خانه » سلامت جسم » آیا استفاده از استروئید می تواند باعث ایجاد آنوریسم مغزی شود؟

آیا استفاده از استروئید می تواند باعث ایجاد آنوریسم مغزی شود؟

آنوریسم مغزی یک بیماری نسبتاً شایع است که تقریباً ۳٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. این نواحی ضعیف و برآمده در رگ‌های خونی مغز در صورت پارگی می‌تواند منجر به عوارض جدی شود و باعث خونریزی زیر عنکبوتیه، سکته مغزی یا هر دو شود. در حالی که علت دقیق آنوریسم مغزی همیشه مشخص نیست، عوامل خاصی مانند سن، فشار خون بالا، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند.

وقتی صحبت از رابطه بین استروئیدها، از جمله کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک و ایجاد آنوریسم مغزی می شود، هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که استفاده از آنها را با افزایش خطر مرتبط کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هر دو نوع استروئید با فشار خون بالا مرتبط هستند، که یک عامل خطر شناخته شده برای ایجاد آنوریسم است.

کورتیکواستروئیدها دسته‌ای از هورمون‌ها هستند که کاربردهای پزشکی گسترده‌ای دارند، از جمله درمان آسم، آلرژی، بیماری‌های خودایمنی و بیماری‌های التهابی روده. علیرغم استفاده مکرر از آنها، شواهد با کیفیتی وجود ندارد که استفاده از کورتیکواستروئید را به میزان بالاتر آنوریسم مغزی مرتبط کند. در حالی که درست است که برخی از کورتیکواستروئیدها ممکن است به طور بالقوه شکنندگی عروق خونی را افزایش داده و فشار خون را افزایش دهند، تحقیقات بیشتری برای ایجاد ارتباط قطعی بین این دو مورد نیاز است.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ نشان داد که افراد مبتلا به پارگی آنوریسم احتمال بیشتری دارد که قبلا از استروئیدهای خوراکی یا داخل وریدی استفاده کرده باشند. با این حال، مهم است که در نظر بگیریم که این مطالعه لزوماً یک رابطه علی را اثبات نمی کند، و تحقیقات بیشتری برای بررسی بیشتر این ارتباط مورد نیاز است. یک مطالعه جدیدتر در سال ۲۰۲۲ نشان داد که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، از جمله کورتیکواستروئیدها، با رشد آنوریسم آئورت شکمی ارتباطی ندارند.

از نظر خطر قلبی عروقی، مصرف کورتیکواستروئید با افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر بیماری های قلبی عروقی، مانند عوارض عروق خونی در افرادی که تحت تعویض دریچه آئورت ترانس کاتتر قرار می گیرند، مرتبط است. علاوه بر این، یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ نشان داد که بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید که کورتیکواستروئیدهای خوراکی مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که از این نوع استروئید استفاده نمی‌کنند، خطر مرگ ناشی از هر علت یا بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهند.

استروئیدهای آنابولیک نسخه های مصنوعی هورمون تستوسترون یا مولکول های مرتبط هستند و اغلب برای تحریک رشد عضلانی مورد سوء استفاده قرار می گیرند. در حالی که در حال حاضر هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد سوء مصرف استروئید آنابولیک با افزایش خطر آنوریسم مغزی مرتبط است، استروئیدهای آنابولیک با فشار خون بالا مرتبط هستند. در یک مطالعه بر روی جوندگان در سال ۲۰۲۰، مشخص شد که مواد تقلید کننده تستوسترون با ایجاد التهاب و آسیب به عروق خونی، آسیب عروق خونی در مغز را تشدید می کند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که هورمون‌هایی مانند پروژسترون و استروژن در مدیریت آنوریسم مغزی نویدبخش هستند. بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که تجویز این هورمون‌های جنسی ممکن است به تثبیت آنوریسم‌های مغزی با اصلاح پاسخ التهابی که به شکل‌گیری آن‌ها کمک می‌کند، کمک کند.

علاوه بر کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک، داروهای غیرقانونی مانند کوکائین و مت آمفتامین، و همچنین داروهای تجویزی خاص مانند وارفارین رقیق‌کننده خون، می‌توانند خطر ابتلا به آنوریسم مغزی را افزایش دهند.

هنگام در نظر گرفتن تأثیر بالقوه استروئیدها بر خطر آنوریسم مغزی، لازم است به یاد داشته باشید که مهم ترین عوامل خطر شامل سن بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل است. اگر شما آنوریسم مغزی تشخیص داده شده دارید، عاقلانه است که از فعالیت هایی که خطر آسیب عروق خونی یا فشار خون شما را افزایش می دهند، مانند بلند کردن اجسام سنگین، نوشیدن مقادیر زیاد الکل یا سیگار کشیدن اجتناب کنید.

در نتیجه، در حالی که هیچ شواهد قطعی مبنی بر اینکه کورتیکواستروئیدها یا استروئیدهای آنابولیک به طور مستقیم باعث آنوریسم مغزی می شوند وجود ندارد، خطر بالقوه فشار خون بالا مرتبط با استفاده از آنها باید به دقت در نظر گرفته شود، به ویژه در افراد با سایر عوامل خطر. مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای راهنمایی شخصی و توصیه های مربوط به استفاده از استروئید و مدیریت آنوریسم مغزی مشورت کنید.

سوالات متداول

۱. چه داروهایی می توانند باعث آنوریسم مغزی شوند؟

داروهای غیرقانونی مانند کوکائین و مت آمفتامین، و همچنین داروهای تجویزی خاصی مانند وارفارین رقیق‌کننده خون ( Jantoven )، می‌توانند خطر ابتلا به آنوریسم مغزی را افزایش دهند.

۲. چه چیزی بیشتر باعث پارگی آنوریسم مغزی می شود؟

تصور می شود فشار خون بالا یکی از شایع ترین دلایل پارگی آنوریسم مغزی باشد.

۳. اگر آنوریسم مغزی دارید از چه چیزهایی باید اجتناب کنید؟

اگر آنوریسم مغزی دارید، بهتر است از فعالیت هایی که خطر آسیب عروق خونی شما را افزایش می دهد، دوری کنید، مانند نوشیدن مقادیر زیاد الکل یا سیگار کشیدن. همچنین باید از فعالیت هایی که فشار خون شما را افزایش می دهند، مانند بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید.

۴. آیا کورتیکواستروئیدها یا استروئیدهای آنابولیک با افزایش خطر آنوریسم مغزی مرتبط هستند؟

نه کورتیکواستروئیدها و نه استروئیدهای آنابولیک به طور خاص با افزایش خطر آنوریسم مغزی مرتبط نیستند. با این حال، هر دو نوع استروئید با فشار خون بالا مرتبط بوده اند که یک عامل خطر برای ایجاد آنوریسم است.

۵. آیا هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن می توانند به مدیریت آنوریسم مغز کمک کنند؟

بر اساس برخی مطالعات، تجویز هورمون‌های جنسی مانند پروژسترون و استروژن ممکن است به تثبیت آنوریسم‌های مغزی با اصلاح پاسخ التهابی مرتبط با تشکیل آن‌ها کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک کامل مزایا و خطرات بالقوه هورمون درمانی در مدیریت آنوریسم مغزی مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید