خانه » سلامت جسم » مدیریت و درمان درد

مدیریت و درمان درد

درمان درد چگونه هدایت می شود؟

درمان درد با سابقه درد، شدت آن، مدت زمان، شرایط تشدید کننده و تسکین دهنده و ساختارهای درگیر در ایجاد درد مدیریت می شود.

برای اینکه یک ساختار باعث درد شود، باید یک منبع عصبی داشته باشد و مستعد آسیب باشد و تحریک ساختار باید باعث درد شود.

مفهوم پشت اکثر روش های مداخله ای برای درمان درد این است که یک ساختار خاص در بدن با اعصاب احساس وجود دارد که درد را ایجاد می کند. مدیریت درد در شناسایی منبع دقیق مشکل و جداسازی درمان بهینه نقش دارد.

 • فلوروسکوپی یک روش مشاهده هدایت شده با اشعه ایکس است.
 • فلوروسکوپی اغلب برای کمک به پزشک در تعیین دقیق محل تزریق استفاده می شود تا دارو به نقطه مناسب و تنها نقطه مناسب برسد.
 • سونوگرافی همچنین برای شناسایی ساختارها و هدایت تزریق استفاده می شود.

انواع اساسی درد چیست؟

منابع زیادی برای درد وجود دارد. یکی از راه های تقسیم این منابع درد، تقسیم آنها به دو گروه درد درد و درد نوروپاتیک است. چگونگی درمان درد تا حد زیادی بستگی به نوع درد دارد.

درد دردناک

نمونه هایی از دردهای دردناک بریدگی یا شکستگی استخوان است. آسیب یا آسیب بافتی سیگنال هایی را آغاز می کند که از طریق اعصاب محیطی از طریق نخاع به مغز منتقل می شود. سیگنال های درد در سراسر مسیرها تعدیل می شوند. اینگونه است که ما متوجه می شویم که چیزی در حال صدمه زدن به ماست.

درد عصبی (نوروپاتیک)

درد نوروپاتیک دردی است که در اثر آسیب یا بیماری ایجاد می شود که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد. گاهی اوقات هیچ منبع واضحی از درد وجود ندارد و این درد می تواند خود به خود ایجاد شود. نمونه های کلاسیک این درد زونا و نوروپاتی محیطی دیابتی است. این دردی است که می تواند پس از قطع اعصاب یا پس از سکته ایجاد شود.

درد و درمان نوسی دردی

بیشتر دردهای کمر، ساق پا و بازو دردهای دردناک هستند. درد درد را می توان به دو قسمت رادیکولار یا جسمی تقسیم کرد.

درد رادیکولار

درد رادیکولار دردی است که ناشی از تحریک ریشه های عصبی است، به عنوان مثال، از فتق دیسک کمر ناشی می شود. در توزیع عصبی که از ریشه عصبی در نخاع خارج می شود، پا یا بازو پایین می آید.

رادیکولوپاتی که با درد رادیکولار همراه است، ضعف، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا از دست دادن رفلکس در توزیع عصب است.

درد جسمی (سوماتیک)

درد جسمی دردی است که محدود به کمر یا ران است. مشکلی که پزشکان و بیماران در مورد کمردرد با آن مواجه هستند این است که پس از مراجعه بیمار به پزشک و گرفتن شرح حال مناسب، معاینه فیزیکی و مطالعات تصویربرداری مناسب (مثلاً رادیوگرافی، ام آر آی یا سی تی اسکن)، پزشک فقط در اقلیت موارد می تواند تشخیص دقیق بدهد.

علت اکثر کمردردها مشخص نیست و به عنوان ایدیوپاتیک طبقه بندی می شود. سه ساختار در پشت که اغلب باعث کمردرد می شوند، مفاصل فاست، دیسک ها و مفصل ساکروایلیاک هستند.

 1. مفاصل فاست مفاصل کوچکی در پشت ستون فقرات هستند که ثبات را فراهم می‌کنند و میزان خم شدن یا چرخش شما را محدود می‌کنند.
 2. دیسک ها ” ضربه گیر ” هستند که بین هر یک از بلوک های استخوانی (مهره ها) ستون فقرات قرار دارند.
 3. مفصل ساکروایلیاک مفصلی در ناحیه باسن است که در راه رفتن عادی عمل می کند و به انتقال وزن از قسمت فوقانی بدن به پاها کمک می کند.

تزریقات هدایت شده با فلوروسکوپی (اشعه ایکس) می تواند به تعیین محل درد کمک کند. هنگامی که درد به طور دقیق تشخیص داده شد، می توان آن را به طور مطلوب درمان کرد.

درد و درمان نوروپاتیک

درد نوروپاتیک شامل موارد زیر است:

 • سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)، همچنین دیستروفی سمپاتیک رفلکس نامیده می شود
 • دردهای نروپاتیک پیوسته بوسیله سیستم عصبی سمپاتیک ادامه میابند.
 • فیبرومیالژیا
 • سیستیت بینابینی
 • سندرم روده تحریک پذیر

درمان درد نوروپاتیک

درمان دردهای مختلف نوروپاتیک می تواند دشوار باشد. با این حال، با تشخیص دقیق و اغلب ترکیبی از روش های درمان، شانس زیادی برای بهبود درد و بازگشت عملکرد وجود دارد.

داروهاT پایه اصلی درمان درد نوروپاتیک هستند. به طور کلی، آنها با تاثیر بر چگونگی اطلاعات درد توسط بدن کار می کنند. بیشتر اطلاعات درد توسط سیستم عصبی مرکزی، معمولا در سطح نخاع فیلتر می شود.

به عنوان مثال، اگر روی صندلی نشسته اید، اعصاب محیطی شما پاسخ به فشار بین بدن و صندلی را به سیستم عصبی شما ارسال می کند. با این حال، از آنجا که این اطلاعات هیچ هدف معمول ندارد، در نخاع فیلتر می شود.

بسیاری از داروها برای درمان درد نوروپاتیک در این فرایند فیلتر عمل می کنند. انواع داروهای مورد استفاده برای درد نوروپاتیک شامل داروهای ضد افسردگی است که بر میزان سروتونین یا نوراپی نفرین تاثیر می گذارد و داروهای ضد صرع که بر روی انتقال دهنده های عصبی مختلف مانند گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA)
و گلیسین عمل می کنند.

یکی از قدرتمندترین ابزارها در درمان درد نوروپاتیک، محرک نخاعی است که مقدار کمی انرژی الکتریکی را مستقیما به ستون فقرات منتقل می کند. تحریک با قطع اطلاعات درد نامناسب که به مغز ارسال می شود، کار می کند. همچنین باعث ایجاد سوزن سوزن شدن (گزگز) در اندام درد می شود که درد را پنهان می کند.

علل دیگر و درمان درد چیست؟

سایر علل درد عبارتند از:

 • سردرد
 • درد صورت
 • درد عصب محیطی
 • کوکسیدینیا یا درد استخوان دنبالچه
 • شکستگی های مهره
 • دردهای سوزشی بعد از زونا (نورالژی پست هرپتیک)
 • میوفاسیت
 • تورتیکولی
 • سندرم پیریفورمیس
 • فاسیا پلانتار (التهاب فاسیای کف پا)
 • اپی کندیلیت جانبی
 • درد سرطان

سردرد و درد صورت، از جمله درد غیر معمول صورت و نورالژی سه قلو

سردرد منبع اصلی ناراحتی و از دست دادن بهره وری در محل کار است. بسیاری از درمان های موثر برای سردرد مداوم، از جمله دارو، بیوفیدبک، تزریق و ایمپلنت، بسته به نوع دقیق سردرد وجود دارد. بوتاکس همچنین یک ابزار مفید برای درمان موثر و ایمن سردرد است.

درد غیر معمول صورت می تواند ناتوان کننده باشد. اغلب می توان ان را با تزریق به بافت عصبی موضعی (مانند گانگلیون اسفنوپالاتین) درمان کرد.

نورالژی سه قلو که tic douloureux نیز نامیده می شود، وضعیتی است که معمولاً باعث درد تیراندازی متناوب بسیار شدید در صورت می شود.

درد عصب محیطی

درد عصب محیطی یا نوروپاتی می تواند ناتوان کننده باشد. این می تواند به درمان های ساده مانند تزریق نقطه ماشه ای با داروهای بیهوشی و کرایوآبلیشن (روشی مبتنی بر مطب که شامل انجماد اعصاب است) به خوبی پاسخ دهد.

نمونه هایی از درد عصب محیطی عبارتند از نورالژی بین دنده ای، نوروم ایلیواینگوینال، نورومای هیپوگاستریک، گیر افتادن عصب پوستی فمور جانبی، نوروم بین انگشتی و گیر افتادن عصب مرتبط.

کوکسیدینیا یا درد استخوان دنبالچه

کوکسیدینیا یا درد استخوان دنبالچه ، در ناحیه دنبالچه احساس می شود. می تواند در اثر ضربه ایجاد شود یا بدون علت ظاهری ایجاد شود. درمان اولیه محافظه کارانه با داروهای مسکن خوراکی (مسکن ها) است.

اغلب اوقات، درد در بخشی از سیستم عصبی که کنترلی بر آن نداریم (سیستم عصبی غیرارادی یا خودمختار) منشأ می‌گیرد و می‌تواند به تزریق بی‌حسی موضعی سر عصب به نام گانگلیون (Ganglion Impar) که در زیر دنبالچه قرار دارد، پاسخ دهد. یا با از بین بردن گانگلیون (Ganglion Impar)، که معمولاً با استفاده از فرکانس رادیویی انجام می شود، بهبود یابد.

شکستگی های مهره

شکستگی های بلوک های ساختمانی استخوانی (بدنه ی مهره ها) در افراد مسن به دلیل پوکی استخوان یا از دست دادن کلسیم در استخوان شایع است. با کلسیم کمتر، استخوان ضعیف می شود و می تواند بشکند.

مانند هر شکستگی، شکستگی مهره ها درد دارد. مانند هر شکستگی، آنها با تثبیت درمان می شوند، در این مورد، با تزریق سیمان به استخوان در روشی به نام ورتبروپلاستی یا کیفوپلاستی درمان می شوند.

ورتبروپلاستی روشی موثر برای درمان درد شکستگی های مهره است. کیفوپلاستی از یک بالون برای بازگرداندن ارتفاع به بدن فشرده مهره استفاده می کند.

دردهای سوزشی بعد از زونا (نورالژی پست هرپتیک)

نورالژی پست هرپتیک یک وضعیت دردناک است که پس از یک دوره زونا رخ می دهد. هنگامی که ما جوان هستیم، تقریبا همه ما در معرض آبله مرغان قرار داریم که ناشی از ویروس هرپس زوستر است.

سیستم ایمنی بدن ما ویروس را کنترل می کند، اما در حالت خفته در نخاع زندگی می کند. هنگامی که ما پیر می شویم یا بیمار می شویم یا استرس داریم، ویروس می تواند دوباره فعال شود و به عصب آلوده و پوست مجاور حمله کند.

با این حال، در این حمله دوم، بدن معمولا  ویروس هرپس زوستر را تشخیص می  دهد و درد را به یک منطقه موضعی، در طول یک عصب می دهد. بیمار ممکن است تاول های مشخصه ای داشته باشد که معمولا بهبود می یابند.

با این حال، گاهی اوقات  ویروس هرپس زوستر به عصب آسیب می رساند و باعث درد عصبی مداوم می شود که پس از بهبودی تاول های پوستی از زونا ادامه می یابد.

راه ایده آل برای درمان دردهای سوزشی بعد از زونا ، درمان آن قبل از شروع آن است. داروهایی مانند آسیکلوویر (زویراکس)، استروئیدها و تزریقاتی مانند تزریقات سمپاتیک می توانند به جلوگیری از شروع دردهای سوزشی بعد از زونا کمک کنند.

پس از وجود درد، تزریق، داروهای بی حس کننده موضعی، داروها [دولوکستین (Cymbalta)، آمی تریپتیلین، (Elavil، Endep)] و داروهای ضد درد یا چسب های موضعی می توانند مفید باشند.

میوفاژیت و تورتیکولی

میوفاسیت (درد در عضلات، چه در گردن و چه در پشت) اغلب به درمان های فیزیوتراپی محافظه کارانه (به عنوان مثال ماساژ و ورزش) پاسخ می دهد. اگر درد ادامه یابد، می توان از تزریق استفاده کرد.

اگر تزریق نقطه ماشه ای تسکین موقت را فراهم کند، گاهی اوقات تزریق بوتاکس می تواند کمک کند. بوتاکس، که یک سم بوتولینوم  است، می تواند عضلات را برای شش ماه یا بیشتر با تسکین طولانی مدت درد شل کند.

این یک درمان ایمن و مؤثر برای چیزی است که در غیر این صورت می تواند یک مشکل سخت و مداوم باشد.

تورتیکولی اسپاسم ماهیچه های گردن است که فرد مبتلا را مجبور می کند گردن خود را کج یا چرخانده به پهلو نگه دارد. بوتاکس برای درمان این مشکل تایید شده است.

سندرم پیریفورمیس

عضله پیریفورمیس از لگن به ساکروم (دنباله) می رود. این مهم است که عصب سیاتیک از آن عبور می کند. سندرم پیریفورمیس اسپاسم عضله پیریفورمیس است.

هنگامی که عضله دچار اسپاسم می شود، می تواند عصب سیاتیک را منقبض کند و باعث پایین آمدن درد در ساق پا شود. سندرم پیریفورمیس معمولاً به فیزیوتراپی پاسخ می دهد.

هنگامی که درد ادامه دارد، بی حسی موضعی و/یا تزریق استروئید می تواند کمک کند. در صورت تداوم درد، تزریق بوتاکس یا مایوبلوک که هر دو سم بوتولینوم هستند، به عضله می تواند درمان موثر و ایمنی را ارائه دهد.

فاشیات پلانتار و اپیکندیلیت جانبی

التهاب کف پا (درد پاشنه پا) و اپی کندیلیت جانبی (تنیس اِلبو یا آرنج تنیس بازان ) دو مشکل شایع درد هستند. درمان با گزینه های محافظه کارانه مانند استراحت، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، تزریق استروئید، داروهای مسکن بدون نسخه، فیزیوتراپی، و برای درد پاشنه، جاگذاری کفش شروع می شود.

اگر درد بیش از شش ماه طول بکشد، درمان موج شوک برون بدنی یک درمان موثر و مورد تایید FDA است. درمان موج شوک برون بدنی برای زنان باردار، کودکان، افرادی که دارای ضربان ساز هستند، افرادی که درمان ضد انعقادی دارند یا افرادی که سابقه مشکلات خونریزی دارند توصیه نمی شود.

درد سرطان

درد سرطان می تواند به دلایل مختلف از جمله خود سرطان، فشرده شدن یک عصب یا سایر اعضای بدن، شکستگی ها یا درمان سرطان ناشی شود. ت

کنیک های زیادی برای کمک به درمان دردهای مختلف سرطان از جمله داروها و تزریقات وجود دارد. به طور خاص، می توان از تخریب پزشکی بافت عصبی (درمان های فرسایشی) گرفته و تا استفاده از پمپ هایی که به صورت جراحی در بدن قرار داده می شود تا داروی ضد درد را به فضای زیر عنکبوتیه رساند، نام برد.

پمپ‌های درد دارویی را به گیرنده‌های درد روی نخاع می‌رسانند. اولویت در بیمار سرطانی، کنترل درد مزمن با کاهش عوارض جانبی است.

نکاتی که باید در مورد مدیریت درد بدانید

مدیریت درد بسته به علت درد می تواند ساده یا پیچیده باشد. نمونه ای از دردی که معمولاً پیچیدگی کمتری دارد، تحریک ریشه عصبی ناشی از فتق دیسک همراه با درد است که به پایین ساق پا می رسد.

این وضعیت اغلب با تزریق استروئید اپیدورال و فیزیوتراپی قابل کاهش است. اما گاهی اوقات درد از بین نمی رود. این می‌تواند به مهارت‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای درمان درد نیاز داشته باشد. این مهارت ها و تکنیک ها عبارتند از:

 • رویه های مداخله ای
 • مدیریت دارویی
 • فیزیوتراپی یا درمان کایروپراکتیک
 • مشاوره و پشتیبانی روانشناختی
 • طب سوزنی و سایر درمان های جایگزین
 • ارجاع به سایر متخصصین پزشکی
 • همه این مهارت‌ها و خدمات ضروری هستند، زیرا درد می‌تواند جنبه‌های زیادی از زندگی روزمره فرد را درگیر کند.
 • دو گروه درد وجود دارد که شامل درد درد و درد نوروپاتیک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید