خانه » تغذیه » مکمل هایی که نباید با هم مصرف شوند را بشناسید

مکمل هایی که نباید با هم مصرف شوند را بشناسید

بیش از نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده روزانه نوعی مکمل یا ویتامین مصرف می کنند (منبع مطلب). بسته به مکملی که مصرف می‌کنید، برخی ادعا می‌کنند که شکاف‌های مواد مغذی در رژیم غذایی و سبک زندگی شما را پر می‌کنند، در حالی که هدف برخی دیگر مقابله با کمبودها، کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، تقویت بخش‌های خاصی از بدن یا حمایت از سلامت کلی است (منبع مطلب).

در حالی که مکمل ها می توانند مزایای سلامتی بالقوه مختلفی را ارائه دهند، کارشناسان می گویند استفاده عاقلانه از آنها و در نظر گرفتن زمان مصرف آنها مهم است. به عنوان مثال، مصرف یک‌باره همه مکمل‌ها بعد از غذا یا در یک زمان خاص از روز می‌تواند بر قدرت یا میزان جذب آنها تأثیر بگذارد یا حتی اثرات خطرناکی برای سلامتی ایجاد کند.

برخی متخصصان اعتقاد دارند که برخی مکمل‌ها می‌توانند با یکدیگر تداخل داشته باشند و منجر به کاهش اثربخشی، افزایش خطر عوارض جانبی یا آسیب احتمالی به سلامتی شما شوند .

سایر متخصصان می گویند که مردم باید با احتیاط از مکمل ها استفاده کنند، به خصوص که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نشده اند و بیشتر آنها به شدت مورد مطالعه قرار نگرفته اند (منبع مطلب).

برخی مکمل‌ها ممکن است دارای ترکیبات و دوزهای ناسازگاری از دسته‌ای به دسته دیگر باشند.

تولیدکنندگان نیز اغلب ادعاهای سلامتی می کنند که در کارآزمایی های تصادفی کنترل شده به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. علاوه بر این، برخی از مکمل ها حتی اگر “طبیعی” در نظر گرفته شوند، می توانند باعث آسیب شوند.

به گفته متخصصان، اگر مکملی مصرف می کنید یا قصد دارید مقداری از آن را به سبک زندگی خود اضافه کنید، در اینجا ترکیباتی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید و از مخلوط کردن آنها اجتناب کنید.

ترکیب مکمل هایی که می توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند

مکمل های خاصی وجود دارند که نباید با هم مصرف شوند زیرا یکی می تواند اثربخشی دیگری را خنثی کند.

  • کلسیم و آهن: این دو مکمل را نباید به طور همزمان مصرف کرد زیرا کلسیم می تواند جذب آهن را کاهش دهد. آهن اغلب در صورت ترکیب با سایر غذاها اثر کمتری دارد. اگر نیاز به مصرف مکمل های کلسیم و آهن دارید ، سعی کنید آنها را با فاصله حداقل دو ساعت مصرف کنید. شاید راحت‌تر به خاطر بسپارید که یکی را در صبح و دیگری را در عصر مصرف کنید. (منبع مطلب).
  • روی و مس: هر دوی این مکمل ها برای جذب در بدن با هم رقابت می کنند، بنابراین مصرف آنها با هم می تواند اثربخشی آنها را کاهش دهد. اگر به هر دو نیاز دارید، به دنبال گزینه ای باشید که حاوی نسبت متعادلی از روی و مس باشد، یا آنها را در ساعات مختلف روز با فاصله حداقل دو ساعت مصرف کنید (منبع مطلب).
  • منیزیم و کلسیم: این مکمل ها همچنین می توانند در جذب یکدیگر در روده ها با هم تداخل داشته باشند که می تواند اثربخشی آنها را کاهش دهد. اگر هر دو را مصرف می کنید، آنها را در ساعات مختلف روز مصرف کنید (منبع مطلب).
  • ویتامین C و ویتامین B12: این مکمل ها را نباید در دوزهای بالا با هم مصرف کرد زیرا ویتامین C می تواند میزان جذب ویتامین B12 و متابولیسم بدن را کاهش دهد. توصیه می شود این مکمل ها را به طور جداگانه یا با فاصله حداقل دو ساعت مصرف کنید (منبع مطلب).

مهم است که توجه داشته باشید که ترتیب مصرف مکمل ها می تواند بر میزان جذب آنها در بدن و میزان موثر بودن آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از مکمل‌ها مانند کلسیم بهتر است همراه با غذا برای افزایش جذب مصرف شوند، در حالی که برخی دیگر مانند آهن با معده خالی بهتر جذب می‌شوند.

مکمل هایی که مصرف همزمان آنها می تواند برای سلامتی شما مضر باشند

  • ویتامین C و آهن: ویتامین C می تواند جذب آهن را در بدن افزایش دهد که می تواند چیز خوبی باشد. با این حال، اگر ویتامین C در دوزهای بالا مصرف شود، می تواند منجر به سطوح اضافی در بدن و افزایش خطر مسمومیت با آهن شود. اگر باید هر دو را مصرف کنید، متخصصان عموماً توصیه می‌کنند که حداقل دو ساعت فاصله بین آنها بیندازید(منبع مطلب).
  • ویتامین D و کلسیم: در حالی که این دو مکمل اغلب با هم توصیه می شوند، مصرف دوزهای بالای هر دو می تواند منجر به هایپرکلسمی یا کلسیم بیش از حد در خون شود. این می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه یا مشکلات قلبی را افزایش دهد. (منبع مطلب).

در مورد پودرهای حاوی چندین ویتامین و مکمل چطور؟

کارشناسان می گویند توجه به پودرها و سایر محصولاتی که حاوی مکمل های مختلف از جمله پودرهای پروتئینی، آدامس ها، نوشیدنی های انرژی زا یا بارها هستند نیز مهم است. به این دلیل است که برخی از مواد تشکیل دهنده این محصولات ممکن است به خوبی با هم کار نکنند یا در صورت ترکیب با چیزهای دیگر خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند.

برای مثال، برخی از افراد ممکن است پودرهای ورزشی یا کافئین را با گیاهان، محرک‌ها و مکمل‌هایی مانند آشواگاندا و رودیولا ترکیب کنند . در کوتاه مدت، مخلوط کردن این چیزها می تواند باعث افزایش انرژی شود. اما ممکن است خطرات سلامتی مرتبط با استفاده طولانی مدت وجود داشته باشد.

در درازمدت، اگر این چیزی است که مردم به طور مداوم از آن استفاده می کنند، می تواند غده آدرنال را تحت فشار قرار دهد. افراد ممکن است علائم نامطلوبی مانند اضطراب، بی خوابی یا حتی تپش قلب را تجربه کنند.

هر پودر یا ترکیب مکملی که تصمیم به استفاده از آن دارید، مطمئن شوید که تمام مواد فعال و غیرفعال را بررسی کنید و هشدارهای FDA را بررسی کنید. همچنین بهتر است که پزشک خود را در مورد تمام مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله قرص ها، مایعات، پودرها و کرم های موضعی مطلع کنید.

دانشتنی های مکمل ها

قبل از تصمیم به مصرف مکمل‌ها، کارشناسان توصیه می‌کنند با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه‌ها را برای نیازهای فردی خود تعیین کنید. این امر به ویژه برای افرادی که دارای شرایط پزشکی از قبل موجود هستند یا کسانی که دارو مصرف می کنند بسیار مهم است.

مکمل‌ها عالی هستند، اما قرار نیست جایگزینی برای خوردن، خواب یا ورزش متعادل شوند. اگر می‌خواهید مکمل‌ها مصرف کنید، ابتدا به موارد اولیه مانند خواب، هیدراتاسیون، خوب غذا خوردن و ورزش توجه کنید. سپس می‌توانید با یک پزشک یا متخصص تغذیه ملاقات کنید و بفهمید که در کجا ممکن است شکاف‌هایی وجود داشته باشد که مکمل‌ها می‌توانند کمک کنند.

کلام پایانی

  • اگر مکمل مصرف می کنید یا قصد دارید مکملی را به سبک زندگی خود اضافه کنید، کارشناسان توصیه می کنند ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. یک متخصص می‌تواند به تعیین اینکه کدام مکمل‌ها را باید از مخلوط کردن خودداری کنید و اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید، کمک کند.
  • بیشتر بزرگسالان در ایالات متحده از مکمل های غذایی، از جمله مکمل های مولتی ویتامین مینرال، ویتامین D و مکمل های اسید چرب امگا ۳ استفاده می کنند.
  • اگر مکمل های خاصی با هم مصرف شوند، کارشناسان می گویند که می تواند منجر به کاهش اثربخشی، افزایش خطر عوارض جانبی یا حتی آسیب احتمالی به سلامت شما شود.
  • شما باید قبل از مصرف هر مکملی با یک پزشک صحبت کنید تا ببینید آیا این مکمل بی خطر است، به خصوص اگر شرایط سلامت خاصی دارید یا داروهای خاصی مصرف می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید