خانه » بیماری ها » همه علل شایع درد قفسه سینه را بشناسید

همه علل شایع درد قفسه سینه را بشناسید

دلایل زیادی برای اینکه چرا دنده های شما درد می کند وجود دارد. صدمات، التهاب، عفونت، سرطان و درد ارجاعی از اندام هایی مانند قلب، ریه ها، طحال و کبد، همگی می توانند باعث ایجاد درد قفسه سینه شوند.

این مقاله علل مختلف درد قفسه سینه را مورد بحث قرار می دهد، از مواردی که موقتی یا صرفاً ناراحت کننده هستند تا مواردی که می توانند زندگی را تهدید کنند. همچنین نحوه تشخیص، گزینه های درمانی و زمان تماس با پزشک را پوشش می دهد.

علل شایع اسکلتی عضلانی

برخی از شایع‌ترین علل اسکلتی عضلانی درد قفسه سینه عبارتند از:

۱. صدمات

کشیدگی عضلانی ممکن است با آسیب یا حتی سرفه یا خم شدن رخ دهد. شکستگی دنده نسبتاً شایع است و گاهی اوقات می تواند باعث درد شدید شود. دنده ها همچنین می توانند بدون شکستگی، کبود شوند (کبودی استخوان).

استخوان جناغ به ندرت دچار شکستگی می شود، اما ضربه به قفسه سینه می تواند منجر به تعدادی ناهنجاری از شکستگی های منفرد تا شکستگی قفسه سینه شود که در آن دو دنده مجاور هر کدام دو یا چند شکستگی دارند. در پوکی استخوان، شکستگی‌های دنده‌ها گاهی اوقات می‌تواند با ضربه بسیار کمی رخ دهد.

۲. التهاب

کوستوکندریت یک بیماری التهابی است که در آن غضروفی که دنده ها را به جناغ متصل می کند درگیر می کند. این عارضه شایع است و درد گاهی اوقات می تواند شبیه درد احساس شده در حمله قلبی باشد.

۳. فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک علت نسبتاً شایع درد قفسه سینه است و می تواند هم برای تشخیص و هم برای درمان چالش برانگیز باشد. همراه با درد و سفتی صبحگاهی، افراد مبتلا اغلب مه روانی، خستگی و سایر علائم را تجربه می کنند.

۴. بیماری های روماتوئید

بیماری های روماتوئید رایج که می توانند باعث درد قفسه سینه شوند عبارتند از آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک.

۵. نورالژی بین دنده ای

نورالژی بین دنده ای وضعیتی است که در آن درد عصبی (درد نوروپاتیک) از آسیب، زونا، برخورد عصب و موارد دیگر ناشی می شود. هم تشخیص و هم برای درمان می تواند چالش برانگیز باشد.

۶. سندرم دنده لیز خوردن

تصور می‌شود که سندرم دنده لغزشی (همچنین به آن سندرم درد دنده تحتانی، سندرم نوک دنده یا سندرم دنده ۱۲ نیز گفته می‌شود) که تشخیص داده نشده است و می‌تواند باعث درد قابل توجهی در دنده‌های تحتانی (دنده‌های شناور) شود.

در این شرایط، تصور می‌شود که دنده‌های شناور بیش از حد متحرک زیر دنده‌های بالا می‌لغزند و اعصاب بین دنده‌ای را می‌گیرند، اعصابی که ماهیچه‌هایی را که بین دنده‌ها قرار دارند، تامین می‌کنند.

۷. علل دیگر

سایر علل نسبتا شایع اسکلتی عضلانی می تواند شامل مواردی باشد که مربوط به مشکلاتی است که شامل ستون فقرات قفسه سینه (که به طور غیرمعمول باعث درد قفسه سینه در جلوی قفسه سینه نمی شود) ، سندرم استرنالیس و سندرم دردناک زائده خنجری جناغ  یا همان xiphoid می باشد. (xiphoid رشد استخوانی نوک تیز در پایین قفسه سینه است). (منبع مطلب).

علل کمتر شایع اسکلتی عضلانی

علل کمتر شایع اما قابل توجه اسکلتی عضلانی درد قفسه سینه می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. شکستگی های استرس دنده

شکستگی ناشی از استرس دندهیک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد است که معمولاً با فعالیت هایی مانند قایقرانی یا کوله پشتی دیده می شود. تشخیص آنها می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین مهم است که به اپزشک خود اطلاع دهید که در چه نوع ورزش ها و ورزش هایی شرکت می کنید.

۲. سندرم Tietze

Tietze شبیه کوتوکندریت است اما کمتر شایع است. بر خلاف کوستوکندریت، تورم همراه با التهاب غضروف متصل کننده دنده ها به جناغ است.

۳. سرطان ها

تعدادی از سرطان ها می توانند منجر به درد قفسه سینه شوند. هم سرطان ریه و هم سرطان سینه معمولاً به استخوان ها از جمله استخوان های قفسه سینه گسترش می یابند (متاستاز می دهند). این می تواند با تعدادی از سرطان های دیگر نیز رخ دهد.

درد ممکن است به دلیل وجود تومور در استخوان (متاستازهای استخوانی) یا به دلیل شکستگی هایی باشد که منجر به ضعیف شدن استخوان ها می شود (شکستگی های پاتولوژیک). در برخی موارد، درد قفسه سینه ممکن است اولین علامت سرطان باشد.

این تومورها همچنین ممکن است مستقیماً در قفسه سینه رشد کنند و باعث درد شوند. مولتیپل میلوما یک سرطان مرتبط با خون است که ممکن است در مغز استخوان قفسه سینه و سایر استخوان ها رخ دهد و همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

۴. سایر علل کمتر شایع اسکلتی عضلانی

بحران سلول داسی (انفارکتوس استخوان یا اساساً مرگ استخوان) یک علت غیر معمول درد قفسه سینه است. علل روماتوئیدی مانند لوپوس کمتر با درد قفسه سینه همراه است.

برخی دیگر از علل بالقوه اما نادر عبارتند از عفونت در مفاصل قفسه سینه (آرتریت سپتیک)، پلی کندریت و هیپراستوز استرنوکلاویکولار .

علل غیر عضلانی اسکلتی

گاهی اوقات می توان بسیار دشوار دانست که آیا دردی که در قفسه سینه احساس می شود به خود قفسه سینه مربوط است یا به ساختارهای زیرین. برخی از علل غیر اسکلتی عضلانی بالقوه درد قفسه سینه شامل موارد زیر است:

۱. زونا

زونا وضعیتی است که در آن ویروس آبله مرغان (که پس از عفونت اولیه در بدن باقی می ماند) دوباره فعال می شود. علائم شامل تب، لرز و بثورات در یک طرف بدن است. با این حال، درد، گاهی اوقات در اطراف قفسه سینه (که می تواند شدید باشد)، اغلب قبل از این علائم دیگر رخ می دهد و تشخیص زونا را دشوار می کند.

۲. بیماری قلبی

بیماری قلبی به‌طور غیرمعمول باعث دردی می‌شود که به‌عنوان درد قفسه سینه احساس می‌شود، و به‌ویژه زنان معمولاً علائم غیر معمولی مانند این را دارند. در فردی که هر نوع درد مربوط به قفسه سینه را دارد، همیشه باید احتمال حمله قلبی را در نظر گرفت . پریکاردیت، التهاب غشایی که قلب را می پوشاند، نیز یک علت بالقوه است.

۳. بزرگ شدن آئورت

بزرگ شدن شریان بزرگ (آئورت) در قفسه سینه ممکن است باعث درد قفسه سینه شود. عوامل خطر عبارتند از: سندرم مارفان و همچنین بیماری قلبی عروقی.

۴. مشکلات ریوی

بیماری های ریوی مانند ذات الریه یا سرطان ریه ممکن است باعث درد قفسه سینه شوند. سرطان ریه، به ویژه، ممکن است اعصاب را تحریک کند که منجر به دردی شود که به نظر می رسد منشأ آن از قفسه سینه است. آمبولی ریوی یا لخته شدن خون در پاها (ترومبوزهای وریدی عمقی) که شکسته شده و به سمت ریه ها می رود، علت جدی درد قفسه سینه است.

۵. التهاب پلور (جنب)

التهاب پلور (جنب) یا تجمع مایع بین دو لایه پلورا می تواند باعث درد قفسه سینه شود. این ممکن است با نفس عمیق و در برخی وضعیت ها بیشتر از سایرین درد ایجاد کند.

۶. بزرگ شدن طحال

بزرگ شدن طحال، مانند برخی از بیماری های مرتبط با خون یا سرطان، ممکن است باعث درد قفسه سینه شود. همچنین ممکن است طحال با مونونوکلئوز عفونی بزرگ شود (و گاهی اوقات با ترومای خفیف پاره شود).

۷. مشکلات کبدی

التهاب یا زخم کبد، مانند هپاتیت یا سیروز، ممکن است باعث درد قفسه سینه شود.

۸. مشکلات سیستم گوارش

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) اغلب باعث سوزش سر دل می شود، اما می تواند انواع دیگر درد را نیز ایجاد کند. بیماری زخم پپتیک یا ورم معده از دیگر علل بالقوه است.

درد ارجاعی از خارج از قفسه سینه

اندام های خارج از قفسه سینه نیز ممکن است باعث ایجاد دردی شوند که به نظر می رسد در قفسه سینه ایجاد می شود. برخی از اندام هایی که می توانند با درد قفسه سینه مرتبط باشند عبارتند از:

 • کیسه صفرا : سنگ کیسه صفرا یا کوله سیستیت (عفونت کیسه صفرا)
 • پانکراس : پانکراتیت یا تومورهای پانکراس
 • کلیه ها و حالب ها : سنگ کلیه گاهی اوقات ممکن است باعث درد ارجاعی شود که در قفسه سینه احساس می شود (و اغلب شدید است).

درد قفسه سینه در بارداری

درد قفسه سینه، به ویژه در دنده های بالایی، در بارداری نسبتا شایع است. بیشتر اوقات تصور می شود که درد به دلیل قرار گرفتن نوزاد یا مربوط به رباط گرد است.

در موارد بسیار کمتر، و بعد از هفته بیستم بارداری، درد در سمت راست در زیر دنده های تحتانی احساس می شود، گاهی اوقات نشانه پره اکلامپسی یا سندرم HELLP، یک اورژانس پزشکی است (منبع مطلب).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد قفسه سینه‌ای را تجربه می‌کنید که توضیح واضحی ندارد، مهم است که برای ملاقات با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود وقت بگیرید.

علائمی که باید به شما هشدار دهد که با اورژانش تماس بگیرید عبارتند از:

 • فشار یا سفت شدن قفسه سینه
 • درد در قفسه سینه که به بازو، پشت یا فک شما تابیده می شود
 • تپش قلب
 • تنگی نفس، به ویژه با شروع ناگهانی
 • دردی که شدید است
 • شروع ناگهانی تعریق
 • سبکی سر
 • شروع جدید سردرگمی یا تغییر در هوشیاری
 • سرفه کردن خون، حتی اگر مقدار بسیار کمی داشته باشد
 • مشکل در بلع
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها

تشخیص علل درد قفسه سینه

به منظور تعیین علت یا علل درد قفسه سینه، پزشک شما یک تاریخچه پزشکی دقیق می گیرد و ممکن است تعدادی آزمایش مختلف انجام دهد.

۱. شرح حال

در صورت ناشناخته بودن علت درد قفسه سینه، داشتن شرح حال دقیق برای تشخیص ضروری است.

برای محدود کردن علل بالقوه، پزشک شما ممکن است تعدادی سوال بپرسد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • کیفیت درد شما چیست؟ درد تیز است یا کسل کننده؟
 • چه مدت است که درد دارید؟ به تدریج شروع شد یا ناگهانی؟
 • آیا در گذشته چنین دردی را تجربه کرده اید؟
 • محل درد شما کجاست؟ آیا موضعی است یا منتشر؟ آیا هر دو طرف سینه شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا به سمت چپ یا راست جدا شده است؟
 • آیا چیزی وجود دارد که درد شما را بهتر یا بدتر کند؟ به عنوان مثال، درد همراه با نفس عمیق (درد قفسه سینه پلوریتیک) ممکن است نشان دهنده پلوریت یا سایر بیماری های ریوی باشد. حرکت ممکن است درد اسکلتی عضلانی را بدتر کند.
 • آیا درد در هنگام استراحت وجود دارد یا فقط با حرکت؟
 • درد در روز بدتر است یا در شب؟ دردی که در شب بدتر می شود ممکن است دلایل جدی مانند عفونت، شکستگی یا سرطان را نشان دهد.
 • آیا درد در یک موقعیت خاص بدتر است؟
 • آیا وقتی روی هر ناحیه از قفسه سینه فشار می آورید درد ایجاد می شود؟
 • اگر شما هم درد گردن یا شانه دارید، آیا به بازوهایتان تابش می کند؟ آیا در انگشتان خود ضعف، گزگز یا بی حسی دارید؟
 • چه مشکلات پزشکی دارید و داشته اید؟ به عنوان مثال، سابقه سرطان سینه در مراحل اولیه در گذشته ممکن است باعث نگرانی در مورد عود در قفسه سینه شود.
 • اعضای خانواده شما چه بیماری هایی را تجربه کرده اند (سابقه خانوادگی)؟
 • آیا تا به حال سیگار کشیده اید؟
 • چه علائم دیگری را تجربه کرده اید؟ علائمی مانند تپش قلب، تنگی نفس، سرفه، بثورات پوستی، یرقان (تغییر رنگ زرد متمایل به پوست)، حالت تهوع، استفراغ و خارش پوست باید با پزشک خود در میان گذاشته شود.

۲. معاینه بدنی

در معاینه فیزیکی، پزشک شما احتمالاً با معاینه قفسه سینه شما شروع می کند. آنها قفسه سینه شما را لمس می کنند  تا به دنبال هر ناحیه حساسیت موضعی مانند شکستگی یا التهاب باشند.

در مورد کوتوکندریت، درد اغلب با لمس سمت چپ جناغ جناغی در یک ناحیه بسیار موضعی مشاهده می شود. اگر سندرم Tietze وجود داشته باشد یا با آسیبی مانند شکستگی، تورم ممکن است مرتبط باشد.

با شکستگی، حساسیت معمولاً بسیار موضعی است. در سندرم استرنالیس، درد اغلب در قسمت جلویی قفسه سینه احساس می شود و لمس می تواند باعث تابش درد به دو طرف قفسه سینه شود. در نورالژی بین دنده ای، درد ممکن است در تمام قفسه سینه یا در امتداد یک دنده احساس شود، اما معمولاً با لمس نمی توان آن را تکثیر کرد.

تست‌های دامنه حرکتی، مانند خم شدن به جلو، صاف ایستادن (کشش) و چرخش به راست و چپ انجام می‌شوند تا ببینند آیا هر یک از این حرکات می‌تواند درد را بازتولید کند یا خیر.

معاینه پوست شما برای یافتن شواهدی از بثورات زونا انجام می شود و معاینه اندام های شما ممکن است نشانه هایی از یک بیماری روماتوئیدی مانند تورم یا تغییر شکل مفاصل را نشان دهد.

علاوه بر معاینه قفسه سینه، پزشک شما احتمالاً به قلب و ریه های شما گوش می دهد و شکم شما را برای هرگونه حساسیت لمس می کند. مالش اصطکاک پلور، صدای تنفسی است که ممکن است همراه با التهاب پوشش داخلی ریه ها (پلورا) شنیده شود. سایر صداهای تنفسی ممکن است نشان دهنده ذات الریه یا سایر بیماری های ریوی باشد.

در زنان، معاینه پستان ممکن است برای بررسی هر گونه توده (که ممکن است به دنده ها گسترش یافته باشد) انجام شود.

۳. آزمایش

بسته به سابقه و معاینه فیزیکی شما ممکن است تعدادی آزمایش آزمایشگاهی در نظر گرفته شود. این ممکن است شامل نشانگرهایی برای شرایط روماتوئید و موارد دیگر باشد. شیمی خون شامل پانل کبد و همچنین شمارش کامل خون ممکن است سرنخ های مهمی را ارائه دهد.

۴. تصویربرداری

اگر ضربه رخ داده باشد یا علائمی وجود داشته باشد که حاکی از سرطان یا بیماری ریوی زمینه ای باشد، اغلب به آزمایش های تصویربرداری نیاز است. در صورت مشاهده چیزی ممکن است یک اشعه ایکس معمولی مفید باشد، اما نمی تواند شکستگی یا سرطان ریه را رد کند.

اشعه ایکس برای تجسم دنده ها بهتر است، اما همچنان می تواند به راحتی شکستگی دنده ها را از دست بدهد. برای تشخیص بسیاری از شکستگی‌های دنده یا شکستگی‌های استرسی، ممکن است نیاز به MRI باشد. اسکن استخوان یک گزینه خوب دیگر هم برای تشخیص شکستگی ها و هم برای جستجوی متاستازهای استخوانی است.

اسکن توموگرافی کامپیوتری قفسه سینه (سی تی اسکن) اغلب در صورت وجود نگرانی در مورد سرطان ریه یا افیوژن پلور انجام می شود. در مورد سرطان، اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) می تواند هم برای بررسی ناهنجاری های استخوانی و هم سایر گسترش بافت نرم، مانند تومورهای مدیاستن، خوب باشد.

از آنجایی که شرایط شکمی (مانند شرایط کیسه صفرا یا لوزالمعده) ممکن است باعث درد قفسه سینه شود، ممکن است سونوگرافی یا سی تی اسکن از شکم انجام شود.

۵. سایر روش های تشخیصی

ممکن است برای تشخیص برخی شرایطی که می‌توانند باعث درد ارجاعی به قفسه سینه شوند، به روش‌های دیگری نیاز باشد.

الکتروکاردیوگرام (ECG) ممکن است برای جستجوی هرگونه شواهد آسیب قلبی (مانند حمله قلبی) و تشخیص ریتم غیر طبیعی قلب انجام شود. اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب) می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد قلب بدهد و همچنین در صورت وجود افیوژن پریکارد (مایع بین غشاهای پوشاننده قلب) را تشخیص دهد.

اگر فردی یک دوره خفگی داشته باشد یا عوامل خطر سرطان ریه را داشته باشد، ممکن است برونکوسکوپی انجام شود. در این روش، یک لوله از طریق دهان (پس از آرام‌سازی) وارد شده و به سمت راه‌های هوایی بزرگ کشیده می‌شود. یک دوربین در انتهای محدوده به پزشک اجازه می دهد تا به طور مستقیم ناحیه داخل برونش را تجسم کند.

آندوسکوپی ممکن است برای تجسم مری یا معده برای شرایط مربوط به این اندام ها انجام شود.

درمان درد قفسه سینه

درمان درد قفسه سینه به علت اصلی آن بستگی دارد. گاهی اوقات این به سادگی نیاز به اطمینان و توصیه برای اجتناب از فعالیت ها و حرکاتی دارد که درد را تشدید می کند.

درمان شکستگی های دنده دشوار است و بسیاری از پزشکان درمان های محافظه کارانه مانند بستن قفسه سینه را به دلیل احتمال بروز عوارض انتخاب می کنند.

برای علل اسکلتی عضلانی درد قفسه سینه، ممکن است تعدادی گزینه از جمله کنترل درد، کشش، فیزیوتراپی یا تزریق موضعی داروهای بی حس کننده در نظر گرفته شود.

برای علل غیر عضلانی اسکلتی، مشکل یا بیماری زمینه ای باید برای درمان درد دنده بررسی شود.

کلام پایانی

 • درد قفسه سینه می تواند نشان دهنده تعدادی از مشکلات مختلف اسکلتی عضلانی و همچنین شرایط غیر عضلانی اسکلتی در داخل یا خارج قفسه سینه باشد.
 • تشخیص معمولاً بر اساس سابقه و علائم، معاینه فیزیکی و گاهی اسکن تصویربرداری یا سایر آزمایش‌ها است. بسته به علت، پزشک طیف گسترده ای از گزینه ها را دارند که در نهایت باید بتوانند علت درد را شناسایی کرده و به یک برنامه درمانی مناسب منجر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید