶.۸ کیلوگرم در این دوره زمانی از دست دادند (منبع مطلب).

در یک مطالعه تحقیقاتی گسترده که بیش از یک دهه را در بر می گرفت، ۲۸.۵ درصد از افرادی که از متفورمین استفاده می کردند توانستند تقریباً نیمی از وزن بدن خود را در بازه زمانی یک ساله کاهش دهند. با این حال، این افراد بیشترین موفقیت را در حفظ این ضرر برای شش تا پانزده سال پس از آن تجربه کردند. متفورمین اغلب به عنوان کمکی در مدیریت دیابت تجویز می شود و در موارد خاص در کاهش وزن موثر است. 

در کنار متفورمین، داروهای دیگری مانند سماگلوتاید و یا ویگووی  (semaglutide و یا Wegovy) به طور خاص برای هدف قرار دادن نگرانی های مربوط به چاقی طراحی شده اند. سماگلوتاید نتایج قابل توجهی در کاهش وزن کل بدن تا ۱۱ درصد در عرض شش ماه پس از استفاده نشان داده است. این گزینه درمانی جایگزین، رویکرد متفاوتی را برای افرادی که به دنبال کمک برای مبارزه با کنترل وزن خود هستند، ارائه می دهد، اما باید توجه داشت که دارو تنها راه حل برای رهبری یک سبک زندگی سالم نیست (منبع مطلب).

به منظور حفظ رفاه مطلوب و مدیریت موثر چاقی یا هر نگرانی دیگر، اتخاذ یک رویکرد جامع شامل عادات غذایی و ورزش منظم ضروری است. در حالی که داروهایی مانند متفورمین و ویگووی بدون شک می‌توانند به تلاش‌های کاهش وزن کمک کنند، اما باید با انتخاب‌های تغذیه مناسب و درگیر شدن در حرکت روزانه برای اطمینان از نتایج پایدار و بهبود کلی سلامت همراه باشند.

اگر دیابت ندارید می توانید متفورمین مصرف کنید؟

در شرایطی که پیش دیابت و دیابت وجود ندارد، متفورمین معمولاً به عنوان کمکی برای کاهش وزن توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تجویز نمی شود. با این حال، ممکن است شرایط خاصی وجود داشته باشد که در آن ممکن است برای افراد بدون دیابت که دارای مشکلات پزشکی اضافی مانند اسکیزوفرنی هستند، در نظر گرفته شود. این موارد زمانی رخ می‌دهند که بیمارانی که داروهایی مانند کلوزاپین و اولانزاپین دریافت می‌کنند، که هر دو داروهای ضد روان پریشی هستند و خطر افزایش وزن بالایی دارند، به دلیل این درمان‌ها افزایش قابل توجهی در توده بدنی خود تجربه می‌کنند.

یکی از موارد احتمالی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متفورمین را برای کاهش وزن در نظر بگیرد، برای افراد بدون دیابت است که داروهای اسکیزوفرنی مصرف می کنند.

این به این دلیل است که داروهای ضد روان پریشی، مانند کلوزاپین و اولانزاپین، خطر بالایی برای افزایش وزن دارند. بر اساس مجموعه ای از مطالعات، متفورمین به طور موثر وزن بدن را در افراد بدون دیابت که در حین درمان اسکیزوفرنی اضافه وزن داشته اند، کاهش داد (منبع مطلب).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برقراری گفتگوی مداوم با یک متخصص یک عنصر ضروری در پیگیری حفظ وزن متعادل بدن است، صرف نظر از اینکه نگرانی فرد شامل کاهش وزن یا مسائل مربوط به چاقی باشد. این پزشکان در ارائه مشاوره شخصی متناسب با نیازهای فردی ضروری هستند. آنها می توانند خطرات بالقوه سلامتی را ارزیابی و مدیریت کنند و از یک رویکرد فراگیر به سلامت کلی اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این، این متخصصان می توانند به طور منظم پیشرفت را زیر نظر داشته باشند و از طریق سفر سخت به سمت دستیابی به هدف وزن سالم، پشتیبانی ارائه دهند.

علاوه بر این، به شدت توصیه می‌شود که افراد همچنین از متخصصان تغذیه که در ایجاد و حفظ عادات غذایی سالم تخصص دارند، راهنمایی بگیرند. متخصص تغذیه می تواند به طور قابل توجهی به توسعه یک برنامه فردی برای اتخاذ شیوه های سالم تر در مورد مصرف غذا کمک کند و در نتیجه منجر به تعادل هماهنگ تر بین مدیریت وزن و رفاه کلی شود.

کلام پایانی

  • اگرچه داروی متفورمین مدت‌هاست با کمک به بیماران در سفر کاهش وزن همراه بوده است، مهم است که توجه داشته باشیم که هدف اصلی آن این هدف خاص نیست. بلکه به عنوان یک داروی جایگزین عمل می کند که به طور بالقوه می تواند به کاهش وزن کمک کند.
  • برخی از دلایل احتمالی پشت توانایی متفورمین برای کمک به کاهش وزن افراد عبارتند از کاهش اشتها و تغییر در ترکیب باکتری های مفید در سیستم گوارشی. لازم به ذکر است که علاوه بر متفورمین، چندین فاکتور دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در کمک به افراد در رسیدن به وزن مورد نظرشان نقش داشته باشد، مانند اصلاح عادات غذایی و گنجاندن ورزش منظم در روال روزانه. علاوه بر این، عناصر کمک‌کننده اضافی می‌تواند شامل هر گونه مشکلات گوارشی از قبل موجود یا تأثیر احتمالی سایر داروهای مورد استفاده همزمان با متفورمین باشد.
  • برای افرادی که مشتاق استفاده از دارو برای نیازهای مدیریت وزن خود هستند، ایجاد یک استراتژی شخصی با همکاری ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ضروری است. چنین رویکردی تضمین می کند که هر گونه خطرات بالقوه سلامتی و عوارض جانبی قبل از شروع یک سفر کاهش وزن به دقت ارزیابی می شود. این طرح متناسب، نیازهای منحصر به فرد فرد را در نظر می گیرد و در عین حال همه عواملی را که به رفاه کلی آنها کمک می کنند، در نظر می گیرد، بنابراین شانس دستیابی به یک تجربه کاهش وزن سالم و پایدار را به حداکثر می رساند.

سوالات متداول

۱. متفورمین چقدر باعث کاهش وزن می شود؟

میزان کاهش وزن ناشی از متفورمین می تواند از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد و رقم ثابتی نیست. یک مطالعه نشان داد که در طول مدت شش ماه، افرادی که از متفورمین استفاده می‌کردند به طور متوسط تقریباً ۵ درصد کاهش وزن بدن خود را تجربه کردند. به عبارت دقیق تر، فردی با وزن ۹۰ کیلوگرم را در نظر بگیرید که برای همان دوره متفورمین مصرف کرده است. این فرد احتمالاً در طی این شش ماه کاهش وزن تقریباً ۴.۵ کیلوگرم را تجربه خواهد کرد. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد و لزوماً ممکن است این یافته ها را دقیقاً منعکس نکند.

۲. در چه مواردی می توان متفورمین را برای کاهش وزن تجویز کرد؟

بله،توجه به این نکته مهم است که دارویی که به نام متفورمین شناخته می شود، کاربردهای متنوعی فراتر از هدف اصلی آن در درمان دیابت دارد. یکی از نمونه های قابل توجه استفاده از این داروی همه کاره مربوط به مدیریت افزایش وزن است، به ویژه زمانی که در کنار مصرف داروهای ضد روان پریشی خاص مانند ریسپریدون و کلوزاپین رخ می دهد.

این ترکیبات دارویی خاص در درجه اول برای درمان شرایط مختلف سلامت روان استفاده می شود. با این حال، آنها ممکن است عوارض جانبی ناخواسته مانند تغییر وزن در بخش قابل توجهی از کاربران خود ایجاد کنند. با توجه به این موضوع، متفورمین به عنوان یک راه حل بدون برچسب برای کمک به افراد برای مدیریت و کنترل افزایش وزن ناخواسته که ممکن است از رژیم دارویی ضد روان پریشی آنها ناشی شود، پدیدار شده است.

وقتی صحبت از کاربرد متفورمین به عنوان کمکی برای مدیریت وزن مرتبط با درمان‌های ضد روان پریشی می‌شود، تحقیقات نشان می‌دهد که این دارو ممکن است با کاهش مصرف غذا از طریق مکانیسم‌های مختلف، از جمله افزایش سیری یا احساس سیری، عمل کند، بنابراین به طور بالقوه اشتها را مهار کرده و منجر به کاهش کالری دریافتی می‌شود.

۳. چه کسانی نباید متفورمین مصرف کنند؟

اگر به دنبال دارویی هستید که نتایج شدیدی در کاهش وزن داشته باشد، نباید متفورمین مصرف کنید.درک این نکته بسیار مهم است که افرادی که متفورمین را به عنوان وسیله ای برای دستیابی به کاهش سریع وزن در نظر می گیرند ، ممکن است انتظارات خود را برآورده نکنند ، زیرا این دارو فقط کاهش متوسط توده بدن را ارائه می دهد ، که می تواند در مقایسه با سایر درمان هایی که به طور خاص توسط اداره غذا و دارو برای مدیریت وزن بیش از حد طراحی و تأیید شده است ، کوتاه باشد. در نتیجه ، کسانی که به دنبال نتایج قابل توجهی هستند باید گزینه های جایگزین موجود در بازار را امروز بررسی کنند زیرا آنها برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود مناسب تر هستند.

علاوه بر این ، ضروری است که توجه داشته باشید که افرادی که با بیماری کلیوی یا نارسایی کلیوی تشخیص داده شده اند باید از متفورمین به طور کامل اجتناب کنند ، با توجه به تأثیر منفی بالقوه آن بر یک سیستم عضو در حال حاضر به خطر افتاده که مسئول بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن است.

دیدگاهتان را بنویسید