خانه » سلامت جسم » آیا پروبیوتیک ها می توانند بوی بد دهان را درمان کنند؟

آیا پروبیوتیک ها می توانند بوی بد دهان را درمان کنند؟

بوی بد دهان می تواند دلایل زیادی داشته باشد. غذاهایی که می خورید و نوشیدنی هایی که می نوشید، عاداتی مانند سیگار کشیدن و مشکلات دندانی همگی می توانند به بوی بد دهان کمک کنند.

به گفته متخصصان مقصر اصلی بوی بد دهان، عدم تعادل باکتری های خوب و بد در دهان شما است. اگر متوجه بوی نفس خود شدید، مارتین گفت که این بدان معناست که “باکتری های بد در حال رشد و تجمع هستند و باکتری های خوب به حداقل می رسند.

همانطور که پروبیوتیک ها می توانند به تعادل باکتری ها در روده کمک کنند، تحقیقات نشان می دهد که می توانند عدم تعادل را در دهان بازگردانند. در اینجا نحوه کار و اینکه کجا کوتاه می آید آمده است.

شواهدی برای پروبیوتیک ها

مطالعه‌ای که اواخر سال گذشته منتشر شد نشان داد که پروبیوتیک‌ها ممکن است با کاهش سطوح موادی که باعث بوی بد دهان (ترکیبات گوگردی فرار) در شرکت‌کنندگان می‌شوند، به بوی بد دهان کمک کند (منبع مطلب).

لاکتوباسیلوس رویتر ، لاکتوباسیلوس سالیواریوس ، ویسلا سیباریا و استرپتوکوک سالیواریوسپروبیوتیک های موجود در مطالعه بودند. شرکت‌کنندگان آن‌ها را به اشکال مختلف مانند آدامس، قرص، کپسول یا کیسه‌های حاوی پودری که در دهان حل شده بود مصرف کردند، اما می‌توانید این پروبیوتیک‌ها را با خوردن غذاهای تخمیر شده مانند ماست، نان خمیر ترش و سوپ نیز دریافت کنید.

بررسی دیگری که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد همچنین نشان داد که برخی از پروبیوتیک ها ممکن است فوایدی را برای بوی بد دهان ناشی از عوامل دهانی ارائه دهند. با این حال، کارشناسان می گویند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است (منبع مطلب).

چگونه باکتری های باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند؟

بوی بد دهان می تواند ناشی از عوامل خوراکی یا غیر دهانی باشد. علل دهانی می تواند شامل خوردن برخی مواد غذایی مانند محصولات لبنی باشد که “محصولات جانبی آنها حاوی ترکیبات بدبوی حاوی گوگرد است.

غذاهای با pH پایین مانند آب لیمو و مرکبات نیز می توانند یک محیط اسیدی برای رشد باکتری های دهان ما ایجاد کنند.

عادات بهداشت دهان و دندان شما نیز اهمیت دارد. مسواک نکشیدن و نخ دندان کشیدن کافی باعث می شود که باکتری ها روی تکه های غذایی باقی مانده در دهان تجمع کنند. این باکتری‌ها سپس ترکیبات گوگردی را بیرون می‌دهند که باعث می‌شود نفس شما بو کند.

این چیزی است که می خورید، فلور روده یا جانورگان روده شماست، غذایی است که بین دندان های شما جمع می شود، وقتی نخ دندان نمی کشید، به محصولات جانبی حاوی گوگرد تجزیه می شود که تعادل ما را از کنترل خارج می کند تا جایی که دیگر استفاده از دهان شویه نمی تواند  بو را خنثی کند.

همچنین عوامل غیر خوراکی زیادی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند که ممکن است کنترل زیادی روی برخی از آنها نداشته باشید. به عنوان مثال، مصرف برخی داروها یا داشتن شرایط سلامتی مانند بیماری لثه، ریفلاکس مزمن اسید ، دیابت، آلرژی های فصلی، عفونت های دستگاه تنفسی و بیماری های دستگاه گوارش، همگی می توانند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشند.

پتانسیل پروبیوتیک ها برای درمان بوی بد دهان

کارشناسان فکر می کنند که پروبیوتیک ها می توانند راه حل موثری برای بوی بد دهان باشند که ناشی از تجمع باکتری هایی است که این ترکیبات بدبو گوگرد را آزاد می کنند.

دلیل احتمالی کمک پروبیوتیک ها توانایی آنها در تعدیل میکروبیوم است. مشخص است که بوی بد دهان (هالیتوز) می تواند به دلیل عدم تعادل در میکروبیوتای دهان ایجاد شود و پروبیوتیک ها ممکن است به بازگرداندن این تعادل کمک کنند.

پروبیوتیک ها حاوی نوعی باکتری هستند که از لثه، دندان و زبان ما محافظت می کنند، همان باکتری طبیعی که در دهان سالم یافت می شود ( استرپتوکوک ). باکتری ها با خنثی کردن اسیدهای باکتری و جلوگیری از رشد بیشتر باکتری های بد به بوی بد دهان کمک می کنند.

استفاده کردن از دهانشویه  های حاوی پروبیوتیک، مصرف پروبیوتیک ها به صورت خوراکی و تمیز نگه داشتن دهان به تقویت میکروبیوم دهان شما کمک می کند. خوردن چیزی مانند اسپاگتی با سیر چیز مهمی نیست و بدن شما می تواند آن را به درستی متابولیزه و هضم کند.

پروبیوتیک ها به تنهایی برای درمان بوی بد دهان کافی نیستند

توجه به این نکته مهم است که پروبیوتیک ها برای همه دلایل بوی بد دهان موثر نیستند. عاداتی مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تراشیدن زبان همچنان برای حفظ بهداشت دهان و دندان شما بسیار مهم هستند .

بوی بد دهانی که به نظر می رسد بهتر نمی شود، صرف نظر از اینکه چقدر در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مهارت دارید، می تواند نشانه این باشد که اتفاق دیگری در حال وقوع است.

در برخی موارد، بوی بد دهان نیز ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل اساسی سلامتی باشد و پرداختن به علت اصلی مهم است.

در این صورت، کشف علت و درمان آن باید به بوی بد دهان کمک کند. به عنوان مثال، اگر بوی بد دهان شما ناشی از بیماری لثه است ،  درمان آن با تمیز کردن عمیق، آنتی بیوتیک یا جراحی می تواند به رفع آن کمک کند.

همین امر در مورد یک مشکل سلامتی در جای دیگر صدق می کند. به عنوان مثال، یک بیماری گوارشی مانند رفلاکس اسید که می تواند با دارو و تغییر سبک زندگی درمان شود .

کلام پایانی

  • افزودن پروبیوتیک‌ها به برنامه بهداشت دهان و دندان می‌تواند به بوی بد دهان کمک کند، بوی بدی که اغلب به این دلیل است که تعادل باکتری‌ها در دهان شما از بین رفته است. با این حال، بوی بد دهان نیز می تواند ناشی از مشکلات زمینه ای دندانی یا سلامتی باشد و تا زمانی که این شرایط درمان نشوند، بهتر نمی شود.
  • بوی بد دهان، که به آن هالیتوز نیز گفته می شود، می تواند خجالت آور باشد و خلاص شدن از آن دشوار است. اغلب به دلیل عدم تعادل باکتری در میکروبیوم دهان ایجاد می شود.
  • تحقیقات جدید نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند به بازگرداندن تعادل باکتری های خوب در دهان و مبارزه با بوی بد دهان کمک کنند.
  • از آنجایی که بوی بد دهان می تواند ناشی از مواردی مانند یک بیماری زمینه ای یا وضعیت دندانی باشد که به درمان خاصی نیاز دارد، پروبیوتیک ها ممکن است برای همه موارد کارایی نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید